Dames Uitslag verdwijnt door CHANTAGE PUROL ZENUWRUST UIT ONZE OMGEVING AXEL handen FEUILLETON De natuur is niet te verbeteren Wat u ook bewondertde ein deloze zee, de Wind door de toppen der bomen, de zon aan de hemel, de sterren in de nacht, de bloemen in talloze vormen en kleuren alles in de natuur is goed, zoals het is. Nimmer komt bij u de gedachte op, dat u daaraan iets zou willen of kunnen verbeteren. Ook Kirig-pepermunt is niet te verbeteren, omdat het bereid is uit het edele natuurproduct, dat aan King z'n weldadige eigen schappen geeft. door JOKE DE VALK. 34) Vi~\ 4. 0-1 2H-1H Vi~\ 3. o-l AA ï-j 1. 16 H 6 Jf 5. 9 7 7Yi 12H 7Yl 12Jj SLUISKIL MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN SPORTNIEUWS HET KANAALZONE - TOURNOOI. VOETBAL-OVERZICHT Jaap." „ONDER ÉÉN DAK." Bij vernieuwing en thans voor de vijfde maal in een tijd van meer dan dertig jaar werd alhier donderdagavond voor een bijna uitverkochte zaal in „Het Centrum", dit van begin tot einde boeiende stuk harde levens-realiteit van om en nabij de eeuw wisseling voor het voetlicht gebracht. Hiermede is dit meesterlijke geestesproduct van een onzer beste vaderlandse auteurs, n.l. Jan Fabricius, hier voor de negende of tiende keer op de planken geweest en een heropvoering zou ware het seizoen niet zozeer ge vorderd zijn nog zeer grote kans van slagen maken. Wij vragen ons af is het de enorme populariteit van dit bij uitstek landelijk-eenvoudige en sterk ge typeerde karakterstuk, dan wel de heden ten dage zo in het middelpunt der belangstelling staande zorg voor onze bejaarden, die in het openingswoord van de heer J. W. de Putter Jz. werd aangeroerd, die tot dit welslagen zo heeft bijgedragen. Deze zorg vooral was hier ter plaatse de inspi rerende factor voor de organisatie van een klein comité, welks streven een grote weerklank bleek te vinden, niet alleen onder de „oude toneelratten", die hun dilettantenplunje al jaren hadden opgehangen, maar ook bij de jongeren, die uiteraard een on misbaar element vormende zich met even grote ambitie gegeven hebben, om het welslagen van dit mooie doel te verzekeren door deze opvoering. Deze toch was, een behoorlijke recette te maken, teneinde die aan het plaatselijk comité, dat zich be last met de jaarlijkse verzorging van de zomertrip onzer ouden van dagen, af te dragen. Dit doel nu is volkomen bereikt Een paar trouwe en altijd bereidvaardige pioniers van de afdeling Axel van de Bond voor Ouden van Dagen trok er op uit en klopte aan bij de Axelsie middenstanders, zodat in een minimum van tijd meer dan honderd prijzen beschikbaar kwamen voor de te houden verloting, die aan deze avond verbonden was. mMI HAMF&.r ruw of schraal HAMFA.fXFI FI|Tub«95ct| En de overige propagandisten zaten eveneens niet stil, zodat op de avond dezer uitvoering vrij spoedig alle loten aan de man waren gebracht. En de avond zelf werd eveneens een grandioos succes. Niettegenstaande het geringe aantal volledige repetitie's werden de diverse rollen met het nodige elan vertolkt. Over de inhoud van het stuk zullen we niet meer uitweiden, wijl deze hier ter plaatse zo overbekend is geworden, dat elk die kent. Deze sloeg in zeker opzicht op des praeses inlei dend woord, of beter gezegd, was dit heirop ingesteld. ■Reeds 75 jaer en veel langer geleden was de leuze van kosteloos staatspensioen voor allen een devies en doelwit voor een hiervoor krachtig agerende lan delijke bond en reeds voor meer dan 50 jaren had een der politieke partijen dit parool in haar vaandel geschreven. En de kunstzinnige pen van Fabricius werd dienstbaar gemaakt aan dit nobele en sociale doel zodat dit stuk ontelbare malen als propaganda ■voor staatspensioen werd opgevoerd. Dat de nood zo hoog klimmen kon dat een oude vader door zijn kinderen moest worden verloot, om dat deze in onderlinge twist en tweedracht de hand van hem aftrokken, is wel een der meest markante episoden in dit familiestuk, hetwelk zich afspeelde in een der armelijkste streken van ons land, zo om streeks een halve eeuw gelden. Een stuk dus niet alleen van sociale strekking, maar ook vol geest en moraal. We zullen er dus niet meer van zeggen, dan dat nog altijd sterk beleefd en aangevoeld wordt, en uit bijval en reacties tijdens de opvoering en na ieder bedrijf viel genoegzaam af te leiden, hoezeer het weer in de smaak van het auditorium beantwoordde. Aan het einde sprak de voorzitter zijn dank nog uit aan de executanten, alsmede voor de meesterlijke verzorging van grime en decor door de artistieke hand van de heer R. Kolijn. En zo was deze succes vol verlopen avond, waarop ook het Axelse gemeente bestuur weer van zijn belangstelling blijk gaf, be ëindigd en had de uitreiking der prijzen van de ver loting plaats, welke door de grote macht van prijzen geruime tijd in beslag nam. Inmiddels was dan de dansvloer in orde gemaakt en in de hoogst gezellige stemming bleef men tot in de kleine uurtjes bijeen. Door de voorzitter der ouden van dagen van Hoek werd onmiddellijk na afloop der voorstelling de ver erende invitatie gericht dit zo uitstekend vertolkte stuk zeer binnenkort ook in die gemeente voor hetzelfde doel te komen opvoeren. Dit zal nog nader in over weging word engenomen. ONVOORZICHTIG OVERSTEKEN. Toen de heer F. van T. woensdagavond door de Singelweg reed, wilde hij plotseling op zijn fiets naar links de Julianastraat inrijden, waarbij hij niet De- merkte, dat een vrachtauto van de fa. H. vrijwel naast hem reed. Toen van T. dan ook zonder vol doende op te letten en om te kijken links afsloeg, reed hij tegen de vrachtwagen aan waarbij zijn fiets deerlijk werd gehavend. De wielrijder zelf kwam met de schrik vrij. NED. CHR. VROUWENBOND. Dinsdagavond j.l. vergaderde de afdeling Axel van de Ned. Christelijke Vrouwenbond onder leiding van haar presidente, mevrouw Boor-de Graaf. Op deze avond sprak tot de aanwezigen Ds. Poelman uit Arnemuiden over het onderwerp „Het leven na de dood". Deze lezing werd met grote aandacht ge volgd en van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd na afloop van de causerie een druk gebruik gemaakt. NIEUW CURSUSJAAR LANDBOUW- HUISHO UDSCHOOL. Hoewel het welhaast overbodig is, vanwege het algemeen hiervan doordrongen zijnde nut, willen wij ook thans in onze plaatselijke nieuwsrubriek nog eens de aandacht vestigen op het per advertentie ge annonceerde nieuwe, in september a.s. aanvangende cursusjaar der Landbouwhuishoudschool alhier. Deze uitvoerige advertentie behoeft om haar duide lijkheid noch toelichting, noch commentaar. De verschillende cursuusen en opleidingen variëren vanaf de primaire 2-jarige opleiding, ook verder tot een één-jaarscursus voor assistente in de huishou ding, zowel als voor diverse naai-, kook- en fraaie hand werkcursussen De directrice zal gaarne op de hiervoor gestelde uren inlichtingen verstrekken op haar kantoor aan de Julianastraat. „Val maar ergens neer, hoor," lachte Dubois. „In geval van nood, zal je aanstaande man je wel over eind helpen." Het werd een prettige avond en de sfeer was on gedwongen. Hanneke keek af en toe eens van ter zijde Grobbe aan en kwam tot de conclusie, dat Jo- sien een goede keus had gedaan. Hij was ongetwijfeld heel wat ouder dan Josien. Natuurlijk, ze wist immers zijn leeftijd, ongeveer vier en dertig. Maar wat hinderde dat Josien zat hem met haar ogen op te eten. StilHanneke, zelf ben je ook stapel op je man. Waarom zou Josien het niet zijn op Grobbe Om half twaalf namen ze afscheid. „Kon nog eens een avondje vóór je gaat trouwen," nodigde Dubois het tweetal uit. „We hebben het erg leuk gevonden." „Ja, hoor," vide Hanneke aan, „doe het maar gerust." Josien knikte en greep Grobbe bij zijn arm. „Dat mogen we niet afslaan, wat jij, Flip 7" „Ik vind het uitstekend, dat weet je wel." Nadat ze vertrokken waren en Dubois de deur op het nachtslot had gedaan, draaide hij zich om naar zijn vrouw. „En Geen spijt er van, dat je Jan Dubois verkoos boven Flip Grobbe ft Ze kwam langzaam naar hem toe en toen ze vlak bij hem stond, vleide ze haar armen om zijn hals. „Ik zou jou voor niemand willen ruilen, Jan." „En jij bent voor mij het licht van mijn leven, liefste," zei hij zacht, haar gezicht naar zich toe trekkend. Voegen we aan dit bericht nog toe dat we dezer Landau B dagen constateerden dat de rioleringswerkzaamheden voor het nieuwe schoolgebouw aan het Szydlowski- plein reeds gaande zijn, zodat wel spoedig begonnen zal worden met de bouw. Dus komt ook langzamer hand de tijd in zicht dat dit zo hoogst nuttige huis- houdonderwijs eindelijk zal kunnen plaats vinden in een geheel nieuwe omgeving en in een geheel daar op ingestelde en moderne onderwijs-inrichting. GEVONDEN VOORWERPEN. Een linker zwarte dameshandschoen, Irenestraat 41. PREDIKBEURTEN. Zondag 20 april 1958. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds. P. J. O. de Bruijne, van Zaandam. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.3C uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 19 20 april Dokter C. A. Schiltman. V.S.V. B 1. J. Jansen G. Schooff 2. J. H. Peeters G. Tacq 3. A. Verstraeten A. Tissink l-C N. Bolleman J. den Hamer Het Volk B Amicale H.S.V. 1. De Roose H. Thijs 0-1 2. Cackaert De Schrijver Asscherich A. Thijs 4. Bracke Blankaert De stand in het B-tournooi is thans Jos Gobert, Gent 5 2. 't Witte Paard, Sas v. Gent 5 10 10 3. Landau, Axel 6 10 10 4. Amicale H.S.V., Gent 4 Jean Jaurès, Gent 4 6. V.S.V., Sluiskil 6 9 10' 7. Terneuzen 5 8. Het Volk, Gent 5 VERPLEEGSTERSBAL. De verpleegsters van het R.K. ziekenhuis St. Elisa beth te Sluiskil hebben in het patronaatsgebouw een dans-soirée georganiseerd, waarbij zij voor het eerst als charmante gastvrouwen optraden. Zij hadden daarbij de onmisbare muzikale medewerking van 'e John White Swingband. De avond werd omstreeks 8 uur op verzoek van zuster Menu door de heer Hallegraeff, die als een voortreffelijk cermoniemeester optrad, geopend en toen waren in de smaakvol ver sierde danszaal ruim honderd gasten aanwezig. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door Versterken het zelfvertrouwen en (temmen U weer moedig en rustig. Vanzelfsprekend bracht de traditionele polonaise er spoedig de stemming in en deze feeststemming bleef tot het sluitingsuur rond middernacht gehandhaafd. Tijdens het hoogtepunt van de avond gaf ook de staf van het ziekenhuis acte de presence en deze kon er zich van overtuigen dat de verpleegsters ook als gastvrouwen bezig waren zich een roemvolle reputatie te verwerven. De voorzitster, Betsy Pey, was er in haar slot woord van overtuigd dat dit grote succes van deze eerste dansavond een goede reden voor een jaarlijkse prolongatie in zich draagt, hetwelk de aanwezigen met een luide bijval duidelijk onderstreepten. Schaken. Maandag vond alhier de ontmoeting plaats voor het kanaalzonetournooi tussen Landau en V.S.V. De beide oude rivalen hebben hier weer hard om de puntjes gestreden en aLndau heeft mede door het feit dat Sluiskil zijn eerste bordspeler miste beslag weten te leggen op de overwinning. Te Gent werd de wedstrijd gespeeld tussen Het Volk en Amicale Handelsschoolvereniging, waarin laatstgenoemde club zich de meerdere betoonde. De gedetailleerde uitslagen waren als volgt Landau A V.S.V. A 1C. de Putter W. H. Hardeman 0 1 2. J. v. d. Hagen E. Tacq 10 J. Haak A. Dourleijn YlYl M. Jansen J. Dubbeldam YlY M. Mattelé J. J. Dubbeldam YlYl R. H. de Ridder J. Kopmels 1—0 y/i-v/i Ze beantwoordde zijn kus en keek hem diep in zijn ogen. „Zul je altijd zo van me blijven houden, lieveling 7" vroeg ze. Hij knikte. „Niets kan ons geluk verstoren, Han neke. Het is volkomen." Ze zuchtte, haast onhoorbaar. „Dat het volkomen moge blijven, Jan." De volgende morgen, na het ontbijt, maakte Han neke een concept voor een advertentie en las die een paar maal over. Na een paar veranderingen knikte ze tevreden en ging zich verder aankleden. Daarna reed ze in het kleine wagentje, Uat Dubois voor haar gekocht had, de stad in en gaf ze de advertentie af bij clrie dagbladen. Ze dronk koffie in de stad en reed tegen twaalven weer naar huis. Ze liet de wagen voor de deur staan, omdat ze het plan haid om die middag boodschappen te doen. Ze wilde een paar nieuwe schoenen kopen, want zo lang ze getrouwd was, had ze het gedaan met de schoenen, die ze reeds voor haar huwelijk had. Nu wilde ze eens wat anders. Het meisje was reeds de tafel aan het dekken in de eetkamer. Toen Hanneke binnentrad, zei Willie „Mevrouw, die meneer is er weer geweest." Hanneke keek haar verwonderd aan. „Die meneer Wie 7" „Van laatst. Die ik niet meer mocht binnenlaten." Hanneke kreeg een schok, maar ze hield zich zo goed mogelijk in bedwang. „En, wat zei hij „Hij wilde u spreken, maar ik zei, dat u niet thuis was. Ik heb alleen het raampje opengemaakt." „En toen „Hij geloofde het niet. Toen is hij weggegaan en een kwartier later was hij er weer en vroeg opnieuw naar u. Ik zei toen, dat u misschien wel de hele morgen wegbleef. Toen haalde hij een brief te voor- Na de geweldige zege onzer nationale ploeg ji zondag in Deurne behaald, za'l a.s. zondag ha competitierad weer op toeren wordt gebracht. Het programma is zowel in de tweede als in di derde klasse onvolledig en ofschoon voor onze stad genoten geen ontmoeting werd vastgesteld willen v.t onze verwachtingen volgens gewoonte weer kenbaar maken. 2e klasse B K.N.V.B Allereerst heeft in Goes weer een provinciale derbv plaats, waar de gasten naar onze mening wel a zekere triomfators uit het strijdperk zullen komen. In Hulst komt Sarto op bezoek. Hier is he vol strekt niet denkbeeldig getuige het huzarenstukje onlangs tegen T.S.C. dat de blauwgelen zoal niet voor de volle buit, dan toch wel de halve buit zuil® weten te veroveren. In Roosendaal wachten de Corn Boys een zware 90 minuten en hetzelfde is het geval bij R.A.C. waai de rode lantaarndrager uit Oosterhout op bezoek komt. In deze beide duels zijn de thuisclubs verat favoriet. 3e klasse D K.N.V.Ü Hier gaat het in Zierikzee om de inzet of de thuis club zich nog door een zege aan de spreekwoord!- lijke strohalm zal kunnen vastklampen. Een zege du Schouwenaren is volstrekt niet denkbeeldig en naa: onze mening zelfs zeer waarschijnlijk. Maar ook ii dat geval behoudt Terneuzen nog de sterkste troeva voor de eretitel. Het reeds tot degradatie gedoemde Biervliet is o: best in staat R.K.F.C. door een zege toch met ledige handen naar Brabant te zenden, nu de strijd feitelijk van weinig of geen betekenis meer is. R.C.S.Zeelandia kan een Souburgse victorie wor den, ofschoon het semi-plaatselijk karakter hier vaal een woordje meespreekt en verrassingen alzo niet uitgesloten zijn. Zeeland Sport ontvangt Odio en vermoedelijk zal dit wel een Vlissingse victorie worden. maakt het ruwe houtoppervlak gladl Verpakking ven 454 gram 6 11.20 AUM5TINE HOLLAND N.V. LEIDSECRACHT 6 - AMSTERDAM schijn, die ik aan u moest geven. Hier is de brief, mevrouw." „Dank je, Willie." „Ik hoop, dat ik het goed gedaan heb, mevrouw." Hanneke knikte. „Uitstekend, Willie. Dank je wel. Met de brief ging Hanneke naar een rustig hoekje, waar ze neerviel op een stoel. Kennelijk was de enveloppe in de boekhandel op de hoek gekocht. Ze scheurde hem open en haalde het briefje er uit. Ze las „Beste Hannie. Ik kan een eenvoudig zaakje kopen voor twee duizend gulden, met een goede broodwinning. Wat raad je me aan 7 Met mijn geheugen is het nog steeds niet best. Ik heb zo het idee, dat het niets meer wordt, als ik die zaak gekocht heb. Als ik het niet doe, bestaat natuurlijk de kans, dat mijn ge heugen bij stukjes en brokjes weer terug komt. Ik kom nog wel eens aan, als je thuis bent. Ze herlas de brief nog eens en scheurde hem toen in duizend snippers. Geen cent, meneer, geen cent. En je doet maar, wat je niet laten kunt. Ondanks de onrust in haar hart beheerste ze zich voortreffelijk en toen een kwartier later Dubois kwam eten, merkte dat Hanneke inwendig een heftige strijd voerde. Die middag overdacht ze haar moeilijkheden rustig. Ze kende Jaap tegoed dat ze wel wist, dat hij haar niet met rust zou laten. En toch wilde ze niet toe geven, want ze begreep opperbest, dat hij het bij die tweeduizend gulden alleen niet zou laten. En van dat zaakje geloofde ze ook geen woord. Jaap had nog nooit in zijn leven gewerkt en hij zou het ook wel nooit doen. Hij was een parasiet, die alleen leefde van roof en diefstal en, nu het zo in zij: kraam te pas kwam, ook niet terugschrok voet chantage. En dat briefje had hij slim opgesteld. Hij vrat nietKun je me helpen aan tweeduizend gulden, nee. Hij vroeg alleen maar om raad. Dit briefje volmaakt onschuldig en geen rechter zou er hem kunnen veroordelen. Ze had lang genoeg bij haï man op kantoor gewerkt, dat ze wel wist, welke !x wijzen er nodig waren om iemand te veroordel® voor chantage. De enige weg was alles aan lat opbiechten. Had ze maar vóór haar huwelijk verleden verteld. Maar dat wilde ze toen niet. Gee: ogenblik had ze gedacht, dat ze op deze wijze eens geconfronteerd zou worden met het verleda Op de dag van haar huwelijk meende ze het d«: en begraven. Voor goed. Een bange nachtmerrie, tl» tot het verleden behoorde, omdat ze ontwaakt uit die nare droom. Maar het lot had het anders beschikt. Jaap had in de cel van haar huwelijk gt lezen en toen natuurlijk reeds besloten, dat mevrou' Dubois voor hem een melkkoetje zou worden. Ze realiseerde zich volkomen, dat haar huwelijks geluk bedreigd werd. Desondanks was ze rustig, deze eerste maanden van haar huwelijk was ze spoedig tot de ontdekking gekomen, dat Jan Duboi heel wat voor haar betekende. Hij was een vooi beeldig echtgenoot en ze hield van hem. Meer Ja ze in woorden kon uitdrukken. Ze was dol op hei en zij wist het hij op haar. Nu was ze blij, dat indertijd bezweken was voor zijn aandrang. Nu wis ze pas goed, wat geluk betekende. En dit geluk weit bedreigd, door een misdadiger. (Wordt vervolgd!

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 2