Coffeirvehoudende genotmiddelen. Het Sultanaat Oman. FILMNIEUWS THE GOLD RUSH. Het moet, zowel voor de filmliefhebber, als voor de meer argeloze bioscoopbezoeker, prettig nieuws betekenen, dat Charlie Chaplins fameuze film „The Gold Rush", weer opnieuw in roulatie wordt gebracht. De belangstelling voor het oeuvre van Chaplin is onverflauwd gebleven. Ook „City Lights" en „Mo dern Times" bleken na enkele decennia's het publiek nog steeds, of opnieuw te boeien. Thans zullen dan nieuwe generaties van bioscoop bezoekers in de gelegenheid zijn kennis te maken met „The Gold Rush", de ouderen zullen opnieuw hun vreugde kunnen beleven aan dit werk, dat in 1925 voor de eerste maal vertoond werd. De nieuwe versie van deze film is echter niet ge heel gelijk aan de zwijgende film van ruim dertig jaar geleden. Onder Chaplins toezicht werd de film opnieuw bewerkt. Het belangrijkste verschil is wel dat deze stomme film thans voorzien is van een ge luidsband. Ter vervanging van de vroegere tussen titels, spreekt Chaplin zelf een bijzonder spiritueel commentaar bij de verschillende scènes, dat door hem zelf geschreven is. Chaplins commentaar is enigszins in de stijl van de explicateurs van het zwijgende tijdvak. Zo zullen zij dan weer tot leven komen voor de bioscoopbezoekers, die onvergetelijke scènes, die „The Gold Rush" tot een van Chaplins meest populaire meesterwerken maakten. Deze film loopt deze week in „Het Centrum" en wij zouden u willen aanraden ga hem zien, of anders ga hem terug zien. Laat uw bezoek niet van het weer afhangen. BLOED IN DE ZON. (Run fort the Sun) Een meedogenloze mensenjacht in een zinderend oer woud onder een bloedwarme zon vormt meer dan een derde deel van deze nieuwe film van de Engelse regisseur Roy Boulting, die hij vervaardigde naar een roman van Richard Connell, „Run for the Sun". De achtervolgden zijn een Amerikaans schrijver en een journaliste van een groot weekblad, die ergens in de jungle van Mexico achterna gezeten worden door twee Nazi-oorlogsmisdadigers met een stel ge vaarlijke bloedhonden. In het genre avonturenfilms is dit een klasse-product en menigeen zal aan het slot van deze film het zweet in de handen staan vanwege de beklemmende spanning die de toeschouwer boeit en meesleept in de handeling. Liefhebbers van een sterke, adembenemende speel film maken wij er op attent dat zij deze week met „Bloed in de zon" in onze plaatselijke bioscoop best aan hun trek zullen komen. WEGVERBETERINGEN. In Zeeuwsch-Vlaanderen, op Schouwen- Duiveland en in de weg Bergen op Zoom—'Korteven. De A.N.W.B. meldt dat op 14 augustus a.s. door de Rijkswaterstaat zal worden aan besteed de verbetering van de bochtige weg langs het zijkanaal van het kanaal Terneu- zenGent in de richting Axel. De bochten in dit weggedeelte, dat ligt tussen Sluiskil en Axelse Sassing, zullen worden recht getrok ken, terwijl de rijbaan zal worden verbreed en voorzien van twee vrijliggende rijwiel paden. De A.N.W.B. tekent hierbij aan, dat de verbetering van dit 2 km lange wegge deelte van groot belang is, omdat het een belangrijke schakel vormt in de verbinding tussen Oost en West Zeeuwsch-Vlaanderen, Verder zal de Provinciale Waterstaat van Zeeland op 9 augustus aanbesteden de ver dere modernisering van de provinciale weg k' van Zierikzee naar Renesse, namelijk het gedeelte tussen de haven van Kerkwerve en Noordwelle. Dit 7^ km lange wegge deelte verkeert thans in zeer slechte staat, is 5]/2 meter breed en heeft aan één zijde een smal rijwielpad dat dicht bij de rijbaan ligt. Volgens de A.N.W.B. ligt het in de bedoeling dat de rijbaan tot 6 meter ver breed zal worden, dat aan weerszijden kant stroken van 50 cm. zullen worden aangelegd en dat het rijwielpad verlegd zal worden en verbreed tot 2,70 meter. Voorts zal het ver loop van de weg worden verbeterd. Het ge deelte j^erooskerkeNoordwelle krijgt een asfaltverharding, doch het gedeelte tot Se- roo^kerke behoudt een klinkerverharding. Een gedeelte van 2 km, direct na Zierikzee is kortgeleden geheel herzien. De A.N.W.B. meldt voorts dat gisteren door de Provinciale Waterstaat van Noord- Brabant is aanbesteed de verbetering van een 2 km. lang gedeelte van de weg tussen Bergen op Zoom en Korteven. Dit traject maakt deel uit van de weg naar Zeeland en Antwerpen. Het betreft hier het gedeelte tussen de stalen brug over de spoorlijn te Bergen op Zoom en de Vianenstraat. Hoewel het deel uitmaakt van het rijkswegenplan, en dus van landelijk belang is, wordt dit weggedeelte beheerd door de provincie Noord-Brabant. De weg Bergen op Zoom Korteven is sinds lang berucht door een slipgevaarlijk wegdek van keien en door het feit dat geen rijwielpaden aanwezig zijn. Het profiel be staat thans uit een rijbaan van keien van 5^/2 meter breed, met direct daarnaast ge legen klinkerrijwielstroken van 70 cm. breed. De werkzaamheden omvatten de aanleg van een rijbaan van klinkers van 7 meter breed met daarnaast in de bebouwde 'kom; keistroken van 70 cm. met aanliggende., tegel-rijwielstroken van iy2 meter en trot toirs. Buiten de bebouwde kom zullen vrij liggende rijwielpaden, van de rijbaan ge scheiden door een brede grasberm worden aangelegd. De A.N.W.B. bericht verder dat de in het weggedeelte aanwezige bochten zullen worden verbeterd. Waar mogelijk zullen voorts parkeerplaatsen worden aan gelegd. „ZEELAND - PRESENTEERT" Kaat Mossel wordt in Rotterdam afgehaald. Op 5 september a.s. wordt te Yerseke hef Ooester- en Moss^lseizoen geopend. Daar voor is een interessant feestprogramma samengesteld. Naast de première van de film „Verse Mosselen", een vlootschouw van ruim 150 schepen op de Oostersehelde, zal o.a, Kaat Mossel, de bekende Keurvrouw, die haar beroep op de Rotterdamse vis markt uitoefende, naar Yerseke gaan. Maar Kaat Mossel was een, Rotter damse Op woensdag 4 september, zal door „Zee land - Presenteert" Kaat Mossel omstreeks twee uur worden afgehaald van de Vismarkt aan de Maashaven. In optocht wordt zij ge bracht naar een mosselkotter van Bruinisse, met welk schip zij vertrekt naar Bruinsse en Yerseke. In de stoet zal de typische mossel- kar niet ontbreken. Voorts zullen groepen in Zeeuwse klederdracht en het muziekgezel schap „Mozart" uit Yerseke meemarcheren. WIE WORDT KNIPPERBOLLEBOOS 1 Wie komt voor de radio Zou je wel zin hebben om straks eens voor de radio te 'komen Ja, echt spreken voor de microfoon in Hilversum Al je vriendjes en vriendinnetjes kunnen je dan horen. Wat zeg ik, héél Nederland hoort dan je stem Dat zou eventjes wat zijn Hoe dat kan Luister maar Veilig Verkeers-actie. De AVRO radio-omroepvereniging heeft een programma voor de kinderen, dat „De Tovercirkel" heet. Dat zijn uitzendingen voor de jeugd, die in de herfst en winter worden gehouden, Een onderdeel van dit programma heet „Knipperbolleboos". Alle kinderen tussen de 8 en 14 jaar, die zich heel goed gedragen in het verkeer, hebben een kans in dit pro gramma voor de radio te komen. Je moet dan natuurlijk wel een echt „verkeersvoor- beeld" zijn. Wie wijst ze aan 1 Ja, hoe worden die kinderen nu ge vonden Je kunt moeilijk zelf gaan ver tellen, dat je een echte verkeersbolleboos bent. Daarom is aan alle politie-agenten in heel Nederland gevraagd of ze in de maand augustus extra goed willen letten cp kin deren van 8 tot 14 jaar. Als ze een kind zien, dat een heel goed voorbeeld geeft, dan vraagt de politie naam en adres en meldt die aan het Verbond voor Veilig Verkeer in Utrecht. Het Verbond voor Veilig Ver keer beslist dan, wie naar de AVRO-studio in Hilversum mag. Er zijn ongeveer twintig uitzendingen, rus twintig kinderen hebben een kans. Doe maar goed je best. En vergeet niet ook na augustus aan „veilig verkeer" blijven doen VERKEERSBONDEN WAARSCUWEN KENNIS DER VERKEERSBORDEN EEN BURGERPLICHT. Schriftelijke cursus een doeltreffend wapen tegen staatsvijand no. 1. Het Verbond voor Veilig Verkeer orga niseert sedert enige tijd een schriftelijke ver- keerscursus welke zich over het gehele land in een grote belangstelling mag verheugen. Steeds meer grote bedrijven, instellingen en overheidsinstanties gaan er toe over deze cursus aan hun personeel ter beschikking te stellen. Gezien de onrustbarende stijging van het aantal verkeersongevallen achten A.N.W.B., de K.N.A.C. en de K.N.M.V. het van be lang deze cursus met klem bij het Neder landse publiek aan te bevelen. Deze Bonden achten de cursus een voor treffelijk wapen in de strijd tegen de ver keersonveiligheid, die gemiddeld dagelijks aan vijf Nederlanders het leven kost. Zij noemen een goede kennis der verkeersregels een burgerplicht waaraan geen Nederlander zich dient te onttrekken. In het buitenland, met name in de Ver enigde Staten ,zijn met dergelijke schriftelijke cursussen opmerkelijke resultaten bereikt. De A.N.W.B., de K.N.A.C. en de K.N.M V hopen dat ook in Nederland een grondige en algemene kennis van de verkeersregels in de toekomst zal bijdragen tot een verhoging van de verkeersveiligheid. De bekendste coffeïnehoudende dranken zijn koffie, thee, cacao en de coffeïne-hou- dende limonades, die onder verschillende namen in de handel worden gebracht. Deze dranken ontlenen hun populariteit grotendeels aan hun geur en smaak, daar naast aan hun opwekkende werking. Voor de opwekkende werking zijn coffeïne en ver wante stoffen zoals theomobrine in cacao verantwoordelijk. Coffeïne oefent een werking uit op het zenuwstelsel en op de nieren, op het adem halingscentrum, ht hart en de kransslagaders. Als deel van het zenuwstelsel worden vooral bepaalde processen in de hersen schors gestimuleerd, waardoor het subjec tieve gevoel van vermoeidheid wordt ver minderd en geestelijke arbeid wordt verge makkelijkt. Wordt bij een matig gebruik in het algemeen geen noemenswaardige uit werking op het hart geconstateerd, grote dosis coffeïne kunnen de kransslagaders tij delijk doen uitzetten waardoor de bloeds omloop in deze vaten wordt vergemakkelijkt en de hartwerking wordt versterkt. De invloed op de nieren bestaat hierin, dat coffeïne waterafdrijvend werkt. Het ver mindert het vermogen van de nieren om keukenzout te resorberen en daardoor water vast te houden. Een verhoogde maagsap- afscheiding behoort eveneens tot de effec ten, die het gebruik van coffeïne geeft. Tot nog toe bespraken wij de werking van zuivere coffeïne. In de coffeine-houdende dranken hebben wij echter met nog andere stoffen te maken, die invloed op deze wer king uitoefenen. Zo is de mening zeer ver breid, dat door melk de stimulerende werking van coffeïne geremd wordt. Waarom geeft men anders veelal de voorkeur aan zwarte koffie als slaapverdrijvend middel Aange nomen wordt, dat het de laktose is, die deze invloed uitoefent. Bij onderzoek is gebleken dat sucrose en glucose eenzelfde effect sor teren als melksuiker, als b.v. in coladranken. Dat koffie sterker prikkelt dan thee wordt geweten aan de aanwezigheid in koffie van cafeol en chlorogeenzuur en daarentegen aan de aanwezigheid in thee van adenine, een stof die coffeïne zou tegenwerken. Deze op vatting wordt echter niet door iederen ge deeld. Het maakte n.l. bij e enzekere proef neming geen verschil op de ademhaling of de proefpersonen koffie, thee, dan wel een oplossing van coffeïne in water gebruikten. Of de temperatuur van de coffeine-hou dende drank van grote invloed is op de werking van de coffeïne staat nog niet vast. Volgens sommigen is de werking van een koude drank sterker dan die van een warme. In het algemeen kunnen wij zeggen, dat het effect van een coffeïne-houdend genot middel afhankelijk is van de hoeveelheid coffeïne die het bevat, van de aanwezigheid van suiker(s) en misschien van andere an tagonisten en van de temperatuur waarbij de spijs of drank wordt genutiigd. Het coffeïne-gehalte van enkele dranken (per kopje, afhankelijk van de w'ijze van zeten) is als volgt koffie, 60 tot 150 mg coffeïne-vrije koffie, 23 tot 34 mg thee 60 tot 75 mg coladranken 16 tot 19 mg en chocolade 58 tot 78 mg per 100 gram. Coffeïne is slechts korte tijd werkzaam, heeft geen cumulatieve werking en geen schadelijke nawerkingen. Mits in matige hoeveelheden opgenomen worden de effec ten van coffeïne door verreweg de meesten als niet-schadelijk voor het volwassen orga nisme beschouwd. In sommige gevallen zal echter bij daarvoor gevoelige personen ook een mati ggebruik van coffeine-houdende dranken aanleiding tot klachten kunnen geven. Voor kleine kinderen kan een matig gebruik van coffeïne-houdende dranken al te prikkelend zijn. Voor hen moeten koffie en thee slap gezet worden of met veel melk en met suiker gegeven worden. OLIE OOK HIER WEER DE SULTAN EN IMAM. Men zal zich herinneren, dat koning Saoed van Saoedie Arabië enige maanden geleden naar de Verenigde Staten reisde en daar nu niet zo verschrikkelijk hartelijk werd ontvangen. Er was de kwestie met de stop lichten, waarvoor de koning moest wachten en zo heeft men meer kleinigheden gevonden die er op wezen dat Saoed niet een vriend voor alle Amerikanen was. Dit bezoek was echter voor de Amerikaanse regering van belang. Men wilde proberen Saoed meer naar het Westen te laten overhellen. Hij zou dan een machtig bolwerk kunnen zijn tegen het communisme. Dat overhellen viel wel in goede aarde, maar natuurlijk heeft Saoed het ;,voor wat hoort wat" niet ver geten tijdens zijn gesprekken met Dulles. En aangezien Dulles geen fijnzinnig diplomaat is. heeft Saoed waarschijnlijk meer beloften gekregen dan Dulles eigenlijk in één slag zou kunnen verantwoorden. Waarom we op deze kwestie terugkomen Omdat het bezoek van Saoed ten nauwste samenhangt met wat er zich op het ogenblik afspeelt in het sultanaat Oman en Muscat. De Engelsen zijn te hulp gesneld toen de sultan om die hulp vroeg en de raketten en het kanonvuur zijn al neergevallen op de plaatsen, die door de opstandelingen zijn in genomen. Zoals altijd is het niet zo eenvou dig als men wel zou willen. Men is er niet door te zeggen, dat de Engelsen niet hadden mogen optreden. Want men moet de hele achtergrond kennen. Het sultanaat Oman en Muscat is een on afhankelijke en souvjereine staa,t( Er zijn wel nauwe betrekkingen met Engeland, maar de Britten kunnen zich niet bemoeien met de belangrijkste aangelegenheden van de staat. Ten minste niet officieel. Het is wel zo, dat vele Britten optreden als adviseurs van de sultan en zijn regeerders. En ook het tweeduizend man tellende legertje van de sultan staat onder leiding van ongeveer tien Britse officieren. Er is dus een grote mate van vriendschap. Nu wil het geval, dat ongeveer anderhalf jaar geleden in deze staat, waarvan dè sul tan dus wereldlijk heerser is, de geestelijke leider, de Imam, het plotseling in zijn hoofd kreeg om het grondgebied rond zijn resi dentie met een resoluut gebaar naar zich toe te trekken. Dat is van mij, zei de Imam, en hier maak iK een aparte, onafhankelijke staat van, die onder mijn persoonlijke leiding komt te staan. De sultan maakte met de Imam korte met ten. Hij joeg he mtijdens een gewapend con flict het land uit. De geestelijke leider redde zijn huid in Saoedie Arabië. waar hij onder dak vond. Met het vertrek van de Imam was de zaak echter niet afgelopen, want in Saoedie Arabië vond de vluchteling blijkbaar voldoende steun om nieuwe plannen te be ramen. xrbzMV En een week geleden is de strijd in volle OORZAAK VAN DE STRIJD TUSSEN hevigheid losgebarsten. De Imam heeft hulp van buitenaf gekregen en de sultan zat al spoedig in het nauw. Want met een legertje van tweeduizend man doe je niet veel. Hij riep dus de hulp van Engeland in en de Engelsen kwamen te hulp omdat zij hiertoe moreel verplicht zijn, zoals de regering zegt. Maar evenzeer omdat men het prestige van het eigen land in deze hoek van de aarde wenst te redden. Wanneer er verder niets aan de hand was, zou de zaak vrij simpel zijn. Maar er is meer. Tot het gebied, dat de Imam van de sultan wil afnemen, behoort o.m. ook de oase van Buraimi, een olierijk gebied. En waar olie is, daar is strijd. De sultan wil het gebied niet missen, want de Iraq Company (lees Enge land) die in feite het leger van de sultan betaalt in ruil voor olieconcessies, weet ook wel wat er in de oase te vinden is. Koning Saoed verdient onmetelijke rijk dommen aan de olieconcessies, die de Ame rikanen van hem krijgen en Saoed wil nog meer verdienen. Daarom heeft hij de Ameri kanen tijdens zijn bezoek verzocht een goed woordje voor hem te doen, bij de bevoegde autoriteiten inzake deoase van Buraimi die hij graag bij zijn andere eigendommen zou willen voegen, ook al omdat het „in de buurt" ligt. Na het bezoek aan Amerika is Saoed na tuurlijk niet stil blijven zitten. De Imam was toch in het land en hij zou mooi die oase op tafel kunnen gooien. Dat is dus geschied en nu zijn de poppen aan het dansen omdat in feite de Engelse en Amerikaanse oliebe- langen tegenover elkaar staan. Daarom is deze strijd alleen op te lossen, wanneer de Engelsen en de Amerikanen het eens worden over diezelfde oliebelangen. Te zelfder tijd speelt men echter een zeer ge vaarlijk spelletje, want het communisme zal er niet voor terugschrikken om wanneer het te pas komt ook in deze oliepap gaan roeren. En welk brouwsel er dan uit de kookpot komt, kan men nu nog niet be vroeden. MAXIMAAL 50 K.M. IN BEBOUWDE KOM. Op 1 november a.s. zullen motorrijtuigen binnen de bebouwde kom gebonden zijn aan een maximum snelheid van 50 km. per uur. Op die datum treedt namelijk het besluit tot wijziging van het verkeersreglement in werking, krachtens welk besluit het de be stuurder van een motorrijtuig verboden is, daarmee met grotere snelheid dan 50 km. per uur te rijden over een weg of wegge deelte, gelegen binnen een bebouwde kom, tenzij de weg of het weggedeelte een aan duiding draagt, dat een grotere snelheid is toegestaan. In dat geval bedraagt de maxi mum snelheid 70 km. per uur. 'bs XI9

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 3