CHANTAGE IVOROL maakt Sneeuwwitjes UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON 5) door JOKE DE VALK. W.A.-VERZEKERING VERPLICHT ook voor brommes die in België reizen Op 1 Januari 1957 werd in België voor buitenlanders de verplichte W.A.-verzeke- ring ingevoerd. Aan bromfietsers werd nog een jaar uitstel verleend. Daar deze termijn thans bijna verstreken is, vestigt de ANW1 er de aandacht op, dat van 1 januari 1958 a ook bromfietsers bij een bezoek aan België tegen W.A. verzekerd moeten zijn. Men zal daartoe als bewijs van verzeke ring de z.g. „groene kaart" moeten tonen. Indien men deze niet bezit moet aan de grens een verzekering voor 10 dagen wor den gesloten waarvoor een premie van 100 francs moet worden betaald. Talloze Rheumatieklijders vonden baat bij 'n bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. SPORTNIEUWS van Uw tanden TONEELVERENIGING „AXEL" GAF EEN GESLAAGDE UITVOERING. Woensdag gaf de Toneelvereniging „Axel" voor een geheel bezette zaal vain „Het Centrum" haar eerste uitvoering in dit seizoen. De heer R. H. de Ridder opende deze toneelavond met een bondig welkomstwoord, waarin hij o.m. een korte toelichting gaf van het stuk en mededeling deed van een ter elfder ure gerezen, ernstige moeilijkheid. Twee dagen voor de uitvoering werd n.l. van één der hoofdrolspeelsters, mevr. Esselbruge bericht ontvangen dat zij wegens ziekte niet kon optreden. Bij de be spreking over een mogelijk uitstel van de avond bood evenwel mej. Gerda Briquet aan, deze rol alsnog te willen instuderen. Spr. deed een beroep op clementie als er om deze reden soms enige hapering mocht op treden en wenste mevr. Esselbrugge een voorspoedig herstel en de aanwezigen een genoegelijke avond. Direct werd hierop een aanvang gemaakt met de spannende één-acter „Zij kwam in de avond" dat met een damesbezetting voor het voetlicht werd ge bracht door de jongeren-groep van deze vereniging. Dit jeugdige groepje vertolkte dit spel zeer verdien stelijk en zeker schuilen hieronder bekwame toe komstige krachten, die door middel van dit jeugd toneel reeds nu een onmisbare routine opdoen. De hoofdschotel van het programma was de op voering van het toneelspel in 2 bedrijven „Huis zonder vensters", waarvan beide bedrijven waren onderverdeeld in verschillende taferelen. Wij zullen hier de inhoud niet releveren daar dit zich moeilijk in een beknopte inhoud duidelijk en geheel overzichtelijk laat bewerken. Wij volstaan daarom met er op te wijzen dat het voor dilettanten „zware kost" betekende. Waaraan wij meteen toe voegen dat dit ensemble uiteraard naar maatstaven van dilettantisme gerekend dit stuk onverbeterlijk ten tonele voerde. Ben, goed op elkaar ingespeeld ge heel wist de aanwezigen dan ook te bewegen tot een aandachtig gehoor. Enkele speciale vermeldingen verdienen hier nog naar voren te worden gebracht en wel in de eerste plaats de creatie van het „oude dametje" gespeeld door mej. Irene de Smet die een uitzonderlijk hoog staande en glansrijke typering ten beste gaf. In de tweede plaats bleek de voorzitter de kwaliteiten van de toch geroutineerde kracht, die op het laatste nip pertje moest invallen, wel enigszins te hebben onder schat. De aanvankelijk toch gekoesterde angst en vrees hoe mej. Briquet het er zou afbrengen in deze heus niet kleine rol, bleak volkomen ongegrond. Met slechts één repetitie en twee dagen tijd voor instudering kweet zij zich van deze taak op een wijze of zij alle repe- titie's had meegemaakt. De extra pluim van de regis seur en, het extra applaus van auditorium zowel als van haar medespelers was ten volle verdiend. En nu hebben wij tot het laatste bewaard wat eigenlijk het eerst had behoren te worden vermeid, n.l. de kundige regie van de heer J. A. Tiersen. Aan zijn inspiratie en de stimulerende invloed, die hij weet uit te oefenen en over te brengen op zijn executanten is het ongetwijfeld voor een groot deel mede te danken, dat zijn beschikbare krachten er steeds alles uit weten te halen wat er in zit. Aan het slot mag dan zeker niet een woord van lof ontbreken voor deze succesrijke uitvoering en hierin delen dan alle medewerkers, ook zij die voor de uiter mate verzorgde entourage en decoratie zorgden. Een gezellig bal van enkele uurtjes vormde als steeds het onverbrekelijke sluitstuk van de geslaagde toneelavond. VERGADERING VAN GEORGANISEERD OVERLEG. B. en W. deelden in de op 20 november gehouden vergadering van de Centrale Commissie voor Ge organiseerd Overleg der gemeente Axel, mede, dat aan de raad zal worden voorgesteld „Zei meneer dat vroeg Hanneke verrast. Ze knikte. „Ja, en dat zegt heel wat hoor. Hij is nooit zo scheutig met zijn lof. Of hij moet een heel goeie bui hebben. Nou, je vermaakt je maar?" „We zullen het proberen." De eerste dag na Josien's definitieve vertrek had Hanneke bij tijden weer last van een zeker minder waardigheidsgevoel. Maar dat duurde niet lang. Ge lukkig was haar baas bijna de gehele dag weg, zo dat ze het rijk alleen had. Die avond lagen de stukken voor de volgende dag op de juiste volgorde in de tas. Ev en voor half zes kwam de advocaat zoals gewoonlijk terug op zijn bureau. Hanneke, gedachtig aan de adviezen van haar voorgangster, wachtte drie minuten, waarna ze met de tas naar de deur ging en aanklopte. „Binnen." „De stukken voor morgen, meneer." Ze legde de tas op de door Josien aangegeven plaats, links op het bureau. Hij keek verbaasd op bij het horen van haar stem. „O ja, dat is waar ook. Juffrouw Derks is er niet meer. Hebt u ze uitgezocht?" „Alles ligt in de juiste volgorde in de map, meneer." Hij opende de tas en haalde de map er uit, waarna hij de verschillende stukken doorbladerde. Tevreden knikte hij en sloot ze weer weg. „Prima. Zo wil ik het altijd hebben." „Dat weet ik, meneer." „Is er nog gebeld?" aeen nieuwe staat B, behorende bij de salaris- en loonverordening 1955 vast te stellen,, waarbij over eenkomstig de rijksregeling, de werkliedenlonen op de leeftijd worden afgestemd b. de rechtspositie-regelingen overeenkomstig de voorstellen van het Centraal Orgaan te wijzigen. Deze mededelingen worden door de commissie voor kennisgeving aangenomen. B. en W. vrag enadvies inzake herziening van de gemeentelijke salarissen in verband met de verhoging van de rijksnormen voor hogere rijksambtenaren. De Commissie deelt de zienswijze van B. en W., welke betreuren, dat door de ministeriële circulaire Ie onderlinge verhouding der gemeentelijke normen ver stoord wordt, doch ziet in de gegeven, situatie ook geen mogelijkheid, om van de richtlijnen af te wijken. Wel wordt een suggestie aan de hand gedaan, om via de rangindeling tot enige verbetering over de gehele linie te komen, met volledige aansluiting aan de rijksnormen. Voorts werden enige wenken naar voren gebracht met betrekking tot de diensthoofden. Ook werd er op aangedrongen, zoals ook wel door andere gemeenten is geschied, de bezwaren tegen het voor de 1ste ambtenaar ter secretarie ongunstiger ge worden verhoudingspercentage tot de secretariswedde ter kennis van de minister te brengen. Ten slotte vroegen B. en W. advies over een voor genomen verhoging van de wedde van de technische ambtenaar-gasbedrijf. Behoudens een opmerking over het aantal periodieke verhogingen, ging de commissie hiermee volledig accoord. GESLAAGDE FAMILIE-AVOND VAN DE CHR. BESTURENBOND. In alle opzichten geslaagd mocht zeker de jaarlijkse familie-avond heten die donderdagavond in „Het Centrum" plaats had vanwege de Chr. Besturenbond. Tot berstens toe was de zaal gevuld en velen moesten genoegen nemen met een staanplaats. De heer Joz. v. d. Velde opende deze avond met ge bed en schriftlezing, waarna gemeenschappelijk ge zongen werd Psalm 114 11 en 14. In het bijzonder riep de voorzitter de hoofdbestuur der Klaas de Boer alsmede ook het toneelgezelschap het welkom toe. Spr. deelde voorts nog mede dat op 13 december a.s. hier de C.N.V.-film zal worden vertoond, waarvoor hij een opwekking uitsprak deze te gaan bezoeken. De vergadering zong daarop met begeleiding van een groepje muzikanten van „Hosanna" onder leiding van de heer J. Smies Gezang 24 10. Als spreker voerde daarop het woord de heer Klaas de Boer uit Utrecht, die een begeesterend woord liet horen onder het motto „Het C.N.V. roept U Na deze rede volgde een korte pauze, waarna de tweede helft van de avond werd ingezet met het zingen vati Psalm 42 3 en 7. Het toneelensemble onder leiding van. Ko Bakker bracht ditmaal het sprankelende blijspel in drie be- Hanneke bladerde in het boekje, dat ze in haar hand had en zei „Meneer Beekhuis heeft gebeld, meneer. Meneer Van Dijk verwacht u morgenmiddag om half drie." „Zo, en wat hebt u gezegd „Dat ik het genoteerd heb en door zal geven." „Juist. Half drie, help me er morgen aan herinneren." „Jawel, meneer. En dan is er nog een zekere me neer Thijssen geweest, Beukengracht 46. Hij heeft om een onderhoud gevraagd. Ik heb genoteerd aanstaan de vrijdagmorgen, half elf. Dan hebt u geen zitting." Dubois keek opnieuw verbaasd naar de jonge vrouw. Zijn gezicht betrok, toen hij zei„Hoe weet u dat „Ik heb de rol vergeleken met uw lijstje, meneer. Er komt geen enkele naam op voor." „Zo, ja, dan kan het. Waarover gaat het „Heb ik gevraagd, meneer, maar dat wilde die meneer Thijssen niet zeggen." „In het vervolg er op staan, dat men zegt, wat het doel is." „Ik zal er aan denken, meneer." „Zijn de stukken klaar voor de echtscheidingszaak „Alles is in viervoud getypt, meneer. Wilt u het nog inzien „Komt morgen wel. Nu, dat is alles voor vandoag, juffrouw Schoneveld." „Dank u, meneer, Dan ga i k nu maar Goeden avond, meneer." „Dag, ehjuffrouw Schoneveld. O jawan neer trouwt juffrouw Derks f „Dat is overmorgen donderdag meneer. Om elf uur op het stadhuis en kwart over twaalf in de Grote Kerk." „Ja, nu weet ik het weer. Help me morgenavond onthouden. Wat drommel ,ik ben verplicht er bij te zijn. Ik heb een officiële uitnodiging gekregen. Maar drijven van C. v. d. Lingen „De dochters van de baas". Dit toneelstuk was als geschapen voor een familie-avond als deze. De vrouw des huizes in dit geestesproduct heeft het nogal hoog in de bol. Vooral nu de oudste van haar drie dochters geëngageerd is met een adellijke jonker. Haar man is eenvoudig gebleven. Hij zoekt in de eerste plaats het geluk voor zijn kinderen. De jongste dochter Annemiek blijkt een echte wildebras, een levensecht, temperamentvol 17-jarig kind, dat in haar onbevangenheid er maar alles uitflapt. Met haar vader koestert ze een innerlijke afkeer van de ver waande blauwbloedige nietsnutter. De luchtkastelen, die mevrouw voortgaat te bouwen brengen de familie kring in opschudding en het zijn de dolle streken die de blonde robbedoes Annemiek blijft uithalen, die een ware revolutie in de huiselijke kring verwekken. Maar de -verstandige en laconieke vader vindt in zijn jonge lieftallige spruit een trouw ondgenote.b „Alles zal wel op z'n pootjes terecht komen" is vaders devies, zelfs in de penibelste perikelen, waarvan de in jeugdige overmoed handelende Annemiek ten slotte zelf de dupe dreigt te worden. De zich achteruit gezet voe lende 17-jarige voelt zich „een verstoten vrouw", een, muurbloem. Maar ook nu overbruist haar levenslust de ogenblikkelijke smart en verslagenheid ras als ze in een welopgezette „coup de theatre" de pseudo-aan- staande van haar oudste zuster ontmaskert en deze maar een misselijke „vrouwenjager" blijkt. Een drie voudig „happy end" bekroonde de finale van dit wel gekozen blijspel, waarmede regisseur en hoofdrolspeler Ko Bakker met zijn groep weer veel eer hebben in gelegd. Het stuk werd met ambitie vertolkt en, ten spijt van weinige repetities met een juist gevoel door alle executanten getypeerd. E enopenbaring was het on gekunstelde spel van mej. Janny Scheele, die als „ster' op deze avond glansde door haar levensechte weer gave van de dartele maar toch zielvolle rol, die zo uitnemend werd vertolkt dat ze aller hart veroverde. Ook mej. J. Verschelling, die haar zuster ter elfder ure wegens ongesteldheid in een vrij zware rol moest vervangen verdient een speciale vermelding. Aan het einde bracht de voorzitter hulde aan de toneelgroep voor het geleverde knappe spel en werd de bijeenkomst met samenzang en dankgebed be ëindigd. Rest ons nog te vermelden dat een in de loop van de avond gehouden collecte onder de aanwezigen, ten bate van het t.b.c.-fonds „Draagt Elkanders Lasten" ditmaal dank zij een warme aanbeveling in één der pauzes Bijna het drievoudige opbracht van vorige jaren. eD opbrengst was ruim 115. DE INTOCHT VAN ST. NICOLAAS. Zo heeft St. Nicolaas ook nu weer zijn reputatie van zeer vele jaren gehandhaafd en kwam hij tot vreugde en opgetogenheid der jeugd deze week ook de Axelse jeugd weer vergasten met zijn altijd zo hoog gewaardeerd bezoek. Geëscorteerd door zijn trouwe en onafscheidelijke zwarte Pieten, die de dienst allerwege voor hem waarnamen, door het rond strooien van allerlei surprises, ging het allereerst naar de diverse kleuterscholen. Hen ter ere schalden de vanouds bekende liederen, uit de geestdriftige kinder kelen. Gulle tractaties volgden en de uitbundige stem ming bra kzich ruim baan door de diverse lekkernijen en zoetigheden die met kwistigheid werden uitgedeeld. Na de visite's bij de kleuters bezocht de Sint diverse Vivo-zaken en zo verstreek een middag van hoog gestemde kindervreugde, waarin ook de ouders en be jaarden, als immer, een bron van vreugde vonden. t De muzikale omlijsting van de „blijde incomste" en de zegetocht door de stad werd door midell van een, auto met geluidsinstallatie verzorgd en zo werd Axels jeugd op deze Vivo-tocht van Sinterklaas volledig in de sfeer van dit jaarlijks terugkerende feest gebracht. Onnodig te zeggen dat de komende dagen dazt stemming nog naar zijn hoogtepunt zal stijgen, want Sint is onvermoeid en zijn vitaliteit is niet door dt loop der eeuwen beperkt of ingeboet. En bovenal blijft zijn mildadigheid voor de jeugd dezelfde en is Sin! Nicolaas meer en meer uitgedijd tot het feestelijk eve nement waarin de ganse familie deelt. In die mate zelfs dat voor de komende dagen niet alleen kleuters en jeugd, maar zelfs ook de ouden vaa dagen zullen worden verblijd met het bezoek vain dt grijsgebaarde weldoener. De kinder- en mensenvriend met de legendarische faam. PREDIKBEURTEN. Zondag 1 december 1957 Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vic. S. den Blaauwen 2.30 uur Ds. P. J. Pennings, 7 uur Zendingsdienst, Ds de Roos. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper Geref. Kerk (Pironstraat) 10 en, 3 uur Ds. A. G. van der Stoel van Bergen op Zoom. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 30 november en 1 december dokter Boor„ En het betekent als het ware een herwonnen leven, als ge, bevrijd van Uw Rheumatische Pijnen, weer monter en vief uit de voeten kunt, bevrijd van stijf heid en stramme .pijn. Begin morgen zonder verwijl met Kruschen Salts U zult al gauw zelf ervaren, hoe goed ge er U bij voelt. Ing. Med. Schaken. BRESKENS—LANDAU 3^-6^. De Axelse schaakclub „aLndau" trok dinsdagavond naar Breskens, om voor de Zeeuwse schaakcompetitie de club van die naam te gaan bestrijden. Of het door de verre reis kwam, of door andere invloeden, het liep in het begin niet zo vlot. Halfwe gde strijd stond de zaak nog zeer verward. Maar al met al kwam er eindelijk enig doorzich in en ten slotte bleek dat onze Axelse schakers met 3 punten verschil aan het langste eind trokken. Deze stand is wel een beetje geflatteerd, Landau neemt thans met twee gewonnen wedstrij den de eerste plaats in op de ranglijst van de 2e klasse van de Z.S.B., gevolgd door het tweede tiental van dezelfde club. Wegens een overvloed aan copy hebben wij ditmaal geen plaatsruimte beschikbaar voor het weke lijks voebal-overzicht. ik kan dat ding nergens meer vinden." Hanneke keek rond op zijn bureau, dat als steeds ordelijk opgeruimd was. „Nee, u hoeft hier niet te zoeken- Het is thuis ergens maar de drommel haalt me, als ik het weet." De volgende mc-rgen lag een uitnodiging voor het huwelijk van Gerard van de Beek en Josina Derks op het bureau van de advocaat Dubois. Hij opende de enveloppe, bekeek de uitnodiging en belde toen,. Hanneke tikte aan en trad binnen. Zonder te groe ten wees hij naar het drukwerkje op zijn bureau. „Hoe komt dat hier 7" „U zei gisteravond, dat u het kwijt was, nietwaar Daarom heb ik voor een andere gezorgd." Hij keek haar stomverwonderd aan. „Weet juf frouw Derks dit Ik bedoel, dat ik haar uitnodiging kwijt was 7" Ze schudde ontkennend haar hoofd. „Dit is zeer discreet behandeld .meneer." Hij knikte tevreden, en keek haar met bewondering aan. „Dank u, juffrouw Schoneveld. Als u altijd een dergelijke accuratesse aan de dag legt, zal ik alle reden hebben om tevreden over u te zijn." „Dank u, meneer. En denkt u aan uw afspraak met meneer Van Dijk Vanmiddag om half drie op zijn kantoor/' „Juist, dat is waar ook. Laat ik het even op schrijven." Hoofdstuk 4. De eerste maand, toen Hanneke nog samen werkte met Josien, was niet gemakkelijk. De tweede, toen ze voor alles alleen stond, nog minder. Maar daarna was ze er overheen. Haar zelfvertrouwen groeide met de dag en ze besefte na de derde maand, dat ze in feite het tweede stel hersens van haar baas was. In de krant ging ze belang stellen in de rechtbank verslagen. Dikwijls kwam ze de naam van haar werk gever tegen als de man, die het pleidooi had ge houden voor een of andere verdachte. En daardoor kwam ze tot de ontdekking, dat meester Jan Dubois een van de bekendste advocaten in de stad was. Beroemd was een te sterk woord. Daarvoor was Dubois nog te kort meester in de rechten. Maar ze voorvoelde, dat hij eens een beroemd strafpleiter zou zijn. Tweemaal was een maand verstreken en tweemaal had ze haar honderdtachtig gulden, in ontvangst ge nomen. Aan het eind van de derde maand nam ze opnieuw de enveloppe met geld in ontvangst, doch ditmaal vroeg ze „Mag ik u vragen, meneer, of u tevreden bent over m'n werk Hij keek haar op zijn gewone verbaasde manier aan. „Waarom vraagt u dat, juffrouw Schoneveld Zijn stem klonk een tikje geërgerd. „Omdat ik door u voor een periode van drie maan den op proef ben aangenomen. Deze zijn vandaag precies om." „Hè O ja, dat is waar ook. Dat heb ik toen ge zegd. Wat drommel, waarom was dat ook alweer? Er was met u toch wat aan de hand „Ik had geen getuigschriften, meneer." „Laat eens kijkenja ,dat was het. U had nog nergens als zodanig gewerkt. Ik bedoelals steno typiste. Ja, ja, en toen heb ik een proeftijd van drie maanden bedongen. Wel, ehwat drommel, na tuurlijk ben ik over u tevreden. Anders had ik u er al lang uitgegooid. U hebt iets in u, dat juffrouw Derks ook had. En dat waardeer ik. Ja, dat mag ik wel." (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 2