Thomas Tere De Agrarische Winkler Prins. Hamea-Gelei DAM PO R^döseL in mjmeqen. verkouden UIT ONZE OMGEVING AXEL Als 't vuur hoog opschiet in de keel - oplaaiend vanuit de maag Last van zenuwen? FEUILLETON door G. PLANTEMA. SLUISKIL VOETBAL-OVERZICHT BIJNA ALLE LEIDERS FAVORIET. Onzuiver bloed veroorzaakt Uw Rheumatische Pijnen. Kruschen zuivert dat bloed en jaaet zo die pijnen eruit INTERVIEW NAAR AANLEIDING VAN HET VERSCHIJNEN VAN HET DERDE EN TEVENS LAATSTE DEEL. Op woensdag 18 september j.l. vond, in bijzondere audiëntie, des morgens te Den Haag en des avonds te Brussel de aanbie ding plaats van het derde en tevens laatste deel van Veenman's Agrarische Winkler Prins aan de minsters van Landbouw van Nederland en België. Het werk werd door een deputatie van redactie en uitgevers aan geboden. De redactie werd vertegenwoor digd door prof. dr. J. H. Becking, die wegens verhindering van de voorzitter prof. dr. G. Minderhoud als plaatsvervangend voorzit ter optrad, door het Belgisch redactielid prof. A. G. Dumon uit Leuven en door de redactie-secretaris dr. A. E. H. R. Boonstra. Namens de uitgevers waren aanwezig de heren J. E. Veenman en drs. R. E. M. van den Brink, respectievelijk directeur van de firma H. Veenman 6 Zonen en de N.V. Uit geversmaatschappij Elsevier. Naar aanleiding van dit feit had een onzer medewerkers een gesprek met de redactie-secretais dr. A. E. H. R. Boonstra. Wij laten het verslag hier volgen. Onze eerste vraag gold uiteraard het ont- staa n van dit imposante werk. Hierop ant woordde de heer Boonstra, dat het ontbreken van een agrarisch naslagwerk in de Neder landse taal reeds lang als een gemis werd gevoeld. Hoe verder de landbouw zich ont wikkelde en zich daarmede ook steeds meer Charme voor Uw handen in specialistische onderdelen differentieerde, hoe sterker dat gevoel werd. Het werd steeds moeilijker het overzicht te behouden. Een snelle oriëntatie ten aanzien van begrippen werd daardoor vrijwel onmogelijk, bij ge brek aan een naslagwerk dat het gehele agrarische terrein in al zijn facetten op over zichtelijke wijze bestreek. Het hanteren van de bestaande handboeken, vooral daar waar het slechts een korte begripsinformatie be trof, was een omslachtige en tijdrovende be zigheid. Toen dan ook de uitgevers met hun plannen op tafel kwamen waren wij direct zeer enthousiast. De voorbereiding, aldus de heer Boonstra nam natuurlijk een hele tijd in beslag. Maar vergeet U niethet was toen 1943 Onder gedoken studenten maakten onder leiding van hoogleraren hun t^ijd nuttig met het verzamelen van trefwoorden uit de hun ver strekte literatuur. De factor „tijd" speelde toen nog niet zo'n bedenkelijke rolware het 1957 dan zou den wij ons misschien wel even hebben be dacht Na de oorlog werden de medewerkers, allen specialisten op hun terrein, aangezocht. Het totale aantal bedroeg meer dan 200. De keur van auteurs in Nederland voor een groot deel uit Wageningen, in België uit Leuven en Gent staat borg voor het wetenschappelijk fundament. Ik durf dan ook te verklaren, aldus de redactie-secretaris, dat wij er dank zij het grote aantal mede werkende specialisten in zijn geslaagd de huidige stand van de landbouwwetenschap voor het Nederlandse taalgebied zowel in Nederland als in België en de overzeese ge bieden te hebben vastgelegd. Door de wijze van opzet menen wij dit werk toe gankelijk te hebben gemaakt voor diegenen, die uit gebrek aan voldoende tijd of ervaring niet in staat zijn de gewenste gegevens in de handboeken op te zoeken. Bij de samenstelling van deze encyclopedie is er steeds naar gestreefd ook de minder geschoolden in staat te stellen de door hen gewenste informatie te betrekken, zonder daarmede uiteraard het wetenschappelijke peil aan te tasten. Zoals U gezien heeft zijn wij met de illustratie niet zuinig geweest. Er zijn er zelfs in kleuren. Behalve naar fraaie, ■is er vooral gezocht naar functionele afbeel dingen die de tekst gemakkelijk verduide lijken. Bij de grotere artikelen, die voor het onderling verband zorgen, werd dan ook tevens een samenvatting in beelden gegeven. Desgevraagd verklaarde de heer Boon stra ,dat hij de kring van potentiële gebrui kers zeer groot achtte. Hij noemde daarbij de wetenschappelijke onderzoekers, de mensen die zich bezig houden met literatuur-onder- zoek, de landbouwvoorlichtingsdiensten en vooral ook het onderwijs in al zijn geledin gen. Doch ook particulieren, tuinders, voor uitstrevende boeren, leerlingen van land- en tuinbouwscholen .bonden, organisaties en verenigingen op het platteland, directeuren van veilingen en andere landbouwinstellin gen, zullen van dit werk groot profijt kun nen hebben. De encyclopedie is geheel aangepast aan het huidige verschijnsel van gebrek aan tijd. Immers, het alfabetische systeem maakt het t DE VERKOOP VAN RODE KRUIS- POSTZEGELS. Het onder voorzitterschap van de heer Directeur van het Postkantoor alhier in het leven geroepen comité voor de verkoop van Rode Kruis-postzegels bracht dezer dagen verslag uit aan het dagelijks be stuur van de afdeling Axel van het Nederlandsche Roode Kruis. Daaruit bleek dat in Axel waren verkocht 9035 postzegels van verschillende waarde. Het door de heer Van Drongelen uitgebrachte verslag bevatte veel gegevens die van belang zijn om ten nutte te maken bij een eventueel volgende uitgifte van Rode Kruis- postzegels. Met grote waardering werd het werk van ver schillende dames-organisatie's genoemd zonder welke het niet mogelijk zou zijn geweest bovengemeld resul taat te bereiken. Dat is geen kwaal die ge nog langer hoeft te dragen. Neem Rennies die bulssen de brandende pijn. Voetstoots. Rennies neutraliseren alle overtollig maag zuur en nemen zo de oorzaak weg van die snerpend brandende pijn. Ing. Med. CALTEX - AVOND. Evenals voorgaande jaren vond ook nu weer een instructieve Caltex-avond plaats in hotel „De Stads herberg" onder de auspiciën van de verkoop-afdeling van het district Rotterdam. Zoals gewoonlijk was het doel vooral de pomp- en stationhouders en belangstellenden nader te brengen tot de onvolprezen kwaliteit van de aardolie-producten. De opkomst was uitstekend vooral van de zijde van de stationhouders. De heer Coone uit Vlissingen gaf een gedegen uit eenzetting van het streven van Caltex naar de ver edeling van haar producten. Een beter rendement n economischer gebruik van de motoren is permanent het resultaat. Een staf van personeel verzorgde de andere pro gramma-onderdelen. Daaronder bevond zich de leider van de verkoop-afdeling van het district Rotterdam. Door ir. van den Hoek werden technische vragen gesteld die een test bleken te zijn aangaande hun kennis van de Caltex-producten. Ter uitvoering van het „platforming'-proces werd op het terrein van de Caltex te Pernis een .platformer" gebouwd die een geinvesteerd kapitaal van ƒ30 mil- lioen vorderde. Hiervoor was o.a. 1J4 millioen nodig aan platina. Het was een zeer interessante en af wisselende avond. Mijnhardt's Zen uw t a hl et te n helpen U er overheen. POLS EN HEUPBEEN GEBROKEN. Donderdagvoormiddag kwam de ruim 70-jarige wed. Verijzer-Brakman, die ten huize van haar zoon ver toefde zodanig te vallen in de gang van hun woning dat zij behalve haar pols ook een heupbeen brak en opname in het ziekenhuis noodzakelijk was. CONCERT VAN BEROEMD NEGER ORGANIST. Binnenkort zal Axel de eer te beurt vallen van het optreden van de beroemde neger-organist Kenneth Goodman, die nog maar kort geleden een tournee door Amerika maakte. Ook Zeeuwsch-Vlaanderen zal nu delen in de thans begonnen rondreis door Europa en als plaats van optreden is Axel aangewezen. Tijd en plaats zullen te zijner tijd nader worden gepubliceerd. 45) (Slot) „De schijn heeft je bedragen," zei Sven. „Andries Prater heeft trouwens iedereen die hij kende, voor de gek gehouden. Hij moet een merkwaardig mens zijn en een geboren avonturier. Hij is van goede afkomst. Nu ja. zijn familienaam is eigenlijk anders, maar die wil ik niet noemen. H ijheeft genoeg familieleden in Nijmegen wonen. Als jongen toonde Prater reeds neigingen tot het ongewone. Als jongeman kreeg hij de bevlieging dat hij door hard werken m een ge woon beroep de kost moest verdienen. Dat was niet bepaald nodig, want hij bezat geld genoeg om er ruim van te leven, zonder een hand uit te steken. Hij ver trok uit Nijmegen. Zogenaamd, wan tin werkelijkheid liet hij zijn baard en snor staan en maakte zich door een paar kleine correcties in zijn uiterlijk onherken baar. Toen kwam hij als huisknecht in dienst bij een heer Muerenbroeck. Ik weet niet, of Prater van plan is geweest, die gewone positie te blijven be kleden, als zich niet de kans had aangeboden, langs andere weg veel geld te verdienen. Hij reisde veel met Muerenbroeck, die zaken deed met Denemarken en Zweden. Daar leerde Prater onderwereldindividuen kennen. Daar maakte hij de plannen in verband met de juwelendiefstallen. Misschien was er toch niets van gekomen, als hij niet op een avond in Nijmegen e engesprek tussen, zijn werkgever en Nabarescu had gehoord. Nabarescu, die hier pas kort woonde, ver telde over zijn proeven met een bedwelmend maar on schadelijk gas. Dat gas kwam Prater ideaal voor. Hoe moest hij er aan komen Dat was gemakkelijk ZEEUVWE COLLECTE 1957. De Zeeuwse collecte die kort geleden ook in onze gemeente werd gehouden heeft alhier een bedrag van 217,47 opgebracht. Dit is weliswaar belangrijk minder dan het vorig jaar, maar men dient hierbij te bedenken dat deze collecte juist werd gehouden tijdens de top van de A-griep, waardoor een deel der collectanten ook aan het bed gekluisterd werd en ook bij velen geen ge hoor vonden. Des te meer waardering voor de col lectanten die niettegenstaande deze tegenslag toch nog dit bedrag wisten in te zamelen. GEVONDEN VOORWERPEN. Een kindertasje, Prins Hendrikstraat 34, Axel. PREDIKBEURTEN. Zondag 27 oktober 1957. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. W. Scheele, van Arnhem. Geref. Kerk (Pironstraat). 10 uur Ds. D. J. Couvée 5 uur Ds. D. J. Couvée (Afscheid). Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst.' ZONDAGSDIENST ARTSEN. 26 27 oktober Dokter C. A. Schiltman. Babyderm-zeep Een gelijkwaardige strijd lijkt ons Middelburg-- Roosendaal en we verwachten hier dan ook een, uitslag dicht in de buurt van een verdeling van de buit. InternosB.S.C. is een der moeilijkst te voorspellen resultaten en wellicht zal hier ook een gelijk spel de verhouding het best weergeven,. R.A.C. is thans afgezakt naar de staartcandidaten. Nu moeten de Rijenaren op visite bij Sarto, dat al enige verrassende resultat enboekte. Wil de thuis club in de running blijven, dan zou ze van R.A.C. moeten winnen en op dit moment zou niemand daar verbaasd over staan. 3e klasse D K.N.V.B. 1 Onze stadgenoten zijn nu na vijf wedstrijden tot in de middenmoot opgeklommen. Zondag komt Honte- nisse op bezoek en deze gasten hebben twee verlies- punten minder dan Axel. Op papier dus volwaardige partners, hetgeen door het eigen terrein nauwelijks wordt gecompenseerd. Met spanning wordt dit duel tegemoet gezien, maar de oranjehemden zullen hard moeten aanpakken om kans op succes te hebben. R.K.F.C.Biervliet is voor de gasten van groot belang. Wint de thuisclub dan wordt de rode lantaarn een vastere plaats voor de enige westelijke 3e klasser. Terneuzen kan tegen Zeeland Sport in Vlissingen op verwoede tegenstand rekenen. Een verrassing ach- fen wij hier niet uitgesloten. Of de Grenswachters Zierikzee aan hun zegekar zullen binden is een open vraag. Hier valt r. et bij voorbaat winst voor de Brabanders te profeteren. MetoZeelandia, zowel als R.C.S.—Odio zijn ónt- moetingen, die de beste kansen biedt aan de thuisclubs, hoewel de Souburgers Jpepaald weinig imponeren. ONGELUK OP SCHIP. Aan boord van het 7000 ton metende Spaanse vrachtschip „Ramon Oller" dat momenteel voor de kade van momenteel voor de kade van de Compagnie Neerlandaise de l'Azote te Sluiskil ligt voor het laden van kunstmest is een ongeluk gebeurd dat zich in het begin zeer ernstig deed aanzien doch dat uiteindelijk goed is afgelopen. Bij het verrichten van herstellingswerkzaamheden aan dc machines is door onbekende oorzaak een ijzeren plaat uit de takel geschoten en raakte in zijn val de 33-jarige tweede machinist José Antonio Carcia Uriarte uit Bilbao, die aan het hoofd werd verwond. De verbandmeester van de C.N.A. verleende de eerste hulp terwijl spoedig daarna dokter Wegchelaar arriveerde, die het slachtoffer naar het St. Elisabeth- ziekenhuis te Sluiskil liet overbrengen. Hoewel hij een flinke hoofdwonde had opgelopen kon de internist dokter Dorrepaal verder geen letsel constateren, zodat de machinst weer aan boord kon terugkeren. 2e klasse B K.N.V.B. T.S.C. ontvangt een van de zwakke zusjes en het resultaat laat zich hier gemakkelijk denken. De Sasse- naars komen met leg ehanden terug over de Schelde. Hulst ontvangt W.V.O. en hier achten wij de thuisclub eveneens favoriet, zodat deze Oosterhouters voorlopig op de onderste plaats blijven. Te Goes komt Rood-Wit op bezoek. Beide lubs hébben momenteel evenveel punten, maar het betere doelgemiddelde en het voordeel van eigen terrein1 lijken ons een kleine victorie voo rde Ganzestedelingen te beloven. Geen wonder dat ge U al gauw een ander mens voelt, tot wonder wat in staat, terwijl gij met die tergende Rheumatische Pijnen van alle dag nau welijks meer op of neer kunt. Kruschen maakt U weer een ander mens vief, vitaal Jaren vallen van U af en ge ziet het leven weer van de zonnige kant. Uw apotheker of drogist levert U Kruschen graag. Ing. Med. genoeg. Nabarescu had ontdekt dat Prater geen ge wone huisknecht kon zijn. Hij sprak hem eens aaa. Er volgden meer gesprekken en voorzichtig kwam Prater met zijn plannen. Nabarescu had er wel zin in en zo werd samengewerkt. Prater en Nabarescu zochten voorzichtig hun medewerkers uit. Mej. Ilescu was een van de laatsten. Zij werd eigenlijk niet ge kozen, maar drong zichzelf binnen. Zij is een nicht van Nabarescu en op de een of andere manier was zij achter zijn geheim gekomen. Zelfs zijn vrouw wist daar niets van 1 Het avontuur lokte haar. „Zoals gezegd. Prater was huisknecht bij de heer Muerenbroeck. Maar op een dag kreeg hij zijn ont slag omdat zijn werkgever naar Indonesië ging en hem niet mee wilde hebben. Trouwens, Prater zou daar ook .liets voor hebben, gevoeld Nabarescu ont raadde Prater om weer als knecht bij iemand in dienst te gaan. Maar Prater is eigenwijs en excen triek van aanleg. Waarschijnlijk was hij ook bijgelovig. Zijn huis knechtenbaantje had hem rijk gemaakt en hij schijnt gedacht te hebben dat hij daarom in dat beroep moest blijven. Het kostte wel moeite een werkgever te vinden. Toen Van der Zuyden in Nijmegen kwam wonen en zich installeerde, zette hij advertenties, waar in hij personeel vroeg. Zo werd Andries Prater be diende bij Van der Zuyden. Ook deze baas was veel op reis en Prater ging mee. Dat was zijn kans om de relaties uit te breiden in Duitsland en Frank rijk, die Van der Zuyden meestal bezocht. Maar deze betrekking heeft Prater geen geluk ge bracht. Op een dag ontdekte Van der Zuyden de bron van; inkoms^eji van zijn bediende. Zoals ik al zei, was Praters werkgever zelf een man, die chan- tage pleegde. Wfekp^en slachtoffer zo dicht bij de - hand was welkom! En we weten nu, wat daaruit)j[ Tube 95 ct is voortgekomen." „Maar één ding begrijp ik nog niet," zei Ernst, toen Sven zijn verhaal verteld had. „Andries Prater lag toch in het ziekenhuis met een soort vergiftiging. Hij kon door zijn toestand zelfs niet door de politie worden gehoord." „Dat is zo," zei Sven. Als we Andries Prater niet bij de anderen in de villa van Van der Zuyden hadden gevonden, dan zouden wij hem nooit hebben verdacht. Wij wisten immers niet anders, dan dat hij doodziek was. Maar wie lag er in het ziekenhuis Dat was, en is nog, de expediteur Simons, onder wiens garage in de oude binnenstad de onderaardse schuilplaats werd ontdekt. Hoe dat zat Wel, An dries Prater begreep, dat Van der Zuyden uit de weg geruimd moets worden. Hij was tot de conclusie gekomen, dat hij die taak zelf op zich moest nemen. Door zijn in dienst treden bij deze man was hij immers zelf de ongewilde aanleiding geworden van alle el lende. Maar Prater wilde gedekt zijn. Iemand, die in het nauw zit, komt vaak tot wanhoopsdaden, maar hij hield zijn verstand bij elkaar. Hij kwam op de gedachte, dat hij alleen volkomen vrijuit zou gaan, als hij op het tijdstip van de moord niet in huis was Het gevolg was, dat Prater besloot ziek te worden, zo erg, dat opname in het ziekenhuis noodzakelijk was. Maar hijzelf kwam niet daar te liggen. De ex pediteur Simons behoorde tot ed handlangers Van lagere rang in de bende. Hij was gewend de orders stipt op te volgen. Bovendien was hij een ver familie lid van Andries Prater en leek voldoende op hem om de rol van zieke te kunnen spelen. Toen Simons het voorstel ontving om een vergif in te nemen, waar door hij een tijd lang flink ziek zou worden, maar dat geeri "levensgevaar veroorzaakte en dat hij onder Praters nsam naar het ziekenhuis zou gaan, ont- moette dit bij hem geen tegenstand. Hij had er mis schien niet veel lust inmaar de hoofdman wilde het zo en dat was voldoende. Het gevolg was dus, dat de bediende Andries Prater in het ziekenhuis lag toen de moord werd gepleegd. De politie kon dus niet weten, dat de knecht in werkelijkheid Van der Zuyden had doodgeschoten Alleen door het feit, dat Andries Prater met de andere kopstukken van de bende in de villa gevangen werd genomen, kwa men wij tot de oplossing." „Dit is dan het voorlopig einde van een avon tuurlijke bendeleider. Had hij alleen diefstallen ge pleegd, dan zou hij er met een betrekkelijk lichte straf zijn afgekomen. Nu zijn daar de moorden, die veel zwaarder wegen en dat terwijl het niet nodig was," zei Te Kempe. „Jawel, maar laten we niet sentimenteel worden over Prater met zij nmisdadige aanleg," zei Sven. „Het is jammer, dat een onschuldig man als dr. Maroniu het slachtoffer is geworden, terwijl wij al leen kunnen vermoeden, wat het lot zou zijn geweest van Jörgensen en Dupont. En trouwens ook van André Boomeman, als wij die niet hadden kunnen bevrijden." Madeleine Uittenterpe huiverde. Ze greep de hand van haan verloofde „Je bent er nu goed afgekomen," zei ze, „maar ik zal voortaan zorgen, dat ie zoiets niet meer overkomt. Hoewel die Roemeense je mis schien van de dood heeft gered is ze toch de oor zaak van de narigheid. Ik zal op je passen, dat een vreemde vrouw nooit meer de kans krijgt inv'oed op je uit te oefenen." EINDE

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 2