AXELSE COURANT Een koning als moordenaar van zijn zoon. Even sjouwen en dan zon II«IÉI 1 J. C VINK Frankering bij abonnement, Axel WOENSDAG 5 MAART 1958 72e Jaargang No .43 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDtf WOENSDAG EN ZATERDAG ,*mi—wcbp—-mtrnmÊmaaÊÊm rllpym 9o 1 FIRMA Markt 12 AXEL die bHèweii schrijft! Het oude woord „Ik ben een mens en niets menselijks is mij vreemd", is door een Russisch vorst eens gewijzigd in „Ik ben een vorst en niets menselijks is mij vreemd", waarmede hij te kennen wilde geven, dat ook de liefde voor de andere sexe een groot aandeel in zijn leven had. De schier onbegrensde mogelijkheden, waarover vorsten in vroeger dagen van ab solute macht beschikten, leidde er echter meermalen toe, dat deze liefde of Wat daar voor doorging, tot monsterlijke en wrede buitensporigheden voerde. Een heel buiten gewoon voorbeeld levert b.v. de geschie denis van Hendrik VIII van Engeland met zijn vele vrouwen, wier tragisch einde het onderwerp van een film werd. Temidden van al deze histories vormt de strijd tussen vader en zoon om een vrouw, n.l. die tussen Philips II van Spanje en Don Carlos, die eindigde met de dood van de laatste, wel haast een unicum. Philips, de woordbreker. Philips, die zijn vrouw had verloren trad in het huwelijk met prinses Elisabeth, oudste dochter van de koning van Frankrijk, welke notabene beloofd was als bruid aan zijn zoon Don Carlos. Deze daad, die bezwaarlijk nobel of hoogstaand genoemd kan worden, werd de aanleiding tot een familie-tragedie, die Carlos het leven kostte, en die Philips tot een ordinaire moordenaar brandmerkte. Don Carlos, ook geen lieveling, heftig en ongebreideld van karakter, hield veel van Elisabeth. Toen nu zijn vader met haar. zijn bruid, in het huwelijk trad, kon deze natuurlijk niet verwachten, dat zijn zoon on middellijk zijn gevoelens zou weten te ver anderen of beheersen. Toen de jongeman besefte, welk een min derwaardige rol zijn generator tegenover hem had gespeeld, stak hij zijn toorn even min als zijn verachting of zijn liefde voor de bruid, die nu zijn moeder was geworden onder stoelen of banken. Zelfs uitte hij allerlei bedreigingen tegen zijn vader, die hij, hoe kon het anders, met sarcastische verwijten overlaadde. Lang duurde deze heftigheid niet Don Carlos wist zichzelf en zijn gevoelens een toorn aan te leggen. Zijn gewone opgewektheid en vrolijkheid verdwenen echter als sneeuw voor de zon hij werd somber, treurig als een monnik en leefde geheel afgezonderd als eer, eenzame banneling. Hoe Philips regeerde. Koning Philips, die van huis uit een ach terdochtig en kwaaddenkend individu was, maakte zich over de verandering, die bij zijn zoon plaats had gegerepen, ernstig on gerust hij verdacht er Don Carlos van, dat hij tegen hem samenspande en dat hij hem van de troon wilde stoten. In deze mening werd hij nog gesterkt door de vijanden van Don Carlos, de gebruikelijke hofkliek, onder wie zich de hertog van Alva, Rui Gomez, en diens vrouw bevonden, benevens de prinses van Eboli, allen verklaarde tegenstanders Van de kroonprins, die van zijn kant hun een minstens even grote haat toedroeg en hun duidelijk liet blijken, welk lot hun te wachten zou staan, indien hij eenmaal ;ot regeren geroepen zou worden. Van zijn kant had Don Carlos aan de koningin eenmaal zijn uitverkorene zodra zij voet in Spanje zette, doen weten, hoe ongelukkig hij zich voelde, u de liefde, die hij voor haar koesterde, een verboden liefde was. De stand van zaken werd nog erger ge maakt door de tegenspelers van Don Carlos. Zij buitten de omstandigheden op een even geraffineerde als unfaire manier uit. Geen dag ging voorbij of er werden in het oor van de koning toespelingen en verdachtma kingen gefluisterd, die er alle op berekend waren de verwijdering tussen vader en zoon steeds groter te maken dan zij reeds was. Ten slotte raakte Philips zijn stuur helemaal kwijt. De voortdurende ondermijning van zijn trawanten en hoogwaardigheidsbekle ders liet zijn uitwerking niet na. Hij nam bij zichzelf de fatale beslissing, die hem tot de uitzondering in de geschiedenis der mens heid zou maken hij besloot Don Carlos uit de weg te ruimen. Het scherm gaat op. Philips had een legertje van spionnen en rechercheurs opgedragen de gangen van de ongelukkige kroonprins na te gaan. Het zouden onbruikbare oubolligen geweest zijn, indien zij geen rapporten hadden ingeleverd, waarop de koning met een schijn van recht kon besluiten ,zijn zoon te arresteren. Don Carlos echter, blijkbaar ook geen stommeling ,had de plannen van zijn door luchtigheid doorzien en was terdege op zijn hoede. Hij liep steeds zwaar gewapend en zelfs onder zijn hoofdkussen had hij degens en vuurwapens verborgen. Bovendien liet hij op de deur van zijn slaapkamer een slot aanbrengen, zodat deze alleen van binnen geopend en gesloten kon worden. Philips, ook een duivel en geen man van halve daden had echter dit slot weer zo laten veranderen dat Don Carlos bij zijn terugkeer denken moest het te sluiten, terwijl het in werkelijk heid open bleef. Op een avond overviel Philips hem in zijn eigen appartementen, na de nodige wachten in de gangen van het paleis te hebben gezet. In de slaapkamer gekomen zijnde vonden zij Don Carlos in een diepe slaap. Met ge trokken degen stond Philips voor hem, klaar om de dodelijke stoot te geven. Verschrikt vroeg Don Carlos „Waarom wilt gij mij doden „Wees niet bevreesd", antwoordde de huichelachtige koning met een lichte ironie in zijn stem, „alles wat er momenteel ge beurd, is voor je eigen bestwil Tegelijkertijd maakte hij zich meester van een cassette met brieven, liet zijn hovelingen de vertrekken onderzoeken en na alles gron dig overhoop gehaald te hebben, dwong men de prins rouwkleren aan te trekken. Zijn kamerbedienden werden ontslagen en vreem de lieden, die evenals hij, in het zwart rond liepen, zouden voortaan zijn gezelschap zijn. Geen pardon. Zoals dat onder malafide machthebbers de gewoonte is, werd er een schijnproces ge voerd, waarvan de- uitspraak luidde levens lange gevangenisstraf. Op een waarlijk koninklijke wijze, zei de beklaagde doodnuchter „Levenslang Men is dus wel zeker van de toekomst Deze onvoorzichtige uitspraak werd de koning haarfijn bekend gemaakt en men gaf het deze onomwonden te verstaan, dat de opmerking van de prins sloeg op zijn overtuiging, dat hij of zijn aanhangers weldra een ontzettende wraak zouden nemen. Philips liet zich voor de zoveelste maal overhalen en gaf bevel zijn zoon door middel van vergif het leven te benemen. Om niet in opspraak te komen werden de doses te klein genomen, zodat zij geen uitwerking bij de patiënt hadden. De koning was toen zo edelmoedig zijn zoon te laten vragen welke dood hij zelf verkoos. „Dat is een kwestie, die mijn beulen of betermijn moordenaars aangaat", ant woordde Don Carlos onversaagd. „Bedenk" moet Don Carlos toen gezegd hebben, „dat, indien ge mij doodt, gij uw eigen bloed ver giet r Hoogstwaarschijnlijk zijn dat de laatste woorden, die tussen vader en zoon zijn ge wisseld. Niet lang daarna stierf Don Carlos op geheimzinnige wijze in de gevangenis. Hebt u dit ook wel eens gedacht als u op een middag in het late najaar naar de zwarte ruitjes van de haard zat te staren en de laag hangende zon door het raam binnen kwam vallen Even de stoelen verzetten, de tafel aan de kant en dan heerlijk genieten van dat vriendelijk zonnetje. Zo'n haardzitje geelt des winters het toppunt van gezelligheid, maar in de zomer en vooral in voor- en na jaar geeft dat plekje bij de levenloze haard van die nare sombere gedachten. Wist u, dat het heel goed mogelijk is om bij elk jaargetijde het vrolijkste plekje in uw kamer als „zitje" te gebruiken Om dit te bereiken, moet u een verplaatsbare meubel opstelling maken. U kunt dan niet alleen ge nieten van het aardigste hoekje in uw terieur, maar bovendien kunt u met weinig moite uw kamer een geheel ander karakter geven. Vergeet u ook niet, dat door het ver anderen van de meubelopstelling de vloer bedekking veel regelmatiger zal slijten. Na tuurlijk zal de ene kamer zich wat beter voor zo'n opstelling lenen dan de andere, maar met een beetje goede wil krijgt u dit best voor elkaar. Het is heel belangrijk, dat u zich hierbij niet te veel stoort aan wat anderen doen. Het opstellen van meubels is werke lijk niet aan vaste wetten gebonden. Elke kamervorm vraagt een eigen plaatsing en uw manier van wonen en de samenstelling van uw gezin spreken ook een woordje mee. Kijkt u dus vooral niet naar wat uw buren of vrienden doen. U moet een persoonlijke sfeer in uw kamer maken en daarom gaat u uw meubels plaatsen zoals dat in uw geval het beste uitkomt. Meestal hangt boven de grote tafel een lamp en als we de tafel en de stoelen gaan verzetten, kan de lamp daar niet blijven hangen. Zo'n hanglamp geeft dan ook dik wijls moeilijkheden bij het maken van een zomer- en winteropstelling. In heel veel mo derne huizen zijn in het plafond twee aan sluitingen voor lampen aangebracht. In dat geval kunt u dikwijls volstaan met het ver hangen van de lamp. Is geen tweede aan sluiting aanwezig en is het bovendien erg moeilijk dit te laten aanleggen, dan kunt u gebruik maken van een plafonnière. U bent dan geheel vrij in het kiezen van e enplaats voor uw tafel. Schuift u de tafel tegen de wand, dan kunt u een leuke af neembare wandlamp boven de tafel hangen. Het is voor een zomer- en winteropstelling het gemakkelijkst als een onopvallende al gemene verliching aanwezig is en in de plaatselijke verlichting wordt voorzien door verplaatsbare wand- en staande lampen. Een algemene verlichting kunt u krijgen door een plafonnière te gebruiken of een koof- verlichting te laten aanbrengen. Het gaat er om, dat geen laag hangende lampen aan wezig zijn, want deze modellen horen midden boven een meubelgroep te hangen. Als u in het voorjaar of in het najaar uw meubels wilt verplaatsen, komt u misschien ook nog voor een ander probleem te staan. Denkt u maar eens aan uw vloerbedekking. Mischien hebt u een rand linoleum en in het midden een karpet. Het lijkt erg vreemd om de tafel te ver- zettten en het kleed te laten liggen en toch kunt u dit gerust doen. Het kleed zal dan ook veel langer meegaan omdat u nu ook het midden gaat gebruiken. De tafel zet u bij voorbeeld tegen de wand en dan krijgt u bij het raam voldoende ruimte voor een gezellig „zomerzitje". Tegen de winter draait u de zaak om. De tafel komt dan voor het raam en de lage stoelen bij de haard. In grotere kamers is een vaste vloerbedekking erg gemakkelijk voor het maken van een verplaatsbare opstelling. U bent dan zo heerlijk vrij en kunt uw meubels zetten zo als dit het beste uitkomt. In een vertrek met wat ruimere afmetingen kunnen de kast- meubels ook gemakkelijker worden ver plaatst en als u eenmaal zover bent, kunt u met weinig moeite uw kamer een geheel ander aanzien geven. In kamers met een langgerekte vorm kan dikwijls een lage kast of een piano dwars op de wand worden geplaatst zodat twee afzonderlijke meubelgroepen ontstaan. Deze groepen kunt u al naar gelang het jaar getijde wisselen. Als de „winterhoek" wat klein is voor uw zitmeubeltjes, probeert u dan eens om meer ruimte te krijgen door twee lage stoeltjes op korte afstand recht naast elkaar te zetten. Deze twee fauteuils vormen dan samen als het ware een bankje. Het is zelfs mogelijk om op deze wijze twee of drie fauteuils tegen de wand te plaatsen. Het is verrassend om te zien hoeveel ruimte u daardoor krijgt. Rechte banken kunnen zo nodig stijf tegen de wand of in de hoek van de kamer worden geschoven en ook hierdoor krijgt u ruimte in het midden vrij. Denkt u dat dit stijf zal staan Och, eerlijk gezegd, vinden we dat bankje-altijd-maar-schuin-in-de-hoek en die tafel-altijd-maar-netjes-in-het-midden vrese lijk traditioneel en heel erg stijfjes. Het kan heus geen kwaad als u een klein beetje spot met de vastgeroeste opvattingen van de in- terieurtjes bij u in de straat. Doe rustig een beetje vlot, men kiest toch Maar goed weet u wat ook zo aardig is Als de ramen in uw kamer ongeveer even groot zijn, dan kunt u verschillend gekleurde gordijnen ne men en deze verwisselen als u de meubels gaat verplaatsen. De verandering die hier door ontstaat kunt u nog vergroten door ook losse 'kleden te verleggen. De kleuren combinatie die eerst voor het achtergedeelte UIT ONZE OMGEVING AXEL van uw kamer werd gebruikt, komt dan voor. Nog leuker wordt het als u voor en achter een wel op elkaar afgestemde, maar af wijkende kleurencombinatie kiest en de kleu ren door elkaar gaat gebruiken. Stel, u hebt voor een nêgre karpet en gele gordijnen en achter een grijs kleedje met vermiljoen-kleu rige gordijnen dan kunt u kleden en gor dijnen door elkaar gebruiken. Misschien is het zelfs mogelijk om de helft van de gor dijnen te verwisselen zodat u van tijd tot tijd een gele en vermiljoen-kleurige baan naast elkaar kunt han'gen Het is een opwindend spelletje, dat veranderen. In een uurtje hebt u een heel andere kamer en hc: leuke is, dat dit niets kost. Bedenkt u eens een leuke plaatsing en gooit u de boel eens door elkaar. Tien tegen één, dat uw man het in de gaten heeft Ep Simons. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummert 6 cent Kwartaal-abonnement t &xel binnen de kom f 1,55 Andere plaatten f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.Axel, Markt 12, T3l. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Inp zonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleinw kdvertentién (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. f 'fjfli* t" -• 11 llr 1 JEUGDOPVOERING VAN „DE GELAARSDE KAT". Het was een gelukkige gedachte van de Z.V.U. ook de jeugd aan te trekken door middel van dat gene wat haar in de onwerkelijke wereld van het sprookje sinds onheugelijke tijden bekoorde. Deze on werkelijke wereld, die in de kinderfantasie wezens deed ontspruiten van elfen en kabouters, reuzen en dwer gen, heksen en tovenaars, feeën en koningskinderen, is nog altijd wat ze was door alle tijden heen En zo was de vertolking van het bekende sprookje van „De gelaarsde kat" volkomen afgestemd op deze mentaliteit onzer jeugd. Door een grote opkomst bewees deze dat het echt kinderlijke sentiment zich niet laat verdringen, wat er in de wereld ook moge veranderen. Nog altijd geldt het „Toen ik een kind was, sprak ik als een kind". We achten ons ontheven van de taak de inhoud van dit overbekende sprookje nog eens te releveren. Het werd voor de Axelse jeugd in eem zevental taferelen opgevoerd, door de artist Rob Geraerds, die in paedagogisch opzicht zijn taak volkomen bleek te verstaan en van meet af contact had met zijn jeugdig gehoor. De muzikale omlijsting door Mariele Meyer was al evenzeer op de jeugd ingesteld en was tevens dienstig gemaakt voor het telkens wisselen van decor der verschillende tonelen als het ware ongemerkt te doen geschieden. Meesterlijk wist de acteur de verschil lende stemveranderingen toe te passen en de diverse andere trucs die benut werden om de juiste reactie's te verwekken .slaagden volkomen, zodat het over grote deel der kinderen enthousiast was over het ge bod ene. Het werd een mooie middag voor de lagere school jeugd en we hebben slechts één wens, n.l. dat het niet bij deze enkele jeugdvoorstelling zal blijven, maar de Z.V.U. ook in de naaste toekomst meerdere 'an dergelijke opvoeringen! zal organiseren. PAAS-BAZAR VAN DE SPORTKRING „SPUI". Door het bestuur en een speciaal hiervoor uit de vereniging gevormd organiserend comité wordt weer een groots opgezette bazar op touw gezet, waarvan men reeds eerder heeft aangetoond op Spui de kunst te verstaan. Het doel van deze bazar hangt kennelijk samen met de sterk in deze levenskrachtige buurt-sportvereniging levende drang de voetbalsport op een steeds hoger niveau te brengen. Maar meer in het ijzonder met de inrichting van het nieuwe speelterrein, annex de kleedgelegenheid die dringend nodig zal zijn op het enige maanden geleden ingezaaide speelterrein. Al blijven er nog meerdere levende wensen over die men gaarne in vervulling zag gaan, met name tot de omheining en de egalisatie, is men er nu wel van verzekerd in het volgende steizoen over een beter aan de eisen voldoend terrein te kunnen be schikken. De buurtgemeenschap Spui, Magrette en Schapen bout heeft bereids leen voorlopig fonds gevormd voor de organisatie van de Paasbazar, die Spui in het teken van de voetbalsport zal zetten. De medewerking van een groot aantal winkeliers en neringdoenden werd daarbij toegezegd. Evenals een paar jaar geleden zal de fa. Borghstijn te Terneuzen weer zorg dragen dat de aantrekkelijkste prijzen in de vorm van huishoudelijke en andere artikelem, met speelgoederen en dit alles in de grootste verscheidenheid ter aanvulling steeds aan wezig zullen zijn. Hen andere Terneuzense firma azl de afdeling ver snaperingen verzorgen, maar ook Axelse winkeliers zullen zich wel niet onbetuigd laten, naar we reeds vernamen. Een geluids-installatie onder beheer van de heer Flipse te Sluiskil zal zorgen voor de muzikale op luistering en zo zal Spui op de Paasdagen in het teken staan van feestelijk betoon tot morele en finan ciële steun aan de voetbalvereniging.

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 1