PHILIPS PHI> AXELSE IMPRESSIE'S. 0! RAAöseL in nijmeqen. XII. CAKE- EN BANKETFABRIEK „UNIVERSELE' EEN RE SPECTABEL AXELS INITIATIEF. FEUILLETON door G. PLANTEMA. UIT ONZE OMGEVING Een paar weken geleden schreef ik wie veel praat" (en veel „schrijft") heeft veel te verant woorden dat het agrarisch karakter van Axel niet lang zo overwegend meer is als voorheen. En wie zou dit kunnen betwisten Wil dat nu zeggen dat ons stedeke nu zowat half om half op de industrie is ingesteld. Of er naar over geschakeld heeft Zo is het ook weer niet Ofschoon op Axels bodem een grroot-industrieel be drijf is verrezen, hetwelk zoal niet het grootste in de provincie, toch zeker naar aard én betekenis ook volgens het arbeidspotentieel wel behoort tot de drie grootste van Zeeland en het grootste in Zeeuwsch- Vlaanderen, is daarmede nog niet bewezen dat we reeds over de schreef zijn en de gezamenlijke in komens verdiend in de industrie b.v, meer zouden bedragen dan die in de landbouw. Ofschoon we al een heel eind deze weg zijn opgegaan is het m.i. aan twijfel onderhevig of we zo ver al zijn Ons huidige gemeentebestuur heeft meermalen ge toond oog te bezitten voor de evolutie die we in dit opzicht doormaken. Waar het door het bevorderen van enkele takken van klein-industrie (waaronder het ook op billijke voorwaarden beschikbaar stellen van fabrieksterrein aan spoor of water), de klein-industrie tegemoet kon treden, heeft het zulks gedaan en bleek het zeker diligent. Daarmede toonde het dan ook begrip te hebben voor de ontwikkeling en aan te voelen hoeveel er ook voor e?n gemeentelijke overheid aan gelegen is dat industrialisatie waar mogelijk bevordert dient te worden en handel, mitsgaders nering en bedrijf rugge steun verdienen. We doelen hierbij op de „spinnerij", de textiel onderneming en de fabricatie van ceramische pro ducten beide laatste in de Ds. Jan Scharpstraat gevestigd geweest. Toen de behoefte zich scheen te doen gevoelen, bleek men van gemeentewege in hoge mate tegemoet komend. Elk die de gang van zaken in dit opzicht gevolgd heeft zal beamen dat onze plaatselijke over heid oog gehad heeft voor richtig beleid. Zodat op vrij aanlokkelijke voorwaarden op de Axelse Sassing terrein voor de beton-fabricage beschikbaar kwam. Voorts verrees ook het gebouw in de Ds. Jan Scharpstraat, hetwelk tegemoet kwam aan de eisen van ruimte en oppervlakte voor het eerst gestelde doel, waarvoor het voor tal van jaren contractueel werd verhuurd. Dat het in deze geheel anders is gelopen dan ver wacht was en de opgedane ervaringen aanvankelijk niet bemoedigend zijn gebleken, is iets waar niemand het over in zijn hoofd zal krijgen het gemeentebestuur een verwijt van te maken. Menselijke berekeningen falen zo dikwerf en ééns te meer werd hier het bewijs geleverd dat het op geen hok of sprong gaat jonge arbeidskrachten om te schakelen tot volwaardige ar beiders (sters) aan weefgetouw of machinerie. In dat opzicht moest Axel nog „school" maken en dat is niet zo maar een werk van één-twee-drie Wie vanuit een landelijk milieu een fabrieksruimte binnentreedt komt in een andere wereld en onder gaat als het ware een metamorphose. En scholing en routine zijn zeker wel eerste voor waarden om in een spinnerij of weverij een behoor lijk loonpeil te bereiken. En wee dergelijke bedrijven, die het zonder personeel moeten stellen, dat absoluut van scholing of routine gespeend is en daardoor een handicap vormt voor derzelve. Het is aan geen twijfel onderhevig alzo, dat de vestiging van klein-industrie in een plaats met kinder ziekten te worstelen heeft. En hoeveel te funester moest dit zijn voor een e- drijf als de „Eerste Zeeuwsch-Vlaamse Vlasspinnerij" 28) Meteen stapte hij naar binnen, gevolgd door zijn recherchers. Niet echter door Ohlquist en Verhagen, want zodra Broekman had gebeld, was Sven, gevolgd door de verbaasde Ernst, de Kerktrappen afgegaan naar de Ganzenhcuvel, waar de benedenkant van het huis was. Zij konden onmiddellijk nagaan, welke deur ongeveer recht achter die aan het Stevenskerk hof lag. Zij zagen een brede, dubbele deur, die een pakhuis afsloot. Een firmanaam ontbrak. De deur was dicht, maar even nadat Rika met de stok boven voor de dag was gekomen bij de bovendeur, be merkten zij, dat op de benedenverdieping een lamp werd aangeknipt. Ineens scheen electrisch licht door een reet in de dubbele deuren en een ruitje van mat-] glas werd verlicht. Sven en Ernst wisten niet, hoe de gebeurtenissen boven verliepen. In spanning stonden zij op wachtj bij de uitgang der benedenruimte, maar voorlopig, zagen zij niets dan het lichtschijnsel. Uit niets viel verder te bemerken, dat zich mensen achter de dichte deuren bevonden. Maar plotseling klapten de dubbele] deuren naar de binnenkant open. Meteen daarop hoor den zij zwaar motorgeronk en voordat zij naderbij hadden kunnen komen, reed een kleine vrachtauto naar buiten. Achter de cabine, waarin zij vaag een] bestuurder zagen zitten, was een korte laadbak, die overdekt was met een ^uif van zeildoek. De wagen] kwam met enige vaart voor de lag, maar waarin honderdduizenden als kapitaal geïnvesteerd waren en nu niet bepaald als „klein-industrie" was opgezet Maar als op elke regel zijn er gelukkig uitzonde ringen. Koek en cake uit onze streek. Reeds gedurende een viertal jaren is de bakkerij v.h. P. J. Scheele Zn. gevestigd destijds in de Nieuwstraat, omgezet in een bedrijf dat zich specia liseert op de engros-afzet van cake en banket. Aanvankelijk kon de bakkerij voorzien in het vol doen aan de behoeften. Zoals alle begin moeilijk is, was het ook hier. De opzet was op bescheiden basis gefundeerd en het was het jongste lid. der firma, die zich eerst bepaalde tot het rayon Zeeuwsch-Vlaan deren om vervolgens verschillende provinciale gros siers in Goes, Middelburg en Vlissingen in te schakelen in zijn afzetgebied. Natuurlijk was één der eerste voorwaarden voor de uitbreiding en opvoering van de omzet het fabriceren van kwalitatief hoogstaande producten. Ieder nu, die enigszins op de hooogte is v^n het zakenleven van onze tijd weet ook dat de eisen van het publiek zeer hoog zijn. Dit verschijnsel schijnt inhaerent te zijn aan onze dagen en wie slagen wil, dient meer dan ooit te voldoen aan de hoogste eisen of moet in zijn zaak of bedrijf de service weten te perfectioneren tot een maximum. En zo gold het hier de productie van smakelijk gebak, dat in de vorm van cake of banket zijn weg zou moeten vinden «aar koning klant, voldoende aan de verwende smaak van de consument en door zijn samenstelling eveneens een waarborg biedend voor duurzaamheid. Zo betraden we op een rustig tijdstip het bedrijf, dat thans sedert 18 februari j.l. verplaatst werd naar het hierboven reeds genoemde perceel in de Ds. Jan Scharpstraat, waar tot heden toe geen continu-werk wordt verricht. In deze doodlopende straat heerste de rust van de vrije zaterdagnamiddag. De betrekkelijk grote ruimte van het rechthoekige gebouw, waar licht en lucht allerwege toegang vinden leverde een beeld van buitengewone orde en zinde lijkheid. Die wel een eerste voorwaarde zijn voor een bedrijf dat op de productie van voor de consumptie bestemde artikelen werd ingericht. Zindelijkheid en hygiëne vóór alles 1 Honderden voor de verzending gereed staande blik ken dozen gevuld met banket en cake waren keurig gerangschikt en met grote zorg verpakt in het midden van de werkruimte zowel als langs de zijmuren ge stapeld en leverden het bewijs dat hier inderdaad gewerkt wordt. Trouwens dit werd op genoegzame wijze gedemon streerd in deze volledig machinaal gedreven onder neming die we gerust als een model-inrichting mogen betitelen. De bezichtiging dezer onmisbare artikelen, van zo vitaal belang voor de productie van cake en banket was uiteraard het belangwekkendste onderdeel van ons bezoek. Een koekjesvorm-machine berekend op een capa citeit van 60 kg. per uur gaf ons een indruk van de mogelijkheden, die ook hier de techniek heeft ver wezenlijkt. De vormen worden leeg ingeschoven en komen gevuld uit de machine waarna ze regelrecht op een plaat de oven ingaan. Deze oven met drie bakruimten, die elke tien mi nuten opnieuw kunnen worden gevuld is van des ochtends 8 uur tot des namidags 5 uur in bedrijf en alzo op een beduidende productie berekend. Deze driedelige oven wordt met gas gedreven en als deze op temperatuur is kan met een minimum verbruik in de ■malle straat moest worden geremd om de bocht te nemen. Van die gelegenheid maakte inspecteur Ohl quist handig gebruik. Met een verbluft gezicht keek Ernst Verhagen toe, hoe zijn zwager zich aan de klep van de laadbak vastgreep en juist toen de vrachtauto meer snelheid kreeg, zwaaide Sven zich over de rand, daardoor uit het gezicht verdwijnend. De advocaat kreeg geen schijn van kans om dit kunststukje r.a te doen, want de vrachtwagen reed onmiddellijk daarop pijlsnel weg en binnen enkele ogenblikken was het voertuig de Hezelstraat ingereden, de kant van de Korenbeurs op, dus naar de benedenstad. Verahgen kwam pas hele maal bij z'n positieven, toen iemand hijgend naast hem stond. „eHbt U ze gezien Het was inspecteur Broek man, die deze vraag stelde. „Ze zijn met een vrachtauto weggereden," ant woordde Ernst. „En inspekteur Ohlquist is in de laadbak gekropen." „Dan zijn ze dus toch niet helemaal ontsnapt," I merkte de Nijmeegse politieman op. „Komaan, dan |gaan wij nu op ons gemak dit huis eens doorzoeken." Samen gingen zij naar binnen en kwamen in éen r pakhuis, bestaande uit een vierkante ruimte, waar Slangs de wanden kisten stonden. In het midden was een lege plek, maar olievlekken wezen uit, dat hier de vrachtauto had gestaan, waarmee de onbekenden waren weggereden. Achter de pakhuisruimte vonden zij een gangetje, waarop een trap uitkwam. Langs deze trap was Broekman naar beneden gekomen. Het gangetje liet nog twee deuren zien. De ene gaf toe gang tot een klein kantoor, waarin twee tafeltjes stonden, een met een schrijfmachine er op en het andere met een paar oude kranten bedekt. Hier was verder niets. f"e'vinden dan een paar correspondentie- t mappen van cf? firma Simons, een klein expeditie bedrijf, wadraMn het pakhuis toebehoorde, evenals k waarschijnlijk de vrachtauto. De andere deur bracht hen op een klein portaaltje worden volstaan. Economie speelt n.l. ook bij deze klein-industrie een even grote rol als in welk ander bedrijf. Onder de tientallen soorten koekjes die hier wor den gefabriceerd uit de allerbeste grondstoffen van eigen bodem, is de cake wel de meest verlangde soort en deze vormt dan ook ongeveer 80% van de totaal-productie. Voor de vertegenwoordigers die het land bereizen één beneden en één boven de grote rivieren is het prettig met een assortiment van artikelen te kun nen werken. Dit is voor de verkoop veel aantrekke lijker. En zo werden ons in verband daarmede nog gedemonstreerd een spuit- .alsmede een chhocolade- glaceermachine. Ook deze laatste is een bijzonder economisch werkend onderdeel dezer plaatselijke klein- industrie, dat zich automatisch op een bepaalde be reikte temperatuur uitschakelt. Op een 9 meter lange band worden de met chocolade geglaceerde koekjes na de bewerking ter verpakking of verdere verzorging vertransporteerd. Halverwege deze band worden de geglaceerde koekjes automatisch door een vernuftig aangebrachte ventilator gekoeld, zodat ze aan het einde van de band door de aldaar werkzame meisjes verder kunnen wórden verzorgd tot hun definitieve bestemming. Door kwaliteit steeg) kwantiteit. Hierboven maakten we reeds melding van het stij gende debiet van Axels eerste cake- en banketfabriek „Universele", dat sinds de stichting, na vier jaren tijds, verveelvoudigde. Op het kantoor gelegen aan de achterzijde van het gebouw zagen we een duidelijke kaart van Nederland, waarop alle plaatsen waar men grossiers en afnemers aantreft, zag aangegeven. Dit aantal beloopt thans enige honderden. Grossiers vindt men nu buiten Zeeland te Breda, Tilburg, Eindhoven en Den Bosch (voor Noord-Brabant) Venlo, Bruns- sum en Maastricht (voor Limburg) Nijmegen, Arn hem, Zutfen, Veenendaal en Utrecht en in Zuid- Holand te Gouda, Leiden, Rotterdam, Dordrecht en Den Haag, terwijl ook in Haarlem reeds een afnemer der producten van „Universele" is gevestigd. Gezien de snelle en voortdurende uitbreiding der clientèle zal dit najaar het personeel tot 12 man worden uitgebreid en eerlang wellicht dienen te worden verdubbeld. Door diverse andere machine's, die onmisbaar zijn wegens de stijgende productie zal men trachten te voldoen aan de steeds wassende stroom van orders. Een tweetal vertegenwoordigers is permanent op reis, én door de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg en één voor het boven de rivieren ge legen gebied van ons land. De verzending geschiedt grotendeels per Neder landse Spoorwegen, behalve naar Rotterdam, Den Haag' en Leiden, die door een Zeeuwsch-Vlaamse expeditie-onderneming worden bediend. „Denkt U in de toekomst dit afzetgebied in ons land nog belangrijk uit te kunnen breiden vroegen we de heer Scheele. „Ongetwijfeld En indien mogelijk zullen we ons ook toeleggen op de export. Maar dat is momenteel nog toekomstmuziek, ofschoon we dit niet uit het oog verliezen en ernstig met die mogelijkheid rekenen", zo luidde het antwoord. Het gebak van „Universele" is dan ook van superieure kwaliteit. „Proeven is behoeven". De naam die deze klein-industrie draagt blijkt onder een gunstig gesternte te zijn gekozen. „Universele" het betekent algemeen, alles omvattend. En inderdaad, het gaat die richting uit. Het afzet gebied breidt zich van dag tot dag uitDe zomertijd is niet het meest geëigende seizoen voor dit soort consumptie-artikelen. Desondanks zijn orders van 200 blikken cake en banket (ieder plm. 3' kg. wegende) voor één firma geen zeldzaamheid. Wie deze zomer in vacantietijd aan eigen land de voorkeur geeft om te toeren, kan in Limburg, op uv en daarachter zagen zij een houten trap, die naar een kelder leidde. Inspekteur Broekman, Ernst Verhagen en een rechercheur gingen de trap af en kwamen, terecht in een kleine kelder, die niets liet zien dan vier stenen muren, die eens gewit waren geweest, maar nu grauw zagen van spinrag en vuil. Een zwakke electrische lamp hing aan de zoldering, waar door de kelder spaarzaam werd verlicht. „Nou," bromde inspekteur Broekman, „veel valt hier niet te zien." Mr. Ernst Verhagen was langs de muren gelopen. Hij had een zaklantaarn in de hand en daarmede verlichtte hij de vloer. „Eigenaardig, dat ik hier voetstappen ontdek, die naar deze muur lopen," kondigde hij aan. „Er is toch geen deur te zien. Wat kan men er mee voor hebben, naar deze muur te gaan en dan terug Op de vuile grond waren de afdrukken van schoe nen duidelijk te zien. Het leek wel, of er doo rde kelder van de trap naar de wand een smal pad liep, ge vormd door schoenafdrukken, waarvan de punten naar beide kanten wezen. Vlak bij de muur waren zij nog te zien. De inspekteur en de rechercheur bestudeerden de muur met argusogen. Zij speqrden laar afdrrukken van handen, die onmiddellijk op de groezelige opper vlakte zichtbaar zouden moeten zijn. Er was een plekje, dat vettig glom. Broekman zette daar zijn duim op en begon te duwen. Merkwaardig was het resultaat. Het glimmende plekje gaf een tikje mee en vlak er naast sprong met een klik een stukje muur naar binnen. Daar vertoonde zich heel duidelijk een sleutelgat. De rechercheur haalde dadelijk een loper te voorschijn en probeerde die. Even bleef het zonder resultaat, maar toen hij wat wrikte, pakte de loper ineens en met een lichte tik sprong een slot open, terwijl meteen een gedeelte van de muur wat naar achteren ging. Zij bemerkten, dat een deur open was de Veluwe of in de grote Zuid-Hollandse steden tc Axels koekje of cake bekomen. De kwaliteit, we zeiden het reeds, is boven alle Ij En de stijgende omzet het beste bewijs dat de prodn ÜH ten allerwege in de smaak vallen. De prijs is bovi dien billijk. Kortom, de productie Universeel. Allesomvattend 'tG. 2. 3. 4. 5. 6. GEMEENTERAADSVERGADERING. Dinsdagavond te 7 uur komt de Axelse gemeenl raad in openbare vergadering ten raadhuize bijen voor de behandeling van de volgende agenda 1. Notulen. Ingekomen stukken en mededelingen. Voorstel op het verzoek van de heer J. L, Maris om eervol ontslag als gemeente-secretaii en ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Voorstel op de circulaire van Gedeputeerd Staten, inzake de bezoldigingsregelingen voor secretarissen en ontvangers der gemeenten. Voorstel op het schrijven van Gedeputeerd Staten, naar aanleiding van een rondschrijvs van de Minister van Binnenlandse Zaken, inzake de looncompensatie in verband met 4 huurverhoging per 1 augustus 1957, ten t* hoeve van de secretarissen, ontvangers en ar., tenaren van de Burgerlijke Stand in Zeeland Voorstel op de circulaire van de Minister vi Binnenlandse Zaken c.a„ inzake looncomppet sa(tie in verband met de huurverhoging 1 augustus 1957 voor het personeel der 1; publiekrechtelijke lichamen en een nader voor schrift met betrekking tot de verhoging van 4 kindertoelage. Voorstel tot wijziging van de kindertoelage-va ordening. Voorstel op het verzoek van de Vereniging t« instandhouding ener Fröbelschool te Axel, oc gelden beschikbaar te stellen voor aanschaffin; van ontwikkelingsmateriaal. Voorstel op de ingekomen verzoeken om eet tegemoetkoming in de vervoerskosten voor schoolbezoek, ingevolge artikel 13 der L.O.-wel Aanbieding van de gemeente- en andere be grotingen dienst 1958. Mededelingen Naar aanleiding van door verschillende raadslede! gestelde vragen in de laatste raadsvergadering wordt doör B. en W. het volgende medegedeeld Aan de heer Hamelink inzake de aanleg van een wandelpad langs de Kanaalkade als verlenging van het tegelpad langs de Kinderdijk aan de zijde van 4 Kleine Kreek, dat» dit de volle aandacht heeft bij dt onderhandelingen met de Rijkswaterstaat. Aan de heer Oggel om banken te plaatsen aan it Zuidsingel dat bij de afwerking van deze weg ook hieraan aandacht zal worden besteed. Op de l mene begraafplaats zullen, wanneer daarvoor materiaa: aanwezig is, ook enige banken geplaatst worden. 8. 9. 10. gegaan en inspekteur Broekman bedacht zich geen seconde. Zij kwamen in een duistere ruimte, waar rde zak lantaarns goede diensten konden bewijzen. Het va. een kil vertrekje met grauwe muren en geen spoor van een voorwerp. Maar in de achterwand was een houten deur. Inspekteur Broekman legde zijn hand op de klink en drukte die neer. De deur ging open ci hij ging, gevolgd door de beide anderen, een gr binnen. In de andere wand van die gang zagen een drietal nieuwe deuren. „Kijk eens aan, dat is een complete ondergrondse behuizing," merkte de Nijmeegse inspekteur op. ,.Di! is allemaal uitgegraven onder het Stevenskerkhof. Ei daarvan hebben wij nooit iets geweten 1" Zij stonden even naar de drie deuren te kijken Het was hier doodstil. Maar .plotseling schrokken zij van een vreemd geluid. Het was, of in een van de kamers, die zich achter de deuren moesten bevinden een mens een diepe zucht had geslaakt „Brink, jij blijft hier op post, zodat er niemand door deze deur kan verdwijnen," beval inspekteur Broekman op gedempte toon. De rechercheur knikte en trok een revolver uit zijn jaszak. Ernst Verhagen had in de gang nog eens rondgekeken en nu zag hij een lichtschakelaar. Hij stapte er op af, draaide het knopje om en meteen straalde van het plafond een helder licht uit drie sterke lampen. Zij ontdekten dat de gang niet zo verwaarloosd was als de kelder. De wanden waren bekleed met hout, dat keurig in de verf zat. De vloer was bedekt met linoleum en het plafond bestond uit bruin geschilderde gladde steen. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 2