AXELSE COURANT IP""1 Wt&fsp mi m West-Europa's grootste nertsfarm telt zevenduizend dieren. Nieuwe verten' AXELSE IMPRESSIE'S. J C. VINK ran kering bij abonnement, Axel ZATERDAG 6 JULI 1957 71e Jaargang No. 78 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IED4 E WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Til. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK FIRMA Markt 12 We hadden eens gehoord van een gewel dige nertsfarm, die ergens in de provincie Utrecht moest liggen. Na twee telefoontjes hadden we de farm aan de lijn. We troffen het buitengewoon. De Public Relation Of ficer, de heer G. de Josselin de Jong, was toevallig op de farm aanwezig en verklaarde zonder verder omhaal van woorden, dat we maar eens gauw moesten komen kijken en dat we de grootste nertsfarm van West- Eropa zouden zien. We besloten een dag later naar Eist te gaan en vonden aan het station van Amerongen de heer De Jong en een chauffeur van de farm, die ons met een wagen was komen halen. Driebergen, Doorn, Amerongen was de richting die we gingen en midden in Eist,nogmaals in de pro vincie Utrecht sloegen we een echt lande lijk weggetje in. Voor ons lagen beboste, zacht-gloolende heuvels en opeens was daar de nertsfarm. Een prachtig bedrijf, een won derlijk en een bloeiend bedrijf. „Renard" - Vos. In de restauratie van het station Drie bergen, waar we ,.de lekkerste koffie van Nederland" hebben geproefd, gaf de heer De Jong ons een inleiding over nertsen, over het kweken van nertsen en nog veel meer. In tien minuten gaf hij een zo nauwkeurige en uitvoerige beschrijving van alles wat met nertsen en de bontindustrie te maken heeft, dat we onderweg naar Eist in droef gepeins verzonken over zijn stortvloed van woorden nog eens nadachten. Gelukkig kwamen ons later weer veel van zijn woorden in her innering toen we met hem langs de nertsen wandelden. Laten we eerst eens iets over de firma Renard vertellen. De naam Renard" waren we 'm maar kwijt" verzuchtte de heer de Jong, dankt zijn ontstaan aan de stichter, een man die vossen kweekte en dus heel toepasselijk zijn firma de naam van „Renard" gaf, het Eranse woord voor vos. Zo n twintig jaar geleden kocht de heer R. Heertjes de farm van de heer Schoots. Beide heren zijn belangrijke figuren in de Neder landse bontwereld. De heer Heertjes is een bdkend bonthandelaar en de heer Schoots is thans Rijks Pelsdierconsulent. De heer Heertjes had in Amerika veel nertsfarms gezien en kwam op het idee ook zoiets in Nederland te beginnen. Hij was zo één van de eersten van de thans 813 nerts- bezitters in Nederland. De heer Heertje had goed gezien. De nertsen voelden zich in het vreemde Nederlandse klimaat best thuis. Hij zocht en vond een reeks enthousiaste en vooral deskund.igé medewerkers en zo is in de loop de£ jaren het bedrijf te Eist uitge groeid tot een ware farm in Amerikaanse stijl. Internationaal. Het kan gebeuren, dat als ge op zekere lag de farm gaat bezichtigen, ge de heer Heertje aantreft, die juist terug is gekeerd van een zakenreis naar Moskou, naar Amerika of welk deel van de wereld ook. Dan maakt ge kennis met dc eerste be drijfsleider. „Glad to meet you", zo dat is Engels en ge staat recht tegenover een Deen die Engels spreekt en in Nederland werkt, dan treedt de heer de Josselin de Jong naar voren en stelt zich voor als public relation officer, dan ja dan voelt men zich werkelijk verheugd iemand te ontmoeten die zich voor stelt als doodgewoon Rietveld, bedrijfsleider. Dit alles kan gebeuren, maar als regel is de heer Heertje ergens aan de andere kant van onze aardbol en confereert de heer De Jong vanuit het kantoor te Amsterdam via de telefoon met een of andere relatie in welk land ter wereld ook. Dit is om een idee te krijgen hoe een Nederlandse nertsfarm is uitgegroeid tot een der grootste van West- Europa en internationaal voor honderd pro cent meedraait. Cultuur-rassen. Genoeg over het bedrijfwe waren ge komen voor de nertsen en daarvan wist de heer De Jong veel te vertellen. De nerts is een mak, althans voor het grootste deel mak geworden natuurdier. Men zou dus verwachten dat een nerts een bruin vachtje heeft, zoals een haas of een konijn of om een beetje in de familie te blijven, zoals de wezel. Neen, er is in de loop der jaren een reeks cultuur-rassen ontstaan in velerlei tinten. Zo zijn er pikzwarte nertsen en be koorlijk gestroomlijnde witte diertjes. Om de diertjes in soorten te rangschikken heb ben ze naar de kleur namen gekregen. Na men om echt te vergeten. Geen dame in bontmantel gehuld zal ooit in haar leven tot een andere dame zeggen „zeg deze nerts mantel is gemaakt van de Einlandia Topaze, Sapphire, Aleutiran, Pearl, Breath of Spring, Blue recessive White, Palomino of een andere getinte nertssoort." Hoe die namen ontstaan Wel, het is voor een farmer zeer eervol, wanneer hij er in slaagt een bont aan de markt te bren gen dat nog niet eerder door allerlei krui- singsproeven is gevormd. We behoeven hier niet verder op in te gaan, want het kruisings systeem is zo ingewikkeld dat ons nertsen- praatje een studiewerk zou worden. Maar waren komen nertsen nu vandaan Een nerts is een afstammeling van de Ame rikaanse marter. De Amerikaanse trappers zijn de eersten geweest, die aan het kweken van marters gingen denken. De stand van de pelsdieren ging onrustbarend achteruit. En zo kwamen verschillende trappers op het idee een stuk bos te kappen en er een stel konijnenhokken neer te zetten. De mar ter „vernertste dus. Wij spreken en schrijven wel over nert sen, maar bij de N.V. Renard wordt over de Mink gesproken. Dat nertsen worden ge bruikt voor de bont-industrie is wel duide lijk vijf en dertig procent is bestemd voor de mink-coats, dus een betrekkelijk laag per centage wordt gebruikt voor de bontmantels en het overig epercentage is bestemd voor het verwerken van het bont in garnituren, stola's, enz. Waarom zijn de dames zo „wild" op bontmateis van nertshuiden gemaakt 7 Kijk, bont wordt gegradeerd. Het bont van een konijn krijgt b.v. maar 30 procent, maar het bont van de nerts behoort tot de hoogst ge gradeerde bontsoorten. Dit bont is bestand tegen de ijzige koude van de poolstreken en tegen de schroeiende hitte in een schouw burgzaal. Nertsbont, dames, kan niet barsten. Zo'n nertsbontjas is dan ook behoorlijk prijzig .Als manlief zijn vrouw een nerts- bontjas wil geven kan hij rustig zestien tot twintigduizend gulden neertellen. Als hij er warmpjes inzit kan hij zijn vrouw ook nog omhangen met een bontmantel die vijftig duizend gulden kost. Dit grote prijsverschil hangt samen met de kleur van het bont. Het goedkoopste is de Standard (bruinzwart), betere prijzen worden als regel betaald voor Pastel (bruin), Silverblue (grijsblauw) en Saffier (lichtblauw). Er bestaan ongeveer twintig verschillende kleuren. De experts noemen die Mutations. Een goed klimaat. Het klimaat is voor de nertsfokkerij in Nederland bijzonder gunstig. Het niet te warme en vochtige klimaat geeft een zachte en zijige beharing. Voor de goede vellen worden in Nederland uitstekende prijzen be taald. Standards brengen wel 75 gulden op en de velletjes van sommige diertjes worden met 125 gulden betaald. Het komt dus voor een groot deel aan op vakkundigheid van de nertsfokker. Het voeren is vanzelfsprekend zeer be langrijk. Op de farm te Eist hing een on draaglijke geur op de plaats waar de grond stoffen voor het voer werden opgeslagen. Daar was heel rustig een stelletje mannen bezig, die koeienmagen, viskoppen en meel in een machine gooiden, waar het voer als een deeg weer uitkwam. De voorraad vlees- afval, vooral lever, wordt ingevroren. Deze mensen merkten niets meer van de onwel riekende geur. Wij hielden ons flink en trot seerden de kou en de reuk om vluchtig te zien hoe het deeg werd samengesteld. Het deeg wordt gewoon op de kooitjes gelegd, Vaar de nertsen het met hun snuitjes vanaf halen. Restanten van het voedsel en de mest vallen door de getraliede bodem op de grond en blijven liggen. De boeren uit de omgeving zijn er wild op en komen geregeld de grond schoonvegen onder de nertskooien. Op de voorgrond van he vrij uitgestrekte terrein vindt men het gebouwtje waarin het voedsel tot deeg wordt vermengd en waarin de nertsen aan hun einde komen. Op de achtergrond staan de sheds, de lage af dakjes waaronder aan weerszijden de kooien staan met een gangetje in het midden. In een grote shed staan honderd kooien aan weerszijden ,dus tweehonderd in totaal en in een kleine shed staan honderd veertig kooien. Ook staat er een uitkijktoren. Die dateert nog van de periode waarin de N.V, Renard haar naam alle eer aandeed en vossen hield. Het was van het grootste be lang, dat men wist op welk tijdstip de vossen die op een open maar wel omheinde ruimte rondliepen, een huwelijk aangingen. De uitkijktoren is blijven staan en ze staat bijzonder goed in het geheel. En ten slotte zij, die menen dat een nerts een gezellig huis dier is, moeten jyij ernstig adviseren zich eens in verbinding te stellen met de N.V. Renard, want deze N.V. stelt elke Neder lander, die mee wil helpen deviezen te ver zamelen, graag in de gelegenheid eerst eens kennis te nemen van alles wat met het kwe ken van nertsen te maken heeft. Want heus, men is niet zomaar nertsenfarmer. an het proces van nertsboorlingske tot nertshuid, uitgespreid op een grote stok, gaat een vakmanschap vooraf. Daarover weten de nijvere lieden van de N.V. Renard mee te praten. Leo Schiebos. TIJDSCHRIFT VOOR ONTHEEMDEN MAAR OOK VOOR NEDERLANDERS. „In Nederland verblijven met inbegrip van de Hongaren, die na de oktober revolutie asyl hebben gekregen, ca. 17.000 ontheemden, afkomstig uit vrijwel alle lan den achter het ijzeren gordijn. Meerderen onder hen verwachten dat vroeg of laat de politieke situatie achter het ijzeren gordijn zal veranderen en stellen zich voor alsdan naar hun land terug te keren. Deze ontheemden staan geestelijk al het ware met de ene voet in Nederland en met de ander in het land waar zij zijn geboren en getogen. Vele anderen beschou wen hun tegenwoordig verblijf als niet van voorbijgaande aard, maar gevoelen even als de hiervoor genoemde categorie de be hoefte hun nationale tradities en cultuur te beleven en uit te cJra9en aldus lezen we in het eerste nummer! van „Nieuwe Verten"1! het zopas verschenen tijdschrift voor ontheemden. Dit tijdschrift, dat overigens correct is uitgevoerd, verschijnt onder auspiciën van de Stichting Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp en is gedacht als contact orgaan tussen Nederlanders en ontheemden en tussen de ontheemden onderling. Door verbreding van inziicht en kennis zullen deze betrekkingen worden verdiept en verrijkt en kunnen wellicht nieuwe ban den worden gelegd. Dat dit voor beide partijen van onschat bare waarde kan zijn, valt buiten twijfel en daarom is het (initiatief van de Raad van Overleg van de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp en de daarin samen werkende ontheemden-organisaties, zeer te prijzen. In de onlangs gevormde redactie-raad hebben o.a. zitting de vertegenwoordigers van de volgende ontheemden-organisaties de Vereniging van Poolse Oudstrijders, de Poolse Katholieke Vereniging in Nederland, Bond van Hongaren, Vereniging van Est- landers in Nederland, Bond van Letten in Nederland, Bond van Oekrainers, de Rus sische Vereniging en andere. De kern-redactie van „Nieuwe Verten" bestaat uit drie ontheemden en twee Neder landers. Een der redacteuren is de in Vlis- singen wonende Poolse journalist, Billy Strenk. De redactie stelt zich als doel zich te richten tot de ontheemden, maar evenzeer tot de Nederlanders, opdat een ontmoetings plaats wordt gecreëerd alwaar eerbied, be grip en waardering voor elkander kunnen worden gekweekt. Hierop wijst in het eerste nummer met name het artiikel van de Hon gaarse redacteur over de geestesgesteldheid van de Hongaarse vluchtelingen. In de toekomst stelt de redactie zich voor o.m. aandacht te schenken aan de culturele verworvenheden zowel van Nederland als van de landen waaruit de ontheemden stammen verder aan de wijzigingen, wel ke zich hebben voorgedaan voor de be volking van deze landen, sedert het ijzeren gordijn is gevallen aan de „eigen-aardige" positie, waarin zich de ontheemden in Ne derland bevinden de voorlichting van de ontheemden op juridisch, sociaal-economisch en algemeen maatschappelijk terrein en ook aan de propaganda van achter het ijzeren gordijn onder de ontheemden in het vrije Westen. De scherpst denkbare aanklacht tegen de dictatuur van het communisme is het bestaan van ontheemden, van mensen, aan wien is ontnomen hun vaderland, hun woningen, en allen, die zij liefhadden. Het antwoord op dit in wezen onherstel bare leed, aldus de redactie van „Nieuwe Verten", kan alleen zijn menselijkheid. DE NIEUWE VOETGANGERSREGELING NOG ENKELE BELANGRIJKE BEPALINGEN VOOR VOETGANGERS VOORLICHTING VAN „VEILIG VERKEER" 1 IX. Benijdenswaardig gemeente - bezit. In 't verleden ligt het heden, in het nu, wat worden zal ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom 11,55 Andere plaatsen 11,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS8 c«nt, per m.m. 4 Bij contracten belangrijke reductie. IngL «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*, id vertent iën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. |yf« 1L hB *T e Li 1 'A i 14Hiflt I A Bij afwezigheid van een voetpad, of als ze in het gebruik daarvan worden belemmerd, mogen voet gangers van een rijwielpad gebruik maken. Als dit aan een rijbaan grenst, dan moet de zijde gekozen worden, die het verst van de rijbaan afgekeerd is. Bij afwezigheid van een vo^t- o ffietspad, of als ze in het gebruik van de beide paden belemmerd worden, mogen voetgangers van de rijbaan gebruik maken. Buiten de bebouwde kom moet men dan links lopen. Dit heeft het voordeel, dat men het rijdend verkeer ziet aankomen, wat vooral na zons ondergang belangrijk is. Voor voetgangers kunnen afzonderlijke lichtsigna len worden gebezigd, waarbij groen licht betekent voetgangers kunnen oversteken rood licht voet gangers mogen niet oversteken. Ons land, waar alleen de hoge zandstreken van het oosten en zuiden dagtekenen uit de diluviale periode en waar eerst in meer historische tijden de alluviale gronden grotendeels hun gedaante kregen, mag bogen op een wel zeer unieke evolutie in verband met zijn geologische geaardheid. Het element „water" heeft daardoor ten slotte ook het karakter van de Friese, Hollandse en Zeeuwse steden en landschappen bepaald. Zelfs heeft dit haar invloed ook doen gelden op een deel van Vlaanderen. Inzonderheid dat, waartoe het oude Staats-Vlaan- deren met inbegrip van het vrije van Brugge tot aan het land van Waes gerekend mag worden. Zover men in de Vlaamse gewesten van het huidige België de polderdijken ten huidigen dage nog aantreft, kan men op deze onmiskenbare invloed en ontwikke lingsgang wijzen. Het eigent en typeert het polder gebied. Het was de strijd met de aloude erfvijand, het water, dat in de oudere polders met hun molen- kolonies het aanzien gaf aan cultuurlandschappen van geheel eig en geaardheid en bekoring. Het bepaalde ook het karakter van de elders weinig gekende histo rische vestingstypen. Men lette maar op de aanleg van de vestingswerken van Hulst, 'terwijl men ook ten opzichte van onze stad kan wijzen op de bekende ten stadhuize nog aanwezige plattegrond, waarop de Axelse bastions en vestingswerken door ds. Jona van Middelhoven in beeltenis werden gebracht. Een geheel eigen geaardheid en karakter moet dit reeds tal van eeuwen aan deze, onze streken, hebben verleend. Sas van Gent, IJzendijke, Aardenburg, Bier vliet, Sluis en Oostburg hebben vaak in nog sterkere mate in deze omstandigheden verkeerd. We wijzen verier op de oude forten, ook nog dicht onder de rook van onze stad gelegen, die groten deels vergeten door onze tegenwoordige generatie, elk afzonderlijk even zovele bewijzen zijn van de ge stadige invloed van het element water, dat onze erf vijand no. 1 zijnde, dikwerf ook een machtig bond genoot kon zijn in der eeuwen loop. (Vervolg op pagina 2)

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 1