AXELSE COURANT wr Andorra Bert Brugman speelt met marionetten. .1 C VINK Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 4 JANUARI 1958 72e Jaargang No. 26 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT lEDtf E WOENSDAG EN ZATERDAG V FIRMA Markt 12 AXEL SMOKRELAARSNEST IN DE PYRENEEËN. Als een adelaarsnest hoog in de Pyre neeën tussen Frankrijk en Spanje ligt een onwaarschijnlijk klein, zelfstandig staatje, Andorra. Verscholen tussen de bergmassie- ven, temidden van klaterende bergstromen, die gevoed worden door de sneeuw die tot ver in het jaar de toppen der bergen bedekt. Nog geen zesduizend inwoners telt Andorrd dat eenzelfde oppervlakte heeft als de Haar lemmermeer. Het staatje heeft een eigen regeringsstatuut bestaande uit een Gener e Raad van 24 Andorrezen van geboorte. De president van Frankrijk en de bisschop -van Seo de Urgel in Spanje spreken in de re gering wel een woordje mee, maar in feite regeert Andorra zichzelf- In de zomer van 1953 heeft deze dwergstaat in de Pyreneeën zich de luxe van een meningsverschil met de reus Frankrijk veroorloofd. Frankrijk wilde wel eens'paal en perk gesteld zien aan de nu reeds eeuwen durende smokkelpartijen van de inwoners van Andorra en sloot zijn grenzen voor het vrije verkeer. Maar de Andorrezen zijn altijd smokkelaars geweest. Het zit hen zo te zeggen in het bloed. En met het verschil in levensstandaard tussen Spanje en Frankrijk, waar Andorra zo mooi en precies tussen ligt, zullen de Andorrezen ook in de toekomst wel smokkelasar blijven. Koffie en likeur zijn gevraagde zaken. Met een flinke bergstok en zwaar bespijkerde laarzen aan zijn voeten en met een uitpui lende rugzak „contrabanda" klimt en klau tert de Andorrees langs smalle en bijna on herbergzame bergpaadjes, die slechts hem bekend zijn. Angstvallig worden de Spaanse en Franse douaneposten ontweken. Van Frankrijk naar Spanje gaat peper, parfum, radio-onderdelen, banden en zijde. Vanuit Spanje naar Frankrijk wordt leer, wol. sar dines, olijfolie en schoenen gesmokkeld. Volgens overleveringen is Andorra in het jaar 784 door Karei de Grote gesticht. Het uitgeven van politieke geschriften is er ver boden. Voelt u deze bepaling als een gemis, verheugt zult ge zijn bij het vernemen van het feit dat Andorra geen belastingen kent. Neen, hte is niet mogelijk om A.ndorrees onderdaan te worden Ook niet als u er uw militaire dienst zou willen vervullen want ook in de toekomst wel smokkelaars blijven, militaire dienst. Eén van de hoogste berg passen van Europa vindt men in de Py reneeën. Om van Frankrijk uit in Andorra te komen moet de bergpas van Envalira be- VEREENVOUDIGING VAN DE GREN SFORM ALITEIT EN Voor gemotoriseerd verkeer in Duitsland, Zwitserlad en Zweden. De reeds enige tijd geleden aangekondigde maatregelen tot afschaffing van grensdocu- menten voor gemotriseerd verkeer in Duits land, Zwitserland en Zweden, zijn met in gang van 1 januari 1958 in werking ge treden, zo deelt de A.N.W.B. mede. In Duitsland en Zwitserland zal de in voer van personenauto's, motorrijwielen, scooters en bromfietsen voor een verblijf van één jaar zonder carnet of triptiek voor Duitsland uiteraard ook zonder Zoll- vormerkkarte kunnen plaats vinden. Wel vereist blijft in beide landen het be zit van het internationale verzekeringsdocu ment, de „groene kaart", terwijl voor Duits land ook het internationale rijbewijs en het internationale bewijs voor motorrijtuigen nog verplicht zijn. Voor betaald personen- cn goederenvervoer, zoals atuobussen en vracht goederenvervoer, zoals voor touringcars en vrachtauto's,'zullen voor Duitsland en Zwit serland de grensdocumenten noodzakelijk blijven. In Zweden is ook het commercieel vervoer vrij. Zweden heeft besloten met ingang van 1 januari 1958 de invoer van alle motor rijtuigen en aanhangwagens voor een ver blijf van maximaal één jaar vrij te geven. Hier zal dus. zo meldt de A.N.W.B., ook het commercieel vervoer zonder grensdocu menten plaats kunnen vinden. Bij de inreis zal de douane een datumstempel op de ook hier verplichte „groene kaart plaatsen. Deze kaart dient tijdens het verblijf in Zweden op verzoek aan douane of politie te worde oetoond. stegen worden- En deze pas ligt op ruim 2400 meter hoogte. Slechts een drietal maan den van het jaar is deze bergpas sneeuwvrij en wel in de maanden juni, juli en augustus. Zodra de maand september met zijn sneeuw val haar entrée heeft gedaan kan men al leen via Spanje in Andorra komen. In de wintermaanden begint de dag naar onze begrippen nogal laat. Zo tegen tien uur in de ochtend komen de eerste be woners naar buiten. Zolang de zuidelijke zon, die tot dat uur achter enkele hoge berg toppen zich schuil houdt, de dorpsstraat van de hoofdstad, die ook Andorra heet, nog niet verwarmt, is het in het miniatuurstadie maar wat koud Maar de lunch van twaalf uur kon uw verslagever in de buitenlucht gebruiken, met een prachtig uitzicht op de zwaar besneeuwde bergen en in zijn overhemd De omgangstaal is Catelaans. maar met Frans en Spaans kan men overal goed terecht. De bevolking is, als alle berg volken, gemoedelijk en gastvrij. Zij die in de zomervakantie wat verder van huis kunnen gaan en thans toch weer al een begin m.aken om hun plannen daar voor te ontwerpen, zouden Andorra eens moeten bezoeken. Het kan uitstekend ge combineerd worden met een vakantie aan de Middellandse Zee, die bij Perpignan net zo mooi is als aan de Rivièra. Bert Brugman met zijn marionettentheater, die al eerder een opera-voorstelling in onze streek verzorgde en ook bij de televisiekijkers al lang geen onbekende meer is, komt binnenkort, op 16 januari a.s. naar Axel, waar hij een uitvoering zal geven van „De Parelvissers" van George Bizet. Naar aanleiding van deze voorstelling bracht een onzer verslaggevers een bezoek aan deze bekende kunstenaar. Hebt u wel eens een marionet bekeken Oppervlakkig gezien zijn het dode poppen, star en bewegingsloos, zolang ze in hun kist liggen. Ja heus, voor elke opera zijn aparte kisten en elke pop rust daarin naast zijn partner- Maar net zoals Sneeuwwitje, door de prins gekust, weer levend werd, zo is het hier de hand van de meester, die leven brengt in wat dood scheen. Bovendien heeft Bert Brugman een aardig systeem uitge vonden, waardoor de levendigheid van de pop wordt verhoogd. Vroeger hingen de marionetten aan draden welke aan de zol dering waren bevestigd nu brengt Bert wel z'n ene hand in de pop, maar met de andere hand bestuurt hij de bewegingen door mid del van ijzeren staafjes, die aan de poppen- armen bevestigd zijn. Heel gemakkelijk, denkt u Probeert u het maar eens De koppen, vroeger uit hout gesneden, worden nu geboetseerd. Let eens op de uit drukking van de gezichten Een brutale tronie naast een lieftallig herderinnetje. Een trotse vorst naast een ingetogen koningin. Een hofnar naast een geslepen intrigante Wist u, dat het gezelschap Brugman on geveer 1200 van deze poppen bezit? En wist u ook. hoe ze aan hun mooie kostuums komen Bert Brugman glimlacht. „Soms is een lapje fluweel bijna honderd jaar oud, zegt hij, „maar de glans die er over ligt doet het hem nog steeds." De familie Brugman maakt zoveel mogelijk zelf. Ook de decors worden aan huis ontworpen en geschilderd. En hoe 1 Van toneel naar marionetten. Natuurlijk rijst de vraag hoe de heer Brug man er toe gekomen is het met marionetten spelen tot een beroep te kiezen. „Uit het toneel voortgekomen, is zijn antwoord. Aan vankelijk zoch thij zijn heil bij het toneel (Royaards) en kreeg hij zijn opleiding van Jan Musch. Toch bevredigde hem het to neel niet. „Je bent een nummer," zegt hij nadenkend, „zelf heb je niets in te brengen. Voorheen had hij al enige baantjes „ver werkt", nu besloot hij het met een marionet tenspel te wagen. Dat was 34 jaar geleden- Zeven en twintig jaar lang speelt Bert Brugman de laatste jaren wordt hij door zijn zoons geassisteerd. Hij startte met „Bastien en Bastienne". Vooral de opera is het, die hem uitermate boeit. Tweeduizend maal speelde hij „Faust en „Don Qui" chotte". „Een opera verveelt niet gauw, zegt hij wijsgerig. In de oorlog werkte hij met maskers, nu is hij daarvan afgestapt. Een tournée in Indonesië leverde in twee maanden twee en veertig voorstellingen op, waarmee 16.000 km reizen gepaard ging. De opera „Paljas" werd twee honderd en vijftig maal opgevoerd „De Barbier van Sevilla""honderd en vijftig keer. Iedere keer is de spanning groot, nooit mogen vader cn zoons in hun activiteiten verslappen. „Of er nooit iets misgaat?" „Als dat gebeurt, moet het zo opgevangen worden dat het publiek er niets van merkt," zegt vader Brug man. „Ja, een keer verloor een pop al piano spelend zijn hand, terwijl de muziek door ging. Toch wisten wij met behulp van een spijkertje het euvel te verhelpen. En nie mand zag het, zelfs de televisiekijkers niet Het nieuwste nummer. Het nieuwste nummer is dat van „De Parelvissers' 'van G. Bizet, waarvan het verhaal op Ceylon speelt. De poppenlicha- men zijn van soepel' rubber, de koppen wer den, evenals de andere geboetseerd. De pre mière is een groot succes geworden. Nieuwe plannen behelzen de uitvoering van de po pulairste onder de opera's „Rigoletto Zo werkt Bert Brugman met zijn drie jon gens drie honderd voorstellingen per jaar is gewoon. De laatste jaren is de belang stelling van het publiek voor het marionet tenspel gegroeid. Kende men vroeger nau welijks de z.g. politieke poppenkast, nu ver heugt men zich op de opera's in het klein, omlijst door de verrukkelijkste muziek Mozart, Verdi en anderen Vermist vliegtuig gevonden. De res ten van het sedert maandagavond vermiste Britse Canberra-straalvliegtuig zijn donder dagmiddag in de streek van Dassel, 80 km. ten zuiden van Hannover ontdekt. Het vliegtuig was toen het verongelukte op een nachtelijke oefenvlucht van het vlieg veld Bruggen naar Hamburg en terug. De drie bemanningsleden zijn om Jiet leven ge komen. Bezoek van Koningin Elizabeh- Op 24 maart zullen Koningin Koningin Eliza beth van Engeland en de hertog van Edin burgh aan boord van het koninklijke jacht „Brittannia" Harwich verlaten voor hun 2- daagse staatsie-bezoek aan Nederland. Zij zullen zich op 28 maart te Dover weer ont schepen. 100-jarige te Roterdam. Donderdag is Rotterdam een 100-jarige rijker geworden. Mevr. J. L. Reuijl-Nak in de Gouverneur- talrijke persoonlijke gelukwensen straat die dez ehoge leeftijd bereikte. De burgemeester van Rotterdam bracht met zijn echtgenote een bezoek aan de jarige. Noodlanding. Een tweemotorig vliegtuig van de „East Anglian Flying Ser vices" is donderdagavond op één motor te Southend in het Engelse graafschap Essex geland na met zeven Nederlandse zaken lieden o pweg te zijn geweest naar Rotter dam. De reizigers hebben de vlucht toen met een ander toestel van deze luchtvaart maatschappij voortgezet. UIT ONZE OMGEVING AXEL ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1.75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tol. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS8 cent per mm. Bij contracten belangrijke reductie, «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein,, idvertentlèn (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. PROVINCIALE TENTOONSTELLING VAN KONIJNEN EN PLUIMVEE TE AXEL. (Slot.) Afdeling/Hoenders. Brahma's (hanen oud) J. Be- laert, Zuiddorpe, 1 zg. (hennen oud) J. Belaert, Zuiddorpe, 1 zg. J. Lensen, Axel, 2 gg. (hanen jong) J. Belaert. Zuiddorpe, 1 zg. (hennen jong) J. Belaert, Zuiddorpe, 1 zzg en 2 zg. Rhode Islands Reds (hanen jong) J. Verwilghen, Terneuzen 1 u. en 2 zg. (hennen jong) Verwilg hen, eTrneuzen, 1 zg. Buf. Orpingtons (hanen jong) W. Buijze, Axel, 1 zzg. (hennen jong) V?. Buijze, Axel, 1 zg. cn 2 gg. Twentse grijze (hennen oud) P. Ramondt, Sas van Gent, 1 zg. (hanen jong) P. Ramondt, Sas van Gent, 1 gg. Laken,velders (hanen jong) A. van Loenen, Axel. 1 zzg. (hennen jong) A. van Loenen, Axel, 1 zg. Zilver-zwart geloverd (hanen oud) W. Verhelst, Axel, 1 g. (hennen oud) W. Verhelst, Axel, l^g. Rijnlanders (hennen jong J. Belaert, Zuiddorpe, 1 zzg en 2 zg. Goudpel (hanen oud) I. de Hullu, Axel, 1 zzg. Tomen of trio'sJ. Verwilghen, Terneuzen met Rhode Islands Reds. Rijnlanders (hanen jong) J, van Meurs, Axel. Reds jong J. Belaert, Zuiddorpe, 1 zg. Afdeling Krielen. Plymouth Rocks (hanen jong) F. Verstelle, Philippine, I zzg. (hennen jong) F. Verstelle, Philippine, 1 zg. en 2 gg. Wyandottes (hennen oud) I. de Hullu, Axel, 1 g. (hennen jong) I. de Hullu, Axel, 1 zg. Witte hanen oud I. de Hullu, Axel, 1 g. Witte hanen jong C. Oppeneer, Sluiskil, 1 zg en 2 g. Witte hennen jong C. Oppeneer, Sluiskil, 2 zg. J. van Doeselaar, Sluiskil, 1 zzg. Sabelpoot krielen (hennen jong) B. Mulder, Mid delburg, 1 zg. Zilver-zwart geloverd (hanen oud) P. Verijzer, Axel, 1 gg. (hanen jong) 'P. Verijzer, Axel, 11 zzg. J. van Meurs, Axel, 2 zg. (hennen jong) J. van Meurs, Axel, 1 zzg.P. Verijzer, Axel, 2 zg. Hollandse hoenders goud (jong) J. Grootjans, Middelburg, 1 g. Antwerpse Baardkriel kwartel (hanen jong) C. Oppeneer, Sluiskil 1 g. (hennen jong) J. Grootjans, Middelburg 1 zg. Watermaalse Baardkrielen (jong) Grootjans, Middelburg, 1 zg. Ancona krielen (hennen jong) C. Oppeneer, Sluiskil, 1 gg. Witte leghorns Am. type (hanen oud) P. Ver ijzer, Axel, 1 zg. (hennen oud) P. Verijzer Axel, 1 gg. Zwart java's (hennen oud) W. Verhelst, Axel, 1 zg .en 2 zg. Oud Hollandse Patrijs «krielen (hanenjo ng) J. Belaert, Zuiddorpe, zgg A. Gerrens, Zuiddonpe, 2 zg. (hennen jong) J. Belaert, Zuiddorpe, 1 zzg. A. Gerrens, Zuiddorpe, 2 zg. Oud Hollandse Patrijs Krielen (jong) A. Verijzer, Axel, 1 zg. Tomen of trio's L. Belaert, Zuiddorpe met Holl. goudpel 1 gg. W. Verhelst, met Zwart java 1 gg. Siervogels en parelhoenders I. de Hullu, Axel, 1 zg. Afdeling Sierduiven. Mondaens doffers en duivinnen (wit) A. Misseghers, Zelzaete (B.), 1 zg en 2 gg. Engelse dwergkroppers (doffers en duiven) I. de Hullu, Axel, 1 zg. en 2 gg. Brunner kroppers (doffer en duif) P. de Oraeve, Zelzaete (B.>, 1 zzg (2 x) 1 zg. 2 zg. en 2 gg. Hollandse kroppers duif (oud en jong) A. van Loenen, Axel, 1 zzg en 1 zg. Pauwstaarten doffers H. van Dijk, Sluiskil, 2 g. Pauwstaarten (duiven) A. Villa, Sluiskil, 1 zg. Rode doffers: H. van Dijk, Sluiskil, 2 g. Gele duiven H. van Dijk, Sluiskil, 1 zg. Roodschild duiven B. Mulder, Middelburg, 1 zzg. W. Verhelst, Axel, 2 gg. Antwerpse Smierels C. Gepeneer, Sluiskil, 1 zzg. I. de Hullu, Axel, 1 zg. Vinkduiven (doffer en duif) I. de Hullu, Axel. 1 zg. en 2 gg. Mondina-Garri doffers J. van Doeselaar, Sluis kil, 1 zg. C. Oppeneer, Sluiskil, 1 gg. Oud Hollandse Meeuwen B. Mulder, Middelburg, 1 zzg. 1 zg. zzg.A. Pilaet, Sas van Gent, 1 zzg. P. Catsman, Oostburg, 1 gg. Hagenaars I. de Hullu, Axel, 1 zg. en 1 gg. Ned. Helmduiven A. Pilaet, Sas van Gent, 1 zzg., 1 zg. (2 x) en 1 gg. Ned. Hoogvliegers W. van Loenen, Axel, 1 zzg. en 1 zg. Italiaanse Meeuwen C. Oppeneer, Sluiskil, 1 zzg (2 x), 1 zg. en 2 zg. 3 x). KampioenkonijnGebr. v. d. Putte, Clinge, met Wit-Vlaamse reus. Mooiste konijn grote rassen dezelfde. Mooiste middenrassen R. Pilaet, Sas van Gent, met Witte Wener. Mooiste kleine ras'sen en dwergrassen M. Verhelst, Axel, resp. met Black and Tan en met Witte Pool. Mooiste hoender J. Verwilghen, Terneuzen, met Rhode Islands Reds, tevens mooiste der grote rassen. Mooiste der krielen J. Belaert, Zuiddorpe, met met Oud Hollandse Patrijs. Mooiste sierduifA. Pilaet, Sas van Gent, met Oud Hollandse Meeuw. Als keurmeesters fungeerden voor de afdeling ko nijnen de heren A. v. d. Broek uit Rotterdam en A. M. Ebink uit Heinenoord. Voor de afdeling pluim vee de heer H. A. Peters, Breda en voor de afdeling sierduiven de heer P. Ramond-, Sas van Gent. Met de veterinaire zorg had zich belast dierena.ts D. de Putter te Axel. Zoals gewoonlijk mocht de tentoonstelling zich als telkenjare in een grote belangstelling verheugen en mag uit dien hoofde wederom als volkomen ge slaagd worden beschouwd

Axelsche Courant | 1958 | | pagina 1