ró^ösgL in mjmeqen. AGNES ///M w. UIT ONZE OMGEVING AXEL OVERSLAG FEUILLETON door G. PLANTEMA. d 'b SLUISKIL SPORTNIEUWS INGEZONDEN STUKKEN BEKENDMAKING. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Spoedeisende zitting van maandag 26 augustus. Maandagavond was de Raad dezer gemeente ;n spoedeisende zitting bijeengeroepen ter behandeling van het enige punt dat geen uitstel kon gedogen het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een] geldlening groot 250.000.0—. Het prae-advies aan de Raad hieromtrent luidde Zoals U bekend is, is het momenteel zeer moeilijk, J geldleningen te geldleningen te sluiten. Als gevolg daarvan bedroeg het tekort aan financieringsmiddelen der gemeente Axel per 1 juli 1957 ƒ486.808,19. Wij hebben thans een aanbieding ontvangen van een geldgever, die bereid is, per 1 september a.s. aan de gemeente Axel een kasgeldlening te verstrekken groot 250.000.tegen een rente van 6J4%- Deze kasgeldlening, die een looptijd heeft van een jaar, zal te zijner tijd kunnen worden gecompenseerd met een aan te bieden vaste geldlening groot 300.000 a ƒ500.000.— Wij hebben enige hoop, dat wij deze aanbieding in de loop van de maand september of oktober a.; tegemoet zullen kunnen zien, zodat de kasgeldlening beschouwd kan worden als de overbrugging van een korte periode. Aldus luidde dit prae-advies waaraan B. en W. hun voorstel koppelden op deze aanieding in te gaan, over eenkomstig het bij de stukken gevoegde ontwerp besluit. eDze tegen 8 uur aangekondigde raadsvergadering was niet voltallig, daar de heren de Feijter, Gerrits en Hamelink niet aanwezig waren. Na de opening deelde de voorzitter, burgemeester Van Oeveren, mede dat het voorstel de goedkeuring van de Raad behoeft, die daartoe met het oog op de urgentie, spoedheidshalve werd bijeengeroepen. Daarop werd zonder hoofdelijke stemming dit voor stel aangenomen. Hierna was de rondvraag aan de orde. Deze be perkte zich tot een drietal vragenstellers. De heer Maas vroeg een stopverbod-bord te plaat sen aan de Van Middelhovenstraat ter hoogte van de ingang naar het zwembad. tos 31. NIEUWE AlANWINSTEN VOOR DE AXELSÊ BOERENKAMER. •;x B Opnieuw 'onderging de inventaris van de Axelse IBoerenkamer in de laatste tijd weer een welkome aan- H vulling, door beschikbaarstelling van verschillende Ivoorwerpen uit particuliere bezittingen. Zo werd door de heer C. van de Casteel een grote «verzameling boeken, prenten, nieuwjaarswensen van I lantaarnopstekers, enz. vanaf 1861 beschikbaar ge- Isteld, benevens boereudoeken en dassen, spelden- Ikussens, mutsjes, enz. Van de heer de Moor kreeg men de beschikking lover een pik, zeis en voetsteen, terwijl de heer P, [van Fraaijenhove een z.g. snikke beschikbaar stelde. Ten slotte kreeg de Axelse Boerenkamer ook nog leen verzameling munten van de heer D. de Groote Jte Zaamslag. DEMONSTRATIE MET BIETENOOGST- MACHINES IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Begin november (streefdatum woensdag 6 novem- Iber a.s.) zal op de bedrijven van de heren Lievens Jen Van Oers te IJzendijke een landelijke demonstratie |worden gehouden met bietenoogstmachines. Deze demonstratie wordt georganiseerd door de Ibedrijfsstudieclubs in Zeeuwsch-Vlaanderen, de werk- jtuigencommissie West Zeeuwsch-Vlaanderen, de rijks- landbouwvoorlichtingsdienst, het Instituut voor Land- bouwtechniek en Rationalisatie, het Instituut voor IRationele Suikerproductie, het rijksconsulentschap voor JaLndbouwwerktuigen tet Wageningen en het aLnd- I bouwschap. AANRIJDING. Zondagavond toen de heer Robert Dhertd te Over^ Islag met zijn bromfiets het kruispunt vanaf de Kruis- I straat wiled passeren werd hij door een auto, welke juit de richting Moerbeke kwam verrast en aangereden. De heer Dherdt werd door de auto geschept en Ikwam op de ^motorkap terecht. Spoedig ingeroepen I geneeskundige hulp constateerde dat hij een spier- I scheuring had opgelopen alsmede een verstuiking aan jde voet en enkele vleeswonden. De bromfiets Werd (zwaar beschadigd. Door de politie werd een onder- Pjzoek ingesteld naar de schuldvraag. INTERNATIONALE VISPRIJSKAMP. De heer Pijpelink uittte de klacht omtrent de nietï afgewerkte riolering van het nieuwe gedeelte waar-«K? c'e Keizersput te Overslag werd zondag een door de omwonenden momenteel met alle vuiligheidj,S||''en9e'weds':ri)d gehouden welke werd georganiseerd daar blijven zitten. Hij vroeg daarin voorziening tejjfj °°r Koninklijke Hengelvereniging „De Paling- treffen. s»?} vrienden" te Overslag. Het was jammer dat door Vervolgens bereed deze vragensteller wederom zijn stormac'lt>ge weer de vangsten ver beneden de geliefd stokpaardje over het Spuipaadje, dat naar zijn mening weer een obstakel dreigt te worden, niet alleen voor de gebruikers, maar ook voor de destijds be noemde commissie in de vorm van beraadslaging daar over. Hij vroeg daarom de voorzitter, onder vreugde betoon van de Raad, deze commissie per convocatie op te roepen, teneinde de toestand van het bedoelde „paadje" onder de „loep" te nemen. De heer Oggel ten slotte was het opgevallen dat een der beneden in het stadhuis gevestigde lokaliteiten dezer dagen ontruimd is en wou B. en W. in over weging geven, deze ruimte in verband met de steeds uitbreidende inventaris van het Axelse „museum" meer bekend onder de naam van „boerenkamer" dienstbaar te maken voor dit doel. De tegenwoordige beperkte ruimte maakt het zeer noodzakelijk dat er wordt uitgezien naar uitbreiding. Spreker drong er daarom op aan dit ernstig in overweging te nemen. Hierop werd deze zitting, die ongeveer een kwar tier had geduurd, door de voorzitter gesloten. DIEFSTAL VAN TEXTIEL. Toen tijdens de drukte op de zaterdagse week markt een Axelse huisvrouw probeerde goedkoop aan haar textiel te komen, werd zij bij deze diefstal op heterdaad betrapt. De Rijkspolitie werd gewaarschuwd welke proces-verbaal opmaakte en dit zaterdagje zal voor deze marktdievegge wel een duur staartje krijgen. 32) Hij vroeg zich af, waar ze zouden stoppen. Het schoot Sven plotseling te binnen, dat zijn zuster zich wel verbazen zou, als zij hem zo dicht in de nabij heid wist. Maar de vrachtwagen reed haar huis voorbij en even later draaide de bestuurder zijn wagen de tuin van „Montplaisir binnen, het grote heren huis, waarin Van der Zuyden gewoond had. In- spekteur Sven Ohlquist wist, dat de weduwe van de vermoorde het huis nog op de dag van de begrafenis had verlaten om zich naar het buitenland te begeven. Het personeel was ontslagen, terwijl voor de huis knecht Andries Prater, die nog in het ziekenhuis lag, een financiële regeling was getroffen. Niettemin, de vrachtauto reed over de oprijweg naar het huis, alsof de chauffeur wist, dat hij het niet onbewoond zou vinden. Niet bij de voordeur stopte de auto. De wagen werd om het huis heen gereden en bij de achterzijde bleef hij staan. Het was hier aardedonker. Sven schoof meteen de lichamen van de twee gevangenen vlak tegen het achterschot aan, terwijl hij zich terugtrok naar het voorste deel van de laadbak. Het was niet raadzaam, nu te proberen, zich in de tuin te be geven. Het grint zou hem verraden, terwijl de kans groot was, dat in het huis mensen op de komst van de auto wachtten, zodat zij hem zouden zien, als hij buiten de wagen kwam. Daarom hoopte hij, dat hij niet zou worden gezien als hij zorgde, dat men de beide gevangenen dadelijk uit de laadbak zou tillen. Sven zag niets in het donker, maar hoorde de twee verwachtingen bleven. De uitslag van deze prijskamp was als volgt: 1. G. Meneve, België: 2. Pollaert, idem 3. Pollaert Jr., idem 4. Pedro, Italië 5. W. van Bambost, België 6. R. de la Ruelle, Nederland. BENOEMD. De heer Richard de Vos te Overslag werd be noemd tot voorzitter der Vissersmaatschappij te Over slag zulks door ontslagname van de heer R. Broeck- hove. KONINGSCHIETINGEN. Bij de te Overslag gehouden koningschietingen, welke gegeven werden door dé schuttersverenigingen ~}L3ï< lOOrOverslag" en „Bovenhoek" werden de koningstitetls oiveroverd door de Gebrs. Verplancke van Overslag. '3-t' De heer Maurice Verplancke werd koning van de sociëteit „Overslag" en Prosper Verplancke van de sociëteit „Bovenhoek". In de kampwedstrijd werd de koningsvogel op vijf schoten twee maal door Prosper Verplancke afge schoten. In de schutterskringen worden zij zeker als koning beschouwd daar zij bijna iedere zondag hoog vogels doen tuimelen. Zo wist de heer Prosper Ver plancke in één jaar tijds niet minder dan 37 hoog vogels af te schieten. VEEVERGIFTIGING. li-: Op het landbouwbedrijf van de heer Jac. de Zeeuw gelegen in de Bont Polder te Sluiskil heeft zich een 5 'veevergiftitging voorgedaan bij drie stuks koeien van zijn veestapel. Een der koeien is inmiddels gestorven en het staat te bezien of ook de andere dieren het zullen overleven. De beesten hadden, grazende in de weide, kans gezien uit te breken en waren op een aardappelveld terecht gekomen, waarop men kort tevoren ter ver nietiging van het aardappelloof aan het spuiten was geweest met een zwaar vergiftig chemisch product. Onmidellijk na de eerste symptomen van de ver giftiging werd een dierenarts gewaarschuwd en verder werd contact opgenomen met het landbouw-instituut te Wageningen om inlichtingen te verkrijgen over het vernietigingsproduct. De kans op herstel is uiterst ge ring en de drie koeien, welke een kapitale söm Ver tegenwoordigen blijken niet verzekerd te zijn. AANRIJDINp. Nabij de oversteekplaats op de Kanaalweg Noord J:e Sluiskil heeft zich een aanrijding voorgedaan, het welk nog goed is afgelopen. eD heer P. de G. uit dé Visaardpolder werd hier aangreden door de motor rijder A. B. uit Sluiskil. Daar de motorrijder ren grote tegenwoordigheid van geest aan de dag legde slaagde hij er in om de fietser niet in de volle flank te raken en schampte hij slechts het achterwiel van de fiets. eD G. kwam hierdoor wel te vallen doch liep gelukkig slechts enkele schaafwonden op. VERKEERSOMLEGGING VOOR BLOEMEN CORSO TE ZUNDERT. Rijksweg BredaAntwerpen a.s. zondag afgesloten. De A.N.W.B. herinnert automobilisten aan de bij zondere verkeersmaatregelen, die a.s. zondag 1 sep tember, zullen worden getroffen ter gelegenheid van het bloemencorso te Zundert. De belangrijkste maatregel is dat in verband met de te verwachten verkeersdrukte de rijksweg Breda Antwerpen zal worden afgesloten. Alle doorgaand verkeer tussen Breda en Antwerpen zal via Roosendaal en de grenspost Essen moeten rijden. De A.N.W.B. raadt het rechtstreekse verkeer naar en van Brussel aan de oostelijke route, via de grens post Strijbeek, te kiezen. Voetbal. STEENAXEL 23 (na verlenging). De vriendschappelijke voetbalwedstrijd Steen—Axel welke zondag op het gemeentelijk sportterrein te St. Jansteen plaats vond werd na een aan beide zijden vertoond matig spel, waaraan de stormachtige wind ook veel afbreuk deed, gewonnen door de oranje, witten. Na het verstrijken van de gehele speeltijd stonden de partijen gelijk (2—2). In de tweede ver lenging wist Axel het winnende doelpunt te scoren en zodoende beslag te le. gen op de uitgeloofde beker. GOES-TERN EUZEN 3-1. In de tweede ronde van het tournooi om de K.N.V.B.-beker speelde Terneuzen zondag tegen Goes. Een zeer verjongde Goes-elf waarin slechts enkele spelers van vorig seizoen waren opgesteld wist zich in een vlotte en aantrekkelijke wedstrijd in de 3e ronde te plaatsen na een 31 zege op Terneuzen. Aanvankelijk ging de strijd fraai gelijk op, maar de Terneuzense aanval miste stootkracht. Goes deed het beter en had bij de rust een 20 voorsprong. In de tweede helft verkleinde Terneuzen de achter stand en was er weer volop spanning. Ten slotte wist Goes aan alle onzekerheid een einde te maken door ook nog eenmaal te scoren (3—1). DRAAGT ELKANDERS LASTEN. Van 9 tot 15 september a.s. zal weer de openbare collecte worden gehouden door het Algemeen Sociaal Fonds „Draagt Elkanders Lasten". Het is een verheugend verschijnsel, dat de t.b.c. de laatste jaren sterk is teruggelopen. Het aantal nieuwe ziektegevallen neemt echter nog altijd per uur met één patiënt toe. De verschillende schoolepidemietjes van, de laatste tijd hebben ons opnieuw bewezen, dat waakzaamheid nodig blijft. Ook bovengenoemd fonds wil de strijd tegen deze ziekte aanbinden, doch daarbij kunnen wij Uw steun en medewerking niet missen. Wij doen thans weer een dringend beroep op Uw medewerking. U kunt ons helpen door Uw geldelijke steun, doch ook kunt U ons helpen door enkele uren zich als collectant(e) beschikbaar te stellen. Gezondheid is een groot goed. Geef daarom enkele uren van Uw tijd voor hen die dat voorrecht moeten missen. U kunt zich melden bij de heer J. J. Lindhout, Nieuwstraat 33, Axel. Namens de plaatselijke commissie, D. van Doeselaar, secretaris. Burgemeester en Wethouders van Axel maken be kend, dat bij beschikking van 23 augustus 1957 aan de Zeeuwsch-Vlaamse Tramweg Mij N.V. gevestigd te Terneuzen, overeenkomstig artikel 32 der Wet Auto- vervoer Personen vergunning is verleend voor uit voering van groepsvervoer binnen deze gemeente /oor het vervoeren van schoolkinderen uit de gehuchten en buitenwijken Steenovens, Fort, Watervliet, Kijk uit en omgeving. Deze vergunning geldt voor de tijd van 2 september 1957 tot en met 31 maart 1958. Axel, 23 augustus 1957. Burgemeester en wethouders van Axel. De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren. gemaskerden uit de cabine stappen. Hij veronder stelde, dat zij tijdens de rit hun masker wel hadden afgezet, zodat het misschien mogelijk was hen te her kennen. Maar dan zou hij zich bloot moeten geven en dat kwam hem te gevaarlijk voor, zodat hij geen poging deed om te zien wie zij waren. Dicht tegen de houten vloer gedrukt, bleef hij liggen. Hij hoorde, hoe een van de twee langs de auto naar de achterkant kwam, terwijl de andere over het grint naar het huis liep. Er werd een deur open gedaan. Dat gebeurde weliswaar uiterst voorzichtig, maar hij was toch dicht genoeg in de nabijheid van het huis om dat te kunnen horen. Ook kon de in- spekteur nagaan, dat uit het huis enkele mensen kwamen, die zacht met elkaar spraken. Daarna kwa men ze naar de auto, waar zij op fluisterende toon met degene spraken, die daar stond. Er werd aan het schot gemorreld en even later klapte het open. Het lichaam van een van de gevangenen rolde meteen naar buiten en het viel met een dof ploffend geluid op het grint, wat buiten een gesmoord geluid ont lokte. Haastig werd nummer twee uit de laadbak ge sleept en allen verwijderden zich in de richting van het huis. Sven haalde diep adem. Een deur werd zachtjes gesloten endaama kon hij, scherp luisterend, geen mens meer horen. Allen waren naar binnen gegaan en de vrachtauto moest zeker voorlopig in het duister van de tuin staan, waar toch heel weinig kans op ontdeking bestond. Maar Sven had het idee, dat men .al gauw zou terug komtn cm de wagen weg teji rijden. De mogelijkheid bestond, dat een van de buren de2korcst had opgemerkt en dat die dit verdacht zoif vilden. In dat geval was de kans groot, dat de N(mecgse politie zou worden gewabr- schuwd en de inspekteur dacht niet, dat de ge- maskerden en hun helpers zich zo gemakkelijk wilden laten ontdekken, dat zij kalm de auto bij het huis zouden laten staan. Het was dus zaak te maken dat hij wegkwam. Hij stond op en liep voorzichtig naar de achterkant van de laadbak. Het was zo donker, dat hij het grint in de tuin niet eens kon zien. Hij ging liggen enliet zich voorzichtig naar buiten zakken, tot zijn schoenen de grond raakten. Zo slaagde hij er in, buiten te komen zonder geraas te maken. Maar het probleem was nu, verder weg te komen, zonder dat het grint hem zou verraden En Sven Ohlquist was geen Indiaan. Hoe dan ook, de paar passen, die hem van een grasperk bleken te scheiden, werden afgelegd zonder dat iemand er iets van kon horen, behalve als die persoon zich vlakbij bevond. Het huis lag daar, niet ver van het grasperk, als een groot, duister blok. Zwart rezen de muren in de nacht omhoog en uit geen enkel venster kwam een spoortje licht. Maar toch waren er mensen in dit verlaten huis. Waar konden zij zich bevinden In gespannen bleef Sven geruime tijd naar de muren staren, telkefls een venster afzoekend. Hij kon ner gens iets ontdekken, dat op verlichting wees. Een kwartier lang lag hij in het gras, zich afvragend, wat hij nu het beste kon doen de politie te hulp roepen of zelf iets ondernemen. De nacht was langzamerhand iets minder donker geworden, want de bewolking trok weg. Bovendien kwam de maan, die zich in het laatste kwartier be vond, met een heel bescheiden schijfje proberen het aardoppervlak te verlichten. En hoe gering dat schijnsel ook was, het bleek toch voldoende om hem gelegenheid te geven, z'ch wat te oriënteren. Sven ontdekte, dat hij aan de rand van een groot bra$pe<k lag. Hierover moest de man zijn wegge lopen, n<Jie Van der Zuyden had doodgeschoten. Hier moest de kie ne Roemeen de dader achtervolgd heb ben om ten slotte, buiten de tuin, zelf de dood te vinden. Een geluid trok zijn aandacht. Scherp tuurde hij naar het huis. Daar was een deur open gegaan. Nu kon hij zien, dat het een kelderdeur was, die een paar treden van een stenen trapje onder de opper vlakte van het grint lag. Het was duidelijk, dat de gemaskerden, hun helpers en de gevangenen door die ingang het huis. waren binnen gegaan. Nu werd die deur weer geopend en voorzichtig kwam er een vaag zichtbare gestalte uit. Het was in elk geval een grote figuur zodat het geen van de beide gemaskerden kon zijn. Deze man sloop naar de auto en ging in de cabine zitten. Voorzichtig werd de motor gestart en even later reed de wagen zonder licht weg. Heel langzaam draaide het voertuig om het huis heen en na een paar minuten moest het op de weg zijn ge komen, want gauw was het doffe brommen ver dwenen. Sven besloot juist, dat hij zou proberen, het huis binnen te komen, toen een nieuw geluid hem zijn voornemen deed herzien, ten minste voorlopig. -Er kraakte iets op het grint. Toen zagen zijn nu aan de duisternis geheel gewende ogen, dat om het huis een paar mannen kwamen sluipen. Zij liepen zo vogr- zichtig, dat men binnen zeker niets van hun komst kon bemerken. Het waren vier mannen. Ze stonden een ogenblik naast elkaar op de hardstenen stoep tussen deur en tuin. Toen begon een van hen voor zichtig met een sleutel of een loper aan het slot te peutetren. Even later gleed de ene zijde van de deur geruisloos opzij. Meteen knipte de man een flauw lantaarntje aan en terwijl Sven met grote ogen zat toe te kijken, verdwenen de vier mannen als schimmen in het huis. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 2