CHANTAGE r UIT ONZE OMGEVING AXEL „O. O." BRENGT EEN ACTUEEL TENDENZ-STUK. FEUILLETON door JOKE DE VALK. GRAAUW EN LANGENDAM GEMEENTESECRETARIS BENOEMD. VOETBAL-OVERZICHT 24 24 23 22 19 18 17 17 16 14 12 6 BEKENDMAKINGEN. De laatste opvoering van het Spaarfond „O. 6 O." die volgende week zal plaats grijpen zal weer eens een toneelopvoering zijn. Hiertoe werd geëngageerd de Toneelgroep Studio, die een stuk zal brengen in zes taferelen, dat zich afspeelt aan de demarcatielijn tussen Oost- en West-Berlijn en alzo de nodige spanningen op zal roepen. De titel van het stuk luidt in het Duits dan ook „Sektor Oost-WestHet is een geestes-schepping van de auteur Gerd Oelschlegel, die er in 1947 in slaagde deze grens te overschrijden na ontsnapt te zijn uit het strafkamp der uraniummijnen te Aue waar hij moest boeten voor zijn deelneming aan het studenten- verzet. De schrijver verwierf beroemdheid als zo danig, vanwege zijn roman Romeo und Julia in Berlin'' en in 1956 door het toneelstuk „Die Tötliche Luge". Hij ontving hiervoor op 20 juni 1956 te Ham burg het „Lessingpreis-stipendum" en voor zijn „Romeo und Julia in Berlin" de literatuurprijs der stad Bremen. Naar we uit dit alles op kunnen maken zal dit stuk om zijn inhoud boeien en zo ongetwijfeld ook hier te Axel belangstelling wekken. CANDIDAATSTELLING VOOR DE GEMEENTERAADSVERKIEZING. Door de Anti-Revolutionaire Kiesvereniging „Neder land en Oranje" werden in de daartoe bijeen ge roepen vergadering voor de a.s. gemeenteraadsver kiezingen de volgende candidaten gesteld 1. C. de Putter 2. J. C. van Luijk 3. A. de Waard 4. M. Brandesi; 5. W. J. Dieleman 6. C. J. de Pooter 7. C. Schieman8. F. van Langevelde. Evenals in 1953 zal deze lijst weer met candidaten van de S.G.P. worden aangevuld, van welke partij het thans zittende lid de heer L. de Kraker geen prijs meer stelt op het continueren van zijn raadslid maatschap en derhalve geen candiratuur meer zal aanvaarden. Ook de heer J. Pijpelink stelde geen prijs meer op herverkiezing en komt deswege op de A.-R. lijst niet meer voor. STAATSLOTERIJ. Tot debitant der Staatsloterij werd met ingang van 1 april aangesteld onze stadgenoot de heer A. Th. 't Gilde, zulks in verband met het vertrek van de vorige functionaris de heer M. J. de Groot. UNIEKE BILJARTDEMONSTRATIE VAN KEES DE RUYTER. Maandagavond had onder voor Axel grote belang stelling een bijzondere biljartdemonstratie plaats waar op onze landgenoot en Europees kampioen Kees de Ruyter zijn grootmeesterlijke talenten openbaarde. Deze demonstratie had plaats in café „Het Wapen van Zeeland' bij de heer R. Dieleman, hetwelk voor dit evenement overbezet was met beminnaars der edele en intelligentie vereisende biljartsport, die deze avond hun hart konden ophalen aan hun „hobby". Nu, daar was volop gelegenheid voor Nimmer voor zover wij ons herinneren werd alhier een zo danig meesterschap op het groene laken betoond, die de kenners soms in vervoering bracht. Maar hier was dan ook een der sterkste spelers in actie" die de jongere generatie in Nederland heeft opgeleverd en het zelfs tot wereldkampioen heeft gebracht. Vooral in het allerwege populaire en meest beoefende „vrije" spel toonde hij een verbluffende soepelheid en na een beurt van 26 caramboles, beëindigde hij in zijn tweede beurt de partij door met 374 caramboles de 400 vol te maken. Bij elk handerdtal van deze laatste beurt klaterde het applaus van de met spanning toekijkende liefhebbers luid op. Veel hogere eisen stelde de na een korte pauze gespeelde partij cadre 38-2, waarin door de Ruijter een 300 tal punten moesten worden gemaakt. Vooral in deze kamp bewees de meester zijn feno menale kwaliteiten en ook deze partij verliep op even 31) „Gelukkig niet. Enfin, zodoende ontstond er een hechte kring van kennissen rond Hanneke, zowel dames als heren en dat heeft na de tweede proef periode de doorslag gegeven. Hanneke is van nature een dame en wist zich wonderlijk snel aan te passen aan haar nieuwe positie als verloofde van een advo- kaat, die op weg is beroemd te worden. En nu ruim drie maanden geleden heeft ze definitief haar ja woord gegeven en zijn ze getrouwd in alle pracht en praal, die maar denkbaar is. U moettoch foto's in de krant gezien hebben." „Ik lees weinig kranten." „Enfin, het slot kan kort zijn. Ik ben een paar keer bij het jonge paar op visite geweest en ze zijn dol gelukkig. Hanneke adoreert hem en hij Jjaar. En voor mij was er ook nog een voordeeltje aan ver bonden, want ik heb Hanneke's plaats op kantoor weer ingenomen." „Zo Dus u bent haar opvolgster geworden bij meneer Dubois." Ze lachte. „Ja. Nu bijna drie jaar geleden heb ik haar ingewerkt, toen ik vertrok. En na haar huwelijk nam ik haar taak weer over. Leuk hé 7" „Inderdaad. Wat deed u intussen Waarom' iging u eigenlijk bij meneer Dubois weg 7" Josien legde haar lepel neer en keek haar tafel buurman recht in de ogen. „Ik ging trouwen, meneer." Hij keek haar ontzet aan. „Bent u getrouwd „Geweest. Ik heb een kort, gelukkig huwelijk ge had. Mijn man is al een jaar doodj, verongelukt. vlotte wijze. De Ver de Ruijter, geheel geconcentreerd op zijn spel, speelde met vlotte vaardigheid en een beheersing, die allen, die zijn prestatie's volgden im poneerde en ook dit meer ingewikkelde spel met de hieraan verbonden regels stelde hem nauwelijks voor problemen. Ook na deze partij volgde nog een korte pauze, waarna we aan hte hoogtepunt van deze zeer inte ressante en voor Axel zeldzame avond kwamen. In dit driebanden-spel kwam pas goed tot zijn recht de wetensschappelijke eisen die verbonden zijn aan dit briljante spel, waarbij de speelbal voor de caram bole tot stand komt, minimaal dri ebanden moet heb ben getoucheerd. Als sluitstuk van de avond volgde een serie kunst en fantasiestoten. De piqué s en massé-stoten, die een voorbeeldloze geoefendheid vereisen wekten aller be wondering. Vooral het hanteren van de queu is voor het tot stand komen van de effectstoten van het aller grootste belang en de meeste toeschouwers zullen op deze avond tot de conclusie zijn gekomen nooit te hebben geweten dat het biljartspel op een zo hoog laat ons gerust zeggen „wetenschappelijk" niveau stond. De avond werd met daverend applaus beëindigd en de aanwezigen hoogst voldaan over het prachtige spel hadden nog veel stof tot napraten over de prestatie s van de biljart-artist „Kees" uit Waalwijk. OPBRENGST COLLECTE. De hier ter plaatse gehouden collecte ten bate Van Simavi heeft 286,86 opgebracht. GEVONDEN VOORWERPEN. 4 babybroekjes (nieuw), Julianastraat 50. De gemeenteraad van Graauw en Langendam heeft de heer F. J. de Nijs te Kloosterzande benoemd tot gemeente-secretaris. De heer De Nijs, die op 1 februari 1919 werd ge boren, kwam in 1941 als ambtenaar op de secretarie van Hontenisse, waar hij in 1946 tot adjunct-commies en ambtenaa rvan de burgerlijke stand werd bevorderd. Voorts is de heer De Nijs ontvanger-griffier van de waterschappen Lamswaarde en Kleine Melo-polder. Hij is in het bezit van de diploma's gymnasium, mid delbare landbouwschool, gemeente-administratie ;n gemeente-financiën. Ook op het gebied van de sport is de heer De Nijs geen onbekende. Vijftien jaar lang heeft hij ;n het eerste elftal van de voetbalvereniging Hontenisse gespeeld, van welke club hij ook penningmeester is. HULST STUITTE OPMARS VAN T.S.C. Alle vier Zeeuwse 2e klassers boekten op deze mooie voetbalzondag puntenwinst. En wel de meest verdienstelijke prestatie werd ditmaal geleverd door Hulst. De eclatante, alleszins verdiende zege op de Oosterhoutse kampioenscandidaten is een extra pluim waard en de blauw-gelen zijn nu tot de vijfde sport van de rangladder opgeklommen. Ook Middelburg behield de volle buit tegen de als hekkensluiter fungerende andere Oosterhoutse club W.V.O. In Sas van Gent ten slotte bleef de strijd onbe slist en werd het een puntenverdeling. In de 3e klasse is nu het lot van Biervliet defi nitief beslist. De Beukelszonen sneefden te Bergen on Zoom en dit betekende een degradatie voor de oranje- witten, zodat West Zeeuwsch-Vlaanderen zowel zon der derde- als tweede klassers zal zijn het volgende seizoen. Zeeland Sport behaalde nog een monsterzege, doch dit wierp geen gewicht meer in de schaal daar de Vlissingers in hun drie resterende ontmoetingen niet meer het puntental van de leiders kunnen halen. Twee gegadigden blijven hier dus nog voor de titel, zodat aller oog gevestigd is op de komende ontmoe ting op 2e Paasdag te Zierikzee. U bent weduwnaar, meneer Grobbe, ik ben weduwe." Hij keek haar enigszins verstoord in de ogen. „Waar om hebt u dat niet in Lunteren gezegd „Het was op mijn speciaal verzoek, dat Hanneke me voorstelde als juffrouw Derks. Het was nog niet zo lang geleden en ik wilde toen niet, dat u wist, dat ik weduwe was. Ik ben nog zo jong, meneer Grobbe." „Daarin hebt u gelijk. Maar nu iets anders. Mag ik u, na dit diner, uitnodigen met me ergens heen te gaan 7 Bioscoop of schouwburg bijvoorbeeld. Net wat u zelf wilt." „Of een dancing, zoals in Arnhem verleden jaar," vulde Josien olijk aan. Hij schoot in een lach. „Alsjeblieft niet, want dansen kan ik helemaal niet. Ik heb er nooit van gehouden." „En ik evenmin. Goed, ik wil me vanavond een beetje amuseren. Twee eenzame mensen gaan samen aan de rol. Maar ik ben niet erg bioscoop-minded en de schouwburg is natuurlijk vanavond uitverkocht, evenals het concertgebouw. Laten we maar een eindje gaan toeren. B.v. naar Haarlem. Na afloop gaat u verder met uw wagen naar Delft en ik met de trein naar huis." „O, maar ik breng u met de wagen weer terug." „Onzin, dat is mijl op zeven. Maar dat zien we dan wel weer." Ze reden naar Zandvoort en hoewel de meimaand betrekkelijk zacht was en de dagen snel langer werden, bleek het toch te koud te zijn op het terras, zodat ze weer terug reden naar de stad, waar ze nog een uurtje zaten te luisteren naar een band in een gezellige ge legenheid. Het was rtSmP elf uur, toen ze weer op stonden. „Ik breng je naar huis," besliste hij, Josien vond goed. 2e klasse B K.N.V.B. Een naar de tweeduizend toeschouwers lopend pu bliek was ooggetuige van het spannend duel dat te Hulst werd geleverd. De blauw-gelen betoonden zich in deze kamp weer eens echte Zeeuwsvh-Vlaamse gladiatoren ,die tot het einde bleven vechten om de glorie van de zege. Het eerste doelpunt was het uit vloeisel van en individule doorbraak van rechtsbuiten Audenaerde, die de bal tot in het Brabantse beruchte gebied bracht en toen zijn voorzet aan Neefs lan ceerde, die zonder fout scoorde (10). De Bra banders beantwoordden dit Hulsterse succes met een serie aanvallen, waaruit de midvoor al spoedig gelijk wist te maken. Uit een vrije schop hernam Hulst voor de rust echter opnieuw de leiding. In de tweede helft is het tempo geleidelijk gedaald en nogmaals vergrootte Hulst, ditmaal door de Block binnen, het kwartier zijn voorsprong, opnieuw uit een goede voorzet van Audenaerde .(3—4). De Oopter- houters wisten voor het einde nog een tweede doel punt te maken, doch verder kwamen ze niet en zo had Hulsct het huzarenstukje uitgehaald een verdiende zege te behalen op de grootste kampioenscandidaat. In Oosterhout moest W.V.O. het zonder publiek stellen. De Zeeuwse hoofdstedelingen speelden een spelletje van kat en muis en de drie eerstgescoorde doelpunten gaven in geen velden of wegen de ware uitdrukking wer van de eigenlijke krachtsverhouding. In de eindfase wist W.V.O. uit een strafschop de eer te redden, waarop het spel weer dreigde te verruwen doch de Rotterdamse scheidsrchter hield de teugels strak. In Sas van Gent werd het een tamelijk harde match, waarin beide partijen elkaar weinig toegaven. De eerste helft dreigde doelpuntloos te verlopen, doch juist voor het rustsignaal had Goes succes toen een schot van Jacobs doel trof (01). In de tweede helft moesten de twee Sasse backs worden vervangen. De Sassenaars waren desondanks gevaarlijker en het was v. d. Eeckhout die voor de oranjehemden de gelijkmaker produceerde (1 1 De scheidsrechter Holhorst werd voor het begin van de strijd gehuldigd in verband met zijn 200ste ont- moeting die hij voor de K.N.V.B. leidde. In Roosendaal moest Sarto, dat vooral in de eerste helft volkomen domineerde, een kostbaar puntje af staan. De schutters zochten het doel te hoog en zo bleef het in de eerste helft bij de ene treffer van Sleutjes die keeper de Jong te machtig bleek (0—1). Ook in de tweede helft bleef Sarto technisch supe rieur, maar schotloos. De gastheren wisten tegen het einde gelijk te maken. Hoe vreemd het soms kan lopen, werd weer ge demonstreerd bij B.S.C. Voor de rust liep de thuis club tot 2—0 uit, doch na de thee was R.A.C. on weerstaanbaar. Desondanks liep eerst B.S.C. nog ver der uit. Toen kwamen kort na elkaar twee delpunten van de gasten en de spanning steeg opnieuw. Echter kwam uit een fel slotoffensie fvan B.S.C. nog een doelpunt zodat R.A.C. met 4—2 werd geslagen. De stand luidt hier nu Sarto Internos T.S.C. Rood-Wit Hulst R.A.C. Middelburg B.S.C. Roosendaal Goes Corn Boys W.V.O. 17 19 16 19 18 18 17 18 19 18 17 16 9 10 10 9 6 8 5 8 4 5 4 2 2 5 3 6 5 8 5 9 7 9 9 12 39-23 40-30 40-23 38-27 39-37 25-35 37-36 45-36 32-38 42-47 24-43 17—33 3e klasse D K.N.V.B. Terneuzen kroop weer door het oog van de naald. In haar returnwedstrijd tegen R.C.S. is Terneuzen er zondag in geslaagd precies met de hakken over le sloot en daardoor in het bezit van de punten te komen waardoor haar positie opnieuw verbeterde aan de kop. Terneuzen vrscheen zonder de gebroeders Koch. In Voor haar woning hield hij in de wagen even haar hand vast. „Is de avond naar genoegen geweest, juf frouw Derks Ze knikte. „Fijn. Ik heb niet zoveel in mijn leven en deze avond was een openbaring. Hartelijk dank voor alles, meneer Grobbe." „Kunnen we het op een andere avond nog eens overdoen Ze dacht even na. Waarom zou ze niet accep teren Ze kon toch niet altijd alleen blijven met haar boeken en de radio Overdag haar werk en daarna de lange, vervelende avonden. En Grobbe was een nette vent, dat stond bij voorbaat Vast. „Goed," knikte ze. „Wat denkt u van zaterdag 7" Hij was zo vërheugd als een schooljongen. „Je u maakt me werkelijk gelukkig, juffrouw Derks." „Zeg maar Josien, hoor. Dat gejuffrouw is zo officieel.' ,,F|jn, Josien. En noem mij dan Flip, als je die naam ten minste niet gek vindt." „Welnee, juist leuk. Nou, Flip, nogmaals bedankt en tot zaterdag dan." „Dag Josien. Hoe laat wil je me hebben Ze had het portier al half open en stond met één been buiten, toen ze zich omdraaide en hem nog eens aankeek. Een echte heer was hij in ieder geval. Hij had haar ternauwernood aangeraakt. Niet eens een poging gedaan om haar te zoenen. Ze trok haar been weer terug en pakte zijn hoofd tussen haar handen, waarna ze een zoen op zijn lippen drukte. „Hier, Flip, dat heb je vanavond wel verdiend voor alles. So long Kom maar om een uur of vier, als dat kan." „Prompt om vier uur ben ik er weer. Slaap maar lekker." „Joe ll Nadat zé' de deur geopend had, draaide ze zich het begin had zij het windvoordeel maar toch werd eerst het Terneuzense doel onder druk gesteld. Eer het spel een kwartier oud was had een goed opgezette Terneuzense aanval succes en toen een der binnen- spelers de bal voor het Souburg-doel plaatste werd de kopstoot opgevangen en door een der andere voor- waartsen ingeschoten (01). Uit een hierop volgend offensief van R.C.S. werden kort achter elkaar drie corners geboren, maar weer was het Terneuzen dat na ongeveer een half uur een fout van de R.C.S.-Ispil afstrafte (02). In de tweede helft ontketenden de Souburgers een heftig offensief en dit had reeds na 8 minuten succes toen keeper Doorns een schuiver niet onder controle kon krijgen (12). De thuisclub wierp daarop alles in de aanval en het Terneuzen-doel ontsnapte een paar maal wonderbaarlijk aan een doorboring. Ook de Souburg-doelman Beun kreeg het nog wel eens te kwaad, maar over het algemeen was R.C.S. meester van het veld in de tweede helft. Met kunst en vlieg werk kon de gelijkmaker, die zeker verdiend zou zijn geweest, voorkomen worden en Terneuzen herademde eerst toen het eindsignaal klonk. Voor de komende strijd in Zierikzee bood dit duel althans geen gunstig perspectief. De strijd te Vlissingen bracht een verwachte zege voor Zeeland Sport, dat de Grenswachters letterlijk van de kaart speelde. Vooral in de eerste helft lukte de Vlissingers alles en zo was het bij de rust al 40. Na de hervatting scoorde Nol Schuit nog vier maal waardoor deze speler in successie vijf doelpunten- op zijn naam bracht ,hegen zeker uniek genoemd mag worden. Ten slotte wisten de gasten door hun links binnen en midvoor ook twee doelpunten te produceren en zodoende keerden de Grenswachters met een formi dabele 8—2-nederlaag huiswaarts. Dit deed echter niets af aan het feit dat het aantal kampioenscandi daten maar twee meer bedraagt in deze afdeling. Te Bergen op Zoom werd het lot van Biervliet be slist. Met 02 trok Biervliet aan het kortste eind en wedstrijd door de gasten tweemaal gescoord daar het hoogst mogelijk bereikbare puntental voor Biervliet slechts 12 zou kunnen bedragen en de voor laatste op de ranglijst (R.C.S.) 13 punten heeft is er geen kans meer voor de hekkensluiters de dans te ontspringen. De stand in de 3e klasse D luidt nu Terneuzen 20 14 4 2 45—30 32 Zierikzee 19 13 2 4 52—32 28 Hontenisse 20 12 3 5 44-28 27 Zeeland Sport 19 12 1 6 58—35 25 Meto 20 11 1 8 35-24 23 Grenswachters 20 8 2 10 37-45 18 Odio 20 8 1 11 31-39 17 R.K.F.C. 18 6 3 9 27-36 15 Axel 19 6 3 10 44—46 15 Zeelanida 20 6 3 11 28—40 15 R.C.S. 20 5 3 12 32-48 13 Biervliet 19 2 2 15 27-59 6 VRIJSTELLING WEGENS BROEDERDIENST. De burgemeester van Axel brengt ter algemene kennis dat ingeschrevenen voor de lichting 1959 vrij stelling wegens broederdienst kan worden verleend. Ten aanzien van deze vrijstelling gelden de vol gende bepalingen 1. De vrijstelling wordt verleend aan de ingeschre vene, die ten minste drie broeders heeft of gehad heeft, die dienen of gediend hebben bij de land macht, bij de zeemacht of bij de overzeese krijgs macht, en deze vrijstelling tijdig aanvraagt. In een van deze gevallen wordt geacht te ver keren de broeder, die vóór 1 januari van het komende jaar ten nr'nste 30 dagen in werkelijke dienst is ge.- weest of ten gevolge van een na 31 december 1945 ver leend uitstel van eerste oefening nog niet of nog geen 30 dagen in werkelijke dienst is geweest, of in het genot van militair pensioen is gesteld, of 2. b. nog eens om en zwaaide naar hem. Toen reed de auto weg, de donkere nacht in. Hoofdstuk 19. Mevrouw Dubois, geboren Hanneke Schoneveld, zat met haar man aan het ontbijt en pelde haar ei. Af en toe keek ze even naar haar man, die verdiept scheen in het ochtendblad, maar ook keek hij zo nu en dan eens op en glimlachte naar zijn vrouw. „Heb je het druk', vandaag vroeg ze. ,,'tGaat. Twee zittingen vanmorgen en een civiele procedure vanmiddag. Maar er is veel kantoorwerk en 'nu Josien ook weer gaat vertrekken Hanneke keek haar man verwonderd aan. „Gaat Josien vertrekken Daar weet ik niets van. Waarom Wanneer 7" „O sorry, lieveling, ik ben het helemaal vergeten te, vertellen. Ze heeft me gisteravond gezegd, dat ze graag één mei wil vertrekken." „Eén mei Dat is dus over twee maanden. Waar om in 's hemelsnaam Hebben je soms ruzie gehad 7" Hij schoot in een gulle lach. „Ruzie Met Josien Daar krijgt geen mens ruzie mee. Die heeft al mijn nukken en luimen verdragen. Wat dat aangaat, was ze net zon juweel als jij. Nee, ze gaat hertrouwen. „Als je me nouDaar heeft ze niets van ver teld. Wacht eenseen paar weken geleden zei ze hier, dat ze een paar keer met die Grobbe uit Delft uit geweest was. Ze had hem op een avond ;n de stad ontmoet. Maar ik heb er verder geen aan dacht aan geschonken. Is hij het soms 7" „Best mogelijk. Ik heb dat helemaal niet gevraagd." 21e lachte. „Echt iets voor mannen. Enfin, vraag eens of ze een avondje aanwipt, wil je (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 2