ff AGNES Rd^öseL in mjmeqen. Fa J. C. V/i'nk UIT ONZE OMGEVING AXEL KOEWACHT Onreinheden in Uw bloed veroorzaken die Hlieamatische Pijnen. Daarom zal zo'n bloedzuiverende Kruschenkuur eoed doen. SPORTNIEUWS dm FEUILLETON door G. PLANTEMA. Markt 12 Axel BEKENDMAKING. AUTOBOTSING. Dinsdagnamiddag had op de driesprong nabij het Poolse monument (hoek ZeestraatOranjestraat) een botsing plaats tussen een door de heer R. H. uit Hulst bestuurde luxe auto, die vanuit de richting Van de Kinderdijk kwam en de Oranjestraat wilde inrijden en de bestelauto van de vertegenwoordiger C. M. B. uit Vlissingen, die uit de Zeestraat in de richting Kinderdijk reed, b iDit ongeval bleef beperkt tot nogal beduidende materiële Schade aan beide voertuigen. GEMODERNISEERDE NAAIMACHINE HANDEL. Vrijdagnamiddag voor de heropening van de sinds 1953 op de hoek van de Nieuwstraat en Stationstraat gevestigde naaimachinehandel van de fa. Verschuren- van Puijvelde, brachten we een bezoek aan dit thans volledig gemoderniseerde en belangrijk uitgebreide winkelpand. We werden bij dit bezoek getroffen door de doel treffende uitbreiding van deze op allereerste stand gevestigde zaak, die in deze branc^ hier ter plaatse thans met ere een soort monopolie-positie inneemt. Want, het dient gezegd en het is verre van over dreven, in dit opzicht is Axel nu ook volledig aan gepast aan de omstandigheden van deze wel uiter mate veel vorderende eisen van een verwend publiek, dat zelfs in Zeeuwsch-Vlaanderen gelijke tred houdt met onze grootste steden. Welnu, we kunnen niet anders constateren, dan dat we in Axel ook in de branche van da fa. Verschuren- van Puijvelde ook op het voorplan zijn gekomen en zijn gemoderniseerde zaak op dit gebied als een toon aangevende mag worden gekwalificeerd. Naar het uiterlijk spreekt dit pand waarvan de ingang nu verplaatst werd van de hoek naar het midden van het front in de Stationstraat ons meer dan voorheen toe, door de imponerende veranderin gen die het perceel onderging. De firmanaam werd met sprekend-aantrekkelijke letters vermeld op de brede fries boven de ruime etalage's, die hun front zowel in de Nieuwstraat als de Stationstraat be- v hielden. Het interieur der zaak evenwel, waarop men van buiten af een volkomen overzichtelijk beeld heeft, is tot in onderdelen verzorgd en op doeltreffende wijze ingericht naar de meest verfijnde smaak. De wanden zijn in prettige toon in diverse kleuren geschilderd, aan de functionele eisen van licht en schaduw tegemoet komende. De enorme voorraad van alle soorten naaimachine's, die de zaak vullen en die op zichzelf dankbare objecten zijn om te etaleren en exposeren, zuulen de huisvrouwen (en a.s. huis vrouwen) van onze streek doen watertanden. Hier is waarlijk het allernieuwste wat de geper fectioneerde industrie ten deze biedt binnen ieders bereik gebracht. Wat onze grootste steden bieden is aan dezelfde prijzen in deze branche ook weer in Axel te verkrijgen. We bewonderden een automatische „zig-zag"- machine, schitterende volledig geautomatiseerde naai machines met ingebouwde motor, die ook voor de etalages onder een plastic omhulsel zichtbaar is ge- exposeerd en heden (zaterdag) met de andere mo dernste naaimachine's gedurende de ganse namiddag zullen worden gedemonstreerd. De verlichting beantwoordt natuurlijk eveneens aan de allerhoogste eisen. Een speciale demonstratie-af deling die met ondoorzichtige glazen afscherming aan de buitenwereld is onttrokken bevindt zich links van de ingang. Het is wel bijna overbodig te vermelden dat ook hier weer een schat van bloemen deze heropening ongewone luister bijzette. We twijfelen er niet aan of de belangstelling van Axel en omstreken zal zich te dezer plaatse weer in hoofdzaak richten op deze modelzaak der fa. Ver schuren-van Puijvelde, die we een van harte „Good luck toe wensen. Met in de toekomst nog steeds stijgende omzet en debiet. ZOMERAVOND-CONCERTEN. Ter gelegenheid van de 77e verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina, zullen de Chr. fanfare „Hosanna" en de harmonie „Concordia", deze laatste met mede werking van de drumband van „Tremola-Thalia" op zaterdagavond 31 augustus een concert geven. Om half 8 betreedt „Hosanna" de kiosk op de Markt voor het uitvoeren van het volgende programma 1. Entrée du défilé, mars C. J. N. Cori 2. Joyeuse, ouverture A. Delhaye 3. La grappe d'or, fantasie, A. Delbecq 4. Westkapelle mars, P. de Rooy 5. Valse d Hirondelles, G. J. de Hauwere 6. De Tippelaars, mars C. J. N. Cori De verschillende nummers zullen worden afgewis seld door enkele bekende liederen. Om 8.15 uur is het dan de beurt aan de harmonie „Concordia", maar dit concert zal ditmaal in een bij zonder attractieve vorm plaats hebben. Allereerst dient te worden vermeld dat de harmonie „Concordia voor het eerst zal uitrukken onder haar splinternieuwe, fraai uitgevoerde verenigingsvlag, die in de plaats is gekomen voor het oude, versleten en onooglijke vaandel. In de tweede plaats zal de attractie worden ver hoogd doordat aan dit concert zal medewerken de geüniformeerde drumband van het R.K. Jeugdorkest „Tremola-Thalia" en het meest attractieve is wel, dat indien de weersomstandigheden zeer gunstig zijn dit concert niet als gebruikelijk op de Markt zal plaats hebben, maarop het water. Door de medewerking van het bestuur van de Bad en Zweminrichting zal dit gecombineerde concert in het zwemband plaats vinden, waarbij „Concordia" op de ene en de drumband op de andere steiger zal plaats nemen, welke voor dit doel speciaal zullen worden verlicht. Het publiek kan dan plaats nemen rondom de oevers van de Kleine Kreek. Deze attractie zal, zoals hierboven reeds vermeld, alleen doorgang kunnen vinden bij zeer gunstige weers omstandigheden. Mocht de weersgesteldheid niet uit gesproken ideaal zijn dan wordt dit concert, ook met medewerking van „Thalia's" drumband gewoon op de kiosk op de Markt uitgevoerd. Het programma van „Concordia" zal afgewisseld met het optreden van „Thalia's" drumband be staan uit de volgende nummers 1. Florida, mars, A. Duroc 2. Sur les Simes, Roger Hubert 3. Beatrix Polka, piston-solo, Jac. Lamée 4. Rosetta, wals P. B. Bisselink 5. Jour de Fête, mars, F. Kühne - J. Furgeot 6. Lentedroom, ouverture, Ph. Boddaer 7. Wilhelmus, bew. C. L. Walther Boer Het ligt in het voornemen om na dit concert ook nog een korte muzikale rondwandeling te maken. PREDIKBEURTEN. Zondag 1 september 1957. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. E. Stern, van Sas van Gent, 2.30 uur Ds. P. J. Pennings (Bed. H. Doop), 7 uur (Jeugddienst) Ds. I. J. Wisse, van Grijpskerke (voorheen vicaris te Axel). Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur, 2.30 uur en 7 uur, de heer E. Wisse, van Tholen. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 31 aug. 1 sept.Doktetr C. A. Schiltman. OPENING SCHOENENZAAK. Donderdagmiddag werd de nieuwe schoenenzaak van de heer Etienne Herman te Koewacht officieel geopend door de heer burgemeester Dierick. Aan deze opening was iets bijzonders daar de sleutetl van de zaak per parachute door een vlieg tuig werd uitgeworpen. Het vliegtuig welke boven de gemeente de parachute uitwierp kwam van de schoen fabriek Bata uit Best. Door de zaak werd een prijs uitgeloofd aan degene die de sleutel het eerst bij de burgemeester bracht. De prijs werd gewonnen door Tilly Kindt en bestond uit twee paar schoenen, welke door de winnaar mochten worden uitgekozen. BENOEMD. Daar het gemeentelijk badhuis binnen zeer korte tijd klaar zal zijn is het gemeentebestuur er toe over gegaan een badmeester te benoemen. Negen candidaten hadden zich hiervoor aangemeld. In de eindstemming was het de heer Willy Elegeert, welke de meeste stemmen behaalde en dus tot bad- mester werd benoemd. Waarschijnlijk zal het badhuis de volgende maand officieel door de heer burge meester in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur worden geopend. 'n Heerlijke gewaarwording, dat bevrijdende gevoel dat over U komt, naarmate de aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten zich op lever, nieren en ingewanden dpet gelden en zo Uw bloed sneller gaat stromen. Stramheid en pijn vallen als t ware van U af en ge voelt Uzelf allengs weer helemaal de oude. Vraag Kruschen bij Uw apotheker of drogist. Ing. Med. Duivensport CONCOURS OP ORLEANS De uitslag van het concours op Orleans, een af stand van 400 km. luidt voor „De Verwachting" al- 33) Het flauwe lichtschijnsel danste door het vertrek en hij zag even in een flits stoelen staan, een tafel, een dressoirDe deur van de serre bleef open. Het was duidelijk, dat de insluipers op deze manier de weg voor de terugtocht vrij wilden houden. Hun kordate optreden wees er op, dat zij meenden, in hun bedrijf niet te zullen worden gestoord. Sven dacht na. Wat had dit te betekenen Waren deze mannen inbrekers, die niets wisten van de aan wezigheid van andere mensen in huis Waren zij medeplichtigen, die er de voorkeur aan gaven, niet door de kelderdeur naar binnen te gaan Tenslotte bestond de mogelijkheid, dat zij wel degelijk op de hoogte waren van de aanwezigheid der anderen, maar dat zij nu geen vriendschappelijke bedoelingen koes terden. Ze konden zelfs van plan zijn, de gevangenen te bevrijden. In dat geval was het heel logisch, dat zij niet door de kelderdeur gingen, maar dan stond het tevens vast, dat tenminste een van hen goed genoeg de weg in het huis kende om te weten, waar hij heen moest. Voorlopig stond Ohlquist daar met drie moge lijkheden en het vraagstuk, wat hij zelf nu moest doen. Hij stond ten opzichte van de mensen in het huis, tot welke groep zij ook behoorden, in een heel na delige positie. Zij kenden de weg in de villa en hij niet. Ja, wel had hij met inspekteur Broekman na de moord op Van der Zuyden een onderzoek ingesteld, maar er was geen reden geweest ,heel het gebouw aan een inspektie te onderwerpen, aangezien de moor denaar zich buiten had bevonden en dr. Maroniu had hem achtervolgd, waarbij hij zelf slachtoffer was ge worden. Men had zich bij het onderzoek hoofdzakelijk beperkt tot het zoeken van sporen van de dader in de tuin. Er was toen immers nog geen reden geweest, achterdocht te koesteren ten opzichte van de Zweed Jörgensen, die als gast van Van der Zuyden aan wezig was. Pas na de verklaringen van mej. Ilescu was deze man een verdacht individu geworden, maar toen was hij met Dupont al spoorloos verdwenen. Had inspekteur Ohlquist dus geen gelegenheid gevonden, de woning nauwkeurig te onderzoeken, toch wist hij ongeveer, welke kamers zich beneden bevonden. Voor al in de serre, waar hij in verband met de moord ge ruime tijd gebleven was, wist hij wel de weg. Zodoende kon Sven Ohlquist enkele minuten na het verdwijnen van de vier mannen, zelf zijn weg door de open deur nemen. Hij kwam in de serre, die onmiddellijk aansloot aan de grote kamer daarachter, waar Van der Zuyden in zijn dronkenschap met zijn gasten had gezeten om zich door het eten van brood wat nuchter te maken. Sven sloop van de ene stoel naar de andere, omdat hij onmiddellijk dekking moest kunnen zoeken, zodra hij verdachte geluiden zou horen. Maar het leek er niet op, dat hier mensen waren. Trouwens, in huis was het zo doodstil, dat hij even dacht, alleen maar te hebben gedroomd. Toen kraakte een trede van een trap Duidelijk was dit te horen, want de vier insluipers waren via de kamer naar de hal gegaan en daar begon de trap naar de volgende verdieping. Zij waren dus op weg naar boven. Sven herinnerde zich, dat er in de hal een wandtapijt was, dat achter een rij kapstokhaken hing. Het zou mogelijk zijn, zich achter dat tapijt schuil te houden, tot hij zich verder had georiëteerd. Dus sloop hij naar de hal en op de tast vond hij het tapijt. Enkele seconden later stond hij daar achter, tegen de muur gedrukt. In het donker zou men hem zo gemakkelijk niet vinden, zelfs als men met een zaklantaarn in de hal kwam. Na het kraken van de trap was het stil gebleven. Nu kwam iemand naar beneden. Hoewel hij bijna ge luidloos liep, was zijn afdaling toch te bemerken. Al gauw wist Sven de reden. Deze man was uitge stuurd om de serredeur te sluitten Nog juist op tijd was hij dus naar binnen gegaan, even later sloop de man weer naar boven, rakelings langs het wand tapijt. Juist wilde Sven hem zachtjes naar boven volgen, toen een flauw hoorbaar geluid hem deed verstijven. Het was alsof een mens ergens een diepe, benauwde zucht slaakte. Het kon desnoods een zware adem haling zijn. Het geluid kwam uit een kamer, die aan de hal grensde. „Waarschijnlijk zijn het de twee gevangenen van de vrachtauto," flitste het door Sven heen. Voor zichtig raakte hij de knop van de deur aan. Niet alleen was het mogelijk, de kruk geruisloos neer te drukken, maar bovendien ging de deur meteen open, zonder enig geluid te veroorzaken. Dit was een mee valler. Hij gaf de deur een zachte duw, zodat zij langzaam helemaal open draaide. Dan wachtte hij. Als er iemand in de kamer op wacht zat, zou die zich nu ongetwijfeld verraden. Minuten lang bleef Sven roerloos staan, tegen de muur gedrukt, maar hij hoorde niets. Dan waagde hij het er op. Hij trad de kamer binnen en kwam in een stikdonkere ruimte. De gordijnen waren voor de ramen dicht getrokken, zodat van buiten geen spoor licht kwam. Dit in tegen stelling tot de hal, wat tot gevolg had, dat het in die ruimte niet volkomen duister was. Sven begreep, dat het dwaasheid zou zijn, op ge voel deze kamer binnen te gaan. Hij kende de in- hier als volgt 1J. Bakker, Zaamslag 2., 4. en 5. P. Dobbei: 3. C. Verstraeten 6. J. van Hoorn 7. J. E™ 8. D. Dieleman 9. A. Baert, allen te Axel10, Galle, Zaamslag. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Axel brengen openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter zage liggen de verzoeken met bijlagen van 1. P. Dekker, Crijnssenstraat 1, Axel, om vergunt tot oprichting van een reparatie-inrichting vi landbouwmachneis, waarin 5 electro-motoren i een gezamenlijk vermogen van 5J^ pk. gebe: zullen worden in of op het perceel Polenstraat S kadastraal bekend gemeente Axel, sectie F 1171 ged. en sectie D, nr. 1759 ged. 2.. Shell Nederland N.V., Wassenaarseweg 80 's-Gravenhage om vergunning tot oprichting een benzine- en autogasolie-installatie met i ondergronde stanks van resp. 6000 liter, 60 liter en 12000 liter, en met 3 aftappompen, met 1 electro-motor van J/£ pk. op het perc» vóór Buitenweg 37. kadastraal bekend gemee Axel, sectie D, nr. 1660. 3. de Compagnie Neerlandaise de l'Azote te Ai Sluiskil, om vergunning tot uitbreiding van ha kalksteenbreek-installatie op het perceel, gelei te Sluiskil, kadastraal bekend gemeente At sectie A, nr: 1149. Gedurende tien dagen na de dagtekening van de bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegente schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der verge ning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op donderdag 12 september des oo middags te 10 uur voor het onder 1 genoemde v« zoek een openbare zitting worden gehouden in h gemeentehuis alhier, waarin mondelinge bezwart tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen wordi ingebracht. Voor het onder 2 genoemde verzoek wordt dej zitting gehouden op donderdag 12 september te uur ten gemeentehuize en voor het onder 3. genoera de verzoek vindt deze vergadering plaats op woens dag 18 september te 10 uur, eveneens ten gemeen» huize. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kenn. nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er o gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvragt van de vergunning en degene, die in persoon of 1 gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is vei schenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene dii zonder op de openbare zitting te zijn verschener binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heel ingebracht, indien hij niet woonachtig is in ia gemeente of in een aangrenzende gemeente, w; openbare kennisgeving wordt gedaan. Axel, 27 augustus 1957. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren richting er van niet goed meer, zodat hij grote kan had tegen een meubelstuk te stoten, dat hem doo een val kon verraden. Daarom sloot hij allereerst deur achter zich en toen bleef hij even stil staan, it gespannen luisterend. Ja, in de kamer was duideli te horen, dat er een mens ergens moeilijk adem haaldi Hij orianteerde zich naar de richting van dit gelui en richtte er zijn zaklantaarn heen. Het licht flitst! aan en de bundel viel regelrecht op een sofa. En oj dat meubel zag Sven een menselijke gestalte, waar van armen en benen met touw waren omwikkeld Daar lag in elk geval een van de beide gevangenen Aan de muur ontdekte hij een knopje voor het electrisch licht. Hij draaide snel aan de schakelaa en stond toen te knipogen tegen een zee van licht schijnsel, afkomstig van een lamp, die midden in kamer hing. Ohlquist keek rond. De andere gevangene was ooi in de kamer. Hij lag in een leunstoel, eveneens ge bonden en met een prop in z'n mond. Verder was c( geen mens. De man op de sofa was Jörgensen, zodat de persoon in de leunstoel de Fransman Dupont moest wezen. Dat klopte in ieder geval met de beschrijving die mile Ilescu van hem had gegeven- De Fransman bleek buiten kennis te zijn, maat Jörgensen had z'n ogen open en staarde naar Oh! quist, terwijl hij bewegingen begon te maken, toe hij hem herkende. Ohlquist aarzelde een ogenblik terwijl hij aandachtig naar de Zweed keek. Dan draai de hij snel tot een besluit komend, de sleutel om, dit in de deur van de kamer stak. Het was zodoendi niet mogelijk, dat een van de aridere mensen in hei huis ongemerkt binnen kwam. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 2