Noteer dit adres Gerrit de Jonge Zn m tm kerko Die snnderin vom Ferner bof Loonstaten Axel I - Biervliet I NOVA AXEL „Het Centrum" Bioscoop Fa J. C. Vink RADIO - TELEVISIE - ELECTRA De feestmaaltijden in Nederland in de loop der tijden. No-Iron .En God schiep de vrouw Reparatie's Kunstgebitten. Sneller, beter en goed koper H. J. Harte, Markt, Axel. Te koop wegens emigratie Een Sparta bromfiets-motor nieuw van 1956. Te bevra gen en bezichtigen Zaaidijk M 29, Axel, des avonds na 6 uur. Januari - reclame. Lederen Vesten van 79,75 nu voor ƒ49,75. Lederen Dames jasjes van 95.— nu voor ƒ79,75. Lange Jassen van ƒ167,50 nu voor 125. en vijf jaar garantie. St. Antoine. Roosendaal. Een adres waar „muziek in zit" Rustig en ongestoord kunt u hier kijken en luisteren naar de gran dioze serie Philips Radio '58. Niemand biedt u zó veel waarde als Philips en bovendien tijde lijk een hogere inruilwaarde voor uw oude radio. B3 X 69A ƒ218.- B5 X 72A ƒ298.- Oranjestraat 2 AXEL Telefoon 565 De gegevens betreffende de voeding in Nederland in vroeger tijden zijn betrekke lijk. schaars. Omtrent de eetgewoonten van de „gewone man" is zeer weinig bekend, over die der aanzienlijken hebben rekenin gen en beschrijvingen ons enigszins inge licht. Een continu beeld ontbreekt en uit de bronnen die ons ten dienste staan, mo gen wij geen beeld vormen dat voor het gehele land zou gelden. Wij zullen ons be perken tot de feestmaaltijden der aanzien lijken. De maaltijden van de ridders en gegoede burgerij in de middeleeuwen kenmerken zich niet alleen door een grote hoeveelheid, maar ook door een grote verscheidenheid van be paalde soorten voedsel. Vooral van vlees, vis, wild en gevogelte vinden wij bij de beschrijvingen van maaltijden vele soorten genoemd, ook van verschillende vogels, die wij nu niet op onze menu s zouden zetten lijsters, spreeuwen, reigers en pauwen (de laatste voornamelijk bij de aanzienlijken, de kleine zangvogels ook bij de minder wel- gestelden). Onder de vleessoorten worden naast varkens, koeien, kalveren en schapen, walvissen, zeehonden en bruinvissen ge noemd. Dat de wildstand in het nog t^ps- rijke West-Europa overvloedig was, toont het ruime gebruik van herten, zwijnen, beren, reeën en kleiner wild. In later tijden toen een hertebout al niet meer als fijn gerecht be schouwd werd, waardeerde men als een bij zondere lekkernij de gestoofde hertehoren. Vis werd vaker op tafel gebracht dan tegenwoordig, hetgeen grotendeels een ge volg was van het feit dat de vasten strenger waren en strenger toegepast werden. De vette vissoorten vonden veel waardering. Kikkerbilletjes waren toentertijd ook hier een bekend gerecht. Tegenover deze voedzame spijzen ston den niet veel frisse gerechtenvruchten werden wel gegeten,groenten bij voorkeur niet of weinig. Groenten gaven immers niet veel voedsel en hadden vele kwade eigen schappen. Zij brachten „melancolijcken oft quaden humoren" voort. Wie gezond wilde blijven moest vooral niet veel fruit en „warmoes" eten. Sla en rapen behoorden tot de minst nadelige groenten. Werden groenten niet als zelfstandige spijs opgediend, bij de spijsbereiding werden zij veelvuldig gebruikt, voornamelijk uien, prei en knoflook. Men krijgt de indruk dat in het algemeen sterk gekruid werd, niet alleen met inheemse, maar ook met ge- importeerde kruiden en specerijen, zoals lijsterbessen, salie, nagelen, gember, peper, foelie, kaneel en saffraan. Aan de bereiding van gekruide sausen werd veel aandacht besteed. Men wenste gerechten met sterk uitkomende en hoopte door het gebruik van de specerijen de kwade werking van de vruchten tegen te gaan. Het wijnvat werd bij de maaltijden geducht aangesproken. Soms werd ter vergroting van de dorst de wijn gezouten. Talrijk waren de waarschuwingen van de doktoren tegen de te weelderige maaltijden, ook in later tijden. In de zestiende en zeven tiende eeuw werden zelfs door de overheid maatregelen getroffen om al te grote over daad tegen te gaan. Niet altijd waren de maaltijden der rijken buitensporig. Men ver genoegde zich wel met één of twee vis- of Telefoon 575 AXEL Zaterdag 18 januari, aanvang 6.30 uur en 9 uur Zondag 19 januari, aanvang 3.45 uur HEIDEMARIE HATHEYER in een onver getelijke rol van (MEINEED Verder CARL WERY als de man, wiens mein eed het leven van een 'jonge vrouw en twee kinderen dreigde te verwoesten. Toegang 14 jaar. Zondag 19 en maandag 20 januari, om 8 uur Frankrijk's beroemdste ster van het ogenblik, de verleidelijke BRIGITTE BARDOT in (....ET DIEU CREA LA FEMME) Met CURD JÜRGENS de man, die valt voor de charmes van de temperamentvolle, onstuimige Brigitte. Een film van moderne mensen, gehoor zamend aan een levensdrift, een gepassioneerde jeugd, die zich koestert onder de stralende zon van de Franse Rivièra. Toegang 18 jaar. Markt 12 Axel ZONDAG a.s. om 2.30 uur COMPETITIEWEDSTRIJD 3e klas K.N.V.B. Entrée 75 cent. Kinderen 25 cent. Bergplaats voor rijwielen nabij het terrein. vleesschotels, soep, erwten of bonen, vruch ten en rijstebrij of zoet of hartig gebak als toespijs. De meest gegeeten vleessoorten in de zestiende eeuw zijn al varkens- en rund vlees de zeedieren worden niet meer op de rekeningen vermeld. Was er geen vlees dan vond men het niet bezwaarlijk om twee visgangen te serveren. In de keukens der rijken wordt nu boter bij de spijsbereiding gebruikt. In de zeventiende eeuw schijnen de be zwaren tegen groenten ietwat geluwd te zijn. Salades van diverse groenten sla, rode enwitte kool, snijbonen, andijvie, e.a. wor den aan de feestmaaltijd gepresenteerd. Bloemblaadjes van rozen, goudsbloemen of bernagie gaven deze salades ongetwijfeld een fleurig aanzien. Gebruikelijke garnitu ren bij vlees- en wildschotels waren ge stoofde vruchten appelen en vooral ook pruimen. Pas op het laatst van de achttiende eeuw' wordt" de aardappel een plaats in de keuken der rijken waardig gekeurd, bij de armen was hij al eerder bekende kost. Kool en rapen verdwijnen uit de feestmaaltijd om plqpts te maken voor fijnere groenten fijne worteltjes, bonen. Natuurlijk blijven de vlees-, wild- en ge- vogelteschotels het belangrijkst. De popu lariteit van visgerechten begint te tanen. Zalm was zo algemeen verkrijgbaar, dat zij zeker niet als feesteten gegeven kon wor den. Zelfs de armen lustten geen zalm. Van zoetigheden heeft de Nederlander nooit afkeer gehad. Het gebrüik van pud ding is echter pas laat, door Engelse in vloed, ingeburgerd. Meer geliefd waren de diverse soorten koek en gebak, zoals rijst taart en -koeken en vruchtengebak. Een tweetal voorbeelden van feestmenu s uit de negentiende eeuw toont,, dat men er toen ook nog wel weg mee wist. Volgens de schrijver uit het vakblad ,q,De Banket bakker", waaraan het eerste menu is ont leend, duurde deze maaltijd van 2 tot 10 uur. Een Brussels feestmaal in 1850 ter ge legenheid van een nieuwe spoorweg. Oesters, Schildpadsoep, Turbot met Hol landse saus, Engelse roastbeef, getruffeerde braadhoenders keuze van bijgerechten, pas tei onder nat van vlees, lamsribben met as- pergetoppen, kalfszwezerik met Toulouse- saus, warme vleespastei, onder korst ge bakken macaroni met Milanesesaus, Poolse rijstschotel, koude patrijzen in het rood, koude vis in gestold nat met Tartaarse saus, tongvisriemen met salade onder Italiaanse saus, reebokbout, Boheemse fazanten, West- faalse ham, kapuinen met truffen in gelatine, Straatsburgse pastei, kreeften- in struik, vier grote gebakken (pièces montées), kamper- noelien onder korst, Spaanse cardonen (een soort vis), gelei van ananas, Charlotte Russe (een soufflé), plombières-kreem, fruit, room ijs koffie en likeuren, Napolitaanse punch. Dit alles werd natuurlijk rijkelijk be sproeid met een half dozijn verschillende wijnen en enkele merken champagne. Een conventioneel menu uitRecepten van de Haagse Kookschool omstreeks 1900 Potage a la tortue, Croquettes, Saumon, sauce persil. Filet de boeuf sauce madère, Jambon aux épinards, Chapons de Breda aux champignons, Aspis d'aiguilles a la mayonnaise, Punch a la romaine, Ris de veau aux petits pois, Dinde truffée, Faisans salade Asperges a la hollandaise, Bécasses naturelles, Pouding diplomate, Gelée aux oranges, Glace, Dessert. Lunch ter gelegenheid van het staatsie- bezoek van Z.M. de Koning van Zweden aan Nederland in 1956. Deze lunch, die in het stadhuis werd geserveerd, mocht niet te zwaar zijn, wel moest zij aan de hoogste eisen voldoen. Het menu was Koud gerecht van een eendvogel, vruch tensalade, gekookte Geldese ham in korst, Maderasaus, Westlandse asperges, verse ananas met slagroom. islli, nsfabf.1 leewl' 3c klasse D K.N.V.B. Agressief Biervliet komt naar Axel. In de komende ontmoeting aan de watertoren staat er voor onze stadgenoten, die in degradatiegevaar verkeren a.s. zondag heel wat op het spel. Deze ontmoeting moet n.l. door de Axelaars ge wonnen worden. De laatste wedstrijden heeft Bier vliet een grote strijdlust ontketend, hetgeen twee clubs voor kort nog leider of candidaat voor de bovenste plaats n.l. Grenswachters en Hontenisse aan de lijve ondervonden door puntenverlies. Voor Axel zal het zondag uitkijken zijn. In techniek mogen de gasten iets zwakker zijn dan de onzen, door hun agressivi teit zullen de gasten dit trachten te nivelleren en daarom is in deze ontmoeting alles mogelijk. We durven met stelligheid geem zege te voorspellen voor dé ploeg van Jonkman c.s. Verreweg de belangrijkste wedstrijden voor de kopmoot grijpen op Walcheren plaats. Zeeland Sport ontvangt n.l. Zierikzee en R.C.S. krijgt Terneuzen op bezoek. Ook hier is een voorspelling niet zo ge makkelijk. De Souburgers zijn revanchebelust wegens de in Terneuzen geleden zware nederlaag en Zeeland Sport zowel als leider Zierikzee zijn beide met kam- pioens-illusie's bezield. Het zou o.i. niemand hoeven te verwonderen dat de thuisclubs hun rivalen de kous op de kop gaven en/ dan zou Zeeland Sport een zeer serieuze kans krijgen. Het is wel zeker dat vooral de strijd te Vlissingen hier een volkomen kentering teweeg kan brengen. Meto—Odio is een, strijd die de thuisclub tot elke prijs zal trachten te winnen, maar het duel tussen R.K.F.C. en Zeelandia moet o.i. opi een uitslag rond het gelijk spel uitdraaien. Zaterdagvoetbal afdeling Zeeland le klasse. Zullen Spui en A.Z.V.V. weer stuivertje wisselen Onze plaatselijke vertegenwoordigers zullen vandaag beide hun geluk over de Schelde gaan beproeven. A.Z.V.V. zoekt het zo ver mogelijk westelijk, n.l. in Arnemuiden, terwijl Spui het uiterste oosten zal kiezen als doel van de returnmatch. Sinds Arnemuiden hier ter plaatse A.Z.V.V. ge nadeloos afstrafte is er een, heleboel ten goede ver anderd. De rood-witten hebben thans een produc tieve aanval gekregen en beschikken behalve over schutters ook over een stel snelle vleugelspelers, die zeker ook iri Arnemuiden doelpunten zullen maken. Nog maar twee jaar geleden was A.Z.V.V. de enige ploeg, die Arnemuiden op eigen veld versloeg met 0—1. Natuurlijk achten we de roodbroeken* vooral thuis veruit favoriet, maar de Axelaars dienen hier toch alles op alles te zetten. Spui heeft tegen Rillandia met zijn volledig elftal uitkomend en met de bekend evechtlust bezield, een goede kans deze strijd tot een goed einde te brengen. Aan haar eer zijn de jongens van Van Ham ver plicht ook uitspelend een paar duels te winnen. Te Wemeldinge heeft het derde en laatste treffen plaats tussen de plaatselijke club en Krabbendijke. In dit duel lijken ons de tricolores van Krabbendijke wel in staat beslag op de buit te leggen, alhoewel beide ploegen niet altijd even berekenbaar zijn met hun resultaten. De overige clubs hebben hier rust of kregen om bepaalde redenen uitstel. HET BILJARTKAMPIOENSCHAP VAN AXEL. Deze week werden in café „de la Paix" bij de heer D. Dieleman alleen enige wedstrijden gespeeld voor de 2e klasse-afdeling daar deze in de afge lopen weken wat achterstand in de afwerking van het tournooi hadden opgelopen. De uitslagen, waren Fr. JansenD. Dieleman 10034 C. Hoogstraate P. Lenos 10085 Fr. GroothaertP. Lenos 100 33 Fr. Groothaert—Jac. van Bendegem 10078 J. de Rijke—C. Hoogstraate 65—100; P. Lenos— D. Dieleman 92100 A. HoogstraateC. Wieland 10067 J. de RijkeJac. van Bendegem 100—46. Uit de Opsomming van de resultaten van deze ge speelde partijen blijkt tevens dat de heer J. de Rijke thans niet meer ongeslagen alleen aan de kop van de 2e klasse staat. In zijn partij tegen C. Hoogstraate, de kampioen van vorig jaar werd hij kansloos ver slagen. Dit heeft tot gevolg dat nu in de 2e klasse drie personen gelijk aan de kop staan, elk met één verloren partij. Dit zijn J. de Rijke, Fr. Jansen, en C. Hoogstraate. Laatstgenoemde is uitgespeeld, ter wijl J. de Rijke en Fr. Jansen elkaar nog moeten be kampen. De winnaar van deze ontmoeting zal dus nog een barrage-partij moeten spelen tegen de titel houder van vorig jaar de heer C. Hoogstraate. Dat belooft a.s. dinsdag een biljartavond te worden onder hoogspanning. Ook in de le klasse zal de beslissing, diezelfde avond wel vallen. Hier staat de heer Diele man Jr. nog ongeslagen bovenaan, gevolgd door G. Mattheeuws Jr., die één verliespartij boekte. Hier is dan ook de mogelijkheid van een barrage-partij niet uitgesloten .tenzij hier de heer I. Groothaert nog wijziging in de situatie brengt. Ook hier dus nog spanning te over, zodat de belangstellende biljart liefhebbers a.s. dinsdagavond bij de finale van het tounooi wel aan hun trekken zullen komen. Voor de geïnteresseerden vermelden we nog even dat deze finale zal aanvangen omstreeks 7 uur. Dit is Je ware! Het enige no-iron shirt ter wereld met ..Doublefront". Verkrijgbaar bij

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 3