AXELSE COURANT *ih 1 Röntgenbeelden per televisie. (Miniatuur-België' bijna voltooid. Zomerzegels 1958. *6naZ i j C VINK Frankering bij abonnement, Axel WOENSDAG 19 MAART 1958 72e Jaargang No. 47 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDf E WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - Uitgeef sterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Til. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK FIRMA Markt 12 AXEL CANADEES-NEDERLANDSE SAMENWERKING OPENT NIEUWE PERSPECTIEVEN. Op dinsdag 25 februari 1958 is voor de eerste maal in de geschiedenis der medische wetenschap een direct Röntgenologisch onderzoek op lange afstand verricht. Acht kilometer van het Jean Talon Ziekenhuis in Montreal, waar een patiënt door middel van röntgenstralen werd doorlicht, zagen specialisten in een ander ziekenhuis op een televisiescherm de beweging van de inwendige organen van de patiënt en konden zodoende op acht kilometer afstand vaststellen, welke ziekteverschijnselen de patiënt had. De overdracht dei röntgenbeelden over deze afstand had plaats door middel van een televisiestraalzender. zender naar een verder afgelegen plaats te zenden, zoals eind februari is gebeurd. In landen zoals Canada, die grote, dun be volkte streken hebben, kan men niet overal de beschikking hebben over gespecialiseerde medici wel kan men in kleinere zieken huizen een röntgentelevisie-opname-instal- latie plaatsen. Het streekziekenhuis is door Beeldversterker. Twee Canadese röntgenologen prof. Al- bert Jutras en dr. Guy Duckett bestudeerden reeds enige jaren de mogelijkheden om door middel van televisie röntgenonderzoek op afstand te doen. Toen ruim vier jaar ge leden Philips de röntgenbeeldversterker in troduceerde, was dit theoretisch mogelijk geworden. Immers de röntgenbeeldverster ker die, zoals de naam al zegt, het röntgen- keeld versterkt, kan gecombineerd worden met een televisiecamera, waardoor het rönt- genbeeld via een 'kabel of een zender elders op een ontvanger bekeken kan worden. Ver schillende proefopstellingen werden reeds gedemonstreerd, maar de weg naar het ide aal is lang en moeilijk en daarom bleven er bij de specialisten en deskundigen op dit ge bied toch altijd nog wensen bestaan. Prof. Jutras die als röntgenoloog verbon den is aan het Hotel Dieu te Montreal volg de tezamen met zijn collega dr. Duckett van het Jean Talon Ziekenhuis in Montreal deze nieuwe ontwikkeling nauwgezet. Z ij zagen waar de beperkingen van de röntgentele- visie liggen, maar vooral welke de mogelijk heden en voordelen bij de huidige stand der techniek zijn. Het is hun verdienste, dat zij het plan opvatten om na te gaan in hoeverre met behulp van de combinatie beeldverster ker en televisie op een bepaalde afstand een diagnose gesteld kan worden. Prof. Jutras zocht contact met Philips, ontvouwde zijn plan en het resultaat van meerdere besprekingen was, dat een instal latie voor dit doel werd samengesteld. Deze is nu sinds enige tijd in gebruik en de resul taten worden bijzonder bevredigend geacht. Nieuwe toepassing. In feite is hier sprake van een nieuwe toe passing van „closel circuit bij welk systeem de beelden langs kabels worden overge bracht. Het geheel bestaat uit een röntgen- apparaat, een beeldversterker en een tele visiecamera, terwijl elders één of meer ont vangapparaten staan opgesteld. De patiënt -bevindt zich op een onderzoektafel, welke op afstand wordt gestuurd vanuit een ander vertrek waar de medicus voor het ontvang apparaat zit. Door middel van een commu nicatiesysteem houdt de arts contact met de patiënt en kan deze zo nodig aanwijzingen geven. Wil de specialist ten slotte bepaalde verschijnselen later nog eens bekijken, dan kan hij een speciale filmcamera inschakelen. Welke zijn de voordelen van röntgentelevisie Na afloop van de demonstratie op die historische dinsdagavond, zei prof. Jutras tot een groot gehoor,,Het belangrijkste voordeel van röntgentelevisie is, dat het röntgenonderzoek van de duisternis naar het licht gebracht is. Moesten wij vroeger de patiënt onderzoeken in een volkomen donkere ruimte, nu bevinden arts en patiënt zich in twee verschillende, goed verlichte vertrekken. Het werk van de medicus wordt hierdoor vergemakkelijkt, terwijl de patiënt zich niet onbehagelijk kan gaan voelen door de voor hem vreemde handelingen die in het donker om hem heen gebeuren. Prof. Jutras acht dit een belangrijke bij drage om sneller tot een juiste diagnose te komen. Daarnaast noemde hij nog als voor deel. dat de medicus niet meer de bescher mende kleding tegen röntgenstralen behoeft te dragen die anders noodzakelijk is en de medicus dikwijls enigszins in zijn bewegin gen belemmert. Verdere plannen. Prof. Jutras is van mening, dat deze voor delen het gebruik van röntgentelevisie reeds rechtvaardigt. Zijn gedachten gaan echter verder. Behalve dat de röntgen-televisie- beelden via een kabel naar de ontvanger van de arts kunnen worden getransporteerd, is het ook mogelijk deze beelden via een middel van een straalzender verbonden met het centrale ziekenhuis, waar de röntgeno loog met behulp van röntgentelevisie de pa tiënt onderzoekt. In enkele landen heeft men reeds radio-verbindingen langs welke de plaatselijke arts en de specialist mondeling contact hebben. Dit hoopt prof. Jutras thans uit te breiden met een röntgenonderzoek, op afstand. Met het onderzoek dat in Montreal plaats vond, hebben prof. Jutras en dr. Duckett bewezen, dat een dergelijk systeem tot de mogelijkheden behoort. Zij gaan nu verder de röntgentelevisie uitgebreid op zijn medische bruikbaarheid te beproeven. Grootbeeld. Ten slotte wees prof. Jutras er nog op, dat dit systeem ongekende mogelijkheden biedt bij het onderricht aan medische stu denten, waarbij door middel van een Mam- mouth-grootbeeld-televisie-projector in de collegezaal een groot aantal studenten als het ware bij het onderzoek „aanwezig kan zijn. TOERISTISCH NIEUWS UIT BELGIË In één oogopslag zal men met ingang van 1 april te Eigenbrakel (Braine l'Alleud) niet ver van de Leeuw van Waterloo heel België kunnen overzien. Daar zal dan „Miniatuur-België" voltooid zijn, een ver kleinde weergave van het land. Voor de oppervlakte is de schaal 1 2500 en voor de hoogte 1 250. De haven van Antwerpen is opgenomen op een schaal van 1 100. Bij deze bijzondere attractie, die vooral voor de toeristen, maar ook voor de school jeugd bedoeld is, zijn allerlei historische, aardrijkskundige, economische en toeristi sche gegevens beschikbaar voor de be zoekers. De landkaart van België is getrouw na gebootst. Elke gemeente wordt voorgesteld door een toren en een aantal huizen. Er komt een uitzichttoren, waarop men lichtjes kan bedienen, die een gemeente, provincie, textiel-, landbouw- of industriecentrum aan geven. Aan de rand van het terrein staan grote maquettes van belangrijke Belgische onder nemingen op een dertigste van de ware grootte. Het gehele terrein beslaat een opper vlakte van acht hectare. Heilig Bloeprocessie en Bourgondische praalstoet trekken door Brugge. Brugge zal op 5 mei een vernieuwde Hei lig Bloedprocessie houden. Voor 6 juli en 17 en 24 augustus wordt verder een stoet georganiseerd, die het beeld zal oproepen van het steekspel „De Gouden Boom dat in 1468 te Brugge gehouden is ter gelegen heid van het huwelijk van Karei de Stoute met Margaretha van York. Bezinning op de traditie. De processie en de feeststoet zullen bei den een volkomen eigen karakter dragen. Meer dan in de laatste jaren zal de Heilig Bloedprocessie het oorspronkelijke stempel van de boetegang krijgen. De broederschap van het Heilig Bloed is tot de conclusie ge komen, dat de processie te veel een soort cavalcade dreigde te worden, die bovendien nog in een sleur verviel. Dit jaar wordt reeds een begin gemaakt met de hervorming. Men zal terugkeren tot de wezenlijke tra dities van de meer dan acht eeuwen oude processie. De indeling zal gehandhaafd blijven. Er komt dus weer een bijbels en een historisch deel. Door een strakkere regie en grootsere uitbeelding van de oud- en nieuw testamentische taferelen, de groepen kruis ridders, de middeleeuwse overheid en van het gildewezen zal men de versnippering tegen kunnen gaan. Het aantal muziekcorp sen wordt drastisch beperkt. Speciale aan dacht krijgt de choreografie van de groepen. Dit keer zullen meer dan 2000 personen aan de processie deelnemen. De gedeelten, waar in het lijden van Christus wordt verbeeld, worden vergzeld door biddende groepen. De bespreking van zitplaatsen is reeds mogelijk bij de Stedelijke Dienst voor Toe risme, Markt, Brugge. Herinnering aan hoofse spelen. Een wereldlijk karkater zal de stoet dragen die in juli en augustus door Brugge trekt. Deze stoet zal een afspiegeling zijn van de pracht en praal va n het Bourgondische hof ten tijde van Karei de Stoute. Het voorbeeld voor de stoet is het hoofse spel „De Gouden Boom", dat Antoon van Bourgondië had ontv/orpen ter gelegenheid van het huwelijk tussen Karei de Stoute en de 18-jarige Margaretha van York. Het was een steekspel, dat tien dagen duurde, uiter aard met de onderbreking van overvloedige maaltijden en andere feestelijkheden. Het spel beeldde de strijd uit om de „Dame van het verborgen eiland", een ko ningsdochter, die door een tiran gevangen gehouden werd. De ridders streden kenne lijk met meer dan symbolische bedoelingen, want op de laatste dag moest Karei de Stoute er een einde aan maken, nadat één van hen gedood en een ander zwaar ge wond was. Zover zal men straks in de feeststoet niet gaan. Maar iets van de sfeer en vooral dan het uiterlijke vertoon zal men op 6 juli en op 17 en 24 augustus in Brugge kunnen bewonderen. Ongeveer 1800 spelers en fi guranten nemen aan de stoet deel. Internationaal Theaterfestival te Antwerpen. Het programma van het Internationaal Theaterfestival te Antwerpen is nu groten deels vastgesteld. De opvoeringen worden gegeven in de Koninklijke Vlaamse Opera. Het festival begint op 21 april en het pro gramma luidt Théatre National Populaire „T. N. P.' onder Jean Vilar. Drie voorstellingen op maandag 21 april „Le Triomphe de l'amour" van Marivaux dinsdag 22 april „l'Etourdi" van Molière woensdag 23 april „Le Triom phe de l'amour". Hoofdrollen Maria Ca- sares, Jean Vilar, Daniel Sorano. Deutsches Theater van Berlijn. Twee voor stellingen maandag 28 en dinsdag 29 april „Die Schlacht bei Lobositz", comedie van Peter Hackx. Naionaal Toneel van België. Twee voor- sellingen dinsdag 6 en woensdag 7 mei „De menselijke Staat" (La Condition Hu- maine) van Thierry Maulnier, naar de ro man van Malraux. Wiener Burgtheater. Drie voorstellingen maandag 19, dinsdag 20 en woensdag 21 mei „Don Carlos" van Schiller. Piccolo Teatro uit Milaan. Drie voorstel lingen maandag 26, dinsdag 27 en woens dag 28 mei „Arlecchino servitore di due padroni" (Knecht van twee meesters), van Goldoni. Comédie Frangaise. Twee voorstellingen dinsdag 3 en woensdag 4 juni „Le Bourgois Gentilhomme" van Molière met volledige enscenering. Nationaal Toneel van België. Twee voor stellingen dinsdag 10 en woensdag 11 juni „Heksenjacht" van Arthur Miller. Deutsches Schauspielhaus van Hamburg. Twee voorstellingen dinsdag 24 en woens dag 25 juni „Faust I" van Goethe. „Old Vic". Drie voorstellingen dinsdag 15 en woensdag 16 juli „Henry VIII van Shakespeare en donderdag 17 juli „Hamlet van Shakespeare. Compagnie Madeleine Renaud Jean Louis Barrault. Medewerking toegezegd in tweede helft van september (waarschijnlijk 27 en 28), met „Christophe Colomb" van Panl Claudel. De jaarlijkse serie Zomerzegels, met toe slag, waarvan de extra opbrengst ten goede komt aan culturele en sociale doeleinden, is dit jaar gewijd aan de Nederlandse kleder drachten. De op deze zegels afgebeelde cos- tuums vormen slechts een bescheiden col lectie immers ons land is rijk aan kleder drachten, klederdrachten die in vele streken nog steeds gedragen worden, zelfs onder de rook der grote steden. Ze zijn uitingen van een oer-eigen, sterke plattelandscultuur. Volksaard, godsdienstige overtuiging en een uitgesproken regionaal schoonheidsbesef geven gestalte aan elke plaatselijke mode, die tal van wisselingen kent. Als voorstellingen zijn gekozen een vrouw in Zeeuwse klederdracht naar een ontwerp van de heer P. Wetselaar te Haarlem een vrouw in de klederdracht van het eiland Marken naar een ontwerp van de heer W. den Ouden te Amsterdam een Scheveningse vrouw naar een ont werp van mej. C. R. de Josselin de Jong te Aerdenhout een vrouw in Friese kledij naar een ont werp van de heer J. R. Mensinga te Amsterdam een vrouw in Volendamse klederdracht naar een ontwerp van mej. Akke Sins te Bredaa In de bovengenoemde volgorde zijn de waarden en toeslagen als volgt4 en 4 cent, 6 en 4 cent, 8 en 4 cent, 12 en 9 cent en 30 en 9 cent, resp. in de kleuren blauw, geel, karmijn-rood, bruin en paars. De zegels zullen verkrijgbaar zijn vanaf 28 april tot en met 21 juni 1958 op alle postinrichtingen en zij zijn voor frankering geldig tot en met 31 december 1959. a. b. d. e. NATIONALE FINANCIELLE RADIO ACTIE „APPEL ir. Vanaf 1 april tot 13 mei zal ten behoeve van de Nederlandse Militaire Oorlogsslacht offers en nagelaten betrekkingen een tweede actie „Appèl" worden gevoerd. Ook deze actie zal worden geleid door de heer A. M. Bergers te Rotterdam, bekend door het voeren van vele geslaagde acties, te weten Rheuma, Anjer, Bijstand, SUS- caties enz. De actie „Appèl I" wera in 1957 door hem geleid en door een zuinig beheer kon een opbrengst van ruim 1.150.000.— worden aangewend voor de bouw van een moederhuis met zeven dubbele bungalows te Doorn, welk bungalow-dorp zeer binnenkort zal worden geopend. Een ere-schuld van het Nederalndse volk werd hiermede in gelost De opbrengst van de huidige actie zal worden aangewend voor tegemoetkoming in de exploitatiekosten van het bungalow-dorp en voor de revalidatie van de Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers. Loten in vier kleuren, te weten oranje, rood, wit en blauw a 1.per stuk zullen op duizenden verkoopadressen (winkeliers) verkrijgbaar zijn. \Véér zullen vijf woon huizen, ieder ter waarde van 25.000.— (of goederen) en 5000 andere waardevolle prij zen ter beschikking worden gesteld met een totale waarde van 225.000.Alle prijzen zijn belastingvrij Eén van de vijf woonhuizen zal wederom gedeeltelijk door het Nederlandse bedrijfs leven worden „aangekleed In de maand april zal huis aan huis een gratis krant ver spreid worden, waaraan niet minder dan 25.000.— aan belastingvrije geldprijzen zijn verbonden. In alle plaatsen van ons land zijn bij de winkeliers en kantoren van de Nederlandse Staatsloterij verkoopadressen gevestigd. Mocht men er niet in slagen loten te be machtigen Giro 18, ten name van „Appèl" te Rotterdam. Geen geld in brieven, geen briefkaarten met extra postzegels enz. In controleerbare collecten kan hiervan niet worden afgeweken Mogelijk zou de vorm van de actie, om welke reden ook, u niet kunnen ambiëren. Girorekening no. 5210 is gesteld voor be dragen, waarvoor geen loten behoeven te worden gezonden. Er is dus bij deze natio nale actie voor niemand reden om op dit „appèl" te ontbreken. ABONNEMENTSPRIJS, Lone nummer» 6 cent Kwartaal-abonnement i Axel binnen de kom 11,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS Bi) contracten belangrijke luj» xonden Mededelingen Klein., kdvertentlën (maximum 70 eest iedere regel ri '-M TiT'4 L'AjULjUkx-iBI c.

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 1