AXELSE COURANT Opstand in Warschau 1 TERLENKA PANTALONS 1 4 1 ketter Set ^jfj I 1 ff i I u 4 4 lyedcitfs KLEDING (^j|| 8 4 4 4 4 4 1 1 1 1 1 I 4 1 4 If NYLONS Ift' I 'tyt&'Xicr'kj&é&k/1 |Lw A 1 1 1 1 1 WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1957 71e Jaargang No. 87 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEE1 E WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, T3l. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK ONREGELMATIG, maar steeds VOL AANTREKKELIJKE AANBIEDINGEN verschijnt gratis en huis aan huis in de gemeenten AXEL, ZUIDDORPE, KOEWACHT, OVERSLAG, SINT JANSTEEN, ZAAMSLAG, SLUISKIL, WESTDORPE EN SAS VAN GENT dit SPECIALE VOOR HET EERST IN WARSCHAU ZELF GROOTSCHEEPS HERDACHT. In Warschau is voor het eerst sinds de oorlog een grootse herdenking van de op stand van 1944 gehouden. Het vorige jaar waren er slechts kleine plaatselijke herden kingsplechtigheden toegestaan, maar dit jaar hadden duizenden zich verzameld bij het graf van de onbekende soldaat. Het relaas van de strijd, die het ondergrondse leger in Warschau voerde en de mee dogenloze vernietiging hiervan door de Duitsers, terwijl een aanzienlijke strijdmacht van het Rode Leger uit de buitenwijken van de hoofdstad toekeek, zullen samen met het woord „Katyn steeds een gevloekte plaats innemen op een der zwartste blad zijden van de were'dgeschiedcnis. Want als in Europa een „Stad van Leed" moet worden aangewezen, als ooit ergens is gevochten, gemarteld en wreedheid gepleegd op ondenkbare schaal, dan is het Warschau. En men denke niet, dat het Poolse volk deze eindeloze en ontzettende folteringen slechts lijdzaam over zich heeft laten komen. Er is een nimmer te stuiten verzet geweest, dat buiten ontelbare kleine en grote vormen van verweer, culmineert in het grandioze hoogtepuntDe opstand van Warschau in 1944. En het moet met grote schaamte worden geconstateerd, dat door het opzettelijke dralen van de Russen, dit weergaloze heldendom tot niets anders heeft geleid dan tot een vreselijk bloedbad en vernietiging van de stad. in 1944, die de wereld verbaasd deed staan. Toen de beslissende dag naderde be schikte generaal Bor-Komorowski over een 35.000 frontsoldaten en 7000 man hulp troepen. Hiervan waren 20.000 man ge wapend, hoofdzakelijk met geweren en lichte machinegeweren. De laatste helft van juli 1944 werd jde Nazi-terreur in Warschau verscherpt, ver moedelijk uit vrees dat de Polen in de stad de naderende Russen zouden helpen. Er barstten golven van deportatie's, moorden op gevangenen en massa-executie's los. En enkele dagen voor de opstand ontdekten de Duitsers ongelukkigerwijze een ondergronds arsenaal van 40.000 granaten. Warschau vocht alleen en heeft dat steeds gedaan sindsj het begin van de tweede wereldoorlog. Op 8 september 1939 bereik ten de eerste Duitse tanlks de voorsteden van Warschau. Het was een patrouille van drie lichte tanks. Geen van deze verlieten de stad weer. Maai op dat ogenblik realiseerde Warschau zich de nabijheid en de ernstige werkelijkheid van het gevaar. Gedurende drie wéken werd de stad gebombardeerd. Bommen vielen, soldaten, vrouwen en kin deren stierven De Poolse hoofdstad capituleerde na een strijd van 27 dagen, toen ammunitie, water en voedselvoorraden opgebruikt waren. Toen kwam de bezetting van de stad. Maar het was geen gemakkelijke bezetting voor de vijand. Het yechten ging door, zonder pauze. Het thuisleger. Onmiddellijk na de catastrophe van Polen in 1939, werd een ondergronds verzetleger geformeerd uit soldaten, die hadden weten te ontkomen aan de Duitse en de Russische krijgsgevangenschap. Het werd in de loop der jaren aangevuld met vrijwilligers van alle rang en stand. Het was een onder grondse beweging zoals er geen tweede te vinden was. Aan het hoofd van het thuisleger stond generaal Grot-Rowecki, die echter door de Duitsers werd gearresteerd en in een van de Duitse concentratiekampen geliquideerd. Zijn plaats werd ingenomen door generaal Bor-Komorowski, die ook de opstand van Warschau leidde. Dit verzetsleger onder nam aanvallen tegen Duitse legertranspor- ten, spoorweg'knooppunten, Gestapo-posten enz. Maar het grandioze hoogtepunt van dit thuisleger, was de opstand van Warschau '4 '4 I '4 I C«BCX« mmgKymmsmmamammmEmmaa ukdZ '4 n KfOKMOMW De opstand. „Storm" was het wachtwoord, dat de Poolse strijdgeest deed ontvlammen. Het uitspreken hiervan, betekende dat het uur van handelen was geslagen. Op 1 augustus 1944 des namiddags 5 uur brak de opstand uit. Het was een heroïsche strijd van de ganse stad tegen haar gehate bezetters, een strijd op leven en dood, een verweer dat uniek is in de wereldgeschiedenis, waarin niet alleen de mannen, maar ook vrouwen en kinderen waren betrokken. De Polen stuiten terstond op het verzet van vijf Duitse divisies, aangevoerd door generaal Stahl en oberaruppenführer von den Bach. De Duitsers vroegen bijna direct om versterkingen en ontvingen weldra de steun van de Herman Göring Divisie, die in ijltempo uit Italië naar Warschau werd ge stuurd en verder van de Totenkopf Divisie uit Roemenië en de S.S. Divisie Viking. Op de vierde van de 63 dagen en nachten die een brandende hel gelijk waren, zond generaal Bor-Komorowski per radio het vol gende bericht naar Londen ,,V\7ij zijn met de Duitsers in de gehele binnenstad van Warschau in een hevige strijd gewikkeld. Wij hebben een deel van hun troepen verslagen met behulp van wa pens. die we op de vijand hebben veroverd, maar wij hebben moeilijkheden met munitie- voorziening. Het is uiterst noodzakelijk, dat munitie en wapens in grote hoeveelheden boven Warschau worden afgeworpen. Er is geen luchtafweergeschut De dagen. Een bericht gedateerd 10 augustus luidde „De omstandigheden waaronder wij strij den zijn als vc^g?!': Wij hebben van LI slechts een geringe bevoorrading uit de lucht ontvangen. Aan het Duits-Russische front rust sedert de derde augustusDe sol daten en de bevolking van de hoofdstad zien tevergeefs op naar de hemel, 'n afwachting van geallieerde hulp. Zij zien slechts Duitse vliegtuigen tegen de achtergrond van de rook Zonder munitie en terwijl de vijand bombardeert is ons verzet gedoemd over enkele dagen ineei. te storten." Op 11 augustus het volgende „Duitse aanvallen, vergezeld van artille rievuur uit pantsertreinen, vuur van mor tieren, granaatwerpers en anti-tankgeschut. Enorme, overstelpende macht van vijande lijk vuur Op 12 augustus „Vandaag trachtte de vijand onze troepen in de sector van de oude stad te vernietigen. De toestand was ernstig. Doelen wisselen vele malen van bezitter. Overweldigend artillerievuur. Toen de avond viel hadden wij, dank zij onze tegenaanvallen, de situatie in handen. Indien geen nieuwe voorraden munitie ter beschikking worden gesteld, zal onze toestand uitermate ernstig worden. Aan de Sowjet-zijde duurt de rust voort. Grote verliezen aan mensen. Grote vernieling." En op de 13e augustus „Bij de aanval van het zuiden uit op de oude stad maakte de vijand gebruik van een nieuw wapen vuur uit een kanonneer boot, die op de Weichsel verscheen. De troe pen in de centrale sector waren, dank zij de voorraden, die in de loop van de nacht waren neergelaten, in staat een offensieve actie uit te voeren ,die er op gericht was enige der vijandelijke afdelingen, die de oude stad aanvielen te binden De vijand verloor vele tanks en artillerie-materiaal. Strijdend Warschau richt zich tot de held haftige vliegers met de woorden van dank baarheid en waardering. Wij buigen het hoofd voor de bemanningen, die hun leven hebben geofferd Meedogenloze strijd. De Duitsers wierpen Goliath-tanks met dynamiet geladen, in de strijd, het zwaarste type geschut en luchttorpedo's. Vlak over de daken vliegend bombardeerde de .Luft waffe" huis na huis. Het leven in Warschau verhuisde van het puin der huizen naar de kelders en riolen. Augustus verstreek en onder meedogenloze strijd begon september. De vierde september zag de vernieling van de electrische centrale en waterleiding. In het donker ging de strijd verder, ondanks het ontbreken van water en het groeiende tekort aan voedsel. De toevoer uit Italië die ten 4 i '4 '4 f '4 f 'koste van ontzaggelijke offers door Britse, Zuid-Afrikaanse en Poolse vliegers naar Warschau werd gebracht, kon zelfs niet voor een klein gedeelte in de behoeften voorzien. Warschau vocht 63 lange dagen, totdat haar straten gloeiende vlampijpen waren ge worden in ravijnen van puin en haar parken en pleinen waren herschapen in kerkhoven. Warschau beefde van verschrikking te midden van staal, bloed en puin Warschau vocht totdat ruim 200.000 Poolse mannen, vrouwen en kinderen het slachtoffer waren geworden van oorlogsgeweld, van Duitse represailles, besmettelijke gekten, honger en dorst. En het moet met schaamte worden ge constateerd, dat door het opzettelijk dralen der Russen dit weegaloze heldendom tot niets anders heeft geleid dan tot een vrese lijk bloedbad en vernietiging der stad. Want terwijl dit alles geschiedde stond het Rus sische leger stil bij de voorsteden van War schau. Laatste boodschap. Eén van de laatste radio-boodschappen afkomstig uit Warschau was de volgende „Dit is de naakte waarheid. Wij werden slechter behandeld dan Hitiers satellieten, slechter dan Italië, Roemenië en Finland. Moge God, die rechtvaardig is, oordelen over het verschrikkelijke onrecht, dat de Poolse natie heeft geleden en moge Hij allen die daaraan schuldig zijn, dienoverecrJkom- stig straffen. LIw helden zijn de soldaten, wier enige wapens t^oen tanks, vliegtuigen cn kanon nen, hun revolvers en met benzine gevulde flessen waren. Uw helden zijn de vrouwen, die gewonden verpleegden en die onder hevig vuur be richten overbrachten, die in door bombarde menten beschadigde ke'ders eten kookten om kinderen en volwassenen te voeden, die de stervenden opbeurden en hun laatste ogenblikken verzachten. Uw helden zijn de kinderen, die rustig bleven spelen, temidden der rokende puin hopen. Het zijn de mensen van Warschau. Een volk, dat zulk een alzijdige helden moed kan opbrengen, is onsterfelijk. Want door hun dood hebben zijn strijders over wonnen en de levenden zullen verder strijden en overwinnen en opnieuw het bewijs leve ren dat Polen leeft, wanneer de Polen leven. De bloem van wat aan jeugd in Polen restte, was uitgeroeid door Duitse kanonnen, in bondgenootschap met Russische slapheid. Toen de opstand tegen de -Duitsers beaon, woonden er een millioen mensen in War schau, of beter rekten daar hun bestaan. Een vierde van dit aantal sneuvelden of werden gekwetst of moesten als vermist op gegeven worden ten tijde van de capitulatie. Ongeveer 350.000 mensen uit Warschau werden met geweld geëvacueerd, merendeels naar Duitsland, waar hun slavenarbeid of foltering en afslachting wachtte. Toen de Russen eindelijk, in januari 1945, de stad binnentrokken, vonden zij er slechts dood en vernieling. Dit was het afschuwelijke einde van de strijd van een onverschrokken volk voor zijn hoofdstad. ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS8 cent per m.m. Bi] contracten belangrijke reductie, «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleiiu. idvertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra ECLAME-BLAD V H V CJ5 V Sc n 4 19 V w WK w K B K B v? V 8 V 4 A X A 1

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 1