AXELSE COURANT Jaarvergadering Z. L. M. afd. Axel Gemeenteraad van Axel IVO ROL Elke tand een Sneeuwwitje OU» Si*®*»- ,j J C VINK In één nacht Uw handen gaaf en zacht Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 15 FEBRUARI 1958 72e Jaargang No. 38 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN fÉTi j FIRMA Markt 12 AXEL 2.15 2.15 2.1b VERSCHIJNT IEE/ WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement t &xel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tdl. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bi] contracten belangrijke reductie. Inp «onden Mededelingen 20 cent per m.m Klein*- ïdyertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. 1 f '-H «i i LjtJ Onder voorzitterschap van de heer W. Koster Jz. hield de afdeling Axel van de Z.L.M. dinsdagmiddag haar jaarlijkse algemene ledenvergadering in Hotel Porth-de Lozanne. Bij de opening dezer vergadering werd door de heer W. Koster Jz. de volgende jaarrede uitgesproken Mijne Heren, Zoals telkenjare welhaast bent u ook vandaag weer in grote getale aanwezig op de jaarlijkse algemene ledenvergadering van uw afdeling. En het bestuur prijst zich gelukkig dit te mogen constateren. Ik heet u dan ook allen zeer hartelijk welkom Het verheugt mij zeer op deze \ergadering in het bijzonder te mogen begroeten de algemeen secretaris van onze Mij., de heer Schlingemann, de voorzitter van de Kring Axel der Z.L.M.de heer Haak, de vertegenwoordigers van de L.J.G., de vertegenwoor diger van de Prov. VoedstelcommissaTijs, de heer Burger en ten slotte de pers. Een jaar ligt achter ons en een nieuw jaar heeft weer zijn intrede gedaan en aan het begin van dit nieuwe verenigingsjaar spreek ik de hoop uit dat het u allen moge brengen wat u er van verwacht. Veel heil, voorspoed en geluk in 1958 Der gewoonte getrouw zullen we thans trachten om het afgelopen jaar nog eens te overzien en speciaal de toestand van onze afdeling en de werkzaamheden van het bestuur en alle dingen die daarmee annex zijn. De financiële positie van de vereniging is goed te noemen eq met een zuinig beheer zal vermoedelijk binnen afzienbare tijd geen contributieverhoging nodig zijn. Het ledental van de afdeling groeit nog steeds en is inmiddels de 160 zeer dicht genaderd zij ts daarmede de grootste op één na (tSt. Annaland) van alle afdelingen der Z.L.M De nieuwe leden, die hier aanwezig zijn, feliciteer ik met hun keuze en ik geef hen de verzekering, dat hun belangen zo goed moge lijk zullen worden behartigd. Ik hoop, dat ze zich ,n onze gelederen zullen thuis gevoelen en dat ze actief zullen medewerken aan de verdere uitbouw van onze organisatie. Wat de belangen behartigende taak van onze orga nisatie betreft, deze valt uiteen in twee delen een algemene taak en een bijzondere, d.i. een individuele. Over deze laatste taak, dus de individuele belangen behartiging, past het mij niet om in deze vergadering concrete gevallen op te noemen. Er zijn hier echter personen aanwezig, wie dit werk zeer te stade is gekomen. Veel zaken van algemene aard zijn in de bestuurs vergaderingen aan de orde gekomen en even zovele zijn oud en zijn door mij op deze plaats herhaaldelijk voor u aan de vergetelheid ontrukt. Thans wil ik ze laten rusten, behalve de kwestie der verbindingen over de Westerschelde. In de duisternis om dit probleem gloort n.l. thans misschien enig licht daar de regering heeft toegezegd de mogelijkheid van een vaste oever verbinding met Zeeuwsch-Vlaanderen te willen onder zoeken. Dat dit de ideale oplossing is staat buiten kijf, maar vooralsnog moeten we het met veerboten stellen, waarvan de efficiency nog veel te wensen over laat. Eén concreet punt wil ik noemen en dat is de kaartverkoop men neme eindelijk eens een voorbeeld aan onze zuiderburen b ijde tunnel in Ant werpen. Helaas is ook het nieiiwe kaartverkooplokaal aan de Zuid-Bevelandse oever weer verkeerd geplaatst. Nemen we thans de oogstresultaten van 1957 onder de loupe. We beginnen met de granen. Tarwe gaf behoorlijke opbrenqsten maar een garan tieprijs werd over het algemeen niet of nauwelijks gehaald. Het vochtgehalte speelt hierbij een rol en wordt blijkens praktijkuitkomsten der laatste jaren te laag vastgesteld. Hierover zijn thans onderhande lingen gaande om tot een meer verantwoord percen tage te komen en verder is de gehele tarweprijsregeling, waarvan de basis het z.g. maal- en menggebod is, ondr de loupe genomen. Wat hier definitief uit zal komen is nog niet bekend en de boer heeft inmiddels reeds weer gezaaid, hetgeen een onbevredigende toe stand is. Gerst leverde eveneens een behoorlijke opbrengst op, maar wanneer men bedenkt dat L.E.I.-calculaties heb ben aangetoond dat de kostprijs op plm. 26 ct. lag, kan men meteen zien, dat de grote massa van de gerst beneden kostprijs is weggegaan ook een zeer onbe vredigende toestand dus. Bepalen we ons nu tot de hakvruchten, waarvan eerst de biet. Over het algemeen slechte opbrengsten en een matig gehalte. Van de prijs moet dan bovendien nog een bedrag af vanwege het tweeprijzenstelstel. Over de aardappelen kunnen we heel kort zijn. Ik heb dit jaar een nieuw woord aan onze Nederlandse vocabulaire horen toevoegen dat boekdelen spreekt, n.l. „aardappelbroek De peulvruchten erwten en bonen hebben over het algemeen goede opbrengsten te zien gegeven, vooral de erwten de prijzen, die voor deze producten te maken zijn liggen echter zeer laag temeer daar in vele gevallen de kwaliteit va nerwten en bonen matig is. Ten slotte wil ik nog een paar opmerkingen maken over de handelsgewassen koolzaad, blauwmaanzaad, karwij en vlas. Om met vlas te beginnen kunnen we zeggen, dat dank zij de geweldige inkrimping van het areaal, dit product in vele gevallen nog een behoorlijk resultaat voor de teler te zien heeft aeaeven. Een zware dom per op de vlasmarkt is echter de grote invoer van Russisch vlas in West-Europa, dat hoewel minder van kwaliteit ,door een lage prijs een ernstige concurrent voor het eigen product is. Het koolzaad is in kg- en geldopbrengst tegen ge vallen. Wanneer de prijs niet omhoog gaat zal dit product practisch wel verdwijnen. Blauwmaanzaad heeft over het geheel goede resul taten opgeleverd. De kg-opbrengst was goed. De prijs eveneens. Men hoede zich dit voorjaar voor te grote uitzaai, omdat de markt van. dit product klein is. De karwij is èn wat kg-opbrengst èn wat kg-prijs betreft beneden de maat gebleven. Jammer voor dit gewas, dat op goed doorlatende klei en zandgrond een prima product in de vruchtwisseling is. De conclusie kan luiden 1957 was evenals zijn voorganger 1956 een zéér matig bouwjaar. Hier boven op komen de verhoogde uitgaven, ten gevolge van meer polderlasten, hogere pachten, hogere onkosten- nota's, hogere lonen enz., waardoor de toch al geringe reserve nog kleiner is geworden. We gaan de ver keerde kant uit en het eind zal de lasten dragen V/at :k zo juist gezegd heb, had betrekking op de akkerbouw. Voor de melkveehouderij liggen de zaken gunstiger daar men in deze bedrijfstak uitsluitend met één gegarandeerde melkprijs te maken krijgt. Al wil dit niet zeggen, dat daar geen moeilijkheden aanwezig zijnik denk aan de per 2 februari doorgevoerde melkstandaardisatie. De vetweiderij is niet lonend meer, als men zijn vee moet aankopen in het voorjaar en in het najaar af zetten. Oorzaak de prijzen van het mager weidevee liggen veel te hoog in verhouding tot die van het slachtrijpe vee. Ook hier dus weer een stemming in mineur. Dat het ook met onze nationale economie in het voorbije jaar niet boterde is duidelijk gebleken, toen de regering de verschillende maatregelen afkondigde die tot een bestedingsbeperking mosten leiden. Of door één en ander de productieve bestedingen niet veel meer zullen worden afgeremd dan de consump tieve is de vraag. En juist die overdaad aan con sumptieve bestedingen is een ernstige kwaal. Verder spreekt de regering over het aanmoedigen van de spaarzin, maar tegelijkrtijd beknibbelt zij op het gespaarde zelf, door de vermogensbelasting te verhogen dat is de daad Revenons a nos moutons, in casu de landbouw. We hebben thans in zeer ruwe trekken de produc ten en de prijzen van het jaar 1957 aan het geestes oog voorbij laten trekken en dan zijn nu de lonen aan de beurt. In het kader van de verdere uitbouw van de sociale zekerheid van de Nederlandse burger hebben we een loonsverhoging gekrgen als gevolg van ht in werking treden van de Algemene Ouderdomswet, benevens een looncompensatie ten gevolge van de huurver hoging. De administratieve rompslomp is daardoor weer wat groter geworden, temeer daar verwerking in de lonen van de A.O.W.-toeslag eerst na enige tijd en van de huurtoeslag nog helemaal niet heeft plaats gevonden. Hierbij komt een heel nieuw systeem van boekhouding in het loonboek van onze eigen zeer „gewaardeerde" bedrijfsvereniging, een uitvloeisel van de Hollandse ziekte, d.i. de perfectie-ziekte en, vergadering. U begrijpt dat ook op dit terrein mijn betoog geen loflied kan zijn. Temeer daar al de loonsverhogingen slechts voor ongeveer één-derde deel doorberekend kunnen worden in de prijzen, althans in de akkerbouw. Wanneer we nu nog een blik in de toekomst pro beren te werpen, dan moeten we in de eerste plaats constateren dat van de prijzen nog niet veel te zeggen valt op deze datum en dat is, voorzover het richt- en garantieprijzen zijn, toch wel funest, omdat het zaai- plan weer voor de zoveelste maal, wat dit betreft, :n het wilde weg moet worden ongemaakt. Van de lonen valt niets met zekerheid te zeggen, maar wel weten we dat wanneer de werkclassificatie doorgang zal vinden, dit een verhoging van circa 10% inhoudt. Laat ons hopen, dat de klimatologische omstandig heden in elk geval beter zullen zijn dan in het oude jaar want die deden helemaal de deur dicht. Met pessimisme komen we er echter in het leven zeker niet en daarom denk ik aan het spreekwoord „nieuwe bezems vegen schoon en ik neem de vrij moedigheid hiervan een toepassing te maken cp Zijne Excelleentie Dr. Vondeling en hem zou ik dringend willen vragen Geef ons betere prijzen, Excellentie En laat ons dan gezamenlijk hopen op wat meer Oranjezon. „In het verleden ligt het heden, in het nu, wat worden zalWijze woorden van een wijs mens. Mochten we in het voorgaande zo te hooi en te gras iets aanstippen, dat ons belangrijk voorkwam met het oog op onze Nederlandse landbouw, deze zaken beperkten zich toch tot ons nationale territoir. En we hadden het zojuist over de toekomst welnu de toekomst van onze landbouw komt meer dan ooit in het internationale discussie-vlak te liggen. Was het aanvankelijk de Benelux-gedachte, die daaraan ten grondslag lag, thans opent zich reeds de brede hori zont der Europese Economische Gemeenschap. 1 januari 1958 was een groots moment in de con ceptie van de Benelux, groter toekomst ligt voor ons. En bij alles wat de deskundigen op dit zo moeilijke terrein menen te mogen verwachten komen toch wel drie zaken naar mijn smaak naar voren, die niet on aantrekkelijk lijken en wel minder bemoeienis met het individu .minder perfectie en meer vrijheid. En dit is met alle gevaren, alle voetangels en klemmen, die we op deze weg zullen tegenkomen toch wel een „wenkend perspectief". In veel gevallen is de boer van vandaag juist ten gevolge van veel kleine en grotere ergernissen om redenen die ik heb genoemd, de lust tot zingen, die hij vroeger had als de oogst werd binnengebracht in de schuren, kwijt geraakt. Moge het ons deze zomer gegeven zijn met de woorden van de grote Vlaamse dichter René de Clercq te mogen zingen En hebben de zeisens gezinderezind De mallende mensens de wagens gepind Dan zit ik te fluiten van boven op 't voer Ik ben van den buiten, ik ben van den boer. Na de traditionele plichtplegingen werd door de secr.-penningmeester, de heer Iz. de Feijter Wz. het financieel jaarverslag over 1957 uitgebracht, waar omtrent de heer J. C. Verhulst, namens de kas- commissie rapport uitbracht, dat boeken en rekeningen in stipte orde waren bevonden entot goedkeuring werd geadviseerd. Het met een bevredigend batig slot ein digende overzicht werd door de vergadering goed gekeurd en de penningmeester voor zijn beleid ge dechargeerd. Naar aanleiding van de financiële resultaten consta teerde de voorzitter, mede namens het bestuur dat de contributieheffing voor 1958 op hetzelfde niveau kon worden gehandhaafd. Het salaris van de secr.-penningmeester werd voor 1958 verhoogd van 40.op 75..zulks naar aan leiding van gebleken bijzondere uitgaven verbonden aan het innen der kwitanties. Met deze verhoging voor dit veelomvattende werk zal voortaan een dergelijke post op de jaarrekening vermeden worden. De ver gadering te Goes werden daarop herkozen de heren Wegens periodieke aftreding van de heer P. B. v n Hoeve als bestuurslid had hierna een bestuursverkie zing plaats, waarbij de aftredende met grote meerder heid werd herkozen en deze herbenoeming aannam. Als afgevaardigden naar de algemene Z.L.M.-ver gadering te Goes werden daaro pherkozen de heren W. L. den Hamer, P. B. van Hoeve, J. K. de Putter en Adr. Scheele. In afwijking van de agenda en met het oog op de reisgelegenheid werd daarop het woord verleend aan dr. W. J. Maan, die in het kader van de van rege ringswege voorgenomen hulp aan onderontwikkelde gebieden een leerzame en belangstellende causerie hield over de reisindrukken uit de Soedan, die ge volgd werden door zeer uitgebreide serie s kleuren- lichtbeelden, die een indruk gaven van dit tussen een paar woestijnen en het oerwoud van Afrika gelegen gebied ten zuiden van Egypte. Zijn reisindrukken golden het klimaat, de godsdienst, flora en fauna en nog heel veel meer. Hierna volgde de behandeling van het voorlopig rapport van de vraagpunten-commissie, bij monde van de heer J. van Cadsand Lz. De schijnwerper was ditmaal gericht op de aard appelteelt en de rendabiliteit hiervan ten opzichte van andere gewassen. De commissie bleek ook ditmaal weer een bijzondere werkzaamheid aan de dag te hebben gelegd. De diverse vragen richtten zich op het passen in het bouwplan en op de ervaring die met de mecha nisatie waren opgedaan. Omtrent de vraag of de totale oppervlakte in ons land verbouwde aardappelen voldoende is, dan wel deze dient te worden uitgebreid heerste niet veel op timisme. Er schijnt dan ook weinig sprake te zijn van kans op uitbreiding van het aardappel-areaal in ver band met de nationale behoeften zowel als met de exportmogelijkheden. ;Naar aanleiding van de gestelde vraag nopens de aanwijzing der oorzaken omtrent de geringe pootgoed- teelt, kon men zich ontheven achten hier ten op zichte van overig Zeeland een antwoord in be doelde zin te geven. De pootgoedteelt komt n.l. juist in deze streken volledig tot haar recht en ondervindt hier voldoende interesse in de akkerbouw-sector. Over rassenkeuze, winstmarge's en bestrijding van diverse ziekten werd nog uitvoerig gedelibereerd. Namens het bestuur en de vergadering werd aan de commissie dank gebracht voor haar serieus ten uit voering gebrachte taak. Het- rapport zal zonder wijzi ging te Goes worden ingediend. Bij de rondvraag werd door de kringvoorzitter, de heer A. Haak een uitvoerig en opwekkend woord ge sproken ten aanzien van de verschillende bestaande en levende problemen. Bij de omvraag werden verder nog tal van vragen te berde gebracht die een wijdlopige bespreking ten gevolge hadden, waarbij de voorzitter en meer in het bijzonder nog mr. Schlingemann uitvoerig ingingen op het bestaansrecht van het Landbouwschap, dat hier en daar ernstig in twijfel wordt getrokken. Eén der bestuursleden betwijfelde evenzeer of de millioenen die de regering denkt te besteden om de Grote Kreek tot een recreatie-oord te maken, niet beter te besteden waren aan de versterking der zeedijken. Mr. Schlingemann schetste in zijn antwoord aan de diverse opponenten o.m. dat de P.B.O.-wet aanlei ding is geworden voor het tot stand komen van het Landbouwschap. Deze wet is ingediend door de rege ring en door de volksvertegenwoordiging vastgesteld en wel met de grootst mogelijke éénparigheid. Over de vergaderkosten van het Landbouwschap, die zo buitensporig zouden zijn, deelde spr. mede, dat dit wat Zeeland betreft best meevalt en wij in dit op zicht de voordeligste provincie zijn. Bovendien wordt nagestreefd het aantal vergaderingen zoveel mogelijk te beperken. De verdeeldheid van ons volk is uiter aard ook hier weer de grootste sta in de weg en van geweldige invloed op de kosten, hetgeen uit de zes verschillende arbeiders- en werkgeversbrg'an'isa tie's valt op te maken. Opruiende elementen roeren zich geducht en de op sensationele berichtgeving gebaseerde pers blaast het vuurtje van de afbrekende kritiek nog hoger op. Deze zijn kennelijk op rellen tegen de regering belust en dat is wel de voornaamste reden van het misnoegen. Wat de grond-nationalisatie betreft maakt spr. zich voorlopig geen zorg .Dit wijst het Nederlandse volk ;n zijn overgrote meerderheid vierkant af. Door de voorzitter werd het antwoord van mr. Schlingemann aangaande de Grote Kreek en recreatie oord nog aangevuld met de mededeling dat de rege ring hierin vooral ook ziet een object voor werk verruiming en dit ook als zodanig zal worden ge realiseerd. Het streven naar de schepping van vacan- tie-oorde.i dient z.i. te worden aangemoedigd. Het Landbouwschap is een machtig wapen van de landbouw en kan dit steeds meer worden. Wordt er in de vergaderingen ook over andere zaken gesproken, dan houden deze steeds nauw verband met de be langen van de landbouw, hetgeen ook blijkt uit de schadeloosstelling bij de grond-onteigeningen. De zaken welke we aan kritiek wensen te onder- weipen dienen we evenzeer met begrip te behandelen. Het verslag zou al te uitvoerig worden indien we op alle ondergeschikte punten uit de omvraag verder zouden ingaan, Nadat de voorzitter ieder volledig de gelegenheid had gegeven door re- en dupliek van gedachten te wisselen werd de vergadering door hem gesloten en verenigde men zich ten slotte aan een welvoorziene koffietafel. Zitting van donderdag 13 febrtiari 1958. De openbare raadszitting die donderdagavond om 7 uur ten raadhuize onder leiding van burgemeester Van Oeveren werd gehouden, was op de bestaande vacature na voltallig. De agenda droeg een groten deels formeel karakter en de tien punten, mitsgadres de mededelingen van B. en W. op de door raadsleden gestelde vragen werden reeds in een voorgaad num mer gepubliceerd. Verwachtten alle raadsleden dus een zitting, die in een recordtempo zou afgewerkt zijn, het liep zoals wel vaker met korte en op het oog weinig om het lijf hebbende agenda's geschiedt op echt langdradige besprekingen uit van enkele weinig betekenende zaken, waarover veel woorden werden verspild ,doch zo goe d als niets gezegd werd. De zitting ving aan met het onderzoek van de ge loofsbrieven van het nieuwbenoemde raadslid in de vacature F. A. Wondergem, waartoe de voorzitter een commissie uit de raad benoemde, bestaande uit de heren C. van Bendegem, Gerrits en Ogel. Tijdens dit onderzoek werd de vergadering geschorst. Onmiddel lijk na dit onderzoek werd de vergadering herqpend en rapporteerde de heer C. van Bendegem dat alle ver eiste stukken in orde waren bevonden en mitsdien door de commissie tot toelating van de heer J. Hollebek werd geadviseerd. Hierop werden de notulen der vorige vergadering van 28 januari j.l. vastgesteld, zoals deze in ontwerp waren toegezonden aan de raad. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Omtrent de mededelingen kwam het eerst de heer de Feijter aan bod, die was teleurgesteld omtrent het antwoord van B. en W. dat het hen in verband met de bestedingsbeperking niet mogelijk is thans de aan leg van sportvelden uit te voeren, hetwelk ook geldt ten aanzien van het plan in vereenvoudigde vorm. Hij zou het terwille van de voetbalsport op primitieve wijze maar wat op willen knappen. De voorzitter is de mening toegedaan dat we in deze hebben te doen met een groots opgezet plan en dat dit zo om en nabij de 100.000.,zou kosten. Spr. stelt zich op het standpunt dat we in deze geen „prutswerk" moeten hebben maar een sportveld naar de eisen des tijds verlangen. De heer C. van Bendegem schaart zich volkomen achter de voorzitter en zal te zijner tijd gaarne mede werken aan het realiseren van een prima veld voor A.Z.V.V. zowel als voor de andere verenigingen. Het tegenwoordige veld van A.Z.V.V. leent zich al zeer slecht voor wedstrijdvoetbal maar met primitieve ver beteringen zijn we achteruit en dit dient de club zelf te doen. Door de heer Maas werd nog eens geattendeerd op zijn klacht omtrent de minder valide persoon, die bij de reinigingsdienst is te werk gesteld. Spr. is in geen enkel opzicht door het antwoord van B .en W. be vredigd. Uit de langdurige gedachtenwisseling hieromtrent blijkt de voorzitter een afwijkende interpretatie van dit standount te hebben. Na uitvoerige discussie wordt het debat hierover gestaakt zonder dat de stand,punten benaderd waren. Aan deze discussie werd deelgenomen door de heren Pijpelink, Oggel, C. van Bendegem en het college van B. en W. De heer Oggel kwam nog nader terug op de telefoonai'.tomatisering van Hulst tot Kijkuit en vraagt meer pertinent aan B. en W. of zij contact hebben opgenomen met de P.T.T. Hij vindt het een onding dat straks Axelse ingezetenen van een buitenwijk aan gesloten worden onder een andere plaats. De voorzitter verklaart dat in deze gedaan is wat mogelijk was en dat B. en W. deze aangelegenheid in het oog blijven houden. (Vervolg op pagina 2)

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 1