Fa J. C. Vink Grootste industrie voor horlogeglazen in Maastricht V.—J AGNES TOERISTISCH NIEUWS UIT BELGIË. De nieuwste Parker vulpen rnet OCTANIUM pen Markt 12 - Telefoon 646 Axel In de tweede helft betrad een met goede voor nemens bezielde Axelse ploeg het veld en het duurde niet lang of door een treffer van Hamelink waren de beide partijen op gelijke voet 22). Deze gelijkmaker deed de vechtlust in het rood witte kamip hoog oplaaien. Zo zelfs dat van Fraaijen- hove er uit een der goed opgezette aanvallen in slaagde A.Z.V.V. de leiding te geven (2.3)Hoog vlamde de vechtlust na deze niet verwachte voor sprong ook op in de groen-witte gelederen. Lang duurde de vreugde in het Axelse kamp niet, want of schoon kort voor het einde de score nog in het voor deel der Axelaars stond, waren ook de laatste, even als de eerste 10 minuten precies voldoende voor de thuisclub om deze achterstand in een zege om te zetten Zo bracht het einde- nog een 4—3 zege voor Nieuwdorp. Amemuiden zette haar glorieuze zegetocht weer voort door na een gedecideerd overwicht Wemeldinge met 30 te kloppen. De scorecijfers van de rood- broeken wijzen, nu de helft van de wedstrijden door deze ploeg gespeeld zijn, niet enkel op een schotvaar- dige aanval, maar ook op een hechte verdediging, die zich nog maar 13 maal liet passeren in 9 wedstrijden. Arnemuiden. blijft dan ook in deze regionen absoluut favoriet voor de bovenste plaats. Krabbendijke liet zich ook deze zaterdag weer van zijn beste zijde kennen en bleef op eigen bodem heer en meester over het heus niet te onderschatten Colijns- plaatse Boys. Ook de Terneuzense Boys bleven baas in eigen huis en herstelden zich van hun debacle in Axel door thans Rillandia met sprekende cijfers de kous op de kop te geven. Zo luidt de stand in deze afdeling thans Arnemuiden 9 8 0 1 4713 16 Nieuwdorp 9 7 2 0 45—24 16 Krabbendijke 9 5 0 4 2221 10 Tem. Boys 8 3 2 3 18(19 8 Colijnspl. Boys 7 2 3 2 1412 7 A.Z.V.V. 8 3 1 4 26—23 7 Wemeldinge 9 3 1 5 22—40 7 Spui 7 3 0 4 21-28 6 Rillandia 8 2 0 6 17—36 4 Zaamslag 8 0 1 7 1430 1 ASSENEDE BOUWT ZICH DE MEEST SPECTACULAIRE CARNAVALSSTOET. De 25e juli j.l. wordt een sensationele datum in de annalen en in het toekomstige bestaan der inwoners van het ambacht Assenede. De kogel is door de kerk Op vermelde dag werd een contract afgesloten enerzijds tussen de vernieu wingsgezinde en actieve burgemeester, de heer Em. van Hoorebeke en het schepencollege, anderzijds door de internationaal befaamde folklorist en glazenier Frans van Immerseel, om aan Assenede in de loop der eerste jaren een verantwoorde en aantrekkelijke carnavalsstoet te schenken van uitbundige geestig heid en groot artistiek gehalte. Het is in de tegenwoordige tijd niet voldoende om enkele verklede levenslustige groepen de straat op te zenden om succes te oogsten bij een min of meer verwend publiek. Frans van Immerseel levert het leidmotief van de stoet. Met inachtname van plaatselijke gebeurtenissen tekent hij de rijke afwisselende costuums, maskers en wagens. Reuzen trad enuit zijn poëtische verbeelding, geestig en vol fantasie. Ook wordt er op hem en beroep gedaan om het dorpje een vrolijker en aan trekkelijker aanschijn te verschaffen met het komende carnaval. In een zeer bijzondere feestkleding wil men zich wijden aan een hoger beginsel de gedachte, dat men de ware levensvreugde moet winnen op de dood. Carnavalsvreugde is dus een vreugde tegen de dood in. Zij kan alleen bestaan bij mensen, die de dood niet als onoverwinnelijk beschouwen. De heer van Hoorebeke is één van deze laatste, evenals de kunstenaar waarvan hij zich de mede werking verzekerde. Weldra zal men de vruchten plukken van deze samenwerking en zal de vreemde bezoeker de vitale en levenslustige Saluutjes van Assenede kennen, hun gezonde handelsgeest en hun goede kunstsmaak. Vermelde kunstenaar werkt op volle kracht aan de hem opgedragen taak. Dank zij de medewerking van deze kunstenaar be leefde leper haar heropstanding in een niet te vergeten atmosfeer van de „Kattestoet" en de stad St. Niklaas verkreeg door hem zijn St. Nicolaasstoet. Zo zal Assenede ook dank zij de stuwkracht van haar sympathieke en dynamische burgemeester en de scheppende kunstenaar, die een specialist is op volks kunstgebied en folkloristische optochten, weldra een vernieuwde carnavalstoet in haar straten zien dan sen en spelen, dat het spiritueelste en meest belang rijke schouwspel zal zijn van België op dit gebied. Het lijdt geen twijfel of deze manifestatie zal niet alleen door de bevolking van Assenede worden ge waardeerd, maar zal ook belangstelling trekken, uit wijde omtrek, welke zich zal uiten in een talrijke stroom bezoekers. GEEN LICHTFEESTEN TE BRUSSEL. Maar wel feestelijk verlicht. In verband met de komende Wereldtentoonstelling te Brussel zullen dit jaar de lichtfeesten, die sinds 194 8in deze stad rondom Kerstmis gehouden werden, niet doorgaan. Dit neemt niet weg, dat Brussel meer dan ooit in de avonduren een feestelijk verlichte stad is. De Grote Markt met de eeuwenoude prachtige ge bouwen is elke avond met schijnwerpers verlicht. De grote boulevards Anspach en Adolph Max en de nieuwe wegen, viaducten en tunnels, die gebouwd zijn voor de verwachte drukte in 1958, baden al evenzeer in een zee van licht. Daar komt nog bij, dat het Brusselse zakenleven zich al voor een groot deel ingesteld heeft op de Wereldtentoonstelling. Vele nieuwe lichtreclames zijn in de stad verrezen en ook aan de etalages wordt weer meer zorg besteed dan voorheen. Een bijzondere attractie is nog het zeventien verdiepingen hoge ge bouw van de sociale verzekeringen op een hoogte in de Kruidtuin (Jardin Botanique), dat des avonds ge heel verlicht is. Al met al heeft het er veel van, dat Brussel als lichtstad Parijs voorbij gestreefd is. In de avonduren trekt de Belgische hoofdstad dan ook veel bezoekers. BELGISCHE KUST BIEDT OOK IN DE WINTER VERMAAK. De feestelijke maaltijden, dit gedurende het winter seizoen in Oostende en Knokke op de zaterdagen gehouden worden, zijn zeer succesvol voor deze Bel gische kustplaatsen. De chef-koks van bekende Franse restaurants bereiden elk weekend de bezoekers een bijzonder menu en de belangstelling is groot. In Oostende wordt de „Ronde van de chef-koks van Frankrijk" in de Kurzaal gehouden in Knokke zijn de gastronomische weekends in het Casino. Men schrijft in voor één of twee couverts en daarbij is dan gratis logies in een bekend hote linbegrepen. De deelnemers in Oostende dingen nog gratis mee naar een aantal aardige prijzen, met als hoofdprijs over het gehele seizoen een reis naar de Congo. In de Koninklijke Schouwburg te Oostende worden op de zondagen Franse voorstellingen gegeven door Belgische en Franse gezelschappen, waaronder de Comédie Frangaise. Op een aantal dinsdagen spelen de Koninklijke Nederlandse Schouwburg, de Konink lijke Vlaamse Schouwburg, het Vlaamse Schouwtoneel en het Reizend Volkstheater. CONGRESGEBOUW MET TELEVISIE TE LUIK. In mei 1958 zal in Luik een groot congresgebouw voltooid zijn, dat ontworpen is om Luik te maken tot een Europees congrescentrum. Reeds nu zijn voor het nieuwe gebouw veertig internationale congressen ge boekt, waarvan er verscheidene omstreeks 2000 deel nemers zullen omvatten. Het gebouw heeft een plaats gekregen in de Jardin d'Acclimation langs de Maas. Het hoofdgebouw telt vijf verdiepingen. De stijl herinnert aan het gebouw van de Verenigde Naties te New York. Het gebouw omvat drie afdelingen de vergader afdeling, de restauratie en radio- en televisie-studio. In de vergaderafdeling komen drie congreszalen voor resp. 1000, 500 en 200 personen, met voorzieningen voor gelijktijdige vertalingen, alle projectiemogelijk heden, interne grootbeeldtelevisie, waardoor men één spreker voor de drie zalen kan laten optreden en uiteraard commissiekamers, voorzieningen voor secre tariaten en voor de pers en radio. De restauratie afdeling omvat een café, een cafetaria, een restaurant, een leeszaal, een bar en een eetzaal voor 1200 gasten. De derde afdeling vormt een complete radio- en tele visiestudio, waarin ten dele voor de congressisten ook publieke voorstellingen gegeven kunnen worden. HONORARIUM VOOR EEN ARTS. Een muntstuk in één der longen. Het moet de 31-jarige Caroly Szephegyi als muziek in de oren hebben geklonken, toen de dokter verklaarde dat zijn langdurig en vele hoesten niet de long-t.b.c. ten grondslag had. „Gelukkig", heeft hij verzucht, „maar wat is dan de reden dokter zo voegde hij er direct aan toe, „is het nog erger 7" De dokter weifelde even. „Het kan min der erg, even erg of zelfs nog erger zijn," zei hij toen. „Je hebt een muntstuk in een van je longen". Toen gingen Caroly's ge dachten terug naar een dag, ruim twee jaar geleden, toen hij met zijn vrienden een leuk spelletje speelde. Zij gooiden een muntstuk in de lucht en de grote kunst was dan dit muntstuk met de mond op te vangen en toen was er een muntstuk bij Caroly naar binnen geglipt. Dat was in het dorpje Berghausen bij Kassei in Duitsland en hoewel hij er aan vankelijk geen last van had, was hij de laatste tijd erg gaan hoesten en besloot hij toen maar naar een dokter te gaan. Een onderzoek bracht aan het licht, dat het muntstuk de oorzaak van alle narigheid was en nu staat de medische wetenschap in de laatste jaren weliswaar voor niets, maar het heeft dr. K. toch lange tijd nadenken ge kost om te beslissen of hij deze moeilijke operatie, die nodig was om Caroly's leven te redden wel op zich zou nemen. Caroly piekerde er niet over. „Het moet gebeuren" en hij had practisch ook geen andere keuze. De dokter meende dat het muntstuk de long was binnengekomen op het moment, dat Caroly voor het muntstuk op te vangen had staan lachen waardoor het „keeldeksel" open stond toen hij de munt opving, waar door de weg vrij was door de luchtkoker om de long te bereiken. Dr. K. besloot tot de gevaarlijke operatie. Hij stak door de luchtkoker een z.g. bron- choscoop, een apparaat dat veel overeen komst heeft met het roer van een duikboot al is het dan veel kleiner. Na 40 centimeter stuitte de arts op het muntstuk en toen be gon het angstwekkende werk. Een ver keerde beweging kon Caroly het leven kos ten, Stille, bijna van spanning trillende mi nuten, gingen voorbij, langzaam kwam het muntstuk omhoog, millimeter voor milli meter trok toen de dokter met de bronchos- coop het geldstuk door de luchtkoker om hoog en toen het de mon duit was, bevoelne de arts het harde stuk metaal. Caroly's leven was gered en „dat muntstuk is mijn hono rarium" zei dr. K. „dat heb ik eerlijk ver diend." Vreemde gewoonte. In de Ameri kaanse staat Massachusetts heerst een zeer vreemde gewoonte. Dat moest een Duitse toerist tot zijn grote schade en schande on langs ondervinden. Wanneer men daar na melijk een meisje meer dan tien maal ge kust heeft, staat dit gelijk aan een huwelijks belofte. Dat wist de man niet en het kostte hem een flinke som gelds om kwijtschelding van zijn onbewust gedane belofte te ver krijgen. - Meer melk en eieren door muziek. Twee Engelse boeren in Essex menen dat het met de veehouderij beter gaat, als er muziek aan te pas komt. De ene speelt piano in de koeienstal en krijgt liters melk meer dan anders. De ander speelt accordeon bij zijn kippen en krijgt thans tweemaal zoveel eieren als gewoonlijk. Ondervind zélf hoe gemakkelijk en soepel de op zienbarende OCTANIUM pen van de nieuwe Parker „21" schrijft. De Parker „21" is in &Ue onderdelen een Parker pro duct bt) uitnemendheid! Gaarne tonen wfl U onze grote sorte. ring beroemde Parker pennen. Pen t 36.- Set f 55.- Er zijn ook andere beroemde Parker pennen in de prbsklassen ran f 20.50; fa.-; f25.-; f33.50; f37.50; (63L50; f63.50 en f89.75. Nederland beschikt over een unieke hor- logeglazenindustrie. Het is merkwaardig, dat buiten de kringen van de horlogers zo wei nig vaderlanders dit weten. Toch is de faam van deze industrie wijd en zijd verspreid. Naar niet minder dan 80 landen en gebieden gaan haar producten, bij welke export onze nationale deviezenpot wèl vaart. In Maas tricht aan de Wilhelminasingel staat dit be drijf, de „Stella", Nederlandse fabriek voor onbreekbare horlogeglazen. Het gebouw was voorheen een hotel en de inrichting laat dan ook niet toe, dat de productiegang, die is verspreid van onder in de kelder tot boven op de zolder, zo efficiënt mogelijk verloopt. Daarom zal men omstreeks het einde van dit jaar een nieuwe zeer doelmatig inge richte fabriek aan de Fort Willemweg be trekken. Rond 25 jaar geleden, in 1933, heeft de heer Justin Heygele, importeur van horloges en uurwerken, deze onderneming opgericht. En zij is in Europa uitgegroeid tot de groot ste fabriek in horlogeglazen. Toen de heer Heygele begon, waren er voor reparatie doeleinden in Nederland nauwelijks horloge glazen te krijgen en zo ja, dan waren deze vrijwel uitsluitend van glas en veelal zeer duur. Hij nam de vervaardiging ter hand en startte direct met de onbreekbare glazen. De grondstoffen hiervoor zijn cellulose-ace- taat en methylmethacrylaat, een doorzichtige kunststof die ook als „plexiglas" bij velen bekendheid geniet. In de jaren voorafgaande aan de tweede wereldoorlog slaagde het be drijf er reeds in te exporteren en wel naar Malakka, België en een aantal andere Euro pese landen. Naar Zwitserland begon men vooral na 1945 de uitvoer te stimuleren. Zo werd een speciale exportafdeling opgezet. Via „ge richte brieven" en het sturen van monster- zendingen gaf men bekendheid aan het be drijf. Het resultaat v.an al deze activiteiten is inmiddels geweest, dat „Stella" thans zelfs naar Zwitserland, dat op het gebied van horloges en -onderdelen moeilijk toe gankelijk is, uitvoert. Eigen machines. Het bedrijf vervaardigt zelf zijn machines, naar eigen ontwerp. Er zijn tot nu toe geen machines te koop waarmee men horloge glazen kan maken. Deze omstandigheid maakt mede duidelijk, dat we hier met een zeer unieke industrie te doen hebben. Tach tig man personeel omvat deze Maastrichtse onderneming. Uit de grondstof worden via snijden, persen, afdraaien en polijsten de horlogeglazen verkregen, naar het model van de moedervorm, die in de matrijsmakerij voor het eerst werd gemaakt. Dit laatste, evenals verscheidene reeds genoemde be werkingen, is precisie-arbeid van hoge orde. Het materiaal mag geen tolerantie vertonen, het moet zeer helder-doorzichtig zijn en het komt voorts op één-tiende en zelfs op één honderdste millimeter nauwkeurig aan. Het opzetten van de glazen op de horloges is een vak op zichzelf. Men denke aan de eisen die het waterdichte uurwerk stelt. Maar ook het „gewone horloge" vraagt een uiterst nauwkeurig „afgestemd" glaasje. Het is dan ook niet te verwonderen dat het bedrijf tevens gereedschappen daarvoor ver koopt en bovendien een speciale afdeling heeft ingeruimd voor het opzetten van de glazen volgens een gepatenteerd systeem van welke afdeling' tal van de naar schatting drieduizend horlogers in den lande gebruik maken. 3000 typen. Het aantal maten waarin „Stella haar glazen aflevert, is enorm groot. Men kent weliswaar slechts drie soorten ronde gla zen, vormglazen alles wat niet rond is en optische glazen, doch elke soort levert weer een aantal meer of minder courante typen op. In elk type telt men ten slotte weer verschillende maten. Er zijn typen die met één-tiende millimeter oplopen. Zo komt men in totaal op een assortiment van meer dan 3000 typen uit. Maastricht produceert vele millioenen horlogeglaasjes per jaar. Tussen de 80 en 90% van de productie gaat naar het buiten land. Naar Mexico, waar men de markt via radioreclame op Amerikaanse leveranciers veroverde naar de afnemer in het zui delijkste puntje van Chili en naar de Egyp tenaar, die in zo perfect Frans brieven naar de firma had geschreven, doch die, toen men hem bezocht, geen w'oord van de Gal lische taal bleek te kunnen spreken

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 3