AXELSE COURANT In het land van leer en smeer. Komt u ook slaapruimte te kort? De wereldtentoonstelling te Brussel. Niels overtref! j c Frankering bij abonnement. WOENSDAG 16 APRIL 1958 72e Jaargang No. 53 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEEf 'E WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Til. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK JJML. "kk*n J FIRMA Markt 12 AXEL Men ziet haar op de boulevards van Scheveningen flaneren, de dames met de hoog-gehakte schoentjes of de sportchoenen in alle mogelijke kleuren. Men ziet! ze ook in de winkelstraten van onze grote steden, evenals in de kleinere plaatsen van de provincie. Overal wordt de schoen in ere gehouden. Zo lang de mens bestaat heeft men de schoen, zij het in enigszins andere vorm, gekend. De ridders in oude tijden droegen met hun harnas, ijzeren voetbescherming en in de Franse tijd was de lange punt schoen in zwang, waarin men veel hooi kon stoppen. Sinsdien heeft de schoen veel veranderingen ondergaan en van de moccassins der Indianen zowel als van de „punt- hooi-schoen" is niet veel meer in onze tegenwoordige modellen terug te vinden. Wij hebben een tijd gekend, waarin alleen producten uit andere landen het „deden". Alleen Amerikaanse, Engelse of Franse modellen waren in tel en een degelijke Hol landse schoen werd niet gewaardeerd. Maar de wereld wil bedrogen zijn en de Nederlandse fabrikanten wisten raad. Wat was eenvoudiger dan in de Nederlandse schoenen buitenlandse namen te zetten Het schoenengebied. Waar ligt nu eigenlijk het Nederlandse schoenengebied, waar komen de moderne modieuze schoenen vandaan Over ons ge hele land zijn schoenfabrieken te vinden, maar hèt schoenengebied is toch wel de Langstraat, met Waalwijk als centrumplaats. Daar ten zuiden van de Maas, liggen in het kleurrijke, Brabantse landschap plaatsen en plaatsjes als Kaatsheuvel, Loon op Zand, Dongen, Dijen, Besten in al die plaat sen vormt de schoen- en nevenindustrie het middel van bestaan. Grote en kleine fa brieken, dames- en herenschoenfabrieken, leerlooierijen en chemische fabrieken. Dit alles is in- en afgesteld op elkander. De koe is de leverancier en haar huid vormt de grondstof voor de leerlooierijen. Er is een ingewikkeld proces nodig om van die huid een stuk leder te maken. Een massa chemische preparaten komt er aan te pas. Zo'n leerlooierij is dan ook een interes sant bedrijf en een bezoek is zeker de moeite waard. Wij moeten evenwel waar schuwen voor de onprettige geur, die on afscheidelijk aan een dergelijke fabriek is verbonden. Voor de chemische preparaten verrezen fabrieken waaraan altijd een laboratorium is verbonden. Hier staan langs de wanden honderden potjes en flessen met giften, zuren en zouten, kleurstoffen en noem maar op. De man in de lange witte jas, die hier heer en meester is, weet de juiste potjes en flesjes te kiezen, die nodig zijn om weer een of ander nieuw preparaat te bereiden. Is een verfje gereed gekomen, dan wordt het op een monsterschoen of ledermonster geprobeerd. Kan de scheikundige het re sultaat goed vinden, dan begint de fabriek de massaproductie. Hoe de schoen ontstaat1. Voor dat de schoen kant en klaar ons uit de etalage toelacht, heef zij vele bewer kingen ondergaan. De dragers en draag- sers weten niet welk een inspanning het heeft gekost en hoe menig zweetdruppeltje van OMRUILING EN TERUGBETALING VAN OUDE VAKANTIE-BONNEN. Per 1 mei 1958 vangt een nieuw boekjaar aan van het Vacantiefonds voor de Land bouw. Dit betekent tevens, dat met ingang van 1 mei a.s. door de werkgevers geen vacantiebonnen van het boekjaar 1957-1958 meer aan de hen in dienst zijnde losse ar beiders mogen worden verstrekt, terwijl die bon'en door de arbeiders ook niet meer aan genomen mogen worden. Werkgevers, die na 30 april a.s. nog bon- fien van het boekjaar 1957-1958 in hun be zit hebben, kunnen deze tot 31 juli 1958 ter omruiling voor nieuwe bonnen of ter terug betaling toezenden aan de administratie van het Vacantiefonds voor de Landbouw, te 's-Gravenhage, Buitenrustweg 3. Bij omruiling van oude voor nieuwe bon nen worden geen administratiekosten in re kening gebracht. Bij terugbetaling wordt de voor de oude bonnen betaalde toeslag van 1% niet gerestitueerd. Dringend wordt verzocht om bij het in zenden der bonnen duidelijk aan te geven hoeveel bonnen van elke waarde worden bijgevoegd alsook of omruiling dan wel terugbetaling wordt gewenst. Met nadruk wordt er nog op gewezen, dat de oude bonnen niet kunnen worden omge ruild of terugbetaald bij plaatselijke boeren leenbanken. Aan arbeiders, die nog over vacantie bonnen van het boekjaar 1957-1958 beschik ken, zal nog tweemaal gelegenheid worden gegeven deze bonnen op de gebruikelijke wijze te laten verzilveren. het hoofd van een vermoeide arbeider werd gewist, voor dat dit product werd verkocht. Wij hebben een bezoek gebracht aan een schoenfabriek te Kaatsheuvel het hoofd duizelde ons bij het zien van al die machines en het horen van al die vaktermen. Natuurlijk ontstaat de schoen het eerst in de fantasie van de tekenaar, die deze fantasie op papier uitwerkt. Dit model, of beter gezegd snit, wordt op een ander stuk papier overgebracht leest hetwelk in delen wordt gesneden, juist zoals die delen straks ook uit het leder zullen worden ge sneden. De stukken leer worden in de stik- kerij, gelijk met de voering, machinaal in elkaar gestikt, waardoor de z.g. schacht wordt verkregen. Die schacht is eigenlijk het bovenwerk van de schoen, ■waaronder wij dus onze voeten steken. Een andere afdeling noemt men zwikkerij weer een geleerd woord voor iemand, die alleen van schoenen weet, dat Ze gepoetst moeten worden, soms erg zeer doen en ge dragen moeten worden. In de zw'ikkerij worden de contreforts nog meer Grieks dat zijn de stevige stukken leer boven de hakken, in de schoenen aangebracht en eveneens stevige stukken leer in de neus. Op een houten leest is inmiddels een binnen zool bevestigd, over het hele gevalletje wordt de schacht getrokken en dan wordt het zaakje aan elkaar gezet. Vervolgens maakt een machine er een tussenzool of rand aan en t enslotte de zool. Maar nog is het eindpunt niet bereikt. In de volgende etappe komt de afwerking. Er moet worden geschrooid kanten gelijk maken er moeten hakken aan worden gezet, geschuurd en geverfd. Ook de zool wordt nog een beetje opgedoft en van een streekje verf voorzien en nadat de schoen dan mooi is opgepoetst, wordt de laatste hand er aan gelegd. De rimpels en oneffen heden moeten uit het leer worden gehaald, hetgeen geschied met een soort strijkijzer. En wanneer nu nog gebruik is gemaakt van een glansmiddel kan de schoen naar de expeditie-afdeling, die er voor zorgt dat de winkeliers ze in bezit krijgen. Het laat ste woord is aan de kopers De Britse tuinen. ,,An Englisman's Home is His Castle", staat op een miniatuur kasteel, dat men kan bewonderen in de Britse tuinen iop de Expo '58. Door de verlichte vensters zien we vijf typische Britse woningen. Er is een binnen plaats gewijd aan de na-oorlogse architec tuur, een andere toont ons de vele Britse bijdragen op het gebied van literatuur, to neel en muziek. Een grote wandschildering van Leonard Rosoman beeldt de Britse sportactiviteiten uit. In een theater uit het eind van de 19e eeuw krijgen we door toneelkijkers een in druk van het beste West End-toneel van na de oorlog. Uit verborgen luidsprekers klinkt de mu ziek van William Byrd tot Benjamin Britten, teqen een achterqrond van de Royal Festi val Hall. Een prachtig voorbeeld van de heden daagse religieuze architectuur in Groot- Brittannië wordt geboden door een model van het interieur van de nieuwe kathedraal van Coventry. De tuinen op de wereldtentoonstelling. Van klassiek tot modern. Op het terrein van de Expo '58 bevinden zich de parken van Laeken en Ossegnem. In hun majestueuze bossen domineren de prachtige beuken, waaronder vele zeldzame soorten. Bij de opbouw van de tentoonstelling heeft men kans gezien, niet alleen om de bomen te sparen, maar, wat meer is, een groot aan tal paviljoens te plaatsen tegen dit impo sante bomendecor. Men heeft, noodzakelijk bij een algemene, internationale tentoon stelling de nadruk gelegd op de gebouwen, terwijl de luister van de tuinen behouden is gebleven. Buiten deze twee parken bleef ten gevolge van de vele gebouwen slechts wei nig over voor tuinaanleg. Dank zij de mo derne tuinarchitectuur is men er echter in geslaagd te woekeren met de spaarzame ruimte en heeft men tuinen aangelegd, zoals die bij het Belvédère, de Vlaamse Tuin, de Moderne Tuin en de Kongolese Tuin. Het 18e eeuwse Belvédère is de residentie van de Belgische Commissaris-Generaal en dient o.m. voor de ontvangst van zeer be langrijke bezoekers. Dit houdt in, dat het publiek hier geen toegang heeft, chitectuur van het Belvédère, werd op mo derne wijze in het midden een bloementuin aangelegd, terwijl men een pergola ont- Bij de stijl van de tuin, noodzakelijkerwijs klassiek gehouden met het oog op de ar- worpen heeft, waar de gast entijdens fees telijkheden bij slecht weer eventueel be schutting kunnen vinden. De Vlaamse Tuin bestaat uit vier ge deelten, waarvan elk herinneringen oproept aan een jaargetijde. In het midden van de tuin staat een koepel, waarvan het publiek een prachtig overzicht heeft over de vier jaargetijden. Hoewel de Kongolees weinig belangstel ling heeft voor het aanleggen van tuinen, heeft men toch bij het ontwerpen van deze tuin getracht een karakter, representatief voor de Kongo, te scheppen door de Spaans of Indisch georiënteerde 150 meter lange pergola en vele waterpartijen, het inboor- lingendorp, de driehoekige en schildvormige bloementuinen, enz. De Moderne Tuin ligt tussen de kleine paviljoens en lijkt daardoor groter dan hij is. Opmerkelijk zijn hier de carré's met water partijen. „Operatie Reiniging" op de W ereldtentoonsteliing. Elke dag is er grote schoonmaak op de Expo '58. En dat is hoog nodig. Dagelijks worden zo rond de 180.000 bezoekers ver wacht, waarvan velen ongetwijfeld uit dank voor het aangename verpozen, papier, do zen, schillen en ander afval zullen achter laten. Een uitgebreide organisatie is opgezet om het hoofd te bieden aan de reinigir gspro- blemen. Twee weken voor de opening van de tentoonstelling is de dagelijkse operatie (Reiniging" reeds begonnen, die plaats vindt 's morgens tussen 6 en 1 Ouur met circa 800 vuilnisvaten, zes gloednieuwe vrachtauto's, 4 ultra-moderne vier-tonners, die de dankbare rol van gemechanisegerde straatvegers mogen vervullen, enz. Naar verluidt is voor het onderhoud van de tui nen een staf van 400 man nodig. Een gezin kan nog wel eens tob ben met de slaap ruimte. De tijd dat elk kind een eigen slaapkamertje kon krijgen is voorbij. Het is nu eenmaal onmogelijk om zo maar van huis te veranderen en dus is het zaak de ka mers zo goed als mogelijk is te ver delen en zo effi ciënt mogelijk in te richten. Etage-jeugdbedden, etage-divanbedden en dubbeldivanbedden. Etage-bedden zijn dé oplossing voor klei nere kamers waar twee of meer kinderen moeten slapen. Zij zijn er in verschillende uitvoeringen, terwijl ook verschillende com binaties mogelijk zijn. Het bovenbed met het losse, lage onder bed geeft twee slaapplaatsen op de ruimte van één. Het onderbed kan worden ver plaatst, wat gemakkelijk is bij het opmaken. Bovendien is het voor velen prettiger slapen wanneer ze niet zo vlak onder elkaar liggen. Onder het bovenbed kan ook een divan- bed worden geplaatst, dat 's nachts dienst kan doen als slaapplaats en overdag als zit bank, het zogenaamde etage-divanbed. De afmetingen van deze bedden zijn 80 x-190 cm. Wil men slaapruimte hebben voor drie kinderen dan kan onder het bovenbed een dubbeldivanbed worden geplaatst. Dit is een type bed met voldoende ruimte tussen de twee bedden voor matras en beddegoed van het onderste bed. De bedden worden bij het slapen gaan naast elkaar gezet. Dit dubbeldivanbed kan ook dienst doen in een zitslaapkamer voor de jonge echt paren die het voorlopig maar met een zit slaapkamer moeten doen. Het is verkrijg baar in de afmetingen 80 x 190, 90 x 190, 90 x 200, 120 x 190 en 130 x 190 cm. Gewone divanbedden. Gewone divanbedden zijn er in vele goede uitvoeringen, zowel voor jeugdige personen als voor volwassenen in modellen die het goed zullen doen op jongenskamers en die meer geschikt zijn voor meisjes. Modellen ook, die overdag als zitbank kunnen dienst doen en dus ideaal geschikt zijn voor een zit slaapkamer. Slaapkamer-ameublementen. Het slaapkamerameublement, zoals wij dat van vroeger kennen, is wat in diskrediet ge raakt. Nieuwe tijden eisen nieuwe vormen. De kleine en lage kamers van heden kunnen de grote en massieve ameublementen niet meer bergen. Het is thans zaak zelf een com binatie van de nodige meubelstukken te maken. Nieuw is de vierkante-buis-constructie voor de slaapkamermeubels, waardoor een moderne, strakke lijn is bereikt. De tafel in dit model is zo geconstrueerd, dat het tafel blad over het bed kan worden gezet (ge makkelijk wanneer in bed moet worden ge geten). Tegen de muur geschoven kan deze tafel heel goed als schrijftafel dienst doen. Elke vrouw zal toch wel graag een toilet tafeltje willen hebben. Een model, dat kan worden opgehangen is aardig, heeft nog wat bergruimte en neemt niet veel plaats in. De Nederlandse industrie heeft op het ge bied van bedden en slaapkamermeubels zeer veel goeds te bieden. Er bestaan zelfs de montabele één- en tweepersoonskamers van Nederlands fabrikaat, die in dozen van resp. 65 x 20 x 95 cm en 65 x 20 x 135 cm kunnen worden verpakt, wat niet alleen economisch is bij vervoer en opslag, maar ook handig wanneer de huisvrouw de slaapkamer wil leeg halen in deze schoonmaaktijd. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abrnnement t Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland I 2,00 ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie, tap vonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleinv M vertent lén (maximum regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. ÏjSkSpkI 1 L'-jH '1 t ['4 X H t E" 1 11 Ar Dampo bij Verkoudheden van Vader, Moeder en Kind S?' Etagebed met daaronder dubbeldivanbed, dat onder het bovenbed past. Wonderlijk zoals dat helpt!

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 1