AXELSE COURANT ,Coen Bot, kom op BEDRIJFS VER GELIJKING. J C. VINK Frankeritig bi, abonnement. Axel WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1957 71e Jaargang No. 89 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEE* E WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, T3l. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK Ideaal voor ieder die brieven schrijft! FIRMA Markt 12 AXEL. REDDER VAN 654 SCHIPBREUKELINGEN. „Hoe Coen Bot 'm dat geleverd heeft is mij een raadsel," zei eens een Urker visser, nadat de reddingboot van Den Helder hem met zijn schuit naar de veilige haven van Het Nieuwediep had gesleept„Ik heb de „Dorus Rijkers" amper in het oog gehad, telkens verdvveen-ie achter de geweldige golven en dan keken wij in een gor dijn van schuim. Als ze vijf minuten later waren gekomen, zou mijn boot te pletter zijn geslagen tegen de zeedijk". Misschien is dat gelukkig einde voor Coen Bot zelf ook een raadsel gebleven. Ach, kon hij, juist omdat hij wist in welk een hel hij zich telkens weer begaf, kon hij zelf nooit met zekerheid zeggen of hij met zijn redding boot behouden zou terugkeren En het was een hel, als de gierende stormwind een stevige bondgenoot vond in de grimmige Gronden, die loerende monsters voor de Noordzeekust, die al zoveel honderden sche pen naar de kelder hebben gejaagd „Als ik geweten had, dat er zulke zeeën konden staan in de Noordzee, dan was ik in IJmuiden blijven liggen," zei de gezagvoer der van de wrak geslagen „Ouderkerk", nadat de schipbreukelingen van deze on fortuinlijke boot veilig en wel aan land ge bracht waren. Was hij bang Neen, een zeeman kent geen vrees, maar als kapitein is hij verantwoordelijk voor al wat schepe lingen en schip, van wal tot wal wedervaart. Ja, Coen Bot wist heel goed in welke woeste elementen die zeeën kunnen ont aarden, maar hij dorst haar te weerstaan en dank zij deze onverschrokkenheid hebben <654 schipbreukielingen de hachelijtkste avon turen overleefd. Talloze herinneringen. Voor Coen Bot is 1948 een jaar, dat tal loze herinneringen oproept 50 jaar ge leden hing hij als een ongelukkige schip breukeling gedurende een vreselijke nacht in het want van een bij Terschelling aan de grond geraakt schip, 48 jaar geleden ver wierf hij zijn eerste medaille, 38 jaar ge leden werd hij benoemd tot schipper van de reddingboot, 35 jaar geleden werd de „Dorus Rijkers" in dienst gesteld, 28 jaar geleden maakte Coen Bot de zware, met succes be kroonde tocht naar de „Shonga die op 17 feburari 1928 bij IJmuiden verging en 23 jaar geleden redde Bot de bemanning van een marinesloep. Onder de schipbreukelingen bevond zich vice-admiraal Bruytel de la Ri- vière, 18 jaar geleden werd wederom een groep militairen gered, 13 jaar geleden 58 Zweden. Ook is het 13 jaar geleden, dat hij in het Oranje Hotel werd opgeslotenEn .tenslotte nu wij ons al deze gebeurtenissen wederom voor de geest halen, gedenken wij ook Bot's laatste optreden en wel bij ge legenheid van de stranding van het Zweedse schip „Lillian", welks 14 opvarenden in de reddingboot konden springen. Op een ruwe dag trokken wij naar het hoge Noorden, regelrecht naar de Helderse zeedijk, daar zouden wij hem vinden, dat 'kon niet missen. Samen zouden wij langs de zeedijk zwalken, samen turen in de richting van de Noorderhaaks, met zijn masten van vastgeklonken schepen, die nooit meer los raken uit de lange grijparmen van Razende Bol en andere belagers van argeloze schepen. Daar zoud enwij Bot wel aan het praten krijgen. Edoch, hij ontbrak op het toneel. „Coen Bot woont tegenwoordig in Oud- Loosdrecht." Coen Bo t vertrokken Coen Bot met een „pijpje bij de kachel in een rustiek land huisje, 40 "km. van de kust Zeker, hij is geen achttien meer, hij geniet van zijn pen sioen en hij 'kan gerust zijn, waar zijn zoon het roer heeft overgenomen. Zo dachten wij, maar afgezakt naar het zuiden vonden wij een Coen Bot, die de slaap niet kan vatten als De Bilt eem kokende zee voorspelt. Dan gaan, zodra het daglicht gloort er gens aan de N,;euwe Dijk de deuren van een garage open, da'n springt een driftige DKW naar buiten met Coen Bot achter het stuur. „Kom op Dit beeld ontloAten wij deze zeeridder als wij tegenover hem zitten in zijn woning met een grote spiegelruit op het zuid-westen. Hier kan Bot zich buiten wanen, als zijn blik over het wijde water van de J.oos- drechtse plassen gaéit, als de golven over het eiland slaan, als de wind door de vrucht bomen zoeft en het riet willig meedeint. En toch houdt hij het daar binnen niet uit. „U zit nu ver van het strand „Toch ben ik niet geïsoleerd, ik heb mijn radio en mijn auto. Hij loopt nog best en hij kent het paadje naar zee al. Want zonder die zee kan ik niet leven, geloof ik. Ja, zee moet hij zien, hoe woester hoe mooier. Zij roept hem van verre „Waar blijf je nou toch Laten wij weer gaan vechten, kom op Bot gaat. Hij kan er uren lopen, zijn wagentje wacht wel. Dat moet het fijne duinzand, dat tussen zuigers en kleppen dringt, maar voor lief nemen. Het is vaak een hele toer de motor weer op gang te brengen, maar dat heeft Bot er voor over het zijn de ruwe elementen, die hem dat leveren en die ikunnen een potje bij hem breken. Bot heeft het mij zelf verteld. „Bot interviewen", staat er met twee woorden op de agenda. De reporter, die op het punt staat deze opdracht uit te voeren, voelt zich allengs als een kind in een speel goedwinkel, als de eigenaar goedig zegt „Zoek nu maar eens uit, wat je hebben wil." Ach, welke daverende dingen moet je no teren en welke kan je overslaan Voor het nageslacht. „Een prachtige medaille heeft u daar „Een geschenk van Koning Gustaaf V van Zweden. Die draag ik het liefst, de andere vind ik wat groot." Ik was indertijd bezig met het maken van aantekeningen over het reddingswerk. Het kon een aardig verhaal worden voor mijn nageslacht. Toevallig kwam ik in Nunspeet in contact met de uitgever Lussenberg (de Librije, Haarlem). Hij sprak over schilde rijen en ik boomde over het reddingswezen. Ik vertelde hem, dat ik regelmatig lezingen hield, waarbij een film over het reddings wezen werd gedraaid. Plotseling vroeg hij mij „Zie je geen kans om een boek 4te schrijven Kijk hier is het, hoe vindt u de illustraties Hier heeft u die boot, waar tegen wij bijna te pletter sloegen." „Die kwajongen". ,,U heeft meer op zee gezeten, dan op het land „Ja, ik was amper 18 toen ik voor het eerst met Dorus Rijkers meeging. „Schip in nood l" riepen ze in_Den Helder. De mannen begaven zich naar de reddingsboten. Ik stond te popelen om mee te gaan, maar ik had geen schijn van kans. Toch wilde ik van de partij zijn, hoe dan ook. Ik sloop naar de boot en kroop er in. Opa Rijkers stond te ketteren, toen hij die „kwajongen" ontdekte. De boot was echter al te water gegleden. „Laat hem maar meegaan," zei mijn vader, „dan heeft-ie meteen zijn bekomst." Opa zwichtte". Er zaten mensen in nood. De jonge Coen kende hun angst, want enkele jaren tevoren had hij zelf schipbreuk geleden. Met vijftig andere ongelukkigen hing hij toen in het want van de „Livadia". „Het was een vrese lijke nacht, bitter koud en niets te eten of te drinken." De „Livadia" was bij Tefschelling gestrand. Coen's vader was met zijn vlet, waarin nog zeven andere zeelieden hadden plaats genomen, naar de plaats van de stran ding getogen. Coen was aan boord geklom men van het in nood verkerende schip om de tros vast te maken. Ze hoopten het vaar tuig met opkomend water vlot te krijgen, maar een plotseling opstekende storm dreef hen nog verder naar de kust. Coen onderscheidde zich voortdurend en toen Opa Rijkers „eervol ontslag" kreeg, w'ilde de Redding Maatschappij Coen tot schipper benoemen. Maar de bemanning voelde daar niets voor. „Hij is de jongste, moet hij Dan maar stemmen. Jan Pijl kreeg er 11 en Coen 10. Maar toen Pijl af scheid nam, kwam Coen aan het roer en de bemanning stemde er prompt mee in hij had zijn sporen verdiend. Bot had reeds 320 mensen van een wisse dood gered, toen de oorlog uitbrak. Na de overrompeling door de Duitsers kwamen er nog 334 bij. Door de vele losgeslagen mijnen was het vooral in de duisternis zeer gevaar lijk op zee. Hij aarzelde echter nimmer, als de plicht hem riep. Maar als je hem vraagt hoe hij het met de Duitsers heeft gehad, wordt hij vurig. De „heren" wilden hem graag ringeloren, maar Bot was de man niet om naar hun pijpen te dansen, laat staan dat hij van zijn hart een moordkuil wenste te maken. Er deden zich verschillende inci denten voor, ja, het kwam zelfs zover, dat de bezetters hem dwongen dag en nacht aan boord van de „Dorus Rijkers" te blijven. Maanden lang hielden zij dat getreiter vol. Gearresteerd. Het gevaar van losgeslagen mijnen en de grimmige Gronden viel niet te onderschatten, maar erger was het verraad, dat met de vijancJ samenheulende landgenoten jegens onze zeeheld pleegden reeds spoedig na de bezetting wias Bot spionnage-diensten gaan verrichten. Hij verschafte de geallieer den inlichtingen inzake de ligging van de mijnenvelden en voorts rapporteerde hij de plaats van de geschuts-opstellingen rond Den Helder. In 1943 werd hij evenals bur gemeester Ritmeester, die ook door de Duit sers van spionnage werd verdacht, gearres teerd en naar Scheveningen overgebracht. Zes maanden lang zat de zeerob tussen de grauwe muren van een enge cel, waar de „nieuwe cultuurdragers" hem de hun ge liefde discipline trachtten te leren. Eens opende een Duitser zijn celdeur met de woorden „Heraus, nou ga je er aan, wij hebben bewijzen gevonden „Ja, hier is het ook mooi", vervolgt hij, als wij de schoonheid van zijn nieuw domein roemen. „Als het stormt vliegt het stuifwater tegen de ruiten." „En zomerdag „Dan zit ik op mijn motorjacht, hier kun je alle kanten uit. Je komt maar eens aan waaien." Dat doen wij graag, al is het alleen maar om het tevreden gezicht te zien van een door weer en wind geharde zeeman, die gelukkig is, zodra hij het roer weer met zijn stevige knuisten kan omklemmen Wat is bedrijfsvergelijking Zich aan een ander spiegelen of zich met een ander meten, is iets wat de mens van nature gaarne doet. Weet men hierbij de juiste houding te kiezen, dan kan dit ver gelijken in veel gevallen zelfs een goede methode vormen om te leren en verder te komen. In het zakenleven is het precies zo. Zijn eigen bedrijf toetsen aan dat van collega's, gegevens van het eigen bedrijf ver gelijken met die van anderen, kan er in be langrijke mate toe bijdragen de winstkansen van de eigen onderneming te vergroten. Iedere middenstander doet in een of an der vorm aan bedrijfsvergelijlking. Als hij langs de etalage van zijn concurrenten loopt, om artikelen en prijzen te bekijken, is dit e'en vorm van bedrijfsvergelijking. Wanneer het echter systematischer en ge regelder gebeurt, wanneer men niet allen af kijkt van de concurrenten, maar met hen als collega's ervaringen en gegevens, die voor de bedrijfsvoering van belang zijn, uitwisselt doet men aan bedrijfsvergelijking in de juiste zin van het woord. Waarom bedrijfsvergelijking Een juiste diagnose van hetgeen in het eigen bedrijf gebeurt is de eerste stap naar verbetering. Bedrijfsvergelijking nu vormt een belangrijk middel bij deze diagnose. Het vaststellen van onvolkomenheden, het op sporen van oorzaken die een ongunstige in vloed op het bedrijf hebben, het verkrijgen van meer inzicht in de gang vart zaken in het eigen bedrijf wordt mogelijk gemaakt door bedrijfsvergelijking. Hoe moet bedrijfsvergelijking worden aangepakt Er zijn verschillende mogelijkheden, zoals 1. Schriftelijke methode. Vele middenstanders is het bekend, en voor degenen bij wie dit niet het geval is, is het zeker nuttig te weten, dat door het Economisch Instituut voor de Middenstand schriftelijke bedrijfsvergelijking wordt toe gepast. Dit instituut verzorgt en publiceert al jaren bedrijfskosten-statistieken tevens publiceert het maandelijks omzetstatistieken. Aan de hand van deze gegevens kan de middenstander nagaan, hoe zijn kostencijfers en zijn omzet liggen ten opzichte van die van anderen. Om aan deze bedrijfsvergelijking mee te doen kunnen middenstanders zich melden bij het Economisch Instituut voor de Midden stand, Badhuisweg 72 te 's-Gravenhage. Ook central); boekhoudbureau's, (die in Nederland voor enige branches bestaan, maken bedrijfsvergelijking mogelijk door vergelijkende overzichten voor de bij hen aangesloten middenstanders te verzorgen. 2. Mondelinge methode. Vooral in Zwitserland en Amerika heeft de mondelinge bedrijfsvergelijking burger recht verkregen. Geleidelijk vindt deze me thode ook in andere landen en in Nederland toepassing. De mondelinge methode moet als het ware groeien. Hierbij kunnen twee stadia worden onderscheiden a. Bedrijfsbezoek. Een klein aantal ondernemers, b.v. zo'n vijf of tien, uit dezelfde branche, met zaken die wat grootte, omzet en assortiment be treft, met elkaar te vergelijken zijn, vormen een groep, die eens in de maand of om de twee maanden bijeen komt teneinde bedrijfs ervaringen uit te wisselen. Voor het vormen van zo'n club is natuurlijk allereerst een voerig van gedachten gewisseld over in- en sfeer van vertrouwen nodig. Bij voorkeur moeten de zaken van de deelnemers daarom niet in eikaars onmiddellijke nabijheid lig gen, zodat alle concurrentievrees kan wor den uitgebannen. De bijeenkomsten vinden bij toerbeurt bij één van de clubleden plaats. Daar bespreekt en becritiseert men eikaars bedrijf, eikaars etalages, de winkelruimte, werkplaats, de producten, enz. Ieder brengt zijn eigen me ning en ervaring naar voren. In een gezamenlijk gesprek wordt een op lossing gezocht voor de aldus naar voren gekomen problemen. De onderlinge critiek en uitwisseling van ervaringen voorkomt of geneest „bedrijfsblindheid", d.i. een toestand die ontstaat wanneer men zich te zeer met het eigen bedrijf bezig houdt, zodat men daarin en daarover niet meer objectief kan oordelen. De collega's zien vaak scherper de onvolkomenheden, omdat zij voldoende af stand nemen van het bedrijf van hun col lega om er zich een objectief oordeel over te kunnen vormen. Het elkaar wijzen op on volkomenheden zal ieder van de clubleden tot voordeel strekken. Twee immers weten meer dan één. b. Uitwisseling van cijfers. Wanneer de vertrouwelijke sfeer tussen de collega's in een club dit toelaat, kan men ook verder gaan en de vergelijking van be- drijfscijfers, d.w.z. cijfers over het omzet- verloop, de omzetsnelheid, onkosten, enz. in de besprekingen betrekken, met het doel, de oorzaken van de afwijking van eigen cijfers met die van collega's op te sporen, waar door meer inzicht in het eigen bedrijf wordt verkregen. Men kan eventueel volstaan met z.g. in dexcijfers, zodat het niet nodig is de boeken open te leggen. Indexcijfers verkrijgt men door b.v. de omzet of een kostenpost in een bepaald jaar basisjaar genoemd op 100 te stellen en dezelfde post in de vol gende jaren uit te drukken in een percentage van de omvang van het basisjaar. Zij ver gemakkelijken in vele gevallen de verge lijking. Van geval tot geval za lmoeten worden bekeken, welke cijfers men het best kan gaan vergelijken. Eventueel kunnen de clubleden het bijhouden van hun boekhouding geza menlijk aan één administratiekantoor op dragen. Dit richt de boekhoudingen van de deelnemende middenstanders dan op zo danige wijze in, dat een zo groot mogelijke vergelijkbaarheid van hun cijfers wordt ver kregen. In Zwitserland heeft de middenstand door uitwisseling van ervaringen goede resultaten bereikt. Men is daar op dit gebied al veel verder dan in ons land. In clubs wordt uit verkoop, voorraad, reclame enz. aan de hand van de nodige cijfers. De administratie van de deelnemers is op bedrijfsvergelijking afgestemd, hetgeen de vergelijkbaarheid van de cijfers sterk ten goede komt. In Nederland zijn pas enkele van deze clubs opgericht. Hun activiteit beperkt zich vooralsnog tot bedrijfsbezoek en de verge lijking van omzetcijfers. Voor de midden standsondernemers in Nederland is er op het gebied van de bedrijfsvergelijking nog veel te doen en nog veel te winnen. Middenstanders die belangstelling hebben voor de oprichting van clubs, zoals hiervoor besproken, kunnen zich wenden tot de Rijks- middenstandsconsulent in hun provincie, die alle gewenste inlichtingen en adviezen kan verstrekken. Voor Zeeland is dit adres A. Korstanje, Herenstraat 27a te Middel burg, telefoon 0 1180-2322. ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement t Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen 11,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Inp «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleinv ^dvertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 1