DE WASMACHINE. 0 EEN HUISHOUDELIJKE HULP BIJ UITSTEK. t 'ge Ze hebben een behoorlijke kuipinhoud, waarin een was van 2 tot 3 kg in één keer kan worden gewassen. Voor grotere gezin nen is een machine met een kuipinhoud van 45 tot 50 liter geschikter, waarin ongeveer 4 kg. droog wasgoed in één keer kan worden behandeld. De prijs wordt vastgesteld ex clusief electrische- of gasverwarming, wrin ger en wringersteunen. Deze voorzieningen komen er desgewenst apart bij. Gaat u tevoren goed na met welk type wasmachine u het beste kunt werken en hoe groot de kuipinhoud moet zijn. Laat u daarbij door deskundigen voorlichten. bekendmaking. 17 12 2 3 47-29 26 17 11 4 2 41-27 26 19 11 3 5 41-28 25 18 11 1 6 33-19 23 16 10 1 5 43-29 21 18 8 2 8 34-35 18 18 6 3 9 42-31 15 18 7 1 10 29-33 15 18 5 3 10 43-46 13 17 4 3 10 27-41 11 15 3 3 9 17-35 9 17 2 2 13 27-54 6 -W.V.O. R.C.S.— „je, die door de rechtsbinnen uitstekend werd be- I (3_ 1Zwaar werd nu in het Hontenissekamp il accent op de verdediging gelegd eu zo voorkwamen blauw-witten alle verdere onheil en kwam in de geen verandering meer. In Souburg waren de doelpunten tamelijk goedkoop. C.S. opende na 10 minuten de score maar beleefde tervan niet veel plezier, daar Schuit de schaal weer 3 in evenwicht bracht 1 1Na 20 minuten de Vlissingers de leiding en weer 20 minuten ,ter werd deze vergroot tot 13. De Souburgers peelden weer een doorzichtig en zeer onproductief artijtje er. zo ging de rust in met de stand 1—3. In de tweede helft zetten de Vlissingers hun aan- jlstactiek met succes voort en weer had de Ridder Ura succes (1—4). Een bijzonder mooi doelpunt na een half uur spelens van de voet van de lissingse rechtsbuiten, doch daarop kwam de in- jjking bij de gasten. Uit een fraaie corner scoorde l Horst met een kopstoot (2—5). Een geweldig lot-offensief der rood-zwarten volgde toen, maar te Bt. Wel wist v. d. Horst in de laatste minuut ngmaals de roos te treffen, maar dit was niet vol- Joende en zo werd de eindstand hier 3—5. De stand in deze afdeling is thans als volgt Zierikzee "erneuzen (ontenisse Meto Zeeland Sport Grenswachters Zeelandia Odio bel R.C.S. 8.K.F.C. Biervliet Het programma voor a.s. zondag luidt 2e klasse B: Hulst— SartoR.A.C.- Coes-T.S.C. Middelburg—Corn Boys. 3e klasse D t R.K.F.C.—Zeeland Sport Terneuzen. Zaterdagvoetbal afdeling Zeeland le klasse. KRABBENDIJKE—SPUI 2-2. In een duel met hard en vaak zeer fors spel is Spui er zaterdag niettemin in geslaagd de helft van Je buit uit Krabbendijke mee te brengen, hetgeen door de uitermate brute speelwijze der gastheren op lichzelf reeds een prestatie mocht worden genoemd. De thuisclub trapte af maar direct ontspon zich een wisselende kamp, waarbij de rood-witten aldra een ïeldoverwicht wisten te ontwikkelen. De arbiter moest vaak ten gevolge van unfaire spelmethoden, die al spoedig hand over hand toenamen, waarschuwingen uitdelen en het spel onderbreken. Een doelpunt kwam reeds na 13 minuten en wel aan de zijde waar het minst gevaar dreigde. Een voor het Spui-doel ge lanceerde hoge voorzet werd onverwacht door links buiten Ganzeman ingekopt en de tricolore-ploeg had de leiding (1—0). Spui gaf direct repliek, waardoor thuisclub geheel op eigen speelhelft werd terug drongen. Toen 22 minuten gespeeld was nam L. van Ham een fraaie corner, die niet voldoende kon wor den weggewerkt. Spil Adri van Ham had de situatie goed in het oo ggehouden, kreeg het leder binnen lijn bereik en met een listig boogschot verdween de gelijkmaker in de uiterste bovenhoek (1 1). De Spui- neerderheid hield aan en na een half uur spelens brak de Visser goed door en scoorde onhoudbaar het lei dende doelpunt (1-2), hetgeen niet naar de smaak der toeschouwers bleek, die zich geducht roerden, zo dat men het fluitje van de scheidsrechter vaak nite boorde. Het regende vrije schoppen voor overtredingen en toen enkele seconden voor de rust Ganzeman de score alweer wist te vereffenen stond het aan de rust 2—2, een stand die ook de eindstand werd. Na het draaien werd de verhouding er niet beter op en moest de Visser aldra wegens een blessure vervangen worden door Boeije. De thuisclub zette alles op alles om tot elke prijs de zege te behalen, doch Bolleman en Bareman in de Spui-achterhoede hielden het hoofd koel. Samen met spil van Ham grendelden zij de gevaarlijke zone met de hulp van een hardwerkende middenlinie zodanig af, dat de gastheren er ondanks hun forse aanvalstactiek niet doorheen kwamen. Zo hield de Spui-ploeg vol en zelfs konden zij in het laatste kwartier van deze un faire kamp het spel weer naar de andere helft ver plaatsen. Hier bleek doelman v. d. Vreede rchter ook betrouwbaar, zodat ook de Spu-aanvallen geen succes meer opleverden. De goede sportieve verhouding bleef echter zoek en als gevolg hiervan moesten meer dere spelers onder behandeling worden genomen van wege opgelopen blessures. Het ene puntje, dat als beloning meekwam naar deze zijde van de Schelde was zwaar bevochten, maar schonk de zwoegende roodwitten toch voldoening. De andere uitslagen in deze afdeling waren als volgt Zaamslag—Arnemuiden 0—1 Nieuwdorp—Colijns- plaatse Boys 3—0; Tem. Boys—Wemeldinge afg. A.Z.V.V.—Rillandia 5—2. Nieuwdorp Arnemuiden A.Z.V.V. Spui Colijnspl. Boys Krabbendijke Wemeldinge Tem. Boys Rillandia Zaamslag hier thans als volgt 17 13 3 1 80-34 29 15 12 0 3 69-22 24 17 10 2 5 63-37 22 16 7 3 6 49-51 17 14 6 4 4 28-25 .16 16 7 2 7 35-38 16 17 5 2 10 39-82 12 14 4 3 7 23-39 11 14 2 0 12 24-57 4 14 1 1 12 23-48 3 Wielrennen. DE PAASRONDE TE AXEL. Zoals uit het onlangs opgestelde schema voor de wielerwedstrijden van het a.s. seizoen is gebleken zal het Zeeuwse wielerseizoen op de weg geopend worden met een nieuwelingenwedstijd te Axel op maandag 7 april (2 Paasdag). Hoewel nog een zestal weken ons van dit eerste wielersportgebeuren scheidden, is onze plaatselijke wielersupportersclub „Volharding al ijverig bezig aan de voorbereidingen hiervan en wel voornamelijk voor wat betreft de financiële opzet. Zo is dezer dagen gestart met een grote verloting met een drie tal fraaie hoofdprijzen, te weten, een rijwiel, een stof zuiger en een schemerlamp en verder nog talrijke kleinere prijzen. Verder zal binnenkort een aanvang gemaakt worden met een inzamelings-actie onder de bevolking en het bestuur hoopt van harte dat deze evenals voorgaande jaren een succes moge worden. Met het welslagen van deze financiële aspecten hangt begrijpelijk ook het organiseren van een zo aantrekkelijk mogelijke wedstrijd samen, doch het be stuur koestert het vertrouwen dat de Axelse be volking ook ditmaal haar financiële medewerking niet zal onthouden. Met betrekking tot de wielerwedstrijd zelf kan als voorlopig plan nog worden vermeld, dat zal worden uitgezien naar een parcours in een ander deel van de gemeente. Hierbij is gedacht om b.v. Zeestraat, Zuid singel, Buthdijk, Oude wijk en Weststraat in het par cours op te nemen. Dit is echter nog slechts een voorlopig plan, want hoewel de verbinding via de z.g. „ventweg aan de Zuidsingel gereed is en dus in het parcours zou kunnen worden opgenomen, dient te worden afgewacht hoever de afwerking van de verkeersweg daar ter plaatse is gevorderd met Pasen. Ook zal natuurlijk dan nog met de rijkspolitie overleg moeten worden gepleegd in verband met de daar uit voortvloeiende verkeerssituaties. Doch daar deze zo op het oog geen onoverkomelijke bezwaren op leveren, achten de organisatoren ook hierin een kans van slagen aanwezig. Judo. MOOI RESULTAAT VAN JUDO-CLUB AXEL. Zaterdag toog een zestal judoka's van de Judo club Axel (J.C.A.) naar Kemzeke (België) voor een internationale vriendschappelijke ontmoeting tegen een zestal judoka s van de judoclub aldaar. De judo-wedstrijden brachten een kleine punten- winst aan onze stadgenoten, wat neerkomt op een prachtig resultaat van deze nog zo jonge club. Duivensport. POSTDUIVENVLUCHTEN IN 1958. In de onlangs te Terneuzen gehouden algemene ver gadering van de afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de Zuid-Nederlandse Bond van Postduivenhouders werden voor het seizoen 1958 de volgende vluchten gepalndArras, 27 april, 4 en 15 mei, 15, 22 en 29 juni en 17 en 31 augustus; Breteuil, 11 en 25 mei, 6 juli cn 3 augustusOrleans, 8 juniDourdan, 18 mei, 1 juni, 13 juli en 10 augustus. Deze vluchten hebben plaats in eigen convooy en eigen verzending via Gent. De vluchten met Z.N.B.-verzending over Roosen daal zijn vastgesteld op Angoulème, 31 meiCha- teauroux, 21 juni; St. Vincent (nationale vlucht), 27 juni Ruffac, 5 juli Bordeaux, 19 juliDax (nationale vlucht), 25 juli Orleans (nationale vlucht) 24 augustus Parkestone, 7 september. Enkele verenigingen hadden een voorstel ingediend voor gezamenlijke lossing voor wat betreft vluchten beneden Parijs. Een kleine meerderheid sprak zich uit vóór een afzonderlijke lossing. De kringen Midden- en West-Zeeuwsch-Vlaande- ren zullen voor wat de vluchten op Arras betreft, lossen om half 8 en voor Breteuil om half zeven. Voor de kring Oost Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de uren vastgesteld op 8 uur voor Arras en 7 uur voor Breteuil. De kringen West en Midden hebben besloten hierin samen te werken. Motorsport. MOTOCROSS DER WERELDKAMPIOENEN TE ST. ANTHONIS. Op zondag 16 maart a.s. organiseert de motorclub S.M.C. weer haar jaarlijkse traditionele internationale motocross onder het motto „Motocross der wereld kampioenen. Deze sportevenementen hebben de laatste jaren wereldbekendheid gekregen, doordat steeds de beste renners van Europa aan de start verschenen. De 500 cc klasse zal zeer zwaar bezet worden. Het staat reeds vast dat Leslie Archer, wereldkampioen van 1956 en Bill Nilsson, wereldkampioen van 1957 zullen starten. Archer is reeds driemaal achtereen volgens winnaar geweest te St. Anthonis, doch de kranige Nilsson zal het gigantisch gevecht met Archer opnemen. Van de F.I.M. en de K.N.M.V. ontving men toe stemming voor het organiseren van de 250 cc klasse in internationaal verband. Dit is een primeur voor Nederland, waarin St. Anthonis voor zal gaan. Onder de reeds gecontracteerd'en bevindt zich verder de kampioen van de Coupe de Europe, Fritz* Betzel- Bacher. Hij zal tezamen met nog diverse Duitsers, waarmee de onderhandelingen nog gaande zijn, de strijd moeten aanbinden tegen onze nationale renners in deze klasse, Belgen en de Oostenrijker Kohier. Deze klasse geniet in het buitenland enorme be langstelling. Vooral Duitsland is hier sterk in en zal het zeker binnen enkele jaren brengen tot de top klasse van de terreinsport. Het circuit wordt thans aangepast aan de nieuwste eisen van de F.I.M. Er komt een gehele dubbele af zetting, terwijl hiernaast het gezichtsveld voor het publiek aanmerkelijk werd verruimd. Bulldozers heb ben aantrekkelijke veranderingen aangebracht, die het geheel ten goede komen. Teneinde het publiek goed te laten circuleren, zal een luchtbrug over het circuit worden aangebracht. De politie-autoriteiten hebben hun volle medewerking reeds toegezegd, zodat men van een vlotte aan- en afvoer van het publiek verzekerd kan zijn. In deze tijd van kleine behuizing, weinig huishoudelijke hulp en vele vrouwen die hun werkzaamheden buitenshuis verrichten is een wasmachine een niet te onderschatten hulp, die er toe zal bijdragen de efficiency in de huishouding te verhogen. Het is ver heugend dat ook onze Nederlandse industrie in de ontwikkeling van deze huishoudelijke apparaten haar rol meespeelt en dat er prima Nederlandse wasmachines en centrifuges aan de markt zijn. Welke machines zijn er We onderscheiden hoofdzakelijk twee types wasmachines en wel de zogenaamde snelwasmachine met pulsator en de was machine met heen-en-weergaande wasbe- weger of wasvin, de agitator. De pulsator zit in de bodem of zijwand van de machine en over het algemeen ge sproken kan dit type wasmachine wat meer slijtage veroorzaken dan dat met een agi tator. Hiertegen zijn door verschillende fa brikanten echter al weer voorzieningen ge troffen. Het voordeel is de snelheid waar mede het goed wordt gewassen. Voor de huisvrouwen die wat huiverig zijn voor deze snelheid en die meer houden van de heen-en-weer gaande wasbeweging zijn er moderne agitatormachines in de handel in niet te igrote afmetingen, zowel in ronde als in vierkante vorm, waarvan de vierkante machines dubbelwandig zijn. Ronde agiatorwasmachine met wringer. STEMMEN IN EEN ANDERE GEMEENTE. De burgemeester van Axel maakt bekend, dat bij de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten een kiezer op zijn verzoek te zijner keuze aan de stemming kan deelnemen, hetzij in de gemeente, in welker kiezersregister hij op de dag der kandidaat stelling is opgenomen, hetzij in een door hem bij het indienen van het verzoek aan te wijzen andere, in dezelfde provincie gelegen gemeente. Deze bevoegdheid geldt niet voor de kiesgerech tigde personen, die in het centrale bevolkingsregister zijn opgenomen, noch voor hen, aan wie is toege staan bij volmacht te stemmen. De kiezer, die van bovenvermelde bevoegdheid ge bruik wil maken, doet daarvan na heden, doch uiter lijk 12 maart a.s., in persoon ter secretarie van een gemeente aan de burgemeester of de door deze aan gewezen ambtenaar mededeling. Hij geeft daarbij op a. zijn naam, voornamen en geboortedatum, -jaar en -plaats b. de gemeente, in welker kiezersregister hij is op genomen, alsmede zijn laatste adres aldaar c. de andere gemeente, in welke hij aan de stemming wil deelnemen benevens een adres in die gemeente d. de gemeente en het adres, waar hij de hierna be doelde verklaring wens te ontvangen. Van de mededeling om van bovengenoemde be voegdheid gebruik te maken wordt een schriftelijke verklaring opgemaakt waarop de beslissing ten aan zien van het verzoek gesteld. Na inwilliging van het verzoek ontvangt de kiezer te zijner tijd behalve de oproepingskaart van de burgemeester der gemeente, in welker kiezersregister hij is opgenomen, ook van de burgemeester der door hem aangewezen andere gemeente aan het door hem in die gemeente opgegeven adres een oproepingskaart. Voor de in het ongerede geraakte verlkaring wordt geen nieuwe verstrekt. Axel, 11 februari 1958. De burgemeester Van Axel, Van Oeveren. IER. Weinig droogruimte - dan een centrifuge. Indien men over weinig droogruimte be schikt is de aanschaf van een centrifuge aan te bevelen, ook al zou men niet over een wasmachine beschikken. Zoekt men het in een combinatie van wasmachine en centri fuge, dan moet men wanneer beide op één motor lopen wel nagaan of de ca paciteit van de centrifuge niet heeft te lijden door het aan de wasmachine gekoppeld zijn. Er zijn uitstekende combinaties en ook hier geldt dus weer deskundig advies vragen. In gezinnen met jonge kinderen is het aan te bevelen een centrifuge met veiligheids deksel te gebruiken. Deze centrifuges kun nen alleen draaien als het dekstel dicht is. Een centrifuge moet gelijkmatig worden gepakt. Het wasgoed moet langs de wanden van de centrifuge worden gelegd en goed worden aangedrukt. Tere stuklken, zoals vi trage, kan men het beste in een steviger stuk rollen, zoals een kussensloop of een bad handdoek. Met een Wasmachine en een centrifuge behoort de lange wasdaig waartegen vele vrouwen toch wel erg opzien, geheel tot het verleden. Dat ,,een kind de was kan doen" zouden wij niet willen beamen. Het zijn machines waarmede men goed moet leren omgaan, al zijn ze ook nog zo eenvoudig te bedienen, om met een minimum aan moeite een maximum resultaat te bereiken. DE ARBEIDSMARKT IN JANUARI. Geringere stijging van werkloosheids- niveau. Gedurende de maand januari steeg het aantal werkloze manen tot 104.043, van welk aantal er 10.026 waren opgenomen in de sociale werkvoorzieningsregelingen voor hand- en hoofdarbeiders. Per eind december vielen 9817 manen onder deze regeling. Het aantal op A.W.-objecten werkzame mannen steeg sedert de vorige maand met 4553 tot 18.660. De stijging van de werkloosheid in de maand januari kon dus voor een deel worden opgevangen op objecten, welke van over heidswege worden gesubsidieerd. De in januari gebruikelijke daling van de werkloosheid van vrouwen deed zich ook thans voor. De toeneming van de geregistreerde ar beidsreserve van mannen, gecorrigeerd voor seizoeninvloeden, was in januari 1958 aan zienlijk minder dan in de voorgaande maan den. Na een stijging van 8000 in november en van 12.000 in december, bedroeg de toeneming in de verslagmaand 5000, waar mede de geregistreerde arbeidsreserve van mannen een niveau van 81.000 heeft be reikt. Voor mannen en vrouwen tezamen was dit niveau per eind januari rond 85.000. De stijging van de geregistreerde arbeids reserve kan voor een deel worden toege schreven aan seizoeninvloeden, voorname lijk in de landbouw en in de bouwnijverheid. Hoewel in de algemene financieel-econo- mische situatie van ons land een lichte ver betering valt te constateren, is het nog te vroeg om uit de belangrijk geringere niveau stijging van de werkloosheid in januari af te leiden, dat deze verbetering reeds door werkt op de arbeidsmarkt. De stijging van het niveau van de werk loosheid moet vooral worden gezocht in de bouwnijverheid en wel voornamelijk in de burgerlijke en utiliteitsbouw. De situatie in de bouwnijverheid werkte door in de toeleverende bedrijven uit de aardwerk- en metaalindustrie en uit de hout verwerkende industrie. Naast de bouwnijverheid is de metaal nijverheid de belangrijkste door financieel- economische factoren getroffen bedrijfstak. In de textielindustrie zette de minder gunstige ontwikkeling zich voort. Inciden teel was in de kledingindustrie van enige opleving sprake. In de drie noordelijke provincies trad de relatief grootste stijging van de werkloos heid op, terwijl ook Noord-Brabant een op vallende stijging vertoont. Geanalyseerd is het beeld als volgt dec. '57 jan. '58 seizoenwerklooheid 40.000 50.000 wrijvingswerkloosheid 23.000 24.000 werkl. minder geschikten 16.000 17.000 structuurwerkloosheid 15.000 17.000 conjunctuurwerkloosheid 10.000 15.000 104.000 123.000 Het verloop van de arbeidsmarkt in de maand januari van 1957 en in die van 1958 was als volgt jan. '57 jan. '58 werkloze mannen 39.522 104.043 bezetting A.W. 15.755 18.660 gerig. arbeids-res. mannen 55.277 122.703 werkloze vrouwen 3.778 7.263 Openstaande aanvragen mannen 60.982 21.547 vrouwen 35.796 18.940

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 3