agF V oetbalo verzicht PUKOl m huis! HOOFDPIJN! RAAöseL in mjmeqen. Tere huid? UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON Baoyderrmreep KAMERLEDEN BEZOCHTEN KANAALZONE. als briljanten SPORTNIEUWS THEE-PROEVER" BEZOCHT AXEL (vervolg) Toen wij aanstalten maakten om te vertrekken en mr. T. zijn costuum, waarop wat stof van de car- tonnen doos zat afklopte, bood oma Veele spontaan aan dit even af te borstelen en enthousiast ging zij aan het werk, om ook het laatste stofje te verjagen, hem terloops nog een speelse veeg met de borstel over zijn wang gevend. Mr. T. beleefde de sensatie afgeborsteld te worden door een 103-jarige en Axels oudste inwoonster be wees nog weer eens haar vitaliteit en kennis door met een 10 alle Axelse theezetsters te overtroeven OPBRENGST COLLECTE. De onlangs hier ter plaatse gehouden collecte ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding heeft een bedrag van 524.— op gebracht. Het vorig jaar werd in onze gemeente voor dit doel plm. 470.gecollecteerd. DE BEJAARDENSOCIETEIT WORDT WEER GEOPEND. De bejaardensociëteit zet met ingang van volgende week woensdag 18 september weer iedere woensdag-' middag om 2 uur in het torenlokaal van de Ned. Herv. Kerk (ingang Koestraat) de deuren open voor allen die 65 jaar en ouder zijn. „VOLKSDANSEN" i FOLKLORISTISCHE UITINGEN. We verwijzen onze lezers naar de in dit nummer voorkomende advertentie, waarin evenals reeds eerder een volksdanscursus voor beginners wordt aangekondigd, die reeds a.s. zaterdagavond voor de eerste maal in de jeugdherberg „Bleye Haghe" een aanvang zal nemen. Het komt ons voor, dat in te enge kring hier ter plaatse interesse voor de volksdans betoond wordt. Alleen in de jeugdgroepen van landbouwjongeren der Z.L.M., soms één enkele keer op avondjes of uit voeringen van bepaalde scholen of clubs, maar daar mede is het uitGroot is de belangstelling er waar lijk niet voor Toch is het jammer dat de populariteit hiervan tot dusverre niet grotetr is. De volksdans toch is in het algemeen een uiting van folklore en karakteriseert als zodanig de zeden en gewoonten van bepaalde streken of volken. De curiositeit er voor wordt vaak verhoogd door de klederdracht van die volken of stammen. In tal van landen als Zweden, Duitsland, Engeland alsook in Frankrijk, Tyrol en zelfs ten onzent werd geweldig veel aan de beoefening van de volksdans gedaan en zoals men weet zijn er ook in ons land tal van streken waar het volkseigen ook nog volop leeft en tot uiting komt in deze dansen, hoe simpel van op vatting en uitbeelding die soms voorkomen. Het is hier ter plaatse de moeder van de jeugd herberg, mevr. de Grooi, die zich zeer sterk voor de „volksdanskunst" interesseert en die deze cursus zal leiden. Er bestaat in dit genre dansen een geweldige ver scheidenheid en men kan er zich van verzekerd houden dat de deelneming aan een zodanige cursus geani meerd zal worden. Er zijn n.l. komische groepsdansen bij de vleet, waarin druk gegesticuleerd wordt, soms een handwerk ironisch wordt nagebootst, of ge huppeld wordt of in een menuetvorm gedanst wordt. Kent u b.v. geen weversdans, een schoenmakers- dans, om er maar enkele te noemen. Herinnert men zich hier nog het optreden van de bekende dansgroep uit het Franse gebied van het vroegere prinsdom Orange, in de eerste jaren na de bevrijding Mijnhardt s Hoofdpijnpoeders. Doos 47 cent door G. PLANTEMA. 36) „Noubegon André. „O ja, u kunt zich niet aan mij voorstellen. Dat is waar ook. Maar mag ik ook niet weten, hoe de verpleegster heet Het is zo raar om te praten, als je niet weet tegen wie je het hebt." „Daar is geen enkel bezwaar tegen. En u zult meer te maken hebben met zuster Miquèle dan met mij." „Zuster Miquèle Is ze een Franse „Dat doet er niet toe. Verlangt u anders nog iéts „Ja zeker Ik weet niet hoe laat het is, maar ik heb al weer een razende honger. Is er niet iets anders dan soep En hebt u soms wat te roken En een boek U ziet, ik ben goed genoeg bij mijn verstand en als ik stil moet liggen, begin ik me te veirvelen. „Goed dat u het zegt." De gemaskerde man knikte. „Ik zal zorgen ,dat er voor u gezorgd wordt. Ja, ik heb u al beloofd, dat het u aan niets zal ontbreken. Het doet me genoegen, dat u al zover opgeknapt bent. Tot ziens, meneer Boorneman 1" Na een poosje kwam de verpleegster binnen. André was ditmaal zo goed bij zijn verstand, dat hij waar dering kon voelen voor haar slank, welgevormd figuur. Hij vroeg zich af, of haar gezicht even aantrekkelijk zou zijn. Maar dat zij een groot dienblad voor zich uit droeg, waarop heel wat scheen te staan, was zo belangrijk, dat zijn gedachten daarop werden gecon centreerd. De verpleegster zei niets. Zij kwam naar het bed en zette het blad op een laag tafeltje. Daar was wat te eten en het rook goed. Een doos siga retten en een asbakje zag hij ook. Die waren van later zorg. De verpleegster ging bij het blad op een Laat de Axelse ^tmd zich dus eens ernstig be zinnen op deze mqjrelljeheid die hier in het komend seizoen door middel van deze cursus geschapen wordt. Het moet heus nief-'Mljven bij het „Patertje langs de kant", de „Zevensprong" of de dans van de „Riepe Garste' en „Mie Katoen". En van heilzame lichaams beweging en beschaafde ontspanning zullen de deel nemende jongens en meisjes in voldoende mate ge nieten op de lessen. Bi GELUKKIGE AXELAARS. Wij zijn geen sterrenwichelaars, maar de toekomst moet er voor Axelaars deze week wel bijzonder roos kleurig hebben uitgezien. In de Charitas voetbal-pool over de afgelopen week ging onze stadgenoot, de heer J. Verstraten uit de Julianastraat met een prijs van ruim 2500.— strijken, terwijl vrijdag bleek dat een tweede Axelaar, Joop Kolijn uit de Weststraat, in de befaamde „Kijk U rijk" puzzle ook tot de juiste conclusie's wist te komen en daarmede tot de tien hoofdprijswinnaars behoorde, die gezamenlijk ruim een halve ton kregen te ver delen. Hij krijgt een bedrag van bijna 5500.—. Wij weten niet of hiermede al een eind aan deze prijzenstroom is gekomen. Laten wij hopen dat de stroom nog voort blijft duren, ten bewijze dat Axel vele intelligente inwoners telt, in staat tot scherp zinnige oplossingen van de vaak ingewikkelde pool en puzzle-problemen. De leden van de Eerste en Tweede Kamer, die deze week een reis langs de grote industrieën in Nederland maken, hebben deze keer ook Zeeuwsch- Vlaanderen niet vergeten. Nadat het gehele gezelschap begin van de week een bezoek bracht aan de Hoogovens te IJmuiden, splitste het gezelschap zich in tweeën, waarbij de ene helft o.a. West-Brabant en Zeeland bezocht. Van dit gezelschap ging nu donderdag weer de helft naar Walcheren toe en de andere helft naar de Kanaalzone, waar de heren ontvangen werden in het Casino van de Compagnie Neerlandaise de l'Azote te Sluiskil. Als gastheer fungeerde daar ir. Horstmann, de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken in Zeeuwsch-Vlaanderen, die speciaal aandacht vroeg voor de verbindingen van Zeeuwsch-Vlaanderen met overig Nederland en naast tunnel- en brugplannen ook een goedkopere oplossing voorstelde, zoals de inpoldering van het land van Saeftinge met een fre quente veerdienst over de daar dan zeer nauwe Schelde ,dan wel kanalisatie met een kanaal door de kop van Zeeuwsch-Vlaanderen en dan een tunnel onder door dit kanaal. Verder bepleitte hij op korte termijn een uitbreiding van de veerdienst Perkpolder— Kruiningen, die enorme bedrag enkost aan het be drijfsleven door de lange wachttijden. Naast ir. Horstmann sprak drs. Verschaffel over de arbeidsproblemen in de Kanaalzone en ir. van Krevelen over het opdringende zoute water. Na een wandelende lunch in het Casino verzorgd door paviljoen „Zomerlust" alhier, splitste het gezel schap zich in vieren .waarbij elke groep een bedrijf bezichtigde, t.w. de 1 Azote en de Cokesfabriek te Sluiskil, de Glasfabriek en de Stijfsel- en Glucose- fabriek te Sas van Gent. In de namiddag kwam het gezelschap weer bijeen en ging het via Breskens naar Vlissingen. BEVRIJDINGSHERDENKING. Ter gelegenheid van de bevrijdingsherdenking op donderdag 19 september a.s. is door de Vereniging „Axel - Polen het volgende programma opgesteld Te 3.25 uur n.m. aankomst van de delegatie der Poolse Oudstrijders Vereniging uit Vlissingen, be staande uit 19 personen. Deze delegatie zal onofficieel het graf van mevrouw Szydlowski bezoeken op de stoel zitten en even later was de maaltijd begonnen, die ditmaal gelukkig uit meer dan een bord soep bestond. André trok met welbehagen aan zijn sigaret, toen het eten achter de rug was. De verpleegster bracht het blad weer weg. Kort daarop verscheen zij weer met een stapeltje boeken, die op het tafeltje werden geplaatst. Zij had nog altijd geen woord gezegd. „U zorgt wel goed voor mij," begon hij het gesprek. „Dat is mijn plicht, was het wat korte antwoord. „Maar u doet zo kortaf. Heb ik u iets misdaan ,,U bent slimmer dan ik dacht," zei ze. „Wat bedoelt u „Nee, u moet zich niet dom houden, monsieur Boorneman Wat hebt u die heer gevraagd „Ja, ja, wie bent u, geheimzinnige verpleegster Bent u zuster Maria of zuster Miquèle. Kom, ik wou niet onaardig zijn. Ik ben toch helemaal van u af hankelijk Denkt u maar, dat ik heus uw naam ver geten was. Ik wist, dat het niet zuster Anna was, maar wat dan wel André verbeeldde zich, dat hij een lachje hoorde. „Ja, monsieur Boorneman. Wie ben ik Maria, Miquèle, Anna Is de vrouw geen raadsel Maar goed, ik ben zuster Miquèle. Ik heb u een andere naam genoemd, omdat u een naam wou weten en ik wist niet, of ik de mijne mocht noemen. Maar nu weet u hem toch en nu kunt u me beter zuster Miquèle noemen dan Maria, want dan mocht ik eens niet luisteren. „Ik ben blij, dat u niet boos bent," zei André. ,,U bent een gevaarlijke jongeman," antwoordde zij onmiddellijk. „Maar iedere patiënt wil flirten met zijn verpleegster. Ik merk,! dat het zelfs zo is, als mijn gezicht verborgen is. ïk geloof, dat u zo goed als zeker binnen een paar dagen kunt opstaan en dan - hoef ik u niet meer te verzorgen." R.K. begraafplaats. Tussen 4 en 5 uur zal een mili taire kapel een rondwandeling maken, doch dit valt buiten het programma dat door de vereniging „Axel- Polen" is opgesteld. Om kwart voor 6 vertrek van het stadhuis naar de Algemene Begraafplaats, waar bloemen worden ge legd op de graven der Poolse militairen. Te 6.20 uur kranslegging bij het Monument aan de Zeestraat endaarna bloemenlegging bij het Poolse Kruis, met zang van het Poolse en Nederlandse volks lied. Om 7 uur zullen de Polen de Fancy-Fair be zoeken, georganiseerd door „Concordia" en „Thalia". Dan volgt om 8 uur een concert op ie kio<k op de Markt door de Chr. fanfare „Hosanna" en even tueel ook door „Mondaccordeola". In de loop van de avond zullen „Concordia" cn „Thalia een muzikale rondwandeling door de stad maken en om 10 uur des avond vertrekt de Poolse delegatie dan weer naar Vlissingen. JAARVERGADERING VAN DE BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. De afdeling Axel van bovengenoemde vrouwen organisatie hield onder leiding van mevrouw Maris haar eerste algemene vergadering in dit seizoen, o.m. met een gedeeltelijke huishoudelijke agenda, waarin ook een bestuursverkiezing aan de orde kwam in ver band met het aftreden van de presidente mevrouw Maris, die zich niet meer herkiesbaar stelde en me vrouw J. van Hoeve-van Hoeve, eveneens niet meer In hun plaatsen werden gekozen de dames van Fraayenhove en mevrouw Visser. Na de pauze werd door mej. Mulder een referaat gehouden over de „Opvoeding van grotere kinderen". Het was een zeer interessant onderwerp en vooral zeer nuttig voor hen die iets met de opvoeding te maken hebben. SCHOOLZWEMDIPLOMA'S. Dinsdagochtend vonden in het zwembad alhier de zwemproeven plaats voor de leerlingen van de diverse scholen, die in het afgelopen seizoen aan het school zwemmen in het Axelse zwembad hebben deelgenomen. Gezwommen werd voor de diploma's 1, 2 en 3, die respectievelijk betrekking hebben op zwemproef geoefend zwemmer(ster) en zwemvaardigheid I), ter wijl een leerlinge van de huishoudschool, mej. Corrie Slabbekoorn er zelfs in slaagde het zwemvaardighgids- dijplorna II te behalen. Voor diploma 1 slaagden J. A. van Biezen\'"£>. van Cadsand, L. de Kraker, C. van Driel, J. Oggel, J. de Putter, D. Verschelling, J. de Putter, D. Lind- hout, A. den Hamer, D. Oggel, A. v. d. Heyden, H. Roos, T. Wijna, L. de Groote, J. A. van Doorn, P. Wolfert, W. P. Vinke, C. Polfiet, P. H. Verpoorte, D. A. Overdulve, G. Swets, J. v'. d. Velde, C. M. van Gelder, J. B. Dekker, J. C. Roose, M. M. Roose, A. J. Gans, J. J. Verijzer, M. E. de Koeijer, M. Lip pens, L. M. van Hecke, A. M. L. Kalle, H. M. Fie- rinck, E. E. F. de Block, M. N. Beeldens, N. C. Oostdijk, L. A. P. Westveer, S. J. de Feijtetr, K. k! Hamelink, S. van Hilten, H. Mieras, L. Zegers, W Francke, N. Faas, N. de Jonge, G. Noens, D. Oppe neer, C. Wieland, T. van Tatenhove, R. Bakker, D. Beeldens, N. Beeldens, D. v. d. Berge en L. de Jonge. Voor diploma 2 slaagden N. A. Koster, H. Roos, T. Wijna, L. v. d. Berge, M. Kesbeke, A. Kesbeke, P. Wolfert, H. L. van Gelder, C. M. van Gelder. H. M. Fierinck, M. Overmeire, H. Oggel, C. v. d. Broeke, S. J. de Feijter, J. L. A. Quaak. N. Mieras, M. Markus, N. Faas, N. de Jonge, C. Wieland, N. Dieleman, L. de Jonge en I. Maas. Voor diploma 3 slaagden: J. Dieleman, J. M. Oggel, G. K. Oggel, C. van Driel en G. Meindertsma'. „Maar het zal heel erg zijn om hier dan heel de dag opgesloten te zitten," verzekerde André met een ernstig gezicht. „En dan geen zuster Miquèle meer om een beetje te praten. Nee, ik ril als ik daaraan •spspeej jooa pfppj Bou ejs >,r -ajpuy i3z ',q3q „U overdrijft. Een cel is heus niet zo comfortabel. En het zal u^dan niet ontbreken aan goed eten, siga retten, boeken, Ja misschien stelt u belang in leg puzzels of kruiswoordraadsels 1 Enmisschien kan zuster Miquèle dan elke dag even tijd vinden om naar de herstellende te komen kijken." „Dat is tenminste iets," zei André.- „Maar zuster Miquèle, wilt u misschien nu eens goed naar de zieke kijken Ontdekt u soms iets eigenaardigs aan hem De verpleegster keek hem even aan. Achter het masker fonkelden de donkere ogen bijna ondeugend Toen lachte zij smakelijk. „Och ja, arme zieke Het is maar goed, dat uw verloofde u niet met zon baard ziet." „Gelukkig, dat u het ontdekt," zuchtte André. „Maar hoe weet u, dat ik verloofd ben Ik ben het niet eens „Niet? Maar is er niet een blond meisje?''' „Wat André was zo verast, dat hij bijna rechtop ging zitten. Een heftige beweging kon hij niet onder drukken. „Kent u haar „Dat öiet. Maar ik weet veel meer van u dan u denkt, monsieur Boorneman. Bent u blij, als ik vertel dat zij het goed maakt „Ja, dank u, zuster Miquèle." „Maar helemaal in orde is ze toch niet." „Wat scheelt haar Ze is toch niet ziek „Neen, ze is zo gezond als een vis. Maar, monsieur Boorneman, zij is bezorgd en bedroefd en dat spijt mij. Ik zou haar graag vertellen, dat u in veiligheid bent, maar dat kan niet. Ancjrp ademde zwaar. Madeleine was bedroefd en r .-«er4 V; PREDIKBEURTEN. Zondag 15 september 1957. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vic. S. den Blaauwea 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper Geref. Kerk (Pironstraat)10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst, 14 ZONDAGSDIENST ARTSEN. 15 september Dr. A. Kats. Bij brand- en sniiwonden, Pijnlijke klove», i. Ruwe handen en Schrale huid. TWEEDE COMPETITIE-WEEKEND MET VOLLEDIGE PROGRAMMA'S. Tegen zaterdag en zondag hebben de competitie- leiders thans volledige programma's vastgesteld en 20 staan ons weer tal van interessante duels te wachten in de diverse afdelingen. Natuurlijk is het zeer riskant nu afgaande op de nog luttel gespeelde wedstrijden al voorspellingen te lanceren, die enige schijn van houvast bieden. Daarvoor ontbreken ons nog te veel gegevens om trent de samenstelling en de wijzigingen die diverse clubs in hun opstellingen hebben gebracht. We willen dus met veel voorbehoud één en ander van de moge lijke resultaten in de komende ontmoetingen weergeven, 2e klasse B K.N.V.B. Alle Zeeuwse 2e klassers cn dat zijn er ook dit jaar weer vier moeten naar buiten de provincie en we zijn natuurlijk benieuwd wie hunner a.s. zondag in staat zal zijn in West-Brabant de volle buit e veroveren. Eerlijk gzegd zijn we niet zo optimistisch gestemd en lijken ons de perspectieven in deze vier uitwedstrijden niet zo erg hoopvol. Middelburg dat in Sas van Gent vorige zondag zo buitengewoon slecht startte staat in Oosterhout een zware kluif te wachten. T.S.C. is altijd een ploeg geweest waar niet mee te spotten viel en zal onge twijfeld in het voor haar nieuwe milieu een goed fi guur willen slaan, zodat we voor de hoofdstedelingen hier weinig hoop op punten winst hebben. R.A.C. dat in Hulst nogal geïmponeerd heeft in zijn eerste duel van dit seizoen ontvangt thans het Sasse Corn Boys, die met een moreel gesterkte ploeg de verre reis naar Rijen zullen aanvaarden, doch het voorzeker ditmaal voor geen koopje zullen krijgen. We zien hier weinig kans op succes voor de Sasse- naars en durven zelfs geen draw voorspellen ondanks hun zo moedgevende intrede in de 2e klasse. Resultaat dus een zege voor R.A.C. Internos startte zondag eveneens met grof geschut, maar deze ploeg is wel eens meer hard van stapel ge lopen om later zeer beduidend aan kracht of prestige in te boeten. Hier is een gelijk spel wellicht niet uit gesloten ofschoon Goes met haar sterk verjongde ploeg nog moet bewijzen wat het waard is. Sarto dat Hulst ontvangt lijkt ons een dilemma, Onzuiver bloed is inderdaad veelal de oorzaak van veler lijden aan Rheumatische Pijnen. Kruschen's zes minerale zouten voeren de bloedzuiverende organen nieuwe krachten toe, maken ze weer jeugdig. En zo naarmate het bloed weer krachtig gaat stromen - verdwijnen de pijn verwekkende onreinheden langs de natuurlijke weg. Vraag Kruschen bij Uw apotheker of drogist. Ing. Med. bezorgd. Wat moest zij er van denken Maar dit was toch beter dan dat zij zich van zijn verdwijning niets aantrok 1 „Het is een beroerd idee, dat zij bezorgd is," zei hij, „maar toch ben ik blij." „Ik begrijp het wel, antwoordde de verpleegster rustig. „Dat komt allemaal in orde. U zult eens zien hoe ze is, als u terug bent Het moest een dag later zijn geworden, toen André opnieuw bezoek kreeg van de man, die al twee keer bij hem was geweest. Ditmaal kwam hij blijkbaar een langer bezoek maken, want hij ging zitten op de stoel naast het bed, waarin de jongeman lag. Met belangstelling bekeek de gemaskerde man hem een poosje .voordat hij het woord nam. „Waarde heer," zei hij toen op een toon, die zo gemoedelijk was als André nog niet van hem had gehoord. „U bent langzamerhand zo ver opgeknapt, dat wij een woordje met elkaar kunnen wisselen, zonder dat het u te veel vermoeit." „Ja en ik ben bennieuwd naar wat u te vertellen denk. Dat is bijna gelijk aan. celstraf." Kunt u daar een opheldering over geven „In zekere zin wel. Ik begrijp, dat het niet prettig is, hier min of meer als een gevangene te blijven, vooral omdat u niet weet, wat de reden er van kan zijn. Ik heb u verteld, dat u in gevaarlijk gezelschap bent geweest en dat u voor uw eigen bestwil in veiligheid bent gebracht. Dat moet wel zonderling klinken. Maar zuster Miquèle heeft u al verteld, dat u ziek geworden bent door een vergiftiging en alleen dat moet u toch duidelijk maken, dat er werkelijk iets is, dat u bedreigt.' (Wordt vervolgd) De heeft kome ook Ge steed tal e W omva zoen vincit voors jeugd gen, enorn welk vervu Oo de bit zij de werdt hier 1 op 5 van e gramr twee t een b; Te\ mente zien d Mei twee t toneel per pl ceerd de de avond ineens stellini ment 1 Wa krijgt ƒ7,40 kan ir Z.V.U Als het be, het be door c De groot kunnet aangezic voldoem gestart punten maar Ie' Ook hit rassen e mingen Roosei zijn ont: liggen ei We pla; slag de grens De A: van twei maken ii dat hun waarin 1 werden 1 De ve supportei het niem Zeker laat aanz zowel th ons boud te gaan u het verjo tegen Ze gestart. In Hoi trainde 2 Zeeuwscl de Scheh zijn van vangst m ons in d favoriet, maar een In We gespeeld, resultaat

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 2