AL i NfANwj de versnapering van de eerste RANv rang op Eet meer vlees. ^•grrrrimrmrmTmTnnmrinfrmTrnrTrrirrrirrrr^^ Fa J. C. Vink „Het Centrum" Bioscoop De liefdesroman van een Koningin NATHALIE ftAMAUJLUJUUUUJUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUJUUUUUUUUUUUU^ Z W^k A k. I ff'—fr Ak.1 *'m*' RANG is alleen DIERLIJKE EIWITTEN ZIJN ONMISBAAR VOOR UW GEZONDHEID. 'n Bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts drijft de oorzaak van die ondragelijke Rheumatisehe Pijnen eruit. INGEZONDEN STUKKEN Een wetenschappelijk onderzoek heeft indertijd aan het licht gebracht, dat in het tegenwoordige Europa nog dezelfde graan soorten worden gebruikt als 4000 jaren ge leden. Het zijn gierst, gerst en tarwe, als mede haver (uit de Bronstijd) en rogge (uit de Ijzertijd). Bij deze soorten, waaraan in de loop der eeuwen slechts kwalitatieve ver beteringen werden aangebracht, vinden de Europeanen zich blijkbaar zo wel, dat zij nog nooit enige poging hebben ondernomen •om dit bescheiden assortiment uit te breiden. Sterker nog geen Europeaan heeft ooit een plant ontdekt, welke inboorlingen al niet kenden. Hoe zeer de wereld op velerlei ge bied geëvolueerd moge zijn, in het planten rijk slaat zij eigenlijk maar een pover figuur. Van de 140.000 bekende plantensoorten over de gehele aarde zijn er drie tot vier duizend nuttig voor de mens. Hij gebruikt er echter maar twee tot driehonderd soorten van. En geen enkele belangrijke is er sedert de ge schiedschrijving meer aan toegevoegd. Zijn deze cijfers uit de plantenwereld al opzienbarend, nog meer bevreemdt het povere gebruik, dat de mens maakt van het dierenrijk. 140.000 bekende plantensoorten is veel het is echter een kleinigheid bij de hoeveelheid diersoorten, welke bekend zijn. Men is tot het ronde getal gekomen van 1.000.000, inderdaad één millioen. En van hoeveel soorten maakt de mensheid een nuttig gebruik Van niet meer dan zegge en schrijve 200. De wetenschap vindt dit betreurenswaar dig, zei eens een voedingsdeskundige, want het voedsel van de mens is daardoor wel zeer eenzijdig geworden. Een eenzijdigheid overigens, welke in de praktijk nog veel sterker is, daar van die 200 soorten er maar betrekkelijk weinige direct voor de voeding worden gebruikt. Ook in dit opzicht zijn de Europeanen behoudend, want zij blijken tevreden te zijn met voor de slacht be stemde huisdieren uit de voorhistorische tijd. Het geslacht der runderen, schapen, geiten en zwijnen is bijna 8000 jaren oud. Het in- ternatioanle huisdier, de hond, is even oud. Alleen het paard is iets jonger, omdat het eerst in de Bronstijd als huisdier werd op genomen. De verhouding tussen de mens en de planten en dieren is sterk afhankelijk van de omstandigheden, waarin eerstgenoemde verkeert. Men mag rustig aannemen, dat de tegenwoordige natuurvolken ongeveer net zo leven, zoals dat vroeger de primitieve mens heeft gedaan. Zo'n levenswijze werkt e engrote kennis van de omringende plan ten- en dierenwereld in de hand. De jagers uit de oertijd en die der natuurvolken ken den en kennen alle gewoonten van de hen omringende dieren door en door. De Poly nesiërs bewijzen het door hun indrukwek kende kennis van ,,hun" vissen, en geloof maar niet, dat de zeezoogdieren voor de Eskimo's ook maar het kleinste geheim heb ben. Zelfs een zeer jeugdige Eskimo heeft geen anatomie-lessen nodig om te weten welke de ongewenste ingewanden van een geslacht dier zijn. Hun levenswijze doet hen instinctief grijpen naar de voedingsstoffen, De mens is van nature een vlees-eter. De oermens moet instinctief geweten hebben, dat het voor hem een levenskwestie was zich met vlees te voeden. Misschien heeft het gedra gder dieren onderling hem in die gedachte versterkt, daar hij dagelijks waar nam dat zij elkaar niet alleen uit „lijfsbe houd" verslonden. Er zijn geleerden, zoals prof. dr. J. H. J. van Gils, die een diepgaande studie heeft gemaakt van de menselijke voedingsmidde len van dierlijke oorsprong, die verklaren, dat de menselijke spijsvertering zo sterk op vleesvoeding is ingesteld, dat een mens zeer goed alleen van vlees zou kunnen leven. Weliswaar zou een gedeelte daarvan rauw geconsumeerd moeten worden leve de biefstuk-tartaar maar het totale effect zou beslist florissant zijn. De omstandigheden, waarin de moderne mensen leven, hebben over het algemeen een vruchtbaar contact tussen hen en de dieren- en plantenwereld verbroken. Nu zijn er wél anatomische lessen nodig om te achterhalen, welke delen van het dier wel ep welke niet geschikt zijn voor de voeding. In feite is het zo, dat nog maar weinigen weten, onbe wust weten, welk voedsel werkelijk goed voor hun lichaam is. Het is veelzeggend dat van de zijde der slagers een campagne moet worden begon nen in de vorm van o.a. animerende receptenbladen en mannen van de weten schap een vermanend woord moeten laten horen, om het publiek duidelijk te maken dat dierlijke eiwitten, zoals die vooral in vlees geconcentreerd zijn, nodig zijn voor een goede gezondheid en een lichamelijk welzijn. Dit geldt voor kinderen evenzeer als voor volwassenen. In dit verband zouden we tot besluit een citaat willen aanhalen uit de rede, welke prof. dr. C. den Hartog enige jaren ge leden heeft gehouden bij de aanvaarding van het ambt van buitengewoon hoogleraar in de leer van de voeding en voedselbe reiding aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. Sprekende over de jeugd ver klaarde hij toen „Het is vooral de Neder landse jeugd, die door een te hoog suiker- verbruik weinig andere, meer hoogwaardige, voedingsmiddelen binnen krijgt. Het ont bijt van een kind bestaat in 99 van de 100 gevallen uit boterhammen met „zoetigheid", terwijl het mij is opgevallen, hoe de boter hammen van de kinderen, die op school tussen de middag overblijven, ook veelal belegd zijn met ?en suikerhoudend product. Als men weet, dat suiker uitsluitend kool hydraten bevat, dan is het duidelijk, dat deze beide maaltijden een groot tekort ver tonen aan andere, belangrijker voedings middelen, zoals dierlijke eiwitten, vetten, calcium en vitamine B2. Een tekort, dat het kind in de derde, zijn warme, maaltijd ntei meer inhaalt." TOERISTISCHE OVERSTROMING DREIGT 750.000 buitenlandse kampeerders in ons land verwacht. De A.N.W.B. vraagt' Minister van Economische Zaken noodmaatregelen te treffen. De A.N.W.B. heeft zich met een schrij ven tot de minister van Economische Zaken gewend en daarin uiting gegeven aan de ernstige bezorgdheid, welke er bij de Bond zowel als in de andere kringen, die belast zijn met de behartiging van de belangen van het kamperen in ons land, bestaat naar aan leiding van de welhaast niet op te vangen stroom van buitenlandse kampeerders en caravanners, die dit jaar in Nederland ver wacht worden op doorreis naar of van de Wereldtentoonstelling in Brussel. Indien men aanneemt, zo schrijft de A.N.W.B., dat er van de 35 millioen ver wachte bezoekers aan de Expo 58 er 20 millioen buitenlanders zullen zijn men gaat er uiteraard van uit dat vele Belgen de tentoonstelling meerdere malen zullen be zoeken dan mag het percentage kam peerders en caravanners onder de buiten landers, volgens de laatste toeristische jaar gegevens, ten minste op 7 worden gesteld, een schatting, die, zo meent de A.N.W.B., echter nog aan de lage kant is. Op zijn minst betekent dit dus 1.400.000 kampeerders, op wier komst in Brussel ge rekend moet worden. Alle bezoekers uit Scandinavië en N.W.-Duitsland komen over Nederland en van de overigen zullen tal lozen van deze gelegenheid gebruik willen maken een kijkje in ons land te nemen. Een te verwachten extra bezoek van rond de 600.000 tot 750.000 buitenlandse kam peerders en caravanners aan ons land lijkt de A.N.W.B. dan ook geenszins overdreven. En 80% daarvan zal in de maanden juli en augustus komen. Gedurende de schoolvakantie-weken, in de periode dus waarin circa 80% van deze toeristenstroom verwacht moet worden, zijn de Nederlandse kampeerterreinen in de wes telijke provincies, waarheen zich ongetwij feld het grootste deel zal richten, toch al- permanent volgeboekt, zo constateert de A.N.W.B. Er zal daar voor deze extra-toe- vloed geen plaats meer zijn. In het belang van de goede orde en de hygiëne op de Nederlandse kampeerter reinen en mede in het belang van de goede naam van ons land, acht de A.N.W.B. het dan ook noodzakelijk, dat ten spoedigste maatregelen worden getroffen om deze bui tenlandse kampeerders, zij het dan in pro visorisch ingerichte kampen, de gelegenhe d te bieden toch hun tenten of caravans tc plaatsen. De A.N.W.B. verzoekt de minister van Economische Zaken dan ook met klem nog tijdig middelen te beramen om deze toeris tenstroom op te vangen, opdat de toeris tische goodwill van Nederland geen schade lijdt. Uw DRUKWERK £M maakt Telefoon 575 AXEL Zaterdag 12 april, aanvang 6.30 uur en 9 uur Zondag 13 april, aanvang 3.45 uur ROMY SCHNEIDER, ADRIAN HOVEN en MAGDA SCHNEIDER in Het verrukkelijke verhaal van een koningin, die zelf haar prins-gemaal wilde uitzoeken en door het toeval hierin goed slaagde. Toegang alle leeftijden. Zondag 13 en maandag 14 april, aanvang 8 uur MARTINE CAROL in Martine Carol, verleidelijker en dynamischer dan ooit tevoren. De schrik van de onderwereld en de politie Martine als mannequin en detective. Een gangsterfilm zoals U nog nooit heeft gezien. Toegang 14 jaar. Allen, die iets te vorderen hebben of onder hun berus ting hebben van- of iets ver schuldigd zijn aan- de onder het voorrecht van boedelbe schrijving aanvaarde nala tenschap van de heer LEENDERT WOLFERT laatst gewoond hebbende te Axel, Singelweg 28 en over leden te Sluiskil (Terneu zen) op 30 december 1957, wordt verzocht daarvan vóór 1 mei 1958 opgave, af gifte of betaling te doen ten kantore van notaris J. Meij- ling te Axel. O Zeeland Sport schonk Terneuzen Paasvreugde. Voor het niet spelende Terneuzen werd het op 2e Paasdag een vreugdedag, aangezien Zeeland Sport er op eigen veld in slaagde in een zeer aantrekke lijke ontmoeting de enige mededinger die er nog over bleef, opnieuw een nederlaag toe te brengen. Wel nam Zierikzee in de eerste helft de leiding, doch hun vreugde was van korte duur want twee minuten later maakte Zeeland Sport reeds gelijk. Na de hervatting ontliepen de krachten elkaar slechts weinig, doch toen na 20 minuten de Vlis- singers de leiding namen 2— 1was de zaak practisch bekeken. Zierikzee spande zich nog wel bovenmate in de schore te vereffenen ,doch het zat hen niet mee en bovendien zette Zeeland Sport er alles op deze kleine voorsprong te behouden. Onder grote spanning verstreek alzo deze ontmoeting, die voor de gasten een ontgoocheling en voor het leidende Terneuzen een welkome Paas-surprise betekende. R.K.F.C. toonde zich ook in de ontmoeting tegen Hontenisse wederom de club van de verrassingen. De blauw-witten konden te Bergen op Zoom geen enkel doelpunt maken terwijl de thuisclub dit wel bleek te kunnen. Het ene Brabantse doelpunt was voldoende voor een Paas-victorie, waardoor de Ber- genaren gelijk met Axel bleven en de strijd bij de watertoren tussen deze twee zal uitwijzen wie er als best geplaatste zal eindigen. Niet minder dan drie clubs hebben hier nu 17 punten. Dat Biervliet het bij Meto niet zou halen was wel te verwachten, maar een 62 zege voor de trico- lore's was nogal experimenteus. Intussen ziet de rang- schikking er als volgt uit: Terneuzen 20 14 4 2 45-30 32 Zierikzee 20 13 2 5 53-34 28 Zeeland Sport 20 13 1 6 60-36 27 Hontenisse 21 12 3 6 44—29 27 Metó 21 12 1 8 41-26 25 Grenswachters 21 8 2 11 30-50 18 R.K.F.C. 19 7 3 9 28-36 17 Axel 20 7 3 10 49-47 17 Odio 20 8 1 11 31-39 17 Zeelandia 20 6 3 11 28—40 15 R.C.S. 20 5 3 12 32-48 13 Biervliet 20 2 2 16 29-65 «6 OnzuiVer bloed is inderdaad veelal de oorzaak van veler lijden aan Rheumatisehe Pijnen. Kruschen's zes minerale zouten voeren de bloedzuiverende organen nieuwe krachten toe, maken ze weer jeugdig. En zo naarmate het bloed weer krachtig gaat stromen verdwijnen de pijnverwekkende onreinheden langs de natuurlijke weg. Vraag Kruschen bij Uw apotheker of drogist. Ing. Med. Auto- en motorsport. M.A.C.A. FOTO - ZOEKRIT. Traditiegetrouw organiseerde de M.A.C.A. op de 2e Paasdag wederom een Paasrit voor automobilisten en motorrijders, ditmaal in de vorm van een foto- zoekrit. Deze rit was lang niet eenvoudig en vele deelnemers hebben dan ook een of meerdere wegen aangedaan, waar zij in het geheel niet moesten zijn, hetgeen natuurlijk op de gebruikelijke wijze aanlei ding gaf tot flinke portie s strafpunten wegens tijds overschrijding en-of gemiste controles. In totaal gingen 35 deelnemers, waaronder 27 auto mobilisten en 8 motorrijders van start, wier route vanuit Axel via Magrette, Reuzenhoek, Hoefkensdijk, Schelfhoutshoek, Nieuw-Namen, Clinge en St. Jan steen naar Heikant, Zuiddorpe, Westdorpe en Sas van Gent leidde waar op Passluis de finish was. Het totale traject was circa 72 kilometer. In Hotel Centraal te Sas van Gent reikte de voor zitter van M.A.C.A., de onvermoeibare heer A. Wol- fert, de prijzen uit, die naast de gebruikelijke bekers uit diverse gebruiksvoorwerpen bestonden. De uitslag was Auto's t 1. W. Willemsen, Axel, 63 strafp.; 2. D. Meeusen, Terneuzen, 69 strafp. 3. A. Schijve, Groede, 69 strafp. 4. D. Faas, Axel, 73 strafp. 5. P. Cappon, Axel, 74 strafp.6. P. de Feijter, Zaamslag, 75 strafp. 7. A. Buijze, Zuidzande, 76 strafp. 8. D. Dees, Terneuzen, 77 strafp. 9. J. Overdulve, Axel, 78 strafp. 10. J. Verstrate, IJzen- dijke, 102 strafp. Motoren: 1. P. Baan, Middelburg, 62 strafp.; 2. C. Kolijn, Axel, 121 strafp.; 3. P. Buijze, Slluiskil, 133 strafp. 4. J. Crucq, Arnemuiden, 158 strafp. 5. J. Geldof, St. Laurens, 251 strafp. 6. B. Dieleman, Axel, 278 strafp. Mijnheer de Redacteur, Wij hadden op zaterdag 5 april j.l. de gelegenheid „Asaf" te horen zingen. Het programma was „DE SCHOONHEID VAN HET KERKLIED." Wat is het kerklied schoon, men kan daarin be luisteren het gebed der gemeente, zoals dat kan uit komen in de Psalmen, vooral in de voortreffelijke schone melodieën. Hoe aangrijpend schoon klonk, bij het vele dat we hoorden, Psalm 22 door het koor met orgel en Psalm 117 en 118 door alle aanwezigen, en dan de koralen uit de Johannes-Passion van Bach, waarna de liefelijke stemmen van het kinderkoor. Als oud-zanger kwam in mijn gedachten, hoe wij in onze jonge jaren onder leiding van Frans Harinck liederen en Neerboschzangen zongen en in later jaren onder leiding van J. E. Blansaart liederen van J. B. Kalkman en Psalmen 4-stemmig uit het Psalmboek van J. de Passius, organist te Vianen. Dit boek is uitgegeven tegelijk met de berijming van 1773. En eenmaal zongen we Tu es Petrus, componiert Joh. Diebolt op. 36. Kenners zullen opmerken dat hier een culturele vooruitgang is te speuren. De koren van „Asaf", gedirigeerd door hun ijverige dirigent Brakman, onder begeleiding van een prachtig orgel geeft blijk van een degelijke studie. Voor de liefhebbers en beminnaars van de zang moge het een spoorslag zijn, voor allen die van God een zangstem hebben ontvangen, lid te worden van „Asaf inzonderheid van het mannelijk geslacht, voornamelijk baszangers. En moge het gehoorde van het psalmgezang er toe strekken, de liefde voor de psalmen aan te wakkeren. Zang en muziek zijn dienstmaagden van de Godsdienst. Ds. J. Kok zegt in „Gods huis en de psalmen" Voor mij zijn de psalmen het hart in Gods Woord. Een hart dat al zingend mijn hart heeft bekoord, Dat biddend en wenend, belijdend zijn schuld, Ook het mijne met boete en hoop heeft vervuld. Spreekt uit dit hart tot he tmijne de Heer, Dan luister ik gaarne eerbiedig, steeds weer. J. de Visser. Telef. 646 AXEL

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 4