Ultraviolette stralen gezond, maar ook gevaarlijk. KIESPIJN? AXELSE IMPRESSIE S. Heem iedere dag de kleine dosis KRUSCHEM en drijf zo die RhenmatiMlie Pijnen uit Uw ledematen. UIT ONZE OMGEVING AXEL BIJZONDERE WERKING VAN ZONNESTRALING OP HET LICHAAM, Vanaf de oudste tijden heeft de mens er zich op toegelegd om zich te beschermen tegen de wisselvalligheden der natuur. Dit geldt in het bijzonder voor die landen, waar koude en donkere winters moeten worden doorgemaakt. Behuizing en kleding moeten daar aan bijzondere eisen voldoen ter be scherming tegen koude, wind, sneeuw en regen. Voedselvoorraden moeten worden opge slagen om in winter en voorjaar de voedsel voorziening te waarborgen. Een staf van onderzoekers, deskundigen, technici is voort durend in de weer om de mens beter en doelmatiger te beveiligen tegen de nukken van de natuur. De moderne wetenschap heeft ons geleerd dat kleding, behuizing en goede voeding nog geen volledige bescherming geven tegen de nadelige werkingen van de winter. Het is gebleken, dat ook het tekort aan zonnestra ling zich nadelig doet gelden de duisternis van de winter is een belangrijke factor, die ongunstig werkt. Aan het eind van de zomer beschikt de normale mens over een levenskrachtig orga nisme, dat in een gezond uiterlijk zijn weer spiegeling vindtde stralende zon heeft in een zomer met vacantie en ontspanning in de buitenlucht zeer goed werk gedaan. Maar naarmate de dagen korter en don kerder worden gaat de winst van de zomer verloren en ten slotte wordt het eind van de winter weer de tijd, dat de dokter het druk krijgt In dit wisselend spel van de seizoenen met ons lichaam, speelt de zonnestraling inder daad een zeer belangrijke rol. Zeker, het is met de zonnestraling als met alle goede dingen des levens zo, dat overdaad schaadt. Wie in zuidelijke landen leeft is genood zaakt om zich tegen een teveel aan zonne straling te beschermen. Maar in de koude en donkere winters van de noordelijke landen hebben wij een tekort aan zonnestraling. Wij missen dan niet alleen de weldadige ver warmende werking van de zon, maar wij missen ook allerlei bijzondere werkingen van de zonnestraling op ons lichaam. Het zijn juist deze bijzondere werkingen, waarvan we ons in het dagelijkse leven weinig bewust zijn, die in de zomer zo zeer er toe bijdragen om ons gezond en levenskrachtig te maken Zonder ons op het gebied van de arts te begeven, willen wij nu nader bespreken wel ke „bijzondere werkingen" de zonnestraling op het lichaam van de normale gezonde mens uitoefent. De werking van de zonnestraling maakt zich het duidelijkst kenbaar door de veran dering van de huid. Wij denken er dikwijls te weinig aan, dat de huid zo'n belangrijk orgaan van ons lichaam is. Door de huid met heel zijn ingewikkelde bouw staan wij voor een belangrijk deel in wisselwerking met onze omgeving. Het is ook vooral door de werking van de huid dat wij ons kun nen beschermen tegen de wisselvalligheden en zelfs tegren de aanvallen van onze om- gen. Dit manifesteert zich bij de normale mens onder meer door verbetering van de eigenschappen van het bloed. Wij hebben op school geleerd, dat het bloed voedingsstoffen en zuurstof naar de milliarden cellen van ons lichaam voert en daarna de afvalstoffen van de cellen weg voert. Maar het bloed van de normale mens bevat ook de afweerstoffen, die op elke plaats van het lichaam gebracht moeten wor den om gevaarlijke indringers in de vorm van ziekteverwekkende bacteriën en virus sen onschadelijk te maken. Door de werking van de zonnestraling op de huid en door de hierdoor teweeggebrachte grotere activiteit van ons lichaam, wordt de afweerkracht van het bloed vergroot. Daar naast zien wij, dat het zo belangrijke vita mine D, als gevolg van de bestraling, wordt gevormd en door het lichaam wordt ge bruikt, dat het bloed meer calcium en fosfor gaat bevatten en dat er grotere lichamelijke prestatie's kunnen worden geleverd. Dit alles rekenen wij tot de „bijzondere werkingen van de zonnestraling op het lichaam van de normale mens. Wij weten, dat dit nog slechts een onvolledige opsom- min9 is- Maar toch verklaart dit waarom wïj inI bet dagelijkse leven zeggen, dat iemand een gezonde gelaatskleur heeft wan neer zijn huid er van getuigt, dat hij zich regelmatig maar niet in overdreven mate aan de zonestraling heeft blootgesteld. Dit alles maakt het ook begrijpelijk, dat wij in de duistere wintermaanden zonnestralinq te kort komen In dit tekort aan zonnestraling kan echter worden voorzien en om dit te begrijppen zul len wij ons eerst wat nader met de zonne straling zelf moeten bezig houden. De wetenschap heeft ons geleerd, dat de stralen van de zon o.a, in drie groepen te verdelen zijn 1. De normale lichtstralen, die wij met onze ogen kunnen Waarnemen. 2. De infrarode stralen van de zon, die wij als wormte kunnen voelen, maar die on zichtbaar zijn. 3. De eveneens onzichtbare ultraviolette stralen, die verantwoordelijk gesteld moeten worden voor de bovenbedoelde „bijzondere werkingen" op de huid en het menselijk lichaam. En het zijn juist deze ultraviolette sralen, die wij des winters practisch niet krijgen, omdat deze o.a. door de stofdeeltjes in de luchtlagen om de aarde, gretig geabsorbeerd worden. In de herfst- en winterdag moe ten de zonnestralen een langere weg door deze met stofdeeltjes bezwangerde luchtlagen afleggen door de kleine hoek, waaronder de zonestralfen op de aarde vallen in tegen stelling tot de zomer, wanneer de zon in de middag bijna loodrecht boven ons hoofd staat. geving. Welnu, het is aan ieder bekend, dat zon nestraling, mits niet in overdreven mate toegepast, bij uitstek geschikt is om de huid van de normale mens in goede conditie te brengen en om van deze huid het goed functionnerend orgaan van bescherming en afweer te maken, dat wij zo hard nodig hebben. Maar er is meer. Wanneer de huid regel matig aan een passende hoeveelheid zonne straling wordt blootgesteld, worden er in de huid stoffen gevormd, die ons lichaam in allerlei opzichten tot grotere activiteit bren- Gelukkig heeft de moderne techniek stra lingsbronnen ontworpen, die op kunstmatige wijze ultraviolette stralen gelijk aan die van de zon prpoduceren. In de Philips Laborato ria o.a. heeft men op het gebied van deze stralingsbronnen met „Biosol,"-hoogtezon- apparaten zijn sporen verdient. Deze ultraviolette-bronnen hebben een grote intensiteit aan ultraviolette stralen en zijn daarom in de zonarme maanden voor het gezin een bijna onmisbare gezondheids bron, die vooral op kinderen zulk een gun stige invloed uitoefent. (Vervolg) Het zwaartepunt in het regeringsbeleid lag vooral in de te volgen landbouw- en woningpolitiek, waarbij ook de defensle-jiitgaven geducht meespraken. De fiscale lasten drukten geweldig en vergden hoe langer hoe meer van de financiële draagkracht, zowel van middenstand als van loontrekkenden. Algemeen wijst de tendenz van de laatste maanden dan ook op het feit dat we het hoogtepunt van de nationale welvaart reeds achter ons hebben en of de welvaart van het ogenblik in het vooruitzicht van de komende huurverhogingen en de aankleve van dien geen „schijnwelvaart" is, zoals we hierboven reeds als vraag opperden. Zoveel is zeker en daarover is men het ook in regeringskringen innerlijk „gloeiend" eens getuige de bestedingsbeperking de vette jaren (en dit waren er meer dan zeven) schijnen voorbij. We zullen ons in moeten stellen op een streven naar versobering op velerlei gebied. Hetgeen geenszins zeggen wil dat de buikriem vele gaten nauwer zal moeten worden aan gehaald. Men moet ook geen profeet zijn om te voorspellen dat deze kentering, die er reeds is, ongetwijfeld zal doorwerken. Maar we voegen hier in één adem aan toe, dat het verheugend is dat men iiï de achter ons liggende jaren een vooruitstrevend beleid heeft ge volgd. Dit had ook in ons stedeke zeer heilzame gevolgen. De gedeeltelijke oplpossing van het woningprobleem is hiervan én der meest verheugende. Het is alleen jammer, dat geen gelden gefourneerd kunnen worden deze binnen afzienbare tijd radicaal tot een vergeten* hoofdstuk te maken. Het is wel zeer triestig dan men onze plaats met zijn nu welhaast 8000 inwoners (met overig Zeeuwsch- Vlaanderen) maar steeds blijft rangschikken en in delen bij de vergeten gebiedsdelen. We mogen ons gelukkig prijzen dat er voortdurend activiteit door energieke mensen, die oog hebben voor de realiteit,ontplooid wordt en die maar steeds op hetzelfde aambeeld blijven hameren in Den Haag en overal waar dit pas geeft. Dat hier de „kentering" tot een gunstig resultaat binnen zeer afzienbare tijd zal mogen leiden moet de wens zijn van alle welgezinde en vooruitstrevend den kende mensen. 't Is alsof U een wonder beleeft, als U al beterekkelijk gauw de gunstige invloed van de aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten op Uw bloed zuiverende organen ondervindt. Naarmate het bloed wordt vrijgemaakt van die pijnverwekkende onrein heden, leeft ge weer helemaal op en voelt ge U allengs weer de oude, fit van lijf en leden en vrij van pijn. Ing; Med. Welvaartspolitiek en particulier initiatief. Hebben we de zaken, zoals wij die zien, te somber voorgesteld Geenszins In de voorgaande artikels hebben we meermalen met nadruk gewezen op de ondernemingszin en het juiste zakelijke inzicht, dat zovelen vooral in onze plaats kenmerkt. En verheugend noemen we het nogmaals en ééns te meer, dat ons gemeentebestuur de levende verpersoonlijking is en in de bijna dertien jaren na de bevrijding getoond heeft iiï alles de Stuwende kracht te zijn met een dagelijks bestuur dat daarbij een krachtmotor was die allen heeft bezield. Al hoeven we het met alles niet eens te zijn, we mogen er in elk geval voor onze stad fier en prat op gaan, dat zoveel werd bereikt. Zodat we ook in overgangstijd blijven pleiten voor een bestendige welvaartspolitiek die gebleken is voor Onze stad als streekcentrum het heilzaamst te zijn. Meer en meer zal het van de nijveraars en de inensen met ruggegraat afhangen of Axel in de komen de jaren in opgaande lijn dit streven zal blijven volgen. En laten we daarbij niet uit het oog verliezen, slechts een schakel te zijn in het economisch bestel van streek en vaderland. Meer dan voorheen is het absoluut agrarisch ka rakter van Axel teloor gegaan. Maar zoals reeds voor meer dan een halve eeuw (en al veel langer) de Axelse „patate-marchands" met het toenmalige lokaalspoortje via Mechelen naar Brussel trokken, zo is het nog. Eens te meer wijs ik nogmaals op onze altijd leven dige zaterdagse markt, graan-, vlas- en „noem-maar- op '-beurs. Deze kenschetst voldoende de betekenis onzer plaats. Nog dezer dagen viel het me, uit noordelijke rich ting Axel binnenkomend, op hoe de imponerende aard appelmagazijnen, waarvan meerdere op hoogst mo derne wijze ingericht zijnde met de allerduurste koel installatie s onze „roem en glorie" in pompeuze letters verkondigen „Aardappelhandel", „export" (naar alle werelddelen) had men er bij kunnen voegen. Ook onder de Axelse kooplui van vandaag de dag treft men ze no gaan De stoere nazaten van het koopmansgeslacht dat de Zeeuwse en Hollandse naam over de wereldzeeën bracht. Zolang deze werkers en „strebers" hun vleugelen uit blijven slaan en hun producten weten te expor teren naar aller Heren Janden zolang is er geen gevaar. Dit geldt natuurlijk ook voor de export van paarden en vee, tot naar Zuid-Amerika toe, waarheen spoedig weer, dank zij Axels initiatief, weer een zending staat te vertrekken. En zo willen wij in de komende tijd gaarne ook onze aandacht eens bijzonder aan de Axelse onder nemingen wijden. Die bestaansrecht bezitten, dank zij het particulier initiatief. 'tG. RODE KRUIS WANDELTOCHT. De afdeling Axel van het Nederlandsche Roode Kruis organiseert op zaterdag 7 september a.s. een wandeltocht van 25 km voor personen van 16 jaar en ouder en van 10 km. voor jongeren. De .-.tart van deze wandeltochten zal plaats vinden tussen 2 en 3 uur des namiddags vanaf de jeugherberg. Er zal individueel aan kunnen worden deelgenomen en in groepsverband, mits deze groepen bestaan uit minstens 13 personen. Het inschrijvingsgeld bedraagt 1.— per persoon voor de 25 km.-tocht en 50 cent per persoon voor de 10 km.-tocht Belangstellenden worden er op gewezen dat aanmelding mogelijk is tot 24 augustus a.s. bij de secretaris van het organi serend comité, Julianastraat 31 te Axel. Na deze datum wordt het inschrijvingsgeld met 15 cent ver hoogd. Als herinnering aan deze wandeltochten zal aan de deelnemers de Nederlandse Roode Kruis-wandel- medaille worden uitgereikt terwijl groepen bovendien een groepsmedaille krijgen. Te zijner tijd hopen wij over dit sportieve gebeuren nog nadere mededelingen te kunnen verschaffen, maar wij zouden thans reeds allen die zich hiervoor inte resseren willen opwekken zich zo spoedig mogelijk aan te melden, opdat dit een geslaagde propagandis tische demonstratie moge worden, niet alleen voor de wandelsport, maar ook voor de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis en eventueel andere deelnemende groepen of verenigingen. VERLOTING VAN „CONCORDIA" SPOEDT TEN EINDE. Nadat in enkele weken tijds door „Concordia's Boerenkapel" de gehele kom van Axel per „paard en wagen" en het overgrote deel der buitenwijken per veewagen van haar voorzitter met de lopende loten-actie is „bewerkt" en donderdagavond zelfs nog een bezoek gebracht werd aan Zuiddorpe, waar deze muzikale visite ook ten zeerste werd gewaardeerd, staat thans het einde van deze verloting voor de deur. Als slot van deze loten-actie wordt zaterdagavond het jaarlijkse muzikale bezoek gebracht aan de buurt schap Sassing, alwaar ongetwijfeld het laatste ge ringe kwantum loten dat nog over is van de in totaal 3000 stuks, aan de man zal kunnen worden gebracht. Hiermede zal dan weer een welgeslaagde verloting van de harmonie „Concordia" tot het verleden be horen en daarom wil het bestuur van deze muziek vereniging thans vanaf deze plaats haar dank aan de burgerij van Axel en Zuiddorpe betuigen voor de wijze waarop deze door aankoop van loten hebben medegewerkt aan het vlotte verloop en het welslagen van deze verloting. Tevens meent het bestuur van de harmonie „Concordia nog een woord van dank te moeten richten aan de eigenaars van paard en wagen alsmede aan haar voorzitter voor het belange loos beschikbaar stellen van hun vervoermiddelen en ten slotte past dan nog een woord van dank aan de door het liefelijke Luxemburgse landschap naar Die- kirch. De derde dag bezocht men Esch-s. Süre, een schil derachtig plaatsje verborgen achter een plm. 200 meter lange tunnel. De bergachtige weg over Göbbelmühle met zijn aan de Alpen herinnerende „haarspeldboch ten gaf een goed idee van de hoogte waarop men zich bevond (500 m.). De prachtige panbrama's waren de moeite van het genieten ten volle waard. Echter- nach met zijn prachtige omgeving, de bossen, de rotsen en de beroemde „Wolfsschlucht" waren de attiactie's die de gehele verdere dag vulden. Het verblijf in Luexmburg begon zijn eind te naderen. Donderdagmorgen werd via Clerbaux en Spa de stad Luik bereikt. Hier kon men inkopen doen en de inwendige mens versterken. Via de Belgische Kempen werd door de Scheldetunnel naar Gent ge reden, waar in de historische „Raadskelder" een uit stekend afscheidsdiner wachtte. De reisleider kreeg namens de deelnemers een fraai geschenk aangeboden en ook chauffeur Caessens, die zijn capaciteiten ook weer ten volle had getoond, kreeg onder applaus een aandenken. Waarderende woorden aan het adres van de heer v. d. Plassche vormden het slot van deze buitengewoon geslaagde reis, die de deelnemers nooit zullen vergeten. De reisclub „Prins Hendrik" zal dit jaar nog wel enkele dagtrips maken. Zo staat voor 15 augustus o.a. een unieke dagtrip naar Spa en omgeving, via het prachtige Maasdal op het programma, doch de meer. daagse reizen zijn voor 1957 afgesloten. Het is vooral dank zij het veelomvattende voor. bereidende werk van de secretaris, de heer M. J. A t Gilde verricht, dat al deze reizen tot In- bijzonder heden verliepen volgens de in schema gezette planner,. En zo kan deze reisclub vpor wat de „grote trips" betreft weer terugzien op een buitengewoon geslaagd seizoen, hetwelk haar verdere groei en bloei nog zal doen toenemen. lering zij De Nederlandse Maatschappij tot Bevordc, der Tandheelkunde kan zich verenigene zo deelt mede, met de door de minister van Sociale Zaken ca Volksgezondheid enkele dagen geleden voorgestelde arbitrage-regeling inzake de honorering van de tand heelkundige hulp aan ziekenfondsverzekerden. Eén voorbehoud is nog gemaakt ten aanzi envan de be talingsregeling gedurende de periode, dat het bindend advies wordt voorbereid. Het gaat hier om een voor- schotregeling totdat de honorering van de tandarts op basis van het bindend advies definitief kan worden verrekend. Een doodvonnis is voor het eerst sinds bijna twee jaar in Groot Brittannië voltrokken. In de ge vangenis van Durham is de 22-jarige John Vickers opgehangen wegens roofmoord op een 73-jarige vrouw, leden-muzikanten van de Boerenkapel die zo bereid willig verscheidene avonden opofferden voor dit doel dat dank zij deze goede samenwerking weer uitnemend is geslaagd. De trekking van deze verloting zal plaats vinden op woensdag 31 juli en de uitslag zal alsdan in een der volgende nummers van dit blad verschijnen. Ten slotte menen wij hier nog wel te mogen ver klappen, dat de harmonie „Concordia" niet bij de pakken gaat neerzitten, maar dat reeds thans plannen voor een binnenkort te houden actie in samenwerking met „Thalia' zich in een vergevorderd stadium van voorbereiding bevinden, waarover wij spoedig meer hopen te kunnen vermelden. GESLAAGD. Voor het dezer dagen te Breda gehouden examen hoofdakte L.O. slaagde o.m. onze stadgenoot de heer J. A. de Visser Az., onderwijzer aan de Herv. school te Terneuzen. PREDIKBEURTEN. Zondag 28 juli 1957. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vic. S. den Blaauwen, 2.30 uur Ds. Cupédo, van Sluiskil. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. Ch. de Wolf van Enschede. Geref. Kerk (Pironstraat). 10 uur en 3 uur Ds. D. Middelkoop, van Zaamslag. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. ZONDAGSDIENST ARTSEN. 27 28 juliDr. A. Kats. REISCLUB „PRINS HENDRIK" BESLOOT MEERDAAGSE REIZEN. Voor de laatste maal in dit seizoen maakte de Axelse reisclub „Prins Hendrik" een meerdaagse reis. Dit keer waren een 40-tal leden verzameld in de grijze Z.V.T.M.-bus toen de reisleider, de heer v. d. Plassche h'et vertreksein gaf. /Via Brussel werd al spoedig Namen bereikt, waar gestopt werd voor de eerste koffiepauze. Van hieruit trok men door de. Belgische Ardennen over Beauraing naar Bouillon, het prachtige stadje aan de Lesse. Door schitterende wouden werd via Arlotf naar Die- kirch gereden, waar in Hotel „Beau Séjour" Je gasten een goed gedekte tafel, geriefelijke kamers en een goed bed wachtten. Dit hotel was de standplaats voor de vierdaagse reis. De tweede dag werd via de stad Luxemburg, waar vele bezienswaardigheden werden bezichtigd, ïaar Remich gereden. Hier werd natuurlijk een bezoek gebracht aan de beroemde wijnkelders, welke een toe ristische trekpleister van de eerste rang vormen in dit centrum van de Moezel-wijncultuur. Via „Klein- Zwitserland" leidde de weg in de namiddag terug Mijnhardt Kiespijnpoeders. Doos 50 ct. Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 50 ct.

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 2