CHANTAGE AGNES Mi "sproeten m UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON door JOKE DE VALK. KLOOSTERZANDE KOEWACHT Koop tijdig SPRUTOL VOETBAL-OVERZICHT NIEUWE GROEPERING VOOR DE GEMEENTERAAD. Maandagavond werd in „Het Centrum' een oriën terende vergadering gehouden om te komen tot een groepering voor deelname aan de komende gemeente raadsverkiezing, onder de naam „Gemeentebelangen Zoals de voorzitter van deze vergadering, de heer A. H. van der Lee, in zijn inleiding mededeelde, zijn van verschillende zijden van personep van diverse politieke of godsdienstige stromingen, met als doel- gegaan om aan de gemeenteraadsverkiezing deel te nemen met een eigen groep, onafhankelijk van de politieke o fgoedsdienstige stromingen, met als doel stelling het algemeen belang van de gemeente Axel. De Volkspartij voor Vrijheid en Democratie stemt bereids met dit streven in en heeft toegezegd, wanneer dit plan tot uitvoering zou kunnen komen, niet met een eigen lijst aan de gemeenteraadsverkiezing te zullen deelnemen. Vrijwel unaniem waren de circa 35 aanwezigen van mening dat in Axel behoefte aan een dergelijke lijst bestaat en hiervan zeker resultaat mag worden ver wacht. Nadrukkelijk werd aan de orde gesteld, dat om het doel van dit plan te verwezenlijken, het nood zakelijk zal zijn om bij de samenstelling van een lijst rekening te houden met alle groepen in de Axelsei ge meente, zowel in politiek en godsdienstig, als in Mat schappelijk opzicht. Tevens werd de noodzaak bepleit van een blijvende organisatie, die de eventueel in de raad zitting krijgende persoon of personen van ad vies kan dienen, waardoor deze bij belangrijke kwes- tie's ook inderdaad overleg kunnen plegen met de kiezers, die hun stem op deze groep hebben uitge bracht. Na een uitvoerige, doch in zeer prettige sfeer ver lopen bespreking besloot de vergadering met een lijst „Gemeentebelangen aan de gemeenteraadsverkiezing deel te nemen, waarna door alle aanwezigen schrifte lijke suggesties werden gedaan inzake de samenstel ling van de lijst. Een aantal personen behorende tot verschillende bevolkingsgroepen verklaarde zich des gevraagd bereid tot verkiesbaarstelling. Aan het eind van de vergadering werd een com missie benoemd bestaande uit de heren M. den Doelder, A. P. Esselbrugge, C. Faas, A. M. de Feijter, G. Geerling, A. Th. 't Gilde, H. J. M. Goossens, W. Koster, A. H. v. d. Lee, R. H. de Ridder en J. C. Vink, die zich nader zal beraden op de samenstelling van de candidatenlijst. VERKEERSONGEVAL. De van het z.g. „Plaatje op de rijksweg naar Hulst uitmondende straten zijn gevaarlijke verkeers punten. Dat bleek ook zaterdag weer toen een motor fiets bestuurd door de heer van E. alhier uit de Van Middelhovenstraat de vrij drukke verkeersweg op wilde rijden. Vermoedelijk hebben beide bestuurders elkaar niet bemerkt of beiden gedacht dat de ander voorrang zou verlenen, maar hoe dan ook, gelijktijdig met de heer van E. naderde uit de richting Axel een personen auto va nde heer V. uit Koewacht en teen beiden gelijktijdig op de kruising kwamen, botsten beide voer tuigen met een harde klap tegen elkaar. De heer van E .kwam te vallen en bekwam enkele kneuzingen. Zijn duopassagier, de heer P. vloog over de motor kap van de auto en tuimelde op de weg. Gelukkig liep ook dit goed af en kon dokter Boor, die de eerste hulp verleende ook bij hem slechts lichte kneuzingen constateren'. De bestuurder van de auto kwam met de schrik vrij. De auto werd evenals de motor be hoorlijk beschadigd. OPENING NIEUWE SCHOENENZAAK. Toen de heer de Splenter enkele jaren geleden al hier zijn schoenenzaak begon moest hij genoegen nemen met een oud winkelpand. Ook daar bleek de heer de Splenter reeds de klanten op de juiste wijze te 28) „Wie zegt u, dat ik ga vertrekken „Wel, als ik de gelukkige niet zal zijn, is het on getwijfeld die ander, die meneer eh „Grobbe, wilt u zeggen." „Juist," „Meneer Grobbe vermaakt zich wel met een ander, meneer Dubois. Die is geen personata grata meer.' „Dus mag ik hieruit opmaken „Ho, meneer Dubois, dat ligt er niet in opgesloten. Maar ik kom weer terug op mijn oude chapiter wat weet u van me Van mijn verleden, bijvoor beeld Ik kan wel een misdadigster geweest zijn, die bijvoorbeeld een jaar gevangenisstraf achter de rug heeft." Dubois schoot in een lach. „Als dat waar waS, juffrouw Schoneveld, zou ik dat spoedig te weten kunnen komen, want als ik op alfabetische volgorde de strafbladen in de verschillende arrondissementen laat nagaan, zou men in dat geval uw naam tegen komen, uw veroordeling en het feit, waarvoor u ge straft zou zijn. Maar een zo absurte gedachte leg ik gewoon naast me neer. U bent een wees, woont bij anderen in, hebt misschien alleen verre bloedverwanten en bent verder een ijverig, oppassend meisje, dat zeer punctueel haar werk verricht en een prima kracht is voor mij. Die prima kracht zou ik verliezen, als u mijn vrouw zou worden, maar u zoudt dan voor mij iets zeer belangrijks zijn, namelijk mijn levensge zellin." Hanneke lachte even. „Dusals bijvoorbeeld kunnen bedienen, maar de behoefte aan een meer moderne jf|<jk, deed zich sterk gevoelen. Zaterdag opende de heer de Splenter zijn geheel nieuw ingerichte zaak in het pand Noordstraat 36, dat een zeer ingrijpende verbouwing heeft ondergaan, om tot een modern en aan de eisen des tijds voldoend winkelpand te worden herschapen. Ruime etalages, een ruim interieur en veel licht zijn de kenmerken van deze nieuwe schoenenzaak, waarin de heer de Splenter thans zijn klanten kan bedienen. Een flinke aanwinst ook weer voor Axel, waar de voornaamste winkelstraat nu weer een mooie zaak rijker is geworden. Wij wensen de ondernemer het succes dat hij met deze vernieuwing verdient. Overigens wordt het probleem voor de kraampjes markt wel steeds groter. Er is destijds een regeling getroffen, dat geen kramen zouden worden gefplaatst voor de etalages en de ingangen van de wirfkels in de Noordstraat. Het aantal winkelpanden wordt echter steeds groter en de standplaats voor de kramen- der halve steeds kleiner. Om beide partijen zonder hinder de ruimte te geven, die zij wensen, zal het toch wel eens nodig worden om voor de kramen een andere geschikte standplaats te gaan zoeken. ERNSTIG MOTORONGEVAL. Zondagavond vond in de bocht van de rijksweg juist voor de kom van de gemeente Kloosterzande een ernstig motorongeval plaats, vermoedelijk te wijten aan te grote snelheid van de motorrijder R. P. uit Kruiningen. De heer P. kwam uit de richting Hulst in de bocht juist op het moment dat daar de heer K. M. uit Kloosterzande op de voor hem rechterzijde Van de weg op de bromfiets naderde. Toen de heer P. de macht over het stuur yan zijn motor verloor, botste hij op de bromfietsberijder, met het noodlottig gevolg dat beide bestuurders en de duo- passagier van de motorrijder, de heer P. K. uit Krui ningen in de berm van de weg terecht kwamen. De beide motorrijders waren bewusteloos, terwijl de heer K. zo ernstig werd verwond dat zijn toestand niet zonder levensgevaar is. De bestuurder van de motor, de heer P. had ernstige inwendige kneuzingen opgelopen. De bromfietser M. ten slotte bekwam een arm- en een beenbreuk. UITBREIDING ELECTRISCH NET EN WATERLEIDING. In de gemeenteraad van Koewacht kwam in behan deling het plan van de P.Z.E.M. betreffende de aan sluiting van de Axelsestraat op het electrisch net De kosten zijn echter uitermate hoog, maar toch wil de raad dez ezaak niet laten rusten en naar een goed kopere oplossing uitzien. Verder werd besloten deze zelfde straat als zijnde het goedkoopste stuk van een onrendabel gebied, aan sluiting te geven op de waterleiding. Aangaande een schrijven van de schoolbesturen voor verstrekking van schoolmelk wordt besloten hiérmede een proef van 14 dagen te nemen. ko men vroeg in 't voorjaar -fed NAUWE SAMENWERKING OP taw- MESTSTOFFENGEBIED. -Albatros" S'uperfosfaatfabrieken te Utrecht, de Chemische Fabrieken Coenen Schoenmakers te Veghel en de Nieuwe Ned. Mij. tot vervaardigen van spiegelglas en chemische producten te Sas van Gent, een dochtermaatschappij van het Franse concern „Saint-Gobain", hebben een overeenkomst gesloten, waarbij een nauwe samenwerking op meststoffen- gebied tot stand is gekomen. Bij de overeenkomst is de oprichting van een ge zamenlijke dochtermaatschappij voorzien, waarin de verscheidenewerk zaamheden en belangen der deel genoten egcombineerd worden ondergebracht. De samenwerkende maatschappijen beogen door rationalisatie een efficiënt gebruik van de huidige en toekomstige productie-capaciteit hunner bedrijven te bevorderen, alsmede hun concurrentiepositie ten ap- zichte van het buitenland te versterken. Het besluit tot samenwerking is mede ingegeven door de eisen die de Europese economische gemeen schap aan het bedrijfsleven zal stellen. EINDELIJK ROLDE HET BRUINE MONSTER WEER Na wekenlange strubbelingen ten gevolge van aller lei weesomstandigheden, die resulteerden in onbe speelbare terreinen heeft dan zaterdag en zondag voetballievend Nederland zich weer kunnen' wijden aan de openluchtsport bij uitnemendheid. Onze plaatselijke verenigingen kwamen toevalliger wijs geen van drieën voor wat hun representerende elftallen betreft, daarbij in actie. A.Z.V.V. is uitge speeld, Spui op één wedstrijd na en de oranjehemden moesten ditmaal de achterblijvers door het vastgestelde inhaal-programma wel (noodgedwongen) voorrang verlenen. 2e klasse B K.N.V.B. Van de Zeeuwse clubs in deze afdeling kwamen alleen Corn Boys en Middelburg in het touw en vooral de Zeeuwsch-Vlamingen hebben een uit stekende beurt gemaakt. Geen van de spieders in het koffiedik die de Sasse oranjehemden ook maar een schijn van kans had gegeven .tegen de Tilburgse kampioenscandidaat. Maar zie daar, het onbereken bare element in de voetbalsport, dat altijd een der grootste aantrekkelijkheden vormt in deze sport, bracht een succes voor de Sassenaars in de vorm van een draw. In het kort willen we even het verloop van dit duel memoreren. De thuisclub was de langdurige rustperiode duchtig aan te zien en daardoor konden de Sassenaars ook uitstekend van repliek dienen en door hun enthousiasme de aanvallen der gastheren telkens te juister tijd onschadelijk maken, al was dit soms met kunst en vliegwerk. Keeper Donze in het Sasse doel greep vaak resoluut in en had vrouwe Fortuna kennelijk op zijn kant toen een schot van de palen terugketste. Aan de overzijde wisten echter de Zeeuwsch-Vla mingen geen enkele schietkans te benutten en- toen een vrije trap van W. Jansen langs de palen millimeterde was de zaak voor de rust bekeken. In de tweede helft werd het een getrouwe copie van de eerste. Zonder emotionele momenten verstreek de tijd en de schutters hadden in geen van beide kampen hun dag. Ook de Sarto-doelman was een onover komelijk struikelblok en ofschoon de thuiscdub in d< slotfase van de strijd nog eens alles op alles zette de Zeeuwsch-Vlamingen verdedigden elke duimbreed van hun helft met bravour en zo bracht het einde onder spanning een onbeslist resultaat met een dubbel blanke score De hoofdstedelingen kwamen in Gilze-Rijen ook niet tot grote prestatie s. De strijd was vrij lauw, met weinig vechtlust aan beide zijden, waarvan het even wicht van de beide rivalen wel de voornaamste oor zaak was. Toen de Middelburgse stopper een mis- trap deed profiteerde R.A.C. hiervan, doch de ge lijkmaker liet niet lang op zich wachten. Uit een scrimmage wisten- de gasten de stand weer te ver effenen. Na de pauze overheersten de Zeeuwse hoofd stedelingen lange tijd, maar weer kwam het leidende doelpunt aan de overzijde door een knappe solo prestatie. Even later werd het op soortgelijke wijze zelfs 3-1. De Middelburgers bleven met bravour en hardnekkigheid doorvechten en dank zij hun volhar ding werd de achterstand verkleind tot 3—2. Hot hoog het Zeeuwse strijdvuur daarna ook opvlamde het hielp niets. R.A.C. bleef met een kostbaar pun! voorsprong heer en meester en kwam door dit resul taat in nauwe aansluiting met de kopgroep. De door ons van meet af gedoodverfde kampioen beleefde na een lange rust eren goede zondag. Zeil bleven ze op eigen veld uitgesproken sterkr met 2 de baas over Roosendaal, nadat met blanco score de rust was ingegaan, maar de grootste weldaad bewees Rood-Wit hen door leider Internos met 21 de kous op de kop te geven. Doordat de leiders nu 12 ver- liespunten hebben met 18 wedstrijden, terwijl T.S.C. met nog zeven wedstrijden voor de boeg de kopclub reeds op één punt genadred is, zal de supprematie der Ettenaren vermoedelijk geen week meer duren. De stand luidt in deze afdeling thans Internos 18 10 4 4 39-28 2i T.S.C. 15 10 3 2 38-20 23 Sarto 15 8 5 2 36-21 21 Rood-Wit 18 8 4 6 37-27 20 R.A.C. 17 8 2 7 23-31 18 Hulst 16 5 6 5 34-33 16 Middelburg 16 4 7 5 34-35 15 Roosendaal 17 4 6 7 29-35 11 Goes 16 5 3 8 40-39 13 B.S.C. 16 6 1 8 34-33 13 Corn Boys 15 4 3 8 23-41 11 W.V.O. 15 2 2 11 16-40 Het programma voor a.s. zondag luidt hier Sarto- Internos B.S.C.Goes RoosendaalHulst Rood Wit—Corn Boys T.S.C.—W.V.O. I 3e klasse D K.N.V.B( In deze afdeling lijkt het nu wel zo goed als zeker dat de strijd om de titel gaat tussen Zierikzee en Ter- neuzen. In de onderste regionen wordt de positie van Biervliet, dat niet speelde, langzamerhand precair. Ook R.K.F.C. distancieerde zich weer verder van de staartploeg en zo gaan we in deze afdeling de laatste etappe zonder grote spanningen tegemoet. De kamp i.-. Terneuzen tussen de roodzwarten en de tricolores was in deze afdeling veruit de belang rijkste ontmoeting en aan spanning hierbij heeft het zeker niet ontbroken. Reeds na vijf minuten am de thuisclub de leiding na een tactisch genomen vrije schop. Het was van Waes, die hieruit met een for- iemand eens een misstap heeft begaan, laten we zeg gen enkele jaren geleden-, dan is dat dus na te -gaan in de strafregisters Hij knikte. „Tot ruim honderd jaren terug. Hetzij in Den Haag, dan wel in de verschillende arrondis sementen. En ze worden regelmatig geraadpleegd. Van iedere verdachte, die terecht moet staan, wordt na gegaan, of hij in zijn vroeger leven al eens Üs ver oordeeld. Is dat het geval, dan komt er een uit treksel van dat strafregister in zijn dossier. Het is min of meer een verzwarende omstandigheid. Maar we zouden niet over de rechtspraak praten. U hebt u glas leeg. Zullen we nog wat drinken „Nee, dank u. Hetwordt een beetje J fris. Zullen we maar weer naar het dorp terugwandelen „Zoals u wilt. Ik zal even betalen." Enkele minuten later liepen ze samen weer Op-de weg. „Als u liever een wagen wilt hebben om maar huis te gaan, juffrouw Schoneveld, dan bel iküwel even een taxi." v/lc Hanneke sch'udde haar hoofd. „O nee, het is-veel te mooi om te rijden. Bovendien kunnen- wei',wel binnendoor. Dan gaan we straks linksaf, over de berg en komen via het Bospad weer in het dorp." Zwijgend liepen ze enige tijd naast elkaar. Toen vroeg Hanneke „Gaat u weer terug naar de stad, of blijft u Hij keek op zijn horloge. „Het wordt te laat. Ik zal maar blijven logeren en dan ga ik morgen weer terug." Hij zuchtte. Ze vertederde en legde zacht haar hand op zijn arm. „Blijf morgen dan ook nog hier. Dan kunnen we samen nog wat genieten." Hij draai^feiRich naar haar toe. „Juffrouw Sch^pe- veld, meeqtjaUj^pt?" mil Ze knikte hem lachend toe. >[Ic „Betekent dit, dat ik nog mag hopen „Misschien," antwoordde Hanneke raadselachtig. „Laten we eens aannemen, dat ik „ja" zou zeggen en ik werd uw vrouw. We zijn enige jaren getrouwd en er iseen baby. Ik ben van heel eenvoudige afkomst. Ergens in ons land wonen enkele amilie- leden. Ook heel eenvoudige mensen-arbeiders. En die zouden we eens willen bezoeken, Zoudt u dat goed vinden „Maar, juffrouw Schoneveld, hoe heb ik het nu Natuurlijk zou de familie van mijn vrouw ook njijn familie zijn en de vrienden van haar eveneens mijn vrienden. Is dit duidelijk en voldoende „Weet u, meneer Dubois, u bent van een heel andere stand dan ik. U ik heb het nageplozen dat is een soort hobby van mein het verre verleden waren uw voorouders van adel. De naam Dubois heeft een franse klank. U bent een verre na zaat van de naar ons land gevluchte Hugenoten. En er wa£ maar één familie Dubois bij en die was van adel." Hij knikte. „Ik weet dit alles misschien- beter dan u. Als u eens mee wilt gaan naar mijn woning, dan kunt u daar mijn hele stamboom aantreffen. Die loopt terug tot 1431. Wij komen inderdaad van Frankrijk. Maar ik zie niet in „Als u met mij trouwt, trouwt u beneden uw stand." „Ach, wat interesseert mij standik wil alleen maap -.gelukkig zijn en trouwen met de vrouw, van wie ik zielsveel houd. Juffrouw Schoneveld, Hanneke, begrijp je dan niet, wat een foltering het voor mij moet betekenen, naast jou te lopen en je niet te mogen aanraken Ik zou niets liever willen dan je hier in mijn armen nemen en je kussen. Maar „Meneer Dubois, wees verstandig. Uw confrères zullen ">u mijden, omdat u met een typisfe gehuwd bent. Op de balie zal men u meewarig aanzien, om dat u zich hebt laten inpalmen door een mooi snoetje. Sssstik weet wel, dat dit niet zo is, want ik heb u niet ingepalmd eri ik heb nog minder een knappe toet. Maar de „man in the Street" zou dit als een voldongen feit vaststellen. Zo zijn de mensen immers „Hanneke, ik trek me van de mensen totaal niets aan. En wat mijn positie betreftik kan trouwen met wie ik wil. Een advocaat staat in dit opzicht wat meer vrij dan een ander. En zelfs al was dit niet het geval, dan zou ik toch uitsluitend de stem van mijn hart volgen. En wee degene, die mijn vrouw er op neer zou zien." „O, meneer Dubois, u maakt het zo moeilijk voor me. Ik doe al die tijd mijn best om u te weerhouden van een- domme daad. Ik probeer u aan het verstand te brengen, dat ik niet de geschikte vrouw voor u ben. Iemand, van wie u niets anders weet, dan dat ze een tamelijk bekwame kantoorjuffrouw is. Die hele maal ongeschikt is als echtgenote van een straks be roemd advocaat. Begrijpt u dan niet, dat ik niet in uw milieu pas „O nee Wel, laten we aannemen, dat u gelijk hebt, dan passen we het milieu aan, aan u. Niet het milieu is belangrijk, maar u." Hanneke zuchtte. „Ik geef het op. Met u is niet te praten. Het beroerde van dit alles is, dat ik niet bij u terug kan komen, als ik „nee" zeg. Want dan I is de vormelijke sfeer tussen ons bedorven. Ik ben er van overtuigd, dat u minstens ééns per week me opnieuw ten huwelijk vraagt. En wat nog veel be roerder is, als ik „ja" zeg, ben- ik er van overtuigd, dat u vandaag of morgen spijt zult krijgen van w daad. Ik bedoeldat u mij als vrouw wilde hebben." (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 2