De wereld verlangt naar rust. Voetbaloverzicht PUROL in huis! 0 r.s.c. ïoes De gebeurtenissen, die de hele wereld bezig houden, hebben zich de afgelopen weken in snel tempo afgespeeld. Eerst werd de ont wapeningsconferentie in Londen op dood spoor gereden en van alle kanten kwamen de commentaren op deze tegenslag. Want de wereld verlangt naar rust en vrede en bovenal verlangt ze er naar verlost te wor den van dreigende kernontploffingen en on zichtbare supersnelle raketten. Zeker, de bedreiging van de wereld door raketten is al niet meer zo groot als men aanvankelijk veronderstelde, want tegen ieder wapen is of wordt een afweermiddel gevonden. Zo is het altijd geweest, zo zal het altijd blijven. Over die afweer breken de militaire strate gen van alle landen zich nu het hoofd. Inmiddels gaan de proeven met kernwapens en drie- en viertrapsraketten voort. Temeer nu de ontwapeningsconferentie niets heeft opgeleverd. Zonder enige twijfel zal straks de wereld voor een heel ander feit komen te staan, een feit, dat we geruime tijd geleden al eens signaleerden. De moderne oorlog is niet alleen een gevaar, dat de hele mensheid bedreigt. Het is ook een economisch en fi nancieel gevaar, alleen al omdat de moderne wapens astronomische bedragen kosten. Wie moet dit straks financieren Problemen zijn er op deze wereld te over. West-Duitsland heeft Adenauer opnieuw op de troon geholpen en met een grotere meerderheid, dan algemeen was aangeno men. Er is al genoeg geschreven over de Westduitse verkiezingen, maar het is toch tekend, dat ook dit land streeft naar een twee-partijensysteem, zoals men dat ook in Engeland en de Verenigde Staten kent. De Christendemocraten en de Socialisten zijn de grote figuren in de Bondsrepubliek. De eersten zullen de komende vier jaar de la kens uitdelen, maar men moet wel in het oog houden, dat er niet meer de grote ver schillen zijn van vier jaar geleden. De Socia listen hebben wel ingezien, dat ze van Rus land niets te verwachten hebben. De nota, die de Sovjets aan de vooravond van de verkiezingen de w*ereld .instuurden, heeft geen enkele indruk meer gemaakt. De Bonds republiek zal niet gaan onderhandelen met Oost-Duitsland, dat door het Westen niet wordt erkend. Alle Russische pogingen zijn op niets uitgelopen en men kan verwachten dat de Sovjet-Unie vandaag of morgen de vrije wereld weer voor de een of andere onaangename verrassing zal stellen. Die verrassing is nodig omdat het diplo matieke en politieke prestige van de Russen de laatste weken een klap heeft gekregen. De behandeling van de kwestie Hongarije in de Verenigde Naties is voor de commu nisten een geduchte tegenvaller. De wereld heeft kennis genomen van het V.N.-rapport en haar afschuw uitgesproken over hetgeen in Hongarije is geschied. West-Duitsland zal geen toenadering zoeken en blijft zich geheel op hei Westen concentreren. Daarom ontstond er rumoer in het Midden- Oosten. Het was een Russische poging om de aandacht naar een ander deel van de wereld af te leiden. Deze poging is viëfr- lopig ook mislukt, want door het optreden DODELIJK ONGELUK BIJ AUTO BOTSING IN BREDA. Maandagmorgen omstrevks tien uur is de 47-jarige waterbouwkundige van de Rijks waterstaat, de heer D. J. Blom uit Kloetinge op het kruispunt van de Nijverheidssingel en Schorsmolenstraat te Breda met zijn auto tegen een zware vrachtwagen gebotst en daarbij dodelijk verongelukt. De heer Blom was belast met de dagelijkse leiding van de werken voor het Drie-Eilan denplan en de afsluiting van de Pluimpot bij Scherpenisse. In waterstaatskringen, zowel in Zeeland als in Den Haag heerst grote ver slagenheid over dit plotseling verscheiden. TOERISTISCH NIEUWS UIT BELGIË. Opera- en toneelseizoen met tal van belangrijke opvoeringen. Voor de liefhebbers van toneel, muziek en zang geeft 'het Belgische theater- en operaseizoen, dat op het punt staat te be ginnen, heel wat te genieten. De Koninklijke Vlaamse Opera te Ant werpen opent op 28 september het seizoen met de opvoering van „Arabella" een ly rische comedie van Richard Strauss. Be langrijk is verder de opvoering van „De Afrikaanse" van Meyerbeer, eertijds de glorie van de Franse Opera, maar tegen woordig zelden op de repertoires van de operagezelschappen. Andere stukken, die het programma van de Koninklijke Vlaamse Opera vermeldt, zijn „Cosi fan Tutte" van Mozart, Samson et Delila" van Saint-Saëns en „Anne Marie" van Renaat Veremans en Felix Timmermans. De Koninklijke Opera van Gent heeft o.a. Verdi's „Macht van het Noodlot" en „Don Carlos" aan het programma toegevoegd en geeft reprises van beroemde opera's als Wagner's „Parcifal" en „Walküre" en de „Fidelio" van Beethoven. De Koninklijke Muntschouwburg in Brus sel opent op 1 oktober het seizoen met de wereldpremière van de opera „Thyl de Flandre" (Tijl Uilenspiegel) van Jacques Chailley en José Bruyr. Voorts zijn er nieuwe uitvoeringen van „De Barbier van Sevilla" van Rossini en „Macbeth" van Ernest Bloch. Toneel. Het NationaqJ Theater in Brussel brengt een aantal belangrijke stukken voor het voetlicht, waaronder „Tartuffe" van Mo lière erK Shakespeare's „Koopman van Ve netië Het Vlaamse Theater, dat vorige week zijn tachtigste seizoen begon, brengt onder meer stukken van Eugene O'Neill, Shaw, Greene, Wilder en Kay Munk. In het klassieke genre zijn „Warenar" van P. C. Hooft en „Jozef in Dothan" van Vondel vermeldenswaard, terwijl van de lichte stukken „Het Hemelbed" van Jan de Hartog kan worden genoemd. Ook „Les Galas Karsenty", een zeer in teressante cyclus, komt dit jaar met een zestal opvoeringen, welke worden gehouden in het Théatre du Pare of Galeries. De lichte Muze. In de Music Hall Ancienne Belgique treden internationaal vermaarde artisten op als George Brassens, Gilbert Bécaud, Ju liette Gréco erioEdith Piaf. Nadere inlichtingen over het theater- en operaseizoen en kunstm.anifestatie's in het lichtere genre worden verstrekt door het Belgisch Verkeersbureau, Leidseplein 5-7, Amsterdam. van Eisenhower en het zenden van wapens naar enkele landen lijkt het evenwicht her steld. In ieder geval kunnen de Russen op dit ogenblik niets doen zonder ernstige ri sico s te nemen. Waar ze de volgende poli tieke slag zullen slaan weet men niet, maar er zal wel weer iets gebeuren. In zekere zin gebeurt er op het ogenblik al weer iets in Rusland zelf. Het is een ont wikkeling, die geen enkele systeem kan tegenhouden. Het volk van de Sovjet-Unie wordt zich langzaam maar zeker bewust van de gebreken van het heersende systeem. Zoals altijd zijn het bepaalde groepen, die het juk van de dictatuur willen afwerpen. De schrijvers bijvoorbeeld. Ze hebben iets geproefd van de vrijheid en daar hebben ze van geprofiteerd. Kroet- sjew is nu bezig die vrijheid opnieuw aan banden te leggen. Het zal veel moeite kos ten als hij er ten minste in slaagt iets te bereiken. Niet alleen de Russische auteurs hebben het ogenblik van meer vrijheid aan gegrepen. Ook de grote massa heeft ge lezen wat er in de wereld te koop is en daarin schuilt voor het communistische systeem juist het grote gevaar. Daarom wil Kroetsjew de weg terug. Het is de grote vraag of hij wanneer het goedschiks niet lukt de Stalinistische methode zal gaan volgen. Deze stille strijd kan voor de Sov jet Unie grote gevolgen hebben. VEEL VELDEN WAS REGENVAL TE MACHTIG. Tal van afgelaste wedstrijder.. Waren we toen we op de bevrijdingsdag onze voorbeschouwing schreven met optimisme vervuld aangaande het komende week-end, het is weer eens heel anders uitgekomen met onze verwachtingen. In de Zuidelijke regionen is een nogal groot percentage van de vastgestelde ontmoetingen niet doorgegaan. Pluvius was weer eens de ongenadige spelbreker, die de fiolen van zijn toorn reeds zaterdag onbarm hartig uitgoot en de reeds doorweekte velden schier onbespeelbaar maakte. Toch gingen de voor zaterdag vastgestelde wed strijden na en in overleg met de scheidsrechter hier en daar op het nippertje door. 2e klasse B K.N.V.B. In deze afdeling kreeg Corn Boys het Brabantse Sarto op bezoek en de tweede thuiswedstrijd Werd door de Sasse oranjehemden met dezelfde cijfers ver loren als die tegen Middelburg gewonnen werd. Een nogal grote tegenstelling en één die o.i. te denken geeft. De Sasse ploeg startte weer met geestdrift, maar enthousiasme kan niet alleen een wedstrijd winnen. De Sasse aanvallen strandden op de hechte verdedi- g der gasten. Moeizaam kwamen de Sarto-aanvallen op het slijkerige veld tot actieve operatie's, maar toen K zich hoe langer hoe meer thuis begonnen te ge voelen waren ze aldra superieur, Midvoor van Hees opende toen er een half uur gespeeld was de score en nog voor de rust kwam nummer 2 op het bord. In de tweede helft "dacht men eerst aan een Sasse opleving, maar dit hevige offensief was niet be heerst genoeg en ook technisch minder verzorgd. Het spel kwam na ruim een kwartier spelens geheel in banden van de gaston, die door nog twee doelpunten overduidelijk hun superioriteit bewezen (0—4). Geheel anders verliep het duel te Hulst. Hier toch !egde de Zeeuwsch-Vlaamses ploeg volkomen haar vil op aan de Brabanders, althans in de tweede lelft. In een weinig aantrekkelijke eerste helft was men nJ. niet tot doelpunten gekomen. Na de thee werden de doelpunten goedkoop. Kort na de hervatting was het midvoor Jansen die de score «nor de blauw-gelen opende. Het tweede Hulster doel- lunt kwam na een voortreffelijke rush va nde Block angs de. lijn en viel na een kwartier (2—0). Nauwe- Ijks was weer afgetrapt of van Nijnatten liep voor nternos de achterstand in (21). Na 20 minuten was iet van Dorsselaer die een schitterend doelpunt uit en voorzet van Jansen scoorde (31). Met nog een ;wartier te spelen was het Block die er 41 van naakte, doch alweer reageerde van Nijnatten met een" weede Ettense treffer (42). Voor de scheidsrech- er affloot maakte Jansen zijn tweede doelpunt en zo verd het een sprekende Hulsterse zege (52). Te Roosendaal deed T.S.C. wat we verwacht had- len en sloeg de rood-witten op eigen veld met 2—4. )e wedstrijd was met een enigszins gelukkig doel- lunt begonnen dat van de deklat via het been van en Roosendaal-back in het doel verdween. Een half lur na de hervatting was het reeds 31 in het oordeel van voordeel van T.S.C. In het laatste kwar- ier wisten beide clubs nog eenmaal het net te vinden. In St. Willebrord kreeg B.S.C. ditmaal geen voet tan de grond. Rood-Wit liet de gasten tegen een 1—0 achterstand aankijken voor en aleer zij de eer risten te redden. De stand is hier nu Zeelandia 3 5 Axel 1 Grenswachters 3 4 R.C.S. 1 1 Terneuzen 2 3 R.K.F.C. 3 1 Zeeland Sport 2 3 Hontenisse 1 0 Zierikzee 1 2 Biervliet 1 0 Meto 2. 2 Odio 2 larto 2 2 0 0 5-0 4 2 2 0 0 6-2 4 Ï.A.C. 1 1 0 0 3-1 2 2 1 0 1 4-2 2 luist 2 1 0 1 6-5 2 lorn Boys 2 1 0 1 4-4 2 lood-Wit 2 1 0 1 4-5 2 I.S.C. 2 1 0 1 4-6 2 nternos 3 1 0 2 6-9 2 N.V.O. 2 0 1 1 2-5 1 loosendaal 3 0 1 2 6-9 1 Middelburg 1 0 0 1 0-4 0 3e klasse D K.N.V.B. Alleen de wedstrijden op Walcheren en in Ter- euzen vonden doorgang en alle drie resulteerden ze in overwinningen voor de thuisclubs. Zeeland Sport begon fel en vooral Schuit, die de oalgetter van de dag werd, was buitengewoon pro- luctief. Voor de rust verrichtte hij zelfs de hattrick, Ha de hervatting was het Jacobs die de achterstand 'an RK.F.C. verkleinde, maar nu repliceerde Schuit pfs met een vierde doelpunt. Toen de score tot 5 1 ipliep ga fniemand meer een schijn van kans aan le Bergenaren, mara nogmaals wist Jacobs te doel- unten. Tegen het einde maakte Noorlander nog een ierde doelpunt (5—3). De groenzwarten hebben in de Nadorst grondig met le leidende Grenswachters afgerekend. Het was van fen die aldra uit een strafschop de leiding nam en 'oor half time de stand op 20 bracht. De thuis- lloeg toonde zich een stuk beter en de Brabantse aan- 'allen werden dan ook alle afgeslagen. Toen Ver- trate er voor Zeelandia 30 van maakte was de füenstand der Puttenaren gebroken. In Terneuzen zijn de roodzwarten net met de hakken )v" de sloot gekomen nadat Hontenisse in de eerste 'elft de leiding had genomen door Neve. De blauw- 'tten waren sterk aanvallend, doch wisten de kansen ''et te benutten. Het was ten slotte Leunis die de ikmake rscoorde voor de rust. In de tweede helft! *as Terneuzen iets sterker en zat het hen ook iets "eer mee, zodat ten slotte Leunis voor de zege zorgde 10 de stand nu als volgt luidt Zaterdagvoetbal afdeling Zeeland le klasse. Korfbalcijfers aan de orde van de dag. Voor onze beide plaatselijke zaterdagvoetbalclubs zal de begindatum van deze herfst zeker lang in de herinnering voortleven. In een uitgezocht griepweertje aanvaardden we het uitstapje naar Spui, in de stellige overtuiging dat veld- en weersomstandigheden het voetbalfeest deerlijk in de war zouden sturen. En inderdaad leek het daar spoedig al heel aardig op. SPUI—NIEUWDORP 6-7. In een druilerige regen werd afgetrapt en direct de rechtervleugel van Spui aan het werk gezet ,maar de groen-witte defensie verplaatste de strijd. Bij een der afwisselende aanvallen kogelt rechtsbuiten 't Gilde fraai in doch de Nieuwdorp-keeper is paraat. Na zes minuten hebben de gasten succes als Bolleman de bal niet onder controle krijgt en deze via de paal in het net verdwijnt (0—1). De roodhemden reageren vinnig en bestoken de Nieuwdorp-veste. Het spel is acht minuten oud als t Gilde voor Spui gelijk maakt. Het beloofde dus toch een levendige en afw&s^lende kamp te worden, temeer daar even later de rechts binnen der gasten buiten het bereik van Bolleman de leiding herneemt (1-2). Intussen is de regen aange zwollen tot een plensbui en onderwijl we de be lendende percelen van de heer Weijns opzoeken om ons enigszins te vrijwaren tegen nat worden plaatst van Deurlo de derde Nieuwdorpse treffer (13) en werd de wedstrijd na ongeveer een kwartier spelens onderbroken. Toen de bui verminderde liet de scheidsrechter doorspelen en alweer is het spel ternauwernood één minuut aan de gang als de Spui-verdediging opnieuw uit haar voegen wordt gespeeld en het wel een in maakpartij lijkt te zullen worden. Maar wie de Spuie- naren kent weet dat zij zich zo maar niet gewonnen geven. De verdediging wordt door de Visser ver sterkt en ofschoon dit een verzwakking der voor hoede betekent brengt dit een gunstige kenterfng. Verschelling verliet na 35 minuten spelens het veld maar steeds beter komen de roodhemden er in en na 42 minuten is het Pijpelink die de achterstand inloopt (24), doch de Kok bracht descore daarop op 25. Het was met deze stand dat de rust aanbrak. Blijkbaar met goede voornemens bezield begonnen de roodhemden aan de tweede helft door enige corners te forceren. Reeds na 5 minuten heeft de Smet succes als hij keihard en buiten bereik het leder inschiet (35). De Spuienaars putten moed uit dit succes. Overdonderend kwamen ze telkens terug en weinige minuten latere hebben invaller Oostdij ken daarop van Harn succes en de stand is gelijk (55). De spanning is tot het uiterste gestegen. Nieuwdorp is totaal de kluts kwijt. Dc grote fout bij Spui lag in het kort houden van haar spel. Langzaam hervond het technisch beter spelend Nieuwdorp zijn zelfvertrouwen en het was spil v. d. Dries, die de stand op 5—6 brengt, waardoor de stemming in het Spui-kamp weer enigszins matter werd. De stand werd zelfs tijdens deze korte, maar fatale inzinking op 57 gebracht. De thuisclub hoe strijdlustig zij ook was en hoe gaarne wij hen meer vergund hadden voelde zich kennelijk ge slagen, Zij was zaterdag ook in technisch opzicht de mindere. Niet echter in geestdrift, want dit stelde de Bevelanders in de schaduw. Drie minuten voor het einde stootte het binnentrio van Spui nog eens heftig door en de vrijstaande L. van Harn wist nog één maal het Nieuwdorp-net te doen trillen (6—7). Deze einduitslag was wel ongeveer de uiste uitdrukking van de verhouding van deze spannende partij, waarin twee zwakke verdedigingen hopeloos schutterden. WEMELDINGE—A.Z.V.V. 7-5. Niet minder spectaculair was het verloop van de eveneens doelpuntenrijke ontmoeting Wemeldinge— A.Z.V.V., die wegens een ware stortbui pas -uim i nu 5iir v.' een kwartier na de vastgestelde tijd begon. De beide doelgebieden waren herschapen in modderpoelen. Be raad met de referee had tot gevolg dat men verkoos te spelen. De rood-witten hadden midvoor Jansen weer op zijn oude plaats en dit bleek al spoedig van invloed op het tempo in de aanval, dat nu hoger lag dan in beide voorgaande ontmoetingen. Er werden dit keer ten minste weer doelpunten gemaakt aan Axelse zijde. De inzet werd gevormd door enige fraaie Axelse aanvallen, die werden afgewisseld met attaque s van de Bevelanders. De rood-witten schoten meermalen juist langs de verkeerde kant der palen. Toen na 10 minuten spelens van Bendegem een hoge voorzet van rechts Verkeerd beoordeelde verdween de bal via zijn handen in het net (10). Enige minuten later zat het de Axelaars bepaald niet mee. Het was uit een tamme en ongevaarlijke aanval dat de midvoor der thuisclub een verrassend doelpunt maakte (2—0). De Axelaars trachtten daarop het roer om te gooien en spoedig had van Fraaijenhove met een strak schot de achterstand verkleind (2—1). De Axelse vreugde was echter van korte duur. Toen linksback van Alten onnodig hands maakte buiten het strafschopgebeid werd de hiervoor genomen vrije trap noodlottig wegens verkeerde opstelling der Axelse verdediging en buiten bereik van van Bendegem verdween de bal voor de derde maal in het Axelse net (3—1). Dit inspireerde A.Z.V.V. tot verwoeder aanpakken. Tal van Axelse aanvallen werden ondernomen en eindelijk was het midvoor Jansen die de stand op 32 wist te brengen. Nauwelijks een paar minuten later is het dezelfde speler, die op zijn bekende wijze door de Wemeldinge- verdediging heenbreekt en met een harde kogel de partijen op gelijke voet brengt (3—3). Met deze ge lijke stand breekt de rust aan. In de tweede helft werd opnieuw hard aangepakt en A.Z.V.V. ondernam enige gevaarlijke aanvallen. Het succes kwam echter aan de overkant toen de rechts buiten keeper van Bendegem vergeefs deed grijpen naar zijn hoge schot (43). De A.Z.V.V.-ers komen weer terug voor het doel de rgastheren en een voorzet van Haak stelt Jansen in staat de hattrick te verrichten en weer is de schaal in evenwicht (4—4). De Axelaars hadden nu blijkbaar de smaak te pakken Telkens ope reerden zij op de Wemeldinge-heltf en na 20 minuten spelens weet Haak uit moeilijke positie beheerst in te schieten (4—5). Jammer genoeg was het even later van Bendegem, die over een tam schot van linksbuiten Houtekame rheenviel en opnieuw was de score ver effend (5—5). De strijd bereikte nu zijn hoogtepunt aan spanning. De thuisclub zette nog eens alles op alles en voor de derde maal heeft de rechtsbuiten met een hoog schot van Bendegem het nakijken (6—5). Blijkbaar deprimeerde dit de rood-witten, die nu minder fel optraden. Het was circa vijf minuten voor het einde dat de A.Z.V.V.-doelman even weifelde met uitlopen en linksbuiten Houtekamer er als de kippen bij was om het leder in het net te tikken (75)f Zo was de Wemeldinge-victorie een feit. De Axelaars leden o.i. een vrij sterk geflatteerde nederlaag, daar de verhouding in het veld volkomen in evenwicht was. Het falen van de Axelse verdediging is wel mede debet aan de hoge score der gastheren. De verdere uitslagen in deze afdeling waren Terneuzense Boys—Colijnsplaatse Boys 1 1; Arne- muidenRilland 7.0 Krabbendijke--Zaamslag 2. De stand is hier als volgt Arnemuiden 3 6 Wemeldinge 2 2 Nieuwdorp 3 5 Tern. Boys 2 1 Krabbendijke 2 4 Zaamslag 3 1 Colijnspl. Boys 2 3 Rillandia 2 0 Spui 2 2 A.Z.V.V. 3 0 TT. i Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, ——Ruwe handen en Schrale huid..

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 3