Wereldtentoonstelling Brussel 1958. ONDERWIJS IN NOOD! HYMNE AAN ONS LAND VAN AXEL. MOT$t - EXPO VAN 25 HECTAREN VOOR 4000 GASTE BEKENDMAKING. MET ONS ONDERWIJS GAAT HET BERGAFWAARTS. DE BESTEDINGSBEPERKING ZAL OOK DE BOUW VAN NIEUWE SCHOLEN VERTRAGEN. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen moet tegenwoordig slecht slapen, want kreten als .onderwijs in nood" zullen toch zelfs wel al doorgedrongen zijn tot de oren van Zijne Excellentie mr. Cals. Alle onderwijs-specialisten hebben er op gewezen, alle mensen die bij het onderwijs betrokken zijn praten haast nergens anders I over dan over de „janboel bij het onder wijs Vijftig tot zestig leerlingen per klas is gewoon. De discipline is op vele plaatsen zoek en menig schoolhoofd voelt dat het zó niet langer gaat Vacatures bij de vleetSmeken en bid den om onderwijzers Gaat er eeft onder wijzer weg, dan volgen er meerderen. Het gevolg is, dat het achterblijvende personeel overbelast wordt. Hier wreekt zich het verleden. In vroeger jaren heeft men de onderwijzers onderbetaald. Het bekende ..doosje sigaretten met het „beetje zak- jeld werd de volontair-onderwijzer in de land gestopt. Het is te begrijpen geweest, dat vele ouders hun kinderen per sé geen onder wijzer hebben laten worden, want de pers pectieven bleven somber. Met stoomcursussen heeft de minister ook al weinig succes gehad en thans probeert hij het met een betere salariëring. Maar het hek is van de dam en de kopregel hier- oven is juisthet onderwijs is in nood en er behoeft niet eens een vraagteken achter gezet te worden, we kunnen volstaan met ee" uitroepteken, het is nu eenmaal een feit. Misschien zegt u, dat wij overdrijven. eest u dan eens op uw gemak wat het schoolhoofd van Westkapelle ons mededeelt. Hij zal eerstdaags verplicht zijn de school wet Ambonese kinderen te sluiten, omdat voor zijn school geen onderwijzers meer eschikbaar zijn. Al zijn dure adverteren in o schoolbladen heeft niet het - minste re- su taat opgeleverd en zijn pogingen om onderwijzend personeel te engageren zijn vruchteloos gebleven. ,De minister weet er ook geen raad op, e gemeenteraad natuurlijk ook niet en geen enkel Kamerflid trekt zich iets aan van de onderwijsbelangen die op het spel staan. En zo sukkelen we maar door totdat de grote kladderats komt, waar niemand" meer tegen op kan. Maar Zijne Excellentie slaapt rustig door, want dat het onderwijs in nood is, meent hij per sé te moeten ontkennen. TOERISTISCH NIEUWS UIT BELGIË. Op bezoek bij Rubens. Dagelijks, van 10 uur tot 5 uur, kan men voor vijf Belgische francs een bezoek bren gen aan het vroegere huis met atetlier van Rubens, in de Rubensstraat te Aantwerpen, in de omgeving van het Koninklijk Paleis. Een bezoek aan dit huis is als een bezoek aan de schilder zelf, want de woning en het atelier zijn geheel ingericht als in de voor spoedige jaren van het verblijf van Rubens in Antwerpen. In 1610, toen Rubens reeds een gevierd schilder was, liet 'hij zich in Antwerpen een huis bouwen, dat geheel overeenstemde met zijn roem en zijn ambities. Het werd een pa triciërshuis in de renaissance-stijl, die hij in Italië al zozeer bewonderd had.. De zuilengang met drie bogen, het ver sierende beeldhouwwerk, borstbeelden en panelen leggen getuigenis af van de pracht- lievendheid van de bewoner. Rubens schiep zich echter niet alleen een weelderige woning hij ontwierp ook een zeer practisch en royaal atelier. In een ruime hal met witte muren en een rode tegelvloer kon hij met zijn talrijk personeel werken aan de grote doeken, die 'hij leverde voor kerken en paleizen. In dit atelier is op halve hoogte een galerij, van waar de opdrachtgevers een ruim uitzicht hadden op de werken. In het jaar 1946 was de restauratie, waar mee reeds voor de oorlog een begin gemaakt was, voltooid. En sindsdien verkeren het huis met het atelier en de tuin in hun oor spronkelijke staat, voor het nageslacht ge tuigenis afleggend van een grandioos schil dersleven. MOTEL - EXPO VAN 25 HECTAREN VOOR 4000 GASTEN EN MET EEN RESTAURANT VOOR 1000 PERSONEN. Op ongeveer anderhalve kilometer van het Brusselse Wereldtentoonstellingsterrein verrijst op het ogenblik in een aantrekkelijke landelijke omgeving een tijdelijk stadje van 4000 inwoners. Het is het reusachtige motel complex van de organisatie Motel - Expo, dat bestaat uit twaalf paviljoenen, elk 164 tweepersoonskamers bevattend. De kamers zijn eenvoudig, maar smaak vol ingericht en alle van radio en telefoon vöorzien. In elk paviljoen bevindt zich een groot aantal badkamers. Er is een staf van 500 personen en de afdeling Receptie, die mét electronische machines is uitgerust, be dient en helpt de gasten in record-tijd. Het motelcomplex omvat een hypermodern winkelcentrum en een restaurant voor 1000 personen. Voor zakenlui, die er verblijven, zijn schrijfmachines beschikbaar, waarmee ze hun dringende correspondentie kunnen afdoen. Parkeer- en vervoersproblemen rondom „Brussel 58". De Belgen hebben alle hoop, dat de par keerproblemen, die zich tijdens de Wereld tentoonstelling te Brussel in 1958 zouden kunnen voordoen, opgelost kunnen worden. Overal in de buurt van de Belgische hoofd stad zijn uitgestrekte parkeerplaatsen ge projecteerd, die voor een deel al gereed zijn. Vlakbij het tentoonstellingsterrein komen de parkeerplaatsen „Noord" en „Oost", met in totaal ruimte voor 23.000 auto's. Op deze route zelf komt naast de snelverkeersbanen, parkeerruimte voor 1000 autobussen, 650 auto s en 300 motorfietsen. Op ongeveer een dozijn plaatsen in de buurt van de ten toonstelling wordt parkeerruimte geschapen voor in totaal 10.000 auto's. Een modern autobus-station met elf em placementen maakt de aankomst mogelijk van 300 autobussen per uur, dus ongeveer 20.000 bezoekers. Bloemenpracht rondom Belvedère. Enkele honderden arbeiders werken op het ogenblik aan de verfraaiing van de tui nen en parken op het terrein van de Brus selse Wereldtentoonstelling. Het Belvedère, waar Baron Moons de Fernig, de Commissaris-Generaal van de Wereldtentoonstelling zijn bureaux gaat vestigen, wordt door uitgestrekte bloemen tuinen omringd. Reeds staan bijnai 25.000 planten in de grond en omstreeks november zullen vele duizenden bloembollen worden geplant, die op de openingsdatum in bloei zullen staan. In het nabijgelegen park van Osseghem worden binnenkort onder meer 1300 bakken met in totaal 15.000 rozen geplaatst. Zoals bekend bevinden de buitenlandse afdelingen zich tussen de parken van Osseghem en Laken en gedeeltelijk ook in laatstgenoemd park. Wat blijft er over van „Brussel 58" 1 Ruim een half jaar voor de ^Vereldten- toonstelling te Brussel begint, vragen velen WIJZIGING P.T.T.-TARIEVEN. In aansluiting op hetgeen in de Memorie van Toelichting bij de P.T.T.-begroting 1958 is vermeld, maakt de Centrale Directie van P.T.T. bekend, dat er naar gestreefd wordt de volgende tariefsmaatregelen met ingang van 1 november a.s. in te voeren Posterijen. Verhoging van het port voor binnenlandse brieven t.m. 20 gram 12 ct (nu 10 ct) boven 20 t.m. 100 gr. 25 ct (nu 20 ct) boven 100 t.m. 200 gr. 35 ct (nu 30 ct) voor binnenlandse briefkaarten 8 ct (nu 7 ct). In het verkeer met Suriname, de Neder landse Antillen, Ned .Nieuw-Guinea, Indo nesië, België, Luxemburg en in het grens verkeer met Duitsland wordt het port van brieven tot en met 20 gram eveneens 12 ct en dat voor briefkaarten 8 ct. Telefoon. De abonnements- en gesprekkosten blij ven ongewijzigd. Het entréegeld voor nieuwe gegadigden wordt verhoogd van 75.— tot /,rl00.(inclusief 15 meter binnenleiding). Deze verhoging zal niet gelden voor de genen, die thans reeds op de telefoonwacht lijst staan ingeschreven. Bovendien zullen de in april van dit jaar aangekondigde tariefswijzigingen voor ne- venapparatuur nu worden ingevoerd. Telex. Het abonnement wordt van 80.— op 100.— per maand gebracht. Ingevoerd wordt een entréegeld van ƒ100.— (inclu sief 15 meter binnenleiding). Bij het binnen landse tel ex verkeer zal per telimpuls, in plaats van 4 ct, 5 ct berekend,gorden. Ook bij de telexdienst zull^de tarieven Vóór hulpapparaten en nevenapparatuur her zien worden. zich al af, wat er van de tentoonstelling zal overblijven, als haar poorten in oktober van het volgend jaar weer gesloten zijn. Prac tisch elke wereldtentoonstelling jieëft de wereld een „erfenis" nagelaten. Londen hield er (een aantal jaren) het Crystal Palace aan over, Parijs de Eiffeltoren en Brussel kreeg er na de Wereldtentoonstel ling van 1910 een geheel nieuwe wijk bij, die der Natiënlaan. En mét de opbouw van deze tentoonstelling hebben de Belgen met een de verkeerswegen van hun hoofdstad gemoderniseerd. Dat is het kenmerk van „Brussel 58". Maar wat blijft er van de eigenlijke tentoonstelling overeind staan Is er ook een blijvende herinnering Volgens de letter van het tentoonstellings reglement moet alles na afloop worden ver wijderd, tot zelfs de fundamenten van de gebouwen toe. Dat geldt natuurlijk niet voor het 450 lange Paleis XI en evenmin voor de jongste verbouwingen aan de Eeuwfeestpa leizen, die ter gelegenheid van de Wereld tentoonstelling van 1935 werden opgetrok ken. Wat er met het Atomium gaat gebeuren staat nog niet definitief vast. Hoewel het volgens de voorschriften zal moeten ver dwijnen, schijnt er een goede kans te be staan, dat het na de sluiting van de ten toonstelling voorlopig niet zal worden afge broken. En aangezien niets permanenter kan zijn hebben zij, die het Atomium als merk teken van „Brussel 58' bewaard willen zien, de hoop nog niet opgegeven. ALS DE WINTER VOOR DE DEUR STAAT. Levertraan verhoogt weerstandsvermogen. Nu de zomer ten einde loopt, gaat men langzamerhand al weer denken aan de voor zieningen die moeten worden getroffen voor het winterseizoen. De dagen met koud en guur weer, met vochtige wind en een alles doordringende regen deden hun intrede en nog kouder, guurder en vochtiger klimaat ligt in het verschiet. Wie zich daar af doende tegen wapenen wil, denkt er nu over om een goede, beschuttende jas voor de wintermaanden te kopen. Maar er is nog e enander wapen in de strijd tegen koude en nattigheid. Een middel dat ons fit houdt en ons weerstandsvermogen versts^igt. Vooral voor kinderen is het een zeer belangrijke bron van gezondheid, maar ook anderen kunenen er slechts wel bij varen als zij van dit middel gebruik maken. Dit middel is levertraan. De heilzame werking van levertraan is reeds lang bekend. De vissersbevolking in noordelijke landen, zoals Noorwegen, IJs land en Schotland, die altijd al meer dan ten onzent aan een guur klimaat was blootge steld, wist zich tegen de invloeden hiervan te harden door het innemen van olie welke werd gewonnen uit de levers van kabeljauw. Nu was de wijze waarop deze olie werd gewonnen niet bepaald erg aantrekkelijk men liet de levers verrotten tot het vocht er vanzelf uit droop. De aldus verkregen olie was natuurlijk allesbehalve smakelijk en het is een wonder dat iemand dit kon innemen. Pas halverwege de vorige eeuw is men er toe overgegaan de levers uit te stomen en aldus van hun olie te ontdoen. Maar ook toen kreeg men een product dat altijd nog een vrij sterke vissmaak behield en daarom lang niet altijd even gewaardeerd werd. In 1934 echter voerden Britse trawlvissers een nieuwe methode in zij lieten stoom ketels op 'hun schepen bouwen en stoomden de levers van de vers gevangen vis direct uit. De olie werd daarna in grote tanks op geslagen en na trug'keer in de haven direct overgepompt en naar de raffinaderij ge bracht voor verdere afwerking. Het grote yoordeel was, dat deze lever traan aanmerkelijk beter smaakte. De aegen- woordige olie neemt een belangrijke plaats in bij de strijd tegen allerlei kwalen. In Engeland wordt levertraan nu zelfs van regeringswege gratis verstrekt aan alle kin deren en a.s. jonge moeders. Een van de gevolgen hiervan is geweest, dat men de gevreesde Engelse ziekte nu vrijwel geheel heeft bedwongen. Levertraan ontleent zijn grote waarde aan haar zeer hoge vetgehalte en aan de grote hoeveelheden vitamine A en D, die het be vat. Dit alles oefent een heilzame werking uit op het beenderenstelsel, de ademhaling, de ogen en de spijsvertering. Onder meer is levertraan een goed middel tegen nacht blindheid. Sedert maandag hebben 2000 van de 10.000 mijnwerkers in Limburg die aange tast waren door de A-griep het werk weer hervat. De medisch adviseur van het Alge meen Mijnwerkersfonds te Heerlen heeft verklaard, dat de griepepidemie in de mijn streek over haar hoogtepunt hen is. Men verwacht dat over een drietal weken of een maand de situatie weer volkomen normaal za lzijn, R.C.S. krijgt thuis Meto op bezoek en dit wordt evenals voor Zeeland Sport tegen R.K.F.C. geen ge makkelijke zondag. De uitslagen lijken ons niet zo gemakkelijk te voorspellen en zullen rondom een draw schommelen. Groot zullen de verschillen vermoedelijk niet zijn. Of Zeelandia de nog ongeslagen Grenswachters zal weten te bedwingen is o.i. zeer de vraag, of schoon doorgaans de groen-zwarten in de Nadorst niet te onderschatten tegenstanders zijn. Een kleine zege met gering verschil met iets grotere kans voor de gasten achten we hier waarschijnlijk. In Ossendrecht zal Biervliet de enige Zeeuwse ploeg die naar Brabant reist tegen Odio het onderspit delven en ook in Terneuzen zien we de thuisclub de meeste doelpunten maken in de ont moeting tegen Hontenisse en alzo hun eerste victorie binnenhalen. Zaterdagvoetbal, afdeling Zeeland le klasse. In deze regionen schijnt Arnemuiden van zins voor de zoveelste keer in successie lijnrecht op het kam pioenschap af te stevenen. Ditmaal ontvangen de rood gelen Rillandia en we zien de gasten niet voor zo volwaardige tegenstanders aan, dat ze hier ook maar een deel van de buit in de wacht zullen slepen. We verwachten hier/de derde opeenvolgende zege met sprekend verschil. Onze stadgenoten hebben geen bijzondere indruk wekkende start geleverd en schijnen erg met hun op stelling te sukkelen. Vooral de voorhoede wist tot heden toe niet het elan te ontplooien dat deze linie het vorige seizoen kenmerkte. Waaraan schort het in de rood-witte gelederen eigenlijk De ploeg van den Engelsman had het vorig jaar een voorbeeldig moreel, maar waar blijft ditmaal het doorzettings vermogen Laten we hopen dat ditmaal ih Wemel- dinge de koers een betere richting in zal gaan en de rood-witten althans een deel van de buit mee over de Schelde brengen. In Krabbendijke komt Zaamslag op bezoek, een lastig uitreisje voor onze Noorderburen. We zijn benieuwd of de groen-witten op het goede pad van Nieuwdorp voort zullen gaan. Slagen ze daarin dan staan de Zaamslagse papieren zeker niet bij voorbaat hopeloos. Toch geloven we dat een gelijk spel te Krabbendijke wel tot de maximale prestaties zal moe ten gerekend worden. In het westelijke bolwerk zullen de Terneuzense Boys hun Bevelandse rivalen en naamgenoten ont vangen. We weten van beide clubs nog te weinig om één van beiden een zege toe te durven denken. Dies plaatsen we hier een vraagteken. Ten slotte ontvangt het verdienstelijk gedebuteerde Spui het sterke en immer gevreesde Nieuwdorp. We verheugen ons hier al bij voorbaat in een voor de hand liggend duel tussen spil van Harn en de ge vaarlijke midvoor der gasten. Alles hangt er hier van af, hoe de Spuienaars ditmaal de zaken aan zullen pakken. We hopen dat ze hun tegenstanders niet zullen onderschatten, want alleen door zich voor de volle 100% in te zetten zien we voor hen een aknsje op één der punten beslag te leggen. Een levendige wedstrijd ligt hier naar we voorzien in de lijn der verwachting. Als men vanuit verre Axel kan ontwaren, en met blijd' oog er naar mag staren, van vreugde schreit de Hemel. •Ui r' Ziet men de knusse, schone huiskes blinken en hoort in held re straatjes de klare lach weerklinken dan juicht de Hemel. Als men de velden rondom Axel bekijkt en ontdekt wat daar weer aan gouden rijkdom prijkt dan glanst de Hemel. Is men in Axel aan de beemden of in 't bos, waar berkjes glinst'ren met aan de voet het mos, dan rust de Hemel. Waar in uw zilv ren waat ren de vissen dartel leven. Erboven tussen groene halm en spriet de blauwe [libellen zweven, dan trilt de Hemel. Weergalmt over uw land en dreven een zuivere klank van muziek en zang als blijk van dank, dan glimlacht de Hemel. Als men achter zich heeft Axels land en kreken en alleen erover kan denken of spreken, van weemoed schreit de Hemel. Axel, 1 september 1957. Piet Dan. de Ridder Cz. sIe ale DIENSTPLICHT. Uitspraken inzake vrijstelling. De burgemeester van Axel brengt ter algemene kennis, dat een uitspraak op aanvraag om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige, welke uitspraak is gedagtekend 6 september 1957, ter secretarie van deze gemeente voor een ieder ter inzage is gelegd. Tegen elke uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk de tiende dag na de dag van deze bekend making in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet ge zegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij de burgemeester, ter secretarie van deze gemeente. De burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift aan de koningin, die op het beroep beslist, na advies van de raad van state, afdeling voor de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze ,in te stellen beroep betreft, met overschrijdng van de termijn van 10 dagen genoegen worden ge nomen, Zolang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het Ver loop van de termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. Axel, 13 september 1957. r De burgemeester van Axel, VAN OEVEREN.

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 3