CHANTAGE 11 J. C. Vink, Axel UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON door JOKE DE VALK. OVERSLAG SPORTNIEUWS Bij a voorziei ïuishou nog bel namelijl rundvee gen vin nog pla in de p Gelder! ziening vindt i: In de c geslach schaper De r en spel geschoi rantsoe waring De i kluizen BEKENDMAKING. Gevraagd een flink dag meisje voor de huishouding. Stationstraat 34, Axel. Gevraagd Een Werkster. Adres te bevragen Bureau van dit blad. diepvri werkin De c dat hel smaak, bederf van -2 dat de: is en De kunnet len he sterilis gaan loren c Boven Een echter gesloft mers e de hui rilisert niet al het vl vallen soms Het het in: «L/ Philip: lelijk; chooi voo >edraj f 2 en do loestel de vanl eno litgai de iren 1 wal zola DE JAARMARKT. Zoals we reeds in ons vorig nummer meldden zal de Axelse jaarmarkt op donderdag 12 december a.s. plaats hebben en zijn de nodige voorbereidingen door de bestaande commissie reeds volop gaande. De Axelse jaarmarkt toch mag zich nog steeds in een groeiende belangstelling verheugen, getuige het feit, dat reeds thans belangstelling betoond wordt vanuit de grote steden omtrent de datum waarop deze plaats heeft. Dit zegt ons dat het vee uit Zeeuwsch- Vlaanderen zeer gewild is en kwalitatief in de grote veemarktcentra dus zeer hoog staat aangeschreven. Het is daarom niet overbodig het streven dat' bij de commissie en veehandelaren reeds zo duidelijk bleek, nog eens extra aan te moedigen aan het adres van de landbouwers-veefokkers, opdat de roep van de Axelse jaarmarkt uitgaande nog groter wofdt. Ook voor de landbouwers toch is een bloeiende vee stapel een levensbelang. Dat naast de veehandel ook de middenstand profijt heeft van een drukbezochte jaarmarkt is onweer sprekelijk. We doen ook langs deze weg daarom volgaarne een beroep op hen die gewoon zijn met een financiële bijdrage de commissie te steunen. Zoals gebruikelijk, is wederom een loterij aan deze jaarmarkt verbonden met een twintigtal aanlokkelijke prijzen, w.o. een vet varken, een kalf, een big, een tiental kalkoenen enz.,die tesamen een aantrekkelijk kansspel vormen. Naar we nog nader vernemen bedraagt het inleg- geld voor alle dieren 1,50 per stuk. ELECTRISCHE KOOK- EN BAK- DEMONSTRATIE DOOR DE P.Z.E.M. Uiterst leerzaam en buitengewoon interessant was de vanwege de N.V., „P.Z.E.M." vrijdagavond alhier in „Het Centrum" georganiseerde demonstratie van electrisch koken en bakken. Nagenoeg de ganse be nedenzaal van het gebouw was gevuld met een be langstellend auditorium van naar schatting ruim 400 Axelse dames. Zij allen jong zowel als oud hebben zonder uitzondering genoten van wat er op deze avond geboden werd door de P.Z.E.M. aan noviteiten die voor velen op het gebied van practische kookkunst nog openbarend werkten. Weliswaar waren er onder deze honderden ook talrijke huismoeders, die reeds ta lvan jaren gebruik maken van en vertrouwd zijn met het electrisch koken en bakken en in economisch opzicht hebben geleerd dat dit boven alles te prefereren is boven welke andere methode. Niet goedkoper, maar toch economischer en ook uit hygiënisch oogpunt te prefereren boven elke andere aan te wenden energie. Deze allen werden door ir. R. A. M. Vis, bedrijfs- ingenieur der N.V. P.Z.E-M. hartelijk verwelkomd. Deze zo massale opkomst was in zeker oozicht een verrassing en spr. werd daarin in, zijn stoutste ver wachtingen overtroffen. Ofschoon de toepassing van electriciteit als energiebron ook voor de huishouding feitelijk voor zichzelf spreekt en als zodanig een uit gesproken voordeel biedt. Spr. wees op de automa tisering der industrie, het gebruik van electrische rekenmachines, die in een fractie van seconden of minuten grote rekeningen en tabels zelfstandig op maken. en daarbij zichzelf controleren. Merkwaardig daarom dat tot heden toe de huis houdelijke toepassing enigszins achter was gebleven, 2) Na enige minuten draaide het meisje het papier uit de machine en keerde terug naar het bureau. Ze overhandigde het vel papier en de advocaat bekeek het belangstellend en nieuwsgierig. Daarna overhan digde hij de krant, waaruit hij voorgelezen had en Wees het betreffende stukje aan „Leest u het eens Op, dan zal ik het nazien op uw tikwerk." Met beheerste, kalme stem las juffrouw Schoneveld het krantenstukje voor tot het einde en vouwde toen het blad weer samen, waarna ze in gespannen ver wachting keek naar de man. Deze knikte met voldoening. „Het valt me mee, juffrouw ehSchoneveld. Er zit werkelijk geen enkele fout in en u hebt inderdaad het stukje woord voor woord opgenomen. U hebt natuurlijk vaker ge typt." „Jawel, meneer. Ik heb thuis een schrijfmachine." „Werkte u daarmee 7" Ze knikte. „Om te kunnen studeren moest ik ook geld verdienen. Ik heb alle mogelijke tikwerkjes aan genomen, vertalingen ik ken vrij goed Engels adressen typen, manuscripten overtikken en zo." Advocaat Dubois, die de gehele namiddag een mise rabele bui had, omdat ondanks zijn felle pleidooi een cliënt van hem tot langdurige gevangenisstraf was veroordeeld, kreeg geleidelijk aan een mildere stem ming. Temeer, omdat hij steeds meer bewondring kreeg voor deze vrouw. Mensen, die net als hij, van de grond af aan zich opgewerkt hadden, kregen door gaans zijn sympathie. Hier was dus ook weer zo n auto-didacte. Ze bestonden dus nog in deze mate rialistische tijd. „Nou, juffrouw Schoneveld, behalve dat u be rekend bent voor uw taak, hebt u bovendien vandaag een grote dosis geluk. Als u vanmiddag als eerste sollicitante hier binnengekomen was, zou u binnen vijf minuten weer op straat gestaan hebben. Zonder tastbaar resultaat. Ik heb vanmiddag zeven sollici tanten gehad, die geen van allen feilloos een een voudig stenotje konden opnemen en uitwerken. Trots maar gelukkig thans zienderogen veld wint, getuige ook deze avond met haar massale opkomst. Spr. wees op de deze zomer te Amsterdam ge houden tentoonstellling „Het Atoom" waar misschien ook Axelse dames geweest zijn en daar o.m. een kijkje hebben kunnen nemen in de keuken van de toekomst. Deze was zo hypermodern ingericht dat de dames in linea-recta verbinding waren met hun leveranciers en deze niet alleen spraken maar ook konden zien. Zo geperfectioneerd was hier -alles dat het dienstboden- vraagstuk meteen tot oplossing zal zijn gebracht in de toekomst. Het is natuurlijk thans .nog uitgesloten dat iemand in ons midden er aan zou kunnen denken zich een dergelijke luxe die het nu nog is te permitteren. Maar wees gerust, zei spr., binnen tien jaar zullen we hier nader mee worden geconfronteerd en dan zal de toestand zich in die richting al een eindweegs heb ben ontwikkeld. Hij wees nog op een enquete nog maar kort ge leden in een Terneuzense volkswijk ingesteld, waaruit kwam vast te staan dat op 96 woningen in 34 was machines in gebruik waren, dus in meer dan 30%, een bewijs ook hier weer dat we die richting uitgaan. Zo is het met de aanschaf van een hoop andere dingen, hetzij een bromfiets, een wasmachine, een mixer of hoogtezon. Men besluit daartoe riet omdat ze goedkoper, doch economischer zijn. Spr. eindigde met een opwekking de electrischestroom als energie bron te benutten en deze avond is er mede om u te leren om misbruik van energie tegen te gaan en de taak der huismoeders te helpen verlichten. Hierna was het woord aan de heer de Lange uit Middelburg, die een der ijverigste verkopers van di verse electrische apparaten en -artikelen bij de P.Z.E.M. is en zich op deze avond opi vlotte en humoristische wijze van zijn taak kweet, ook door een pleidooi voor aanschaf van diepvries-apparaten, die in West Zeeuwsch-Vlaanderen reeds geweldig zijn ingeburgerd. Het is merkwaardig dat het Ooste lijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen in dit opzicht nog achteraan komt, waardoor het gezegde,',dd Wijzen uit het Oosten" in deze althans niet van toepassing kan worden gebracht. De clou van de avond volgde hierna door een practische causerie omtrent de kook- en bakkunst door middel van het gebruik van de electrische oven. Het waren de dames Lansu en Cornelis die op slag vaardige en propagandistische wijze hun vaardigheid en deskundigheid tentoonspreidden bij de bereiding van heerlijke taart, cake, soep, vla, vlees, aardappe len en ander gerechten. Eerstgenoemde van deze beide dames bezong de lof van de moderne kookkunst in de meest wlsprekende vorm. De vlotheid waarmede zij de te volgen metho den naar tijdsduur, samenstelling der gerechten en be handeling der attributen, alsmede het doeltreffende onderhoud van platen en fornuis verduidelijkte, ty peerden een vakkundigheid en routine die we nog niet dikwijls mochten constateriem en haar partnerin, de zwijgzame mej. Cornelis deed ondertussen al wat des keukenmeids was op een bijna even vlotte en des kundige Wijze. Precies op de seconde af, (de wekker deed zijn. werk onverpoosd) waren de gerechten bereid en de heerlijke cake en de andere verrassingen, die later onder de dames verloot werden, zagen er begerens waardig uit. Na een pauze waarin koffie met een koekje werden gepresxteerd, werd de demonstratie voleindigd en daarna waren we aan de vertoning van een drietal het feit, dat ze diploma's hadden en bovendien ge tuigschriften. U bent nu de laatst esollicitante en u bent de eerste, die het feilloos doet. Goed, ik zal u een kans geven. Mijn secretaresse gaat over een maand weg. Trouwen. Apropos, hebt u soms ook huwelijksplannen 7" Hanneke schoot in een lach. „O, pardon, meneer. Nee, in het geheel niet." „Niet verloofd 7" „Zelfs geen verkering, meneer." „Zoveel te beter. Laat eens kijkenkunt u jnaandag beginnen „Als het moet, morgen." „Nee, laten we het op maandag houden. aDn be gint net een nieuwe maand. Komt dus mooi uit. U bent voorlopig drie maanden op proef. Dat hebt u goed begrepen Ik moet eerst weten, wat voor vlees ik ir de kuip heb. Daarna zien we wel weer. Maandag morgen half negen bent u dus hier. Aanvangssalaris honderdtachtig gulden. Geen nylon-bldbsjes, geen blote benen. En ook geen rode nagels. Hier zijn uw papieren weer." „Dank u wel, meneer," „Geen dank. En tot maandag dan." „Jawel, meneer. Dag meneer." Dubois keek haar na, tot ze achter de deur ver dwenen was. Hmm, ook een vrij aardig figuurtje. Beschaafd gezichtje. Gelukkig, deze zorg was ook weer van de baan. Zo, en nu maar aan het werk. Door die vermaledijde sollicitanten was hij de hele midadg geen steek opgeschoten. Toen juffrouw Derks een uur later in de werk kamer kwam, zei Dubois, zonder op te kijken „Maan dag komt uw opvolgster, juffrouw. Een zekere juf frouw Schoneveld uit de Lijnbaanstraat. De laatste was nog de beste. U werkt haar wel behoorlijk in, nietwaar „Maar dat spreekt toch vanzelf, meneer." „Ik hoop, dat ik er net zo'n goede kracht aan zal hebben als ik aan u gehad heb, juffrouw Derks." „Dank u voor het compliment, meneer." „Zijn de stukken voor morgen klaar „Alles ligt reeds in de goede volgorde in deze map, meneer." i „Zoals gewoonlijk. Nou, ik ben nieuwsgierig, of uw opvolgster dezelfde accuratesse aan de dag zal leggen." films toe, alle propagandistisch van inhoud, doch zeer atractioheel en technisch geslaagd. Een door Philips gelanceerde korte film, die een ideale lichtspreiding propageerde werd gevolgd door de humoristische rolprent „Hocus-posus in de keu ken" en ten slotte bezochten de aanwezigen nog de „Kermesse fantastique" een sprookjesachtig en ook in werkelijkheid „fantastisch" document dat ons via de kermis bracht in het koninkrijk van „Pluto", maar evenzeer de mogelijkheden aanschouwelijk voorstelde van wat er met electrische stroom zoal bereikbaar is. Een zeer geslaagde P.ZLt.M.-avond die zeker suc ces zal afwerpen en die beëindigd werd met de uit deling van propagandistische lectuur over de toe passing van electrische energie in de huishouding. Een receptenboekje voor de bereiding van allerlei menu's en gerechten, was een attentievolle surprise voor de dames. FILMVOORSTELLING IN DE BEJAARDEN- SOCIETEIT. De wekelijkse bijeenkomst in het Torenlokaal van de Ned. Herv. Kerk zal woensdagnamiddag ter af wisseling in het teken van de film komen te staan. eD bejaarden zullen n.l. worden vergast op een zeer interessante film over Zwitserland, Natuurlijk zijn als steeds alle bejaarden ook nu weer welkom en te dezer gelegenheid willen wij er de aandacht nog eens op vestigen dat de bejaarden-sociëteit ook nu en als regel om 2 uur des namiddags aanvangt en de ingang van het Torenlokaal is aan de Koestraat. VOORBEREIDING PLATTELANDSAVOND VAN DE L.J.G. Uit bevoegde bron vernemen wij dat ook de Land- bouw-Jongeren dit seizoen evenals vorige iaren weer een „plattelands-avond" zullen organiseren, waaraan zeer veel zorg wordt besteed en die een afwisselend programma zal bieden, bestaande uit muziek, zang, declamatie en volksdans. De toneelkern dezer actieve agrarische jongeren- gemeenschap- heeft bovendien ook volgens goede traditie een zeer aantrekkelijk en voortdurend spanning belovend stuk in drie bedrijven van de be kende auteur Arie van der Lugt in studie genomen onder de naam „Morgen schijnt de zon". Naar wij nog nader vernamen zal deze uitvoering plaats vinden op vrijdag 20 december a.s. VERKEERSONGEVAL. Toen de heer O. Dherdt te Overslag zondag per bromfiets van de fabriek huiswaarts keerde kwam hij inbotsing met een wielrijder, waardoor hij kwam te vallen en ernstige verwondingen opliep. De ont boden geneesheer achte onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk alwaar kon worden geconstateerd dat het slachtoffer een schedelbreuk en een hersenschudding had opgelopen. Schaken. LANDAU II—TERNEUZEN II 6M-3J4- De tweede wedstrijd van Landau II voor de com petitie van de Zeeuwse Schaakbond vond maandag avond op de bovenzaal van „Het Centrum" plaats. De tegenstander van onze stadgenoten was ditmaal Terneuzen II. Deze ploeg, die anders steeds een der sterksten was in deze afdeling, was zeer verzwakt opgekomen. Doordat zij slechts met zeven spelers Hoofdstuk 2. Intuusen liep Hanneke Schoneveld op straat en streek af en toe met haar zakdoekje over haar ge zicht. Een enkele scherp-opmerkende voorbijganger zag tranen op haar gezicht, maar hij kon r.iet weten, dat het tranen van blijdschap wanen. Omdat Hanneke bij de eerste de best esollicitatie reeds geslaagd was. Weliswaar voorlopig op proef, maar zij zou wel zorgen, dat ze haar proefperiode glansrijk doorstond. Dit was het zwaarste, waar ze tegenop gezien1 had als tegen een berg solliciteren en te moeten zeggen, dat ze geen getuigschriften had. Bovendien ze was al vier en twintig. De meeste meisjes beginnen de kantoorloopbaan op 17- of 18-jarige leeftijd. Toen had zij die kans nog niet. Vier jaren had ze gestudeerd, het begin was geweest in het laatste jaar, dat ze bij mevrouw Brandts Corsius in betrekking was. Daarna op haar kamertje in Oost, waar ze allerlei karweitjes opknapte en soms tot diep in de nacht zat te Ieren. Eerst stenograferen, dat geheimzinnige kortschrift, waarvan ze aanvankelijk niets begreep. Later kwam ze er geleidelijk aan beter in. I)Ja een iaar waagde ze zich aan het examen. Weken tevoren had ze avond aan avond bij de radio gezeten en naar alle mogelijke en onmogelijke lezingen geluisterd en deze opgenomen in steno, om maar zoveel mogelijk practische routine te krijgen. Het examen was geweldig meegevallen. Ze rolde er als het ware doorheen. Zelfs met prima cijfers. En in de afgelopen maanden had ze met kleine beetjes tegelijk voldoende opgespaard om een tweedehand-s schrijfmachine te kopen. Omdat ze wel wist, dat ze er met steno alleen niet zou kunnen komen. Ze kocht een behoorlijke koffermachine en schafte zich een boekje aan, waarin alle bijzonderheden over het machineschrijven in stond. Binnen een paar maanden had ze al enige vaardigheid gekregen en vanaf dit ogenblik zocht ze tikwerk, waarin ze sA gauw slaagde. Ze kweekte relaties aan en het duurde geen jaar, of ze had voldoende werk voor haar machine. De avonden besteedde ze aan de studie voor het diploma handelscorrespondentie .Intussen deed ze het examen machineschrijven en omdat ze ook nu de no dige vaardigheid bezat, bezorgde dit examen haar al evenmin moeilijkheden. En toen er vier jaren ver streken waren, had ze drie kostbare diploma s in haar bezit. (Wordt vervolgd) verloren. Ook voor de tegenstanders is dit niet prettig, want afgezien van de punten, hebben dei spelers geen gelgenheid gehad te spelen, wat tod nog steeds de hoofdzaak blijft. De resterende zevei spelers deelden de punten V/i3j/£, zodat de eind stand 63^2-3voor de Landau-reserves werd. 1 De gedetailleerde uitslag was als volgt Landau II Terneuzen II 1. L. Vinke J. v. d. Ree 0 2. H. Peeters H. Barentsen 3. M. Walraven M. v. d. Hoek 0 4. A. Verstraeten J. van Es 1 5. N. Bolleman J. Francois 0 6. A. van Esch J. Simpelaar 1 7. J. Verstraeten-F. Lammers 1—0 8. P. van Menen niet opgekomen 1 9. J. Verpoorte niet opgekomen 1 10. J. Verbrugge niet opgekomen 1 0 Biljarten. HET KAMPIOENSCHAP VAN AXEL. Vorige week werd in, café „de la Paix' bij de heer D. Dieleman weer een aanvan ggemaakt met het jaar lijkse tournooi om het biljartkampioenschap van Axt Er wordt weer gespeeld in 2 klassen en de partijei voor de le klasse zijn vastgesteld op 150 carmaboles terwijl die in de 2e klasse eindigen op 100 caramboles een nie Voor de le klase werden vorige week de volgend matchen gespeeld met de daaracher vermelde resul taten G. MattheeuwsL. de Theije 15055 G. A. Mat theeuws—R. Dieleman 86—150; J. van Fraayenhovi P. Groothaert 150—150; P. Leunis—I. Groothaert 125-150. In de 2e klasse waren de resultaten als volgt C HoogstraateF. Groothaert 10072 D. Diele manC. Hoogstraate 62 100; F. GroothaertJ. de Rijke 77-100. KOSTELOZE INENTING OF HERINENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Axel maken be kend, dat op maandag 25 november a.s. om 3.30 uur n.m. in het Consultatie-bureau van het Groene Kruis, Oosterstraat alhier, gelegenheid zal worden- gegeve: tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken. Men wordt verzocht trouwboekje mede te brengen, Axel, 18 november 1957. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren. met de OCTANIUM pen "Octanium" neen speciale combinatie van 8 metalen - door Parker gekozen voor de pen van de '21'. Waarom? Octanium weerstaat spanning, aantasting en slijtage en blijft altijd elastisch. Uw ga rantie voor blijvend pret tig schrijven met deze prachtige Parker vulpen. Bekijk hem, schrijf erme»! Vtrkrtjgbaar in 4 kleuren. PARKER '21' Standard Met blank metalen dop f 35. PARKER '21' Custom Met goldfilled dop f 47.50 /ie ei tra m n zijn i Notel keiijl voor Bprek B AM en k regelaa extra 1 B 5 X Al lef) zo wis: kleut me ui ledt Bi-Am ,e| mag-n 4 in; of

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 2