Gestreept truitje voor jongens en meisjes e AGNES Mechelse zwaar eiken eet kamer, ihouten ledikanten, wastafel met marmer, groot cyl. bureau en brandkast. Spoed. Bevragen Station straat 6, Axel. Net meisje gevraagd. Adres te bevragen Bureau van dit blad. Leeftijd 6 tot 9 en 12 jaar. vl"s UITKOMSTEN VAN DE ALGEMENE WONINGTELLING VAN 1956. De reeds enige tijd geleden op grond van een steekproefbewerking voor ons land als geheel beschikbaar gekomen en door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubli ceerde uitkomsten van de in 1956 gehouden woningtelling, zijn thans in een speciale pu blicatie samengevat. In deze publicatie is mede een aantal cij fers eveneens steekproefuitkomsten opgenomen voor de provincies en de drie grote gemeenten. Zij laten zien, dat er, zowel ten aanzien van de samenstelling van de woningvoor raad als van de bezetting der woningen, tussen de afzonderlijke provincies aanmer kelijke verschillen bestaan, zo b.v. wat be treft de ouderdom der woningen. Voor het land als geheel is 32% der woningen ge bouwd vóór 1906, terwijl dit percentage voor de provincie Groningen 40, voor Fries land 47 en voor Zeeland 39 bedraagt. Ook. ten aanzien van de grootte van de woningen bestaan belangrijke afwijkingen. De één- en tweekamerwoningen, inclusief keuken, in Nederland als geheel 5% van de totale woningvoorraad, vormen in Gronin gen, Friesland, Drente en Zeeland, respec tievelijk niet minder dan 15, 19, 15 en 10% van het totaal aantal woningen in elke dezer provincies. Dit zijn dan ook tevens de pro vincies 'waar meer dan in de overige sprake is van onvoldoende slaapruimte. Volgens de aangelegde criteria beschikte n.l. van de huishoudens in Groningen, Friesland, Drente en Zeeland, respectievelijk 29, 38, 30 en 26% over onvoldoende te achten slaapruimte terwijl het algemeen gemiddelde voor het land als geheel 17% bedroeg. Ook in andere opzichten bestaan onder- linge afwijkingen. Zo vormen de ééngezins huizen woningen tevens geheel perceel in Friesland, Drente, Overijsel en in. de zuidelijke provincies Zeeland, Noordbra bant en Limburg meer dan 90% van alle daar gelegen woningen, doch in Noord - en Zuidholland maar respectievelijk 50 en 41 Laatstgenoemde veel lagere cijfers hangen smen met de omstandigheid, dat in deze provincies meer grotere steden zijn gelegen, waar ééngezinswoningen veel minder voor komen. Zo bedraagt b.v. te Amsterdam het percentage ééngezinshuizen maar 7 en te Rotterdam en Den Haag maar 14. Overeenkomstige afwijkingen blijken ook voor het aantal door de eigenaar bewoonde wonigen in Noord- en Zuidholland respec tievelijk maar 17 en 16% van alle bewoonde woningen, in Utrecht 26% en in de overige provincies variërend van 38 tot 53%. Ook deze verschillen zijn mede beïnvloed door de aanwezigheid, met name in de eerstge noemde provincies, van meer grote ge meenten, waar in het algemeen de huur woningen een veel belangrijker plaats in nemen dan door de eigenaar bewoonde wo ningen. In Amsterdam, Rotterdam en Den Haag vormt laatstgenoemde groep b.v. maar respectievelijk 2, 5 en 11% van alle be woonde woningen. Uit het bovenstaande blijkt, dat voor af zonderlijke gemeenten binnen, een provincie de verhoudingen soms aanmerkelijk van het provinciale gemiddelde kunnen afwijken. In welke mate zulks het geval is kan blijken uit de definitieve gemeentelijke uitkomsten van de Algemene Woningtelling, welke nu reeds voor 500 gemeenten beschikbaar zijn. OOK IN 1958 RADIOCURSUS VAN OPENBAAR KUNSTBEZIT. De radiocursus van Openbaar Kunstbe zit, de stichting voor esthetische vorming door middel van de radio, in woord en beeld, zal in 1958 worden voortgezet. De cursisten wacht in het komende jaar een extra verrassing. I n een bijeenkomst van de vertegenwoordigers van alle Nederlandse rijks- en gemeente-musea is namelijk be sloten ,als erkenning van het werk van het Openbaar Kunstbezit en ter verdere stimu lering van het museumbezoek, aan alle abonnees van de cursus 1958 een gratis toe gangsbewijs voor in totaal veertig van de meest belangrijke Nederlandse musea aan te bieden. Zoals men weet verstrekt het Openbaar Kunstbezit een stichting, waarin alle richtingen uit ons volk vertegenwoordigd zijn zijn abonnees per jaar veertig kleu renreproducties van kunstwerken uit het Nederlands museumbezit, welke kunstwer ken door deskundigen worden besproken in radio-cursussen in de zendtijd van de vier grote omroepverenigingen. De prijs van de cursus, waarvoor dus 40 'kleurenreproducties met bijbehorende ge drukte toelichting worden verstrekt, be draagt 7,75 een band voor het verzame len van reproducties en toelichtingen kost 2.Bij deze bedragen is dus het door lopend toegangsbewijs voor de 40 musea inbegrepen. Voor 1957 zijn ruim 77.000 cursisten in geschreven men hoopt uiteraard dit aan tal in 1958 nog te overtreffen, zodat een nog groter deel vna het Nederlandse volk bij dit esthetisch opvoedingswerk betrokken za1 kunnen worden. het gelijke spel van Terneuzen op eigen veld tegen Zierikzee. In deze ontmoeting zat het de rood-zwarten niet mee. De combinatie s waren beter dan die der gasten, doch deze benutten in de tweede helft een paar opgelegde kansen, hetgeen juist genoeg was voor een puntenverdeling (22). Te Hontenisse domineerden de blauw-witten zo vol komen dat de gasten niet tot een doelpunt wisten te komen en na de pauze zelf het halve dozijn vol maakten door in eigen doel te trappen, waarmee de eindstand 60 werd. De Biervlietse oranjehemden domineerden tegen Meto zowel voor als na de pauze, evenwel zonder één doelpunt te kunnen maken. Schrauwen en Coppens legden reeds voor de rust de grondslag voor de zege (0—2). De strijd in de Nadorst was meer spannend dan fraai en leverde na 90 minuten spelens dan ook een gelijk spel op dat ongeveer de verhouding juist .weer gaf. Eerst nam R.C.S. de leiding, doch nog voor de rust zette Zeelandia de achterstand om in een. voor sprong. In de tweede helft maakte Rooseveldt voor de Souburgers gelijk (2—2). Zeeland Sport dat naar Odio trok wist daar op volkomen verdiende wijze de zege te behalen. Door overtuigend sterker te zijn handhaafden ze tot het eind een 20 voorsprong. Toen in de laatste minuut Odio een toegekende penalty miste was de zaak voor de Vlissingers wel bekeken- De stand in deze afdeling luidt thans Grenswachters 9 7 1 1 2312 15 Meto 8 6 0 2 17- 5 12 Terneuzen 8 5 2 1 20-13 12 Hontenisse 7 5 1 1 17- 7 11 Zierikzee 7 4 1 2 17-J2 9 Zeeland Sport 8 4 1 3 23—17 9 Odio 8 3 0 5 10—16 6 Axel 7 2 1 4 12-13 5 R.K.F.C. 8 1 1 6 9-23 3 R.C.S. 7 0 2 5 8—21 2, Biervliet 5 0 0 5 5-18 0 Zaterdagvoetbal le klasse afdeling Zeeland. Onze beide plaatselijke clubs in deze regionen hebben zaterdag hun respectievelijke supporters lichtelijk ver rast. A.Z.V.V. met een klinkende 40 zege bij de jeugdherberg op de Terneuzense Boys, maar Spui met een minder .prettig eindresultaat, n.l. een 2—4 neder laag in ht duel tegen Wemeldinge. Amemuiden onderstreepte nog eens op overduide lijke wijze wat het waard blijft, door ook in Noord- Beveland de Colijnsplaatse Boys aan hun zegekar te binden en wel door een 13 victorie. Op wel zeer verrassende wijze slaagde het wissel vallige Krabbendijke er in Nieuwdorp met 1 2 te verslaan, wat in deze afdeling als een eclatante pres tatie mag worden aangemerkt. Hierdoor heeft de tricolore-ploeg weer aansluiting verkregen onmiddel lijk achter de beide leiders Arnemuiden en Nieuwdorp. Hierop volgen nu drie ploegen met 7 punten en twee met 6, die duidelijk de middenmoot blijken te formeren, terwijl Rillandia en Zaamslag als zwakkere zusjes onderaan bengelen. De op Axelse bodem geleverde verrichtingen volgen hieronder. A.Z.V.V.—TERNEUZENSE BOYS 4-0. Op overtuigende wijze heeft A.Z.V.V. het pleit zaterdaf te hare gunste beslecht en zich daardoor enkele plaatsen op de ranglijst weten op te werken. Vrijwel gedurende de gehele wedstrijd domineerden de rood-witten en dreven zij door soms overrompe lende aanvallen de Terneuzense oranje-zwarten tel kens in het nauw. De Axelse combinaties waren dit maal zorgvuldiger afgewerkt en de schietgrage voeten van jansen en zijn partners beleefden hierdoor een succesvolle namiddag bij de jeugdherberg. A.Z.V.V. experimenteerde weer met een wijziging in haar opstelling, zodat Haak, in het overigens vol tallige elftal op de linksbinnenplaats uitkwam, een niet tegengevallen tactiek daar deze speler in elk geval de kwaliteiten van een goed aanvalsspeler heeft. De rood-witten hadden mede hierdoor al spoedig een duidelijk overwicht in hef veld, niettegenstaande keeper van Bendegem zijn post onder de lat wegens een handblessure had overgedragen aan de reserve doelman van Driel, dié echter nog steeds een dapper en tactvol plaatsvervanger op deze verantwoordelijke post bleek. Alzo bleken de Axelaars vurig bezield met de wil tot winst en na 12 minuten spelens was het van Fraayenhove die koelbloedig en beheerst de eerste ling in de touwen joeg (1.0). De rood-witten bleven gevaarlijker en na enkele hoekschoppen op de Ter neuzense veste was het een harde kogel van midvoor- schutter Jansen, die de oranje-zwarte doelwachter ontglipte en de stand was 20. Dit gaf de rood- witten een zodanig gevoed van zelfvertrouwen, dat ze voor de rust nog steeds bleven domineren, maar alle kansen waren niet wat men noemen mag „doel. rijp" en zo suisden, de schoten voor de rust verder meermalen over en naast lat en palen en bleef dé ruststand 20. Na de hervatting bleken de gasten weliswaar mêer bezield om althans te trachten de achterstand weg te werken, maar de A.Z.V.V.-defensie, .waarin Diele- man weer een voorbeeldige partij speelde, bleef mees ster van haar terrein. Het was 10 minuten na de her vatting toen Hamelink zijn kans schoon zag en de stand op 30 bracht, daarmede een veilig gevoel gevend aan alle rood-witte aanhangers. Vooral de spelers werden echter door deze voorsprong moreel gesterkt en de Axelse aanvalsgolven gingen onver poosd voort de oranje-veste te beuken, doch twee maal annuleerde de arbiter een gemaakt doelpunt. In de laatste minuten van de strijd was het de be wegelijke linksbinnen Haak, die een der Axelse aan vallen goed had bekeken en zijn kans waarnam (40). Daarmede werd de einduitslag tot een voldongen en welsprekend feit gemaakt. SPUI—WEMELDINGE 2-4. Doordat de ditmaal wegens analoge clubkleuren geheel in het wit opererende Spuienaren in de eerste helft een stormvloed van aanvallen op de Wemeldinge- veste niet voldoende wisten uit te buiten, wonnen de gasten ten slotte deze vrij we lgelijkwaardige kamp met tamelijk geflatteerd verschil. Reeds het eerste kwartier van dit fel ingezette duel forceerde Spui drie hoekschoppen, waarbij één der achterspelers de bal duidelijk zichtbaar met de hand bewerkte. In moeilijke positie kogelde Visser langs de verkeerde kant van de paal, maar toen er juist een kwartier gespeeld was had 't Gilde toch succes (10' De vreugde was evenwel van korte duur. Direct na de aftrap voor dit doelpunt belegerden de gasten het Spui-doel en het was de productieve linksbuiten Houtekamer, die de verhouding weer in evenwicht bracht (1 1). De thuisclub bleef gedurende de ver- dere eerste helft bijna voortdurend sterker, maar tel kens wisten de gasteni zich aan de druk te ontworste len. Nadat een kogel uit een corner in het zijnet was beland .kreeg 't Gilde na ongeveer een half uur een vrije schietkans en deze liet hij niet onbenut (2—1). In de resterende tijd voor de rust bleef Spui sterker maar daar de bezoekers het juiste accent op de ver dediging legden bleef het tot de rust bij deze stand. Toen gedraaid was kreeg' de Visser aldra een kans maar de Wemeldinge-doelman toonde zich safe. De gasten pasten in de tweede helft een vlottere tactiek toe en enige minuten na de rust was het weer Houte kamer r' die de aarzelende Spui-defensiA Verraste en de partijen weer o pgelijke voet bracht (2-2). Dit doelpunt ontketende een heftige Spui-reactie en het is slechts enkele minuten later als bij een verwoede aanval de bal onhoudbaar door de Visser wordt in geschoten. De appellerende grensjager snelt het veld in en heeft blijkbaar voldoende invloed op de arbiter, die na een heftig incident dit doelpunt annuleerde ca een vrije schop aan de gasten toekende. De gemoe deren waren blijkbaar verhit door dit feit. Tot drie maal toe forceren de Spuienaards een hoekschop, doch de Wemeldinge-defensie grijpt steeds resoluut in. De gasten krijgen meer en meer een licht veldover- wicht en als het spel 18 minuten oud is blijkt het keerpunt in dit duel gekomen alsrechtsbuiten Meijer met een goed schot Bolleman verrast en nu hebben de gasten de leiding (2-»3). De ontmoeting werd hierna aan de zijde van Spui tamelijk rommelig. Tien minuten voor het einde faalt de Spui-verdediging nog maals en Houtekamer is er als de kippen bij om de zege veilig te stellen (24). Hoe de Spui-aanval nog zwoegde zij slaagde er niet in de weg naar het net te vinden en, zo eindigde deze zwak geleide kamp in een geflatteerde nederlaag. De stand is hier als volgt Arnemuiden 8 7 0 1 43-13 14 Nieuwdorp 8 5 2 1 40-22 12 Krabbendijke 8 5 0 3 21-20 10 Colijnspl. Boys 6 2 3 1 14- 9 7 A.Z.V.V. 7 3 1 3 23-19 7 Wemeldinge 8 3 1 4 21—37 7 Tern. Boys 7 2 2 3 15-19 6 Spui 7 3 0 4 21-28 6 Rillandia 7 2 0 5 17-33 4 Zaamslag 8 0 1 7 14-29 1 Materiaal: 80 gram Scheepjes Kompas kleur 1226, 50 gram Scheepjes Kompas kleur 1225, 50 gram Scheepjes Kompas kleur 1233, 50 gram Scheepjes Kompas kleur 1222, 50 gram Scheepjes Kompas kleur 1247. Naalden no. 2 en no 2x/i zonder knop. 33 steken zijn 10 cm. breed, 46 naalden zijn 10 cm. hoog. Rug. Met naalden no. 2 en kleur 1226 opzetten. 106-114-126 steken en 8 cm. in 2 st. recht, 2 st. averecht breien, met in de laatste naald meerderen tot 108-116-130 steken. Overgaan op naalden no. 2J4 en in het volgende streeppatroon breien 1 naald wit, 5 naalden rood ,1 naald wit, 5 naalden rood, 1 naald wit, 5 naalden lichterblauw, 1 naald wit, 5 naalden lichterblauw, 1 naald wit, 14 naalden hoofdkleur, 1 naald wit, 5 naalden grijs, 1 naald wit, 5 naalden grijs, vanaf het begin herhalen. Geheel tricotsteek breien en steeds daar beginnen met het inbreien van de kleur waar de draad hangt. Aan het begin en einde van de eerste naald boven de boord 2 steken bijopzetten voor een naadje, verder aan het begin en einde van de naald na elke 2 cm. 1 steek meerderen tot er 120-130-140 steken zijn. Is de totale hoogte 22-24-26 cm., dan voor de arms gaten aan weerskanten 1x5, 1x2, 7x1 steek af kanten ,over 92-102-112 steken. Doorbreien tot de totale hoogte 36-39-43 cm. is, dan voor dè schouders 6 x 5, 1 x 3 - (6 x 5) - (6 x 5, 1 x 4) steken; af kanten, de overblijvende! 36-42-44 steken op een draad rijgen. WERKTEKENINGEN UI JAAR Vi MOUW VogRPANO Voorpand. Geheel breien als de rug, echter bij 34-37-41 cm. hoogte voor de halsuitsnijdnig de mid delste 16-22-24 steken op een draad rijgen en daarna nog aan de halskant 2 x 2 en 6 x 1 st. afkanten Mouwen. Met naalden no. 2 en de hoofdkleur op zetten 66-74-82 steken en 3 cm. in 2 steken recht, 2 steken averecht breien met in de laatste naald meer deren tot 76-84-90 steken. Overgaan op naalden no. en in streeppatroon breien. Aan het begin en einde van de eerste naald 2 steken bijopzetten, de strepen beginnen met 1 naald wit, 5 naalden hoofd kleur, 1 naald wit, 5 naalden grijs, enz., voor de leeftijd 8 a 9 jaar, voor de andere leeftijden op de rug uittellen met welke streep boven de boord be gonnen moet worden. An het begin en einde van elke 4e naald 1 steek meerderen tot er 88-96-102 steken zijn. Is de totale hoogte 11-12J4-14 cm., en tevens aan dezelfde naald in de streep waarin bij rug en voorpand het armsgat begon, dan voor de kop aan elke kant 3 steken afkanten, daarna 2 steken tot de totale hoogte 17-20-23 cm. is, dan alle steken af kanten. Afwerken. Het werk aan de verkeerde kant onder een vochtige doek luchtig persen, boorden niet raken. Eén schoudernaadje dichtnaaien, daarna met naalden no. 2 en de hoofdkleur langs de halsranding circa 106-110-114 steken opnemen en 13 naalden in 2 st. recht, 2 st. averecht breien, dan 2 naalden heen en terug recht .vervolgens nog 13 naalden in 2 steken recht ,2 steken averecht, dan los afkanten. Dit boordje op de ribbelrand r.aar binnen dubbel vouwen en goed rekbaar tegennaaien. Naden met een stiksteek dichtnaaien, de boorden overhands. Tot slot het geheel nog even bijpersen. TJ 2Hfo Ï19WUO.

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 3