RANG CHANTAGE Hebt u de nieuwe RANG al geproefd Ui Lfl i. g.fi J J J JULLUJUJÜÜLft J.8J J JXiLflXmjg een luchtige combinatie van cacao- J chocolade en suiker. Bereid volgens een frans recept tot een unieke ver snapering voor jong en oud. Over de hele wereld vinden meer mensen baat bij RENNIES dan bij enig ander maagtablet. FEUILLETON door JOKE DE VALK. 'n Bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts drijft de oorzaak van die ondragelijke Rheumatische Pijnen eruit. UIT ONZE OMGEVING AXEL SlQOOtl 3 fa DE AXELSE JAARMARKT. (Vervolg) weest .vooral in de maanden september en oktober, toch hebben blijkaar veehouder en veehandelaar nog kans gezien op deze toondag dieren ten toon te stellen, die dit ten volle waard zijn en bij de con sument in de smaak vallen. Laat men, bij dit laatste bedenken ,dat zoals reeds herhaaldelijk door des kundigen opgemerkt werd, deze consument vlees vraagt en geen vet en dat de klant ook in onze tijd weer gelukkig volop koning is Rest mij thans nog de taak om allen die het hunne tot het welslagen van deze dag bijdroegen daarvoor dank te zeggen. Mijn gedachten gaan hier in het bij zonder uit naar het gemeentebestuur en de dienst ge meentewerken, het corps der Rijkspolitie en de Rijks veearts de heer de Putter. Dames en heren, ik spreek de hoop uit dat ook deze jaarmarkt aan haar doelstelling zal beantwoorden en verklaar haar voor geopend. Intussen waren de experts van de jury reeds druk doende met de keuringswerkzaamheden, het veel omvattende werk dat met het oog op de honderden aangevoerde stuks dieren tot vrij laat in de na middag duurde. De resultaten hiervan volgen hieronder Afdeling Fokvee Koeien meer dan 2 x gekalfd le. J. A. Quaak, Axel2e. R. Blankert, Axel. Koeien niet meer dan 2 x gekalfd le. H. 6 E. Picavet, Westdorpe. Kalfvaarzen met 6 tanden le. R. Blankert, Axel. Kalfvaarzen met 2 tanden le. H. E. Picavet, Westdorpe 2e. A. van Gijs, Groede 3e. Jan den Hamer, Axel. Runderen met 4 tanden le. B. Plasschaert, Graauw 2e. H. E. Picavet, Westdorpe. Runderen met 2 tanden le. H. v. d. Bossche, Sas van Gent2e. Jan den Hamer, Axel 3e. H. E. Picavet, Westdorpe. Kleine 1-jarige runderen le. Gebr. den Hamer, Axel2e. Jan den Hamer, Axel 3e. Jan de Putter, Axel. Grote 1-jarige runderen le. J. de Putter, Axel 2e. en 3e. C. J. v. d. Veken, Stoppeldijk. Kleine Graskalveren le. J. Ruijmbeke Zn., St. Jansteen 2e H. en E. Picavet, Westdorpe. Grote Graskalveren le. H. E. Picavet, West dorpe 2e. idem 3e. Jan de Putter, Axel. Stierkalveren le. en 2. B. Plasschaert, Graauw 3e. H. E. Picavet, Westdorpe. Stieren met 2 tanden en meer le. en 2e. J. Pieters, St. Jansteen. Schoonste groep fokvee (minstens 4 stuks) le H. E. Picavet, Westdorpe 2e. J. den Hamer, Axel. Afdeling Vetvee Vette runderen met 6 tanden le. L. van Dors- selaer, St. Jansteen. Vette runderen met 4 tanden en meer le H. en E. Picavet, Westdrope 2e. L. van Dorsselaer, St. Jan steen 3e. H. E. Picavet, Westdorpe. Vette runderen met 2 tanden la. A. H. Pieters, Rennies blussen brandend maagzuur onmiddellijk. Gewoon laten smelten op de tong en uw pijnen ver dwijnen in korter tijd dan u nodig had om deze advertentie te lezen. Ing. Med. 9) Mevrouw Overbeeke, de pensionhoudster kwam uit een ander vertrek de grote kamer binnen en lachte, toen ze het meisje zag. „Goede morgen, juffrouweho ja, Schone- veld, nietwaar Hoe hebt u geslapen „Uitstekend. Als een roos. Ben ik niet te vroeg opgestaan 7" De ander lachte. „U bent ongeveer de laatste. De meeste gasten zijn al een wandeling gaan maken. Ja, doorgaans komt de eerste al om een uur of vijf beneden. Als u wilt, kunt U meteen ontbijten. Of wilt U liever eerst het dorp in 7" „Ik lust best wat, dus eerst maar ontbijten." „Dat doet de buitenlucht, juffrouw Schoneveld. Het zal U hier best bevallen." Na het ontbijt pakte Hanneke haar badgerei bij elkaar en ging naar het Bosbad. Ze bestudeerde de tarieven en vond, dat een weekkaart wel het voor deligst zou zijn. Nadat ze een poosje gezwommen had, ging ze zonnebaden, waarna ze zich aankleedde en het dorp inging. Zo, nu een paar mooie boeken en dan de hei op. Of ergens het bos in. Hier was alles vlak bij elkaar. De dorpsboekwinkel bleek niet bijster gesorteerd. Ze kocht één boek en besloot in de loop van de dag eens de naburige dorpen te verkennen. Jammer, dat ze geen fiets had. In de stad was het te druk om te fietsen. Maar hier, waar het veel rustiger was, ondanks de massa zomergasten, zou ze best kunnen toeren. Eens informeren bij mevrouw Over- St. Jansteen 2a. Th. Mangnus, Clinge 2b. Wed. L. van Hoeve, Axel2b. C. Risseeuw, Groede3c. W. Ramondt, Koewacht. Vette runderen zonder tanden le. J. C. den Hamer, Axel2e. en 3e. Jac. Verstraeten, Axel. Ossen met 4 tanden le. B. J. Bartou, Oostburg la. F. Clinque, Sluis2e. H. E. Picavet, Huist. Ossen met 2 tanden le. C. Schieman, St. Jansteen. Ossen zonder tanden le. A. van Geijs, Groectë 2e. P. B. van Hoeve, Axel 3e. J. A. Quaak, AxeS'. Dikbillen met 4 tanden (os) le. Gebr. van Buijsse, Clinge. Dikbillen met 4 tanden (vaarzen) le. W. de Feijter, Axel. Vette koeien le. R. Blankert, Axel2e. L. van Dorsselaer, St .Jansteen 3e. D. Dekker, Zaamslag. Vette schotten le. L. van Dorsselaer, St. Jan steen 2e. en 3e. Gebr .van Duijsse, Clinge. Schoonste groep vetvee (minstens 4 stuks) J. C. den Hamer, Koewacht. Kampioen vetvee F. Clinque, Sluis. Kampioen dikbillen Gebr. van Duijsse, Clinge. Onzuiver bloed is inderdaad veelal de oorzaak van veler lijden aan Rheumatische Pijnen. Kruschen's zes minerale zouten voeren de bloedzuiverende organen nieuwe krachten toe, maken ze weer jeugdig. En zo naarmate het bloed weer krachtig gaat stromen verdwijnen de pijnverwekkende onreinheden langs da natuurlijke weg. Vraag Kruschen bij Uw apotheker of drogist. Ing. Med. Afdeling Varkens Schoonste vet varken le. en 2e. A. Audenaerdt, Axel. Schoonste vleesvarken le. en 2. R. Blankert, Axel. 3e. Gebr. Verstraten, Axel. Zwaarste varken le. Gebr. Verstraten, Axel. Beste slachtzeug le. Gebr. Verstraten, Axel. Schoonste fokbeer le. (2 x) A. Audenaerdt, Axel. Schoonste fokzeug, drachtig of met biggen le. L. Gelderland, Terneuzen. Schoonste toom biggen: le. A. de Meij, Zuid- dorpe 2e. P. Gelderland, Axel. Groep van vier varkens le. R. Blankert, Axel 2e. Gebr. Verstraten, Axel. Grootste aantal varkens le. A. Audenaerdt, Axel. Grootste aantal biggen le. P. Gelderland, Axel. Schoonste schaap le. en 2e. S. Dieleman, Sluiskil. Fokram le. H. de Feijter, Kijkuit, Axel. Schoonste geit: le. Maertens, Axel. Afdeling Paarden Schoonste merrie 3 jaar en ouder Adr. Scheele, Axel. Schoonste ruinle. H. v. d. Vijver, Koewacht. Slachtpaarden le. en 2e. P. Missu, Zaamslag. Kampioen schoonste paard Adr. Scheele, Axel. Ten slotte vermelden we dat de grote belangstelling zich tot de invallende duisternis bleef handhaven en deze jaarmarkt zich meer dan voorgaande kenmerkte door levendige handel. Heel wat slachtvee werd verkocht met bestemming voor onze grote steden en zo mogen we met vol doening "constateren dat zo er in Zeeuwsch-Vlaanderen één plaats is waar de organisatie van een jaarmarkt werkelijk aan de hieraan verbonden verwachtingen voldoet, dit meer en steeds meer in Axel is. beke, of er ook fietsen te huur waren in het dorp. „Hebt u zelf geen fiets 7" vroeg de pensionhoudster, toen Hanneke haar vraag gedaan had. Ze schudde ontkennend het hoofd. „In de stad is het me te druk." „Gaat U grote tochten maken 7" „O nee, een beetje de omgeving verkennen. Anders niet. En ook niet iedere dag." „Dan kunt U wel een fiets van een mijner dochters gebruiken. Laten we zeggen vijf gulden voor uw vakantietijd. Is dat goed 7" „Hanneke vond het uitstekend en even later reed ze weg op een behoorlijk rijwiel. Wandelen was wel prettig, maar op een fiets schoot je wat vlugger op. Ze zou er in de stad toch maar één kopen. Voor de weekeinden. Dan kon ze wat meer naar buiten, het Gooi bijvoorbeeld. Om twaal fuur was ze weer terug. Mooi op tijd voor het warme eten, want het was hier anders dan in de stad thuis at ze 's avonds altijd warm. Ze zat alleen aan een tafeltje. De andere tafeltjes waren alle bezet door echtparen, met of zonder kinderen. En er was een vrolijk geroezemoes. Hato-I neke keek lachend naar een drietal kinderen, dat ge regeld babbelde. Toch wel gezellig in zo'n pension. Het eten was uitstekend. Mocht trouwens ook wel, want de pensionprijs was schrikbarend hoog. Enfin, in de vakantietijd moest je niet op een paar centen kijken. Des avonds, enkele minuten voor de broodmaaltijd, kwam er een nieuwe gast. Een jongeman met èen ernstig gezicht. Hanneke was al aan het eten, toen de nieuweling weer naar beneden kwam. Samen met mevrouw Overbeke keken ze het vertrek rond, maar alle tafels waren bezet. Toen viel haar oog op itt alleen zittende Hanneke. (16 ii S& Een woord van hulde voor de activiteit van secre tariaat en bestuur is hier daarom wel op zijn plaats, waarnaast verder ook de financiële en morele steun van gemeentebestuur en instanties dienen te worden gememoreerd. De gemeentediensten die als steeds het marktplein keurig verzorgden komt een extra pluim toe. GEMEENTERAADSVERGADERING., De heer M. Oggel no. 1 op de voordracht voor gemeente-secretaris. De gemeenteraad van Axel zal op dinsdagavond 17 december a.s. te 8 uur ten raadhuize in openbare vergadering bijeenkomen voor het behandelen van de onderstaande agenda 1Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Voorstel tot benoeming van een secretaris der gemeente. De voordracht die door B. en W. wordt gedaan, vermeldt als no. 1 de heer M. Oggel, alhier en als no. 2 de heer P. G. van den Bosse, thans gemeente-secretaris te Kloetinge. 4. Voorstel tot benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur, wegens periodieke af treding van dhr. K. Hamelink, per 1 januari 1958. 5. Voorstel tot benoeming van een lid in het Be stuur van de Stichting beschuttende werkplaat sen Midden Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen wegens periodieke aftreding Van de heer E. A. Maas, per 1 januari 1958. 6. Voorstel tot benoeming van een lid in de Com missie van Toezicht op het Gemeentelijk Wo ningbedrijf, wegens vacature ontstaan door het vertrek van de heer A. L. Ruijtenburg. 7. Voorstel tot wijziging a. van staat A van de salaris-loonverordening 1955 b. van staat B van de salaris-loonverordening 1955 c. van de wedde norm voor de Technisch Ambte naar van het asbedrijf. 8. Voorstel tot wijziging van de Huur- en Ver- huurverordening, betrekking hebben de op de gemeentewoningen. 9. Voorstel tot goedkeuring van de wijzigingen in de statuten van de Stichting Beschuttende werk plaatsen Midden Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter neuzen. 10. Voorstel tot vaststelling van enige wijzigingen van de gemeenschappelijke regeling met het In stituut Ziektekostenvoorziening Ambtenaren in Zeeland. 11. Verzoek van de heer E. P. Fassaert-v. d. Walle te Hulst tot verkoop van grond op het Industrie terrein aan de Axelse Sassing. 12. Voorstel tot het bij openbare inschrijving Ver kopen van het oude schoolgebouw op Spui. 13. Voorstel tot verlenging van de termijn van de bewoning van de onbewoonbaar verklaarde wo ningen Spui N 108 en 109. 14. Voorstel tot verlaging van het crediet in reke ning-courant met de N.V. Bank voor Netierl. gemeenten te Den Haag en met de Coöperatieve Boerenleenbank te Terneuzen. 15. Voorstel tot het aangaan van rekening-courant overeenkomsten voor 1958. 16. Voorstel op het verzoek van de N.V. P.Z.E.M. om de kosten, voortvloeiende uit de verplaatsing van de lichtmasten op de Axelse Sassing zulks in opdracht van de Rijkswaterstaat voor rekening van de gemeente te nemen. Ze stevende naar het meisje en vroeg „Hebt li er bezwaar tegen, juffrouw Schoneveld, dat meneer hier bij U komt zitten 7 Ik heb namelijk nergens meer plaats." Hanneke verzekerde, dat ze het helemaal niet erg vond. „Mag ik U dan voorstellen 7 Dit is meneer Grobbe. Meneer Grobbe ,dit is juffrouw Schoneveld.' Hanneke stond op en stak haar hand uit, die de man, na een korte buiging, zacht drukte. „Ik hoop, dat ik U geen overlast aandoe 7" vroeg hij, nadat hij tegenover haar was gaan zitten. Hanneke schudde haar blonde lokken. „Welnee. Ik heb bovendien maar recht op één plaats." Tijdens de maaltijd vertelde de heer Grobbe, dat hij blij was in Lunteren nog een gaatje te hebben ontdekt. „Ik heb een drukke zaak en ik weet nooit van tevoren, wanneer ik met vakantie kan gaan." Toen de maaltijd afgelopen was, wist Hanneke, dat haar tafelheer een grossierderij had in Delft, die nu gedurende een week gesloten was. De volgende dag fietste Hanneke naar Barneveld. Ze hekeek de winkels en kocht nog een paar boeken. Barneveld was in ieder geval beter gesorteerd dan Lunteren, maar dat was niet vreemd, want het cen trum .van Barneveld was veel drukker. Ze hoorde, dat er donderdags markt was en besloot donderdag morgen nog eens te gaan kijken. Des middags trok ze <fe hei op en luierde wat. Het weer was tot nu toe stralend en ze prees zich gelukkig ,dat ze het zo trof. Grobbe zag ze enkel tijdens de maaltijden. Hij bleek een gezellige prater te zijn. Terloops had Hanneke al eens naar Zijn handen gekeken en gezien dat hij twee ringen aan één vinger droeg. Dus een weduwnaar. Ze schatte hem op een goede dertig. 17. Voorstel tot het voteren van een jaarlijks be drag, gedurende 15 jaar voor de aansluiting op het electrisch net van enige percelen aan de Lageweg in de polder Beoosten en Bewesten blij. 18. Voorstel tot intrekking van de wijziging van de gemeentebegroting no. 14 van 1955. 19. Voorstel tot vaststelling van de wijzigingen van de Gemeentebegroting dienstjaar 1957 nos. 11 tot en met 14 en de wijziging van de begroting van het Gemeentelijk Woningbedrijf dienst 1957, 20. Voorstel tot herziening van de Gemeentebe groting 1958. Mededelingen. Naar aanleiding van de door verschillende leden in de vorige vergadering gestelde vragen delen B. en W, het volgende mede. Aan de heer Maas, dat er aandacht aan zal worden besteed dat in he! tijdvak, dat Je tuinen worden ont ruimd, het grove vuil met de vrachtauto langs de huizen wordt opgehaald, ter voorkoming van stag natie in de ophaaldienst. Ook zal, zoals vorige spreker en de heer C. van Bendegem gevraagd hebben, opdracht gegeven wor den om de toestand ,van de terreinen achter de Joost de Moorstraat er de Bankerstraat in een behoorlijke toestand te houden. Aan mevr. Folkersma-Staal op de door haar ge stelde vraag, dat het tweemaal ophalen der maand- huren in één kalendermaand in de toekomst zoveel mogelijk zal worden vermeden. Teneinde dit te ver wezenlijken, zonder dat daardoor huurachterstand ont staat was het noodzakelijk om in de week van 17 december vijf weken huur op te halen. Het invoeren van kalendermaandhuren stuit op grote bezwaren, doordat hiervoor een aparte huuradministratie zou moeten worden bijgehouden, wat extra kosten en moeite zou meebrengen. Aan de heer Pijpelink, dat de plaatsing van straat lantaarns op Spui een onderdeel vormt van het ge hele plan tot verbreding en verebtering van de Prov. weg TerneuzenAxel intussen zijn drie straatlan taarns geplaatst en zullen binnen enkele dagen de armaturen worden aangebracht. Aan de heer C. van Bendegem over zijn onlangs gestelde vraag over het plaatsen van t.v.-antennes op gemeentewoningen dit met het oog qp eventuele schade ontstaan door het plaatsen, het verwijderen of neer komen van deze antennes, wordt medegedeeld, dat de verordening op de huur en verhuur te dien opzichte zal worden gewijzigd. Iemand, die een t.v.- of een f.m.-antenne wenst te plaatsen, zal dit dan moeten aanvragen aan B. en W., die hiervoor onder bepaalde voorwaarden toestem ming kunnen verlenen, waarbij betrokkenen een ver klaring moeten tekenen ,dat zij de gestelde voorwaar den zullen nakomen. (Voor een gering jaarlijks be drag kunnen de huurders zich tegen eventuele schade verzekeren BENOEMING. Onze stadgenoot de heer A. Dieleman werd be noemd tot tijdelijk schrijver ter secretrie te Biervliet, zulks voor de tijd dat een der ambtenaren aldaar zijn militaire dienstplicht vervult. GOUDEN BRUILOFT. Onder talrijke bewijzen van belangstelling vierde het echtpaar P. Verpoorte-Wolfert aan de Wilhel- minastraat alhier in de beste gezondheidstoestand j.l. donderdag hun gouden huwelijksfeest, dat in de avond uren met een gezellige receptie in het Torenlokaal aan de Koestraat werd besloten. Na de maaltijden trok hij zich doorgaens terug. Zoals allen deden, ging ook hij zijn eigen weg. In het bad had ze hem nog niet gezien. Maar daar kwamen zoveel mensen en het was er zo druk, dat het niet te verwonderen was. Des avonds slenterde ze door de Dorpsstraat, waar de winkels tot 's avonds laat open bleven en keek ze naar het verkeer. Terwijl ze voor een etalage stond, voelde ze dat er iemand in haar nabijheid stond. Ze keek even op, maar meteen sperde ze haar ogen wijd open van verbazing. Want naast haar stond haar baas Jan Dubois. Hoofdstuk 7. „Meneer Dubois, U hier ook 7" De ander, die verdiept was in iets, wat hij in de etalage zag, keek eveneens verbaasd op bij het horen van zijn naam. juffrouw SchoneveldWel, dat is leuk U hier aan te treffen." „Hoe komt U hier 7" „Ik 7 O, ik ben hier in een hotel. DaarHij wees schuin naar de overkant van de Dorpsstraat. „Vandaag gearriveerd. Tja, ik dacht vanmorgen bij mezelfWat doe ik in de stad, als er toch niets te doen is 7 Laat ik ook maar naar Lunteren gaan." „Leuk," zei ze. „En hoe vind U Lunteren 7' Hij haalde zijn schouders op. „Landelijk. En erg druk, met al die vakantiegangers. Verbazend warm, vindt U niet 7" „O, ik heb er geen last van. Hebt U al ge zwommen 7" Hij schude zijn hoofd. „Ik kan niet zwemmen. Voor die frivoliteiten heb ik mijn leven geen tijd gehad." (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 2