~3ames.Ttr,e,huid? R&dföseL in mjmeqen. he al di v; al g( 7 d 1 b rr 1 d h s j{ g d v b g l l o e u d n v v GEMEENTERAAD VAN AXEL. HOOFDPIJN? -f FEUILLETON door G. PLANTEMA. KOEWACHT r Over de hele wereld vinden meer mensen baat bq RENNILS dan bij enig ander maagtablet. OVERSLAG oabyderm-zeep FILMNIEU W S mi w, he ei VI w 01 re m m 2( 9' t\ v. hi m la b V ii (Vervolg van pagina 1) De heer C. van Bendegem heeft n.l. niet meer of mir.der beweert dan dat er tussen hem en zijn fractie genoot Pijpelink een controverse zou bestaan. Spr. kan met de hand op het hart verlaren dat tussen hem en de heer Pijpelink geen enkel twistpunt,, maar dan ook geen enkel opzicht bestaat. Ofschoon het voor ieder een wel duidelijk moet.zijn wat het ware doel en de drijfveer van de heer C. van Bendegem is, n.l. om spl tsing .strijd en onenigheid te bevorderen en de ware tendenz van hem hiervoor ieder duidelijk is, zo is hier de bedoeling niet bouwen maar wel breken. Doch daarmede zal deze het doel dat hij nastreeft zeker niet bereiken. Voor wat verder de tegenstelling tussen hem en de heer Oggel betreft was deze blijkbaar voor de heer van Bendegem niet groot genoeg om zijn doel te be reiken. En daarom is dit ook geen opbouwende maar afbrekende politiek. Wel tracht de heer C. van Bendegem het te doen voorkomen, als of het mijn streven zou zijn de beste plaatsen hier te bezetten. Ik ben mij daar niet van bewust, zegt spr. ,ik bezet hier een bescheiden plaats op de hoek van de tafel van B. en W. en acht mij zelf verre van volmaakt, zoals er in de practijk veel is dat niet volmaakt is. Laat de heer van Bendegem dus de hand in eigen boezem steken. Ik wil me ove rigens niet op dezelfde weg bewegen en zal me er voor wachten mij in dat opzicht te verlagen. In tweede instantie wordt er niet veel zaaks meer naar voren gebracht en allereerst was het de heer C. van Bendegem, die zeide zich na het gehoorde zeer te kunnen bekorten. Men heeft z.i. de zaken hier principieel gesteld en zo ziet hij de heer Oggel voor alsnog wel geen lid worden van de Prot. Chr. Werk gemeenschap zijner partij, zomin als hij zijn toevlucht zal zoeken in het Geref. Politiek Verbond van de heer Oggel. Spr. trekt zijn woorden daarop in met betrekking tot de afwezigheid der wethouders wegens hun on gesteldheid op 19 september, waardoor zij aan de off ciële ontvangst van de Polen buiten hun schuld niet konden deelnemen en wat betreft de controverse (twistpunt) Pijpelink - de Putter heeft hij alleen be doeld te zeggen dat de arbeiders best in staat zouden zijn de heer de Putter van deze plaats te wippen als ze hun belang maar beter begrepen. De heer Oggel constateert bij vernieuwing dat de heer C. van Bendegem van politiek nog weinig be grip toont. De onderlinge tegenstellingen lenen zich we! tot gedachtenwisseling, maar met de Chr. be gin elen ligt het enigszins anders. Doch het zijn juist deze, die in Spr. partij op de voorgrond staan. De heer C. van Bendegem dient te weten dat in het Geref. Politiek Verbond geen klassetegenstellingen aan wezig zijn. In de PvdA worden deze echter doel bewust gepredikt en daarom is dit ook een éénzijdige pa' tij die voor één klasse in de maatschappij opkomt. Spr. noemt dit dan ook conservatisme. Overigens maakt de heer C. van Bendegem in'zijn rede veel ge bruik van de bijbel, waarin hij niet gelooft en spr. vindt dit niet in orde. Als de heer C. van Bendegem niet in de bijbel gelooft dient hij deze ook te laten rusten. Ten slotte is spr. overtuiging dat "bif gemeente werken toch verschillende organisatorische wijzigin gen ten opzichte van de werkwijze zullen dienen te worden verwezenlijkt en is bij hem de vraag gerezen of de wethouders wel genoeg aandacht besteden aan hun gewichtige taak. Ook ontving hij geen antwoord op zijn vraag naar de woningbouw voor grote ge zinnen. De heer de Peijter wilde volstaan met de opmerking zowel aan de heer Oggel als aan de heer C. van Bendegem, dat de c.h. ten enenmale geen enkel nut verwacht van politieke discussie's, die ons mogelfk wel tot in Amerika, Moskou of Little Rock kunnen brengen, maar die met de gemeentebegroting als zo danig niets, maar dan ook niets te maken hebben De heer Kesbeke toont nogmaals zijn tevredenheid over het subsidiebeleid in het algemeen en meent dat zijn partij het er nogal goed heeft afgebracht en dus Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders. Doos 50 cenf 40) De reeks horizontale planken aan de wand tegen over de ramen was door verticale schotten verdeeld in vieren. Nu stond Ohlquist voor één van die verti cale schotten en hij bestudeerde dat met aandacht. De kommissaris tuurde mee. Hij keek de inspekteur aan en de beide agenten, die dichterbij kwamen, be merkten, dat op het gezicht van hnu chef een brede grijns verscheen, terwijl Ohlquist er uit zag, of hij een kwajongensstreek wilde uithalen. Maar de scherpe ogen van de twee agenten zagen' meer. Het verticale schot bestond namelijk niet uit één plank, maar uit twee. En één van die twee stak iets verder naar vo en dan de andere. Dat was niet langs de hele hoogte het geval, maar alleen tot de vierde horizon tale plank. En die plank bestond uit twee delen, ter wijl het onderste deel ook iets verder naar voren stak Kommissaris te Kempe knikte tegen Sven. Die pakte nu het naar voren stekende schot beet en trok er aan. Er kwam beweging in en het kwam naar voren, maar aan de andere kant bleek het om scharnieren te draaien. Het was een deur .,Kom er maar uit, zei de kommissaris droogjes. De deur was open en zij keken in een grote kast, die achter het arsenaal met boeken verborgen was geweest. Ja, een van de mensen, die zich daar ver borgen hadden, was er niet voldoende in geslaagd, de deur weer dicht te trekken, zodat Sven het naar voren steken had ontdekt Het was donker geweest in de kast. Het felle lamp licht viel er iu in, zodat de mensen daar stonden te blijkbaar nogal braaf is geweest. Ook omtrent de woningen voor grote gezinnen mist ehij het anttooord. De heer G,lde Putter nam acte van de woorden van de heer C. van Bendegem, die zich in tweede in stantie tenminste nader heeft verduidelijkt. De Voorzitter antwoordde ten slotte de heren dat grote woningen wel kunnen worden gebouwd, doch dit in de practijk vanwege de huurprijs op onoverkome lijke bezwaren stuit. Ten slotte zijn de voorstellen van B. en W. met be trekking tot de woningen in de Julianastraat niet aan vaard en moet eventuele verbetering gedekt worden door huurverhoging. De heer Maas maakte een opmerking aangaande de beschutte werkplaats te Terneuzen en deelde pjede, dat hij nog geen enkele maal de heer Gerrits ter, .ver gadering zag ,die met hem toch de vertegenwoordiger der gemeente Axel is. Overigens wijst hij op de dure onderhoudskosten der beide Oostenrijkse woningen in tegenstelling tot andere gemeentewoningen. Gaarne zag spr. dat zijn vereniging „Tremola- Thalia" een enigszins verhoogde subsidie zou krijgen. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. gaarne meer zouden doen met betrekking tot dit laatste, doch de gemeente-financiën verhinderen zulks. Inderdaad zijn de Oostenrijkse woningen duurder, doch aan houten woningen is ook veel meer schilder werk. Ten slotte is het misschien een gevolg varj zijn werkzaamheden, dat de heer Gerrits tot nog toe ver hinderd was aanwezig te zijn in Terneuzen. De heer Oggel wenste geacht te worden te hebben gestemd tegen de post schooltandverzorging. Het zelfde geldt ten opzichte van de baatbelasting. Ook tegen deze zeer eenzijdige en onbillijke belasting heeft spr. principiële bezwaren, waarom hij ook daartegen wenst geacht te worden te hebben gestemd. Door de heer C. van Bendegem werd er op gewezen dat ook in de nieuwe wijken overal meerdere televisie antenne s verrijzen en gaf B. en W. in overweging in beraad te nemen een verplichte verzekering voor wet telijke aansprakelijkheid in te stellen, zoals ook in andere plaatsen geschiedt. Het is niet denkbeeldig dat b.v. door zware storm grote schade ontstaat aan ge meente-eigendom en hierin is op deze wijze te voorzien. De Voorzitter zegt toe, dat B. en W. deze kwestie zullen bekijken, waarna de begroting zonder hoofde lijke stemming werd vastgesteld. Vervolgens werd zonder hoofdelijke stemming aan genomen het voorstel van B. en W. tot het verzoeken onr verhoging van de algemene uitkering per inwoner uit het gemeentefonds, op grond van de wet, betref fende de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten. Verder werden eveneens aangenomen de voorstellen tot wijziging van het stratenplan der gemeente en tot wijziging van het kapitaalswerkenplan der gemeente. Overeenkomstig artikel 6, lid 2 der thans gelgende gemeenschappelijke regeling tot centralisatie van het bouw- en woningtoezicht en toezicht op de gemeente werken in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, wijst de ge meenteraad voor de tijd van de zittingsduur uit de colleges van B. en W of uit de Raden dier gemeenten zoveel leden en plaatsvervangende leden aan als in dat artikel is bepaald. Voor Axel dienen hiervoor twee vertegenwoordigers en twee plaatsvervangende vertegenwoordigers te worden aangewezen,. Aanbe volen werden als vertegenwoordigers de burgemeester en wethouder van Bendegem en als plaatsvervangers de raadsleden van Bendegem en Oggel. Bij eerste stemming werden alle heren in de aanbe volen functie s verkozen. Rondvraag. De heer de Feijter vraagt aandacht voor een hier en daar nogal chaotische toestand bij de nieuwge bouwde woningen in Plan Zuid. De heer Kesbeke bepleitte alsnog vernieuwing van het gedeelte Weststraat vanaf de Noordstraat tot de Kerkdreef en wees vervolgens nog op een perceel in de Zeestraat waar voorziening van gemeentewege z.i. noodzakelijk is. knipperen met hun ogen. Het was er benauwend vol binnen. Op het eerste gezicht kon de politie zelfs niet zien, hoeveel personen er eigenlijk tegen elkaar geperst stonden .Toen men ging tellen, bleken er zeven te zijn. Zij waren te verrast om te vechten. Na het bevel van kommissaris te Kempe ging eerst een van hen aarzelend naar voren, dan volgden de anderen. „Meer zijn er denk ik niet in huis," meende Sven, terwijl hij het gezelschap snel bekeek. Toen mompelde hij verrast„Ja, toch Zeven mensen kwamen voor de dag. Maar het -waren zeven mannen In de cabine van de vracht auto had toch een vrouw gezeten Wel was iemand, nadat de gevangenen binnengebracht waren, met de vrachtauto weggereden, maar Sven had ondanks de duisternis kunner. constateren, dat dit niet de vrouw in de overall was geweest. Die moest zich dus op een andere plaats in het huis verborgen houden. Kommissaris te Kempe had het raam van de kamer opengemaakt ei tegen de jonge inspekteur in de tuin gebruld, dat er een paar man naar boven moesten komen om mee te helpen de vangst te bewaken. Met een agent was Sven ondertussen op zoek gegaan naar meer verstopten. Op deze etage vonden zij niemand en ook geen aanduiding van een kast achter een boekenplank. Toen bleef alleen de zolder over. „Het zou me trouwens niets verbazen, als een vrouw zich op zolder verbergt," zei de agent, die een snugger uiterlijk had. Hol klonken hun voetstappen, toen zij naar boven gingen. De zolder was een grote ruimte met een ongeverfde houten vloer. Een deel er van was afgeschoten en daar waren een paar kleine kamers. Toen zij een der kamertjes binnen gingen, zagen zij ook geen spoor van een vrouw. In het kamertje was een kast. Het kamertje lag aan de voorkant van het huis, onder het schuine dak en de 'De heer Hamelink bepleit de hard nodige verbete ring^ van de toegangsweg naar de jeugdherberg, die vooral bij regenval alles te wensen overlaat. Tevens wijst hij op de hoek Crijnssenstraat— Polen- straat, waar het trottoir niet behoorlijk werd afgerond en dit geen bepaald fraaie toestand bestendigt. De heer Oggel heeft bij geruchte vernomen dat de stad Hulst niet alleen een carillon aan het bouwen is, maar dat ook gelegenheid bestaat voor bestuurs- of andere instantie s hiermede op de ééné of andere wijze sympathie te betuigen. Nu had spr. voor zich zo het idee dat onze gemeente als ,,un beau geste" eens van haar goede gezindheid jegens deze oude zusterstad deed blijken, b.v. door de aanbieding van een klokje aki onderdeel in dit klokkenspel. Willen B. en W dit.wellicht eens in beraad nemen? Door de heer Maas werd vernomen dat in de Evert- senstraat aan een kinderloos echtpaar een woning toe gewezen werd, waar veel vraag naar is door grotere gezinnen. Willen B. en W. hier eens naar informeren De heer C. van Bendegem heeft ten slotte nog iets van persoonlijke aard, als hij het zo noemen mag. Door de heer Oggel werd n.l. bij wijze van repliek de opmerking geplaatst, dat ik niet zou geloven in de bijbel. En deze opmerking zit hem wat dwars, want het geloof immers is een, tedere zaak, zelfs voor hem, in wiens boekenkast de bijbel een ereplaats inneemt. Vaak maakt hij daarvan gebruik en wat betreft de 24e Psalm, waarin het gaat over de aarde ,,mit|» gaders hare volheid heeft hij deze geciteerd om de nadruk te leggen op het feit, dat het daarin gaat over een „universeel God". De Voorzitter sloot daarop deze vergadering op de gebruikelijke wijze. PREDIKBEURTEN. Zondag 6 oktober 1957. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.30 uur Ds. P. J. Pennings (H. Doop), 7 uur Jeugd dienst, Ds. v. d. Graaf, van Nieuwvliet. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée (Voorber. H. Avondmaal). Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 5 6 oktober Dokter K. Boor. BOTERSMOKKEL VERIJDELD. Donderdagvoormiddag kwam ter hoogte van de linexfabriek te Koewacht een splinternieuwe luxe auto aangereden, welke zich blijkbaar over de „groene grens" naar België wou begeven. De douane had dit in de gaten en verzochten de chauffeur te stoppen. Deze gaf hieraan geen gevolg en ook enkele waar schuwingsschoten hadden geen ander effect dan dat de bestuurder steeds zijn vaart meerderde. Toch liep de smokkelauto in de val ,want een verderop ge posteerde douane-patrouille had kans gezien in allerijl een Wegversperring op te werpen en deze werd hem noodlotting. In wilde vaart reed de auto op deze barrière in waardoor drie banden de geest gaven en de auto vast liep in de langs de weg aangebrachte groenstrook met bebossing. Toen de wagen tot stilstand was gekomen ging de chauffeur aan de haal en liet zijn wagen in de steek. Na onderzoek bleek dat in de wagen niet minder dan 850 kg. boter was opgeslagen. De auto en de boter werden in beslag genomen. De smokke laar zelf wist te vluchten. Rennies blussen brandend maagzuur onmiddellijk. Gewoon laten smelten op de tong en uw pijnen ver dwijnen in korter tijd dan u nodig had om deze advertentie te lezen. Ing. Med. kast reikte niet tot aan dat dak. Er was een1 ruimte open en boven op de kast zagen zij een wanordelijke massa van behangselpapier, een wollen deken en een lampetkan, wel een merkwaardigheid in dit huis met stromend water en vaste wastafels In het kamertje stond een stoel. Daar ging Ohlquist op staan en toen kon hij goed bekijken, wat zich eigenlijk op de kast bevond. En terwijl agent Ver straten met nieuwsgierigheid toezag, trok Sven wat papier weg. De lampetkan wankelde en viel op de vloer in scherven. „Geluk, mompelde Verstraten onwillekeurig. Ge luk ja, van het standpunt van Sven. Geen geluk voor de vrouw, die zich boven op de kast proeber.de te verstoppen, en die nu merkwaardig bedaard over de rand keek, om zich even later door Ohlquist, als een hoffelijk cavalier, er af te laten helpen. Agent Verstraten had reden om verbaasd te zijn. „CarnaVal is er niks bij, zei hij. De vrouw was tfdg altijd gemaskerd en zij was gekleed in een ver fomfaaide overall. „Permettez-moi," zei Sven en hij stdk zijn hónd uit naar het masker. Maar zij rukte het zelf al af „Ja, ja." zei kommissaris te Kempe voldaan, terwijl hij rond keek naar de verschillende personen, die zich op zijn uitnodiging in zijn dienstvertrek op het hoofd bureau van politie hadden verzameld. ,,Ja, ja, Broek man, ze zijn geknipt." Het was de volgende morgen. Inspekteur Broekman, mr. Ernst Verhagen, André Boorneman en als speciale gunstElse Verhagen en Madeleine Uit- tënferpe, hadden de uitnodiging gekregen en toen zij kxVaimen, vonden zij de kommissaris en inspekteur Ohlquist als beste maatjes naast elkaar achter het vn >16 DODELIJK ONGEVAL. Toen onze oude dorpsgenoot, de heer Edm. Goos- sens bij zijn patroon aan het werk was kwam hij in aanraking met een machine waarbij hij ernstig aan het hoofd werd gekwetst. De ongelukkige Zakte in elkaar en onmiddellijk werd geneeskundige hulp in geroepen. Dit mocht echter niet meer baten, daar het slachtoffer vrijwel onmiddellijk moet zijn overleden. Hij Iaat een vrouw en twee kinderen na. „DU BIST MUSIK" Deze rijk gemonteerde, inEastmancolor vervaardigde revuefilm, verhaalt over Montanië, een klein vorsten dom ,dat geregeerd wordt door Otto III. Men betaalt er geen belastingMaar Otto III moet een na komeling hebben, anders valt het land aan Iberië en dan moet er wél belasting worden betaaldKan een vorst met een beroemde artiste trouwen Wordt Marina vorsin van Montanië Het is natuurlijk overbodig na het bovenstaande eigenlijk nog te zeggen dat dit filmverhaal een parodie is op het huwelijk van Prins Rainier van Monaco met Prinses Gracia (Grace Kelly). Evenzo is het een begrip geworden, dat men bij het noemen, van de film „Du bist Musik" denkt aan Caterina Valente, momenteel de Ster Nummer 1 in West-Duitsland, waar zij geregeld voor de Süddeutse Rundfunk optreedt, o.a. in een nieuw en eigen tele visie-programma van Baden-Baden getiteld „Bonsoir Caterina". Het bijzondere van de plotselinge beroe ndheïd waarin Caterina Valente zich thans mag verheugen is dat zij als onbekend meisje Amerika stormenderhand veroverde vóór Europa in haar ban was gekomen. In de States heeft men nu niet bepaald het idee dat de Duitsers uitblinken in de lichte en jazzmuziek. Daarom kwam Caterina's zang geheel als een ver rassing en was zij zo aan „the top". Caterina Valente is een soort zingende Verenigde Naties. Zij zingt zonder moeite in zes talen en zij is nu even terug bij de Südwest Funk waar zij in de herfst van 1953 door de leider van het huisorkest, Kurt Edelhagen, één van de beste jazz-orkesten van Europa, hetwelk ook aan deze film de muzikale medewerking verleent werd ontdekt. Vanaf dat moment was Caterina „gemaakt" Licht als een veertje, zingend en dansend voor radio, film en televisie bracht zij toeschouwers en luisteraars in haar ban, met als resultaat dat talrijke gramofoonplaten van haar o.a, „Malguena en „Jalousie" in een record tempo de Hit Parade bereikten. Daarom willen wij een ieder aanraden thans de ge legenheid te benutten om „Du bist Musik" te gaan zien in „Het Centrum", waar de film deze week wordt vertoond. Het is een film om dubbel met oog en oor van te genieten. „AANRANDING" Dit is de titel van de andere film, die op het pro gramma van „Het Centrum van deze week voorkomt. Esther Williams vervult in dit filmproduct één der hoofdrollen neen, ditmaal nu eens niet in zwem- costuum, maar zij toont thans ook een uitmuntende actrice te zijn in haar eerste grote speelfilmrol. Het verhaal is van een aangrijpende spanning en een ge laden sfeer, prachtig volgehouden en tot een climax gebracht. Wij willen hier dit ongewone verhaal met een schokkend relaas van vrees, verdachtmaking en verzet niet verder onthullen. Het is evenwel een cinematografisch product van grote waarde over een knappe lerares en een onstuimige leerling, die te vroeg man waswaaruit een opwindend naspel voortvloeit dat beider leven totaal dreigt te zullen veranderen. Kortom, na het zien van deze film zal ongetwijfeld nog lang worden nagepraat over dit dy namische en dramatische gebeuren. grote schrijfbureau zitten, om het hardst rook uit hun pijpen trekkend. Te Kempe had zijn gasten verwelkomd en belang stellend gevraagd, hoe André het maakte. De jonge man was wel tegen de wens van de dokter per auto naar het politiebureau vervoerd en door twee agenten binnengedragen, maar voelde zich goed. Vooral om dat zijn verloofde nu bij hem was. „Allereerst zal het u interesseren, te horen hoe wij ht gezelschap gepakt hebben," begon hij dan. Nadat hij had ontdekt ,dat iedereen in spanning naar hem luisterde, vertelde hij de telefonische waarschuwing, die Sven hem had gegeven en van de gevolgen, die daaruit waren voortgevloeid. „En zo is de hele troep, acht personen sterk, veilig en wel achter slot en grendel gezet," eindigde hij zijn verhaal .waarvan hij zelf had genoten. De heren van de pers moesten later maar genoegen nemen met een vee! zakelijker résumé, maar die wijten daar op hun manier wel raad mee, „Het is prachtig," zei Broekman toen. „Maar André Boorneman, die voelde, dat hij door zijn eigen belevenissen bijzondere rechten had, viel hem in de rede „Nu weten wij nog helemaal niet uit welke mensen de bende bestaat en wat hun doeleinden eigen lijk geweest zijn, riep hij opgewonden. „Aan dat hoofdstuk komen we nu," zei te Kempe. „Maar ik nodig inspekteur Ohlquist uit Kopenhagen uit, ons daarover wat te vertellen. Aan hem danken wij ten slotte de oplossing van de hele kwestie en ik zal de laatste zijn om hem de eer te onthouden, die hem toekomt 1" (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 2