Rd&öseL in nijmeqen. UIT ONZE OMGEVING al 9 2i d b s j c t d' AXEL KOEWACHT NIEUW WIT-GELE KRUIS-GEBOUW GEOPEND. ZUIDDORPE. HULST FEUILLETON door G. PLANTEMA. m w h< h< al di VI ei v 7 w o r< n ir g h V h d 1 b rr 1 g 1 l O e u n v v n Z.V.U.-LEZING OVER „MODERNE SCHILDERKUNST". De reeks van telkenjare door de Z.V.U. georga niseerde culturele avonden, bestaande uit voordrach ten, lezingen of toneelvoorstellingen ,die alle op hun terrein zonder uitzondering welhaast belang wekkend zijn, werden hier ter plaatse vrijdagavond weer ingezet met een boeiende voordracht door een hoogst deskundig spreekster over het onderwerp „Moderne Schilderkunst". Het was Dra Petra Clarijs, kunsthistorica uit Amsterdam, die dit onderwerp op de bovenzaal van „Het Centrum" voor een klein ge hoor behandelde. Zij deed dit op zeer bevattelijke en populaire wijze zonder gebruikmaking van ingewikkelde namen en termen ,die dikwijls veel verwarring en gepraat ver wekken. Op deze wijze was het haar doel de ver schillende aspecten van de hedendaagse schilderkunst en hun psychische en stylistische achtergronden te belichten. Want moderne schilderkunst is niet zo maar ontstaan. Deze is uit diverse voorafgaande stro mingen als een bewuste reactie op wat tal van schil dersgeneraties hebben voortgebracht, gegroeid. De spreekster was zich bewust bij het pogen op eenvoudige wijze dit alles te behandelen, daarbij niet alle facetten onder de loupe te kunnen nemen en be spreken. Als alle schilderkunst bevindt deze zich tus sen een tweetal polen, n.l. een verstands- en een gevoelspool, van meer rationele of gevoelige strekking, ofwel van 'realisme en romantiek. Na deze bondige inleiding bracht zij een groot aan tal reproductie's op het projectiedoek van de meest bekende meesters van deze moderne school, die in deze toonaangevend zijn geweest en waarbij zij uit voerig over aard en hoedanigheden uitweidde. Het zou ons te ver voeren deze alle op te sommen en dit heeft ook geen zin. Het doel van Dra Clarijs was de ontwikkelingsfase van het „impressionisme" via het „kubisme" naar de meest extreme vorm van het experimentisme aan de aanwezigen op begrijpelijke wijze te demonstreren en met behulp van de met buitengewone kiesheid daartoe gekozen voorbeelden, slaagde zij hierin volkomen. De ruim twee en een hal fuur durende lezing hield de aanwezigen tot het laatst toe in aandacht geboeid en voorzeker was de heer A. H. van der Lee aller tolk toen hij aan het einde zich tot de bekwame spreekster, die een bij uitstek deskundige bleek, richtte om haar namens de Z.V.U. te danken voor deze leerrijke avond. CZARDASFURSTIN. Dezer dagen herdenkt men het feit dat de bekende operette-componist Em. Kalman werd geboren. Deze overbekende toondichter zag oip 24 oktober 1882, dus 75 jaar geleden tc Slöfok in Hongarije het levenslicht. Talrijke bekende operettes met overbekende melo dieën werden door deze meester gecomponeerd. Zo ook en misschien wel de bekendste „Die Czardas- fürstineen vrolijk verhaal spelend in Wenen en Boedapest. De Reisclub „Prins Hendrik" wist voor een groot aantal operette-liefhebbers uit onze streek een aantal plaatsen te bemachtigen en zo kon men zondag in de Koninklijke Opera te Gent genieten van deze schitte rende operette, welke ter herdenking van de geboorte dag van deze meester werd opgevoerd. Het eminente orkest onder leiding van Luigi Martelli, de prachtige balletten dooe dr balletgroep onder lei ding van Louise Delvaux, de zang van artisten en koor maakten deze trip tot een buitengewoon begin van het winterseizoen van deze reisclub, welke haar leden kan laten genieten van deze kunst. De schitterende en onvergetelijke melodiëen van deze operette zullen de deelnemers aan deze reis onge twijfeld weer inspireren tot meerdere bezoeken aan de Koninklijke Opera, welke voor ons Zeeuwsch-Vla mingen welke steeds over hun „isolement" praten iets te bieden heeft, dat men in geheel Nederland practisch niet vindt. De eRisclub „Prins Hendrik" zal ook deze winter met haar „cultureel" programma bezoeken aan opera's en operettes ongetwijfeld weer veel succes hebben. Het ledental is nog steeds stijgende en dit bewijst wel dat deze reisclub nog steeds in een be staande behoefte voorziet. Voor de nabije toekomst staan o.m. nog bezoeken op het programma aan „Carmen" van G. Bizet op 30 oktober a.s. en „Don Carlos" van G. Verdi op 22 november. LEDENVERGADERING VAN HET CULTUREEL ARBEIDERS SPAARFONDS. In de Jeugdherberg „Bleye Haghe" belegde boven genoemd spaarfonds vorige week vrijdag een leden vergadering .onder peresidium van de heer M. de Groot. De voorzitter roemde o.m. het gevoerde beleid van het bestuur, wat heeft bijgedragen tot het steeds groeien der vereniging. Met de a.s. opvoering van het vermaarde toneelstuk „Nacht in de Middag" naar het boek van Arthur Koestier, waarmee op dinsdag 15 oktober het nieuwe seizoen wordt geopend, wordt bewezen dat het mogelijk is, iets goeds tot stand te kunnen brengen. Het financiële beleid werd met algemene stemmen goedgekeurd en door de leden met waardering aan vaard. De aftredende bestuursleden de heren K. Hamelink en J. Roose werden herkozen, welke bestuursleden deze herbenoeming met dank voor het in hen gestelde ver trouwen aannamen. Bij de rondvraag spraken verscheidene leden hun wensen uit betreffende de te geven programma's in het a.s. seizoen. In zijn slotword dankte de voorzitter (de aan wezigen voor de gevoerde discussie's en voor het wel slagen van deze vlot verlopen ledenvergadering. BAZAR TEN BATE VAN HET INSTRUMENTENFONDE VAN „HOSANNA". In navolging der onlangs alhier gehouden bazar heeft nu ook een daartoe samengesteld comité, ge vormd uit de Chr. fanfare „Hosannaeveneens ten bate van het instrumentenfonds een soortgelijk eve nement voorbereid en verzorgd. Met dit verschil echter, dat men zich ditmaal niet ingesteld heeft op een grotendeels in de open lucht plaats hebbend drie-daags feest, hetgeen gezien het gevorderde jaargetij teveel risico's in zich sluit, maar hiertoe een behoorlijke zaalruimte geprefereerd heeft, waarover men in de lokalen van de voormalige open bare school ruimschoots de beschikking heeft. Wat „Hosanna" zich ten doel stelt met deze bazar is overbekend. In de eerste plaats is het streven er op gericht het korps geheel en al van nieuwe in strumenten te voorzien. Maar met nieuwe instrumen ten is men nog niet waar m enwezen moet. De be hoefte aan welonderlegde muzikanten die een instru ment kunnen bespelen en het ook alleen in dat geval waardig zijn, is een niet minder klemmende. Ieder weet, dat het aan deskundige leiding bij „Hosanna" niet mankeert. Daarom moet ook deze bazar voor de volle 100% slagen. De attractie's zijn ook hier zeer vele en velerlei. Een grote gevarieerdheid is trou wens de beste basis voor het welslagen. Want ten slotte gaat het om de dubbeltjes. Zodat we nogmaals alle liefhebbers van de dilettantenkunst opwekken „Hosanna" in haar streven krachtig te steunen. TONEEL EN CABARET IN DE KOMENDE WEEK. Zoals algemeen bekend hebben we in Axel een tweetal spaarfondsen, beiden met meerdere honderden leden en ook beiden bezield met de drang deze talrijke leden twee- of driemaal in het winterseizoen te doen genieten van het beste wat de toneel- en cabaret wereld biedt. Beide verenigingen zetten volgende week het sei zoen 1957'58 in en het toeval wil dat door deze beide voorstellingen zowat aan aller smaak en ver langens kan worden voldaan. „Nacht in de middag." Dinsdag a.s. zal het Zuidelijk Toneel met een ge selecteerde rolbezetting een uitzonderlijk genre van realistische kunst voor het voetlicht brengen. Het stuk is een geestesproduct van de wereldberoemde auteur Arthus Koestier, een voormalige communist van Hon gaarse afkomst. Op zeer indrukwekkend-dramatitsche wijze heeftt hij in zijn boek „Dialoog met de Dood",i naar hetwelk dit toneelstuk is bewerkt, de ideologie van het communisme, als feit van zijn persoonlijke er varingen, aan de kaak gesteld in al zijn meedogenloze wreedheid. Het leven van de hoofdpersoon Roebasjov, één der voormalige grote Russische leiders, is een synthese der levens van een aantal mensen die (met hem) slachtoffers werden der z.g. „Moskouse pro cessen". Op zekere dag wordt hij gearresteerd en in de gevangenis geworpen onder beschuldiging van de meest fantastische misdaden tegen staat en partij. Na langdurige en afmattende verhoren verslapt zijn weer stand. Tot het besef gekomen dat hij zal worden dood geschoten komt er een grote verandering in zijn wezen. Hij roept het verleden op om te onderzoeken waar hij gefaald mocht hebben. Boeiende dialogen zullen dit stuk opvoeren tot een climax van spanning en ontzetting. Wie het gevaar en de ware aard van het communisme wil kennen moet dit stuk gaan zien. „Revue-menu voor U." Het oudste Axelse spaarfonds dat zijn 10-jarig jubileum reeds achter zich heeft is er in geslaagd het uit 19 medewerkers bestaande revue-ensemble van Gerard Walden en Berry Kievits heel oude be kenden in Axel opnieuw te engageren. Dit optreden vindt plaats op donderdag 17 oktober. Elk die zich de overweldigende successen van voor gaande jaren nog herinneren, zal zich verheugen dat deze groep ook nu weer Axel zal aandoen. De op tredende, algemeen in de lande bekende „sterren" en artisten wijzen reeds op een tot in finesse s verzorgd programma, dat evenaren kan met wat in onze groot ste steden in dit genre voor het publieke forum wordt gebracht. De tegenstelling tussen beide opvoeringen is er overigens ook nog, omreden de ene avond staat in het teken van de dramatiek, terwijl de andere zich meer richt op amusement en ontspanning. Maar twee hoogtepunten zal de volgende week ons ongetwijfeld in beiderlei opzicht leveren VAN DE WEG GESLIPT. Toen een clubje Axelse jongelui zaterdagavond per auto een uitstapje maakte, kwam nabij Bontekoe door nog onbekende oorzaak de door de heer de F. be stuurde Chevrolet met één der wielen in de wegberm terecht, met als gevolg dat de wagen ging slippen en met de rechterzijde tegen een der langs de weg staande bomen aansloeg. Alhoewel de wagen zwaar beschadigd werd kwamen de inzittenden op één na allen met de schrik vrij. De rechts achterin zittende J. L. kreeg echter het rechterportier tegen zijn benen en moest met een ernstige beenbreuk in het zieken huis worden opgenomen. GEVONDEN VOORWERPEN. Een rode portemonnaie met groen bloemetje, Fort L 29 een rode portemonnaie, De Ruijter, Joos de Moorstraateen wit gelakte fietspomp, Prins Hen drikstraat 17 een gele geringde kanarie, Bankert- straat 29 «en rode portemonnaie met inhoud, Julana- straat 95 twee sleuteltjes van actentas, Buthdijk 13 een paar zwarte dameshandschoenen, Joost de Moor straat 28 een licht gekleurde portemonnaie met in houd, Rijkspolitie een groene portemonnaie met inhoud, Weststraat 54 een soldatenmuts (luchtvaart troepen), Callandstraat 26; een bruine glacé dames handschoen (links). Rijkspolitie; eenhondje, Buiten weg 56 een paar regenpijpen, Bylocquestraat 67 ben. een zwarte glacé dameshandschoen (links), Nieuw- straat 50 een potje augurken, De Ruijterstraat 2 een groen kinderrozenkransje, Joost de Moorstraat 2 een wit fietspompje, Joost de Moorstraat 1 een bruine pantalon, Rijkspolitie een donkere bril, Mar grietstraat 8. Zaterdag is te Koewacht het nieuwe, geheel aan alle moderne eisen voldoende Wit-Gele Kruis-gebouw officieel geopend. Er bestond voor deze plechtigheid zowel van de zijde van de autoriteiten als van het publiek grote belangstelling en het was dan ook zeker de vertolking van aller gevoelens toen de voorzitter van de afdeling Koewacht van het Wit-Gele Kruis, de heer A. de Waele als eerste zijn tevredenheid en vreugde uitte over het gereed komen van het gebouw. Spr. dankte allen die aan de totstandkoming hadden medegewerkt en verzocht daarna pastoor Ligthart het gebouw te willen inzegenen. Na deze plechtigheid opende burgemeester Dierick het nieuwe gebouw, dat een hall, wachtkamer, weeg kamer .dokterskamer, magazijn, ontsmettingskamer, keuken, badkamer en toiletten omvat. Namens de provinciale afdeling van het Wit-Gele Kruis was aanwezig de provinciaal voorzitter, burge meester van Dongen van Aardenburg ,die nog eens de doelstelling van deze organisatie naar voren bracht en de afdeling Koewacht bijzonder geluk wenste met deze fraaie aanwinst. JEUGD-BEDEVAART. Zondag was te Zuiddorpe een jeugdbedevaart ge organiseerd voor de jongeren uit het westelijk deel van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, waaraan door de jeugdclubs en patronaten van vele omliggende plaatsen werd deelgenomen. Wij zagen groepen uit Axel, Koe wacht, Sas van Gent, Westdorpe, Philippine, Sluis kil en Terneuzen. Nadat de groepen zich op diverse toegangen tot Zuiddorpe aan de grens van de gemeente hadden ver zameld werd gezamenlijk de tocht naar het dorpsplein gemaakt, waar stipt half vier de groepen met hun vaandels aankwamen, terwijl het plein voor deze ge beurtenis was versierd met wit-gele en wit-rode vlaggen. In de kerk werd de jeugd verwelkomd door pastoor van Tilburg, die wees op de bijdrage die wij allen kunnen leveren tot de wereldvrede, de voornaamste intentie van deze bedevaart. Aan de grot werd het Credo gezongen door het knapenkoor van Koewacht terwijl de rozenkrans werd gebeden gewisseld met declamatie door elke afdeling. Na een pauze werd aan de grote, waar een altaar was opgesteld de avondmis opgedragen door de dis- tricts-aalmoezenier, kapelaan Vaarten, waarbij ook weer het Koewachtse knapenkoor zijn medewerking verleende. Begunstigd door het mooie weer was deze jeugd bedevaart een eenvoudige maar indukwekkende plech tigheid voor de vele jeugdige edelnemers. FRAAI SUCCES VAN AXELSE SCHUTTERS. Aan de vele kermisschietingen die in de afgelopen dagen te Hulst zijn gehouden werd maandag op de liggende wippen bij Oscar Neefs en A. de Gucht oo:k deelgenomen door een peleton van de Axelse sociëteit „Onder Ons" bestaande uit zes schutters. Ofschoon op beide wippen door ongeveer een 80-tal schutters werd deelgenomen legden de Axelaars als peleton wel beslag op de meeste vogels. De Axelse pijlen deden niet minder dan dertien vogels tuimelen, wat een mooie prestatie genoemd mag worden, waar aan de wekelijkse trainingen in het clubgebouw zeker niet vreemd zullen zijn. Nu 1957 weer langzamerhand ten einde spoedt en zodoende de clubkampioenschappen - voor 1958 be ginnen te naderen heeft het er alle schijn van dat de Axelse schutters van „Onder Ons" in goede conditie zijn om dat kampioenschap waarop zij reeds twee maal achtereen beslag legden binnenkort voor de derde maal in succesie in de wacht te slepen. 41) Hoofdstuk 11. SVEN OHLQUIST GEEFT UITLEG. „Verlangen naar rijkdom is de reden bij de grote meerderheid van de misdaden, waarmee wij in aan raking komen," zei Sven op ernstige toon. „In ieder geval is de gewone inbreker of de kruimeldief het bewijs van mijn gezegde. We kunnen aannemen, dat deze mensen tot diefstal komen door eigen nood. Het geval, waarmee we nu in aanraking zijn ge komen ,ligt anders. Zeven mannen en een vrouw zijn gearresteerd. Deze achte hebben voor het oog van de wereld steeds als beste mensen geleefd. Het geld, dat zij verdienden met hun normela beroep dat gezien mocht worden, was genoeg om rijk te leven." Hij zweeg even na deze inleiding, stopte zijn pijp, stak die aan en blies een blauwe wolk voor zich uit. „Deze mensen waren al rijk, toen zij aan hun mis daden begonnen," vervolgde hij dan. „Wat kan de oorzaak van hun daden zijn In hen brandde het verlangen naar meer geld. Ze waren onverzadigbaar en. zij zijn geen uitzonderingen onder de mensen. Velen met een royaal inkomen zijn er altijd op uit, dat te vergroten. Bij een aantal van deze mensen komt op een gegeven ogenblik in een of andere vorm de mogelijkheid dit doel te bereiken, maardan dienen zij het met de eerlijkheid niet zo nauw te nemen. Het zijn sterke benen, die de weelde kunnen dragen. Blijft het bij de één bij een slinkse ontduiking van een wettelijk voorschrift, de ander, die wellicht sterker drang tot het avontuurlijke en gevaarvolle heeft, zal niet tetrugdeinzen voor tastbaarder mis drijven. Het is natuurlijk onjuist om deze daden, zoals bijvoorbeeld in sommige romans gebeurt, voor Ce stellen als een soort van sportiviteit." „Ja, dat is zo," viel kommissaris te Kempe in, er is een aantal detectiveverhalen, waarin een avonturier optreedt, die bovendien vaak op min of meer vriend schappelijke voet staat met de politie en die er dan steeds in slaagt, door gedurfde prestatie's op vrije voeten te blijven. Zijn inbraken en diefstallen worden gecamoufleerd onder de schijn van menslievendheid, want hij benadeelt alleen rijkaards zonder geweten, die zelf hun vermogen op een duistere wijze hebben gekregen. Maar het is verkeerd dit voor te stellen als een bewijs van hun zin voor recht en orde, want met al hun goede bedoelingen blijven zij aan de kant van de onderwereldelementen." „Ik moet erkennen," vervolgde Sven, „dat deze bende er altijd op uit is geweest, zoals de avonturiers van de bedoelde romans, om medemensen te bestelen die wel een verlies konden dragen. Verder hebben zij die diefstallen altijd zonder geweld gepleegd. Zij hebben hun maatregelen zo weten te nemen, dat de bewoners van de huizen, waar zij een bezoek gingen afleggen, op een onschuldige manier beroofd werden van de mogelijkheid zich tegen hen te verzetten. Toch, met al hun sportiviteit en zachtzinnigheid zijn zij mis dadigers gebleven en daardoor altijd in gevaar voor ontdekking en arrestatie. Zij kwamen door hun prak tijken zonder het zelf misschien te willen in aanraking met misdadigers, die van minder ongevaarlijk soort waren. En het gevolg is geweest, dat ten slotte een moord moest worden gepleegd door deze sportieve en menslievende bandieten, omdat dit de enige wijze was, waarop zij dachten, zich tegen een obscuur individu te kunnen veweren." „De moord op Van der Zuyden staat dus wel degelijk in verband met de bende juwelendieven, die u op het spoor was," zei inspekteur Broekman, die gebruik maakte van een kleine pauze in het verhaal. „Juist," knikte Ohlquist. „Het is blijkbaar een onaf wendbaar noodlot, dat de mens, die de verkeerde weg op is gegaan ,een nog misdadiger type ontmoet, dat van het gevaar, waarin de eerste verkeert, gebruik probeert te maken." „Met andere woorden, Van der Zuyden is zon misdadigerstype geweest," constateerde Broekman. Sven haalde de schouders op. „Dat is een kwestie van waardering," zei hij. „Wat willen wij als erger beschouwen, het stelen van kostbaarheden door een goed georganiseerde bende of het plegen van chantage door een gewetenloos individu op de leden van die bende Want zo zit de zaak. En die chantage pogingen hebben gezorgd voor het drama op de Kwakkenberg en uiteindelijk tot de ontmaskering van de bende." „Je hebt gesproken over acht personen," merkte mr. Verhagen op. „Horen de Zweed Jörgensen en de Fransman Dupont daar ook bij „De verdwijning van die twee, gekoppeld aan de mededeling van mile Ilescu over het afgeluisterde ge sprek, was de grote moeilijkheid, die zich bij de op heldering van de kwestie voordeed," vertelde Sven. „En de moord op dr. Maroniu informeerde in spekteur Broekman. Sven maakte een afwerend gebaar. „Ik zal u alles vertellen. U weet, dat ik naar Nijmegen kwam in op dracht van het hoofdbureau in Kopenhagen om na te gaan, of wij hier de vervaardigers konden vinden van het bedwelmingsmiddel, dat gebruikt was bij verschil lende juwelendiefstallen in huizen van rijke mensen. Het spoor, wel wat vaag, leidde naar deze stad. Omdat het gas over de grenzen moest worden ge smokkeld, ben ik van het idee uitgegaan, dat .de fa brikant het aan bezoekers uit het buitenland meegaf. Dat ik bij mijn zwager ging informeren naar vreem delingen, die in zijn omgeving woonden en gasten uit het buitenland ontvingen, was natuurlijk alleen een aanloopje. Het was toeval, dat ik dicht bij zijn woning een spoor heb gevonden, maar anders had de Nij meegse politie mij misschien kunnen helpen. Dat ik namen noteerde van de mensen, die Ernst noemde als buren, was niet meer dan een voorlopige oriëntatie. Toen kwam de moord in het spel. Die interesseerde mij, omdat die zich in de nabijheid afspeelde. Maar in het begin dacht ik er geen ogenblik aan, dat deze moord verband kon houden met de zaak die mij was opgedragen. Langzamerhand begon er enige tekening te komen. Ik wil u eerlijk zeggen, dat de verklaringen van mile. Ilescu, gevolgd door het verdwijnen van de twee vreemdelingen, mij een schok bezorgden. „Jawel," viel kommissaris te Kempe hem in de rede. „Maar hebt u de verklaring van mile Ilescu geloofd „Het is vreemd toegegaan," antwoordde Sven. „Kijk, toen ik de Roemeense in het bos vond, zat zij daar in een ontredderde toestand en haar mededeling, dat zij in groot gevaar was, kwam zo eerlijk, dat ik het geloofde. Inderdaad, het is gebleken ,dat zij in gevaar was. Maar ik kon niet weten, dat het een ander gevaar was dan ik uit haar verklaringen moest op maken." (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 2