AXELSE COURANT :wr Leger- en Luchtmachttentoonstel ling komt naar Z. -Vlaanderen. Van vreemdelingengids tot moderne kunstvorm. J 0 VINK Frankefing bij abonnement, Axel ZATERDAG 19 APRIL 1958 72e Jaargang No. 54 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEEtf E WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tol. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK Ideaal voor Ieder die brieven schrijft! p:." ,''r. -i:i-','v FIRMA Markt 12 AXEL KON. MILITAIRE KAPEL GEEFT CONCERT EN TAPTOE. CENTURION-TANK EN THUNDERJET-STRAALJAGER STAAN TER BEZICHTIGING. Reeds enkele jaren verschijnt in het zomerseizoen in verschillende plaatsen van ons land de mobiele leger- en luchtmachttentoonstelling „Paraat". Ook in Goes en in Middelburg kwam deze tentoonstelling al in vorige jaren en in 1957 werd ook ge poogd om in Axel plaats en onderdak voor deze expositie te vinden tijdens de manifestatie „Axel '57". In verband met dato die voor andere streken waren vast gelegd lukte dit toen niet, maar nu komt de tentoonstelling van 25 april tot 3 mei a.s. naar Temeuzen waar in en om het Veilinggebouw aan de Kerkhoflaan voldoende ruimte kon worden gevonden om deze tentoonstelling in te richten. een Zoals ons op een persconferentie onder leiding van het hoofd van de afdeling Per- soneelspubliciteit, majoor J. Glaser, deze week werd medegedeeld is de minister tot deze tentoonstelling gekomen, niet om per soneel te „ronselen" om het maar eens zo zwart mogelijk voor te stellen, maar om de burger speciaal in die streken van het land waar men weinig of niets van het militaire apparaat ziet, te tonen, welk materiaal onze strijdkrachten bezitten, wat er mee gedaan wordt of kan worden, en hoe voor de jonge lui die in dienst zijn wordt gezorgd, niet alleen tijdens de dienst maar ook daarbuiten in hun vrije tijd. In de afgelopen jaren is deze tentoonstelling een succes geweest en reeds meer dan 200.000 bezoekers trokken er naar toe. Dit jaar is de tentoonstelling nog weer groter en uitgebreider geworden en het nieuwste materiaal wordt er getoond. Openstelling. De tentoonstelling zal op de middag van 25 april officieel worden geopend door de burgemeester van Terneuzen, mr. P. H. W. F. Tellegen en vrijdagavond en verder alle dagen van 210 uur geopend zijn. Op de zondagen is de tentoonstelling, indachtig aan de leidraad dat alle_niet noodzakelijke militaire diensten op zondag komen te ver vallen, gesloten, terwijl de ochtenduren zijn gereserveerd voor bezoeken van scholen, verenigingen of andere groepen. De opening zal verder luister worden bij gezet door de Kon. Militaire Kapel, die op die dag in Terneuzen zal verschijnen en in de middaguren een mars zal maken vanaf de marechausseekazerne in de Nieuwstraat naar het terrein van de tentoonstelling. Tij dens deze mars zal de Militaire Kapel bo vendien nog zijn versterkt met het Jacht hoornkorps van het Garderegiment Jagers. Na de opening zal de militaire kapel van 5 uur tot kwart voor 6 een concert geven op de kiosk op de Markt, waarna tenslotte des avonds om half negen de Taptoe zal worden geblazen door de Kon. Militaire Kapel met het Jachthoorncorps, en als de weersomstandigheden dit toelaten, alles in ceremonieel tenue. Dit belooft stellig een welhaast uniek gebeuren te worden voor onze streek en het lijdt wel geen twijfel dat velen dit zullen willen bijwonen. Philatelistische attractie. Voor het eerst zal dit jaar op de tentoon stelling ook een militair veldpostkantoor aan wezig zijn, dat in vol bedrijf is en waar het publiek in de gelegenheid zal zijn poststuk ken te verzenden. Deze poststukken worden bovendien van een speciaal gelegenheids- stempel voorzien, waarvoor speciaal van de zijde van de verzamelaars, naar men ver wacht, grote belangstelling zal bestaan. De tentoonstelling zal zeker geen „dode" opstelling van maquetten of modellen van allerlei zaken worden, want naast de binnen- tentoonstelling, waarop wïj straks nog nader terug komen, vindt men op het buitenterrein tal van militaire zaken in natura, telkens compleet met deskundige mensen er bij, die U op de gekste vragen antwoord weten te geven en het betreffende materiaal door en door kennen. Verder is er aan het geëxpo seerde niets geheim. U mag alles van buiten en van binnen en van onder tot boven be kijken en proberen. Het meest opvallend op de buitenexpositie zullen stellig zijn een Centurion-tank, een moderne Amerikaanse tank, die maar liefst 48.000 kg weegt. (Het vervoer van deze mammouth is al een probleem op zichzelf, doch de provinciale bootdiensten hebban verzekerd, dat het gevaarte op de bijbe horende oplegger rustig via Kruiningen— Perkpolder kan worden overgezet). We zullen maar hopen dat dit waar is en hij niet door het rijdek naar de bodem van de Schelde verdwijnt, want naast deze tank, waarvan het leger er nog wel meer heeft, zijn wij dan ook onze veerpont kwijt, (waar van de provincie er geen te veel heeft). Verder zullen diverse stukken geschut en mitrailleurs staan geëxposeerd en ten slotte een complete mobiele radio-zend- en ont- vanginstallatie met een vermogen van 400 watt. De luchtmacht zal als piece de resistence op het buitenterrein een Thunderjet-straal- jager exposeren, vergezeld van een kleiner en bescheidener broertje, n.l. een Harvard- lesvliegtuig. Verder wordt er het meest moderne brand weer- en reddingsmateriaal dat bij de lucht macht in gebruik is, getoond, zoals een brandweer-jeep, een crash-tender (schuim- blus-auto), een reddingsjeep, radio- en ra- dar-apparatuur. Ook de radar-apparatuur is van een zeer modern type en zal doorlopend in bedrijf zijn. Het militaire vliegverkeer van Woens- drecht zal tijdens de tentoonstelling speciaal zo veel mogelijk over onze streek worden geleid om te bereiken dat de radar-appara tuur ook werkelijk iets te zien geeft. De binnententoonstelling bevat eveneens zeer veel materiaal in natura, waarvan wij hier om enkele spectaculaire zaken te noe men slechts even memoreren het materiaal van de vaar- en duikersschool, zoals kik vorsman-uitrustingen, rubberboten, duiker pakken, ludhtmachtmateriaal zoaVs para chutes, een werkende „schietstoel" en een z.g. link-trainer, waarin de vliegers op de grond opleiding krijgen in het instrument- vliegen, waarbij zij alle handelingen moeten verrichten overeenkomstig als in een echte instrumentenvlucht en waarbij de instruc teur nauwkeurig kan zien hoe de vlieger op zijn opdrachten reageert. Ook hier is bij elke stand deskundig personeel aanwezig om alle gewenste inlichtingen te verschaffen. Voor de meisjes is wellicht interessant dat ook Milva en Luva, de respectievelijke vrouwen-afdelingen van leger en luchtmacht vertegenwoordigd zijn. Ten slotte wordt het (nodige getoond over hetgeen gedaan wordt voor het gees telijk welzijn van de militair, zijn vrije-tijds- besteding en de sociale dienst, een en ander als overtuigend bewijs dat het oude gezegde „diensttijd is verloren tijd" als „verleden tijd" moet worden beschouwd. Een algemene inlichtingenstand, die ge gevens verstrekt over vrijstelling, uitstel of vervroegde vervulling vpn dienstplicht, en waar ook ouders van dienstplichtigen al hun vragen en zorgen kunnen spuien, is zeker ook een van de belangrijkste punten van deze tentoonstelling, die toont dat het de minister ernst is met zijn wil om de burger volledig inzicht te geven in het militaire apparaat. Demonstratie's. Vermelden wij tot slot nog dat als extra opluistering van deze tentoonstelling vanaf 29 april tot en met 2 mei een volledige mo biele werkplaats van de technische dienst op de tentoonstelling zal staan, waar 35 vak mensen hun werk vinden en zullen tonen, welke reuaratie's zoal in zo n werkplaats vlak bij de troepen aan de ingewikkelde militaire apparatuur kunnen worden verricht. Op 29 en 30 april en 1 mei zullen op nog nader te bepalen tijden ook helicopter-de- monstratie's worden gegeven op een terrein nabij de tentoonstelling tussen de Industrie weg en de Baandijk. Ook deze helicopters zullen na de demonstratie landen en be zichtigd kunnen worden. Al met al dus een expositie waarop een indrukwekkende hoeveelheid materiaal aan wezig is en die ons allen een goede indruk kan geven van de gecompliceerdheid van een moderne strijdmacht en van de wijze waarop ons aller zuur verdiende centjes via de belastingdienst zijn besteed. Het standpunt dat U inneemt inzake de noodzakelijkheid van een modern en goed georganiseerd leger voor een onverhoopte verdediging van ons land als deelgenoot in de NATO zal daarin wel beslissend zijn. De openheid waarmede de Minister van Oorlog hier de burgerij tegemoet treedt, geeft in elk geval vertrouwen in zijn beleid en toont ook dat Zijne Excellentie niet be vreesd is voor een critische beschouwing. TOERISTISCH NIEUWS UIT BELGIË KLANK- EN LICHTSPELEN BRENGEN HISTORISCHE PLAATSEN TOT LEVEN. Gent, Brugge, Doornik, Bouillon, La Roche, Mechelen en Huizingen bieden nieuwe attracties. „Ik ben de Abdij Vanuit het duister van verloren eeuwen, vanuit de omwenteling van de eeuwen, vanuit de tijd ben ik geboren, en kom ik tot U. Op Eerste Paasdag hebben voor de eerste maal van het tweede seizoen weer woor- den van Hugo Claus geklonken in de kloos tertuin van de St. Baafs-abdij te Gent. Zijn klank- en lichtspel „Van de Vikings tot Keizer Karei", waarvoor Daniël Sternefeld de muziek schreef .wordt in de maanden april en mei op de zaterdagen en zondagen om half negen uitgevoerd bovendien op 30 april, 1, 14, 15 en 26 mei en ge durende de maanden juni, juli en augustus iedere avond om half tien en in september weer om half negen. Op de even dagen voert men de Nederlandse versie uitop de on even dagen kan men van de Franse ver taling van Baronesse Buysse horen. De klank- en lichtspelen zijn nu ook in België zeer in trek. Gedurende de Wereld tentoonstelling van 17 april tot 19 oktober zal in de stad Doornik zo'n spel uitge voerd worden, getiteld „Tournai, première capitale d'Occident". Bij de kastelen van Bouillon en L,a Roche in de provincie Lu xemburg zullen van 1 mei tot 15 oktober soortgelijke spelen het publiek boeien. In Bouillon wordt het onderwerp ge vormd door Godfried van Bouillon en de kruistochten, in La Roche is het spel ge wijd aan de geschiedenis van de plaats en zijn kasteel. Brugge heeft reeds sinds 1956 zijn klank en lichtspel „Lodewijk van Gruuthuse", dat ook dit jaar weer van 1 juli tot 30 sep tember, behalve op dinsdagen, uitgevoerd wordt op de binnenplaats van het Gruut huse Paleis. De oorsprong van de klank- en licht spelen vindt men in Frankrijk. Hier zijn voor het eerst de mogelijkheden van de moderne geluids- en verlichtingstechniek toegepast tegen de achtergrond van oude kastelen. Dat begon met avondbezoeken aan de verlichte gebouwen, fn sommige kastelen werd de gids vervangen door een geluidsband, die een zakelijke toelichting weergaf. Nog één stap verder en men kreeg een gedramatiseerd relaas, uitgesproken door verschillende stemmen en geïllustreerd met muziek. Het eerste geslaagde voorbeeld van de kunstzinnige mogelijkheden van deze spelen gaf Chambord. Spoedig volgden er meer kastelen, ruïnes of andere historische plaatsen, zodat Frankrijk nu in zes jaar tijds ongeveer 50 klank- en lichtspelen kent sommige op een zeer hoog peil. Hun succes hebben deze spelen voor een groot deel te danken aan het moderne toerisme, dat er toe leidt, dat de automobilist op doorreis graag nog een deel van de avond wil be steden aan het bezoek aan een kasteel, waarbij hem dan nog een spel van korte duur wacht. De klank- en lichtspelen zijn geen wer kelijke uitbeeldingen zoals massaspelen of zoals een film. Zij doen een beroep op de fantasie, die de tekst moet aanvullen met de eigen beelden. Het spel van het licht tegen en achter de gevels is niet meer dan een stimulering juist dat is de grote attractie. Van een iets andere opvatting gaat het spel van ..beeld en klank" uit, dat vanaf 1 juni tot 15 september te Mechelen opge voerd zal worden, „Mechelen, hoofdstad der Nederlanden" een spel in Neder landse en Franse versie, dat de herinnering oproept aan de rol van deze stad ten tijde van Margareta van Oostenrijk. En weer heel anders is het klank- en licht spel, dat het park ên het kasteel van Hui zingen in de provincie Brabant met ingang van 3 mei de bezoekers zullen bieden. De verlichting van het kasteel en het park zul len variëren met het geluid van de zorg vuldig gekozen muziek, die hier 's avonds zal weerklinken. Tussen haakjes dit na tuurreservaat van 95 ha is één der mooiste parken van België. Sinds kort is het voor zien van een alpentuin van 4 ha met elf meertjes en veertig watervalletjes men vindt er vooral in het voorjaar rotsplanten uit de Alpen, de Pyreneeën, de Himalaya, uit China, Japan en Zuid-Amerika. België biedt meer dan de wereld tentoonstelling. België heeft voor de toeristen in het a.s. seizoen meer in petto dan de wereldtentoon stelling te Brussel. Tal van plaatsen hebben zich zelfs ingespannen om juist nu de belangstelling van de hele wereld naar de Belgische hoofdstad uitgaat ook iets bij zonders te bieden. Wie dit jaar naar Brussel gaat, kan na tuurlijk zijn bezoek voortzetten aan de kust of in de Ardennen. De kunststeden, zoals Brugge en Gent, verwachten ook weer vele bezoekers. Wij geven hier een lijstje van tentoon stellingen en spelen, die reeds in april of mei beginnen 19 april tot 11 mei te Gent: Tentoon stelling „Britse Aquarellen en Tekeningen". I mei tot 30 september te Beloeil (Hene gouwen) Internationale tentoonstelling „Tuinaanleg". 3, 4 en 5 mei te Brugge Verlichting van de monumenten. Op 5 mei te 10.30 uur Heilig Bloedprocessie. 10 mei te Luik Rally voor oude wagens en tentoonstelling van deze wagens. II mei te leper „Kattefeest" en grote kermis, folkloristische stoet. 15 en 16 mei te Brussel: Internationale rally voor oude wagens, des middags op de Wereldtentoonstelling. 25 mei te Antwerpen Grote historische „Ommegang". Bloembollen in België. Wie nu eens in België bloembollen wil zien, kan voor tulpen en hyacinthen terecht in de omgeving van Berendrecht en Zand vliet (provincie Antwerpen). Boomgaarden in bloei vormen een attractie van St. Truiden Borgloon en 7 ongeren in de provincie Lim burg. En als het weer een beetje meewerkt, zullen tegen het einde van april de Japanse kerse-, pruime- en appelbomen bloeien op de Drie-Lindenhoogte te Watermolen-Bos voorde in de provincie Brabant. Voor nadere bijzonderheden omtrent de bovenstaande evenementen, alsmede andere belangrijke toeristische gebeurtenissen en gegevens kan men altijd terecht bij het Belgisch Verkeersbureau, Leidseplein 5-7 te Amsterdam. WAT TE DOEN IN GEVAL VAN EEN MOEDERLOOS VEULEN? De in de Nederlandse Radio Unie ver enigde Omroepen zullen geen moederloze- veulen-berichten meer aannemen en voor de microfoon doen uitspreken, nu de ver dere ontwikkelingen met de kunstmatige op fok dit niet meer zo noodzakelijk maken. Indien men nog niet weet, hoe te han delen in geval van een moederloes veulen, gelieve men zich te verstaan met de Com missie Paardenhouderij van het Landbouw schap. Raamweg 25, Den Haag, tel. 0 1700- 183510, toestel 35. De commissie heeft deze bemoeiingen overgenomen van het voor malige Centrum Paardenbelangen. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abmnement t Axel binnen de kom f 1,53 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS, 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie, xonden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*. ïdvertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 1