CHANTAGE AXELSE IMPRESSIE'S. XVI. AXELSE BEVOLKING VERDRIEVOUDIGD IN GROOTVADERS - LEEFTIJD. AGRARISCHE AMBACHTSHOOFDPLAATS GROEIDE TOT EEN BLOEIEND STREEKCENTRUM. FEUILLETON door JOKE DE VALK. 3) Lijders aan brandend maagzuur voelen zich geen half mens. Kunnen geen eten zien - in 't vooruitzicht van zo'n nieuwe aanval. 'n Bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts drijft de oorzaak van die ondragelijke Rheumatische Pijnen eruit. 'tG. Runderpest in de tijd van 2 juli 1865- 28 december 1867 Eén dezer dagen vond schrijver dezes een zeld zame- gelegenheid zich ettelijke ogenblikken te ver wijlen met een oud „boekske" in een „hoekske".. Dit nu gaf aanleiding tot bezinning op de toch wel merk waardige groei en bevolkingsaanwas van ons stedeke in laat mij zeggen ruim 80 jaar tijds. Een rasechte oude Axelaar speelde mij dit merk waardige, geen 250 bladzijden tellende boekje, ge vuld met allerlei gegevens omtrent elk terrein van ons toenmalig openbaar en maatschappelijk leven in onze goede provincie Zeeland, in handen. Natuurlijk trok datgene wat handelde over onze goede stad, die in 1873 een inwonertal had van zegge en schrijve 2750 inwoners, het meest mijn aandacht. En mijn gedachten gingen onwillekeurig terug naar die tijd, die toch een periode van welvaart was, maar een zo geweldig contrast met onze hedendaagse toe standen vormde, dat men zich in menig opzicht ver baast. j Het was de tijd welke we het „derd e kwart'' vain de 19e eeuw willen noemen die zich, zoals ge zegd, kenmerkte door een gestadige bloei die deze ganse 25 jaren aanhield tot de kentering, die na 1878 intrad. De landwinning de inpoldering waardoor onze provincie weer met 4034 ha. vergrootte bleef ook in die kwarteeuw voortgaan,. Oost Zeeuwsch-Vlaan deren alleen vergrootte met ruim één derde van het genoemde aantal ha„ n.l. met 1319. Dit waren de Willem m, (235 ha), de Van Alstein (434 ha), de Van Remoortere (202 ha), de Van Lynden (173 ha), de Piersens (168 ha), en de Seydlitzpolder (107 ha). De voorspoed uit dit 28 jaren geduurd hebbende tijdsgewricht werd weliswaar enigszins beschaduwd door de ondergang van de meekrapcultuur,r maa daartegenover stegen de graanprijzen,-evenals die van het vlas in sommige jaren tot een ongekend niveau. Het tprijspeil in die dagen was bijzonder gunstig en ook de veehouderij deelde in de allerwege heersende hausse. Deze prijsstijging beperkte zich niet tot de land bouwproducten, doch de deskundigen verklaarden haar vooral uit de toenmalige goudvondsten in Californië en Australië. Naar gelang er een toenemende geld- ci'culatie te constateren viel, kwam dit ook en vooral de producent ten goede. In de industrie stelde men zich te weer tegen de voortgaande prijsstijging door productieverhoging. In de landbouw kon de voort brenging niet hoger opgevoerd worden en zo open baarde zich de prijsstijging hier duidelijker dan bij de afzet der industrieproducten. Steeds gunstiger werd de ruilverhouding tussen landbouw- en industrie producten voor de agrariërs, die in die dagen boven dien profiteerden van de betrekkelijke stabiliteit van lonen en pachten. Rond 1870 stegen echter de pacht prijzen in onze provincie tot ongekende hoogte. De grondprijzen waren in die kwarteeuw heel wat gevoeliger voor de conjunctuur en reeds in 1860 met 40% gestegen in verhouding tot die van de veertiger jaren der We eeuw. Memoreren we ed opkomst van de bietenteelt, die langzaam doch regelmatig toenam en zo zelfs dat omstreeks 1870 Zeeland de provincie Noord-Brabant teizijde streefde. De Coöperatieve Beetwortelsuiker- fabriek te Sas van Gent begon in deze gunstige jaren n.l. in 1872 haar eerste campagne. Het hoeft geen betoog dat de gunstige conjunctuur in die tijd zijn invloed ook had op de algemene wel vaart. Ambacht en bedrijf floreerden mede. Dank zij de vooruitstrevende elementen, die toen in landbouw- kringen zich krachtig roerden, constateerde men alom verbetering. Maar dit was dan ook dubbel en dwars nood- Waarna een nieuwe moeilijkheid kwamHoe kreeg ze een betrekking Ze besloot de advertenties na te pluizen en de eerste, die ze onder het oog kreeg, was van de advocaat J. Dubois. Persoonlijke sollicitaties a.s. maandagmiddag om 3 uur Riddergracht 47. En daar was ze nu aangenomen. Meteen de eerste keer al raak. Nu was ze er dus. Ja, was ze er inderdaad al 7 Dat zou pas blijken over drie maanden, als haar proeftijd verstreken was. Dan had ze het gewonnen en was haar ideaal ver wezenlijkt. Het ideaal, waarvoor ze vier jaar lang zich ieder genoegen had ontzegd, omdat ze al haar geld als een vrek verzamelde en er slechts wat van gebruikte, als ze papier, carbon of een nieuw lint nodig had. En eens in het half jaar de monteur be talen, die haar machine schoonmaakte en controleerde. Terwijl ze doorgaans een ruime greep deed in haar banksaldo, als ze nieuwe kleren nodig had. Want ze wist, dat ze er alijtd behoorlijk moest uitzien. Een gemakkelijke baas leek die advocaat nu niet bepaald Geen nylonbloesjes, geen blote benen en geen rode nagels. Nu, dat laatste was niets voor haar. En haar nylonbloesjes zou ze dan maar reserveren voor de avonden en de zondag. Voor een etalage bleef ze staan en bekeek zichzelf in de spiegelruit. Ja, ze zag er netjes uit in haar bruine mantelpakje. Smaak om zich te kleden had ze gelukkig. Ze zou er wel voor zorgen, dat ze altijd piekfijn gekleed was. Een baas, die al tijdens de sollicitatie sprak over kleding, die hij niet wilde zien, zakelijk. De lezer moge b.v. eens bedenken dat men omstreeks 1860 nog maar vier provinciale veeartsen telde in Zeeland. Ondanks dit feit sloeg de Zeeuwse veeartsenijkundige dienst een schitterend figuur toen in de jaren 1866 en '67 allerwege de veepest mee dogenloos heerste. Vooral in Zuid-Holland en in de meeste andere provincie's werden toen zeer ernstige verliezen geleden doch onze provincie bleet bijna vol ledig voor de veepest bewaard. Aan de stelregel dat al het vee van een stal bij het constateren van een ziektegeval moest worden afgemaakt, had men door dit onverzwakt te handhaven te danken dat Zeeland voor de noodlottige gevolgen gespaard bleef. Tevens verbood het provinciaal bestuur in, 1860 de in- en uitvoer van vee en besloot de Z.L.M. in dat jaar geen enkele veetentoonstelling te organiseren. Dat deze ramp van 1866-67 Zeeland voorbijging moge blijkefl uit de volgende tabel ontleend aan „De Nederlandse Landbouw" Rennies herstellen prompt het evenwicht neutrali seren alle overtollig maagzuur in een wip. Op het moment dat ge Rennies neemt en deze smelten op de tong, zakt de pijn, om na enkele minuten geheel te verdwijnen. Neem toch Rennies. Gemakkelijk in te nemen gewoon laten smelten op de tong. En helemaal niet naar om in te nemen. Integendeel smakelijk en onopvallend Ing. Med. Dit „intermezzo" kenschetst zekere toestanden uit die tijden toen over het algemeen in onze provincie, hoofdzakelijk door de transportmoeilijkheden, nog maar weinig vee verhandeld werd naar buiten de provincie, alwaar we treffende staaltjes over zouden kunnen ver halen. Maar in 1868 werd door de Zeeuwse vee houders onevenredig veel vee van de hand gedaan aan opkopers uit de provincie's die zwaar geleden hadden van de runderpest. Hierdoor verloor Zeeland het meest waardevolle deel van zijn veestapel. We zouden gaarne voortgaan met nog breder uit te spinnen welke toestanden er in die tijd verder nog heersten ten opzichte van landbouw, veeteelt en paardenfokkerij. Maar we zouden dit bestek belangrijk te buiten gaan hierover dermate uit te wijden en vermelden nog dat in die tijd naast Middelburg en Goes, Ie weekmarkten van Axel, Oostburg en IJzendijke ook reeds als de belangrijkste werden geregistreerd in de alndbouwgeschriften Axel was dan ook in die tijd weer één der meest toonaangevende plaatsen in onze streek. Was het ook niet Axel, dat een der krachtigst agerende plaatsen was voor het stichten der Coöperatieve Beetwortel suikerfabriek te Sas van Gent, waarvan de oprichtings vergadering immers alhier plaats had En toch zien wij, kinderen van deze eeuw" van ongekende technische vooruitgang en perfectionering, vaak met minachting terug op die tijd, die toch maar een lange mensenleeftijd achter ons ligt. lette er natuurlijk altijd op, wat ze wel droeg. Dus ook dat was een punt van belang Steeds een ver zorgd uiterlijk. Ze liep weer verder en zag op de hoek een restau rant. De lust bekroop haar om naar binnen te gaan en zichzelf te tracteren. op een heerlijk maal. Maar ze bedwong zich. Weliswaar waren de zeven magere jaren nu voorbij en kwamen hopelijk de zeven vette, in omgekeerde volgorde dus als het Bijbelverhaal. Maar ze zou de huid niet verkopen voor de beer ge schoten was. Ze moest er in de eerste plaats rekening mee houden, dat ze een maand lang moest teren op haar reserves. Misschien, dat ze in de avonduren nog wat tikwerk kon klaarmaken. Doch ze zou haar werkgevers er al vast op attenderen, dat ze er lang zamerhand mee ophield. Konden ze uitzien naar een ander. Het aanvangssalaris viel haar tegen. Honderdtachtig gulden. Ze had wel maanden gehad, dat ze het met tikwerk bijna verdiende. Maar ja, dan was ze ook in de weer van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Nu zou het worden van 's morgens half negen tot een uur of half zes 's avonds. En ruimschoots tijd voor koffiedrinken. Bovendien zaterdagsmiddags vrij. Het belangrijkste winstpunt was evenwel, dat haar studie nu rente ging opbrengen. Tijdens neerslachtige buien had ze zichzelf wel eens afgevraagd of ze er ooit profijnt van zou hebben. Ze had al die jaren deze moeilijkheid wel voorzien Hoe raak je aan de slag, als je geen getuigschriften: hebt Als je pas van de Ulo of de H.B.S. komt, is je diploma je ge tuigschrift. En als je dan, na bijvoorbeeld een jaar gewerkt te hebben bij dezelfde patroon, eens wilt veranderen .beschik je bij je sollicitatie over het ge tuigschrift van je vorige baas. Dan heb je tevens practijk-ervaring, en dat miste zij ook. Axel rond anno 1873. Uit de talrijke feiten én gegevens in het Zeeuwse jaarboekje van het jaar 1873 vond ik interessante dj fers van de bevolking van het gewest, de tje1- meenten en het rijk. Zo bedroeg de totale bevolking onzeer provincie op 31 december 1869 181.533 inwoners. Nog geringer van bevolking waren Utrecht met 176.234 en Drente als kleinste provincie met 108.257 inwoners. De totale Nederlandse bevolking telde toen 3.652.072 inwoners. Stellen we de bevolking van ons land momenteel op rond 11 millioen inwoners dan kunnen we veilig aannemen dat in ruim 80 jaar tijds onze Nederlandse bevolking is verdrievoudigd. Nu telde het inwonertal van Axel in, bovengenoemd jaar 2750 inwoners. Naar de huidige bevolking van tegen de 8000 zielen gerekend is de groei en toe neming van de Axelse bevolking procentsgewijs wei nig minder dan die van ons koninkrijk. Dank zij deze verheugende groei is Axel b.v, in onze provincie Zierikzee met een kleine 1000 inwoners voorbij ge streefd. Zierikzee, dat nota bene in 1873 met 8045 inwoners nog de derde stad in onze provincie was. De hoofdstad Middelburg telde toen 16.174 inwoners en Vlissingen nog slechts 9897 zielen. Goes als vierde had 6272 en Terneuzen dat nog niet veel betekende in die tijd 3849 inwoners (bijna 1100 meer dan Axel). Voor de lezers valt hieruit op te maken dat de stijging van het Axelse bevolkingscijfer relatief wei nig minder was dan die van Vlissingen dat zijn be volkingsgetal eveneens met bijna 300% zag toenemen. Deze bevolkingsaanwas behoort in Zeeland tot de uitzonderingen. Alleen Terneuzen overtrof in ver houding nog deze aanwas nu deze gemeente een in wonertal heeft van ruim 14.000 zielen. In verhouding tot alle andere provincies is Zeeland dat in 1954 een zielental van 274.132 telde de schaarst bevolkte provincie geworden. Naar inwonertal ging Utrecht met 350% vooruit en is Drente nu ook Zee land voorbij gestreefd. En zo was ons stedeke met zijn gering inwonertal van een tegenwoordige dorpsbevolking geen grote on der de Zeeuwse zustersteden. Het had echter nog ten volle zijn betekenis als „stad" met zijn kanton gerecht, zijn drukke weekmarkt en zijn sterk agrarische geaardheid. Ondanks het slechten van haar poorten en wallen was er nog altijd iets van dat oude aristocratische karakter dat de ambachtshoofdstad kenschetst. Bij feestelijke en andere gelegenheden hield Axel zijn waardigheid als zodanig op en bij een koninklijk be zoek was het Axel dat steeds naar die maatstaf werd vereerd. Vanzelfsprekend bestond de vroedschap overeen komstig de desbetreffende wettelijke bepalingen toen uit een geringer aantal leden. Burgemeester in die dagen was dr. Hubert Johannes van. Eek, die woonde in de Nbordstraat in het tegen woordig door de heer P. Dekker-Oggel bewoonde pand. Naar het schijnt was er op het moment dat ons „boekske" gedrukt werd te Axel een raadsvacature, althans er waren maar zes raadsleden vermeld, ter wijl ook maar één wethouder werd genoemd, n.l. de heer M J. van Vessem. Raadsleden waren verder de heren P. van Fraayenhove, J. de Putter, A. S. van Overstraten Kruysse ,S. A. de Smidt en J. D. Noske. De politieke gezindheid was bijna unaniem liberaal. Als secretaris functioneerde de heer J. van Doese laar Schoonakker en als ontvanger de heer A. E. C. van Dishoeck. Als bijzonderheid zij ook nog vermeld, dat Zaam- slag in dat jaar slechts 49 inwoners minder had dan Enfin, ze had ditmaal eens een grote dosis geluk gehad, doordat ze de laatste sollicitante was geweest. Natuurlijk was die meneer Dubois het beu geworden, telkens een andere sollicitante te woord te staan. Daarom waren er weerstanden weggevallen en het feit, dat ze feilloos zijn stenotje had uitgewerkt, deed hem besluiten haar voorlopig aan te nemen. Zo, dat was een overwinning. Haar stelregel, om alles van het begin af zo secuur mogelijk te doen, had nu zijn nut bewezen. En als ze dat in de toe komst bleef handhaven, zou ze bij meneer Dubois wel een vaste aanstelling krijgen. Opgewekt neuriënd stak ze de sleutel in het slot en opende da deur. Nu eerst maar eens een maal klaar maken en dan nog wat tikwerk. Want deze week moest ze zoveel mogelijk schoon schip maken, zodat ze de eerste maand van haar betrekking bij advocaat Dubois nog wat kon bijverdienen. Hoofdstuk 3. Die maandag zag ze toch nog wel een beetje op tegen de baan, die ze nu ging beginnen. Doch juf frouw Derks bleek een hartelijke collega te zijn „Hang hier je mantel maar, deze kast is er speciaal voor. En kom dan maar eerst even hier zitten. Dan babbelen we wat en ik zal je een beetje wegwijs maken. Meneer komt in de regel nooit vóOr half tien en als hij zitting heeft, gaat hij binnen een kwartier weer weg." Het bleek geweldig mee te vallen. Josien Derks vertelde over het werk en daarbij rookten beiden een sigaret. „Maar doe het nooit als meneer er is, want hij heeft een hekel aan moderne vrouwen." Hanneke knikte. „Ik vermoedde al zoiets. Ik mag tenminste geen nylonbloesjes dragen en ik moet kousen aan hebben Axel, terwijl het aangrenzende Zuiddorpe toen os geveer evenveel zielen telde als tegenwoordig. De bi volking van Overslag was beduidend hoger dan i en bedroeg 505 zielen, Koewacht 2002, Westdorp 1486 en Sas van Gent zege en schrijve 1131 zielen Nog een bijzonderheid vermelden we, n.l. het aaj tal katholieke ingezetenen dat in onze gemeente 371 bedroeg en thans zeker ruim verviervoudigd zal ziji De Axelse parochie van de H. Gregorius werd i 1873 bediend door pastoor P. van Vooren. Waar de lezers zich wellicht ook over zullen ver wonderen was dat er maar één arts in Axel was ge vestigd. Dit was dr. A. de Fouw en als vroedvrou» trad hier ter plaatse op mej. C. M. de Booy. Onzuiver bloed is inderdaad veelal de oorzaak va veler lijden aan Rheumatische Pijnen. Kruschen's zes minerale zouten voeren de bloedzuiverende organen nieuwe krachten toe, maken ze weer jeugdig. En zo naarmate het bloed weer krachtig gaat stromen - verdwijnen de pijnverwekkende onreinheden langs dl natuurlijke weg. Vraag Kruschen bij Uw apothekei of drogist. Ing. Med. Als hoofden van scholen vonden we vermeld do heer H. van Wijngaarden (openbare lagere school) ei J. Teygeler (bijz. school Molenstraat). Onder het hoofd opgaaf van logementen vonden we voor Axel vermeld „Het Gulden Vlies", L. B A. Rolff,,'t Hof van Holland", wed. N. Steenput „De Witte Leeuw", wed, M. S. Dees „De Vlas bloem", D. F. l'Ecluse „Schippershuis", F. v. d, Broeke„Hotel de la Station", F. van Laere-Dees. Voor een tijd van welvaart we spreken niet vat hoogconjunctuur in de tegenwoordige zin wildet we nog op één eigenaardigheid wijzen, n.l. dat in die tijd de emigratie uit Zeeland nogal in „trek" was. Vooral, ja bijna uitsluitend maar de Verenigde Staten Zo vertrokken in 1873 niet minder dan 112 hoofdei van gezinnen met 48 vrouwen en 161 kinderen, it totaal 321 personen naar de nieuwe wereld, waarvan meer dan de helft uit het Land van Cadzand. Merkwaardig dat uit alle delen der provincie ge zinnen of personen emigreerden, maar uit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen geen enkele. Of dit een bij zondere oorzaak had is moeilijk te verklaren en met alle liefde voor onze streek en stad zouden we toet niet gaarne durven verklaren dat het hier in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen toen zo'n ideale toestand was, dat het in niemands hoofd opkwam om te emigreren. We menen het met de opsomming van enkele der o.i. meest in het teken der belangstelling staande ge gevens .hierboven gevoegelijk te mogen laten. Het verheugt ons dat juist bij het van de pers komen van dit nummer een groot, in Axel geboren historicus van naam ons een heleboel andere en meer interes sante dingen zal komen vertellen over onze streek en stad, alsook over de afstamming van de bevolking van dit goede land, overvloeiende van melk en honing. Mr. Petrus Dieleman, die in de derde kwarteeuw der vorige eeuw op Axelse bodem het levenslicht aanschouwde en tientallen jaren lid van Gedeputeer de Staten, alsmede voorzitter van de Z.L.M. was, zal ons op zijn bekende wijze nog eens meevoeren naar dat rijk onzer herinneringen dat toch nog altijd voor velen zijn bekoring blijft behouden, zelfs on danks degenen die beweren dat het maar weinig zin heeft telkens naar die tijden van weleer terug te keren in woorden en gedachten. Laat ieder in dit opzicht alzo zijn hobby Wij voor ons dus de „onze Immers „In het verleden ligt het heden, in het nu wat worden zal Niet in het minst geldt dit voor het aloude streekcentrum en de ambachtshoofdstede Axel „Kousen, 7" „Nu ja, ik mag niet met blote benen hier komen, heeft meneer gezegd. En m'n nagels niet lakken." „Dat weet ik. Precies hetzelfde heeft hij gezegd, toen ik hier kwam solliciteren. Met uitzondering van de nylon-bloesjes, want die bestonden toen nog niet." „Werk je hier al lang 7" „Bijna vijf jaar. Ik was 19, toen ik hier kwam.' „Dan ben je net zo oud als ik. Ik ben ook 24." „Maar nu ga ik trouwen. We hebben een huis, in Noord. Geluk gehad." „Fijn zeg. Wat doet je aanstaande man „Aan de gemeente. Monteur bij de tram. Betaalt goed." „Vanzelf. Wat betaalt tegenwoordig niet goed „O ja, wat heb je als beginsalaris gekregen „Honderdtachtig gulden," antwoordde Hanneke ge ringschattend. „Niet veel hé Ja, hij is een beetje krenterig, maar als hij geen aanmerkingen kan maken op je werk, krijg je gauw genoeg meer. Maar vraag er niet om. Als hij een goeie bui heeft, zegt-ie uit z'n eigen wel „je krijgt volgende maand twintig gulden meer." „Is dat bij jou ook zo gegaan Josien knikte. „Je zult nog wel eens wat van 'm moeten slikken ook. Hij kan, als hij zo een bui heeft, zelfs grof zijn. Maar dan denk je bij je eigen maar Vent, je bent niet wijzer. Dat doe ik ook. En de volgende dag is hij weer heel anders. Zeg, waar heb je gewerkt 7" „Nergens," antwoordde Hanneke laconiek. „Nergens 7 Hoe kan dat nou 7" (Wordt vervolgd) i afgemaakte afgemaakte aangetast gestorven zieke dieren verdachten hersteld Zuid-Holland 96731 46437 15770 2893 34523 Utrecht 50416 30654 3564 475 16198 Zeeland 22 3 19 7

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 2