De zandtapijtschilder van Hekelgem m kerko AL Een BROMFIETS wM C. A. Schiltman No-Iron Poplin NOVA AXEL Fa J. C. Vink M. de Keizer Overdulve A H. van der LEF. PIERRE VAN RANSBEEK TOVERT MET ZANDKORRELS VEERTIG VERSCHILLENDE KLEUREN IN ZAND. ARTISTIEK EN BEZIELEND RITME. Hekegem ligt langs de grote verkeersweg Brussel-Gent-Oostende. Het is een dorpje met weinig pretentie's. Maar er leven brave, luchthartige, goede Vlaamse mensen en er staat een molen waarvan de wieken U al van verre goeiendag toezwaaien. Dat zal zowat alles zijn, wat U tijdens een oppervlakkig bezoek aan Hekelgem opvalt. Doch een tweede, meer bestudeerd be zoek brengt weldra de grote kunst van Hekelgem, althans de kunst die er beoefend wordt aan het licht. Men is dan afgestapt bij de heer Pierre van Ransbeek, de ongeëvenaarde strooier van het zandtapijtde kunstenaar, die met wit simpel zand de schoonste doeken der klassieken vermag te copiëren. Maar vat dit copiëren niet al te letterlijk op, want er komt een grote dosis eigen visie en intuïtie bij kijken. Zandtapijten zijn schilderijen, welke op horizontaal liggende borden van vier of vijf, meter middellijn gestrooid worden. Het hou ten bord vervangt dus het doek en het ge kleurde zand de verf. Naar „men" in Hekelgem algemeen aan neemt, is deze kunst als volgt begonnen. In vroeger jaren, laten we zeggen een zestig of zeventig winters terug, zat de hele familie rond de gloeiende potkachel. Buiten loeide de storm of wervelde de sneeuw. Maar hier was het warm en gezellig, met het intieme schijnsel van de petroleumlamp, met vrien den en kennissen die kwamen aanlopen. Het ging er soms zo gezellig toe, dat men spel letjes ging doen. En één daarvan was, het maken van het mooiste zandfiguur, dat kun dig op de kraakpropere vloer werd gestrooid. Toen kwam men tot de ontdekking van deze kunst. Natuurlijk kon het in die dagen nog geen kunst genoemd worden, kon er niet van kunst sprake zijn laten we het eerder een folkloristische aardigheid noemen. „Het is zo typisch", vertelt de heer van Ransbeek ons, „in bijna alle werken, han delend over het Indianenleven, wordt ge wag gemaakt van zandversieringen bij ver schillende plechtigheden. Ook in Spanje trof men versieringen aan in gekleurd zand niet te verwarren met de bekende krijtteke ningen op Straatplaveisels ter gelegenheid van volksfeesten." En dan voegt hij er, zich zelf afvragend aan toe „Moet men het ontstaan van onze zandtapijten in de over heersing van Spanje over Amerika en onze lage landen zoeken Hoe is het mogelijk Wij vragen hem,'ons eens iets van zijn werk te laten zien, want daar zijn we toch in hoofdzaak voor gekomen. Dan ontsluit hij de brede vouwdeuren van zijn tentoon stellingszaaltje en zien wij het wonderlijke Want stel u voor daar strekt zich uit op een bord van ongeveer 4 bij 5 meter een imponerend zandschilderij, een monumentale voorstelling De Dageraad naar het fresco van de Italiaan Guido Reni. Wij lopen het zaaltje verder in en zijn zo naïef te vragen „Is dat geschilderd En hij antwoord glimlachend „Ja, met gekleurd zand. Met zand Men merkt daar niets van want zie, daar rijdt Aurora in haar Zonnewagen triomfantelijk door de wolken, met al het licht, het uitbundige jubelende licht van een oorspronkelijk schilderij, mach tig van compositie, de figuren anatomisch weergaloos juist en met uitdrukkingen, die volkomen gelijk zijn aan het origineel. En dan laat men zich de woorden ontvallen „Hoe is het mogelijk Daar staan we nu voor het grote zandtapijt „Aurora", nog steeds verrast, nog steeds onder de indruk. Men geraakt er niet op uitgekeken. Meesterschap. Reeds lange tijd geleden, precies op zijn veertiende verjaardag, begon hij zich te in teresseren voor het schilderijen-strooien. Hij ging dan „naar de overkant", waar men ook tapijten strooide. Die uitzonderlijke, een zame kunst boeide hem. Er lag iets groots in. Hij droomde van echte kassiéke werken Rubens en de Italianen speelden hem door het hoofd. Wilde hij dit echter ook bereiken, dan moest hij leren tekenen. Op de tekenschool in het nabije Aalst kon hij zich verder ont wikkelen en hier werd de grondslag van zijn later meesterschap gelegd. Dank zij de vir tuositeit, die hij zich, vooral in het getrouwe Oud voor Uw tijd wordt U het gemakkelijkst, als U een lusteloze stemming de overhand laat krijgen. Het begint al vroeg, wanneer men toegeeft aan een klein mo ment van inzinking. Neem dan een King-pepermunt en U zult ondervinden dat King U fit houdt. King is lekker en gezond. nabootsen verwierf, was hij later in staat zandschilderijen te maken van de moeilijk ste Rubens de kruisoprichting. Het echte Rubiaanse geweld der spieren vindt men er onaangetast in weer, terwijl de kleur van het zand zo nauwkeurig mogelijk de kleur van het orignieel aangeeft. Maar om op de loopbaan van de artist terug te komen vanaf zijn veertiende jaar heeft hij het zand in de vuist gehanteerd. Een schuchter begin, maar éénmaal moest hij een groot tapijt maken. En het lukte Als een schilderij. Het eerste grote bewijs van zijn kunnen is geleverd Nu gaat het snel bergopwaarts. Hij oefent zich dagelijks in de tekenschool beëindigt hij zijn studie en eer hij zichzelf goed rekenschap van zijn kunnen geeft, is hij de grote zandkunstenaar van Hekelgem geworden. Hij richt nu regelmatig tentoon stellingen in. Landgenoten en ook vreemde lingen bezoeken tijdens de zomer Vlaande ren en komen zijn werk bewonderen. In het jaar 1930 vindt hij iets nieuws. Vele mensen willen zo'n tapijt kopen. Dat gaat echter niet, want een zandtapijt ligt los op het bord gestrooid. Het schilderij op hangen is dus niet mogelijk. Van Ransbeek vindt er iets op. Hij be denkt een middel om het zand te doen bin den en op het bord te kleven. Hoe Dat verklapt hij niet. Op deze wijze heeft hij een portret van wijlen Koningin Astrid van België vervaardigd en dit aan Koning Leo pold aangeboden, die het gaarne in ont vangst nam en er de artist voor dankte in een brief. „Dat dit voor mij een spoorslag was nóg beter te gaan werken behoeft geen betoog", verklaart ons de artist. Wij vragen hem „Vertel ons nog iets van uw manier van werken. Wij staan hier nu wel voor zo'n groot tapijt en bewonderen het, maar het is ons nog niet duidelijk, hoe zo'n creatie tot stand komt." Bij de „pottekens". En dan doen we weer heel wat wetens waardigheden op. Allereerst kiest de artist zich een goede afbeelding uit een ge kleurde plaat, zoals er van vele klassieke schilderijen in omloop zijn. Nu schetst hij alle contouren in krijt op het bord. Zo'n schets maakt hij zorgvuldig in één dag af. Dan komt het zand er bij te pas, want nu moet de schets in een schilderij omgetoverd worden. Er bestaan 40 verschillende kleuren zand 20 natuurlijke kleuren, die we aantreffen in Engels zand, dat van de krijtrotsen komt en 20 kleuren welke door menging met zand uit het Belgische plaatsje Moll ontstaan. Welnu, we hebben het hem zien doen, wanneer hij ons een „figuur legde" of onze naam schreef. We hebben die hand zien schudden terwijl een fijne streep zand uit de toegeknepen vuist liep. Die hand dankt haar gave aan het artistieke en bezielende ritme dat ergens diep in deze kunstenaar wortelt, het ritme dat hem drijft naar het houten bord en de „pottekens" met gekleurd zand. Het ritme dat deze Van Ransbeek tot de grote zandtapijtschilder van zijn land 'heeft gemaakt BEKENDMAKINGEN. Bij ons vertrek uit Axel als hoofd van het bejaarden tehuis „Zorgvliet" zeggen wij alle familie, vrienden en kennissen hartelijk dank voor de vriendschap, die wij gedurende al de jaren van ons verblijf in Axel hebben ondervonden en wij wensen U allen het beste toe. D. Verpoorten-Verhulst. Axel, 31 maart, 1958. Singelweg 28. Tandarts Walstraat 2 - AXEL ZATERDAG 29 MAART AFWEZIG arts AXEL DINSDAG 1 APRIL a.s. AFWEZIG Ook voor een 2e hands Brommer, van alles en nog wat. Maarten de Keizer, Julianastraat 79, Axel. Castrol, de olie voor iedere bromfiets. Verkrijgbaar bij M. de Keizer - Overdulve, Julianastraat 79, Axel. CHR. U.L.O.-SCHOOL VERLOTING 3423 2480 2690 883 909 Prijzen kunnen worden af gehaald bij S. van Cadsand Kanaalkade 68, Axel. Nu ook verkrijgbaarde Engelse Raleigd Rijwielen. Komt U eens kijken bij Maarten de Keizer, Juliana straat 79, Axel. Tijdelijke reclame. Lange lederen jassen, prima rund leder p.d.p. voering nu 99.-. Uitsluitend contant. Niet goed, geld terug. St. An- toine, Roosendaal. Voor een goede service en reparatie voor alle merken bromfietsen en fietsen naar Maarten de Keizer, Juliana straat 79, Axel. Uw DRUKWERK die berekend is voor zijn taak koopt men bij HMW de onverwoestbare MAGNEET comfort, in kleur naar keuze LOCOMOTIEF Super de Luxe BERINI Super de Luxe SOLEX de zuinige brommer Julianastraat 79 AXEL. I T OERISTENKA ARTEN 1958. Voor reizen voor een beperkt tijdvak naar België, West-Duitsland, Frankrijk, Luxemburg, Oostenrijk en Zwitserland, kunt U tussen 1 maart 1958 en 1 de cember 1958 een z.g. TOERISTENKAART, geldig voor 4 maanden, aanvragen. De aanvraag kunt U indienen bij de gemeente secretarie van Uw woonplaats. Voor personen in Zeeuwsch-Vlaanderen woonachtig, wordt de geldig heidsduur bepaald tot 1 februari 1959 aan Neder landers, die in het bevolkingsregister van hun ge meente zijn opgenomen. De kosten van een dergelijke kaart bedragen ,n deze gemeente 1. Bij de aanvraag dient U twee pasfoto's over te leggen. Kinderen beneden 16 jaar kunnen op een toeristenkaart worden bijgeschreven. Minderjarigen behoeven voor de afgifte van een toeristenkaart de toestemming van beide ouders of van hun voogd. Ook in een andere gemeente kunt U een toeristen kaart aanvragen, maar dan onder overlegging van een geldig bewijs van Nederlanderschap, van een niet meer dan 5 jaar verlopen Nederlands paspoort af van een ander behoorlijk legitimatiebewijs. Bewijzen van Nederlanderschap, waarvan de gel digheidsduur nog niet is verlopen, blijven voorlopig geldig voor België en Luxemburg. Axel, 18 maart 1958. De burgemeester van Axel, Van Oeveren. KANDIDAATSTELLING V09R DE GEMEENTERAAD. De burgemeester van Axel brengt het volgende ter openbare kennis. Op dinsdag 15 april a.s. zal plaats hebben de kandidaatstelling voor de verkiezing van de leden van de raad dezer gemeente. Op die dag kunnen, van des voormiddags negen uur tot des namiddags vijf uur, bij de voorzitter van het hoofdstembureau, of bij het door deze aangewezen lid van dat bureau, ter secretarie der gemeente worden ingeleverd lijsten van kandidaten als bedoeld in artikel G 5 der Kieswet. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste 18 kandidaten worden geplaatst. Iedere lijst moet worden onder tekend door ten minste 25 personen, die in deze ge meente kiesgerechtigd zijn voor de gemeenteraad. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst onder tekenen. De namen der kandidaten moeten op de lijsten ge plaatst worden in de volgorde, waarin de onderteke naars aan hen de voorkeur geven. De naam van een kandidaat mag niet voorkomen op meer dan één lijst. Bij de lijst moet worden overgelegd een schriftelijke verklaring van iedere daarop voorkomende kandidaat, dat hij bewilligt in zijn kandidaatstelling op die lijst. Indien de kandidaat zich buiten het rijk in Europa bevindt, is hier de bedoelde verklaring niet aan enig formulier gebonden en kan zij ook telegrafisch worden gedaan. Indien degene, die de lijst inlevert, de machtiging bezit, om boven de lijst de naam of aanduiding van de desbetreffende politieke .groepering te plaatsen, moet deze machtiging worden overgelegd. De inlevering der lijst moet geschieden persoonlijk door een kiezer, bevoegd tot deelneming aan de ver kiezing in de gemeente, waarin de lijst wordt inge leverd. De kandidaten kunnen daarbij tegenwoordig zijn. De voorzitter van het hoofdstembureau of het door hem daartoe aangewezen lid van dat bureau stelt een bewijs van ontvangst ter hand aan degene, die de lijst inlevert. Formulieren voor de lijsten, voor de schriftelijke verklaring van bewilliging en de machtiging tot het plaatsen van de naam of aandbiding der politieke groepering boven de lijst, hierboven vermeld, zijn ter secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar tot en met de dag der kandidaatstelling. In herinering wordt gebracht artikel X 6 d r Kies wet, waaruit blijkt dat hij die een kandidatenlijst inlevert, wetende dat zij voorzien is van handtekeningen van person en, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de ve kiezing voor de Raad dezer gemeente, terwijl zonder die hand tekeningen geen voldoend aantal voor een geldige lijst zou overblijven, gestraft wordt met gevangenis straf van ten hoogste drie maanden of een g 'dboete van ten hoogste honderd twintig gulden met gelijke straf wordt gestraft hij die, wetc de dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de vei kiezing, een voor die inlevering bestemde kandidatenli t heeft ondertekend. Axel, 25 maart 1958. De burgemeester voornoemd, VAN OEVEREN. Heden werd na een lang durig, geduldig gedragen lijden, van onze zijde weg genomen, onze geliefde Zuster, Behuwdzuster tn Tante en huisgenote, Mejuffrouw Catharina Scheele, in de ouderdom van 57 jaar en 9 maanden. Namens de familie I. J. Scheele-Potters P. J. Scheele- van Cadsand C. Scheele-Eckhardt C. de Bonte Fam. P. v. d. Burg Axel, 27 maart 1958. Nieuwstraat 34. De teraardebestelling zal plaats vinden op zaterdag 29 maart, om 2 uur. Geen bloemen. Dit Is Je waxel Het enige no-lron shirt ter wereld met „Doublefront". Verkrijgbaar bijl maakt Telef. 646 AXEL de gordijnveer die U met een gerust hart kunt kopen. U voorkomt beschadiging en roestvlekken volkomen roestvrij j* door het ontbreken van ijzerdraad 20% rek van het plastic ZELF haak of oog gemakkelijk in en V uH te draaien kleur- en zon-echt in dozen van 30 meter Verkoop ofizhfitend eia de handel

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 3