AXELSE COURANT J C VINK TWEEDE BLAD VRIJDAG 11 APRIL 1958 7c2 Jaargang No. 52 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN UIT ONZE OMGEVING AXEL FIRMA Markt 12 AXEL J Angst voor iedere hap eten met dat znnrbranden in 't verschiet. Rennies blussen 't vuur in 'n ommezien. TERNEUZEN VOETBAL-OVERZICHT DRIE-KAMP IN DE TWEEDE KLASSE-TOP. VERSCHIJNT IEDf E WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Loste nummers 6 cent K. wartaal-ab rune ment t Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukkar-Uitgeefster: FIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, T3l. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS8 cent p.r m.m. Bi] contracten belangrijke reductie, tap «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*. Wvertentiên (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. TONEELGROEP „CONCORDIA" BOEKTE EEN GRANDIOOS SUCCES. Ruim 4000 toeschouwers op de voorst zllingen in dit seizoen. De toneelgroep „Concordia" heeft onlangs met twee uitvoeringen van het toneelspel „Het Eenzame Huis" te Terneuzen haar toneelseizoen afgesloten. De opvoeringen van „Het Eenzame Huis" waarvan de première in november 1957 te Axel plaats vond, blijken de stoutste verwachtingen te hebben overtroffen en ruim 4000 toeschouwers woonden, de voorstellingen van deze groep bij. Dit succes is zeker enerzijds te danken aan de inhoud van dit uiterst dankbare spe.l- stuk, maar anderzijds heeft ongetwijfeld ook de wijze waarop het op de planken werd gebracht tot deze triomf bijgedragen. Nu de tournée van deze groep achter de rug is, kan men wel tot de conclusie komen, dat dit gezelschap het tot enorme prestatie s brengen kan. Men moet zich terecht afvragen of het spel, dat deze dilettanten brachten nog onder het genre „amateurs" is te rang schikken. Stuk voor stuk brachten deze dames en heren een creatie naar voren, die elke bewondering afdwong, getuige de recensies die enkele provinciale en streekbladen hieraan hebben gewijd. Vooral mej. Janny de Smidt, die een briljante uit beelding gaf van de huismoeder June Jarecki die de tragedie die haar overkwam rustig aanvaardde heeft hiermee veel eer ingelegd door haar ingetogen, kalme en allengs naar een ontroerende climax groeien de spel. Is zij niet door deze creatie „The first lady op het Axels toneel geworden Doch ook de andere vrouwelijke hoofdrolvertolkster, mej. Janny Dieleman als het zieke dochtertje, Peggy Jarecki, gaf hiervan eveneens een prima creati-. Van begin, tot eind kon men op dit gezichtje de sporen van doodsangst en wanhoop aflezen, de logische ge volgen van de tragische gebeurtenissen, die zich m dit eenzame huis afspeelden. Wat gaven deze twee dames, als de ijzig-kalme moeder en haar nerveus- angstige dochter een prachtig doorvoeld samenspel ten beste. De twee andere hoofdrollen waren bij de heren. Hier hadden we de heren M. G. Borghstijn en A. den Beer, als Lester Fontaine en Bill Bryan, die van hun rollen van twee „ontspoorde" jongelui een zeer goede vertolking gaven. Vooral eerstgenoemde gaf als de bij een overval dodelijk gewonde Lester Fontaine een diep ontroerend spel te zien. Wat een genot voor regisseur D. de Visser om zulk een prachtig viertal te mogen leiden. Al waren dit viertal de hoofdfiguren in dit drama, de bijrollen, waren zeker niet minder. We noemen maar mej. Jo Meesen, als het vlotte, echt meisjes achtige kantoortype, Joyce Orchard, een collega van Peggy. Wat een heerlijk spel, zo intens grappig werd die gespeeld. Volkomen begrepen. En ten slotte de mensen achter de schermen. Neem het dikwijls angstaanjagende geluid, dat de mensen deed opschrikken, de aanstormende politiewagens, het sirenegeloei en tevens de effectvolle belichtingstechniek voor de z.g. flash-backs". Dit alles moest samen met de illustratieve muziek precies op het juiste moment geschieden. De verzorging hiervan was bij de heren P. de Meester en K. v. d. Berge in goede handen. De vele voorbereidingen die hiervoor nodig waren daar praten we niet meer over. Dat is voorbij. En de werden geleid door de heer J. Herwegh, terwijl de E.H.B.O.-instructie onder leiding stond van de heer P. Michielsen. Zo heeft een hele staf medegewerkt tot het wel slagen van dit drama en al met al is het voor deze groep onder de algehele leiding van de heer D. de Visser, een ware triomftocht geworden. „Het Eenzame Huis" werd een groot succes en had een enorme aanvraag. Diverse aanvragen uit West Zeeuwsch-Vlaanderen moesten terzijde worden ge legd. Waarschijnlijk dat de tournée het volgend sei zoen weer doorgang zal vinden. We wensen deze toneelgroep -die in het Axels toneelleven een aparte plaats heeft bereikt, die moeilijk te benaderen valt van harte geluk met de prachtige resultaten en wachten in spanning af wat het volgend seizoen brengen zal. Want zeker zal deze groep ook in de toekomst onder deze kundige leiding en met een voorbeeldige „teamgeest" bezield, haar beste beentje blijven voor zetten om de behaalde hoogstaande positie te bestendigen en zo mogelijk nog te verbeteren. BURGEMEESTERLIJKE VISITE VAN BRITSE JEUGD. Woensdagochtend werd burgemeester Van Oeveren tijdens zijn gebruikelijke ambtelijke bezigheden ver rast door het bezoek van een Engelse jeugdleider, die met een groep kinderen de Paasvacantie gedeel telijk in de Axelse jeugdherberg door kwam brengen. Deze schooljeugd was afkomstig uit de oostwaarts van Londen gelegen stad Hornchurch. Vaunit de „Bleije Haghe" werden deze week dagtrips gemaakt naar Antwerpen, Brussel, Middelburg, Vlissingen en ander plaatsen. Een der kinderen overhandigde de burgemeester met toepasselijke woorden een boodschap, waarvan de tekst uitdrukking gaf van de dankbaarheid voor de hier betoonde gastvrijheid. De burgemeester offreerde zijn Britse gasten een verversing, die zeer in de smaak viel, terwijl hij eveneens een boodschap meegaf met de jeugdleiders voor zijn ambtgenoot van de stad Hornchurch. „O. O." BESLOOT HET SEIZOEN MET TONEELAVOND. Tot sluiting van dit seizoen bracht het Spaarfonds „O. O." woensdag een aan toneel gewijde avond en was hiervoor de Stichting Toneelgroep „Studio" geëngageerd. De opkomst naar deze avond was heel wat matiger dan gewoonlijk, zodat meerdere tien tallen zitplaatsen onbezet bleven. Of dit aan de koude temperatuur of aan de pas voorbije feestdagen was toe te schrijven weten we niet, maar we ver onderstellen dat de keuze van het nogal tendentieuze stuk stellig van invloed zal zijn geweest op het be zoek aan deze sluitingsavond van „O. O.". De titel „Sektor Oost-West", zowel als het synoniem „Romeo und Julia in Berlin" deed verwachten dat hier een stuk van politieke strekking met een sterk dramatische inslag te verwachten viel. En dit was ook zo. Precies op de grens van de Oostelijke en Westelijke sektoren van de wereldstad Berlijn, in een vrij primi tieve omgeving van verwoeste huizen-complexen leven twee elkaar om politieke redenen hatende ge zinnen onder één dak. De ene helft van het gebouw wodrt bewoond door een bejaard echtpaar dat uit gesproken op de C.D.U. is georiënteerd, het overige gedeelte door een volbloed communistisch caféhouder. De auteur van dit stuk Gerd Oelschlegel, blijkbaar geinspireerd door de zelf opgedane ervaringen, na zijn vlucht uit het strafkamp der uraniummijnen, heeft op meesterlijke wijze de idylle beschreven, die in weer wil van de hoog oplaaiende burenruzie's en verwik kelingen was onststaan. De tragiek der Duitse gescheurdheid en van de verbitterde politieke verdeeldheid liet zich doorheen de zes taferelen aanhoudend voelen en zo werden we in Axel waar men het communisme nog slechts uit het wereldnieuws en de grote pers kent ge- confronteérd met het stelsel van onvrijheid en ter reur, van huiszoeking en verraad, dat ons volk ge lukkig verfoeit Maar ook in dit stuk overwon de liefde alle voor oordelen en vijandschap en zo was hier voor de toneelliefhebbers heel wat te genieten. Het geleverde spel was namelijk van een voor treffelijk gehalte en vooral Jaap Hoogstra als de communistische herbergier met zijn dochter Judith (Emmy Lopes Dias) brachten vaak aangrijpende creaties. Daar in de toneelschikking van de tegenstelling „Oost-West" overigens niet zo heel veel te merken viel, was dit één der weinige opmerkingen, die we over dit geleverde sublieme spel ons veroorloven te maken, maar we spreken toch de hoop uit, dat het Spaarfonds „O. O." zich in het vervolg meer zal richten op een meer naar de smaak van het publiek zijnd genre voor haar toneel-opvoeringen. We vonden deze keuze voor Axel ondanks het zeer goede spel niet gelukkig. Voorzitter van Gink besloot deze avond met een opwekkend woord en dankte bij open doek de ar- tisten met het uitspreken van de wens dat deze toneelgroep nog wel eens meer te Axel zal verschijnen. Verloting en bal waren de traditionele sluitstukken. BENOEMING. Tot chef van het filiaalbedrijf Albert Heijn alhier is als opvolger van de heer Ed. Breepoel dezer dagen door de directie van dit bedrijf benoemd, onze stad genoot de heer J. K. van den Berge'. „DE SCHOONHEID VAN HET KERKLIED." Geslaagde Paas-uitvoering van „Asaf". De op vooravond van Pasen voor de eerste maal georganiseerde Paas-uitvoering der Chr. Gemengde Zangvereniging „Asaf", onder leiding van haar diri gent, de heer P. C. Brakman mocht zich in een ver blijdende belangstelling verheugen. Door de voorzitter ,de heer Koster, werd in zijn welkomstwoord gewezen op het verschil in geaard heid van deze uitvoering met de traditionele jaarlijkse Kerstuitvoering. Spr. las een schriftgedeelte voor uit Jesaja 53, waarna hij in gebed voorging en vervolgens werd gemeenschappelijk gezongen Psalm 70. Het koor bracht daarop a capella het mooie num mer „Jerusalem" van Jac. Bonset ten gehore, waarna voor koor en orgel werd ten gehore gebracht Ps. 22 verzen 1, 4 en 6 (bewerking van de koorleider, de heer Brakman). Zoals men ziet was deze ganse avond (behoudens het optreden van het kinderkoor), afgestemd op de kerkzang, want in beurtzang volgde nu Psalm 42 1, 2, 3 en 5. Daarna werd weer a capella, eveneens in de bewerking van L. Mens door het koor gezongen Psalm 139 1, 2 en 14. Het optreden van het kinderkoor vormde een aar dige afwisseling. Ook de jeugd zong uitsluitend oudere en meer bekende kerkliedren en dit ook weer op de bekende correcte wijze. Behalve eminent koorleider toonde de heer Brak man, geassisteerd door de organist Jo de Visser, ook weer zijn bijzondere gaven als organist. Het koor, met orgelbegeleiding vertolkte nog enige koralen uit de Johannes Passion. Het slot van d_-ze ietwaf experimentele Paas-intro- ductie op vocaal gebied werd de gemeenschappelijke samenzang van Psalm 118 11, 12, 13 en 14, met tegenzang door het koor. Als geheel mocht deze avond prachtig geslaagd heten. Een collecte ter bestrijding der kosten vond bij de uitgang plaats. NIEUWE AANWINSTEN VOOR DE AXELSE BOERENKAMER. Sedret de laatste vermelding zijn thans reeds weer enige nieuwe aanwinsten bij de verzameling van het Axels museum gevoegd, t.w.1 stel hoefijzers van oude tijden tot de vorige eeuw, verzameld en ge schonken aan de Axelse Boerenkamer door de heer Markusse te Zaamslag. Verder een gekleurde hemd rok en vrouwenmanteltje (boerin), geschonken door de heer J. Buyze te Axel. Ten slotte werd door de Axelse Boerenkamer nog een stel (5 stuks) aardewerk aangekocht. Alles wat thans aanwezig is in het Axels museum, kan niet tentoongesteld worden, daar de benodigde ruimte ontbreekt, omdat de Axelse Boerenkamer uit groeit uit de ruimte die haar verschaft is. Vele Axelaars hebben ons museum al bezocht, maar van anderen hoor je toch telkens nog„De Boerenkamer hebben we nog niet gezien' iDeze laatsten hebben daardoor wel wat gemist, want de vreemde bezoekers hebben hun tevredenheid over het tentoongestelde mondeling en schriftelijk aan het comité te kennen gegeven. PREDIKBEURTEN. Zondag 13 april 1958. Ned. Herv. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings (H. Avondmaal en Dankzegging). Geref. Kerk. 10 uur en 3 uur Ds. A. Kuiper (H. Avondmaal en Nabetrachting). Geref, Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds. M. Grashoff, van Aardenburg. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.3C uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 12 13 aprilDokter K. Boor. Menigeen kan geen eten meer zien, alleen om de angst in het vooruitzicht van die zuurbrand op de maag. Rennies nemen zonodig bij voorbaat. De hevigste zuurbrand stilt al, op het moment dat een Rennies begint te smelten op de tong. Druppel voor druppel met Uw eigen speeksel komen de zuurbrand dovende ingrediënten in de maag en bren gen het maagzuurgehalte weer in balans. Weg pijn Ing. Med. ONGEVAL MET BROMFIETSEN. Bi] het op hun brommers huiswaarts keren, kwam in de nacht van maandag op dinsdag rond midder nacht op de provinciale weg TerneuzenAxel, even voorbij het kruispunt naar Zaamslag, de bromfiets van mej. I. M. P. M„ wonende te Hulst, ini aan raking met de bromfiets van haar verloofde, de heer J. T. A. M. P. uit Hontenisse, die naast haar reed. Mej. M. verloor hierdoor de macht over het stuur en kwam met zon smak te vallen, dat zij buiten bewustzijn op het tegelpad bleef liggen. Vrij spoedig kon door passerenden geneeskundige hulp worden ingeroepen, die door dokter Bos werd verleend. Mej. M. werd per ambulance-auto naar het Julianaziekenhuis vervoerd, waar bleek dat zij door haar val een hersenschudding had opgelopen. De nek aan nek-race in de 2e klasse B beperkt zich niet uitsluitend tot T.S.C. en Sarto die met Pasen een hevig duel onbeslist beëindigden te Oosterhout, maar nu spreekt ook Internos nog een woord mee. Ditmaal behaalden de Ettenaren een 1—0 zege op R.A.C., juist voldoende om weer tot de leidersplaats op te klimmen. Zij het met resp. drie en twee meer gespeelde wedstrijden dan de beide opvolgers. Zo goed als zeker zal Internos weer niet lang in het ere- gestoelte zetelen, maar momenteel behouden ze nog een stem in het kapittel. In de 2e klasse is de beslissing nu nog wel een paar zondagen verschoven. T.S.C. wist haar onbe twiste veldmeerderheid niet tot uitdrukking te brengen evenmin als Sarto het vermocht met haar uitvallen enig resultaat te boeken. Zo bleef de door 3000 toe schouwers bijgewoonde strijd onbeslist. T.S.C. ver zette zich na afloop van dit spannende, maar niet zo schitterende voetbal-duel door een protest tegen een scheidrechterlijke beslissing. Een tamelijk forse strijd werd in Etten geleverd. Oo khier verliep de eerste helft puntloos, ondanks de meerderheid van Internos. Pas een kwartier ua de hervatting produceerde Leijs voor Internos de winnende goal. Want bij dit ene doelpunt bleef het. In onze omgeving kraaide de Zeeuwsch-Vlaamse haan victorie. In Sas van Gent heeft W.V.O. het onderspit gedolven, ook al was de Sase ploeg ge handicapt wegens geblesseerde spelers. Tegen een straffe wind in wist Corn Boys na een half uur de score te openen, doch de gasten wisten niet van de wind in de zeilen profijt te trekken. Zo leek de kleine voorsprong bij de rust vol beloften. Toch wist W.V.O. kort na de hervatting een fout ning terugkeren. De Sassenaars kwamen nu steeds ning etrugkeren. De Sassenaars kwamen nu steeds meer in het offensief en dit leidde drie minuten voor het einde tot het winnende doelpunt. Door deze zege stevende Corn Boys zelfs Goes voorbij op de ranglijst. In Hulst was de wedstrijd meer spannend dan fraai tegen het op de vierde plaats prijkende Rood-Wit. De thuisclub was gehandicapt doordat Neefs op het appèl ontbrak. Zodoende was er in de eerste helft van krachtsverschil nauwelijs sprake. Zelfs slaagden de gasten er in voor de pauze door Danen de leiding te nemen. In de tweede helft zetten de gasten er meteen een hoog tempo inblijkbaar om de voorsprong hoger op te voeren, doch Hulst hield stand. Toen de Rood- Witte druk wat verslapte namen de blauw-gelen ■meer en meer het spel inhanden. Een kwartier na de hervatting wist de Block de score te vereffenen. Hulst kwam steeds meer in de meerderheid en kort voor het einde viel de beslissing toen de Hulst-rechts binnen keeper Breugelmans listig wist te verrassen en de eindstand zodoende 21 werd. Ia de hoofdstad liepen de groen-witten hard van stapel tegen B.S.C. zodat zij na de pauze de score zelfs tot 30 opvoerden. Deze toestand leek voor de Middelburgers een veilige voorsprong, doch dit kwam enigszins anders uit, daar de gasten toen meer en meer het spel in handen namen. Twee minuten na de pauze was de achterstand al tot 13 ingelopen. B.S.C. ging over tot een verwoed offensief en ioen de Brabanders nogmaals scoorden zag het er voor Middelburg nog niet zo veilig uit. Zelfs maakten de gasten een derde doelpunt doch de scheidsrechter had buitenspel geconstateerd en annuleerde dit doelpunt. Met 3—2 kropen de groen-witten door het oog van de naald. Ten slotte was Goes de enige club die op eigen veld de vlag moest strijken en dat op weinig be moedigende wijze. Roosendaal heeft deze strijd dubbel en dwars verdiend in haar voordeel beslist. Reeds in de eerste minuut namen de Brabanders de leiding (0-v-l). Daarna hield de thuisclub tot de twintigste minuut stand en toen zakte de weerstand van Goes dermate dat nog voor de rust de voorsprong van Roosendaal tot 04 werd opgevoerd. In de tweede helft kreeg Goes de wind mee en nu werd heel wat beter partij gegeven. Reeds na 8 mi nuten wist Dingemanse de eer te redden. De strijd ging nu volkomen gelijk op, maar van schieten hadden de Bevelanders geen kaas gegeten. Het einde bracht een 14 zege voor Roosendaal. De stand luidt nu Internos 20 11 4 5 41-30 26 Sarto 18 9 7 2 39-23 25 T.S.C. 17 10 4 3 40—23 24 Rood-Wit 20 9 4 7 39-29 22 Hulst 19 7 7 5 41-38 21 Middelburg 18 6 7 5 40—38 19 R.A.C. 19 8 2 9 25-36 18 Roosendaal 20 5 8 7 36—39 18 B.S.C. 19 8 1 10 47—39 17 Corn Boys 18 5 4 9 2644 14 Goes 19 5 4 10 43—51 14 W.V.O. 17 2 2 13 18-35 6 3e klasse D K.N.V.B. Axel op schot tegen Grenswachters. Het was alsof we een voorgevoel hadden van de gunstige ommekeer die Paasmaandag bleek te be- staan in de oranje-gelederen, want onze stadgenoten hebben tegen de Grenswachters inderdaad getoond dat ze nog wel in staat zijn tot doelpunten maken. De strijd was pas enkele minuten bezig toen na vlot samenspel tussen Dieleman en Borgt door Stok man raak werd geschoten (01). Voor de rust bleef de strijd vrijwel gelijkopgaand en zelfs wisten de Grenswachters voor het rustsignaal de gelijkmaker te scoren. In de tweede helft nam Axel het spel volkomen in handen. Nog nauwelijks was de bal aan het rollen gebracht toen Herm. Dieleman het op zijn heupen kreeg en opnieuw hadden de oranje-witten de leiding (L2). Dit inspireerde onze stadgenoten zichtbaar en 10 minuten later was het Deij die er 13 van maakte Het Axelse offensief begon nu pas recht en de Puttenaren werden letterlijk in de verdediging ge drongen. Weer 10 minuten na het derde doelpunt was het v. d. Berge die de voorsprong vergrootte, waarna ten slotte door Deij de eindstand tot 1—5 werd opgevoerd.

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 3