uit onze omgeving Verhuizen als vrije-tijdsbesteding. AXEL DE HEER WONDERGEM BEDANKT VOOR DE GEMEENTERAAD. KOEWACHT SINT JANSTEEN AUTO IN BESLAG GENOMEN. „Kom, laten wij weer eens gaan ver huizen', zeiden de Rusteloosjes elk van de vooroorlogse jaren'. Op een vrijdagavond werd dan de stadsplattegrond intens be studeerd, waarna de „buurt" werd vast gesteld. „Daar hebben wij nog nooit ge woond en er moet ergens een juweel van een gebakken-vis-w'inkeltje wezen", vond ma Rusteloos een doorslaggevend argument. Tijdens de daarop volgende zaterdag middag en zondagochtend werden de in aanmerking komende (27) woningen ge keurd. Gedurende de middag hielden dë vijf Rustelozen een soort Ronde Tafel conferentie, waarop de beslissing omstreeks half negen 's avonds aan de betreffencje eigenaar medegedeeld werd. In twee dagen tijds werd de woning (kosteloos) opnieuw behangen en gestucadoord. De Rustelozen bestelden de verhuizer en een stoffeerder, waarna de familie Rusteloos weer twee da gen later haar nieuwe woonveste met een familiefeestje-met-gebakken-vis inwijdde. Anderhalf jaar later zaten zij weer over de plattegrond gebogen waar zullen wij nu eens gaan wonen Wij kennen de familie Rusteloos al jaren. Wij komen er graag, maar niet te vaak. Het is er, laten wij zeggen, een tikje ruste loos. In de oorlogsjaren hebben zij nog kans en „Kijk hier eens, wat een stofboel" „Wat zijn die gordijnen al verschoten" of „Heeft u al gezien, dat je bijna door die stoel heen zakt dat zijn de onvermijde lijke, halfjaarlijkse uitroepen. „Pa, neem jij nou even de plinten voor ie rekening en noteer meteen wat er gerepa reerd moet worden", luidt de waardevolle bijdrage van haar, die onze naam draagt en denkt dat mannen alles tegelijk kunnen. Na het uitruimen en het schoonmaken, volgt de scheppende fase van dit verhuizingsfestijn. Wij gaan opnieuw inrichten. Alle opvattingen beginnen prompt met „Ik had zo gedachtDaar komt ogen blikkelijk commentaar op, zodat ook hier uit de botsing der meningen iets goeds groeit. Even voor vijf uur klonk het sein „Alles klaar". Zuchtend liet de familie zich op de schouderbladen zakken en ging filosoferend over tot de finishing touch. „Die lamp irriteert me daar", vond onze 12-jarige zoon. En hij had gelijk. „Ik heb zo'n moderne schaarlamp-voor- aan-de-muur gezien", herinnerde zijn zus zich. „Het vloerkleed is net ;ets te klein, met de tafel op die plaats," wrèes echtgenote, ook niet ten onrechte. „Weet u wat ik daar nou nog mis, pa? Zo'n klein driehoekig tafeltje". Een half uur later is de gebrekenbalans opgemaakt. Lamp, vloerkleed, tafeltje, rotan stoeltje en nieuwe vitrage. Dan komt het moment, waarop wij altijd onze haardos tegen de draad in gaan be strijken en de vaderlijke vraag stellen „Wat gaat dat kosten Het familiefront blijkt dan steeds deze op merking voorzien te hebben en tovert dan prompt uit het niets een serie advertenties en folders van woninginrichters te voor schijn. Waarbij wij steeds weer moeten er kennen, dat er met wat overleg en goede smaak eigenlijk enorm veel te doen is met betrekkelijk weinig geld. Wij hebben het niet laten merken en zorgenrimpels ge trokken, maar het totale bedrag viel ons ontzettend mee. Wij capituleerden met het stereotype „Wij zullen eens in een paar zaken gaan kijken." De zaterdagwinkelmiddag werd eveneens een feest. Voor vijf porties bleven wij aan de poffertjespan hangen na de werkelijk geslaagde inkopen. En nu tarten wij de wintermaanden in onze vernieuwde woonkamer, dank zij de Rusteloze ervaringen, die ons zoveel rust plezier in ons eigen l^uis geven. Henk Hermans. en gezien om twee keer te verhuizen, maar nu t T .1 1 j. A J wonen zij al veertien jaar op hetzelfde adres. ,TT0t KQmQVQl t6 /\SSGH©aG. De kinderen zijn intussen getrouwd en pa en ma hebben hun levenstempo aanmerke lijk vertraagd. Het verhuis-virus zit hun echter no gsteeds in het bloed. Op sublieme wijze hebben zij echter een oplossing voor deze steeds terugkerende manie gevonden. Op gezette tijden verhuizen zij „intern", als een soort vrije-tijdsbesteding. Twee keer per jaar buigen zij zich over de plattegrond van hun grote woonkamer. „Als wij de tafel deze winter nu eens hier zetten", kruist ma Rusteloos met een stompje potlood aan, „daar heeft hij nog nooit gestaan". Familie en kennissen hebben zij nu al jaren steeds weer verbaasd met nooit ver moede mogelijkheden met meubels, gordij nen, kleden en lampen. Twee keer per jaar gaat iedereen de „in terne verhuizing" in huize Rusteloos be kijken en bekritiseren. Want zij staan vanzelfsprekend sinds hun huwelijksdatum al als „volkomen gek" bekend. Want, laten wij wel wezen? Wie verandert zijn inte rieur nou twee maal per jaar Dan moet er toch iets „daar" (achter het voorhoofd) mankeren, nietwaar. Dan moet je ja, daar moet je toch „Rusteloos" voor heten en zijn. Het is al weer twee jaar geleden, dat zij, die onze naam draagt en wij eveneens zo dachten, na de nieuwste creatie van het Rusteloze echtpaar bekeken en bewonderd te hebben. „Ofschoon", zei onze ega, „ofschoon het toch eigenlijk wel iets heeft. Vind jij nou ook nietEn als wij De zondag daarop zijn Wij weloverwogen en zeer voorzichtig aan het changeren ge gaan. De kinderen hadden wij bij oma ge parkeerd. Een fijn uitgekiende schets kwam ter tafeloude broeken en truien werden aangetrokken. Toen werd er van twee tot half zes gesjouwd en gezwoegd, gekropen en gesprongen. „Wat is dat hier voor een bende vie len toen drie kindermonden van verbazing open, „zijn jullie wat kwijt Heel fijngevoelig lieten de spruiten in het midden, of zij veronderstelden dat ons ver stand of een spaarbankboekje zoek geraakt was. Maar zij hadden gelijkhet was een bende. Zonneklaar leverden wij het bewijs van totaal onvermogen inzake „interne ver huizingen". Na het zondagsdiner, bestaande uit brood kaas-thee, vonden wij de grondregel ge durende het koude jaargetijde concentreert het familieleven zich rond de haard tijdens de zomermaanden zit iedereen graag zoveel en zo dicht mogelijk in de buurt van licht en lucht. Zo hebben wij kort geleden met een tikje weemoed officieel afscheid van de zomer genomen. Met de „interne najaars-verhui- zing". De kinderen vinden het een feest en, eerlijk gezegd, zorgen zij soms voor een waardevolle aanwijzing. Het enige meubel, dat permanent zijn vaste plaats in onze woonkamer heeft, is de boe kenkast met zijn 'kwetsbare inhoud, die niet vochtig of al te warm mag staan. Voor de rest laten wij onze fantasie al scheppend zijn gang gaan, alleen in toom gehouden door het axioma 's winters het zitje rond de haard 's zomers bij de balcondeuren. Het is de ideale vrije-tijdsbesteding voor een regenachtige september-zondag. Met enthousiasme sjouwen de kinderen alle meu bels de kamer uit en de gang op. Vol harts tocht hanteert ma de zwabber, de stofdoek, de lange en de korte bezem, de stofzuiger en de zeentf^en lap. Pa, als bevelvoerder, die zich niet al te veel mag inspannen, haalt de schilderffWvan de wand. Wat een klein dorp kan presteren ten overstaan van een grote stad, dank zij de gemeenschappelijke geest, de onbaatzuchtig heid, de energie en de niet te remmen levensvreugde. Na Tiet grote succes van zijn Kattestoet te leper en de Sinterklaasstoet te St. Niklaas, zwoegt Frans van Immerseel, de Vlaamse graficus en folklorist, aan een nieuwe ver wezenlijking een groots opgezette en tevens verantwoorde Karnavalstoet te Assenede op 16 februari a.s„ met als leidende ge dachte de allesoverwinnende levensvreugde. Frans van Immerseel kent het Vlaamse volk, hij deelde hun tragiek en zorgen, hij herleeft in hun vreugde. Zijn duizenden ge- illustreerde spreuken en zijn ander omvang rijk creatief werk wijzen in die richting. Hij is een bezielde motor, die vol toewijding rusteloos en hardnekkig aandrijft. Zijn voort durende zelfcritiek is voor Assenede een waarborg tot de meest spektakulaire Kar navalstoet van het gehele land. „Feesten is in zijn oorsprong een gods dienstige bezigheid. De mens treedt uit zijn gewoon doen om zich over te geven aan de beweegkrachten, die het gemoed kunnen op voeren tot een duizeling van heerlijkheids besef." Zo schreef toch Antoon van Duin kerken. De karnavalsvreugde is algemeen aan vaard als een reaktie van de mens op de eerste tekenen van het nieuwe leenteleven, zoals dat zich openbaart in de bloei dei- sneeuwklokjes. Jagen zij niet, met het licht, in dolle vreugde en lentetriomf de boze ijs- geest Koning Winter op de vlucht, recht de brandstapel op. Gezelle vertolkte deze vreugdegevoelens zeer schoon „Daar davert iets divers deur elk wezen, Daar zijn stralen Van louter levendigheid, die uit den [hemel dalen. Of, wat ontdekt het mij, wat is die [geile stroom, Die alles blij doet zijn, 't zij mensche, [dier of boom Karnavalsvreugde is de vreugde tegen de dood in. Mogelijk is het woord Karnavol (carni vale) het „vaarwel aan het vlees" en dit zou dan inhouden, dat wïj op de voor avond van Assewoensdag nog eens stevig vlees eten, alvorens veertig dagen er nau welijks meer van te mogen proeven. Best mogelijk, maar zelfs dan bezit het toch ook nog de diepere zin van een afscheid, toe geroepen aan ons eigen vergankelijk vlees, dat slechts stof der aarde is en tot stof zal wederkeren. Het masker en narrenpak zijn het zinne beeld onzer vervreemding van de opgelegde levensernst. De stoet. Op de dood, een reuzewagen, dansen de narren in dolle uitgelatenheid, een vreugde motief vecht tegen en verdrijft de „danse ZOALS FRANS VAN IMMERSEEL HET ZIET. macabre". Reuzen-busselvrouwen bewijzen de overwinning van de levenswil. In het lente-ontwaken vertolken wilde mannen een sterk geritmeerde Mexicaanse Samba. De Midwinterdemonen voeren hun zwaarddans uit rond de Winter. Sneeuw klokjes met hun peter en meter De Zomer en de Winter voeren balletten uit. Gracie- volle bloemen, allen in speciaal ontworpen kostumen door Frans van Immerseel, voeren hun poëtische dansen uit. Het volk feest, het vergeet de zorgen en drollige en fratsige figuren bewegen zich rond de Vette, een geestig reuzevarken, waaruit, o wonder, schuimend bier in wel doende en wijde stralen de kelen der dorsti- gen laaft. Reuze worsten en lopende hespen springen samen terwijl de vetten op varkens instormen tegen aanrukkende nijdige ha ringen. Voor de nar blijft slechts een afge kloven hamelbeen. In boeteklederen en met asse bestrooid volgen scharen utigemergelden, onder de tragische muziek van het Warschauconcert. Levensvreugde tegen boete. Vetten tegen mageren. Felle warme gekleurde en zwaar gevormde maskers tegen vale scherpgelijnde wezens. Een fantasie van tegenstellingen. Op dc legendarische Blauwe Schuit, of narrenschip die vroeger over land van Aken naar de Schelde op zware wielen bolde, ver dringt zich onze wereld. Actuele rivaliteiten Spoetniks met en zonder hondje Kik kers (de opscheppers), apen met spiegels (de ijdelheid), kwakende eenden (kwak kels en leugens) enz. enz. Een gierende nar in het kraaiennest schept vermaak in de dwaze botte wereld onder hem, Koplozen kaatsen en kegelen met hun hoofd of verwisselen het. Marsbewoners waar men dwars doorkijkt geven prettige vooruitzichten vooral als we hun rood hart in geneverflessen zien pinken. Als herinnering aan de Middeleeuwse sati rische vertoningen en esbattementen wendt het volk zich tegen de plagerijen van de tijd. Hoe groter recht, hoe groter onrecht zegt van Immerseel. Onschuldigen worden door de duivels gehaald en gaan onder valse be schuldiging de ketel in (de schouw van de hel). Maar in deze stoet zal ten slotte de ware schuldige toch nog gestraft worden, wat de goede intentie van de ontwerper be wijst. Asseneedse saluutjes (saluutje is een klein soort vis) dansen sierlijk op muziek. Op een electronisch orgel, daarvoor speciaal inge bouwd in de wagen van Prins Karnaval, zal de klaviervirtuoos Adriaan Bank het ballet begeleiden. De heer van Immerseel, die de algehele leiding heeft en het gemeentebestuur van Assenede laten niets aan het toeval over. De kunstenaar heeft hier, bezield met een grote liefde voor het volk, uit het verleden opgedolven en stelt dit ter beschikking van de moderne tijd in het moderne gemeen schapsleven. AXELSE KANARIEFOKKERS BEHAALDEN SUCCESSEN. Op de in het afgelopen week-eind te IJzendijke ge houden internationale tentoonstelling, georganiseerd door de afdeling IJzendijke van de Ned. Bond van Vogelliefhebbers, behaalden verschillende onzer deel nemende stadgenoten, leden van de plaatselijke ver eniging de Zeeuwsch-Vlaamse Vogelvrienden, mooie resultaten met de door hen ingezonden exemplaren. Als geheel was deze in het Jeugdhuis aan de Ko ninginnestraat ingerichte tentoonstelling op voorbeel dige wijze geregeld, waartoe dit gebouw zich trouwens ook bij uitstek leende. De inzendingen uit Nederland en België bedroegen ruim 350 exemplaren. Onze stadgenoten die in de hoge prijzen werden ge rangschikt waren Groep 2: A. J. de Pooter, le prijs met citroen geel, e.k.J. v. d. Hagen, le prijs met goud-agaat, o.k. Groep 3 Chr. Smies, le prijs met zilver-isabel, e.k. Groep 8Jac. Dieleman, le prijs met mozaïek, e.k. De heren A. J. de Pooter en Chr. Smies behaalden in successie nog maar kortelings eveneens mooie onderscheidingen met hun exemplaren, die herhaal delijk bekroond werden. 'rt.v LOFFELIJK GESLAAGD. Voor het praktijk-diploma boekhouden te Middel burg slaagde dezer dagen o.m. met lof onze stad genote, mej. C. de Pooter, met in alle vakken uit zonderlijk de hoogste examencijfers (10). DODELIJK ONGEVAL. Zaterdagochtend toen de 77-jarige A. L., wonende aan de Kanaalkade zich buitenshuis begaf om zich naar een winkel in de nabijheid van zijn woning ie begeven, kwam hij zodanig te vallen op het be sneeuwde en gladde wegdek, dat hij met het hoofd tegen de trottoirband sloeg. Hevig bloedend werd de bejaarde opgenomen en een ijlings ontboden genees heer kon slechts de dood constateren. GEVAARLIJKE GEVEL. Een surveillerend agent van de Rijkspolitie werd zaterdagnamiddag opmerkzaam gemaakt op enkele losse stukken metselwerk, die waarschijnlijk door de werking van sneeuw en ijs op het dak, op eentiental meters boven de begane grond gevaarlijk lagen te balanceren op de zijgevel van café „De Sport aan de Zeestraat. Dit leverde een ernstig gevaar op voor de vele voorbijgangers tijdens de drukke passage van wege de zaterdagmarkt. Onmiddellijk werden dan ook maatregelenen getroffen en de dienst van gemeente werken greep spoedig in en werden de gevaar op leverende steenklompen neergehaald. MUTATIE S BIJ P.T.T. Zoals bekend vertrekt de heer Poissonnier, direc teur van het P.T.T.-kantoor alhier dezer dagen naar Harderwijk, alwaar hij tot directeur van het P.T.T.- kantoor werd benoemd. Per 1 februari vertrekt thans ook de heer J. v. d. Hagen, employé le klasse op het postkantoor alhier, dit in verband met zijn benoeming tot hoofdemployé bij het postdistrict Middelburg te Middelburg. Een opvolger voor de heer Poissonnier is nog niet benoemd. Tijdelijk zal zijn functie worden waarge nomen door de heer L. den Doelder te Terneuzen. Naar wij vernemen heeft de heer P. A. Wondergem gemeenteraadsl d voor cje C.H.U., een schrijven ge richt aan de Raad, waarin hij mededeelt om gezond heidsredenen zijn ambt als lid van de Raad neer te leggen. Als opvolger voor de laatste maanden van de zittingsperiode van de huidige Raad komt thans in aanmerking de heer J. Hollebek, Spui O 8. GRASLAND - WEDSTRIJD. Onder toezicht van de Rijkslandbouwvoorlichtings- d enst te Axel werd door de leden van de studieclub van de afdeling Koewacht der N.C.B., de afgelopen zomer een graslandwedstrijd gehouden, waaraan ook werd deelgenomen door landbouwers van Overslag. De keuringen en controle werden uitgevoerd door de assistenten van genoemde landbouwvoorlichtingsdienst. Het resultaat werd dezer dagen bekend gemaakt in café Bonte. Deze avond begon met een spreekbeurt door de heer Hiel, hoofdassistent van de voorlichtings dienst, die sprak over het verloop van de wedstrijd met eventuele op- of aanmerkingen hierop. Vervolgens werd het woord gevoerd door de heer R. de Bruyckere u t Axel, die tevens overging tot de prijsuitreiking. De uitslag was als volgt1C. Hamerlinck, Over slag 2. C. de Schepper, Koewacht3. G. Ferket, Koewacht4. J. Verbist, Koewacht 5. J. Scholter, Koewacht6. G. Poppe, Koewacht. Er waren 25 deelnemers. Op dienst zijnde ambtenaren der Invoerrechten en Accijnzen sommeerden te St. Jansteen een verdacht uitziende auto tot stilhouden. De chauffeur stoorde zich echter niet aan het stop teken en reed door, waarop de ambtenaren het vuur openden en de auto w sten te treffen. Echter niet zodanig dat hij niet meer verder kon rijden. Via de St. Janstraat was de chauffeur met zijn auto op het erf van een vlasser gevlucht, alwaar de ambtenaren de auto ontdekten en en in beslag namen. De be stuurder was er intussen van door gegaan. Het zit er bij de meesten zo vast in fietsen met z'n tweeën naast elkaar is toegestaan Dat had U gedacht, maar het is lang niet atlijd waar. Het mag alleen, zolang het ver keer daardoor niet in gevaar wordt gebracht of belemmerd wordt. Zoals het op de afbeelding staat, is het zeer zeker niet geoorloofd, evenals bijvoorbeeld op smalle fietspaden. Copyright Verbond voor Veilig Verkeer.

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 2