CHANTAGE AGNES UIT ONZE OMGEVING AXEL Over de hele wereld vinden meer mensen baat bij REÜNIES dan bij enig ander maagtablet FEUILLETON door JOKE DE VALK. ZUIDDORPE. KOEWACHT HOEK PROPAGANDA - AVOND VAN HET „KONINGIN WILHELMINAFONDS". Dinsdagavond had alhier in de Chr. Kleuterschool aan de Ds. Jan Scharpstraat de aangekondigde pro- paganda-avond voor de kankerbestrijding plaats, die uitging van het „Koningin Wilhelminafonds In weerwil van de barre koude en de gierende sneeuwstorm waren circa een 60-tal belangstellenden aanwezig toen de voorzitter, de heer A. C. van Houte deze bijeenkomst met een hartelijk welkom opende. Als voorzitter van het plaatselijk comité gold dit welkomstwoord in het bijzonder de sprekers van deze avond, met name de hoofdvertegenwoordiger van het Fonds uit Amsterdam, de heer H. van Wijk en de heer K. Boor, arts, alhier. Door eerstgenoemde werden daarop de doelstel lingen van het „Koningin Wilhelminafonds'' in het algemeen en van de kankerbestrijding zeer in het bij zonder uiteengezet. Spr. sprak er zijn voldoening over uit dat nog enige tientallen het noodweer hadden ge trotseerd om toch deze vergadering te bezoeken. Door dokter Boor werd daarop in navolging van deze inleidende causerie een uiteenzetting gegeven over het ontstaan van deze verschrikkelijke ziekte en de bestrijding daarvan. In aansluiting hierop werd één der speciale propa- ganda-films van het „Koningin Wilhelminafonds" ver toond onder het motto „Er is een tijd van komen die op zichzelf reeds een doeltreffende propaganda vormde. Na deze „documentaire" werd wederom het woord gevoerd door de heer Van Wijk, teneinde op vlotte wijze uiteen te zetten hoe het gaat met de Be stemming der gelden. Er is onnoemelijk veel geld nodig voor het medisch onderzoek en voor de oprichting van nog meer kanker centra s in ons land. De Zeeuwen mogen zich ge lukkig prijzen reeds een kanker-centra te bezitten, n.l. te Middelburg. Hij moedigde allen aan dit zo zegen rijke werk daadwerkelijk te steunen, niet alleen finan cieel, doch ook moreel. Ook door lid of contribuant te worden hetgeen ten zeerste door het K.W.F. wordt geapprecieerd. Rennies blussen brandend maagzuur onmiddellijk. Gewoon laten smelten op de tong en uw pijnen ver dwijnen in korter tijd dan u nodig had om deze advertentie te lezen. Ing. Med. Een korte pauze volgde waarin een collecte werd gehouden en vervolgens de hoofdfilm van deze avond vertoond werd „Het leven van Louis Pasteur". Ook deze film gaf een welgedocumenteerd beeld over de zegenrijke arbeid van deze grote Franse scheikundige en bacterioloog, die de mensheid zulke ontzaggelijke diensten heeft bewezen door zijn be roemde uitvindingen. Hij was het die door zijn onder zoekingen, na de inzet van een schitterende weten schappelijke loopbaan tot ongekende resultaten kwam bij de ontdekking der splitsbaarheid van het druiven- zuur. Ook zijn ontdekkingen in de microbiologie, bac teriën, gistingsverschijnselen enz., die o.m. de be strijding van hondsdolheid, allsmede v'an de kip- pencholera ten goede kwamen, werden in deze film op aanschouwelijke wijze voorgesteld. Deze grote mensenvriend oogstte echter in grote mate misken ning en ondankbaarheid. De Franje medische facul teit trachtte op allerlei wijzen zijn arbeid te be lemmeren. Ondanks alle miskening werden hij en zijn staf van medewerkers niet ontmoedigd. Ten slotte werden zij beloond en vonden zij begrip bij diegenen, die hen eertijds hadden genegeerd. Zijn roem leeft voort en, zijn verdiensten zullen door de 24) Hanneke ging ineens rechtop zitten. „Zeg, als jij nu eens een paar dagen met me mee ging naar Lun- teren Er is misschien nog wel een hokje vrij in het pension. Dan ben jij er ook eens een paar dagen uit, je hebt aanspraak en je kunt tevens wat genieten van de mooie omgeving." „Hoe kan dat nu Het is hoogseizoen. Dat pension van jou zit natuurlijk tjokvol „We kunnen het in ieder geval proberen. Vooruit ik doe het. Is hier in de buurt ergens telefoon 7" „Rechts om de hoek is een cel. Maar wat ben je van plani T „Bellen naar Lunteren. Ik krijg dat wel voor elkaar. Even kijken, of ik wat klein geld heb voor de auto maat Josien begon er oren naar te krijgen. „Goeie, zeg, ik geloof werkelijk, dat het me zou lijken. Vooruit, jij gaat telefoneren en onderhand zet ik een kop thee." Het kwam voor elkaar. Hanneke zou alleen van kamer moeten verwisselen voor een twee-persoons slaapkamer, maar dat was geen bezwaar. De pension houdster zou intussen de spullen van Hanneke over brengen en er voor zorgen, dat alles in orde zou zijn, als ze met haar vriendin kwam. Een uur later waren de beide vrouwen op weg naar Lunteren. Hoofdstuk 15. Grobbe keek verwonderd op, toen de' pensionhoud ster met een verontschuldiging een derde stoel aan de tafel plaatste en evenens een derde couvert op eeuwen heen geëerd blijven. Deze film is een bezienswaardigheid voor ieder en vormt een in alle opzichten leerrijke biografie Van een werker die tot heil der mensheid zichzelf kon offeren. BEJAARDEN-SOCIETEIT HERDACHT HET TWEE JARIG BESTAAN FEESTELIJK. Trots sneeuw en gladheid waren woensdagmiddag niet minder dan een /0-tal oudjes opgekomen naar het Torenlokaal om de wekelijke „soos" een feeste lijk karakter te helpen verlenen,. Want dit zat bij allen kennelijk voorop En daarom deden ze allen hun best de herdenking van het twee-jarig bestaan een bijzonder cachet te verleenen. Trouwens het moet gezegd de organisatoren hadden deze middag met bijzondere zorg voorbereid. Voor een welvoorziene koffiemaaltijd met belegde broodjes (waarbij op een kleine 80 bezoekers was gerekend) hadden het comité, met de altijd actieve en toegewijde vicaris den Blaauwen aan het hoofd, maatregelen getroffen. Men behoeft niet te vragen, hoe de stemming in het gezellig gevulde torenlokaal was. Allereerst werd door de heer de Feijter-But een in teressante film gedraaid over Oostenrijk, die schitte rende opnamenuit dit bekoorlijke toeristenland liet zien, waarvan de oudjes onverdeeld hebben genoten. Als ander hoofdnummer van het programma was er een grote verloting op touw gezet met niet minder dan een 40-tal zeer aanlokkelijke prijzen. In minder dan geen tijd gingen de loten tegen een zacht prijsje van de hand en toen volgde onder grote spanning de trekking. Dat men zat te popelen op de uitslag laat zich denken. Een zo groot aantal prij zen voor het 70-tal bejaarden beloofde extra kans. Er waren dan ook meerderen die met enkele prijzen huiswaarts trokken. Natuurlijk werd aan de blij moedige gevers staande de vergadering namens het comité door vicaris den Blaauwen hartgrondig dank gebracht. Door een der trouwe „soos"-bezoekers was nog een extra prijs beschikbaar gesteld in de vorm van een door zijn vrouw in Axelse dracht geklede pop, aan dewelke een naam was gegeven, waar ieder voor een dubbeltje naar kon raden. Ook hiervoor was de animo buitengewoon groot en er was toevallig één geluk kige, die de juiste naam had geraden. De pop droeg de naam „Hendrina Het behoeft geen betoog dat de ganse opbrengst der verloting beschikbaar werd gesteld voor de be strijding der aan deze interessante middag verbonden kosten. Want geamuseerd hebben de oudjes zich weer buitengewoon. Ook mevr. IJzebaart-v. d. Berge droeg, zoals reeds zo vaak, weer haar steentje bij tot het welslagen, door enkele voordrachten ten beste te geven die veel succes oogstten. Een zeldzaam gezellige namiddag was weer om gevlogen eer men er erg in had. Want niemand dacht aan de wijzers van de klok, die genadeloos- door draaiden. Maar het tweejarig bestaan van de „soos", op zo unieke wijze herdacht, zullen onze Axelse be jaarden in aangename herinnering houden. Jammer van de melk, die toch al zo duur is geworden en wat minstens even erg is - gevaarlijk voor de banden. Hulde aan de huismoeder die toont, niet alleen om zichzelf, maar ook om anderen te denken Wie volgt haar in zo n geval na Copyright Verbond voor Veilig Verkeer. BENOEMING DIACONIEHUIS. In de per 1 april a.s. vrijkomende betrekking van ouders van het Diaconiehuis „Zorgvliet" alhier is be noemd het echtpaar A. Robijn-Baas te Retranchement. PREDIKBEURTEN. Zondag 2 maart 1S58. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vic. S. den Blaauwen. 2.30 uur Ds. P. J. Pennings, 7 uur Jeugddienst. Evangelist G. Nieuwenhuijsen te Den Haag (mede werking Kerkkoor). Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper Geref. Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds. G. W. van Houte, van Ulrum. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 2 maartDokter K. Boor. VOORBEELDIGE AMBITIE. Dezer dagen werd de deze winter alhier onder lei ding van de adjudant der Rijkspolitie de heer D.. Fluit uit Axel, gegeven verkeerscursus met de ge bruikelijke examens beëindigd. In tegenwoordigheid van burgemeester Puylaert wer den nadat de deelnemers op hun practische en theoretische kennis waren getoetst de 76 cursisten, die op lofwaardige wijze hun beste beentje hadden voorgezet en dikwijls uit de omliggende polders de hevigste kou trotserend trouw aan de lessen hadden deelgenomen, dezen hiervoor hulde gebracht. Dit was nu eens een cursus die een geest van spon taniteit heeft gedemonstreerd die voorbeeldig genoemd mag worden, sprak zijne edelachtbare. Want het zal niet vaak voorkomen en nog wel nooit gebeurd zijn dat 10% van de gemeentelijke bevolking aan één en dezelfde cursus deelneemt. In Zuiddorpe was dit het geval. Van de 76 cursist ennamen er 70 deel aan het examen en aan 59 werd het „brevet" van bekwaam heid in de vorm van de gebruikelijke diploma's uit gereikt De trouwe opkomst was eveneens uniek. De burgemeester prees niet alleen de ambitie der deelnemers, maar evenzeer die van de cursusleider, die zich_ op de meest verdienstelijke wijze van zijn taak had gekweten en deswege een woord van wel verdiende hulde niet mocht worden onthouden. Zoals te berijpen werden deze woorden ook namens de cursisten op de gebruikelijke wijze onderlijnd, waarbij aan adjudant Fluit een stoffelijk blijk van waardering werd. uitgereikt, waarvoor deze met een hartelijk woord dankte. Zo ergens, dan mag ook Zuiddorpe zich scharen onder de gemeenten waar de ingezetenen! de tekenen des tijds verstaande zich metterdaad gewapend hebben tegen de offers verslindende moloch van het gevaar op de weg, het snelverkeer. BILJARTDRIEKAMP. De biljartclub „A.B.C." te Axel en de biljartclubs van Zuiddorpe en Westdorpe besloten onlangs een driekamp te beleggen. Begin van deze week kwamen hiertoe in café Belaert te Zuiddorpe de lokale club en A.B.C. uit Axel tegen elkaar uit op het groene laken. Met slechts een gering verschil wisten de Axelse biljarters in deze ontmoeting met de winst huiswaarts te keren. SCHOORSTEENBRAND. Dinsdagavond tijdens de hevige sneeuwstorm kwam het bij de heer Henri Baert in de Molenweg tot een schoorsteenbrand. In verband met het noodweer werd debrandweer in stilte verwittigd, welke spoedig ter plaatse was. De brandweermannen waren het vuur spoedig meester zodat slechts lichte schade werd veroorzaakt. BENOEMD. De heer Arnold Kips, ambtenaar bij de P.T.T. al hier werd benoemd als ambtenaar bij de posterijen te Roosendaal, zulks met ingang van 1 maart a.s. JAARLIJKSE UITVOERING VAN H.S.V. De Hoekse Sportvereniging gaf vorige week zater dagavond in de Gemeentelijke Gehoorzaal de jaar lijkse toneeluitvoering voor haar leden en donateurs. De voorzitter der vereniging, de heer C. Dieleman opende deze bijeenkomst met een welkomstwoord tot de aanwezigen en in het bijzonder tot de Axjblse toneelgroep en stelde alvast een paar vrolijke uren in het vooruitzicht. Door het „Concordia Toneel-ensemble" uit Axel werd de dolle klucht „Het Slangenmens" ten tonele gebracht en evenals onlangs te Zaamslag hebben ook hier de aanwezigen enkele uurtjes uitbundige vrolijk heid aan deze dolkomische klucht beleefd. Aan het slot dankte de voorzitter het toneelgezel schap dan ook hartelijk voor de wijze waarop zij de leden deze plezierige avond had bezorgd. li *ri|« 'iiDiil'if Willi ill «HIK1 Hi >i| '«in tafel deponeerde. „Een vriendin van juffrouw Schone- veld komt een weekeind hier logeren. Juffrouw Scho- neveld was er van overtuigd, dat u geen bezwaar zou hebben, als haar vriendin mede aan deze tafel aanzit." „Hoe meer zielen, hoe meer vreugd, mevrouw," antwoordde Grobbe op hoffelijke toon. Een paar minuten later kwamen Hanneke en Josien beneden. Ze hadden zich haastig wat opgeknapt en verkleed, nadat ze Hanneke s bezittingen in de nieuwe kamer hadden geordend en Josien haar koffer had, uitgepakt. Grobbe stond dadelijk Op. toen de dames arri veerden. Hanneke stelde voor„Dit is mijn tafel genoot uit Delft, meneer Grobbe. En dit is mijn vriendin Josien Derks." Grobbe drukte de hand van Josien en zei, dat hij het heel prettig vond kennis te maken, met de vriendin, van juffrouw Schoneveld. Wat later zaten ze gezamenlijk te eten en al gauw was het ijs gebroken. Josien bleek ineens opgeruimd en vrolijk en babbelde handerd-uit. Het gesprek werd al spoedig hoofdzakelijk gevoerd tussen Josien en Grobbe, terwijl Hanneke zich bepaalde tot luisteren. In stilte verwonderde ze er zich over, dat Josien plotseling zo vrolijk was. Zo kort na de dood van haar man. Doch dat kon natuurlijk ook de reactie zijn van de eenzaamheid, waarin zij de laatste tijd had verkeerd. En ze was blij, dat ze Josien mee naar Lunteren had genomen. Na de maaltijd stelde Grobbe een autoritje voor. Hanneke wilde al vriendelijk, doch beslist bedanken, maar Josien gaf haar daarvoor niet de gelegenheid. „Een reuze idee, meneer Grobbe, dat doen we graag. Hebt u een. wagen „O, heel gejWRpn, juffrouw Derks. Ik hoop, dat-iq naar genoegep, zijn 2al." „Ik stel ancj^ hoge eisen, hoor." „Josienmeende Han neke te moeten protes teren. „Nou, wat geeft dat J osien was in een uitge laten stemming. „Haalt u di e slee van u maar, dan gaan we even naar boven e en jasje halen." Boven, op hun gemeensch' appelijke kamer, zei Han neke „Zeg, Josien, niet idat het mij wat schelen kan, maar mijn indruk isv .dat je niet bepaald terug houdend bent." Josien legde een hand op ha ar arm en keek Hanneke* lachend aan „Laat n jjj nu vanavond eens begaan, Hanneke, en verwonde _t je nergens over. Als de avond om is, praten we nc jg wel ee ns hierover. En vertel alsjeblieft niet, dat ik weduwt* ben. Laat hem maar „juffrouwen dat vind ik wel aardig." Hanneke haalde haa r schouders op en mompelde zoiets als „Mijne ntwei je". Toen gingen ze weer naar beneden. Grobe zat al in ziji j wagen en opende het portier, toen de dames naar buiten kwamen. Alvorens in te stappen, liep Josien een keer om de auto heen en monsterde die. „Hn lt" zej ze> toen ze eindelijk in gestapt was en na ast Hanneke plaats nam, die al lang zat, „kan er mee door. Een slee is het niet bepaald. We zulli >n eens zien, hoe hij rijdt." Grobbe schoot jn een jach. „Die vriendin van u is een type, juffrou* Schoneveld." Ze reden het i dorp uit in de richting Ede. „Waar heen zullen we gaan, dames 7" „O, ergens w aar het knal is," besliste Josien. „Een leuke tent, met muziek, eiï we moeten er natuurlijk kunnen dansen Grobbe kral )Cje zjcj1 eens achter het oor. „Dansen", herhaalde hij, mef de andere hand de wagen de Edese- weg opsturen d, „dat zou ik niet weten. Ik ben name lijk geen ex; Jert op dit gebied." „O, ik ew enmin," antwoordt ie Josien luchtig, „maar we hobbelen wel mee. Rijd u maar naar Arnhem, daar zal allicht wel zo iets zijn." Ze vonden een kleine gelegenheid, aan dqi rand van de stad, waar een bandje speelde en waar ge danst werd. De ober loodste hen naar een tafeltje bij het raam, en, Grobbe liet hen bestellen. Josien bekeek de kaart en vroeg toen, terwijl ze vleiend haar hand op Grobbe's arm legde „Mogen we champagne drinken, meneer Grobbe Hij keek haar verwonderd aan. „Champagne herhaalde hij. „Wel, als u dat graag wilt Maar Hanneke protesteerde. „Zeg, je lijkt wel mal, ik drink het niet, hoor En champagne is toch ver bazend duur 7" „Nou, dan nemen we wat anders," berustte Josien. „Mij dan maar een cocktail." „En jij, Hanneke 7" „O, een flesje limonade, sinaasappel." „Ja, dat lijkt mij ook wel." Toen de kellner vertrok, stond Josien alweer op en zei tot Grobbe „Nou, zullen we eens proberen of we de wals ook kunnen draaien 7" Grobbe stond bereidwillig op en vertrok met zijn dame naar de dansvloer, nagestaard door Hanneke, die haar hoofd niet-begrijpend schudde. Wat die Jo sien opeens bezielde Het paar kwam al gauw weer terug. „Ik kan er geen fluit meer van," bekende Josien eerlijk, „en meneer Grobbe jdanst als een beer." „Maar Josien toch „Eerlijk waar. Doch dat mag de pret niet drukken. Proost, meneer Grobbe, als we dan niet dansen kun nen, drinken wel." (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 2