AXELSE COURANT ■a"""* '""C1 remeenteraad van Axel. J C VINK Frankering bij abonnement. Axel ZATERDAG 21 DECEMBER 1957 72e Jaargang No. 23 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDf E WOENSDAG EN ZATERDAG extrq- y FIRMA mgr 1 f «Tg r Markt 12 AXEL ZITTING VAN DINSDAG 17 DECEMBER 1957. ABONNEMENTSPRIJSLojie nummer» 6 cent Kwartaal-abonnement i Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland i 2,00 Drukker Uitgeef sterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Til. 0 1135-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per Bij contracten belangrijke reductie Ia? tonden Mededelingen 20 cent per Klein,, idvertentién (maximum 6 regels) 70 cent iedere regel meer 12 cent m.m, tie. jer m.m. 1-5 regels Voor de laatste maal in 1957 kwam j.l. dinsdag avond te 8 uur de Raad onzer gemeente in c(:enbare zitting bijeen onder presidium van burgemeester Van Oeveren, ter behandeling van een uit niet minder dan 20 punten bestaande agenda. Op de heer Wondergem na, die wegens ongesteldheid afwezig was, waren alle leden present. De notulen der vorige vergadering van 29 oktober werden zonder enige op- of aanmerking vastgesteld, waarna ook de ingekomen stukken, mitsgaders de al in één onzer voirge nummers gepubliceerde mede delingen van B. en W. op door raadsleden in de rondvraag gestelde vragen of gemaakte opmerkingen vlot onder 's voorzitters hamer passeerden ::onder verder commentaar. Alleen de heer Oggel ging nog nader in op de uiteenzetting der redenen door de directeur van de N V. Waterleiding Mij Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter- neuzen, waarom de jaarlijkse vergoeding voor de brandkranen van ƒ6,25 per stuk op ƒ15.— s ne- lald met ingang van 1 januari 1958. Hierna kwam aan de orde het wel kardinaal ge achte punt dezer agenda, n.l. de benoeming van een secretaris der gemeente. B. en W. deelden in hun prae-advise mede Het is bekend, dat de tegenwoordige functionaris per 1 februari 1958 met pensioen gaat. Coor deze openvallende plaats is een oproep in diverse vak bladen geplaatst en hiervoor hebben zich 37 solli citanten aangemeld. De sollicitatiestukken zijn bij de raadsstukken gevoegd. Ons college heeft voor deze functie de navolgende aanbeveling samengesteld No. 1M. Oggel, hoofdcommies ter secretarie alhier. No. 2. P. G. van de Bosse, gemeente-secretaris van Kloetinge. Ten slotte stelde het college voor tot benoeming van deze functionaris over te gaan, ingaande 1 febru ari 1958. Tot stemming overgegaan zijnde bleek dat op beide heren 6 stemmen waren uitgebracht, zodat een tweede vrije stemming volgde. Het resultaat dezer stemming was gelijk aan dat der eerstgehouden stemming, n.l. o stemmen op de heer Oggel en 6 op de heer v. d. Bosse. In verband met de graad van bloedverwantschap bestaande tussen het raadslid de heer D. J. Oggel en no. 1 van de aanbeveling de heer M. Oggel, bleek bij de nu volgende herstemming, volgens de in de ge meentewet dienaangaande voorziene bepalingen, de heer D. J. Oggel n'ct gerechtigd te zijn aan de :iu volgende herstemming deel te nemen. Na enige discussie verlieten hierop de heren Ke:- heke, Maas (K.V.P.), de Kraker (S.G.P.), Pijpelink (A.R.) en Oggel (G.P.V.) de vergadering, waar door het getal der aanwezige leden daalde tot Bij de daarop aan de orde gestelde herstemming daar de vergadering met dit minimum-aantal daartoe bevoegd bleek werden uitgebracht op de heer M. Oggel 1 stem en op de heer P. G. .van de Bosse 6 stemmen, zodat laatstgenoemde gekozen was nis secretaris der gemeente Axel. Het periodiek aftredende lid van het Burgerlijk Arm bestuur, de heer K. Hamelink werd daarop met 6 van de 7 uitgebrachte stemmen herkozen als zodanig per 1 januari a.s. Op de heer J. v. d. Velde was 1 stem uitgebracht. Als lid in het bestuur van de Stichting beschutten de werkplaatsen (midden Zeeuwsch-Vlaanderen) te Terneuzen werd wegens periodieke aftreding herbe noemd de heer E. A. Maas, eveneens per 1 januari a.s. met 7 stemmen. Als lid der Commissie van- Toezicht <V> het ge meentelijk woningbedrijf wegens een vacature ont staan door het vertrek van de heer A. L. Ruijtenburg werd benoemd de heer M. J. Wullems met 7 stemmen. Hierna kwam aan de orde een voorstel n. tot wijziging van staat A salaris- cn loonver- ordening 1955 b. tot wijziging van staat B salaris en loonver- ordening 1955 c. tot wijziging van de wedde-norm voor technisch ambtenaar van het gasbedrijf. a. Voorstel tot wijziging van staat A van de Salaris- en Loonverordening 1955. Ingevolge de ministeriële circulaire van- 15 juni j.l. bestaat de mogelijkheid om de salarissen van dienst hoofden en le ambtenaar ter secretarie, welke thans gebaseerd zijn op 80% te verhogen. Een verhoging in het kader der voorzieningen voor de hogere rijksambtenaren kan door de minister liet worden aanvaard. NVel is het mogelijk een correctie toe te passen, waarbij de procentuele verhouding tot de secretariswedde een verlaging moet ondergaan. Deze verhouding moet van 80% tot 75% worden verlaagd. B. en W. betreuren het ten zeerste, dat dit moet geschieden omdat hierdoor de bestaande verhoudin gen in ongunstige zin worden doorbroken. De ge meenteraad heeft bij dc behandeling van de nieuwe normen voor de secretaris en ontvanger reeds uitge sproken bij Ged. Staten bezwaar te maken tegen de ook voor die functies geldende verlaging van de pro centuele verhouding tot de burgemeesterswedde. Toen is tevens uitgesproken dat hetzelfde geldt voor de sa larissen van de ambtenaren ten opzichte van de secretariswedde, omdat men de bestaande verhou dingen gehandhaafd wenst te zien. In een naburige gemeente is eveneens getracht om de wedde van de le ambtenaar te handhaven op 80% van de secretariswedde, waarop bericht van de minister is ontvangen dat dit besluit moet worden ingetrokken. Afwijking van de richtlijnen wordt dus blijkbaar niet toegestaan. B. en W. stellen daarom voor de maximumwedde voor de hoofdcommies te verhogen tot 75% van de sccretarisnorm, verminderd met klasse-aftrek, zulks met ingang van 1 september 1956. Ten aanzien van de verbetering van de salarissen van de overige functies, genoemd in staat A, over wegen B. en W. deze mogelijkheid en hopen te zijner tijd daaromtrent voorstellen te doen. b. Voorstel tot wijziging van staat B van de Salaris- en Loonverordening 1955. De minister van binnenlandse zaken, deelt bij brief van 12 juni 1957 mede, dat voor rijkswerklieden een nieuw loonsysteem is vastgesteld en verzoekt over eenkomstige voorziening te treffen voor de gemeente werklieden. In de nieuwe loontabellen wordt het systeem van een minimumuurloon met periodieke verhogingen ver vangen door lonen, welke op de leeftijd zijn afge stemd. De jeugdloonregeling komt hiermee ie ver vallen. Boven een bepaalde leeftijd, oplopende van 22 jaar in loongroep I tot 26 jaar in loongroq? iV zal voortaan één vast loonbedrag gelden. Voor de lagere leeftijden de niet-volwassenen zullen de lonen afgestemd zijn op de leeftijd. Indien voor een bepaalde leeftijd in een loongroep geen loon is vermeld, dient het loon te worden vast gesteld op het bedrag, dat bij de betreffende leeftijd in de naast lagere groep is vermeld. In de nieuwe norm enzijn de loonsverhogingen welke sinds 1 januari j.l. zijn verleend, verwerkt. De nieuwe staat brengt geen wijziging i. de normen, behalve voor de loon- groepen II en III, waar een kleine verhoging in ver werkt is, resp. van 46 cent en 1,44 per week. De wijziging kan worden ingevoerd op de loon- week, waarin 1 augustus 1957 valt. In de nieuwe staat zijn geen maandlonen opgenomen, omdat hier geen werklieden op mnandloon aanwezig zijn. B. en W. stellen voor de nieuwe staat B aldus vast te stellen. In het centraal overleg is hierover overeenstemming verkregen. Aldus werd besloten, c. Voorstel tot wijziging van de weddenorm voor de technisch ambtenaar van het gasbedrijf. De gascommissie heeft verzocht, de wedde van de technisch ambtenaar van het gasbedrijf te verhogen tot de norm van opzichter B bij het Rijk. De commissie meent, dat verhoging billijk is in verband met eeds eerder tot stand gekom enverbeteringen voor de lagere werkliedenen geeft de voorkeur aan een norm, welke vergelijkbaar is met een rijksrang boven de nu gel dende persoonlijke regeling (verleende persoonlijke toelage). Momenteel geniet deze functionaris boven zijn wedde-norm een persoonlijke toelage van 350.- per jaar. B. en W. stelden voor aan dat verzoek gevolg te geven en de wedde te verhogen overeenkomstig het bij de stukken gevoegde ontwerp-besluit. P. G. van den Bosse DE NIEUWE GEMEENTE-SECRETARIS VAN AXEL. In de j.l. dinsdag gehouden gemeenteraads vergadering werd tot gemeente-secretaris be noemd de heer P. G. van den Bosse. De heer van den Bosse is een geboren cn getogen Zeeuw en werd op 31 december 1922 geboren te Koudekerke I NVNa zijn lagere schoolopleiding bezocht de heer van den Bosse de R.H.B.S. te Middelburg en behaalde het diploma 5-jarige H.B.S. A. Per 1 september 1941 werd hij benoemd tot volontair-ambtenaar ter secretarie te Seroos- kerke (W.)., waarna hij met ingang van 1 juli 1946 werd benoemd tot le ambtenaar, tcivens ambtenaar van de Burgerlijke Stand cn waarnemend gemeente-secretaris te Kortgene. Per 1 mei 1953 werd de heer van den Bosse benoemd tot gemeente-secretaris te Kloetinge. Na zijn H.B S.-studie behaalde hij de di ploma's gemeente-administratie I en gemeente- financiën. De heer van den Bosse is gehuwd en heeft een dochtertje, hij is Ned. Hervormd cn lid van de C.H.U. Vanzelfsprekend bracht zijn secretaris-ambt ook tal van plaatselijke en streekfuncties met zich mee, terwijl hij daarnaast nog bestuurslid is van het Rusthuis Randwijk der Ned. Herv. Kerk te Goes en secretaris van de Statenkring Noord- en Zuid-Beveland van de C.H.U. Zonder hoofdelijke stemming werd ook dienover eenkomstig besloten. Hierna werd op voorstel van B. en W. zonder discussie besloten een nieuw 4e lid toe te voegen nan de huur- en verhuurverordening, die betrekking heeft op gemeentewoningen, n.l. om de waarborgsom van ƒ25.— te verhogen tot ƒ50.—, wanneer bewoners van twee-kamer-woningen de tussenwand verwijderd wensen te hebben, hegeen bij terugplaatsenna het verlaten der woningen meerdere beschadiging ten gevolge heeft. Dit 4e lid zal aldus worden geredigeerd „Het bedrag yan de waarborg kan worden ver hoogd indien burgemeester en wethouders dit wen selijk achtén." b. Als gevolg van het plaatsen van t.v.- of f.in.- antennes dient in artikel 8, sub c, de navolgende wijziging plaats te hebben, welke B. en W. voor stellen deze als volgt vast te stellen „Veranderingen, spijkervaste getimmerten, t.v.- of f.m_-antennes, in, tegen of qp de woning aan ie brengen, opstallen, hokken, enz., voor, achter of .er- zijde Van en bij de woning te plaatsen en bij de woning behorende open ruimten als opslagplaats te bezigien." Ook laat men in verschillende gevallen de af scheidingshagen zo hoog en breed worden, dat deze de brandgangen gedeeltelijk overgroeien, waardoor het passeren wordt bemoeilijkt. Aanvulling van arti kel 8, sub g, wordt dan ook gewenst geacht. D. en W. stellen zich deze aanvulling als volgt voor „afscheidingshagen en andere beplantingen van het gehuurde groter te laten worden dan de door burge meesters en wethouders voorgeschreven afmetingen. Aldus werd besloten. Met verwijzing naar de bij (le stukken aanwezige staat van wijzigingen werd besloten goedkeuring te hechten aan de aldus veranderde statuten van de Stichting Beschuttende Werkplaatsen midden Zw.- Vlaanderen te Terneuzen. Aangenomen werd een voorstel tot vaststelling van enige wijzigingen van de gemeenschappelijke regeling met het Instituut Ziektekostenvoorziening Ambtenaren in Zeeland. Omtrent deze wijzigingen is centraal overleg gevoerd overeenkomstig de bepalingen van de gemeenschapfpe- lijke regeling inzake de behandeling van gemeente lijke personeelsaangelegenheden. Dit overleg heeft ge leid tot een aanbeveling van het Centraal Orgaan aan de I.Z.A.-besturen tot het aanhangig doen maken van de wijzigingen bij de raden der gemeenten. B. en W. kunnen zich met de voorgestelde wijzi gingen verenigen en stellen mitsdien voor te besluiten tot aanvaarding van deze wijzigingen, hetgeen werd besloten. Naar aanleiding van een verzoek van de heren E. P. Fassaert en van der Walle te Hulst tot verkoop van grond op het industrieterrein aan de Axelse Sas sing werd besloten aan genoemde personen een per ceel van 3600 m2, gelegen achter het reeds aange kochte perceel te verkopen tegen een prijs van ƒ4,50 per ca. en verde onder de gebruikelijke voorwaarden, als vrrekening van de oppervlakte na kadastrale op meting. Besloten werd bij openbare inschrijving het oude schoolgebouw op Spui te verkopen. B. en W. stelden voor dit perceel, verminderd met een gedeelte aan de noordzijde ter breedte van 7 m„ dat bestemd is voor openbare weg, in het openbaar bij inschrijving te verkopen, met de restrictie dat de fam. de Kraker het recht van voorrang geniet op de hoogste inschrijving, wanneer zij een even groot be drag voor dit perceel wil geven. Besloten werd tot verlenging van de termijn van be woning der onbewoonbaar verklaarde woningen te Spui N 108 en 109. Aangezien de bewoner van deze woningen reeds stapen heeft gedaan om financiering te verkrijgen voor een nieuwe woning zal de termijn van onbewoonbaar verklaring met 6 maanden moeten worden verlengd. B. en W. vertrouwen dat dit de laatste verlenging :s. Aangenomen werd vervolgens het voorstel tot ver laging van het crediet in rekening-courant met Je N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te 's-Grai/enhage en met de Cocp. Boerenleenbank te Terneuzen. Dit houdt in dat het crediet met eerstgenoemde Bank wordt verlaagd van 200.000.tot 50.000. en met laatstgenoemde Bank eveneens van 200.000.— tot ƒ50.000.-. Besloten werd zonder hoofdelijke stemming aan te nemen het voorstel tot het aangaan van rekening- courant-overe.enkomsten voor 1958. Gezien de kaspositie, als gevolg van de gesloten kasgeldlening met de Rijkspostspaarbank is deze der mate dat voor 1958 een rekening-courant-overeenkomst wordt gesloten a. met de Bank voor Ned. Gemeenten te 's-Graven- hage, groot 50.000. b. met de Coöp. Boerenleenbank te Terneuzen een overeenkomst voor een even groot bedrag. Aangenomen werd het voorstel op het verzoek van de N.V. P.Z.E.M., om de kosten, voortvloeiende uit de verplaatsing van de lichtmasten op en nabij Je Axelse Sassing, zulks in opdracht van de Rijkswater staat, voor rekening van de gemeente te nemen. Volgens de verleende vergunning van de Rijks waterstaat komien de kosten van verplaatsing oor rekening van de vergunninghoudster, in dit geval de P.Z.E.M. Deze berekent die kosten door aan de ge meente. Aangezien de ^verlichting ter plaatse nood zakelijk is voor bewoners, weggebruikers en scheep vaartverkeer moeten B. en W. voorstellen, deze kosten voor rekening van de gemeente te nemen, zijnde 700.- zulks onder nadere goedkeuring van Ged. Staten. Aangenomen wrd het voorstel tot het votenen van een jaarlijks bedrag gedurende 15 jaar voor de aan sluiting op het electrisch net van enige percelen aan de Lage weg in de polder Beoosten- en Bewestenblij. Nadat enige malen een poging tot aansluiting op het electrisch net van de aldaar staande woningen js mislukt was, is opnieuw een schrijven van de P.Z.E.M. ontvangen, waarin nieuwe voorwaarden werden mee gedeeld voor aansluiting van die percelen. Deze voor waarden zijn voor de belanghebbenden aantrekkelijker dan vroeger het geval was, hetgeen een gevolg was van de prijsverlaging van sommige materialen. Op 29 november is met belanghebbenden een ver gadering gehouden, met het gevolg dat met de ge stelde voorwaarden accoord werd gegaan en tot aan sluiting is besloten. Voor zoveel nodig wordt hieraan toegevoegd, dat de bedrijven van de heren L. de Feijter en L. de Regt te ver van bedoelde groep huizen afstaan om ook -/ia de geprojecteerde kabel te kunnen aansluiten. Door de P.Z.E.M. is toegezegd dat een berekening gemaakt zal worden of deze bedrijven ook kunnen worden aan gesloten. Nu de belanghebbenden tot aansluiting hebben be sloten zal de Raad hebben te beslissen of de ge vraagde gemeentelijke bijdrage voor dit object be schikbaar wordt gesteld. De belanghebbenden zullen een bijdrage ineens be talen van 1359.— of, wanneer zij zelf het graafwerk doen, van ƒ734.—. De bijdrage uit het P.Z.E.M.- fonds voor onrendabele gebieden is gesteld op 1618.-. De bijdrage van de gemeente gevraagd, is berekend op 1685.—, welke ook over 15 jaren verdeeld kan worden betaald. Aangezien deze bijdrage redelijk wordt geacht, stel len B. en W. voor, te besluiten tot het beschikbaar stellen van de gevraagde gemeentelijke bijdrage en deze ove reen tijdvak van 15 jaren te voldoen. Ingetrokken werd het besluit toe intrekking van de wijziging der gemeentebegroting no. 14 van 1955, be treffende de Bouwpolitie. Aangenomen werd het voorstel tot vaststelling an de wijzigingen van de gemeentebegroting, dienstjaar 1957, nos. 11 tot en met 14 en de le wijziging van de begroting van het gemeentelijk woningbedrijf 1957. Op verzoek van Ged. Staten is de gemeentebe groting voor het dienstjaar 1958, vastgesteld in de raadsvergadering van 26 september 1957, die een te kort te zien gaf van 150.000.— te herzien, naar aan leiding van het verzoek van Ged. Staten om dit te- kort weg te werken op bedoelde begroting. B .en W. hebben in overleg met de financiële com missie thans opnieuw de begrotine 1958 onder de loupe genomen, met hei gevolg, dat dit tekort thans ruim gehalveerd is en teruggebacht op ƒ72.000.—. Met verwijzing naar de adviezen van genoemde com missie stellen B .en W. voor de daaruit voortvloeien de wijzigingen vast te stellen, zoals deze zijn ver werkt in de ontwerp-besluiten nos. 4, 5, 6, 7, 8 en 9, zulks met intrekking van de begrotingswijziging no. I van 26 september 1958. Zo had de slagvaardige hamer van de voorzitter in één kwartier tijds er 17 punten doorgeroffeld a waren we bij de rondvraag beland, vooraleer in één uur tijds deze laatste vergadering in 1957 was be ëindigd.

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 1