AXELSE COURANT sar 4 GEMEENTERAAD VAN AXEL. 1-klas J. C. VINK ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1957. 71e Jaargang No. 102 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDf1 E WOENSDAG EN ZATERDAG FIRMA w 1 Ideaal voor ieder die brieven schrijft: Markt 12 AXEL. ZITTING VAN DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1957. SOBER BEGROTINGSSTUK MET ƒ160.000.- ONGEDEKT TEKORT ONTKETENT TOCH ZWAARWICHTIG DEBAT. Baby-verzorging met Babyderm-preparaten Huidje van alle smetten vrij, hoofdje rein met gezonde haargroei Enmkering bij abonnement, Axel ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement &xel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C.VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Til. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C.VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Itip «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleiiu. id vertent iën (maximum regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. Onze administratieve staf ter gemeente-secretarie heeft het klaargespeeld anno 1957 voor een vroeg- t:jtfiger dan ooit gereed gekomen begroting voor het jaar 1958 zorg te dragen. Alzo heeft Axel wel een heel bijzondere primeur. Behorende tot de vijf grootste plaatsen in onze provincie heeft het ambtenarenkorps voor een deel hiermede belast desondanks reeds eind juli de toch zeer lijvige, drieledige begroting, voorzien van de memorie van toelichting, samen enige honderden bladzijden (folio) tellende, kant en klaar aan de gemeenteraad weten voor te leggen. Dit is zeker wel een unicum en getuigt, dat men ter secretarie van „wanten" weet als er werkelijk aanpakken is geblazen. Zo kwam de Raad dan donderdagavond nogal deerlijk door het „griep-duiveltje" gehandicapt bijeen. De heren Pijpelink en Gerrits lieten verstek gaan op de presentielijst om deze redenen, terwijl de heer de Kraker zonniger oorden had opgezocht en momenteel aan de andere zijde van c!^ evenaar vertoeft. Na de bij hamerslag goedgekeurde notulen van de twee voorgaande vergaderingen volgden de gebrui kelijke ingekomen stukken die een uitgebreide toe lichting vereisten van de voorzitter naar aanleiding v n een niet ten halve uitgesproken vraag van de heer Oggel aangaande het Centraal Bouw- en Wo. ningtoezicht (2e kwartaal 1957). Hetzelfde geschiedde aan het adres van de heer Hamelink naar aanleidin gvan zijn gestelde vraag negens de voor 195 7gedane toewijzing van woningen. Met de beantwoording dezer beide appèllanten ging drie kwartier heen .doordat ook de kelderruimte onder het stadhuis nog eens ter sprake kwam. Het was de heer Hamelink die van mening was dat de oude open bare school te zijner tijd in dit opzicht wellicht uit komst zou kunnen bieden inzake museum-ruimte voor de hoerenkamer .terwijl de heer Oggel nog eens uit drukkelijk aandrong op verruiming van het te ge ringe volume in de catacomben van ons Axels capi- tool, een omgeving diê hij uiteraard meer geëigend en te prefereren vond dan de oude muffe school lokalen aan de Kerkdreef. Hierop werden de vijf aftredende leden der com- m'ssie van advies woonruimtewet, die naar traditie jaarlijks per 1 oktober aftreden alle met bijna alge mene stemmen als zodanig herkozen. Dit zijn naar bekend is de heren M. J. van den Berg, C. J. van den Bos, J_. Pijpelink, I. C. Provoost en P. Scheele Kz. Een bedrag van plm. ƒ200.— werd gevoteerd op het verzoek van de vereniging voor Chr. Nat. School onderwijs op grond van de artikels 72 en 73 der L.O.-wet 1920, wegens noodzakelijke aanvulling van leermiddelen. Aangenomen werd vervolgens een voorstel op het bestuur van de R.K. Kleuterschool om op grond van artikel 50 der Kleuteronderwijswet de benodigde gelden te verschaffen voor verbetering van de sanitaire toe stand der kleuterschool, alsmede tot het aanschaffen van speelmateriaal. Aangenomen werd vervolgens een voorstel op ver zoek van de N.V Bouwfonds Ned. Gemeenten om rente en aflossing te garanderen voor een te bouwen woning van een spaarder van dit bouwfonds, de heer W. J. Dekker Dz., alhier. De hiervoor te verlenen garantie voor rente en aflos beloopt 16.558,27. Wordt besloten onder voorwaarde van borgtocht de bij eerste hypotheek te verstrekken geldlening te waarborgen. Beschikbaar gesteld werd een bedrag groot ƒ546,12 per jaar. gedurende een tijdvak van 1 5jaren, voor de electrificatie van eenzestal percelen in de Smits. Coegorspolder. Het betreft hier de percelen D. Dek ker, Q 23M. I Brandes. n 26M. de Feijter, Q 27 Gebr. IJsebaert, Q 28 L. an Cadsand, Q 29 cn D. van Cadsand, Q 30. Hierna volgde het voorstel op het verzoek van de heer T. L. Brugge om verhoging van het jaarlijks garantiebedrag ten behoeve van de exploitatie van het badhuis, ingaande 1 januari 1957 en om ver hoging van de tarieven voor het gebruik van kuip en douchebaden, ingaande 1 oktober 1957. Met de heer Brugge is in 1951 een overeenkomst aangegaan voor het exploiteren van een badhuis met als voorwaarde, dat bij een lagere ontvangst uan 9500.per jaar, de gemeente een bijdrage in deze kosten zal geven van 3000.gedurende tien jaar. Thans vraagt hij een verhoging van deze gemeen telijke bijdrage, aangezien hij belangrijke bedragen heeft uitgegeven ten behoeve van het badhuis en wegens stijging der exploitatiekosten. Wat de hogere kosten van investeringen betreft zijn dit stichtingskosten die buiten beschouwing kun nen blijven. De overige exploitatiekosten zijn normaal. Mede op grond van de financiële toestand der ge meente kunnen B. en W. niet voorstellen op dit ver- zoe kgunstig te beslissen. Wat de verhoging van de tarieven betreft voor het gebruik van douche- of kuipbad, resp. van 25 op '0 cent en van 45 op 50 cent, nigaande 1 oktober bestaat geen bezwaar, weshalve B. en W. voorstellen deze nieuwe tarieven goed te keuren, hetwelk zonder hoofdelijke stemming geschiedt. Besloten werd het crediet in rekening-courant met de Bank voor Ned. Gemeenten voor het tijdvak van 1 okt. tot 31 dec. 1957 te verhogen met 200.000. waarna werd aangenomen het voorstel tot verlagen van het lopende credie in rekening-courant met de zelfde Bank over .september en wel met ƒ250.000. Het maximum crediet bedroeg ƒ700.000.. Vervolgens kwam aan de orde het kardinale punt dezer agenda, de vaststelling van de diverse begro tingen voor het dienstjaar 1958. Het betreft hier de gemeentebegroting 1958 met drie wijzigingen. de begroting van het gemeentelijk gasbedrijf de begroting van het gemeentelijk woning bedrijf de begroting van de vleeskeuringsdienst cn de begroting van het burgerlijk armbestuur (goed keuring). ALGEMENE BESCHOUWINGEN. De Voorzitter wenst naar geldend gebruik de ge legenheid open te stellen tot het houden van alge-„ mene beschouwingen. Deze worden geopend door de heer C. van Bendegem (P.v.d.A.) die verklaart deze begroting te beschouwen als datgene wat met deze „onsamenhangende club" momenteel is te bereiken. Van de overzijde is meer dan eens de stelling geponeerd dat spr. partij in alles haar zin weet te verkrijgen hetgeen hij een zeer na- ief standpunt noemt. Men kan, zoals ook hier, :iu eenmaal niet verder springen dan de polsstok lang s. De politieke verhoudingen maken het er niet ge makkelijker op en het is nu eenmaal het noodlot dat over verschillende partijen hangt waar de inwendige verschillen vaak zeer uiteenlopend zijn, zodat men in de boezem dier partijen zelve voortdurend naar com promissen moet zoeken. Het is verre van ons de mensen te willen dwingen allen lid van de P.v.d.A. te worden, maar we ver wonderen ons toch vaak over de bestaande en steeds tot uiting komende controversen tussen de heren Pijpe link en de Putter in de a.r. partij, waar de scheids lijn dwars doorheen loopt, maar de heer de Putter in alles steeds de beste plaatsen voor zichzelf opeist, hier is geweest Als spr. dan verder let op de bovendien aanwezige kerkelijke verschillen en we zien dat het de heer Oggel is geweest die hier zijde bij heeft gesponnen, dan heeft spr. daarover geen/', te verheffende indruk. Niet dat spr. er een hekel aan heeft dat de heer Oggel hier zit maar deze dient zich te realiseren dat we ons in een wereld bevinden waarin men moet leven cn niet in een klooster waar men zich met zijn dogma opsluit in de stille atmosfeer van de cel. Al moet het gezegd dat de heer Oggel er de man niet naar is zich in de stilte op te sluiten, maar hij is intussen met zijn oppositie niet verder gekomen dan zijn stemmen op de heer de Putter als wethouder. Spr. zegt dit tegen het wel eens door de heer Oggel gelanceerde verwijt dat hij niet principieel genoeg zou zijn. Spr. verklaart niet op een zodanige wijze van twee wallen te willen eten zoals dit geschiedt in het confessionele kamp. Wel voelt hij zich doordrongen te beamen het woord van de apostel Paulus „We zijn schuldenaars van het leven Spr. verwondert zich ook nog zeer over de sterke positie die de c.h.-fractie hier tot dusverre nog steeds innam. Het is hem niet duidelijk-hoe dit eigenlijk kan. De logica daarvan is hem nog steeds onduidelijk. Het is bovendien niet gemakkelijk met deze vertegenwoor. digers de degen te kruisen daar zij niet genegen zijn tot een diepgaand debat over enig principieel stand punt of vraagstuk. Wie gedacht zou hebben dat met de intrede van een V.V.D..-er in de Raad er hier eens een frissere wind zou gaan waaien, is al heel bedrogen uitgekomen. Het eerste wat van deze kant gebeurde was mede helpen om te verhinderen dat een P.v.d.A.-wethouder zou worden gekozen. Verder zal deze partij ook wel niet gaan, wijl zij volgens hem een conservatieve partij is en daarvan naar zijn mening niet anders te ver wachten is. Ten aanzien van de begroting is hij nie#t ten voile tevreden over de gang van zaken bij gemeentewerken. Een meer efficiënte arbeidsverdeling zou ongetwijfeld economisch tot meer verantwoorde resultaten leiden. De helicopter-verbinding dient naar zijn mening te worden gehandhaafd en acht hij een streekbelang van de eerste orde. Aan de besprekingen die overigens voorafgingen aan de behandeling dezer begroting in de afdelings vergaderingen kan hij verder niet zo heel veel meer toevoegen. Hij verheugt zich in het trots bezit van het recreatie oord maar enkele dingen kunnen niet ten volle be vredigen, in casu het steeds ontbreken van een rap port. Hier is nu een gelegenheid tot meerdere sprei ding van kunst en cultuur. We hebben nu in het openlucht-theater één opvoering gehad. Spr. hoopt dat het ene optreden spoedig door meerdere zal wor den gevolgd. Ook hoopt hij dat het kampeerterrein spoedig aan zijn bestemming zal voldoen, maar zijn klacht ten aanzien van de recreatie-commissie houdt hij staande door de vraag te lanceren of het wel licht niet net zo goed gaan zou als men deze com missie maar afschafte. Intussen toont spr. zich zelfs van een verlichte dic tatuur geen voorstander. Hij beëindigt zijn schriftelijk betoog met een plei dooi ten gunste van een openbare kleuterschool, de spoedige realisering van het saneringsplan en uit zijn lof over de totstandkoming van het nieuwe zwembad. Omtrent de dienst van sociale zaken vindt hij het beter niet zoveel te zeggen. Hij beëindigt zijn betoog met de verwachting van het morgenrood van ven nieuwe dag. Ten slotte vond spr. het geen stijl dat bij gelegen heden als de ontvangst der Polen de honneurs niet door de burgemeester of één der leden van het college werden waargenomen maar door een ambtenaar.. Aan het slot van zijn betoog vond kpr. ten slotte nog gelegenheid een. beroep te doen op een zijns in ziens nodig verhelderend doorbrekend inzicht dat wat hem betrof zou mogen leiden tot het groeperen van alle conservatieven in de V.V.D. en alle vooruit- strevenden in de P.v.d.A. tot aller stoffelijk welzijn. De heer Kesbeke heeft met zeer veel belangstelling de memorie van toelichting van B. en W. gelezen cn daarin ondanks een lange opsomming van sombere feiten en een overheersende toon in mineur, ook enige lichtpunten aangetroffen. Men kan nu b.v. ten koste van alles trachten een sluitende begroting te forceren door b.v. bezuinigingen door te voeren op de meest onontbeerlijke posten. Spr. voelt echter voor een zo rigoreuze politiek niet veel en zo is hij op zijn zachtst uitgedrukt niet bijster te spreken over de bestedingsbeperking welke hij een onverstandige politiek noemt. Zo trof het hem dat zovele werken, naar een verdere toekomst moeten worden verschoven, zoals de sane ringsplannen, e.d. Doch de zinsnede in de sombere memorie van toelichting over Plan Zuid heeft hem waarlijk goed gedaan en hierin zit wel enig perspec tief als we nagaan dat Axel ook als vestigingsplaats voor mensen van elders steeds meer in trek komt. Hij maakt zich tot tolk van de Axelse middenstand door B. en W. dank te 1 engen voor het zeer vele dat zij in meer dan 10 jaar tijds voor de gemeente Axel wisten te bereiken. En dat het college dit streven wil activeren en steeds verder wil voortgaan te blijven stimuleren is naar zijn mening een grote verdienste waarvoor hij niet dankbaar genoeg kan zijn. Overigens mist deze tamelijk uitgebreide memorie van toelichting naar hij tot zijn bevreemding moest constateren bij het weinige nieuws dat er nu eenmaal niet te vinden is in deze begroting, ook enige zin speling omtrent de huidige woningnood. Dat éne ding heeft spr. zeer sterk gemist, terwijl dit toch een der meest brandende vraagstukken en problemen is. Het is naar zijn mening thans toch zo dat er door de stilstand van de volkswoningbouw momenteel zelfs geen sprake meer is van bevolkingstoename, eerder zelfs van afneming. Er is als spr. het wel heeft de laatste jaren een verloop te constateren. Spr. vestigt de aandacht nog eens op de brandbe strijding in de buitenwijken. Tevens pleit hij hard voor handhavin gvan de helicopterverbinding met Rotter dam en kan hij zich in weerwil van de aanqekon- digde versobering ook met het subsidiebeleid wel verenigen al zijn er natuurlijk altijd dingen waarom trent het hard valt dat men nu eenmaal niet meer kan doen dan men gaarne zou wensen en willen. Per saldo uit hij zijn tevredenheid over de samenwerking die hier in de Raad zowel als bij het college steeds in verblijdende mate bestond. Hij beëindigt daarna zijn rede met de wens uit te spreken dat ook in 1958 eenzelfde eenheid en. harmonie zullen blijven heersen hetgeen niet anders ïal kunnen zijn dan ip het be lang van de gemeente Axel. Hierna was bet woord aan de heer Oggel, die zijn zienswijze op de begroting als volgt weergaf Mijnheer de Voorzitter, We zitten hier vóór ons met een begroting-1958, welke sluit met een zeer groot tekort. Hierbij dienen we tevens rekening te houden met het feit dat er weinig kans is dat dit tekort kan worden opgevangen door een verhoogde uitkering per inwoner, gezien de uitlating van de minister van Financiën bij de in diening der Rijksbegroting. We zien dat de conjunctuur aan het keren is en we krijgen nu de rekening gepresenteerd van de, ons opgedrongen, financiële politiek der na-oorlogse jaren. De politiek van geldverspilling en verdeling van een welvaart die in feite nog fictief was, schijnt ten einde te zijn. Mede door de ten top gestegen belastingen lopen de resultaten van het bedrijfsleven achteruit, zodat dit weer zijn gevolgen heeft voor de nog te innen belastingen. Daarbij komt de dreiging van een toenemende werkloosheid, zodat het uitzicht voor het nieuwe begrotingsjaar zeer somber is. De door de regering toegepaste bezuiniging in modern Neder lands genoemd „bestedingsbeperking" zal zeker niet nalaten zijn diep esporen te trekken in de finan ciën der gemeenten. Hiermee dienen we reeds nn rekening te houden. Het zal nodig zijn verschillende objecten die we voor onze gemeente noodzakelijk achten te verschuiven en uit te smeren over latere jaren. Daarbij komt de vraag naar voren of grote subsidie's die gegeven worden voor doeleinden die dit op zichzelf waard zijn, in deze omstandigheid wel als verantwoord be schouwd kunnen worden. Als daardoor de uitvoering van werken in bet algemeen belang van Axel worden vertraagd, moeten we in dezen zeer voorzichtig zijn. Als we de oorzaken van deze malaise nagaan blijkt dat het uitsluitend rechtsbesef, dat in alle sectoren van het leven te constateren valt en dat op het terrein van de Overheid merkbaar is in de wetten en voor schriften' die ze uitvaardigt, zijn wrange vruchten nu reeds afwerpt. Het standpunt „Recht ist was uns nützt", toeqepast tijdens de Duitse bezetting, blijkt ook voor Nederland gemeengoed te worden, ia, de Overheid maakt zich hieraan zelve, herhaaldelijk schuldig. Zo zien we de rechtsstaat in gevaar komen, daar de Overheid niet meer het recht Gods tot gelding wil brengen. En de geschiedenis leert ons dit als we het maar willen zien, dit leidt tot een fiasco. Bij het opmaken van deze begroting kon uiteraard geen rekening worden gehouden met de rentestandaard. Het is te vrezen dat de rentebedragen belangrijk meer zullen vragen dan begroot is. De financiële politiek der regering, die de laatste tijd verhinderde het af sluiten van langlopende leningen tegen een lager rente type, was oorzaak van het afsluiten van kasgeld leningen tegen een veel hogere rente, hetgeen de uit gaven uiteindelijk niet onbelangrijk verhoogt.. Wel heeft de minister hiervoor een oplossing in het voor uitzicht gesteld, doch we dienen af te wachten of deze inderdaad wordt gerealiseerd en moeten daarom rekening houden met mogelijke tegenvallers. De gemeente is geheel afhankelijk van de Staat, daar zij niet zelfstandig over financiën kan beschik ken iedere uitgaaf moet worden goedgekeurd. Hier door is gemeentelijke zelfstandigheid een volkomen fictief begrip geworden. Men komt er allicht toe, In de ontwikkeling der onmstandigheden ,zich hierbij neer te leggen of gemeentelijke autonomie als een verouderd begrip te gaan beschouwen. Dan echter wordt de Staat het allesomvattende en wordt de ge meente enkel een administratief orgaan. Het diri gisme dat het overheidsbeleid kenmerkt, laat niet toe dat dit beleid doorkruist zou worden. Wil men met effect strijden voor de autonomie der gemeente, dan moet stelling worden genomen tegen dat dirigisme dat wordt voorgestaan door alle regeringspartijen van P.v.d.A. tot A.R. toe. Van dat dirigisme is Axel de dupe geworden, door de beslissing van de minister in de procedure over de aansluiting bij de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht, tegen het goedgefundeerde advies van de Hoge Raad in. Over de in elke begroting voorkomende verplichte en noodzakelijke uitgaven, hebben we als gemeente raad niets te zeagen, zodat ik hierop niet nader inga. De door ons gewenste uitgaven kunnen we voorleggen aan Ged. Staten, zodat deze wel een bespreking waard zijn. Met de stratenverbetering zijn we achterop geraakt en deze dient ook zo grondig mogelijk te worden aan gepakt Tegen volgend jaar staan enkele „noodge vallen" op het lijstje met name de Polenstraat, de Gentsevaart^raat en de Zeestraat, doch ook de Oudeweg mag zeker als een noodgeval worden be stempeld. En zal de hele Weststraat moeten wachten tot de sanering van de Oudewijk Ook voor de Emmastraat zal uiteindelijk een oplossing moeten worden gezochtDit zijn alleen de ergste gevallen. De toestand van verschillende buitenwegen, in het bijzonder ZoutespuiSchapenbout en Kijkuit^Zee- dijk is allerdroevigst. Mijns inziens moet de gemeente hierin meer stimulerend optreden, zo mogelijk enige hulp bieden .hoewel we de juiste tijd voorbij hebben laten gaan. Deze gevallen mogen we echter niet uit het oog verliezen. Over het algemeen meen ik het beleid van B. en W. actief te mogen noemen, behalve in enkele dingen zoals de wegenverbetering. Soms lijkt het dat de toch wel gewenst is. We moeten trachten Axel zij-n leden niet ten volle in de materie inzitten, hetgeen plaats, die het zich na de oorlog heeft veroverd, te doen behouden en onze positie als centrumgemeente te verstevigen. In dit verband is het van belang meer kleine industrie aan te trekken, want op dit gebied is er nog bitter weinig bereikt. Wordt hieraan toch de nodige aandacht geschonken Zoals ik reeds meermalen heb opgemerkt die«t de Schooltandverzorging als zijnde primaire taak der ouders, te worden afgewezen, evenals de Baatbelasting die slechts een zeer klein gedeelte van de bevolking raakt, terwijl ieder van de verbeteringen profiteert. De tollen zijn nu eenmaal uit de tijd en daar willen we niet meer heen, anders zou dit een meer eerlijke heffing zijn. Verschillende subsidie-bedragen zijn tamelijk hoog opgevoerd. Voor zover deze slechts een deel der be volking ten goede komen of bestemd zijn voor doelen uitgaande van kerken of groepen zijn deze mijns in ziens niet geheel te verdedigen. Nauwlettend moet worden toegezien dat hierdoor het belang van de ge meente als geheel niet wordt geschaad. Wat ver schillende verenigingen betreft, laat deze het meer zoeken in eigen initiatief, b.v.. door werving van leden en donateurs ,daar de gemeentekas hoogstens enige aanvullende steun kan bieden. Op zaken de Volks- gzondheid betreffende, meen ik dat niet bezuinigd moet worden ,daar dit de algemene welstand der bevolking raakt. Een grote vooruitgang is dat de nieuwe straatver lichting voor een groot deel is voltooid. Laat ons hopen dat de afwerking niet te lang meer op zich laat wachten. De woningbouw staat helaas stil op enige parti culiere bouw na. Ik wil B. en W. vragen om diligent te zijn, nu het Rijk de woningbouw voor haar rekening neemt, een zo groot mogeliik volume voor Axel los te maken. En dan ook woningen voor de grotere ge,zinnen, daar voor dezen de moeilijkheden het grootst zijn. Ook wordt nog steeds gewacht op de beschikbaar stelling van een geschikte ruimte voor de „Boere- kamer" en de bouw van de aula op de Algemene Be graafplaats. Zo zijn er veel dingen die we steeds voor de aan dacht moet enhouden. Naast genoemde zaken zijn het o.a. de rioolzuiveringsinstallatie en de sanering van de Oudewijk. Al die zaken moeten naar de toekomst worden verschoven, doch we moeten die steeds voor ogen houden en als er een kans komt, ze uitvoeren. Laten we eerlijk en naar beste weten bouwen aan de toekomst van onze gemeente, wetend dat alleen door hierin God te dienen en onder Zijn zegen, iets kan worden bereikt. Voor zover betreft de behandeling der gemeente begrotingen .sluiten we nu een Raadsperiode af. Mijns inziens is de samenwerking in deze periode over het algemeen goed geweest en vruchtbaar voor de gemeente. Al is men het niet met de mening van een ander eens. toch dienen we eikaars overtuiging te respecteren. Dit, voor zover men zich gedraagt vol. gens het etiket dat men zich bij de verkiezing laat opplakken. Als men zich laat candideren door een christelijke partij ,mag worden verwacht dat men zich in alles ook christelijk houdt en handelt volgens zijn beginselprogram. Dc» principiële uiteenzetting, die ik in het begin van deze raadsperiode meende te moeten geven, is beter opgenomen dan eerst het geval leek te zijn. De hoenders zijn door deze knuppel wel opgevlogen, doch niet aan het vechten geslagen. De raad die ik van iemand van de overzijde ontving, n.l. om maar met mijn beginselen in een klooster te gaan, heb ik niet gevolgd, misschien wel eens tot verdriet van de advi seur. Steeds -heb ik getracht de zaken principieel te stellen, om uiteindelijk tot een verantwoorde slot conclusie te komen. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 1