CHANTAGE V oetbalo verzicht UIT ONZE OMGEVING AXEL ONS NIEUWE FEUILLETON CHANTAGE FEUILLETON door JOKE DE VALK. HULST „AQUA FAUNA" BLIJFT ACTIEF. De Axelse aquariumhoudersvereniging „Aqua Fauna welke nog steeds groeiend is in ledental, organiseert ook deze winter weer een serie aantrekkelijke cause- riën voor haar leden en belangstellenden. Ook voor deze maand, staa tweer een interessante lezing op het programma. De heer A. O. Janze uit Hilversum, een expert op het gebied van tropische aquaria zal een lezing houden met kleurendia's over het onderwerp „Wat de na tuur ons biedt." Deze causerie zal handelen, over een excursie in de vrije natuur, waarbij veel bijzonders en merkwaardigs voor de liefhebbers te genieten valt. Behalve voedsel scheppen, staan ook onderwerpen als aquarium-inrich ting enz. op het programma. Na de pauze zal de heer Janze bereid zijn vragen uit de zaal te behande len. Ongetwijfeld zal voor deze lezing weer veel be langstelling bestaan. „Aqua Fauna" blijft voortgaan op de goede weg en deze actieve vereniging voorziet in ons gewest in een nog steeds toenemende behoefte. DUTVENTENTOONSTELLINGEN. De duivenmaatschappij „De Verwachting' zal dit seizoen weer een serie hoktentoonstellingen organi seren. Voor deze shows, waar de beste vliegers ten toongesteld worden .bestaat steeds een grote belang stelling. Het programma van deze expositie s, welke in het clublokaal bij Em. Pieters worden gehouden, luidt als volgt 17 november: D. Dieleman en D. Faas; 24 no vember R. Claessens, J. Giele en J. Vasseur 1 de cember A. Baart P. Dobbelaar en F. Michiels Hanneke Schoneveld is, ondanks het feit, dat ze geen getuigschriften heeft, als steno-typiste aangenomen bij advocaat Dubois. Hij weet verder niets van haar, maar omda thaar werk goed is, mag ze na de proeftijd blijven. Tijdens een vacantie in Lunteren ontmoet Hanneke de weduwnaar Grobbe, die werk van haar maakt. Zeer tegen de zin van haar baas, die ook in Lunteren met vacantie is. Twee mannen dingen om haar gunst en Hanneke wil geen van beiden aanmoedigen. Ze moet uit eindelijk een beslissing nemen en een vriendin helpt een handje. Hanneke kiest Dubois, haar baas. Doch er is een verleden en de dreiging daar van komt terug, als ze enkele maanden ge trouwd is. Iemand probeert op haar te plegen en het net wordt steeds nau wer om haar heen getrokken. Haar levensgeluk wordt bedreigd en Hanneke kan ten slotte de strijd niet meer aan. Ze vlucht. Dubois is een expert in huwelijkszaken, maar zijn eigen huwelijk is nu stuk, omdat hij achter het verleden van zijn vrouw is gekomen. Zal ieder voortaan zijn eigen weg gaan In een boeiend verhaal heeft Joke de Valk de levensloop van deze twee mensen beschre ven, in gelukkige en moeilijke tijden. En na tuurlijk is er ook voor de moeilijkheden in het leven van Dubois en zijn vrouw een. oplossing. Hoe die oplossing is, zult u in de komende maanden kunnen lezen in het prachtige, boeien de en dikwijls ontroerende verhaal, dat Joke de Valk, een jonge Nederlandse schrijfster, voor ons blad reserveerde. Wij zijn er van overtuigd, dat u geheel zult meeleven en uw sympathie voor de hoofdpersoon, Hanneke Schoneveld, steeds groter zal worden. De Redactie. 1) Hoofdstuk 1. „Zijn er nog meer sollicitanten, juffrouw Derks 7" „Er zit nog één dame te wachten, meneer," ant woordde de aangesprokene. „Dame Dames kan ik helemaal niet gebruiken," mopperde de man, er geen erg in hebbende, dat hij zodoende indirect zijn eigen secretaresse beledigde. „Nu ja, een juffrouw dan," verduidelijkte juffrouw Derks met een zucht. Ze zou blij zijn als het een maand verder was. Brrr, als hij van die buieen had „Laat maar komen. Het zal ook wel niks zijn, doch laten we haar in ieder geval een kans geven. En tikt u hiernaast dit concept even over. In viervoud. „Jawel, meneer." Jan Dubois .advocaat en procureur, haalde zijn zilveren sigarettenkoker voor de dag en stak een sigaret op .terwijl hij met vooringenomen blik naar de vrouw keek, die door juffrouw Derks in de werk kamer werd binnengelaten. De vrouw boog en zei „Goeden middag, meneer." Dubois wees met een handgebaar naar de stoel aan de andere zijde van het bureau „Gaat u zitten. Hoe is uw naam „Hanneke Schoneveld, meneer." „Zo, jufrouw Schoneveld, mag ik uw diploma's even zien De vrouw opende haar tasje en haalde er een enve loppe uit, die ze aan de man aan de overzijde over handigde. „Hier zit alles in, meneer." Dubois nam de enveloppe en opende haar. Hij 8 december: R. van Wiemeersch en J. Engels; 15 decemberM. Dieleman en H. van 't Hoff22 d- cember F. Sijs, A. Roose en K. de Kraker 25 de cember Th. Borghstijn en E. van Dorsselaar26 december C. Koster en M. Butler 3 januari Ch. Tieleman en W. Verhelst. WAPENSTILSTANDSDAG IN BELGIË BRACHT MASSABEZOEK. Minstens een paar honderd Belgische automobilisten hadden maandagnamiddag ter gelegenheid van de jaarlijkse 11 november-herdenkingsdag (de wapen stilstand van de eerste wereldoorlog) ook onze stad gekozen als doelwit voor een ééndagstrip en zo had den in de middaguren onze hoofdstraten en pleinen wel iets weg van drukke winkelstraten in de Belgische provinciesteden. Vele honderden Belgen, die met hun gezin aangespoord door het milde herfstweer er op uit waren getrokken, flaneerden over onze trot toirs of door de straten en ook in allerlei zaken heerste hierdoor een zeer ongewone maandagmiddag- drukte, voor zover deze niet door wettelijke voor schriften gesloten waren. De Axelse textielzaken, alsmede de café-restaurants en hotelbedrijven hebben, voorzeker van deze in vasie van onze triplustige zuiderburen geprofiteerd. EXAMEN MACHINESCHRIJVEN. Te Hulst slaagden voor het examen machineschrijven de dames L. E. E. Prenen, E. R. A. Prenen, M. C. P. M. Rademakers, P. M. M. Vlek en V. de Gucht, allen te HulstJ. C. Schelfaut en E. M. C. Swinne te St. Jansteen M. van Immerseel te Graauw A. Baert te Kloosterzande M. van Bendegem te Axel F. M. A. de Schepper te KoewachtD. de Rooy te Sas van Gent en de heer L. Oomens te Hulst. Allen leerlingen van de heer J. A. Biesbroeck te Hulst. Vooral in de 2e klasse B liep het overeenkomstig onze prognose's en koploper T.S.C. verbeterde door een normaal en Volkomen in de lijn liggende zege tegen de rode lantaarndrager haar positie aan het hoofd van de ranglijst. Hulst alleen bleef beneden onze verwachting en beeindigde in de stad van Krie- keputte en Reynard het duel tegen Roosendaal punt loos. 2e klasse B K.NW.B. Onder zeer grote belangstelling kwamen kop en staart, de beide Oosterhoutse ploegen tegen elkaar in het strijdperk. Zoals in alle plaatselijke ontmoetingen waren er tal van factoren, die ondanks technische superioriteit van T.S.C. voor de pauze een puntloze verhouding handhaafden, tot in de laatste minuut voor rust T.S.C. de leiding nam (01). In de tweede helft was het alles T.S.C. wat de klok sloeg. Spoedig was het dan ook 02, waarna de Wapendragers goedkoop aan een doelpunt kwamen doordat een der backs van T.S.C. het leder in eigen doel werkte (12). Hierop volgde een reactievol einde .waarin de leiders nog tweemaal raak sloegen en overeenkomstig de verhouding eindigde dit duel met de score 14. Corn Boys zette in Sas van Gent de strijd tempo- vol in, doch wist geen gebruik te maken van tal van doelrijpe kansen en zo slaagde Buurstede er tegen de verhouding in de gasten de leiding te bezorgen uit een toegekende penalty (01). Dit doelpunt in spireerde de gastheren blijkbaar en uit een beleg van de Rood-Wit-veste schoot Vermeersch raak, waarbij het tot de rust bleef. Na de hervatting ontliepen de krachten elkaar ook weer niet veel ,doch na 20 minuten wist de binnen- speler de Bruijn in duidelijke buitenspelpositie te scoren. Dit had een fatale uitwerking, vooral toen Dhaenen vijf minuten later een zuiver doelpunt maakte waardoor het 13werd en ook bleef, want geen der Sass aanvallen had nog succes. haalde er drie brieven uit en vouwde die open, waar na hij er vluchtig in keek. „Zo, typen, en dit is stenoEn wat is dat O, handelscorrespondentie. Nu, dat laatste hebt u hier niet nodig. Dus typen kent u en steno ook. En nu uw getuigschriften." „Het spijt me, meneer, maar die heb ik niet." Meester Dubois hief als in wanhoop zijn handen boven het hoofd zodat de diploma's op het bureau vielen. „Maarwat doet u hier dan eigenlijk 7" De vrouw fronste haar wenkbrauwen, maar met beheerste stem antwoordde ze op rustige toon „Wel, u vraagt een steno-typiste, dus kom ik solliciteren." De man keek haar verbaasd aan. „Ja, maar u be grijpt toch wel, dat ik niemand aanneem, die niet minstens twee getuigschriften kan tonen Waarom bent u uit uw vroegere betrekking weggegaan 7" „Ik heb nog geen betrekking gehad, meneer. U bent de eerste, waar ik solliciteer."1 „Hoe oud bent u dan „Vier en twintig, meneer." Nieuwe verbazing bij de man. „Maar u hebt toch zeker wel eens gewerkt in uw leven 7" Er kwam een lichte glimlach op het gezicht van de jonge vrouw tegenover hem, maar meteen beheerste ze zich weer en antwoordde „Vanzelfsprekend, me neer, maar nog nooit als steno-typiste." „Wat deed u dan eerder 7" „Ik was thuis, meneer. En in mijn vrije tijd heb ik gestudeerd en zo geleidelijk aan m'n diploma's ge haald. De laatste is die van de handelscorrespondentie. Derhalve meende ik nu wel te kunnen solliciteren. Per slot van rekening moet eens de eerste keer zijn." De man keek haar lange tijd aan. „Juffrouw Schone veld, ik heb hier een druk kantoor en ik behandel, als advocaat en procureur, dikwijls zeer discrete ge vallen. Ik moet daarom vertrouwd personeel hebben. Te Hulst werd het een middag waarin aan weers zijden beide verdedigingen heer en meester waren over de aanvalslinies. Vooral de doelwachters speel den een keurige partij en zo viel hier van goed voet bal, onder een zeer sportieve verhouding gespeeld, te genieten. Een kleine 1200 toeschouwers woonden deze spannende kamp, waarin niet gescoord werd, bij. Zoals we hadden verwacht is het in de Nadorst verlopen. Het experimenterende Middelburg kan de juiste formatie maar niet vinden en zo faalde deze na een goede eerste helft na de hervatting volkomen. Al spoedig hadden de groen-witten door van Hercules de leiding en door een van haag van spelers wist deze een toegekende vrije schop in de Rijense touwen te jagen waardoor het 2—0 werd. Door een foutieve opstelling benutte R.A.C. daarop zijn kans en in de tweede helft waren de gasten sterker, waardoor ze ook aan de gelijkmaker kwamen. Het slotoffensief Van de hoofdstedelingen bleef zonder resultaat. Onder buitengewone spanning verliep het duel Internos—Sarto dat van begin tot einde boeiend bleef. Na 10 minuten gaf van Unen zijn ploeg de leiding, doch na ruim een half uur kwam de gelijkmaker van de voet van Hendrikx die de doelwachter voorbij liep (1 1). Sarto maakte voor de pauze het leidende doelpunt 12). De wedstrijd bereikte na de rust een hoogspanning toen Schrauwen de gelijkmaker in de touwen joeg (2—2). Toen een half uur in de tweede helft gespeeld was ondernam van Unen een soloren en hoewel zwaar gehinderd maakte hij een fraai doelpunt (32). Een minuut voor het eind signaal wist van Hese toch onder bijzondere spanning nog gelijk te maken (3—3) waardoor T.S.C. het meest gebaat werd. Goes deed het in de eerste helft prima en Huy- bregtse en Verstelle wisten uit enkele der talrijke fraaie aanvallen twee bressen in de B.S.C.-veste te boren. De rus tbra kaan met deze 20 stand. Na de thee waren de beide partijen meer aan el kaar gewaagd. Nadat Zwartepoorte één keer de bal niet onder controle kon krijgen en het 2—1 geworden was, wist Goes nadien de score iets veiliger te stel len (31welke stand daarop geconsolideerd werd. De stand in deze afdeling is thans als volgt T.S.C. 8 7 0 1 27- 6 14 Sarto 8 5 2 1 24-13 12 Internos 10 5 2 3 22-19 12 Rood-Wit 9 4 3 2 17-10 11 Goes 8 4 2 2 25-15 10 Hulst 8 3 3 2 16-14 9 Roosendaal 8 2 3 3 15-16 7 Middelburg 7 2 2 3 15-22 6 B.S.C. 7 2 1 4 15-16 5 Corn Boys 8 2 1 5 11-25 5 R.A.C. 8 1 2 5 6-20 4 W.V.O. 7 0 1 6 6-23 1 3e klasse D K.N.V.B. In deze afdeling waarin een viertal kopploegen el kaar de palm der zege betwistten is het een emotio nele competitiedag geworden, die echter maar zeer geringe wijziging in de rangorde tot gevolg had. aAn de staart droeg Biervliet de rode lantaarn over aan het hopeloos falende R.C.S. dat nu zelfs van Biervliet verloor, terwijl Axel een plaats opschoof ten koste van Odio dat in Zierikzee een nederlaag te slikken kreeg. R.K.F.C.—AXEL 1-1. Een duel om spoedig te vergeten. Zwaar gehandicapt door het gemis van een drietal aanvalsspelers, n.l. v .d. Berge, L Jansen en Stok man, togen onze oranje-witten naar de Raayberg. Het is daar een zeer pover partijtje voetbal ge worden, waar voor de weinig talrijke toeschouwers maar matig te genieten viel. Al spoedig na de aan vang trapte de Axelse stopper over de bal heen, hetgeen koren op de molen van de thuisclub was. De rechtsbinnen van Heijst had de situatie door zien en greep de kans door v. d. Bos te passeren (1—0). Overigens waren het aan beide zijden de doelwachters die veruit de uitblinkers bleken te zijn. Diploma's zijn natuurlijk een eerste vereiste, vervol gens getuigschriften. Maar die hebt u niet. Wat weet ik van u Wie bent u 7" „Ik ben, sinds de dood van mijn ouders, inwonend bij een familie in de Lijnbaanstraat, Verkerk is de naam. Daar ben ik nu ongeveer twee jaar. U kunt dus vrij naar mij informeren. En wat getuigschriften betreft -ze stak haar handen uit dit zijn mijn getuigschriften. U zoudt eên proef met me kunnen, nemen. Is die niet naar uw genoegen, wel, dan kunt u me altijd nog wegzenden." De man keek haar opnieuw enige tijd aan. Mis schien zag hij iets amusants in dit geval, hoe het ook zij, er kwam een ironische blik op zijn gezicht en hij knikte. „Ik'heb in ieder geval respect voor uw voortvarendheid. Ikehmag dat wel. Nou, laten we dan maar eens gaan onderzoeken, wat u in uw mars hebt. Daar ligt wel ergens een stenobloc en een potlood De vrouw diepte de genoemde attributen uit haar tas op. „Ik heb zelf alles bij me, meneer." Hij knikte tevreden. „Mooi. Noteert u dan maar eens Ehlaat eens kijkenWacht, hier, een stukje uit de krant. Ik lees u voor en u neemt op in stenoKlaar 7" „Jawel, meneer." „Laat eens kijkenwacht, dit ptukje,De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft een Sociale Commissie voor Binnenschippers ingesteld. De Com missie zal desgevraagd of eigener beweging adviseren omtrent de instandhouding of totstandkoming van goede sociale en sociaal-culturele voorzieningen ten behoeve van de opvarenden van de binnenschepen gedurende hun verblijf aan de wal kunt u het bij houden 7" „Ja zeker, meneer." Het spelpil bleef beneden 3e klasse-voetbal en beide ploegen deden in het om zeep brengen van kansen weinig voor elkaar onder. De verdedigingen vormden san beide zijden nog het beste deel van de ploegen en de rust brak aan met een 10 voorsprong voor de thuisclub. In de tweede helft was het duel nauwelijks aan trekkelijker. Het was en bleef een matige vertoning waarin de enige opleving was de treffer die Jonkman na een 20 minuten plaatste toen de bal hem binnen het beruchte gebied werd toegespeeld en hij de stand meer in overeenstemming bracht met de werkelijke verhouding (1 1). Vana fdat ogenblik had men een opleving van het spelpeil mogen verwachten, doch dit bleef ook nu uit. Het bleef een troosteloos schouw spel en iedereen was blij toen het eindsignaal klonk. Te Terneuzen stond de strijd tussen de rood-zwar- ten en de Grenswachters op heel wat beter peil. Kort voor het einde was de verhouding nog gelijk, doch in de laatste seconden smaakte 't Gilde het genoegen zijn club de winnende goal en daarmede de beide uiterst kostbare punten te bezorgen. Ook bij Hontenisse zat er tot enige minuten voor het einde voelbare spanning in. Voor de rust waren het de gasten die het beste van het spel en het meest in de aanval wanen, hetgeen zij door een doel punt van Neve wisten uit te drukken (01)_ In de tweede helft wist Schuurbiers de stand op 1 1 te brengen, terwijl tegen het einde Coppens de onzeker heid wegnam en met een raak schot het duel in het voordeel van Meto besliste. De eertijds sterke R.C.S.-ploeg is deerlijk verzwakt en is door zelfs op éigen veld van Biervliet te Ver liezen op de onderste plaats terecht gekomen;. Het zal in Souburg heel wat moeten veranderen willen de roodhemden dit seizoen niet blijvend in de gevaar lijke zone terecht komen, om van degradatie niet te spreken. Heel wat beter doet Zeeland Sport het dit seizoen en deze ploeg is nog helemaal niet kansloos met een paar verliespunten meer dan de leiders van het ogen blik. De Vlissingers werden na een gelijke stand bij de rust gedurig sterker in de tweede helft en voerden de score tegen Zeelandia dan ook tot 41 op. Ten slotte wisten de Middelburgers de achterstand te ver kleinen tot 42. Te Zierikzee waren de Schouwenaren favoriet en zeer productief. Tot 30 liepen zij na de pauze uit. Toen pas wist Jansen voor Odio de achterstand te verkleinen. De gastheren lieten het er echter nog niet bij boekten met nog een doelpunt te maken de top-score van deze competitiedag. Hier luidt de stand nu Grenswachters 10 7 1 2 23-12 15 Meto 9 7 0 2 19- 6 14 Terneuzen 9 6 2 1 24-16 14 Hontenisse 8 5 1 2 18- 9 11 Zierikzee 8 5 1 2 21-13 11 Zeeland Sport 9 5 1 3 27-19 11 Axel 8 2 2 4 13-14 6 Odio 9 3 0 6 11-20 6 Zeelandia 9 2 2 5 15-21 6 R.K.F.C. 9 1 2 6 10—24 4 Biervliet 6 1 0 5 6-18 2 R.C.S. 8 0 2 6 8-22 2 Zaterdagvoetbal afdeling Zeeland leklasse, NIEUWDORP—A.Z.V.V. 4-3. Onze rood-witte stadgenoten hebben in de zware Zuid-Bevelandse kleipolder zaterdag een eclatante prestatie geleverd. De Nieuwdorp-ploeg liep over eenkomstig hare traditie weer in een hoog tempo van stapel en er waren ternauwernood 10 minuten ge speeld of de thuisclub was al met twee goede treffers op het zegepad. A.Z.V.V. speelde echter in deze wedstrijd zo keurig samen dat de veldverhouding van toen af niet alleen in evenwicht kwam maar zij voor de rust de achterstand tot 2,1 wist in te lopen, dank zij een doelpunt van van Alten, die in de voorhoede opereerde. „Mooi. Waar was ik ook weer 7 wal „De binnenschepen gedurende hun verblijf aan de „O ja, aan de wal, in binnen- en buitenland, als mede omtrent de ontspanning en ontwikkeling aan boord Punt. In de afgelopen jaren is op het Depar tement van Sociale Zaken belangstelling ontstaan voor de schippersbevolking. Ook deze bevolkings groep verkeert door de aard van haar beroep in*bij zondere omstandigheden. Weliswaar leeft de schipper in de meeste gevallen met zijn gezin aan boord, maar ook dat brengt bijzondere problemen met zich mede. Voorts kan ook de schipper gedurende het ver blijf in de haven bijzondere moeilijkheden ondervinden, met name in de Rijnvaart. Vaak kan hij profiteren van allerlei voor de walbevolking bestaande voor zieningen. Punt. Zo, dat is wel voldoende. Hebt u me goed kunnen volgen 7" „Uitstekend, meneer." „Zo. Nou, daa rstaat een schrijfmachine. In het laadje daar is wel papier. Tik uw steno nu maar eens netjes over, maar beslist foutloos. Dan zullen we dat eens vergelijken met het stukje uit de krant, dat ik u voorgelezen heb." Het meisje nam haar stenobloc en ging voor de schrijfmachine zitten. Nadat ze papier in de machine had gedaan, begon ze te tikken. Onbewust van het feit, dat meester Jan Dubois haar met groeiende be langstelling gadesloeg. Na een poosje nam hij op nieuw de diploma's in de hand en bekeek ze. Ze waren alle van een erkend opleidingsinstituut en de cijfers waren alle ruim voldoende. Ook het aantal aanslagen was boven het normale gemiddelde. Trou wens hij hoorde wel aan de manier van tikken, dat ze het meer had gedaan. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 2