R&&öseL in mjmeqen. UIT ONZE OMGEVING AXEL TERNEUZEN FEUILLETON door G. PLANTEMA. SPORTNIEUWS ONZE SCHOOLJEUGD OP TOURNEE. Zoals telkenjare werden ook nu weer de aan de zomervacantie voorafgaande weken benut door de diverse lagere scholen hier ter plaatse tot het onder breken van de maandenlange sleur van het „blokken" en maar steeds in dezelfde tredmolen lopen, waartoe geen middel nuttiger en meer dienstig is dan het orga niseren van een schoolreisje. Voor de jongens en meisjes zijn dit ware hoogtijy dagen .waarop zij zich eens recht uitleven kunnen en een dagje op recht ongedwongen wijze zij het in klasseverband kunnen genieten en pret maken. Maar al naarmate dit meer de gevorderde leerlingen betreft, hebben deze reisjes ook een sterk paeda- gogische inslag daar ze door de band genomen -- voor een groot deel dienstbaar gemaakt worden aan de vermeerdering der aardrijkskundige, historische of zelfs algemene kennis. Hoe langer zo meer is men dan ook tot de conclusie gekomen dat deze trips een zodanige opvoedkundige waarde bezitten, dat men er niet meer aan denkt ze maar eens een jaartje over te slaan. Veeleer kan men ze dan ook beschouwen als een onderdeel zij het dan buiten de lesuren van het onderwijsplan, dat evenzeer zijn nut afwerpt voor de ontwikkeling der jeugd als het beoefenen van sport en gymnastiek, waarvoor het onderwijs in de school geregeld wordt onderbroken. Schoolreisjes zijn van onmiskenbaar op voedkundige waarde Alle lagere scholen hier ter plaatse hebben er nu hun excursie s voor de hoogste klassen weer opzitten. Opzettelijk hebben we even gewacht met het ver melden er van in de plaatselijke nieuwsrubriek. Chr. Nat. School bezocht Rotterdam. Een paar weken geleden was het de Chr. Nat. School in de Nieuwstraat die met een drietal tjok volle bussen de reis naar de Maasstad ondernam. Een kleine tweehonderd leerlingen der hoogste klassen maakte in de beste stemming deze mooie Rotterdamse reis. Zowel de heen- als de terugreis verliep in een beste stemming en onder begunstiging van heerlijk weer, in welk opzicht we deze zomer nog niet erg verwend werden. Zodoende was het begrijpelijk dat de vaderlandse en andere vrolijke liederen lustig op klonken eer men de mooie reis door onze eigen pro vincie en een deel van Noord-Brabant en Zuid-Hol land had volbracht. Te Rotterdam aangekomen werden de reeds onder weg opgedane indrukken tot een climax opgevoerd bij de aanschouwing van het machtige schouwspel dezer altijd levendige en drukke eerste handelsstad van Europa. Het bezoek was tweeledig en gold in de voor middag Blijdorp met zijn menigvuldige attractie's, die we al zo menigmaal noemden, maar die altijd op nieuw en onweerstaanbaar invloed op onze jongens en meisjees uitoefenen, die vol opgetogenheid maar niet kwamen uitgepraat over hun belevenissen in de diergaarde en andere ontspanningsgelegenheden. Nadat men het middagmaal had genoten volgde een rondvaart door onze drukste en best ingerichte haven, die tevens onze nationale trots bij uitnemendheid zijnde altijd weer opnieuw boeit en spreekt, zowel tot de ouderen als tot de jeugd. Ook nu was deze indruk weer het hoogtepunt van de welvoorbereide en tot in finesse s verzorgde trip. Met volle teugen had men genoten en als altijd kwam het uur van vertrekken en terugkeren te vroeg. De terugreis die even vlot en vreugdevol verliep, werd in de speeltuin „Rozenoord" te Bergen op Zoom onderbroken waar de schooljeugd zich nog eens naar hartelust vermaken kon en daarop ging het weer op huis aan en arriveerde men via het Kruiningse veer wedorom op Zeeuwsch-Vlaamse bodem. In een omme zien was toen ook de eigen vertrouwde woonplaats weer bereikt, 3alwaar vele ouders hun opgetogen kroost al stpnfign op te wachten. ;G6 ns 0*3 „Pri^fsj Marijkeschool" maakte een reis naar Brussel en Dinant, De vorige week vrijdag waren het de beide andere lagere scholen, die een soortgelijke schoolreis even eens voor de leerlingen van de hoogste klassen onder namen. De openbare lagere „Prinses Marijkeschool" startte des ochtends met een tweetal volle en comfortabele touringcars vanaf haar schoolplein in plan-West in zuidelijke richting. Deze tocht ging ditmaal door de Vlaamse gouwen op de Belgische hoofdstad aan. Ofschoon het weer in de loop van deze dag af en toe grillig en buiig was bleek de stemming in de geheel gevulde bussen niet navenant. Onderwijzend personeel en oudercommissieleden maakten naar traditie met hunne dames deze tip-top verzorgde reis weer mede en onder hun leiding galmden ook hier de liederen weer lustig op, zodat ook deze reis in een opgetogen stemming verliep. Na de altijd imponerende indrukken van de Bel gische hoofdstad te hebben ondergaan arriveerde men op het wereldvermaarde slagveld van Waterloo, waar de zon van Napoleon's heerschappij voor goed ten onder ging. Jammer genoeg was de regen hier „spelbreker", zodat men af moest zien van het beklimmen van de Leeuwenheuvel, alwaar ter vereeuwiging van de glo rieuze zege der verbonden troepen, op 45 meter hoogte, een vier en een halve meter hoog en 28.000 kg wegend monument is opgericht. Elke dag beweegt dit vele honderden toeristen tot het beklimmen dezer kunstmatige hoogte, die een indrukwekkend pano rama biedt over dit in de wereldgeschiedenis ver maarde slagveld. Deze teleurstelling werd echter ver goed door het aanschouwen van de film over de Slag van Waterloo, die het gemis van de klimtocht naar „de leeuw deed vergeten. Toen de reis werd voortgezet ging het naar het einddoel Dinant. Genietend van het steeds berg- acbtiger wordende beeld van de beide Maasoevers, waarlangs men reed, bereikte men de aloude Citadel- stad, die reeds in de Romeinse tijd van betekenis was. Hier kon de Axelse schooljeugd zich ten volle uit leven en hare aandacht concentreren op het machtige panorama over deze mooie, kleine stad en de prachtige Maasstroom. De terugreis verliep weer even vlot en in een vreugdevolle stemming. Te St. Niklaas werd ge durende de terugtocht nog gepleisterd en juichend en zingend keerde men, toen de duisternis reeds inviel, terug in Axel. de kost en kwam niet uitgekeken naar al wat de „zoölogische tuin" haar bood. De middag werd besteed met een prettige boottocht met een der Flandria-boten over de Schelde en langs de overdrukke dokken. Deze hoewel van be scheidener afmetingen en betekenis als b.v. de Rotter damse oefenen altijd een grote aantrekkingskracht op de jeugd uit. Vooral ook omdat het beeld dezer haven domineert naast de Belgische, in de allerwege van de schepen wapperende rood-wit-blauwe kleuren, die het bewijs leveren dat onze scheepvaart nog altijd één der eerste plaatsen inneemt in het economisch internationaal handelsverkeer. Toen men in de namiddaguren een bezoek wou brengen aan de monumentale Onze Lieve Vrouwe kathedraal, bleek deze wegens het verlate uur, niet meer. toegankelijk, hetgeen enige teleurstelling be tekende. Doch in de plaats hiervan viel er nog van heel wat moois te genieten van stadsschoon, zoals stdhuis, gildehuizen, monumenten en parken. Ver geten we ook niet het bezoek aan de voetgangers tunnel. Des avonds verliep ook hier de terugtocht weer even vlot en prettig en zo was ook deze mooie tocht een uitstekende introductie der komende vacantie- weken. GESLAAGD. Bij het dezer dagen te Bergen op Zoom gehouden examen Mulo A werd o.m. het diploma behaald door onze stadgenoten A. Antheunis en R. Heijens. R.K. School toog naar Antwerpen, De leerlingen der hoogste klassen van de R.K. Lagere School trokken eveneens vorige week vrijdag ten getale van ruim honderd in een tweetal ruime autobussen, naar België. Hun doelwit dezer reis was de „Sinjorenstad", de metropool aan de Schelde. Ook deze, sinds vele eeuwen machtige handelsstad, die tevens als kunst stad op talloze bezienswaardigheden als musea cn unieke historische- en kerkgebouwen mag bogen, is nog altijd een trekpleister ,al zoekt men het in onze tijd veelal liever wat verderop. Deze maatstaf echter is geen juiste, want Antwerpen is en blijft altijd nog een wereldstad met ongeëvenaarde aantrekkelijkheden. Vooral ook voor de jeugd. Toch waren het niet de boeiende kunstenaars als Rubens en de vele grootmeesters der Vlaamse cn Hollandse school in het Museum van Schone Kunsten en de vele andere musea en kerken, die de Axelse jeugd hier te aanschouwen kreeg. Een bezoek van plm. drie uren aan de bekende, maast de middenstatie' in het hartje der stad gelegen dierentuin was één der voornaamste punten op de dagorde van deze trip. De jeugd gaf haar ogen hier 26) „Kom," zei Sven opgewekt, „we zullen niet naar beneden gaan. We lopen helemaal om de kerk heen. Dat nauwe straatje wil ik wel eens bekijken.' Verhagen haalde de schouders op. Hij volgde de inspekteur van het Stevenskerkhof naar de bochtige steeg, die Achter de Hoofdwacht heette. Met ver bazing merkte hij op, dat zijn zwager onderzoekend en brutaal door de ramen van de haveloze huisjes naar binnen gluurde. Volkomen op zijn gemak slen terde Sven over de hobbelige bestrating en legde een ntense belangstelling aan de dag voor het inwendige van enkele woningen, die nog aan het Stevenskerkhof lagen en dus aan de andere zijde op de Ganzeheuvel uitkwamen. Toen zij daarna achter de Hoofdwacht betraden, hield de belangstelling plotseling min of meer op en Sven versnelde zijn pas, tot zij eindelijk de grote Markt vlak bij de waag bereikten. „En nu informeerde Ernst Verhagen. Sven grinnikte. „Ik geloof, dat jij je wel een beetje geneerde," merkte hij op. „Laat ik je vertellen, dat ik iemand ki een van die huisjes zag binnengaan en ik wilde kijken, of ik die „iemand" kon ontdekken." „En is je dat gelukt 7" „Nee, 't ging niet," antwoordde Sven. Maar dat is geen ramp. Luister eens, Ernst, hier scheiden onze wegen. Jij moet toch nog naad kantoor. Ga je gang. Ik wil zien, dat ik inspekteur Broekman te pakken krijg. Tot straks, jong Hij gaf Ernst amikaal een klap op zijn schouder en ging met lange, rustige passen op weg naar het hoofd bureau van politie, ongeveer zeven minuten lopen. Z'n zwager stond hem even verbluft na te kijken. Instinktief keerde hij zich daar nog eens om, teneinde in de richting van het Stevenskerkhof te kijken, maar' dat was niet meer te zien, omdat de bochtige steeg het pleintjje aan het oog onttrok. Ernst haalde de schouders op en enigszins onbevredigd begon hij de wandeling naar zijn kantoor. Toen hij in de namiddag thuis kwam, bleek Sven er al te zijn. Die zat met Else in de woonkamer en keek vergenoegd naar een glaasje wijn. „Dat smaakt met deze onverwachte nattigheid in de atmosfeer," was de groet, waarmede de rechtsgeleerde verwelkomd werd. Daarna werd er over koetjes en kalfjes gepraat en Sven Ohlquist wist alle pogingen van zijn zwager om over de wandeling te spreken, handig te omzeilen. Pas na de maaltijd, toen zij samen in leunstoelen zaten, uitkijkend over de vochtige tuin, begon hij BEVORDERING EN DIPLOMERING AAN DE LAGERE TECHNISCHE SCHOOL. Bevorderd naar 2e klas Timmeren W. Barendsen, E. V. Cracau, C. de Doelder, D. C. Hamelink, J. J. Leppens, F. A. Meeusen, B. de Schepper, C. Wal- hout, P. H. A. J. van Weijenhoven en R. Kaijser te Terneuzen J. P. van Driel, C. Hamelink, P. J. Hoorman, D. Kotvis, J. Riemens, A. J. C. Scheele en W. Naeije te AxelH. G. Coone en W. F. van Hulle te Sas van Gent J. C. Meertens te Hoek J. Verhoef te Zaamslag. Niet bevorderd 8 leerlingen. Bevorderd naar 2e klas Bankwerken W. Egger- mont, J. P. C. de Ruijter, E. C. de Smet, M. C. Sol, R- A. Vanhijfte, F. C. C. Cocquit, M. Dieleman, Ch. van Langevelde, F. Wissel, A. P. P. de Coninck, J. R. de Graeff, S. J. Hamelink en C. van Ham te Ter- neuzen P. K. de Koeijer, A. van den Berge, C. A. Dieleman, W. de Feijter, J. Hofman, Th. Martens, F. J. Ruben, J. P. S. van Eenennaam, B. van Grem- berghe, W. I. J. Herman, M. Lindhout en E. R. Martheze te Axel J. J. G. de Blaeij, F. M. Dieleman, L. M. Jansen en P. Vergouwe te Hoek P. F. Diele man en F. K. Hamelink te Zaamslag E. P. J. Hof man, A. A. Kox, A. R. Willems, M. P. Claeijs en H. J. L. Compiet te Sas van GentA. P. Westdorp en R. de. Pré te Biervliet H. Ch. A. M. Kant te St. Jansteen W. Roelse en H. C. de Smit te Hoofd plaat. Niet bevorderd 23 leerlingen. Bevorderd naar 2e klas Electro-techniekCh .E. Beckx, R. P. de Bruijn, J. C. Dieleman, J. L. Groen, C. M. de Haas, C. Hamelink, W. Verdoorn, C. J. M. Scheele, M. P. Priester en P. Wisse te Terneuzen G. J. Beeldens en A. J. Millenaar te Axel H. de Jonge en J. Meertens te Hoek E. G. van de Walle, Westdorpe K. J. de Koeijer, Zaamslag. Niet be vorderd 7 leerlingen. Bevorderd naar 2e klas Schilderen i P. van Meurs, Axel A. P. C. Kuijcks, Hulst J. M. A. de Caluwé, KoewachtG. A. Lauret, Vogelwaarde en A. P. Simonse, Hoofdplaat. Niet bevorderd 1 leerling. Getuigschrift Metselen i Th. C. Fermont, Terneu zen M. P. de Fouw en A. de Kort te Aexl J. M. de Pauw, Sas van Gent W. J. Arenthals, Zaamslag A. J. W. de Waal, Westdorpe en J. G. M. de Theije te Terhole. Getuigschrift Timmeren t A. D. de Bree, J. L. Breepoel, J. A. Bol, W. L. de Bruijne, P. K. Camphens, A. van der Hooft, W. Tollenaar, C. J. van de Veli J. Walhout en A. C. de Wilde te Terneuzen; Geensen, C. A. van Overdulve, A. de Putter en P van de Velde te Axel P. I. de FouW en F. Tollenaa te HoekF. Hamelink, M. van Hdrm en J. Kemp: te Zaamslag E. P. Oostdijk, Westdorpe en A. Ploegaert, Philippine. Aanvullend getuigschrift! A. H. Koekkoek, A» en F. J. Risseeuw te Zaamslag. Geen getuigschrift 3 leerlingen. Getuigschrift Bankwerken A. J. Faas, M. Hart link, J. Meulenberg, A. J. van Minnen, J. de Zeem R. P. Gelderland, L. de Kraker en G. A. de Witte Terneuzen J. A. Boeije, J. Goossen, J. van Lange velde, A. Naeije, J. I. Risseeuw, J. Simons, P. J. Var Driel en P. van Langevelde te Axel A. Broekhoven A. W. de Feijter en J. de Bruijne, HoekP. jj Babijn, J. W. den Beer, A. I. de Feijter, W. A. M de Vos, P .Bakker, J. C. Dieleman, K. M. de Feijter en C. Kayser te Zaamslag C. Luime en W. Ram. meloo te Sas van GentH. P. de Graeve, R. A dt Mul en O. van de Bossche te Philippine W. E P. Maas, Th. Sinack en Th. Vervaet, Biervliet; v. d. Meirsch en A. van Tiggelen, IJzendijkeC. B. Vaal, Hengstdijk F. A. D. van Nieulande, Weg. dorpe en J. Vinke te Bouchaute (B.), Aanvullend getuigschriftW. de Putter en C van Tatenhove, Hoek A. W. den Decker en P Dingemanse, Biervliet. Geen getuigschrift 3 leerlingen Getuigschrift Electro-techniek t M. J. Audenaerd A. L. Beckx en A. J. Mol te Terneuzen P. Hame link, A. C. Scheele en J. A. Verhaar te AxelJ Dhondt, J. F. van Dommelen en A. R. M. Samijn te Sas van Gent J. Meertens en C. S. de Pooter Hoek L. P. Willemsen te Zaamslag en J. Zeegers te Hoofdplaat. Aanvullend getuigschrift t C. Kaijser, Terneuzen, P. van Langevelde, Axel en P. J. Simonse, HooE plaat. Geen getuigschrift 2 leerlingen. Getuigschrift Schilderen t A. J. M. de Pauw cn P. O. C. Remery te Sas van GentP. Henekij te Waterlandkerkje. Aanvullend getuigschrift r E. J .J. Wöginger te St. Jansteen. Geen getuigschrift 1 leerling. Getuigschrift AutoherstellenR. H. C. Rijckaert, Terneuzen A. Bakker, C. M. Hamelink, J. D. Ha- melink, J. J. Lourens, F. C. Provoost en A. J. van de Vijver te AxelC. L. Bakker te HoekJ. H. Duister en R. L. van Lent te Sas van GentJ de Fouw en W. A. Pieters te IJzendijkeW. dt Theije te KoewachtJ. A. Simons en H. E. Spuesens te Hoofdplaat. Duivensport. PRIJSVLUCHT UIT ARRAS. De duivenmaatschappij „De Verwachting" alhier hield een prijsvlucht uit Arras voor oude en jongt duiven. Snelheid eerste oude duif 1192,2 meter; eerst jonge duif 1196 meter. De uitslagen waren als volgt Oude duivem 1. Joh. Wieland 2. 4. en 10,1 van Hoorn 3. en 5. Jos. Sijs 6. D. Dieleman, nllen te Axel 7. en 9. R. v. d. Veke, Zaamslag 9. E van Dorsselaer, Axel. Jonge duiven i 1Jos. Enghels 2. en 5. D. Faas 3. en 9. F. Michiels 4. C. Oppeneer 6. A. Baart 7. E. van Dorsselaer, allen te Axel 8. J. Bakker Zaamslag 10. E. Misseghers, Axel. Wandelsport. OUD-STADGENOTE VERWIERF HET GOUDEN VIERDAAGSE KRUIS. Onze oud-sadgenote mevr. Suus Priem-Geensen thans woonachtig te Poortugaal (Z.-H.) volbracht vorige weew de Vierdaagse Afstandmarsen voor de tiende maal en verwierf daarrmede het Gouden Vierdaagse Kruis. er zelf over. 'V „Ongetwijfeld is je nieuwsgierigheid in hoge mate geprikkeld door de gebeurtenissen van deze middag," begon' hij. „Ja, nou en of,' zei Ernst. „Maak je dan klaar, om er vanavond met mij 'op uit te gaan," lachte Sven. „En laten jqllie mij alleen vroeg zijn zuster met een zweem van verwijt in haar stem. „Als ik kon, liet ik Ernst rustig bij jou," ant woordde Ohlquist. „Maar hij is me belangrijk, omdat ik de taal van dit land niet ken. Vanavond om tien uur worden wij afgehaald." „Om tien uur riep Else uit. „Dat ken ik. Dan komen jullie' misschien morgenochtend om zes uur pas thuis." „Maar het zal je een troost zijn, dat wij niet an de rol gaan," grinnikte haar broer. „Integendeel, het is dienst vanavond. Hoe lang het duurt Dat kan ik je niet vertellen, zus." „Het is me toch wat," merkte zij op, „dat jij in Kopenhagen halve nachten van huis bleef was tot daa raan tpe. J^aar dat je nu probeert mijn man op het slechte pan-te brengen, vind ik wel erg. ag Maar Else Verhagen bedoelde het toch niet zo erg met haar verwijt, want ze zorgde er voor, dat de twee mannen niet 's nachts van honger om zouden komen. Sven vertelde verder niets over de gebeurte nissen die zouden komen. Hij bleef gemakkelijk in zijn stoel zitten, tot ongeveer 10 uur een auto voor het hek stopte. Toen rekte hij zich uit en zei tegen Ernst „Het is zo ver. Jas aan, makker, en de deur uit." Nog bedekten donkere wolken de hemel, toen zij in de auto van de Nijmeegse gemeentepolitie de natte weg afreden. Ma ir de regen had opgehouden en mr. Verhagen, die veronderstelde, dat zij zich niet binnens huis zouden ophouden, was daar blij om. Hij wist nog niet, wat zijn zwager van plan was, noch wat de Nijmeegse politie met het geval te maken had, maar hij nam aan, dat de onderneming in verband stond met de wandeling van 's middags. Met z'n tweeën zaten ze achterin, terwijl zich verder alleen een chauffeur in de wagen bevond. Deze man had blijkbaar opdracht, hen ergens naar toe te brengen. Hij stuurde zijn wagen in de richting van de stad, maar sloeg daarbij enkele malen een zijstraat in, zodra ze in de bebouwde kom van de gemeente waren gekomen. Met grote snelheid nam de auto een paar gevaarlijke bochten en eens kwamen ze bijna in botsing met een andere wagen, die van de andere kant kwam. De remmen werden krachtig aangetrokken en de banden gierden even over het plaveisel. Dan zette de chauffeur er weer vaart achter. In de stad brandden de straatlantaarns en daardoor kon Ernst ontdekken, dat zij allerlei merkwaardige omwegen maakten. De rit ging over de Groesbeekseweg, dan door een paar zijstraten naar de St. Annastraat, ver volgens naar de Graafseweg en daar sloeg de chauf feur de richting Grave in. Dat leek er op, dat hij niet van plan was hen in de binnenstad te brengen, maar tot zijn verbazing bemerkte de advokaat daarna, dat hij hen naar Hees bracht. Toen ging het weer in de richting- van Nijmegen en nadat zij onder de Hezel- poort door waren gekomen, stopte de wagen voor een garage aan de Korenbeurs, beneden aan de Hezel- straat. Het portier werd geopend en zij stapten uit. Meteen kwam er een man op hen toe, die zij in de duisternis eerst niet herkenden. „Goedenavond heren," zei inspekteur Broekman, „U bent een beetje omgereden, omdat ik het veiliger vond, eventuele pogingen om uw spoor te volgen, te voorkomen." Broekman was in burger. Uit de garage kwamen al gauw drie mannen, die Ernst Verhagen onmiddellijk als rechercheurs herkende. Er werden niet veel woor den verspeeld. Ze gingen de Hezelstraat op, de beide inspekteurs en Ernst vooraan, de mannen van de recherche een beetje achter hen, zodat zij niet bij elkaar leken te horen. „Nu zullen wij het Stevenskerkhof in het oog houden," vertelde Sven aan Ernst. „We denken, dat daar de oplossing van een raadsel te vinden is." Welk raadsel hij bedoelde, werd niet verteld. Ernst Verhagen begreep wel, dat het verband hield met de verschillende geheimzinnigheden, waarvoor de mis daden van de laatste dagen hen hadden gesteld. Het Stevenskerkhof bestaat uit een smalle straat, die in een halve cirkel loopt, uit het complex van de kerk en een bestrate vlakte achter de kerk, door de straat omsloten, die wat hoger ligt dan de toegang tot de woningen. Inspekteur Broekman verkende het terrein en al gauw kwam hij terug met de mede deling, dat er op het ogenblik geen sterveling te ont dekken was. Haastig gingen zij nu, zo weinig mogelijk geluid makend, onder de Kerkboog door. Zij liepen dicht tegen de muren van de kerk gedrongen en het was hun bedoeling, zich op het verhoogde gedeelte e begeven, waar geen mens kwam. Van die plaats kon den zij goed het oog houden op het straatje, zonder dat voorbijgangers hen in het donker konden onder scheiden. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 2