AXELSE COURANT De wereldtentoonstelling te Brussel Gemeenteraad van Axel. -m::- J C VINK Frankering bij abonnement, Axel WOENSDAG 5 FEBRUARI 1958 72e Jaargang No. 35 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDf 'E WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tol. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK OOK CULTUREEL EEN BELANGRIJKE GEBEURTENIS. NATIONALE DAGEN MET WERELDBEROEMDE ORKESTEN EN BALLETGEZELSCHAPPEN. De bezoekers van de Wereldtentoonstelling te Brussel, die op 17 april a.s. geopend wordt en tot 19 oktober zal duren, zullen er belangrijke culturele manifestatie's mee kunnen maken. Een groot deel daarvan vindt plaats in het kader va n de Nationale Dagen, die door de deelnemers aan de tentoonstelling worden georganiseerd. Ze hebben behalve uiteraard over hun eigen paviljoen de beschikking over een grote zaal met een capaciteit van 2000 en een kleine voor ongeveer 500 personen. Verder is er nog de Esplanada, een speciaal voor grote bijeenkomsten aangelegd gedeelte van het tentoonstellingsterrein, met een oppervlakte van 2 hectaren. Ook de zojuist' genoemde zalen bevinden zich trouwens op het terrein zelf. Wereldbe roemde orkesten en balletgezelschappen zullen in Brussel uitvoeringen geven. enigde Staten 7 juli Venezuela 8 en 9 juli: Frankrijk (le en 2e delg) 10, 11 en 12 juli Engeland 15 juli Saoedie Ara- bië 22 juli Syrië '23 en 24 juli Tsjecho- slowakije 25 en 26 juli Spanje 30 juli San Marino 31 juli en 1 augustus Zwit serland (2e en 3e dag) 6 augustus: Bra zilië; 7 en 9 augustus: Turkije; 11, 12 en 13 augustus Sovjet-Unie 14 en 15 augus tus Vaticaan 20 augustus Nederland 21 augustus Irak 25 en 26 augustus Canada 27 augustus Dominicaanse Re publiek 29 augustus Tunesië 2 en 3 september Raad van Europa 4 septem ber Iran (le dag) 5 september: Bene lux 6 september Iran (2e dag) 11 sep tember Cambodje 15 en 16 september: Mexico 17 september Hongarije (2e dag) 18 september: Chili; 24 september: Li banon 25 september Frankrijk (3e dag) 1 oktober Urugay. Canadese inzending geheel kollektief en anoniem. De ruwbouw van de Canadese inzending op de Wereldtentoonstelling komt in de loop van deze maand geheel gereed. Het inwendige van het paviljoen (.lat een in houd heeft van 200.000 kubieke meter zal voor 1 maart voltooid zijn. De aanleg van de tuinen op het Canadese terrein, waarmee in de herfst van 1957 werd begonnen, komt in de loop van dit voorjaar klaar. Zoals be kend is een deel van de bloemversiering uit Verenigde Staten. Uit de Verenigde Staten komen onder meer het Symphonie Orkest van Philadel phia onder leiding van Eugène Ormandy met als solist de violist Isaac Stern, het American Ballet Theatre met Nora Kaye en Erik Bruhn en een beroemd jazz-orkest, waarvan de naam nog niet bekend is ge maakt. In het theater op de Amerikaanse afdeling zullen belangrijke toneelgezelschap pen voor het voetlicht komen. Groot-Br ittannië. Engeland wordt vertegenwoordigd door het B.B.C.-Symphonie Orkest onder leiding van Sir Malcolm Sargent en het Hudders- fiëld koor. De beroemde band van de Scottish Guards zal er openluchtconcei'ten geven en er zal verder een grote parade worden gehouden, terwijl op de Britsche af- af deling zal kunnen worden gedanst. Frankrijk. Firiankrijk laat het ballet van de Parijse Opera optreden en organiseert een groot schouwspel op de Esplanade, waaraan mili taire afdelingen zullen meewerken. Er wordt een gala-avond gegeven, gewijd aan het Franse chanson, met medewerking van tien beroemde Frianse zangers en zangeressen. Voorts is onder ander het optreden van de acteur Jean-Louis Barrault aangekondigd. Andere landen. Het programma van de Finse Nationale Dag zal verzorgd wce/den door studenten- zangers van de Universiteit van Helsinki en de volksdansgroep „Jalkanen Uit Hon garije komen het Tatray strijkkwartet, het Boedapester blaaskwintet, orkest en zangers van de Hongaarse Opena en de Hongaarse Nationale Volksdansgroep. Zuidsbvië geeft acte de présence met het Symphonie Orkest en ballet van Belgrado en een groot leger- koor. De Tsjechen sturen het Tsjechisch Philharmonisch Orkest en het beroemde marionettentheater! van Skupa. De Zwitsers komen met de stedelijke thea tergezelschappen van Zürich en Bazel en het Orchestre de la Suisse Romande onder leiding van Ernest Ansermet. Ook zal er een grote folkloristische manifestatie wor den gegeven. Op de Japanse Nationale Dag worden ballet- en operettevoorstellingen gegeven. Ook krijgt men een Japanse modeshow en judodemonstraties te zien. Iran presenteert een Oosters ballet en Venezuela komt met een zeer groots opgezet folkloristisch pro gramma. De plannen voor de Nederlandse Natio nale Dag, waarvoor de 20ste augustus is gereserveerd, zijn nog niet definitief vast gesteld. Data Nationale Dagen. De data der Nationale Dagen sommige der deelnemende landen hebben meer dan één Nationale Dag voor zichzelf gereser veerd zijn als volgt vastgesteld 18 april Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking 24 april Israël 2 mei Hongarije (le dag) 7 meiOosten rijk 8 mei Rode Kruis 9 meiKolen- en Staalgemeenschap 12 mei Argentinië 13 en 14 mei r Japan 19 mei Luxemburg 20 mei Noorwegen 21 mei Finland 29 meiMarokko 30 meiPhilippijnen 16, 17 en 18 juni: Duitsland; 19 en 20 juni Italië 23 juni Monaco 24 juni r Portugal 23, 24 en 25 juni Gespeciali seerde onderafdelingen der Verenigde Na ties 27 en 28 juni Zuid-Slavië 29 juni Zwitserland (le dag); 30 juni: Egypte; 1 juli Belgisch Congo 2, 3 en 4 juliVer- Nederlandse kwekerijen afkomstig. Er zullen geen commerciële instellingen op de Canadese afdeling exposeren, al hebben sommige er van wel bij de opbouw van de inzending hun medewerking verleend. Wat Canada laat zien, zal een zuiver kollektief en anoniem karakter hebben. In het twee verdiepingen hoge gebouw komen op zich zelf staande expositie's, die een indruk rul len geven van land en volk van Canada, middelen van bestaan, het culturele leven, gezondheidszorg, enz. Het paviljoen, dat een frontbreedte van ruim 52 meter heeft, bestaat uit staal en glas en wordt beheerst door een grote toren, waarop aan vier zijden in verlichte letters het woord „Canada" staat. Wie het gebouw betreedt, ziet een bijna 40 meter lange, gebeeldhouwde muur, die het Canadese volk voorstelt. Het pavil joen bevat onder meer een bioscoop voor ongeveer 300 personen, een bibliotheek, een restaurant en een bar. De Canadezen hebben bij de opbouw van hun paviljoen zoveel mogelijk materialen van eigen bodem gebruikt, de meubelen en de stoffering zijn voor een groot deel uit Canada afkomstig. Noorse paviljoen triomf van het hout. De inzending van Noorwegen, die een oppervlakte van on/geveer 2500 vierkante meter heeft, is van een overwegend sociaal en cultureel karakter. Noorwegen heeft zich, aldus de Noorse commissaris-generaal Frank Thornton, zoveel mogelijk aan het thema van de Wereldtentoonstelling willen hou den. Na de ontvangsthal van het Noorse paviljoen te zijn gepasseerd, krijgt de be zoeker wemken van hedendaagse Noorse schilders te zien .gevolgd door een grote expositie, waarin ook literatuur, muziek en toneel van Noorwegen een belangrijke plaats innemen. In een tweede afdeling wordt een indruk gegeven van het sociale leven in Noorwegen, van stads- en plattelandsge meenschap, kunstnijverheid, sport, enz. Een derde afdeling behandelt de Noorse eco nomie, de betekenis van de mijnbouw, de bosbouw, de industrie en niet te vergeten, de scheepvaart. Het Noorse paviljoen bestaat voor een zeer belangrijk deel uit hout, maar daar naast is ook veel gebruik gemaakt van steen, glas en plastics. Het dak bestaat gro tendeels uit doorzichtig plastic. BUITENGEWONE ZITTING VAN ZATERDAG 1 FEBRUARI 1958. AFSCHEID VAN GEMEENTE-SECRETARIS J. L. J. MARIS. FIRMA Markt 12 ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement flkxel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bi] contracten belangrijke reductie. Inp vonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleliw kdyertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. Deze vergadering werd bijgewoond door een groot aantal geïnviteerden, waarvan talrijke ambtgenoten cn leden van de Vereniging van Burgemeesters en Secre tarissen van elders, met hunne dames. Aan de tafel van B. en W. had zich ditmaal b,e- halve het College, ook de gehele familie Maris ge schaard. De burgemeester richtte zich met de volgende toe spraak tot de secretaris en zijn gezin en de gemeente raad Mevrouw, Mijne Heren. Ik heet u welkom op deze bijzondere raadsvergade ring. Op de agenda prijkt slechts één punt, n.l. het afscheid van de heer Maris als gemeente-secretaris van Axel. Ja, secretaris, de dag is nu aangebroken waar ge zo hebt tegenop gezien dat ge uw ambtelijk leven als secretris van Axel vaarwel zegt. Het is immers niet zo, dat ge de pen als scriba met een zucht van verlichting neerlegt en gaarne uw taak aan een jongere overdraagt, omdat het werk u te veel wordt. Ge voelt u nog fit en capabel om het werk te doen. Op de laatste vergadering van B. en W. hebt ge het nog gezegd „het overkomt me nooit, dat ik :net tegenzin naar kantoor ga, het overkomt me nooit, dat ik van deze gebondenheid aan het dagelijkse werk af zou willen zijn, ik zal er toch aan moeten wennen niets meer om handen te hebben." Ge vertrekt dus terwijl ge u nog krachtig voelt en opgewassen tegen uw taak. En dat is ongetwijfeld een groot voorrecht. Een voorrecht, zo groot, dat al het andere daarbij in het niet valt. Het is nu eenmaal zo geregeld, dat als men als ambtenaar de pensioengerechtigde leeftijd heeft be reikt, dat men dan plaats heeft te maken voor een ander. Pensioengerechtigd dat betekent dus recht op pensioen. Zover een mens op iets recht kan hebben, hebt gij daar toch wel het recht Oip. Gij kunt terugzien op meer dan 40 jaren gemeente dienst, om precies te zijn 43 jaren en 2 maanden. Op een dag als deze zullen bij u de gedachten zich vermenigvuldigen. Een lange baan hebt ge afgelegd. En ik heb het idee dat ge u nu voelt alsof ge die baan met sneltreinvaart hebt afgelegd. Ook de uren, dagen, maanden, jaren van uw ambtelijk leven zijn als een schaduw heengevlogen. Eén van de ambtenaren ter secretarie is zo wel willend geweest mij een overzicht te verschaffen van uw werk als ambtenaar ter secretarie, als secretaris, als ambtenaar van^de burgerlijke stand en als secre taris va ncommissies e.d. Het zou mij te ver voeren, wanneer ik alles in het licht zou trekken. Ik zou dan mijn rede moeten uitstrekken tot middernacht. Ongetwijfeld zou dan uw afscheid als secretaris wel in de annalen van Axel voortleven, maar ik geloof dat ook zonder dat, de herinnering aan u en uw werk niet spoedig zal ver vagen. Enkele data zou ik toch Willen noemen Op 1 december 1914 zijt ge uw ambtelijke loopbaan be gonnen tei secretarie van Velsen. 16 juli 1920 zijt ge te Axel gekomen als commies ter secretarie. Op 15 augustus 1923 zijt ge benoemd tot secretaris der gemeente Axel. Wat :s er al niet veranderd gedurende uw secre tariaat van Axel. Het aantal inwoners is gedurende dat tijdperk vermeerderd met 40% en het aantal wo ningen eveneens. Maar niet alleen is de gemeente groter geworden. Ook het karakter der gemeente is veranderd. Toen gij hier kwaamt droeg de gemeente een uitgesproken agrarisch karakter. Ik bedoel niet te zeggen, dat ze dit karakter totaal heeft verloren. Dat zeker :iiet. Maar wel, dat naast de landbouw de industrie één van de bronnen van het bestaan van Axel is. Sinds de bouw van de grote chemische fabriek de l'Azote zijn er grote veranderingen opgetreden heeft Axel een gemengde bevolking gekregen. Als vroeger de jeugd van Axel in conflict kwam met de jeugd van Terneuzen, werden ze aangevallen met de strijdroep „Weg met de aardappelkappers". ,k geloof dat dat nu veranderd is. Hoe dé moderne strijdkreet nu luidt is mij onbekend. Maar misschien is het wel zo, dat er geen strijdkreten meer worden gehoord omdat men de strijdbijl heeft begraven. Maar hoe het ook zij gij hebt die ontwikkeling en ver andering meegemaakt en gij hebt uw werk en uw methoden daarbij aan moeten passen en dat is u gelukt. Het karakter der gemeente is veranderd en daar door ook het karakter van uw werk. Maar daardoor niet alleen. In de loop der jaren zijn er allerlei wetten bijgekomen of zijn bestaande wetten grondig ver nieuwd. Om bij te blijven en op deze punten leiding te kunnen geven was voortdurende studie noodzake lijk. En vooral ook door de zich steeds uitbreidende overheidsbemoeiing moest gij u telkens weer opnieuw instellen cp de veranderde omstandigheden. Gij hebt deze ontwikkeling niet alleen meegemaakt, maar ook verwerkt. Als secretaris hebt ge met het wel en wee van de gemeente altijd meegeleefd. Donkere en lichte tijden hebt ge meegemaakt. Een donkere tijd was de werk loosheidsperiode der dertiger jaren. De donkere tijd van de bezetting met alles wat daarmee annex was ligt nog vers in het geheugen. Ik denk aan de evacuatie in 1940, toen vele inwoners van Rilland hier moesten worden ondergebracht. Ik denk aan de evacuatie in september-oktober 1944, toen velen uit West Zeeuwsch-Vlaanderen hier een toevlucht zochten. Ik denk aan de inundatie in het voorjaar van 1944, aan de bominslag in de Ds. Jan Scharpstraat in 1941, aan de beschieting van Axel in 1944, waardoor meer dan 800 woningen werden beschadigd of verwoest. Toen moest er veel geregeld worden en georgani seerd. En veel van dat werk kwam op de secretaris neer. Komen de donkere plekken als we terugzien naar het verleden vanzelf naar voren, de lichte plekken, zich openbarend in langzame geleidelijke ontwikkeling mogen niet onvermeld blijven. Ge hebt in uw langdurig secretariaat o.a. mee gemaakt de aansluiting van de gemeente op de water leiding en op het electrisch net. Ge hebt meegemaakt de woningbouw na de eerste wereldoorlog in de twintiger jaren, maar eveneens hebt ge meegemaakt de woningbouw na de tweede wereldoorlog vanaf 1946 een woningbouw die nu helaas tot stilstand is gekomen. Tijdens uw secretariaat was er, om weer maar enkele dingen te noemen, de zeer belangrijke uitbrei ding van het stratenplan en de riolering, de aanleg van het Szydlowskiplein, de aanplant van het bos, de inrichting van het recreatie-oord met zwembad en openluchttheater. Dit alles bracht veel werk mede, ook voor de secretaris. Secretaris. Op 28 augustus 1923 bent u benoemd tot ambtenaar van de burgerlijke stand, belast met het voltrekken van huwelijken. Is het u bekend, dat door u tijdens uw ambttijd, meer dan 1500 huwelijken werden voltrokken Als secretaris waart gij uit den aard der zaak de chef van de secretarie. Het personeel der secretarie ziet u node gaan, omdat gij altijd een begrijpend, wel willend en humaan chef zijt geweest. De vergaderingen van B. en W. werden door u altijd nauwkeurig voorbereid en wanneer wij door ijver of onwetendheid of door welke oorzaak ook, de wet wel eens voorbij liepen, werden wij dank zij uw kennis en ervaring weer op het goede spoor terug gebracht. Nogmaals, het zou me te ver voeren, als 'k al uw activiteiten als secretaris van vele commissies on ver enigingen zou gaan opnoemen. Laat me alleen daar van mogen zeggen, dat ge ook daar met grote trouw uw taak hebt verricht. Dat uw verdiensten ook officieel erkenning hebben gevonden is gebleken toen u bij Koninklijk Besluit van 18 november 1954 benoemd bent to t Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Vermeld moet ook nog worden, dat u op 13 september 1949 onderscheiden bent met het Poolse Kruis van Verdienste in zilver. En nu hebt ge uw ambtelijke loopbaan ten einde gelopen. Veel wederwaardigheden, maar ook veel goede dingen zijn zowel in uw ambtelijke, als ook in uw persoonlijke leven uw deel geweest. Ik geloof echter, dat wanneer gij uw levensloop overziet, grote dankbaarheid u vervult. Het„wie ben ik, dat mij dit alles is gegeven", zal u niet vreemd zijn. Ik mag u namens de gemeente Axel en mijzelf de dank overbrengen voor uw trouwe dienst en u en de uwen een gezegend „otium cum dignitate" toewensen. De loopbaan is ten einde. Maar men kan het beste behouden. Dat dit met u ook zo moge zijn. Namens de gemeente overhandigde spr. de secre taris een met zilver belegde sigarendoos met inscriptie, benevens een zilveren aansteker. Hierna werd het woo-d gevoerd door wethouder P. J. van Bendegem, die als volgt sprak Mijnheer Maris, Daar ik zo ongeveer een kleine dertig jaar op ver schillend terrein van het leven met u mocht omgaan en samenwerken en ook zo lang samen mocht werken aan de belangen der gemeente en nog wel in hoofd zaak als wethouder, dat wil zeggen, dat men dan vele dingen bespreekt en voorbereid en besluit voor de gemeente, heb ik er benbefte aan, om .nok :iog een enkel woord tot u te spreken. (Vervolg op pagina 2)

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 1