Trek partij van goede verlichting. V oetbalo verzicht DAN PO verkouden INGEZONDEN STUKKEN BURGERLIJKE STAND. AXEL DE WONING ALS TONEEL VAN HET DAGELIJKS LEVEN. Mocht U van mening zijn dat verlichting in Uw woning alleen maar moet dienen om avondlijke botsingen met Uw meubilair te voorkomen, dan kunt U de hieronder vol gende regels rustig aan hun lot overlaten. Het verwondert ons nog iedere keer hóe- vele mensen er zijn, die aan de inrichting van hun woning alle zorg besteden maar, waar schijnlijk wel onbewust, de verlichting be schouwen als een lastig stiefkind. ,,Het kost allemaal maar stroom", zeggen ze dan, ter wijl de hele familie om de tafel zit ge schaard omdat alleen daar een lamp brandtt. Ze beseffen niet, dat je met licht kunt spe len, zonder dat het huishoudboekje noe menswaardige wijzigingen behoeft te onder gaan. Bij het zien van een toneelstuk zal het U beslist wel eens zijn opgevallen, welke aar dige effecten te bereiken zijn door een spe ciale opstelling van de lichtbronnen. Het decor kan in een paleis-achtige gloed wor den gezet met hetzelfde materiaal dat, bij een gewijzigde instelling, de intimiteit kan versterken van een zeer ingetogen scène. In Uw eigen woning, het toneel van het dagelijkse leven, kunt U (iets dergelijks doen. Misschien heeft U er wel eens over ge dacht om wat meer lichtpunten in de kamers aan te brengen en liet U het ten slotte toch na uit vrees voor een overmatig gebruik aan electricitait. Dat is jammer. Over die kosten zullen we het straks nog wel hebben. Aller eerst dient U te weten dat het helemaal niet nodig is om iedere avond weer alle lichten te ontsteken welke U 'heeft. Het is niet eens leuk om het te doen. De verlichting dient aangepast te worden aan de aard der om standigheden. Als er een familiefeest is ter ere van een jarige, ja, dan is er reden om het gehele interieur in volle gloed te zetten, doch verder kunt U het heel kalmpjes aan doen zonde rook maar iets weg te nemen van de gezellige sfeer, welke vooral wij Nederlanders zo belangrijk in ons huis vinden. Heeft U in Uw kamer niet meer dan één lamp branden en dan gewoonlijk nog precies in het midden er van dan is jhet bijna zeker dat het vertrek onderbelicht is. We gebruiken deze fotografische term hier met opzet. U kunt nog zo'n mooie instelling zoeken met Uw camera, nog zo Uw best doen om het te fotograferen onderwerp te plaatsen in een mooie compositi e ,als U te weinig heeft belicht gaat op de foto het ge hele effect verloren. Het onderwerp zal wat wazig zijn en de omgeving zo donker dat er geen bijzonderheden meer in te ontdekken zijn. Met de verlichtiing van Uw woning is het net eender. De duurste vloerbedekking, de beste stoffering en de mooiste meubelen mogen in Uw huis staan, ze zullen, wanneer het daglicht eenmaal is verdwenen, jver- vagen tot sombere dingen als er onvol doende kunstlicht is om,alles tot zijn recht* te laten komen. Van vier lampjes van 50 watt zultU, bij wijze van spreken, meer plezier beleven dan van één ter sterkte van 200 watt. Het ver bruik is hetzelfde, maar de doelmatigheid'is aanmerkelijk groter. Het gebruik van kunstlicht, althans de mate waarjin en de wijze waarop, is iets zeer persoonlijks. Het hangt nauw samen met smaak en behoefte. Toch zijn er alge mene richtlijnen welke een waardevol uit gangspunt vormen bij een critische beoor deling van de verlichting in Uw woning. Voorop staat natuurlijk de noodzaak van voldoende licht te hebben. Voldoende wjl zeggen dat er genoeg van moet zijn om een onnodige inspanning van de ogen te voor komen. Daarbij moogt U wel bedenken dat naarmate een mens ouder wordt, zijn ogen meer licht behoeven. Deskundigen hebben dat eens uitgerekend aan de hand van vele wetenschappelijke onderzoeken. Ouders van middelbare leeftijd blijken tweemaal meer licht nodig te hebben dan hun kinderen en nog oudere mensen hebben toen maal zoveel licht van node dan kinderen. Met andere woorden wanneer een 'kind van een jaar of acht bij een lamp van 40 watt heel goed kan lezen, dan zal zijn vader dat pas kunnen doen met een lichtsterkte van 80 watt, doch zijn grootvader eerst bij niet minder dan 400 watt. Dat zijn grote verschillen en ze tonen duidelijk aan dat de mensen terwille van de gezondheid van hun ogen meer licht moeten gebruiken dan ze over het algemeen veronderstellen. Overigens de deskundigen die dit alles hebben uitgeknobbeld waren geen directeuren of ingenieurs van electri- diteitsbedrijven, maar medici. Van belang is voorts dat U bij de keuze en plaatsing van de verlichting rekening houdt met de soort van werkzaamheden, welke in de verschillende vertrekken wor den verricht. Het is dulidelijk dat bijvoorbeeld de gang miet in licht behoeft te baden. Hij moet natuurlijk niet in een geheimzinnig schemerlicht gehuld zijn, maar een centraal lichtpunt is altijd voldoende. Even voor de hand liggend is de noodzaak de keuken flink in het (kunst)zonnetje te zetten met een sterk plafondlicht, een „pottenkijker" boven het fornuis en liefst ook nog een pitje hal verwege de aanrecht. Zo zal voor een slaapkamer weer minder licht nodig zijn dan voor de ktnderkamer wanneer de kleintjes er niet alleen slapen maar ook spelen. Het allerbelangrijkste zijn uiteraard woon- en eetkamer. Juist in deze tijd waarin woningen en kamers aanmerke lijk kleiner zijn geworden, zullen er tin dit centrale gedeelte van het huis meer mensen bijeen zijn die in de avonduren uiteenlopende werkzaamheden te verrichten hebben. We nemen als voorbeeld een middelmatig gezin. Moeder moet kousen stoppen hoe slech ter licht ze heeft, hoe vervelender en in spannender ze dit truzelwerk, zal vinden vader gaat een studieboek doornemen. Kees (15) maakt huiswerk, Thea (12) moet een borduurwerkje van school afmaken, Tonny (10) houdt zich bezig met zijn bouwdoos en Elly (7) wordt tot het bedtijd is verwezen naar de speelhoek. Is het nu niet verschrik kelijk onhandig om al deze huisgenoten naar de grote tafel te dwingen omdat alleen daar boven licht brandt Ook de kleinste kamer is aanmerkelijk groter als er maar voor ieder voldoende licht is. Moeder kan rustig wer ken bij een schemerlamp in haar eigen stoel. Vader en Thea kunnen ztch ongestoord ver pozen in een hoekje van de kamer waar een aardig muurlicht brandt. Daar aan het tafeltje bij de schoorsteen kan Kees in een zaamheid zweten op zijn te vertalen thema's bij het licht van een afgeschermd kapje en Tonny en Elly zitten niemand in de weg omdat zij in hun éigen „afdeling" dank zij bijvoorbeeld een staande lamp goed kunnen zien wat zij doen. En het grote middenlicht boven de tafel behoeft niet eens te branden. Daaraan is dan echt geen behoefte. Hoe gezellig is de kamer bij zo'n indeling en wat ziet alles er veel aantrekkelijker uit. Wat voor soort lampekappen, armaturen en ornamenten U dient te gebruiken, is een kwestie van eigen smaak en inzicht. Er is tegenwoordig zo'n uitgebrelide keuze voor ieders beurs, dat er bij ieder interieur pas sende verll chtings-artikelen te vinden zi.'n. Want dat de lampen in overeenstemming moeten zijn met de inrichting, spreekt v. 1 vanzelf. Ten slotte het rekensommetje. Het boven aangeduide gezin had, toen vader en m der naar bed gingen, ondans al die bran dende lampen, iets minder dan één kilowatt gebruikt. In Nederland is de gemiddelde prijs van een kilowatt 10 cent. Het stroom verbruik had dus nog geen dubbeltje be dragen. Als snoepje bij het kopje thee had moeder onder de aanwezigen een reep cho colade verdeeld. Ieder had een stukje ge kregen. De chocolade was binnen een mi nuut op en daarmede de waarde van een kwartje. Maar gedurende vlier uren had het gezin genoegen beleefd aan een goede ver lichting en een gezellige kamer voor zegge en schrijve tien hele centen. Daarom maak Uw huis gezellig met licht en laat voldoende en goed licht schij nen in Uw gezellige huis. KERSTPAKKETTEN VOOR OVERZEESE BESTEMMING. Met het oog op een tijdige verzending van z.g. Kerstpakketten zijn hieronder voor enige overzeese bestemmingen hoofdza kelijk emigrantenlanden de data opge geven waarop deze pakketten bij recht streekse zeepostverzending, uiterlijk ter post moeten zijn bezorgd om onvoorziene om standigheden voorbehouden vóór Kerst mis te 'kunnen worden besteld Australië 25 oktober Canada 22 novem ber Indonesië 30 oktober Ned. Antillen 16 november Ned. Nieuw-Guinea 21 ok tober Nieuw-Zeeland 21 oktober; Suri name 9 november Unie van Zuid-Afrl ka 9 november en Ver. Staten van Amerika 18 november. Omtrent de data van verzending met niet rechtstreekse zeepostverbindingen kunnen in verband met de tijd van verwerking ,in de transitlanden geen inlichtingen worden ver strekt. Over het algemeen zal in die ge vallen de overkomst langer duren. Onverteerbaar. Bij de Lofoten aan de kust van Noorwegen werd een dezer dagen een vette vis gevangen. In zijri buik vond men de resten van een plaatselijke krant in de omvang van de Lofoten. Een artikel was duidelijk herkenbaar, het han delde over het nijpend dienstbodenprobleem in Noorwegen en dat heeft de vis waar schijnlijk niet kunnen verteren. De worst smaakte nog best. Een boer tin Königslutter in Duitsland vond bij graafwerk in zijn bouwland ljefst twaalf metworsten terug, die hij veertien jaar ge leden in de grond had gestopt voor slech tere tijden. Bij het planten van jonge bomen stiet hij plotseling op de stenen pot met ge noemde inhoud. „H'm, ze smaken nog beert" murmelde hij na het eerste hapje Een moeilijk geval. Een autobe stuurder in Schreveport Ün Amerika wij„e wat benzine in de vergasser van zijn auto pressen, waarvoor hij door de benzineleiding van zijn auto moest heenblazen. De bestuur der vraagt zich nu af op welke wijze hij zijn kunstgebit uit de benzinetank zou kun nen krijgen. Gevangenisstraffen van 6 maanden tot 1J/2 jaar werden in Den Haag geëist tegen zes personen, die betrokken waren in een fraudezaak met kentekenbewijzen. tea DE ZEEUWSE COLLECTE VAN 7—14 OKTOBER. Zo langzamerhand is deze collecte ook al weer ingeburgerd. Jaarlijks wordt er dan vcor een alge meen doel gecollecteerd. De ene maal is de opbrengst voor allerlei jeugdwerk, een andere maal, zoals vorig jaar, en ook dit jaar, worden de minder jeugdigen, de z.g. bejaarden bedacht. De opbrengst zal dan dit jaar gedeeltelijk voor de rusthuizen zijn, trwijl de comités die allerlei voor ouden van dagen organiseren er ook hun deel van zullen krijgen. Om niet te veel te versnipperen zal bij loting het ene jaar een aantal plaatsen geld krijgen en het volgend jaar natuurlijk de andere groep. We hopen, dat u ook hier allen weer aan mee wilt werken. Hoewel 1 bijzonder is, dat er altijd weer mensen gevonden worden die bereid zijn hun tijd en liefde aan zoveel verschillende collectes te geVen, slaagt een collecte toch pas wanneer u dze mensen goed ontvangt. Immers, dan pas slaagt het werk, wanneer wij allen onze deur en ook ons hart, misschien maar op een kier, maar dan toch open zetten, dankbaar dat we nog geven kunnen en mogen. We zijn er van overtuigd, dat er erg vaak van u gevraagd wordt. Maar als we allen toch steeds maar weer iets, al is het maar weinig, geven, zullen niet alleen degenen waarvoor gecollecteerd wordt, maar ook wij die ons geld geven, daar vreugde nan beleven. Zodat" ook deze collecte weer mee kan helpen ons gelukkig te maken. Immers, een blij mens is een gelukkig mens. Dank namens de organisatoren, C. J. VAN OEVEREN-JULIUS DUISTER EI EN KOFFIEDIK. Traag en als het ware lusteloos sukkelen we voort met de afwerking der competitieprogramma's, waar maar geen vaart in schijnt te willen komen. Onbe rekenbare weersomstandigheden en de alom heersende griep-perikelen met al de aankleve van dien maken het stellen van een prognose tot een zo bedenkelijke en lucratieve bezigheid dat men er tegen op ziet er aan te beginnen. Zo constateren we dat na een vier- weekse competitie Middelburg, dat in 2 B nog maar één wedstrijd speelde niet eens moet uitkomen en in feite toch lelijk achterop dreigt te geraken, hetgeen na een slechte competitie-inzet geen bepaald briljant fi guur betekent voor de Zeeuwse hoofdstedelingen. 2e klasse B K.N.V.B. In Roosendaal zal T.S.C. haar tweede visite af leggen en zal ditmaal B.S.C. als gastvrouwe voor de reeds nu gedoodverfde kampioenspretenden optreden. Zo er één uitslag is die enige schijn van zekerheid biedt is het wel die van dit duel. We achten zelfs thuis spelend de opgave voor B.S.C. te zwaar en zien hier derhalve puntenwinst voor T.S.C. Overigens krijgt ook Roosendaal het weer heel kwaad. Om een zege uit het vuur te slepen tegen R.A.C. moet ook voor de rood-witten een lastig kar wei geacht worden. Hulst verwachten we met gedecideerde cijfers te zien winnen nu Goes op bezoek komt. De blauw-gelen zijn voor geen kleintje vervaard en zullen weinig risico's nerflfen. We achten, hen aan het „Jagertje'' goed voor een fikse victorie in deze Zeeuwse steden-derby. Rood-WitSarto ten slotte is hier eigenlijk wel de grootste puzzle. Eigen home is voor de ploeg van het „Heike" vanouds een factor die zoden aan de dijk zet.' De morele voorsprong achten we voor de rood-witten van dien aard dat we hen tegen Sarto favoriet achten. 3e klasse D K.N.V.B. In deze afdeling zullen, wind en weder dienende, zondag alle hens aan dek verschijnen en zal h<tt resultaat dan vermoedelijk bijdragen om enige teke ning in de situatie te brengen, die vooralsnog ont breekt. 1 och is er wel een ploeg die hierop een uitzonde ring schijnt te willen maken, n.l. de Grenswachters. Deze ploeg heeft een waarlijk gunstige start achter zich en heeft voorlopig een basis gelegd waarop kan worden voortgebouwd. Nu moeten de Puttenaren bij Biervliet op bezoek en een leidende ploeg thuis is voor de Beukelszonen altijd een voetbalfestijn op zichzelf. Men kan er van ver zekerd zijn dat Kramer c.s. zondag het laatste strootje uit de deken zullen halen en er alles op zullen zetten om een dragelijk figuur te slaan. Laten we het daar om hier op een verdeling der punten houden. Onze stadgenoten zijn met hun verjongde ploeg blijkbaar nog niet volledig op dreef en hen wacht nu het eerste uitstapje naar Ossendrecht. De hekken sluiters die uit drie gespeelde wedstrijden, nog geen winstpunt wisten te halen zullen er fel op gebrand zijn thuis hun eerste succes te boeken. Laten onze ex- tweede-klassers er zich van verzekerd houden dat de ontvangst warm gaat worden. Maar ook dat ze aan hun eer absoluut verplicht zijn dit duel te winnen. In Terneuzen komt de Raaybergclub op bezoek cn dit zal naar alle waarschijnlijkheid tevens een derde zege voor de rood-zwarten zijn. Wij voor ons zien R.K.F.C. niet voor zo sterk aan dat het de punten zo maar zal kunnen weghalen uit Terneuzen. Topspanning zal er te beleven vallen tussen de beide semi-plaatselijke rivalen Zeeland Sport en R.C.S., die elkaar in Vlissingen ontmoeten. Hier zal waarschijn lijk van een groot krachtsverschil geen sprake zijn en een draw zal wellicht de verhouding het best weer geven. Zeelandia—Hontenisse, zowel als Zierikzee—Meto zijn beide ontmoetingen .waarbij geen enkel resultaat behoeft te verrassen. De thuisclubs schijnen momenteel iets betere papieren te hebben, maar daar is thai: nog weinig peil op te trekken. Inderdaad het ei en koffiedik is ten opzichte van het a.s. competitie-programma erg ondoorzichtig. Zoah boven gezegd speelt de thans zowat overal heersende griep een rol van betekenis en akn dit voor bepaalde ploegen een geweldige handicap betekenen. Zodat we de clementie inroepen van de lezers en zij de reserves die we in acht willen zien genomen voor lief nemen. Zaterdagvoetbal afdeling Zeeland le klasse. De beide in deze afdeling uitkomende Axelse clubs staan voor zware opgaven. Beiden komen ze uit tegen de twee hoogst geplaatste elftallen. Spui ontvangt thuis het nog ongeslagen Krabbendijke, terwijl Nleuw- dorp, dat vorige week een klinkende zege op Arne- muiden behaalde nu A.Z.V.V. op visite krijgt. Oppervlakkig bekeken zit hier voor geen der beide Axelse ploegen een winstpuntje in. Het Nieuwdorpse veld ligt de Axelaars niet al te wel. Ook het door tastende spel der Bevelanders steekt technisch een heel stuk uit boven de doorsnee-clubs in deze afdeling. Dit wil geenszins zeggen dat Domisse en zijn con fraters onoverwinnelijk zouden zijn. In de verste verte niet. Onlangs hebben we de Bevelanders aan het werk gezien tegen Spui en toen hadden ze hun dag bepaald niet .En ook Zaamslag wist deze ploeg op* eigen ter rein nog wel, tot een gelijk spel te brengen. Toch zien we geen winst in deze reis voor onze rood-witte zebra's. Wat de thuiswedstrijd van Spui betreft zijn we nog minder optimistisch gestemd omtrent het resultaat voor de ploeg van van Harn. Veel zal er natuurlijk van afhangen of de griep-bacillen in de Spui-gelederen op de aftocht zijn. Met een voltallige ploeg is het op „Bronzicht kwaad kersen eten. Hopen we dus voor de Spuienaren op een door volledigheid ongehandicapt elftal dat weer voldoende begeestering weet op te brengen om dit duel tot een goed einde te brengen. De Terneuzense Boys ontvangen Rillandia, een duel dat mogelijk een puntenverdeling zal opleveren. Zaamslag gaat de reis naar Wemeldinge onder nemen. Gelet op de vorige prestaties zal ook in deze wedstrijd van groot verschil wel geen sprake zijn en ook hier zal het resultaat om een gelijk spel schom melen, met de thuisclub iets meer favoriet vanwege bét terreinvoordeel. Arnemuiden en Colijnsplaatse Boys hebben een vrije zaterdagmiddag. Gedurende de maand september 1957. HuweËjks-aangiften. 2. Ferdinandus Hoetahaean (van Ridderkerk), 26 j. en Neeltje Mechelina Knie riem, 18 j. 4. Cornelis Adriaan de Groote (van Hoek), 30 j. en Leuntje Debora Maria Jonkman, 27 j. 9. Jaspert Jan Bakker (van Zaamslag), 24 j. en Pieternella Geertruida de Feijter ,23 j. 12. Cornelis Mattheus de Ruijter (van Terneuzen), 21 j. en Debora Elizabeth van Bendegem, 18 j. 12. Johannes Gilles Verbrggge, 23 j. en Sara de Feijter, 21 j, 14. Fre- •derik Jansen, 29 j. en Krina Clauwaert, 21 j. 19. Cornelis Vermeulen (van Hoek), 28 j. en Maria Adriana Schoonakker, 24 j. 26. Johannes Franciscus de Maesschalck (van Koewacht), 21 j. en Janna Ca- therina van Cadsand, 17 j. Gehuwd. 19. Izaak Jan Meesen, 25 j. en Francina Adriana Lindhout, 23 j. 19. Mattheus Schieman (van Etten c.a.), 24 j. en Jacoba Santina Rinn, 21 j. 19. Aarnout Pieter Andries Freekenhorst, 24 j. en Jeannette Marie Frablewicz, 23 j. 25. Ferdinandus Hoetahaean (van Ridderkerk), 26 j. en Neeltje Me chelina Knieriem, 18 j. 26. Cornelis Mattheus de Ruijter (van Terneuzen), 21 j. en Debora Elizabeth van Bendegem, 18 j. 26, Cornelis Adriaan de Groote (van Hoek), 30 j. en Leuntje Debora Maria Jonk man, 27 j. Geboren. 5. Janneke, d. van Jacobus de Pooter en Santina i-ourens. 12. Eddy, z. van Martinus Zegers en Anna Louise Bol. 14. Cornelis Aarnout Willem, z. van Willem Lodewijk Hirdes en Tannetje Francina Sinke. 17. Joseph Alouisius, z. van Joseph Alouisius Strijdonk en Pauwelina Verpoorten. 20. Dingenus. z. van Jan de Pooter en Geertruida de Bruijne. 21. Anthonij Adriaan, z. van Abraham Jaco bus de Pooter en Jacoba Pieternella van Houte. Overleden. 4. Govert Hamelink, 54 j„ echtg. van Johanna van Klompenburg. 7... Paulina Catherina Truijman, 85 j., wed. van Jacobus de Rijk

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 3