R&ótöseL in nijmeqen. UIT ONZE OMGEVING AXEL o I FEUILLETON door G. PLANTEMA. GEMEENTERAADSVERGADERING. Op donderdag 26 september a.s. komt de Axlese gemeenteraad, des avonds te 7 uur in openbare ver- gad ring bijeen ten Raadhuize voor het afhandelen van de onderstaande agenda 1Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Voorstel tot benoeming van vijf leden van de Commissie van Advies Woonruimte wet, wegens periodieke aftreding. 4. Voorstel op het verzoek van het Bestuur van de Chr. Nat. Schoolvereniging om op grond van artikel 72 L.O.-wet '20 medewerking te verlenen tot het aanschaffen van noodzakelijk geworden leermiddelen. 5. Voorstel op het verzoek van het Bestuur van de R.K. Kleuterschool om op grond van artikel 50 der Kleuteronderwijswet medewerking te verlenen tot het tijdelijk verbeteren van het sanitair enz. van de kleuterschool, 6. Voorstel op het verzoek van het N..V. Bouw fonds van Ned. Gemeenten om rente en aflos te garanderen van een te bouwen woning, ten be hoeve van een spaarder van dit bouwfonds. 7. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een be drag voor het electrificeren van een zestal per celen in de Smits-Koegorspolder. 8. Voorstel op het verzoek van T. L. Brugge a. om verhoging van het jaarlijkse garantiebedrag van het Badhuis, ingaande 1 januari 1957 b. tot verhoging van de tarieven voor douche- en kuipbaden per 1 oktober 1957. 9. Voorstel tot het verhogen van het crediet in rekening-courant bij de Bank voor Ned. Ge meenten. Tijdvak 1 okt.—31 dec. 1957. 10. Voorste Itot verlaging van het lopende crediet in rekening-courant bij de Bank voor Ned. Ge meenten over september 1957 met ƒ250.000. 11. Voorstel tot vaststelling van dé-* begrotingen, dienstjaar 1958 a. Gemeetebegroting met wijzigingey b. Gemeentelijk Gasbedrijf c. Gemeentelijk Woningbedrijf; )n'n d. Vleeskeuringsdienst en e. goedkeuring van de begroting van het Burgerlijk Armbestuur. 12. Voorstel tot het verzoeken van verhoging van de Algemene uitkering per inwoné#luit het Ge meentefonds, op grond van de Wél? betreffende de financiële verhouding tussen hef Rijk en de Gemeenten. 13. Voorstel tot wijziging van a. het stratenplan der gemeente Axel b. het kapitaalwerkenplan der gemeente. 14. Aanwijzing vertegenwoordigers en plaatsver vangende vertegenwoordigers der gemeente als leden van het algemeen bestuur van de Centrale 3', Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht en van iraciov/ u- gemeentewerken. •-» Mededelingen aan de raadsleden. Naar aanleiding van de gestelde vragen in de raads vergadering van 13 augustus j.l. wordt door B. en W. het volgende medegedeeld, aan de heer Hamelink, dat aan deze gemeehte een toe wijzing is gedaan van 18 woningen voortiet jaar 1957, Deze zullen worden gerealiseerd, wanneer een lang lopende geldlening kan worden aangetrokken. dezelfde vragensteller, dat B. en W.'dog niet be kend is, of een extra toewijzing van woningen zal plaats hebben in verband met de voorgenomen sane ring van de Oudewijk. De voorbereidingen vanwege 38) „Dat is heel jammer," zei de man. „Maar daar is weinig aan te doen. Het is ons te gevaarlijk, uw familie of uw verloofde een bericht te geven. Vol strekte geheimhouding blijft geboden." André bromde. Hij was langzamerhand overtuigd door de woorden van de onbekende man. Hij voelde echter weinig dankbaarheid voor hem, omdat hij zijn toe tand nog niet florissant vond. „Ja," ging de vreemde man verder, „wij begrijpen dat u het niet prettig vindt, hier opgesloten te zijn, vooral nu u beter begint te worden. Maar u be grijpt wel, dat wij u niet vrij kunnen laten rondlopen, ten minste niet in Nijmegen of Rotterdam. Want de pol tie in Rotterdam weet natuurlijk ook van uw ver dwijning en als u plotseling zou opdagen, zou men u wel aan de tand komen voelen." „Maar hoe lang moet dit spelletje duren „Wij zouden het ook graag weten. Maar wij hebben te doen met een listige bende, die voortdurend in het oog moet worden gehouden. Een paar dagen Ik zou het graag zeggen. Het kan ook een maand duren of nog langer. Wij weten het werkelijk niet." „Dat is te gek," zei André. „Meneer, dat ik er mijn vacantie door zou verspelen, zou tot daar aan toe zijn, maar als ik nog langer weg blijf, kom ik helemaal in moeilijkheden. Dat gaat werkelijk niet." „U werkt in Rotterdam op een rederijkantoor, niet waar Ja, ik kan me voorstellen, dat uw patroons uw wegblijven niet zullen goedkeuren. Maar, meneer Boorneman, maakt u geen zorgen voor de toekomst. Wij hebben relaties genoeg. Mocht u uw betrekking het gemeentebestuur zijn rond. Het veriSjèienlijken van deze plannen zal vanwege de bestedingsbeperking wel enige tijd op zich laten wachten. de héSer lMaas, dat bij de controle na het verlaten van de worijngen nauwlettend wordt toegezien of van verwaarlóz?ng sprake is en of onnodige voorwerpen worden achtergelaten. In zulke gevallen worden deze kosten ingehouden van de gestorte borgstelling. de heer C. van Bendegem, dat direct opdracht is gegeven tot het snoeien van de bomen langs de By- locquestraat. Dit zal mogelijk reeds geschied zijn. de heer Pijpelink, dat dit punt van de straatver lichting op de Sasdijk de aandacht heeft van het college, om te zien of de mogelijkheid voor ver lichting daar aanwezig is. dezelfde vragensteller, dat het wegdek op het via duct in de Graaf Jansdijk van gemeentewege zal worden hersteld, aangezien het onderhoud, volgens de wegenlegger, de gemeente is toegewezen. Gemeente werken zal, zodra de weersomstandigheden het toe laten de nodige herstellingen hieraan verrichten. Naar aanleiding van de vragen in de raadsver gadering van 26 augustus j.l. wordt medegedeeld, aan de heer Maas, dat op het kruispunt Van Middel- hovenstraatKanaalkade bij de woning van de heer Sol een stopstreep voor het verkeer zal worden aan gebracht. Een officieel stopbord wordt vanwege de kosten niet nodig geoordeeld. de heer Pijpelink, dat volgens nader ingesteld onder zoek de riolering van het nieuwe gedeelte van Spui behoorlijk functioneert. dezelfde vragensteller, dat de Commissie voor het Spuipaadje dezer dagen op verzoek van B. en W. nog eens heeft vergaderd. Deze commissie heeft het college een voorstel gedaan, waarop nog geen be slissing is genomen. B. en W. hopen in een volgende vergadering mee te delen ,hoe en op welke wijze het pad in orde zal gebracht worden. de heer Oggel, dat de kleine kelderruimte onder het stadhuis is vrijgemaakt voor de goederen van de B.B., die hier en daar thans zijn opgeborgen en waar geen behoorlijk toezicht over te houden is, zulks naar aan leiding van opmerkingen van de betrokken instantie, DE FANCY-FAIR VAN „CONCORDIA" EN „THALIA". Zo behoort de door de twee muziekverenigingen „Concordia" en Thalia" in en om het Gezellenhuis georganisegrde fancy-fair weer tot het verleden en rest ons hier nog een terugblik te werpen op de resultaten die de organisatoren van hun werk moch ten oogsten. Naar ons voorkomt mogen deze in ruime mate tot voldoening stemmen. Vanaf de eerste avond was de belangstelling van al diegenen die meeleven met deze beide levenskrachtige Axelse muziekverenigingen ver heugend vanwege haar spontaniteit. Zeer zeker was ook de entourage rondom, alsmede in het beschikbaar gestelde gebouwencomplex een machtige voorwaarde voor het succes dat geboekt werd. Verheeld mag daarbij niet worden dat voor de attractie's in de open lucht de laatste middag en avond zich minder leenden vanwege de slechte weers omstandigheden, doch over het algemeen genomen zo mochten we tot ons genoegen vernemen zijn de financiële resultaten erg meegevallen en zullen beide verenigingen nog een aardig bedrag te verdelen hebben nadat aan alle verplichtingen zal zijn voldaan en het bedrag van de netto winst kan worden vastgesteld, In de diverse lokaliteiten alsmede op het trrein was er op elk der avonden een levendig en gezellig ver tier en een tot het sluitingsuur heersen/de uitbundige stemming. De grote aantrekkingskracht waren de diverse at tractie's waarmee grotere of kleinere prijzen waren te bemachtigen, met als één der voornaamste als van ouds het „Rad van Avontuur". Maar voorts was er in het bijzonder op de sluitingsavond een geweldige animo voor de dansmuziek in het Gezellenhuis, die verzorgd werd door het ensemble „de Buck". verspelen, dan zijn wij best in staat, u aan een andere te helpen en wie weet aan een betere. En dan het probleem van uw opsluiting. Dat hoeft ook niet zo te blijven. In Nijmegen, in Rotterdam, ja in het algemeenin dit land moet u zich niet vertonen. Maar wat zegt u er van, als wij u in het buitenland brengen U zou als herstellende naar een rustige plaats in een mooie streek kunnen gaan. Zeggen we ja, voelt u iets voor een vacantie in de Harz U kunt daar logeren bij goede kennissen van mij." André Boorneman wist niet hoe het kwam, maar door dit voorstel verdween ineens al zijn vertrouwen in de woorden van deze man. De gemaskerde praatte gemoedelijk en welwillend en toch toen hij dit plan uitlegde kreeg de jongeman de indruk, dat het, eigen lijk uitsluitend hierom ging. De man wilde hém het land uit hebben, hem opbergen bij kennissen in een rustige afgelegen streek en dan André zweeg. Het was moeilijk na te gaan, waarom deze achterdocht plotseling weer de kop had opgestoken. Maar dit gevoel liet zich niet wegredeneren. En zolang het er was, kon hij onmogelijk op het voorstel ingaan. André keek (Je man aan. Hij zag de ogeg, die door het masker werden vrijgelaten. Hij kreeg plot seling een sterke afkeer van de man. Toen deed hij impulsief iets, dat hij niet had moeten doen. Maar hij voelde zich weer sterk en geloofde dat nu de kans bestond om weg te komen. Hij bewoog zich in bed en kwam met de armen boven het dek uit. De man dacht, dat hij rusteloos was door het nadenken over het voorstel. Maar André Boorneman rukte de dekens van zich af. Hij kwam overeind. Hij gaf de man een duw, zodat deze verrast door de aanval, van zijn stoel viel. De jongeman^ gjr^ep het zware boek, dat zuster MJguèle hem had^ijf^racht en daarmee gaf hij de liggende man een slag, hoofd om hem bewusteloos te piaken. Ook „Concordia's Toneel-ensemble" en de toneel- r afdeling van Thalia" verleenden hun medewerking aan het welslagen van deze Bazar. Van de drie ^vonden werd er n.l. één benut voor het geven van een bonte avond, waarop o.m. de dilettanten van deze beide toneelgroepen enkele vlotte schetsen ten tonele voerden en de feeststemming op hoog niveau wisten te brengen. Verder verschenen in deze bonte avond ook „Concordia's Boerenkapel" en een accordeon ensemble uit „Thalia "-leden geformeerd, voor het voetlicht alsmede de Axelse Charlie. In ons vorig nummer melden wij reeds de opening en de muzikale rondwandeling van Thalia's Drum band", „Concordia' 'en „Hosanna". Ook zaterdag middag vond wederom een muzikale rondwandeling plaats van deze drumband samen met „Concordia terwijl in de avonduren de fanfare „E.M.M." van Koe wacht haar muzikale medewerking aan de fancy-fair verleende, eest met marsmuziek door de stad en later door het uitvoeren van enige marsen op het terrein. Kortom, over het geheel genomen mag men over de ganse linie ten hoogste voldaan zijn over hetgeen gepresteerd en bereikt werd met deze driedaagse fancy-fair. Zoals gezegd was „Pluvius" zaterdag de bazar- bezoekers niet zo welgezind, doch deze namen toen de dansvloer voor lief om zich daarop te verpozen, terwijl de overdekte gelegenheid tot het nuttigen van verversingen ook niet over gebrek aan belangstelling had te klagen. Zodoende kon nauwelijks van een on gunstige invloed van de weergoden worden gesproken. Men vond toen het in de open lucht tegenliep met de weers- en de terreingesteldheid binnen emplooi genoeg voor wat men buiten node moest missen. Ten slotte werd ons nog verzocht om in dit ver slag de naam tc vermelden van de prachtige pop, waarnaar talrijke bezoekers hebben geraden. Toen deze zaterdagavond werd bekend gemaakt bleek het „Mientje" te zijn, welke eenvoudige naam tussen talloze uitheemse namen slechts éénmaal geraden was en wel door Betsy Kievit uit de Buitenweg. We hopen dat het bij deze ene keer niet zal blijven en beide verenigingen na dit debuut op het terrein hunner samenwerking ook in de toekomst hun aan dacht zullen gevestigd houden om door deze moge lijkheden de leemten in hunne kassen aan te vullen. VERGADERING „AQUA-FAUNA". Onze plaatselijke aquarium-liefhebbers hebben hun reeks bijeenkomsten voor het a.s. winterseizoen weer ingezet. Ditmaal had de altijd actieve vereniging „Aqua-Fauna de heer Van Herk uit Antwerpen be reid gevonden hier een lezing te komen houden. Deze leverde een uitstekende instructieve bijdrage, verduidelijkt door kleurendia's, waaruit de houders van tropische vissen weer veel interessants konden op steken. Spreker behandelde o.a. de herkomst van de vissen, het milieu en hun gedragingen en hier werd het de kwekers nog eens overduidelijk gedemonstreerd op welke wijze men een zo gunstig mogelijk milieu kan scheppen. De voorzitter, de heer M. Wonderg'em, onder wiens leiding deze vergadering stond, dankte hartelijk de heer Van Herk voor zijn leerzame lezing. Alvorens deze lezing plaats vond waren in het begin van de vergadering eerst enkele huishoudelijke zaken behandeld, waarin ook een bestaande bestuurs- vacature aan de orde kwam. Hierin werd voorzien door benoeming van de heer Joz. Wieland. GEVONDEN VOORWERPEN. Grijze slipover witte meisjesblouse blauw vestje rood jasje met capuchon grijs regenjasje khaki broek en een haarstrik. Deze goederen zijn achterge bleven in het zwembad en terug te bekomen bij de badmeester, De Ruijterstraat 30. PLOEGWEDSTRIJDEN TE DRIEWEGEN. Ook dit jaar werden de reeds zo bekend geworden ploegwedstrijden, georganiseerd door de C.J.B.T.B., Dat gelukte De man kreunde even en bleef toen roerloos liggen. André Boorneman hijgde zwaar. Dat kostte in spanning en een moment draaide de kamer om hem heen. Toen stapte hij naar de deur, die niet op slot was. Hij trok die open. Hij kwam in een gang, die helder verlicht was. Er was geen mens te zien. Het was doodstil. Hij liep de gang in, nadat hij de deur achter zich had dicht getrokken en de sleutel, die in het slot stak, had omgedraaid. Er waren deuren. Ja, welke deur moets hij in Toen stond ineens aan het andere einde van de gang zuster Miquèle. „Quelle bétise 1" riep die. Zij rende op hem af, met een hand in een schortzak. Toen was zij vlak bij. Zij botste tegen hem aan. Hij viel. Zij stak een hand uit. Hij voelde een prik in zijn arm als van een naaldAndré Boorneman's ontvluchtings poging was mislukt. Hoofdstuk 10. Inspekteur Broekman had geluisterd naar het lange verhaal, dat André had gedaan. Mr. Ernst Verhagen en zijn jgnge' vrouw Else waren met hem meege komen om te luisteren. Toen André klaar was, keken de politieman en de advocaat elkaar even aan. „Tja," zei Broekman dan, „u begrijpt wel, meneer Boorneman, dat uw verdwijning inderdaad verdacht moest lijken. De verklaringen van de mensen, die in gezelschap van de vermoorde en u de avond hadden doorgebracht, waren vrij vaag met betrekking tot de vraag, of u en de vermoorde elkaar kenden en of er vijandschap tussen u bestond. Zodoende hebben wij werkelijk in de aanvang rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat u de misdaad op uw geweten had. 1^ twijfel er niet aan, of wij hebben juffrouw Uitten- terpe daardoor reden van ongerustheid en zelfs ver ontwaardiging gegeven de N.C.L.B. en de C.B.T.B. C.B.T.B. weer gehoudet, Deze vonden ditmaal plaats j.l. zaterdagmiddag op een terrein, dat daartoe welwillend ter beschikking was gesteld door de heer L. Huijssen te Driewegen. Omstreeks 1 uur opende de heer A. Brandes deze ploegwedstrijden, daarbij in het kort wijzend op dt sportieve zijde van deze dag. Hij zeide verheugd te zijn over de goede samenwerking der drie in dit kader samenwerkende organisatie s. Daarna begonnen de acht deelnemers hun uitge zette velden te ploegen. Dit bestond uit het maken van de beginvoor, het aanstorten en ten slotte de eindvoor. De jury, bestaande uit de heren J. Pijpelink, A. Brandes, Jac. Dielemon, L. de Regt en A. Loeve, had een moeilijke taak, daar er door alle deelnemers uit stekend werd geploegd op het door de regen door weekte terrein. De ploegdiepte moest variëren van 13 tot 18 cm. De grote vooruitgang die te constateren viel sedert er enkele jaren geleden met dit soort wedstrijden be gonnen werd, was opvallend. Vooral de eindvoor was veel beter, hoewel deze in onze streken in de prak tijk weinig meer wordt toegepast als gevolg van het veelvuldig gebruik van wentelploegen. Vrijwel onmiddellijk naadt de laatste deelnemer zijn taak had volbracht kon de uitslag worden bekend ge maakt en deze leverde het volgende resultaat 1. P. de Kraker, Terneuzen, 81,48 pt2. A. Pijpe link, Axel, 79,32 pt3. C. Overdulve, Zaamslag, 78,32 pt4. Iz. Meesen, Axel, 78,29 pt 5. A. de Kraker, Zaamslag, 75,96 pt6. P. van Hoeve, Ter- neuzen, 73,97 pt7. F. Jansen, Terneuzen, 71,65 pt; 8. H. de Kraker, Axel, 60,32 pt. Namens de jury reikte de heer A. Loeve als tech nisch adviseur de prijzen-uit, bestaande uit een fraaie wisselbeker voor de eerste prijswinnaar en verder me dailles .rookgerei ,enz. Tevens besprak hij in het kort de geleverde prestatie s. De wedstrijdcommissie, onder leiding van haar ac tieve voorzitter, de heer W. van Hoeve Abr.zn. kan niettegenstaande de zeer slechte weersomstandigheden waaronder de wedstrijden plaats vonden, op een ge slaagde middag terugzien. TELEVISIE-ZENDER TE GOES IN NOVEMBER IN GEBRUIK. De televisietoren in Goes zal naar men in P.T.T.- kringen verwacht, begin november definitief in de lucht komen. Enige tijd geleden zijn de zenders als mede de kabels aangekomen en thans is men nog steeds druk bezig met het in gereedheid brengen van de installatie var. de 85 meter hoge toren, welke be stemd is voor de omroep en de televisie. Verwacht wordt dat de zender begin oktober proef kan draaien voor de technici, maa rdaar hebben de Zeeuwse kijkers voorlopig nog niets aan. MELKSTANDAARDISATIE IN ZEELAND GAAT DOOR. Minister wenst 2 februari 1958 als streefdatum. De minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening heeft het Produktschap voor Zuivel bij schrijven van 19 september j.l. medegedeeld, dat thans definitief is besloten de verplichte standaardisatie van de consumptiemelk in de provincie Zeeland met uitzondering van Noord-Beveland en ook op Goeree-Overflakkee door te voeren. Minister Mansholt wenst als streefdatum voor het ingaan van deze standaardisatie-regeling 2 februari 1958 te stellen. Na de ontvangst, van het betreffende rapport van het Produktschap had de minister besprekingen ge voerd diet zijn ambtsgenoot van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Over de te nemen maatregelen ter uitvoering van dit besluit zal worden gesproken in de openbare ver gadering van het Produktschap voor Zuivel, die heden in Den Haag wordt gehouden. „Nu is het raadsel van uw verdwijning opgelost, merkte Ernst op. „Maar wij vonden in een andere kamer de verdwenen mannen Jörgensen en Dupont. Wat moeten wij daarvan denken Wat moeten we er vooral van denken, dat die twee evenals u opge sloten waren Ik kan niet zeggen, dat de zaak een voudiger geworden is.' „Volkomen waar," stemde inspekteur Broekman toe, een tikje mistroostig. „We hebben u gevonden, maar het raadsel zelf is daarmee nog een raadsel gebleven.' „Ik ben benieuwd, wat Sven meegemaakt heeft," bracht Else Verhagen plotseling naar voren. Er werd op de deur geklopt. Een verpleegster ver scheen. „Inspekteur, wilt u even aan de telefoon komen Broekman volgde de verpleegster. De deur ging dicht en de mensen, die in de ziekenkamer achter bleven, keken elkaar aan, André Boorneman was door het vertellen van zijn belevenissen behoorlijk vermoeid. Na zijn mislukte poging om te vluchten was hij voort durend in een toestand van halve bewusteloosheid geweest, het gevolg van injecties, die hem waren toe gediend. Het zou volgens de directeur-geneesheer van het ziekenhuis nog een paar dagen duren voordat hij volkomen over de inwerking van deze injecties heen was. De deur ging weer open. Inspekteur Broekman stond op de drempel. Hij zag er uit, of hij niet meer wist, hoe hij het had. Hij bleef in de kamer staan op enige afstand van het bed, waarop André lag. Hij staarde de drie in het vertrek beurtelings aan, zwijgend en toenDe bende is geknipt Het kwam er uit als een ontploffing Ernst Ver hagen sprong overeind, alsof hij door een wesp was gestoken. „Wat leuz Ia (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 2