AXELSE COURANT n Wie is de man die de Russische Aardsatelliet maakte? Antwerpen tijdens de Brusselse wereldtentoonstelling Dfllflp®bevrijdl" Waar vandaan stamt de bevolking van het land van Axel? j c Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 7 DECEMBER 1957 72e Jaargang No. 70 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEEtf E WOENSDAG EN ZATERDAG FIRMA Markt 12 AXEL PROFESSOR PJOTR KAPITZA, EEN DER GROOTSTE GELEERDEN TER WERELD, DIE OOK DE A- EN DE H-BOM OP ZIJN NAAM BRACHT. Het is nog niet zo lang geleden dat men de Russische wetenschappen en vorderingen op talloze gebieden, met glimlachjes ontving. Er werd geschreven en gesproken over het gestumper van de Sovjets en vooral de grootste Russische camouflage-veldtocht tegen Finland heeft het Westen destijds doen schateren van het lachen. Intussen heeft Rusland zijn A- en H-bommen, zijn raketten en nu onlangs zijn kunst manen, de Spoetnik I en II, te vertalen als „fellow travellers", een lang niet van humor ontblote naam voor deze kunstmanen, die de gehele wereld bezig houden. Het Westen doet er goed aan te „leren" van deze Russische vorderingen. Wie is de grote man van de A- en de H-bom envan de „Spoetnik" Deze man is de grote geleerde Professor Pjotr Kapitza, wiens leven en werken hieronder worden beschreven. In het jaar 1937 ging de premier en eerste maarschalk van Mongolië. Demid, op reis om een staatsie-bezoek te brengen aan Moskou. De premier en eerste maarschalk van Mongolië bereikte de Sovjet-Unie niet. Hij stierf onderweg in de trein. „Maagkanker", zei het Russische communiqué. „Moocd", zeiden enige regeerders in Mongolië. Stalin betuigde diepe deelneming bij dit „onherstelbaar verlies". Een jaair later werd Tschoibolsan, partij leider in Buiten-Mongolië, uitgenodigd naar het gastvrije Rusland te komen. Tschoibol san wilde niet het risico lópen „maagkanker" in een trein naar de Sovjet-Unie te krijgen. Toen werd er een ander plan bedacht. „Als je naar de Mongolen gaat, over laad hen met geschenken Een delegatie ging naar de Mongoolse Republiek om een „Kunstmaand" bij te wonen. Met cadeaus, waaronder drukpersen, radiozenders, film projectors, met buidels vol roebels en met een standbeeld, nota bene van de vorig jaar aan „nraaigkanker" overleden Demid. Het standbeeld Werd plechtig onthuld in de ge boortestreek van Demid, in Tannoe. De gulle gasten hadden behalve hun scheerapparaten ook nog andere instrumen ten bij zich. Voorts bevonden zich in het vrijgevige gezelschap een r.antal geologen. Het bezoek was interessant. Het gebied Tannoe Ola bevatte de grootste uranium- voorraden ter wereld. Tannoe werd in 1944 ingelijfd bij de Sovjet-Unie. En in 1948 begonnen de Sov jets reeds aan de exploitatie van de ontstel lend grote uranium-rijkdom van het Chinese grensgebied Dzjoengarije, dat door de Rus sische geleerde geoloog Gambojew die beweerde uit een concentratiekamp te zijn ontvlucht -tevor emreeds op bodemschat ten was onderzocht. Waarmede wij alleen maar willen zeggen, dat het heus niet zo'n 'verschrikkelijke degradatie voor Molotov was, om ambassadeur te worden in Buiten- Mongolië, een gebied waar zich, zoals reeds geschreven, de grootste uraniumschatten ter wereld bevinden. Uranium is van immens belang bij de ver vaardiging van atoombommen, zoals u weet. En een van de geleerdste mannen ter wereld, de Russische professor Pjotr Kapitza, de man die de waterstofbom voor de Sovjet- Unie maakte, heeft grote hoeveelheden ura nium weten te gebruiken, toen hij met an dere geleerden de bom ontwierp. Wie is professor Kapitza Pjotr Leonidowitsch Kapitza was de zoon van de tsaristische generaal Leonid Kapitza. Hij vluchtte in 1921 met zijn moeder naar Engeland, alwaar hij spoedig naam ver wierf in de geleerde wereld van de bekende Engelse professor Ernest Rutherofrd. Liefst 29 universiteiten ter wereld verschaften pro fessor Kapitza het ere-doctoraat. Toen in Moskou een wetenschappelijk congres werd gehouden, waarbij Kapitza als genodigde tegenwoordig was, bleef de grote geleerde in Rusland. Uit geen enkel ge geven blijkt, of Kapitza al dan niet gedwon gen werd in zijn geboorteland te blijven. Vaststaat in ieder geval, dat Kapitza het aandurfde met Stalin van mening te ver schillen. Hij eiste zelfs, dat tal van geleerden die in concentratiekampen vertoefden, on middellijk werden vrijgelaten. Deze eisen werden gewoonlijk gesteld, wanneer hij een partij schaak speelde met Stalin. Kapitza was aanvankelijk evenals Ein stein bevreesd dat Einstein's energie formule slechts tot onheil zou leiden. Wat dit betreft, liet Stalin duidelijk merken, dat het om bommen ging en vooralsnog niet om een stof waarvan een kilogram wellicht vol doende zou zijn om millioenen tonnen steen kolen te vervangen. Het duurde daarom niet lang, of Kapitza ging in gezelschap van de even beroemde professor Joffe en Malenkov naair het Sewangmeer, alwaar binnen een tijdsbestek van enige j'aren een van de grootste atoom steden in Rusland ontstond. Intussen stelt de Franse communistische professor Joliot-Curie een uitvinding ter be schikking van de Sovjet-Unie een uitvin ding die van het grootste gewicht is, n.l.^: „Bij een juiste afstemming van de „regiem golf" grijpt het atoomsplitsingsproces met een dergelijke snelheid om zich heen, dat het gbeeuren zich practisch in een ogenblik voltrektDeze uitvinding heeft milli- arden roebels bespaard. In de Russische atoomsteden werd en wordt ononderbroken gewerktIedere ingewijde die op eniger lei wijze het woord „super complex" noem de in het bijzijn van niet-ingewijde (de naam waaronder de vervaardiging van de A-bom to tstand werd gebracht werd met deze niet-ingewijde meestal dezelfde dag ge- executeerd. Dit lijkt ons Nederlanders zelfs na de bezetting iets onmogelijks. Het is gebeurd, dat professor Kapitza in een auto, bestuurd door een door Stalin be voorrecht chauffeur, even in de „/richting" van het „super complex" sprak met een collega. Stalin kwam dit ter ore en dezelfde dag nog werd de „chauffeur-protégé" van de dictator doodgeschoten. Kapitza, de man die zo nodig was bleef in leven. Maar het geduld van Stalin was in som mige opzichten gering. Het duurde hem te lang, voordat Kapitza tot resultaten kwam. Het vreemde was dat Kapitza zich niet liet haasten. Hij nam de tijd. Stalin benoemde anderen om tot snellere resultaten te komen. Deze gingen door op het werk van Kapitza en kwamen tot een „ontsteking" van de A-bom die niet deugde, volgens Kapitza's mening. Dat bleek juist, want de „anderen" werden bij de ontploffing gedood. Weer werd Kapitza de verantwoordelijke man en opnieuw viel hij even later in ongenade, om dat hij in contact wilde treden met buiten landse geleerden. Zo heeft Kapitza slechts als toeschouwer de eerste gelukte A-bom zien ontploffen. Toen Amerika de waterstofbom aankon digde, haastte Stalin zich op aandrang van een aantal geleerden, om Kapitza wederom gratie te verlenen en opdracht te verstrek ken tot het vervaardigen van de waterstof bom. Binnen weinig tijd lanceerde Rusland zijn waterstofbom. De naam van Kapitza verdween weer in de oneindigheid van de steppen. Daar werd de geleerde door een inmiddels in schijn ver anderde leiding opgedragen, zich bezig te houden met het onderzoek naar en de ver vaardiging van de kunstmaan. Weggedoken in nieuwe „wetenschappe lijke steden", begeleid door talloze onder zoekers, vooral ook uit Duitsland, liet pro fessor Kapitza de wereld enige weker, ge leden versteld staan. Hij zond „Spoetnik" naar het „heelal". Kapitza, de geleerde, die men wellicht op één lijn kan stellen met de grote denker Einstein. TOERISTISCH NIEUWS UIT BELGIË TONEELGEZELSCHAPPEN UIT LONDEN, PARIJS, BERLIJN, MOSKOU, WENEN, ZURICH EN MILAAN KOMEN IN 1958 NAAR ANTWERPEN. het Huis Osterrieth, vercoedelijk in mei en „Edelsmeedwerk" in het Vleeshuis, eind mei en begin juni. De tentoonstelling „Het Schip" beoogt een beeld te geven van de scheepvaart en zijn beteijenis voor de ontsluiting van de wereld. Men hoopt het beste bijeen te brengen, dat in Europese musea en particuliere verzame lingen op dit gebied te vinden is. De ten toonstelling Edelsmeedwerk zal de belang rijkste bezittingen bevatten van de Antwerp* se musea aan sieraden, uurwerken, e.d. Verschillende malen zal in Antwerpen de „Ommegang" gehouden worden. De 'hier voor ontworpen folkloristische feeststoet zal zijn samengesteld naait; gegevens uit de 16e 17e eeuw. Een uitgebreid internationaal toneelfesti val, tentoonstellingen, bijzondere concerten en folkloristische feeststoeten vormen de attractie's, die Antwerpen voor 1958, het jaar van de Wereldtentoonstelling, in petto heeft. De Scheldestad, alsmede een aantal andere Belgische steden, zullen samen met Brussel de buitenlandse bezoekers een aan trekkelijk programma bieden. Aan het Internationale Toneelfestival zul len hoogstwaarschijnlijk hun medewerking verlenen „The Old Vic" met een blijspel en een treurspel van Shakespeare, de „Comé- die Frangaise", het „Burgtheater" uit We nen, het „Theater Stanislawski" uit Mos kou met drie stukken van Tsjechow, de Compagnie Madeleine Renaud, Jean-Louis Barrault, het „Théatre National Populaire", het Berlijnse ensemble Berthold Brecht, het „Deutsches Staatstheater", het „Schauspiel- haus" uit Zürich met een nieuw stuk van Diirenmatt en het „Piccolo Teatro" van Milaan. Het festival wordt in de stadsschouw burgen van Antwerpen gehouden. Het duurt van april tot oktober. Daarnaast zullen er openluchtvoorstellingen gehouden worden in de tuinen van het Museum Plantin-Moretus en het Rubenshuis. Concerten. In het Rubenshuis wordt van mei tot sep tember een reeks concerten gegeven van Nederlandse muziek uit de Middeleeuwen en ten tijde van de Renaissance. Medewer king verlenen „Pro Musica Antiqua", het „Nederlands Kamerkoor", de muziekkring „Obrecht", „Marenzio" en het „Aachener Domchor". Op de pleinen en in de plantsoenen van Antwerpen zullen vele beeldhouwwerken van buitenlandse kunstenaars worden ge plaatst. Des avonds worden deze beelden verlicht. T entoonstellingen. Van de tentoonstellingen noemen wij de grote expositie „Het Sahip, de sleutel van de wereld" ,die van 15 juli tot 15 september in de stadsfeestzaal aan de Meir gehouden wordtde tentoonstelling „Jonge Belgische Schilders", eind mei en begin juni, eveneens in de stadsfeestzaal„Firanse Ceramiek" in en Verder staan een aantal sportmanifesta- tie's op het programma. PAS OP DE DIEREN NU DE WINTER NADERT. Teneinde veel onnodig dierenleed te voor komen, nu de koude weer zijn intrede doet, brengen wij gaarne enige adviezen en richt lijnen in herinnering van onze lezers-dieren vrienden, zoals die zijn ontworpen door de Dierenbescherming. 1. Bij hét invallen van vorst denke men er aan de dieren zoveel mogelijk op stal te zetten. Schapen kunnen beter buiten blijven, maar dan moet er wel gezorgd worden voor drinkwater en bijvoedering. 2. Het verdient aanbeveling om koeien, die nog buiten zijn van een dekkleed te voorzien. Bijvoedering en drinkwater moeten worden verstrekt. De dieren moeten ook een beschuttende plek kun nen vinden (schuur of afdak). 3. Het hakken van bijten is voor de vogels dringend noodzakelijk. Ze hebben soms meer behoefte aan water dan aan voed sel. Evenwel dat laatste is ook zeer be langrijk. 4. Werp geen voedsel voor de vogels op de grond. Ze worden anders zo ge makkelijk een prooi voor de katten. Een voedertafeltje kan gemakkelijk worden geplaatst door een paaltje van 1,75 m. lengte in de grond te zetten en een plankje er op met een richeltje eir om heen. Rotte appelen en klokhuizen van appelen en peren zijn vitamine voor de vogels. Geef de vogels ook gelegenheid om vet tot zich te nemen, b.v. door de z.g. „vetbollen", een klompje schapen vet, met wat vogelzaad er doorheen ver mengd. Ook een halve kokosnoot, aan een draadje opgehangen, zal dankbaar worden geaccepteerd. 5. Watervogels kan men ook dienen met fijngesneden groenvoer (b.v. boeren kool). Wij denken aan de meerkoeten. 6. Bij gladde wegen dienen de paarden te worden scherp gezet. 7. Leg nooit een paard een koud bit in de mond, anders loopt men tot eigen schade gevaar, dat de tong van het dier aan het ijzeren bit vastvriest en dan is het leed niet te overzien. Men moet het bit dus enigszins warm maken, zo danig dat men het met de handen kan vasthouden. Geeft de dieren bij strenge koude een dek op de rug en eventueel voor de borst. Ook op een behoorlijke tochtvrije stal moet worden gelet. 8. Let op de waakhond. Haal hem bij hevige koude des avonds in huis of in de schuur en als hij op de dag buiten is, geef hem dan zoveel mogelijk bewegings vrijheid. 9. Deponeer de kat des avonds niet buiten de deur, wanneer het vriest. Zet in huis een bak met schoon zand of turfmolm. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummert 6 cent Kwartaal-abonnement &xel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C.VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, T3l. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C.VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie, lop «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*, kdvertentién (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extrc. neus, keel en borst van vastzittend: sljjm III. ONDERZOEK IN DOOP- EN HUWELIJKSBOEKEN. Het tweede gedeelte van de indrukwekkende rede voerig gedocumenteerde resultaat van zijn nauwgezet van Mr. P. Dieleman stond in het teken van het uit- Middelburg en behelst de daarin bewaarde gegevens onderzoek, door hem verricht in het Rijksarchief te der tegenwoordige burgerlijke gemeenten Axel, Ter- neuzen, Hoek en Zaamslag. Alle huwelijken daarin voorkomend sedert het laatst van de 16e eeuw tot 1796 die in deze gemeenten voltrokken zijn met een persoon uit een andere streek, zijn door hem aangetekend. In de huwelijksboeken wordt vermeld de afkomst der buiten de gemeente wonende huwende en bij het ge mis aan registers van nieuw ingekomen of terug ge komen burgers zijn deze dus van groot belang. Ook de doopboeken verschaffen dikwerf zulke waardevolle gegevens, vooral in de namen van doopouders, even als van de daarbij aanwezige getuigen. Hieruit is vaak af te leiden uit welke streek ze afkomstig zijn. Letten we echter eerst op het grondgebied. Reeds voor 1583 waren herdijkt de Lovenpolder (in 1542) en de Kouden polder in 1543. Maar nadien en voor 1650 waren daar in het z.g. „Committimus" buiten Biervliet alles bij elkaar bijgekomen 4352 ha, men respectabel aantal, gerekend naar de tijdsomstandig heden, het welk getuigt van energie en moed der in- dijkers, dewijl net afgezien van het 12-jarig Bestand nog volop oorlog was in Vlaanderenland. En Parma met grote kracht en beleid optrad om land en volk dezer streek weer onder het Spaans gezag te brengen. Deze uitbreiding van grondgebied eiste ech ter nog geen invasie van landgebruikers uit andere streken. Immers de oude bevolking herstelde zich door terugkomst uit het Zuiden en natuurlijke vermeerde ring. De hofsteden waren bovendien groter dan tegen woordig en wel gemiddeld 50 ha. In die dagen miste men de z.g. burgerlijke stand. Hiervoor deden dienst de door de kerk bijgehouden doop- huwelijks- en be grafenisboeken. Door de chaotische toestanden in het laatst der 16e eeuw was er toen van behoorlijk bij gehouden boeken geen sprake, zodat er vóór 1600 maar heel weinig uit Axel te ontdekken viel, n.l. maar uit één acte waarva nde aantekening ook zoek :s. Spr .herinnerde zich dat het een acte moet zijn geweest van Maria de Cracer, wat hij zo bijzonder had ont houden, omdat één zijner overgrootmoeders, met die zelfde naam is gedoopt. In 1604, toen een Herrebout commandant van Axel was, begonnen meer geregeld de huwelijksregisters van Axel en ook de doopboeken. De zeer vele Franse namen daarin voorkomende be wijzen ons, dat toen velen, uit het Frans sprekend ge deelte van Zuid-Nederland of uit Noord-Frankrijk kwamen. Veel dezer namen zijn sindsdien verdwenen maar worden in de Noordelijke Nederlanden terug (Vervolg op pagina 2)

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 1