R&&öseL in mjmeqen. FEUILLETON door G. PLANTEMA. antwoording nog^jeen brevet van bekwaamheid geeft' leiden, dat de naam Reuzencircus niet overdreven voor het vak vaj^ iponteur. De geslaagden weten nu kan worden" genoemd. Het circus Mullens is stellig iets meer af van de inwendige konstellatie va neen' wel het gfëötste dat ooit Axel bezocht, motor en kunnen kleine defekten opsporen en ver- Dat het éircus niet alleen de jeugd trekt maar in helpen, hetgeen al heel wat betekent. zijn gehele sfeer ook vele ouderen boeit, bleek maan- Hierna ging ir Roest over tot het uitreiken der dagavond ondubbelzinnig toen ook vele volwasenen getuigschriften, waarbij hij wees op de grote belang- eens een wandeling over het Szydlowski-plein maak- rijkheid van zo n diploma, in deze tijd van steeds 'en °m een kijkkje te nemen en te genieten van het voortschrijdende mechanisatie. In de toekomstige eko- nomie zal de vakbekwaamheid steeds hogere eisen gaan stellen. Wanneer men met een traktor rijdt, heeft men een groot kapitaal onder zijn beheer en is het een primaire eis, dit goed te onderhouden en te doen funktioneren. Aan de geslaagden wenste hij het beste toe, mét boeiende tafreel van een schijnbaar wanordelijk vol gestouwd plein, waar echter in werkelijkheid de plaats van iedere wagen en elke mast nauwkeurig is uit- gkiend en waar ervaren vaklieden in recordtempo de stallen, de grote tent, de kassa's en al die andere noodzakelijke bijkomstigheden overeind zetten. Het zot} ons te ver voeren, na al hetgeen hierover het door hen behaalde succes, terwijl hij de heer Vart'1-' reeds in ons vorig nummer werd geschreven, nog uit- Biezen dankte voor zijn uitstekende wijze van doce^' voerig op het programma in te gaan. De velen die ren. op de openingsavond de première hebben bijgewoond Het waren de volgende leerlingen die het diploma^ hebben die avond genoten van het boeiende, steeds in ontvangst konden nemen wisselende programma en wanneer U een circuspro- C. Boeije, A. Brandes, A. G Dees, D. van Doese- 9ramma weet te w^rderen, kunnen wij slechts een laar, P. Donze, J. van Hoeve, P. Kolijn, I. M. Meesenf" raad geven Laat de kans om vanavond nog een Tin 1 II t/nnrcfollinn kil f a nrnnon T T ni/.li /\ni>nnn« A. Pijpelink en Vlaander allen te Axel. J. C. Bareman, K. Bareman, F. Buijze, Dieleman, P. Hamelink, de Kraker, F. J. Maas, S. Overdulve en H. de Putter allen te Zaamslag. De voorzitter de heer C. de Putter sprak er zijn. voldoening over uit, dat ook meerdere ouderen de ambitie op brachten om deze kursus te volgen en te voleinden. Hij sprak de hoop uit dat deze dit najaar weer voortgang zal vinden. Door de heer J. Hollebek werd gewezen op de prettige geest van samenwerking tussen de drie corf- fessionele organisaties. Door de afgevaardigde van het Axelse gemeente bestuur werd namens dit kollege volle medewerking toegezegd. Door de heer Iz. Meesen werd namens de kursisten jaag ap 'seising azap uea Japiaj ap uee Jtpejqad apjnq Van Biezen wien namens de kursisten een boekenbon werd aangeboden. Steeds was hij bereid de deelne mers kollektief als afzonderlijk te helpen, zelfs al was het buiten de lesuren: De laatste spreker, de heer J. Schele van de rijks- landbouwvoorlichtingsdienst te Axel, (welke dienst deze kursus met grote interresse heeft gevolgd) sprak de hoop uit, dat nog meerdere van dergelijke kur- sussen in de toekomst zouden gegeven worden. Dit zal ongetwijfeld de liefde tot het werk stimulerren en nog opvoeren. Hierna werden verversingen aangeboden, waarna door de heer De Putter deze vlotte en op geanimeerde wijze verlopen bijeenkomst, met dankgebed gesloten. VERKEERSONGEVAL Zondag in de vooravond kwam bij het passeren van enige wielrijders de per bromfiets in de richting zuid rijdende vlasbewerker J. F. de M. uit Koewacht, voorstelling bij te wonen U niet ontgaan. BRANDSPUITHUIS ONDER SLOPERSHAND Nu gemeentewerken een nieuw en ruim onderdak heeft gevonden in de gebouwen van het voormalige gasproductie-bedrijf kon daar ook onderdak worden gevonden voor de brandspuit en bijbehorende attri buten. Het oude brandspuithuis op de Markt was hiermede gedoemd te verdwijnen. Te meer waar het zich liet aanzien, dat bij de sloop nog een flinke partij bruikbaar houtwerk zou vrijkomen. Maandagochtend begon gemeentewerken de aanval op het oude uit 1898 daterende gebouwtje en op dit moment, dinsdagnamiddag resten er nog slechts en kele stukjes, nog geen meter hoge muur. Het Marktplein werd door dvze opruiming weer een flink stuk vergroot, terwijl ook de toegang tot het Szydlowski-plein vanuit de richting Weststraat en Zeestrat weer is verbeterd. Wanneer ook de nu vrijkomende gevels nog wat aan de nieuwe situatiee zijn aangepast betekent het geheel niet alleen een verruiming maar ook een, verfraaiing van de Markt. BEVORDERINGEN OPENBAAR LYCEUM Aan het lyceum te Terneuzen werden de volgende leerlingen bevorderd Voorbereidende klasse naar klasse 1 J. F. G. J. dü Bois, R. J. de Cocq, M. van deGriek, J. M. de longe, J. D. Visser, I. M. van der Vlugt, F. J. P. van de Wege, A. Molewijk, L. Clemminck, A. Maas, C. Muller, S. B. van Poelje, A. Reijen, S. de Ridder, J. Schoolten, T. H. Stenvert, J. A. Tho- leqs, C. R. Toorenman, J. M. P. Verschuren, P. M, J. de Vriend, allen te Terneuzen, G, J. L. Heerspink, J. C. van Luijk, Z. Pennings, A, A. de Putter, te Axel, H.H F. P. Braat Sas van Gent, en J. J. A. Faas te Biervliet. Niet bevorderd 5 leerlingen. door slippen op de enigermate begroeide rand van het 'Van klasse 1 naar klasse 2 tegel-fietspad aan de Kinderdijk te vallen. De val bleek zo hard te zijn aangekomen dat M. een hersen schudding had opgelopen. Dokter Boor verleende de onfortuinlijke brom fietser de eerste hulp, waarna deze per auto naar huis kon worden vervoerd. BENOEMD De heer M. Romeynsen alhier werd benoemd tot hulpcommies der douane met als standplaats Baarle- Nassau. CIRCUS MULLENS IN AXEL Zoals op de talrijke kleurige affiches en ook in ons vorig nummer was te lezen bezoekt het Neder lands Reuzenciscus Jos, Mullens deze week Axel. Het gaf reeds maandagochtend een drukte van be lang toen de tientallen wagens die tot het circus be horen arriveerden, en op vreedzame wijze langza merhand het gehele Szydlowski-plein veroverden. Uit de hoeveelheid en de kwaliteit van het mate riaal dat die dag werd aangevoerd viel reeds af te rM. de Bruijne, J. Dooms, P. A. van Driel, A. P. Faas, W. A, L. de Feijter, J. P. Jansen, P. F. de Leege, J. Muller, J. P de Regt, J. Stolk, J. A. Taze- lfer, P. I, van Breda Vrieesman, J. Jansen, L. J. Meeuwsen, M. van Pienbroek, I. N. Scheele, R, Si mons, W. G. Simons, A. A, J. Verschuren, R. Vis, G. Vrieling, C. W. C. Wabeke, F. Nijsten, F. L. J. Spaas, N. Terlouw (met lof), H. Vis, P. J. Vroegop, H. C. Wabeke, alien te Terneuzen, L. C. Deij (met lof), E. Lourens, B. Pennings, L. Oggel, alien te Axel, gelaar te Sluiskil, R. M. Renique, A. N. van der baert, te Biervliet, P. L. Kuzee, J. Ramondt, A. Wech- C. S. Leenhouts, A. J. Kostense, J. A. Bliek, L. Ley- Wal te Sas van Gentt, H. J. Markusse, W. A. Elenbaas, A. Krijtenburg te Zaamslag, C. H. Schier beek te Hoek, A. Verbrugge te Westdorpe. Niet be vorderd 15 leerlingen. Van klasse 2 naar klasse 3 A. W. Burger, H. P. Hamelink, A. J. Klaassen, H. J. Meyer, A. de Reuver, H. Scholten, M. Ver- brugge, M. H. Visser, B. J. Belaert, A. Dorrepaal, P. Duurinck, A. J. Jansen, P. R. Leroux, C. J. Meijer, kommissie van toezicht, welke de leerkrachten dank bracht voor al hun werk. Mej. Van Oeveren drukte de hoop uit, dat vele meisjes de gelegenheid zouden aangrijpen de kursus voor assistente te volgen. Intussen waren een tweetal afgevaardigden van de Axelse gemeenteraad aangekomen en namens deze werden de geslaagden gefeliciteerd door wethouder Van Bendegem. De direktrice, mevr. M. Koole-Zweedijk richtte zich daarop tot de meisjes en hun ouders en wenste hen alle goeds toe voor de toekomst. Zij was er zeer over voldaan, dat meerdere meisjes nog terug zullen komen om nog een kursus te volgen. Als laatste bracht de heer Bakker de dank over van ouders en leerlingen aan het onderwijzend per soneel en de direktrice, alsmede aan het bestuur der Z.L.M. Hij deed dit volgens zijn gewoonte, in dicht vorm en oogstte hiermede weer een daverend succes. Nadat de maaltijd met broodjes en koffie was be ëindigd, volgde de clou van deze avond, n.l. de op voering van een toneelstukje door de leerlingen van 2 B, onder de titel „Gasten geven extra drukte Dit viel zeer in de smaak en werd uitstekend door de speelsters vertolkt, die zich goed kweten van hun rollen. Het slot van het menu was ijs met slagroom. Waar- het uur van scheiden was gekomen en nog eens in het bizonder dank was gebracht aan mevr. De Groot voor het ter beschikking stellen van de ruime zaal en voor de gulle ontvangst. Verder ook aan allen, die in enigerlei opzicht hadden medegewerkt om deze middag op zo'n uitnemende wijze te helpen doen slagen. De namen der geslaagden luiden als volgt G. Bakker, S. C. van Bendegem, J. Brandes. E. P. de Coninck, J. Dieleman, J. van Dixhoorn, A. Dui- ninck, G. A. de Feijter, P. Hamelink, I. C. de Hullu, G. Kabus, D. M. de Keizer, R. A. Knieriem, T. de Kraker, A. van Langevelde, A. Le Feber, T. J. Ver- helst, A. W. Verhulst en P. M. Zegers allen te Axel M. C. van der Hooft, A. van Tatenhove en H. A. Wissel te Zaamslag. M. de Doelder en M. de Meijer te Terneuzen. E. Belois te Zuiddorpe. Aan het examen werd door drie meisjes niet deel genomen, terwijl één kandidate door ziekte uitstel verkreeg. Aan mej. A. de Jonge uit Zaamslag werd het diploma assistenten-opleiding uitgereikt. De landbouwhuishooudschool heeft haar traditie *veer alle eer aangedaan en wel zeer in 't bizonder verdienen de direktrice met haar steeds uitbreidende staf van onderwijzend personeel warme hulde .n waardering voor pedagogisch inzicht, dat telkenjare in alle facetten tot uiting komt. EINDLES MOTORENKURSUS DER CHR. LAG. LANDBOUWSCHOOL. In de Chr. Landbouwschool had j.l. vrijdagavond de eindles plaats van de thans beëindigde kursus in motorenkennis, die onder de technische leiding van de heer N. J. van Biezen alhier werd gegeven en onder auspiciën stond van de C.B.T.B., C.J.B.T.B. en N.C.L.B. Nadat door de voorzitter de heer A. Brandes deze bijeenkomst geopend was met het voorlezen van Ps. 19, ging deze voor in gebed, waarna hij allen en in het bizonder de rijkskonsulent, belast met het toe zicht op het lager landbouwonderwijs in Zeeuwsch- Vlaanderen, van harte verwelkomde. Deze laatste werd dank gebracht voor zijn medewerking tot het welslagen van deze kursus. De heer Van Biezen deelde mede, dat de kursus met 24 deelnemers was gestart. Een vijftal hiervan heeft de kursus om verschillende redenen niet be ëindigd. Hij stelde daarop aan elk der deelnemers een vijftal vragen, die door allen op zeer vlotte wijze werden beantwoord. Wel een bewijs, dat zij de be handelde mateerie volkomen onder de knie hadden. De heer Van Biezen merkte op, dat deze vlotte be- 23) Het onderzoek in de villa van de familie Nabarescu bracht aan het licht, dat Jörgensen en Dupont in aller ijl waren vertrokken. Hun koffers waren nog aan wezig, evenals hun kleding. Maar er waren geen pa pieren of andere aanwijzingen in verband met hun persoonlijke antecedenten achtergebleven. Met een spijtige klank in zijn stem kwam Broekman, die per soonlijk de huiszoeking had geleid, dit vertellen. Hij moest er zich mee tevreden stellen, aan het bureau mee te delen, dat patrouilles de stad en de naaste om geving moesten onderzoeken, terwijl de hulp van de marechaussee werd ingeroepen om de verdere om streken in het oog te houden. Het vermoeden be stond, dat de twee buitenlanders in het nachtelijk duister spoedig aan het dwalen zouden gaan, zodat de kans groot was, hen dan te ontdekken. Inspekteur Broekman moest er zich voorlopig toe bepalen de verklaringen van mej. Ilescu te noteren. Mevrouw Nabarescu, midden in de nacht uit haar slaap gewekt, bleek niet in staat inlichtingen te geven omtrent de Fransman Dupont. Zij kende hem alleen als een zakenkennis, die naar Nijmegen was gekomen om iets met haar man te bespreken en die meteen was uitgenodigd om een paar dagen in de villa door te brengen. Zij noemde hem een onoopvallende, fustige man, terwijl oop zijn gedrag niets viel aan te merken. Daar werden zij niet veel wijzer van. Uit de kleding, die Dupont had achtergelaten, bleek, dat de man dure onderkleding droeg. Hij moest, nadat hij had ontdekt, dat mej. Ilescu ontsnapte en hoogst waarf schijnlijk bij inspekteur Ohlpuist in voorlopige veilig heid was, hebben begrepen, dat hij zich haasten moest om weg te komen. Vermoedelijk had hij snel wat bijeen gegrist en het overbodig gevonden, aan zijn verdere bagage te denken. Hetzelfde moest Jörgensen hebben gedaan. De twee mannen hadden de auto van de heer Naba rescu uit de garage gehaald en daarmee waren zij er vandooor gegaan. De deuren van de garage stonden nog wijd open. De auto, een kleine Fiat, was welis waar niet bizonder snel, maar door het gebruik ervan hadden zij zich toch voorlopig een flink eind uit de voeten kunnen maken. Het was een verrassing voor allen, dat de wagen de volgende oochtend vroeg werd gevonden in een straat van de binnensted. Van de beide gevluchte mannen was geen spoor meer te vinden en de Fiat bleek volkomen in orde te zijn. „Dupont en Jörgensen moeten zich ergens in Nij megen verborgen houden," meende inspekteur Broek man. „Het gekke is, dat zij vreemdelnigen zijn, die geen Nederlans spreken. In een hotel zijn zij niet, want dat heb ik natuurlijk onmiddellijk laten infor meren. Ook alle bekende pensions zijn wij afgegaan. Trouwens, in een pension kunnen twee vrreemde- lingen midden in de nacht toch niet terrecht. Zij moeten dus een kennis in de stad hebben, die bereid is, hen verborgen te houden." De heer Nabarescu kwam in de namiddag terug van zijn reis. Hij werd dadelijk op de hoogte gebracht en zijn verbazing gracht duidelijk aan het licht, dat hij zijn twee gasftm zéker niet van de gepleegde mis*' drijven zou heWirf verdacht. Overigens, van JörgenS- sen wist hij weinig te zeggen, want hij had de Zweed alleen uitgenodigd om de nacht bij hem door brengen, omdat mevrouw Van der Zuyden hem dat had verzocht. Van Dupont kon hij alleen zeggen, dat deze een scheikundige uit Parijs was, met wie hij besprekingen voerde over een kleine vinding, die de Fransman had gedaan. Dat Dupont en Jörgensen el kaar kenden, had hij niet geweten. In, de middag, een ongewoon tijdstip weliswaar, den de beide vermoorden ter aarde besteld. Het was een uiterst sobere plechtigheid. Het tijdstip was ook opzettelijk in de middaggekozen, om nieuwsgierigen, die vermoedelijk op een begraffenis in de morgenuren rekenden, op een dwaalspoor te brengen. Zodoende stonden er maar enkele mensen aan de ingang van het kerkhof, toen de stoet daar binnen ging. Op het zelfde moment zat op het polittiebureau inspekteur Ohlquist met z'n kollega Broekman te pra ten „Het is een geheimzinnige gescheidenis," merkte de Kopenhaagse inspekteur op. „We weten nu, dat Dupont en Jörgensen de daders zijn en dat André Boorneman onschuldig is. Maar alle drie zijn ze ver dwenen, waarbij volgens de verklaringen van mej. Ilescu, uw jonge landgenoot door toedoen van de beide anderen met geweld verborgen wordt gehouden. Uit de verklaring van de musicus Louis Mulder kun nen wij afleiden, dat het Dupont moet zijn geweest, die André Boorneman op de bewuste avond in een auto heeft gelokt, waarna hij hem spoorloos heeft laten verdwijnen." „Aangezien de beide mannen buitenlanders zijn, is het duidelijk, dat zij in Nijmegen medeplichtigen hebber}, ^zitten," stelde Broekman vast. „Natuurlijk hebben wij in deze stad verschillende personen, die gewoonlijk een beetje in het oog ge- houdén worden. Die komen in dit geval nauwelijks A. A. Risseeuw, R. J. Spaas, J. Voorhans, E. M van Vucht, F. J. F. de Klerk, allen te Terneuzen, T. C. J. Dellaert, H.J Hennink, R. A. Kieboom, F van der Straaten, A. Vermast te Sas van Gent, P Goossen,, L. Kole, A. J. de Koeijer, I. Willemset te Zaamslag, L. C. Deij, P. Brandes te Axel, S. A. de Kraker, L. de Oude, te Biervliet, E. J. J. Fijma, M van der Hoofd, A. H. de Ruijter E Coorengel te Sluiskil, T, de Zwart Philippine. Niet bevorderd 12 leerlingen. Van klasse 3 naar klase 4 J. H. B. van den Berge, L. T. H. Klaassen, H. H. de Klerk, L. R. Toorenman, J. P. de Vos, M. J. M van Vucht, J. van Wel, allen te Terneuzen, E. C Oggel, A. de Smit te Axel, M. Lentze, H. Wechge laar te Sluiskil, J. L. de Koeijer, J. de Regt te Zaam slag, C. D. de Smit, Biervliet. Niet bevorderd C leerlingen. Van klasse 4 naar klasse 5 C. P. Kaan, R. van Campen, te Terneuzen, Geensen, B. de Regt, Axel, H. Kalle, M. van Leem- put, Sas van Gent, H. Potter Sint Jansteen. Niet bevorderd 3 leerlingen. Gymnasium klasse III naar klasse IV J. M. Denie (met lof), E. A. van der Hagen, J. Huisman (met lof), W. G. de Vriend, M. M. A. de Vijlder te Terneuzen, K. M. Kuiper Axel, J. van Hoeve Sluiskil, F. Dieleman Biervliet.J Niet bevor derd 3 leerlingen. Gymnasium klasse IV naar klasse V J. C. Dorrepaal, J. G. de Haas, J. B. Hoving, Simons te Terneuzen, J. den Hoed, Axel, C. Heij boer Zaamslag, W. O. Remery Sas van Gent, Niet bevorderd 1 leerling, herexamen 1 leerling. Gymnasium klasse V naar klase VI M. de Doelder, C. Toussaint te Terneuzen, C. van Eenennaam Axel. Niet bevorderd 3 leerlingen. Middelbare school voor meisjes, klasse 2 naar klass; 3: A. M. van Drongelen, C. Henry, W. E. Meijers M. J. Visser, J. J. Visser te Terneuzen, A. M. Ver- couteren, Axel, C. H. Hofstee Hoek, E. E. Slock 'Sas van Gent, M. Smit Biervliet. Alle leerlingen wer den bevorderd. GESLAAGD Aan het Christelijk Lyceum voor Zeeland te Goes werden o.a. bevorderd naar de 3e klasse afd. gym nasium Jaap Boor en tot de 5e klasse afd Middel bare School voor Meisjes Addy Dieleman, beiden te Axel. BONENZAAIWEDSTRIJD Z.L.M. Onder auspiciën van de afdeling Axel der Z.L.M. is dit seizoen alhier een bonen-zaaiwedstrijd georgani seerd onder de leden van de plaatselijke afdeling van de L.J.G. De jury voor de beoordeling bestond uit de heren Iz. de Feyter Hzn. W. Dekker Mzn en A. Loeve. In eeen vrijdagavond in „het Centrum" gehouden vergadering werden de resultaten bekend gemaakt en uitvoerig besproken. De jury was unaniem van oordeel, dat door de deelnemers uitstekende pres taties zijn geleverd. De door de heer Iz. de Feijter Hzn medegedeelde uitslag was alsvolgt 1 A. de Putter, 91% pnt, (wisselbeker en vet- spuit): 2 Joz. Haak, 86% pnt, lauwertak: 2a Jac den Hamer, 86% pnt, lauwertak; 3 J. Durink, 82% pnt; 4 M. Murre 80 pnt; 5 Herm. Wiemes, 73 pnt; 6 P. de Feijter, 71% pnt; 7 W. Dieleman, 70 pnt; 8 J. Dieleman 69% pnt; 9 S. Dieleman 65% pnt; 10 J. Scheele 62% pnt. KAMER VAN KOOPHANDEL STEUNT E.T.L In haar vorige week gehouden vergadering heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Z. Vlaanderen besloten mede te werken aan het Eco- nomisch 'Technologisch Instituut voor Zeeland te Middelburg. Reeds bij de oprichting van het E.T.I. was een plaats in het bestuur gereserveerd voor de Zeeuwsch in aanmerking, dunkt me, want dat zijn geen inter nationale bandieten en de meesten van hen spreken geen vreemde talen." „Nu is het maar de vraag, waarom de twee er toe kwamen, Van der Zuyden te vermoorden," merkte Ohlquist op. „Volgens de verklaring van mej, Ilescu hadden zij daar reden toe omdat uw stadgenoot iets over hen had ontdekt. En dat kan slechts iets zijn geweest, waardoor zij in gevaar verkeerden." „Het zal niet gemakkelijk zijn, dat uit te vinden,1' meende Broekman. „Ik moet eerlijk zeggen, dat Van der Zuylen min of meer een raadselachtige figuur is geweest. Voorzover wij weten, is hij afkomstig uit Amsterdam, waar hij in zijn jonge jarren een handel tje opzette in tweedehands goederen. Het is nooit zekerheid geworden, maar er bestaat een sterk ver moeden, dat hij weldra als heler ging fungeren. De man is echter buitengewoon voorzichtig en sluw ge weest, zodat hij altijd buiten schot bleef. Dat hij echter rijk is geworden door transakties, die het daglicht niet konden verdragen, staat vrijwel vast, Enkele jaren geleden is hij in Nijmegen komen wo nen. Terwijl hij in Amsterdam altijd tamelijk beschei den leefde, installeerde hij zich hier in een grote villa op de Kwakkenberg, schafte zich een dure auto aan en leidde een leven als een prins. Natuurlijk heeft dat de aandacht getrokken. Dat hij geld had, bleek duidelijk genoeg, want al zijn kostbare inkopen wer den vlot betaald. Maar waar het geld vandaan kwam is een raadsel gebleven." „Het zou ons dan vermoedelijk een heel eind op weg helpen, als we de reden van zijn welvaart kon den ontdekken." (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 2