K AXELSE IMPRESSIES. nmEfl^ Pracht handen Ró^öseL in nijmeqen. KOU. GRIEP. XV. ZEEITWSCH-VLAANDEREN ONGUNSTIG INDUSTRIEEL KLIMAAT? FEUILLETON door G. PLANTEMA. Uw Rheumatische Pijnen wijken voor een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen Salts - iedere dag die kleine dosis. In de jongste raadszitting van de Axelse gemeente raad bij de algemene beschouwingen over de be groting voor het dienstjaar 1958 kwam meermalen de „klein-industrie" als aanbevelenswaardige tak van be staan ter sprake. Meerdere leden lieten bij hun visie op de begroting en de bespreking van de financie.l-ecónomische po sitie van onze gemeente een vrome wens horen ten aanzien van de vestiging van klein-industrie. Zij deden daarbij een klemmend beroep op het gemeentebestuur het college van B .en W. om zoveel als in hun vermogen ligt, dus waar de gelegenheid zich voordoet, het streven tot vestiging daarvan te helpen bevorderen. Natuurlijk vond deze hartekreet we weten dit uit het recente verleden voldoende weerklank bij het dagelijks bestuur onzer gemeente, wier woord voerder en voorzitter, burgemeester van Oeveren, uiteraard beter dan wie ook op de hoogte is met de gang van zaken ten deze sedert de bevrijding. Het antwoord is (in zijn kersversheid") voldoende bekend. Het luidde in het algemeen bedoeld, dat de ervaring voldoende had aangetoond dat het klimaat in onze streek voor de vestiging van industrie on gunstig is. Waaronder we dus ook gevoegelijk de „klein-industrie" menen te moeten verstaan, wier rela tieve betekenis niet te verwaarlozen valt, zoals verder zal blijken. In verband met wat we in de aanhef dezes schreven over de klein-industrie in onze streek, ontlenen we aan een statistiek der Rijksverzekeringsbank de vol gende merkwaardige gegevens over de omvang van de industriële bedrijven en aantal arbeiders in 1948 Aantal daarin Industriële bedrijven Aantal werkzame ar met bedrijven beiders x 1000 minder dan 5 arbeiders 85.156 117.5 5-9 13.925 90.4 10-49 12.955 263.8 50-199 2.792 255.1 200-499 503 153.4 500-999 155 107.9 1000 en meer 94 239.2 Totaal 115.580 1227.3 Uen nimmer ruw of schraal Q. Het is de Hamamelis die het 'm doet Volgens de oorspronkelijke betekenis heeft het woord „industrie" toch betrekking op iedere produc tieve bezigheid. Naar het ten huidige dage geldend spraokgebruik evenwel pleegt men er onder te ver staan, dat deel van de voortbrenging dat zich bezig houdt met het be- en verwerken der uit de natuur gewonnen stoffen tot voor gebruik geschikte en be stemde goederen. Hierbij valt onderscheid op te maken tussen voor directe consumptie (consumpptiegoederen-industrie) en de bestemming als hulpmiddel bij de voortbren ging van andere goederen (of diensten) dus ge naamde productiemiddelen-industrie. Ook winning van grondstoffen rekent men in tal van landen tot de in dustrie, zoals b.v. in ons land de mijnbouw. In andere landen wordt in de statistiek de delfstofwinning als een afzonderlijke productie-tak van de industrie opge nomen. Zodat men bij het maken van internationale vergelijkingen hiermede tetrdege rekening moet houden. Het is van algemene bekendheid, hoezeer onze Nederlandse industrie gedurende de laatste halve eeuw in betekenis is toegenomen. In verhouding tot de totale beroepsbevolking be droeg het percentage van de in de industrie werk zame arbeidskrachten in 1899 33,8%, in 1909 35,2%, in 1920 37,8%, in 1930 38,8% en in 1947 36,9%. Deze cijfers zijn officieel en ontleend aan de in genoemde jaren gehouden volks- en beroepstellingen, waarbij het lage percentage van 1947 geweten moet worden aan de in vele industrieën ondervonden hin der der geleden oorlogsschade, gebrek aan grond stoffen of andere beperkingen, die samenhingen met de moeilijke economische situatie die ook tot uitdruk king kwam in soms ster kgedaald arbeidspotentieel. Aangenomen kan worden dat dan ook reeds in 1950 het percentage hoger zal zijn geweest dan in 1930. Opgemerkt zij nog, dat de relatieve betekenis van de industrie in sommige landen nog aanmerkelijk groter is dan in Nederland en merkwaardig is ook nog dat in de Verenigde staten en in Frankrijk b.v. de industrie procentsgewijze een kleiner deel uitmaakt van de totale bedrijvigheid dan ten onzent. Duitsland, Groot-Brittannië en België daarentegen hebben een be duidend hoger percentage van het industriële deel van de beroepsbevolking dan ons land. 42) „Wat 1" Ernst sprong van zijn stoel. „Die made moiselle Ilescu heeft ons dus voorgelogen Sven knikte. „Maar dan behoort zij dus ook tot de bende riep André Boorneman opgewonden. „Zo iets had ik nooit kunnen denken." Ohlquist keek hem even aan, glimlachend. „Net zo min als u kon vermoeden, dat zuster Miquèle tot de bende behoorde," merkte hij op. „Zuster Miquèle," André was volkomen verbluft. „Ja .van die had ik het natuurlijk wel gedacht. Maar u hebt maar één vrouw in arrest gesteld. Is er nog één ontkomen 7" „Toch niet," ontkende Sven. „Dusaarzelde André. „Tja, stemde Sven toe. „Zuster Miquèle en mile Ilescu waren één en dezelfde persoon. Maar we dwa len af. Zoals gezegd, langzamerhand groeiden de feiten, die in een bepaalde richting wezen. Het was per slot van rekening geen toeval, Ernst, dat jij op een avond met de politie naar het Stevenskerkhof bent gegaan. Het recherchewerk van de Nijmeegse manschappen had er toe geleid, dat wij besloten, die omgeving in het oog tc houden. Geconstateerd was, dat er in de late avond of des nachts vaak personen in een van de huizen verdwenen endaar mogen we wel even op wijzen, de auto, waarmee Jörgensen en Dupont waren weggereden ,was in de oude stad Het kleine en middelgrote bedrijf is dus in Neder land naar verhouding uitermate sterk ontwikkeld. In dustriële bedrijven met minder dan 5 en van 5 tot 9 arbeiders waren er in 1948 van de 115.580 meer dan 99.000. Thans mogen we aannemen dat de 100.000 kleinbedrijven in de industrie ruimschoots zijn over schreden. Deze gegevens en het verder hierboven staande dient om de grote betekenis ook van de klein-industrie te beaccentueren. INDUSTRIALISATIE. Het streven naar industrialisatie, dat wil zeggen .naar een aanzienlijke uitbreiding van de industrie, teneinde deze een belangrijke plaats te doen innemen in de nationale, gewestelijke of plaatselijke economie voor wat de uitbreiding en verschaffing van ruimere werkgelegenheid betreft of in het algemeen de pro ductie op te voeren en te perfectioneren, is allerwege waar te nemen De motieven hiervoor zijn van ver schillende aard. In de eerste plaats wil men industrialisatie teneinde meer werkgelegenheid voor een toenemende bevolking te verkrijgen. Voorts om minder afhankelijk te zijn van het buitenland inzake de invoer van essentiële goederen, om tot een minder éénzijdige structuur van het economische leven te komen, b.v. in sterk op agrarische export georiënteerde landen of ook uit overwegingen van nationaal prestige. Zowel van particuliere zijde als van regeringswege is sinds de bevrijding in 1945, ondanks het feit dat de industrie reeds van relatief grote betekenis was, ten onzent de eis met klem naar voren gebracht van verdere industrialisatie. Enerzijds uit hoofde van de behoefte van vergroting der werkgelegenheid, ander zijds om een bijdrage te leveren tot herstel van het evenwicht op de betalingsbalans. We zouden nog verschillende andere argumenten kunnen noemen en daarbij willen wij ook primair stel len wat enige raadsleden deden met hun aandrang op B. en W., n.l. dat de overheid maatregelen dient te nemen, waardoor het particulier initiatief wordt ge stimuleerd tot uitbreiding van bestaande of tot vesti ging van nieuwe ondernemingen. Hier zou nog een heleboel over in het midden te brengen zijn, doch naar onze mening kunnen we het hier ook bij laten, temeer daar we de overtuiging hebben dat in dit opzicht het roer van ons gemeente lijke schip in goede handen is. Vragen we ons thans echter af wat er in dit op zicht na de bevrijding bij de overigens door de middenstand in handel en nering op de meest voor beeldig ewijze ontplooide en betoonde ondernemings zin tot stand is gekomen aan vestiging of uit breiding van bestaande klein- of andere industrie, dan moeten we ook waarlijk beamen, dat het een verdui veld klein beetje is. Is dus het Zeeuwsch-Vlaamse en Axelse klimaat dan inderdaad zo ongunstig Het moet wel zo zijn BETONFABRICAGE t Rendabele tak van klein-industrie. Wanneer we in één opzicht voldoening mogen uit spreken over het welslagen van enkele nieuw ge stichte bedrijven in of onder onze gemeente in de tijd van na de bevrijding, dan zijn het wel de op de Axelse Sassing verrezen betonfabrieken van de firma s Pieters (1951) en Fassaert (1954). Twee bedrijven die gezamenlijk enige duizenden vierkante meters over dekte werkruimte tot hun beider beschikking hebben en daarbij een nog een half zo grote ruimte voor opslag en berging van materialen of werkzaamheden die buiten de werkplaatsen kunnen plaats hebben. Onze trouwe lezers en zij die gewoon zijn het in de gemeenteraad behandelde te volgen, weten ook, dat van meet af aan het streven heeft vooropgezeten o.m. door het beschikbaar stellen van industrieterrein op voor gegadigden aanlokkelijke voorwaarden, gun stige kansen te helpen realiseren. En zoals begrijpelijk is viel het oog daarbij op de terreinen aan de loskade op de Sassing waar intussen ook de graansilo was verrezen. De fa. J. J. Pieters, die reeds enige jaren voor hij zich op de Sassing vestigde, zich op de beton-fabri- cage had toegelegd in het meer bescheiden van opzet en oppervlakte zijnde bedrijf van de fa. P. A. van Hoeve aan de Buthdijk, was de gangmaker van deze voor de Sassing nieuwe tak van bedrijf, die ook een permanente bedrijvigheid aan het uiterste westelijke deel van de kade bewerkstelligde. Enige jaren later, oip 22 juni 1954, begon ook de te Hulst gevestigde fa. E. P. Fassaert-v. d. Walle met de bouw en verdere toebereidselen van zijn nieuwe bedrijf, dat reeds in October 1954 zoals hij ons deze week op zijn kantoor vertelde begon te werken. Eenmaal de werkzaamheden begonnen zijnde bleek reeds aanstonds dat de aanwezige machines niet bij machte waren de destijds genoteerde stroom van orders tijdig uit te voeren. Extra inspanning was dus nodig, eigenlijk dubbel nodig. „Zo hebben we sinds 1954 nog maar steeds ge bouwd en uitgebreid", aldus de heer Fassaert. De reusachtige overdekte werkplaats die een opper vlakte heeft van ruim 1000 vierkante meter (waar naast nog een andere, groot 250 vierkante meter nodig was) biedt het beeld van onverpoosde drukte en actie. „Ons streven was en is er vooral op gericht de beschikking te hebben over beschutte werkruimte, ten einde zo min mogelijk stagnatie te ondervinden in ver band met de weersomstandigheden," aldus de firmant. Uit de antwoorden op verdere vragen, die we naar believen konden stellen, bleek dat deze onderneming in de eerste jaren van haar vestiging op de Axelse Sassing over werkobjecten voor haar bedrijf niet heeft mogen klagen. Hoofdzakelijk was de ontzettende drukte van de voorbije jaren een gevolg van de wegenbouw, waarop men zich grotendeels concentreerde. Dit wil Waarom er niet morgen reeds mee begonnen Iedere dag verder leven in ondragelijke pijnen betekent voor U een verloren dag. U weet uit eigen ervaring, hoe die pijnen Uw hele gestel ondermijnen. En het gaat van kwaad tot erger, tenzij ge de bloedzuiverende or ganen die nieuwe stimulans geeft, waardoor het bloed weer jeugdig snel door de aderen vloeit Ing. Med. niet zeggen dat de andere vormen van fabricage ver waarloosd werden. De ontelbare hangars, garage s en werkplaatsen in de grensstreek ten behoeve van de vlassers gebouwd mogen daarvan getuigen. Helaas is de gang van zaken in de vlashandel door over bekende omstandigheden momenteel niet zo be- „De ergste vijand waar we op het ogenblik mee te maken hebben," zo verklaarde de ondernemer, is, zo wel voor ons als voor de grote bouwbedrijven, de bestedingsbeperking. Bij bennadering zijn de gevolgen hiervan echter nog niet te overzien. Maar de kunst is niet om een bedrijf tot bloei te brengen in een tijd van gunstige conjunctuur. Het 'komt er vooral en in de eerste plaats op aan in een minder goede tijd de zaak op poten te houden. Met het oog op de be stedingsbeperking is het nu juist het moment om door te zetten teruggevonden. Weliswaar niet daar vlak in de buurt, maar op een plek, die absoluut geen reden tot ver denking gaf van een huis in die omgeving. In de oude stad werd toen een scherpe controle ingesteld en daarbij werden de bewuste nachtelijke bewegingen vastgesteld. Al gauw bleek toen ook, dat in deze armelijke omgeving mensen kwamen, die daar niet bekend waren, maar er wd zouden kunnen thuishoren. Dat was zeker verdacht. De bezoeken aan een van de huizen waren geregeld, zodat dit ons een goede kans gaf om iets te ontdekken, wanneer wij de moeite namen ons verscholen op te stellen. De leden van de bende zijn ongetwijfeld min of meer zorgeloos ge weest. Het kan zijn, dat de problemen hun boven het hoofd groeiden." Sven moest even steppen om op adem te komen. Toen vervolgde hij „U weet op welke manier de bende ten slotte gesnapt werd. Maar nu komen wij op de personen, die er bij betrokken waren. Enkele jaren geleden is een man op de gedachte gekomen, een bende te organiseren, die zich met het stelen van juwelen zou bezig houden. eDze man had door zijn reizen veel relaties. Het gelukte hem, een staf van medewerkers bijeen te brengen en een straffe disci pline in te voeren. Dit was de kern van de bende. Maar u moet niet denken, dat die kern zelf in braken pleegde. De organisator was het opperhoofd. Zijn naast medewerker was een chemicus, die het bedwelmende gas maakte. Zes anderen reisden veel en smokkelden de kapsules met de sterk geconcen treerde gassen over de grenzen om ze af te leveren aan de eigenlijke inbrekers. Want het zat zo, dat de hoofdman uitstekende relaties had in de onderwereld De goede ligging van dit bedrijf aan de Sassingse kanaalarm is vooral van gunstige betekenis gebleken voor de aanvoer van grondstoffen. Momenteel werken in dit bedrijf een 20-tal arbeiders en zeer zeker is een op betonfabricage ingesteld be drijf niet zonder perspectief. We wezen de heer Fassaert op zijn stand op de jongste nijverheidstentoonstelling „Axel '57' en hij toonde toen tal van foto's van werkplaatsen enz., die een indruk gaven van de soliditeit van de producten zijner onderneming. „Solied werk is een eerste eis luidde zijn oordeel. En één van de laatste orders ge tuigde van de wijdvermaarde roep van deze Sassingse fabriek. Deze betrof n.l. de bouw van een imposante schaapskooi op het eiland Goeree-Overflakkee. zware hoofd- en borstverkoudheid, diep vastzittend slijm,snuift en wrijft U weg met van verschillende landen, vooral in Scandinavië. Zijn zes medewerkers zochten telkens de door hun chef uitgekozen geroutineerde inbrekers op om een op dracht te overhandigen. Hij wist precies, waar iets van belang was te halen Ja, hij stelde zelfs van te voren in sommige gevallen vast, wat er moest worden gestolen. En die discipline was zo streng, dat de inbrekers zie hdaaraan hielden. Zij werden natuur lijk uitstekend betaald. Zij kregen meer dan een nor male heler zou hebben gegeven en het allerergste voor hen was, dat zij niet meer voor de royale chef mochten werken bij overtreding van zijn bevelen. De buit werd afgeleverd aan de kernmedewerker, die de opdracht had overgebracht. Misschien meenden de meeste inbrekers, dat deze tussenpersoon zelf het opperhoofd was. In elk geval hebben de medewerkers van de laagste orde nooit geweten, hoe groot de bende was. Wij hebben nu opperhoofd en kern in handen, maar wij weten weinig namen van lagere medewerkers. Waarschijnlijk zullen de meeste van die eigenlijke dieven niet gearresteerd kunnen worden, tenzij de kern hun namen noemt. Dat denk ik niet. Maar nu de kern onschadelijk is gemaakt is het ge organiseerde werk afgelopen. En de inbrekers och, die lopen wel een andere keer tegen de lamp." „Nu heb ik u dus duidelijk gemaakt hoe het geval van de juwelendiefstallen in elkaar zat. Nu komt Nijmegen aan de beurt. Allereerst mag ik wel zeggen, dat de hoofdman en de chemicus beiden in deze stad woonden Zij waren natuurlijk veel op reis, vooral de hoofdman, die nu hier en dan daar zijn voelhorens uitstak. De zes andere leden van de kern woonden in het buitenland, maar regelmatig kwamen zij hun „We zijn bovendien (c jong om de moed te laten zakken was de eindconclusie van de heer Fassaert, die zich een optimistische en rasechte Zeeuwsch- Vlaamse zakenman toonde. „Aanpakken is de bood schap was het devies. Vooral in deze tijd. Bij het rusteloze ratelen en wenteleen van de be tonmolens en andere machine's verlieten we zijn fa briek en bezochten daarna het bedrijf van de firma Pieters. Dit bedrijf concentreert zich in hoofdzaak op het produceren van vloer- en droogstapelproducten. In verband met de analogie welke oppervlakkig be schouwd tussen beide ondernemingen bestaat, zouden we ook een weinig verschillend beeld van deze onder neming kunnen leveren, maar zien het nut niet in van in herhalingen te vervallen. Op onze vraag aan eén der firmaten of de beton fabricage momenteel ook exportmogelijkheden biedt, luidde het antwoord negatief. Interessant voor de lezers is nog te vernemen dat het gebruik van beton voor bouwwerken reeds toe passing vond bij .de oude Egyptenaren, terwijl ook later de Grieken en Romeinen deze methoden na volgden en men heden ten dage nog treffende voor beelden aanwijst van de duurzaamheid van het mate riaal bij brgggen enaquaducten uit die tijd. Zoals begrijpelijk is vereisen de grote hoeveelheden grondstoffen die in de beton-industrie benodigd zijn zeer veel opslagruimte in de onmiddellijke nabijheid van de werkplaatsen, hetgeen mede geldt voor de transportmiddelen, weeg-installatie s, meng- -en andere machines, enz. Ook vereist het inbrengen van beton vaak de bouw van storttorens, goten en dergelijke voor het fabriceren van gietbeton. Tot in ieder detail moet de doelmatigheid van deze installatie zorgvuldig worden uitgewerkt daar elke kleine besparing per ku bieke meter beton een grote kostenverlaging' meebrengt. Massaal zijn de opgeslagen voorraden van beton- artikelen, zoals riool- en draineerbuizen, trottoirbanden en verdere producten, die bijna zonder uitzondering, wat hun afmetingen betreft, sterk genormaliseerd zijn, zodat het aantal vormen waarin de stukken gegoten of gestampt worden, beperkt kan worden. In verband met de vloerconstructie's en de vervaardiging van ge wapend beton zou nog een uitvoerige verhandeling kunnen volgen, maar hiervan werd het nut niet in gezien, mede vanwege gepatenteerde toepassingen, enz. Gevoegelijk mogen we het hier dus voor wat de beide Sassingse betonfabrieken betreft wel bij laten. De klein-industrie heeft in Axel ook nog andere vorm en betekenis zoals we reeds eerder lieten blijken en daarop zullen we nog nader terugkomen. We wagen het overigens niet een optimistische toon aan te slaan voor de mogelijke of waarschijnlijke ves tiging hiervan in de tot komst. De factoren hiervoor vereist en de mogelijkheden die er zijn lopen sterk uiteen, maar zijn allen te samen zeer afhankelijk van de conjunctuur en de wet van vraag en aanbod. Doch laten we er ons op verheugen, dat er nog tal van met grote ondernemingszin bezielde werkgevers zijn die vertrouwen in de toekomst blijven stellen. 't G. opdrachten in ontvangst nemen .hetzij van de hoofd man .hetzij van de chemicus, die zijn plaatsvervanger was. A fen toe was er een algemene vergadering van aandeelhouders, om het zo te noemen. In verband met de gebeurtenissen hier in de stad werd zon bijeen komst gehouden en dat is de reden, waarom wij alle hoofdpersonen meteen konden grijpen." „Van der Zuyden was een lichtschuwe persoonlijk heid. De politie had vermoedens tegen hem, maar men had nooit iets gevonden, dat tegen hem getuigde. Hij was vrij plotseling rijk geworden, maar kwam uit een obscuur milieu. Ik denk, dat hij als heler is opge treden, toen hij in Amsterdam een handel in tweede hands goederen had. Maar Van der Zuyden moet een man met hersens zijn geweest. Langzamerhand zijn wij er wel achter gekomen, dat hij zijn weelderig leven bekostigde uit de opbrengst van chantage, die hij op grote schaal bedreef. Hoe hij aan zijn inlichtingen kwam, is niet te zeggen, maar het is een feit, dat hij van een aantal mensen, zelfs enkele heel vooraan staande, iets wist, waardoor hij met schandaal en het ruïneren van carrières kon dreigen. Dat bracht geld in het laadje." „U begrijpt het wel. Op zekere dag is Van der Zuyden op de hoogte gekomen van de werkzaam heden van de bende. Jq, ik mag wel zeggen, dat hij de beste bron aanboorde, die hij had kunnen vinden om munt uit deze afperserij te slaan. De hoofdman in eigen persoon wist hij in het nauw te drijven In het begin ging het maar om chantage op kleine schaal, want hij veronderstelde, dat de zaak geen erg grote omvang had. (Wordt vervolgd) 12-

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 2