Dertiende bevrijdingsdag slaagde uitstekend V oetbaloverzicht RAAbseL in mjmeqen. FEUILLETON door G. PLANTEMA. DANPO UIT ONZE OMGEVING AXEL Lijders aan brandend maagzuur voelen zich geen half mens. Kunnen geen eten zien in 't vooruitzicht van zo'n nieuwe aanval. J^Él Dat het getal „dertien" een ongeluksgetal zou zijn, is ten opzichte van de Axelse bevrijdingsdag, die al- hierdonderdag voor de dertiende maal gevierd werd, wel volkomen naar het rijk der legenden verwezen. In de eerste plaats werkte het weer in bijzondere m; :e mee en zo werd het een fraaie herfstdag, zoals we die ons nog zo levendig van 1944 herinneren. Ook toen was de natuur in schrille tegenstelling met het oo logsgeweld dat onze stad en omgeving vervulde en het feit van de bevrijding voltrok zich onder een stralende hemel. Allerwege zag men donderdag, niet alleen van de torens en openbare gebouwen, doch ook van talrijke pa ticuliere gebouwen de driekleur ontplooid en de gebruikelijke omwandelingen van de leerlingen van de kleuterscholen bleven niet achterwege. In de namiddag arriveerde de Koninklijke Lucht machtkapel en vond in de Schoolstraat de opstelling plaats van de uit ongeveer 140 manschappen be staande afdeling die te juister tijd met de drumband afdeling voorop de gepubliceerde marsroute door de stad nam en overal geestdrift en belangstelling ver wekte. De martiale houding der dronkergrijs ge- uniformeerde manschappen, maakte een correcte in- dri k en bracht allerwege het nodige leven en vertier in Axels straten. Ook de delegatie van enige tientallen Poolse oud- str jders, allen deel uitmakend van de bekende Vlis- singse vereniging van Poolse ex-oorlogsvrijwilligers, waren weer met hun dames aanwezig en werden ver- we komd door de vereniging „Axel - Polen". Zelfs waren onder deze ex-bevrijders van onze bodem weer enige oude bekenden die in Verviers (België) werk zaam en gevestigd zijn. Naar gewoonte ging de ontvangst van deze oud- sti ,ders weer met het gebruikelijke eenvoudig, maar ha telijke officieel vertoon gepaard, waarbij weer echt die geest van dankbare erkentelijkheid doorstraalde. De kameraadschappelijke toon na zovele jaren steeds ve irouwelijker geworden, overheerste daarbij. Nog altijd is het zo sedert we met de opoffe- rin jsgezinde Polen onder de meest tragische ,maar ook ro mvolste omstandigheden in de historie kennis maakten dat deze bondgenoten van de tweede we.eldoorlog meer dan enige andere beschouwd wor den als kind in huis. Tragisch bleef het lot van de mede-overwinnaars die ons in 1944 de bevrijding brachten. Voor hen betekende het einde van de oorlog geen verlossing, maar het lot van bannelingen bleef beschoren voor deze edelmoedige dapperen. Als waarnemend voorzitter der vereniging „Axel- Pelen" sprak ditmaal de heer A. Scheele, waar derende woorden van vriendschap en wees nog eens op de diepe betekenis van de verhouding tussen ons en onze bevrijders, die zo treffend in de vereniging „Axel-Polen" is belichaamd. Wij gevoelen uw gemis maar al te zeer aan sprak de heer Scheele, daar de Poolse bodem nog niet bevrijd is en de heer Smies, die ditmaal de honneurs waarnam voor het gemeente bestuur, zeide dit wegens omstandigheden verplicht te zijn, daar tezelfdertijd ook de Kon. Luchtmacht kapel hier ter plaatse was gearriveerd. Bij vernieu wing herinnerde de heer Smies aan de drie dagen van bloedige strijd om Axel en de daardoor ontstane eeuwige dankbaarheid en vriendschap der Axelaars voor de dappere Polen. Luitenant Zaydenbaytel herinnerde nog aan deze niet gemakkelijke strijd. „Wij voelen ons altijd hier komende als opgenomen in broederlijke sfeer 1 Uw sterke vriendschap en vertrouwen zijn voor ons een bemoediging voort te gaan in onze strijd en daarin te volharden totdat alle volkeren achter het „ijzeren gordijn" weer in vrede en vrijheid kunnen werken en ademhalen." Ook de heer Minkiewicz uit Vlissingen beaccen- tueerde deze woorden. „De vrijheid dient het eigen dom van iedereen te zijn," zo zeide hij, „zij is waard er desnoods voor te sterven." 37) „Dat begrijp ik ook wel," gaf Boorneman toe. „Het is prettig ,dat u mij tegen dat gevaar beschermt, mr.ar ik begrijp niet, waarom u zo menslievend bent tegenover een onbekende." „Ja, een onbekende was u voor ons. Dat is een feit. Maar de mensen, die uw leven bedreigen, waren da. niet. Ik kan u nog niet alles vertellen, want het is een gecompliceerde geschiedenis. Maar u bent op de avond, die het begin vormde van uw zonderlinge avonturen, in gezelschap geweest van een aantal personen met misdadige neigingen. Dat hebt u na tuurlijk niet bemerkt, toen u met hen aan tafel zat. Het betreft hier een internationale bende,meneer Boorneman. Deze bende maakte er zijn werk van, juwelen te stelen en daarbij wordt niet voor moord teruggedeinsd. Nu moet bij een moord ook een moordenaar aan wezig zijn, nietwaar Wel, voordat zo'n misdaad wordt gepleegd, proberen zij in aanraking te komen met iemand, die zij de schuld in de schoenen kunnen schuiven, zodat zij zich ongemerkt met de buit uit de voeten kunnen maken." „U vertelt een sprookje 1" riep André. „Die men sen zouden dus de bedoeling hebben gehad, een moord te plegen en mij er voor te laten opdraaien Daar geloof ik ge enwoord van." „Uw verbazing is helemaal niet buitengewoon," gaf de man toe. „Inderdaad, dit is een fantastisch verhaal. Maar ik verzeker u, dat het de waarheid is en niets anders." ntr Intussen w» ée Luchtmachtkapel in strak mars tempo begonnen door Axels straten de grote muzikale mars met de drünroand voorop te ondernemen, zoals we hierboven rïeËÜ'4neldden onder de algemene geest drift en belangstelling der ganse burgerij. In de vroege avonduren had als naar gewoonte weer de kranslegging plaats op de graven der gesneuvelde vrijheidshelden op de Algemene Begraafplaats, als mede op de laatste rustplaats van mevr. Szydlowski op de R.K. Begraafplaats. Verder vonden dan nog bloem- en kransleggingen plaats, namens het gemeente- stuur, de vereniging „Axel-Polen" en de vereniging van Poolse Oud-strijders, bij het monument in de Zeestraat en bij het Poolse Kruis aan de Kanaaldijk. Na afloop van de rondgang van de Luchtmacht;-, kapel kwamen de gasten nogmaals in de raadzaal bijeen. Bij deze gelegenheid was ook luitenant-koloi^l' van Isselmude aanwezig, wien het een ware vreugdp. was deze bijeenkomst te mogen meemaken. Aan hpn werd ten raadhuize een eenvoudige maaltijd aan geboden. De Bazar in het teken van het Poolse wit-rood. Een ware triomfmars volgde in de avonduren door de plaatselijke muziekvereningingen. Voorafgegaan door „Thalia s Drumband marcheerde deze muzikale stoet, die verder bestond uit de harmonie „Concordia" en de Chr. fanfare „Hosanna onder het beurtelings uitvoeren van marsmuziek door een gedeelte van onze stadswijken, omstuwd door een hossende jeugd en onder belangstelling van alle bewoners der straten waar de stoet doortrok. en pijn weg. wrijven met Deze tocht was mede dienstbaar gemaakt ter pro paganda en aanmoediging voor een massaal bezoek aan de „Thalia-Concordia-Bazar". De feeërieke verlichting rondom het Gezellenhuis, waar geïllumineerd was met rode en witte lampjes trok de ganse avond grote belangstelling en honderden wilden reeds op deze openingsavond van hun belang stelling doen blijken. Bovendien leende de temperatuur zich bij uitstek voor een bezoek aan de velerlei attractie's in de open lucht. Het werd een waardige inzet van de driedaagse pret, die weer bedoeld is de geldmiddelen van „Thalia" en „Concordia" te stijven, opdat zij in de nabije toe komst in staat zullen zijn te wedijveren met de best uitgeruste korpsen in onze streek. Meer uitvoerig komen we hierop nog nader terug, maar naar het zich laat aanzien zal ook deze Bazar ten volle slagen en wachten de organisatoren ook vrijdag- en zaterdagavond een massaal bezoek van alle sympathiserende ingezetenen. VERGADERING NEDERLANDSE CHRISTEN VROUWENBOND. Wij maken speciaal onze lezeressen attent op de vergadering van bovengenoemde vrouwen-organisatie, welke dinsdagavond a.s. in het Torenlokaal van de Ned. Herv. Kerk wordt gehouden. In deze vergade ring zal mevrouw N. Verschoor-v. d. Vlis spreken over het onderwerp „Een boek voor Uw kind". OPENING „DISCO-BAR". De firma Koster-Dey, die al tientallen jaren een reputatie heeft als muziekhandel voor Axel en om geving, heeft naast muziekinstrumenten ook steeds de verkoop van gramofoonplaten behartigd. Door de verbetering van opname- en weergave- techniek, de moderne langspeelplaten, de betrekkelijk goedkope 45-toerenplaatjes, enz. is de verkoop in dit „Maar wie zou er dan vermoord moeten worden „De moord is al gepleegd," zei de gemaskerde man ernstig. André schrok. „Is de moord gepleegd Wie is er dan vermoord 7" „Van der Zuyden." „Van der Zuyden Maar dat was die dikke dron ken kerel 1 Wat heb ik met die man te maken Hoe zouden ze mij zoiets in m'n schoenen kunnen schuiven Ik kende hem toch helemaal niet 7" „Ja, dat weet ik wel. De man knikte. „Maar dat neemt niet weg, meneer Boorneman, dat die man voor zijn dood u heeft beledigd. U herinnert zich toch zeker die onaangename scène 7 En Van der Zuyden sprak luid genoeg, dat veel bezoekers in de zaal hem konden verstaan." „Wat zou dat dan nog 7" vroeg André. „Ik be grijp trouwens nog niet, wat die man bezielde." „Van der Zuyden was in kennis gekomen met de bende, die het op zijn juwelen voorzien had," legde de man rustig uit. „Var. der Zuyden was iemand, die een wild leven leidde. Hij dronk zwaar. U hebt dat zellf kunnen meemaken. De lefden van de bende waren er in geslaagd, zich in zijn vertrouwen te dringen en toen zij hem in zijn beschonken toestand tegen u begonnen op te stoken, moeten zij een gretig gehoor gevonden hebben. Wat zij in uw nadeel ver teld hebben Ja, alwetend ben ik niet. Maar zij hebben hem toch zo afkerig van u gemaakt, dat hij u ten slotte buitengewoon grof behandelde. Stel, dat u zelf daarover wild geworden was. Nu goed, wij zijn Nederlanders en dus nuchter genoeg. Maar die Roemenen bijvoorbeeld zullen er licht toe komen, een dergelijke belediging zwaar te wreken. Van der Zuyden werd vermoord. U b'éit^dpor hem beledigd. De leden van de bende verldhr@r?,"dat u in woede weg bent iBqqsn artikel de laatste jaren sterk toegenomen, terwijl ook een steeas groter sortiment vereist en verkrijgbaar was. De heer Koster toont nu ook op dit terrein „bij" te willen blijven en heeft nu zijn grote en ruime pand nog weer uitgebreid met een afzonderlijke gramofoon- piaten-afdeling met „disco-bar". Het is nu mogelijk, dat een viertal klanten gelijktijdig en zonder elkaar te storen elk rustig de platen hunner keuze kunnen beluisteren. Een initiatief dat zeker door de gramofoonplaten- verzamelaars gewaardeerd zal worden en hun in staat zal stellen beter en rustiger nog dan tot nu toe hun keuze te maken. Wij twijfelen er niet aan of deze speciale modern opgezette afdeling zal zeker aan klanten en onder nemer brengen wat zij er van verwachten. OPBRENGST COLLECTE. De vorige week alhier gehouden collecte ten bate van het t.b.c.-fonds „Draagt Elkanders Lasten" heeft een bedrag van ƒ251,95 opgebracht. OOK „HOSANNA" ORGANISEERT BAZAR. Zoals reeds eerder per circulaire aan de Axelse bevolking werd bekend gemaakt zal ook de Chr. fanfare „Hosanna' in het-komende najaar een bazar organiseren en wel 10, 11 en 12 oktober a.s. Ook van deze zijde hoopt men zijn beste beentje voor te zetten om de benodigde geldmiddelen ter be schikking te krijgen ter versterking van het instru- mentenfónds. Deze muziekvereniging heeft daartoe een beroep gedaan op de brede kring van al die genen die met „Hosanna" sympthiseren en niet in de laatste plaats op de donateurs en de Axelse nering doenden. Tegen begin oktober zullen de te vervaardigen of te schenken goederen en voorwerpen worden opge haald en te zijner tijd zullen omtrent de nadere acties nog verdere publicatié's volgen. PRINS BERNHARD BEZOEKT DE C.N.A. TE SLUISKIL. In verband met het feit dat het einde van de weder opbouw der fabrieksinstallatie's van de Compagnie Neerlandaise de 1'Azote te Sluiskil werd bereikt en door uitbreiding nu een jaarproductie van 100.000 ton stikstof voortbrengt heeft de directie van dit con cern te Brussel een uitnodiging gericht aan Z.K.H. Prins Bernhard om haar fabrieksinstallaties te Sluis kil te bezoeken. Prins Bernhard heeft dit verzoek aanvaard en het bezoek zal nu plaats vinden op vrijdag 27 september. Des morgens rond 11 uur zal Z.K.H. te Sluiskil arriveren, waarna om half twaalf de verschillende' af delingen van de fabriek zullen worden bezichtigd. Om kwart voor één zal de Prins tegenwoordig zijn bij de plechtige ingebruikneming van de 1000ste Zo ning, die na de oorlog in de gemeente Terneuzen ge reed kwam. Deze woning is er één van een complex van een zestigtal, die door de Compagnie Neerlandaise de lAzote te Sluiskil werden gebouwd, ten behoeve van haar werknemers. De Prins zal ook een korte rijtoer maken over Sluiskil. Om kwart over één volgt een lunch in het Groot Casino van de C.N.A.waarna de Prins om 3 uur weer vertrekt. Bij dit bezoek zullen o.a. tegenwoordig zijn de Raad van Beheer van de Compagnie Neerlandaise de l'Azote de Italiaanse en Belgische ambassadeurs en de burge meesters van Terneuzen en Axel. Door de „Harmonie Terneuzen" zal de muzikale medewerking worden verleend. PREDIKBEURTEN. Zondag 22 september 1957. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds. M. Schenkeveld, van De Steeg. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 21 22 september: Dokter K. Boor. gegaan en dat zij u voldoende kennen om te weten, dat u tot alles in staat bent. Wat moet de politie dan denken Bovendien, de bende laat u niet vrij rondlopen 1 En wat kunt u vertéllen, als u niet meer in leven bent? U kunt dan uw onschuld aan de moord niet meer bewijzen. En dat u moest verdwijnen, twijfelt u daar nog aan U bent toch in een auto gelokt en bewusteloos meegevoerdU bent ver giftigd en nu pas een beetje hersteld. Ja, als wij u niet gevolgd hadden, omdat wij de bende in het oog hielden, zou u misschien op het ogenblik ergens iri een bos begraven liggen. De politie zou u zoeken om de moord en de bende zou geen verdenking op zich geladen hebben." „Het is een ongelofelijk verhaal," zuchtte André. „Dat geef ik toe," zei de man. „Maar toch moet u er in geloven." „Jawel, maar waarom hebt u mij dan verborgen ge- 'botrden Np. ben ik wel niet door de bende ver moord, ipaar ik ben toch spoorloos verdwenen De fn&ord is gepleegd. De politie zal dus toch veronder stellen, dat ik' de moord op mijn geweten heb. Waarom nJSlidat nodjg?" „Wij wilden graag, dat het niet nodig was. Maar het is beter., dat u veilig bent, weliswaar onschuldig verdacht, dan dat wij u vrij laten lopen. De moord is gepleegd, nietwaar? Als wij de politie hadden verteld, van de pogingen om u ook te doden, zou de bende gauw genoeg lucht er van gekregen hebben. Dat mag niet. Goed, de politie hoort een zaak als deze op te knappen, dat geef ik toe. Maar het be treft hier een internationale bende. Over mijzelf en de andere mensen, die met mij samenwerken, kan ik niets zeggen. Alleen dit, meneer Boorneman, wij vor ken een onderneming, die er op uit is, die bende uit t?j j°eien. ,}gPzekere zin zijn wij ook een bende, dat .915 ZEEUWSE CLUBS BLIJVEN DICHT BIJ HONK. Het ziet er heel wat hoopvoller uit dan het vorige week-end met de afwerking van het geannonceerde programma, dat zowel in de 2e als in de 3e klasse voor de helft of meer bestaat uit Zeeuwse thuis wedstrijden. 2e klasse B K.N.V.B. De tweede provinciale derby heeft op de eilanden plaats tussen de Ganzestad-bewoners en de Middel burgse groen-witten. Middelburg zal te bewijzen heb ben, dat de zware nederlaag in Sas van Gent een „uitschieter" van de slechtste soort en bij aldien een vergissing is geweest. Of het er echter in slagen zal Goes thuis een nederlaag toe te brengen is voor om een grote vraag. We houden het met onze prognostiek op een gelijk spel. Het naburige Hulst zal naar we veronderstellen de eerste buit wel binnen weten te halen. De blauw-gelen zijn op eigen veld zeker in staat Internos de punten afhandig te maken en we houden het hier op een victorie voor de mannen van de Gucht. Corn Boys krijgt venals Hulst een tweede thuis- wedstrijd en start het voordeel van eigen veld in ogenschouw nemend met geen slechte papieren tegen de andere nieuweling Sarto. Worden de Sas- senaars andermaal geschraagd door dezelfde dosis vol harding en vechtlust als onlangs tegen Middelburg dan achten de hen goed voor de volle buit, al zal het verschil ditmaal gering zijn. W.V.O.—R.A.C. zal een zege brengen voor de gasten, doch de semi-plaatselijke ontmoeting Rood-Wit tegen B.S.C. zien wij uiteindelijk eindigen in een kleine winst voor de ploeg uit St. Willebrord. Ten slotte ontvangt Roosendaal het als één der sterksten gedoodverfde T.S.C., de ploeg met het meest glorieuze verleden in deze afdeling. Tempo en tech niek waren vanouds geduchte wapens voor de Ooster- houtse ex-le klassers. Ze zullen er wel alles opzetter hun goede debuut te prolongeren en we zien hen dan ook met de winst strijken. Rennies herstellen prompt het evenwicht neutrali seren alle overtollig maagzuur in een wip. Op het moment dat ge Rennies neemt en deze smelten op de tong, zakt de pijn, om na enkele minuten geheel te verdwijnen. Neem toch Rennies. Gemakkelijk in te nemen gewoon laten smelten op de tong. En helemaal niet naar om in te nemen. Integendeel smakelijk en onopvallend 1 Ing. Med. 3e klasse D K.N.V.B. In deze afdeling krijgen onz<e stadgenoten hun eerste uitreis te ondernemen en wel naar Schouwen. Het is heel veel jaren geleden sinds Axel in compe titieverband tegen Zierikzee uitkwam. Heel wat ups en downs hebben beide ploegen in die voorbije tijd meegemaakt entot driemaal toe sinds de bevrijding was Axel gedurende één, de laatste keer zelfs twee seizoenen 2e klasser. Wat zullen we thans voorspellen na een nog zo prille nieuwe competitiestart Naar we zo hoorden wordt Zierikzee getraind door niemand minder dan onze ex-nationale doelman Kraak. Afgaande op diens bijzondere inspirerende capaciteiten, waarmede hij de hoofdklasser Elinkwijk elke zondag blijkt te bezielen zal het voor onze oranjehemden op het eiland Schou wen geen zacht eitje worden. We vernamen dat er weer enige mutatie s en ook enkele nieuwe gezichten in de Axelse gelederen op komst zijn. Hopen we dat de experimenten tot spoedige succesvolle resultaten mogen leiden en wensen we de oranjehemden succes toe op de reis naar Schouwen! moet ik erkennen. Wij hebben begrepen, dat de politie niet in staat is de organisatie doeltreffend aan te pakken. In verschillende landen zijn ongetwijfeld al leden er van onschadelijk gemaakt. Maar de hersens van de troep heeft men nooit in handen gekregen. Ja, de politie zou niet eens kunnen nagaan, wie de leiders zijn. Toevallig weten wij dat wel: En wij hebben met die heren een appeltje te schillen." „Alles goed en wel," merkte André op. „Maar wat bereikt u er mee, als u mij verborgen houdt De bende weet nu toch wel, dat zij mij niet in handen heeft." Wolkomen juist,' gaf de gemaskerde man toe, „Maar u bent spoorloos verdwenen. De bende heeft geprobeerd u te ontvoeren. U bent in een auto ge lokt en daaruit verdwenen. Nu weet de bende niet, waar u zit of wie u bevrijd heeft. Daar is het ons om te doen. De heren weten nu, dat iemand hen in de wielen rijdt, maar verder weten zij niets. Dat maakt hen zenuwachtig en daar is het ons om gedaan. Wij weten nog niet voldoende om de bende helemaal buiten gevecht te stellen, maar wij hopen, dat de leden nu onvoorzichtig zullen worden. Dan krijgen wij onze kans." „Jawel," antwoordde André. „Ik ben dus niet alleen voor de politie een raadselachtige verdwijning, maar ook voor de bende. Ik ben blij, dat u mij zoveel heeft verteld. Maar iets anders is, dat mijn positie er niet aangenamer op wordt. Ik vind het het ergste, dat er mensen zijn, die zich over mij bezorgd maken. Wat moeten zij er van denken en zullen zij niet gaan ge loven, dat ik een moordenaar ben 7" (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 2