AXELSE COURANT GEMEENTERAAD VAN AXEL T-kias In één nacht Uw handen gaaf en zacht J C.VINK Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 29 JUNI 1957 71e Jaargang No. 77 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDf WOENSDAG EN ZATERDAG Baby-verzorging met Babyderm-preparaten Huidje van alle smetten vrij, hoofdje rein met gezonde haargroei ideaal voor ieder i die brieven schrijft! M FIRMA Markt 12 AXEL. ABONNEMENTSPRIJS: Lone nummer! 6 cent Kwartaal-abonnement t Axel binnen de kom 11,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C.VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tol. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie, taf? «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*. Idvertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. ZITTING VAN DINSDAG 25 JUNI 1957. De Raar onzer gemeente kwam dinsdagavond in openbare vergadering bijeen onder presidium van burgemeester van Oeveren. Na goedkeuring der notulen en aanneming voor kennisgeving van een 16-tal ingekomen stukken volg den de reeds vorige week in ons blad gepubliceerde mededelingen, aan de hand waarvan üoor de heer Oggel nog nadere inlichtingen werden gevraagd om trent de beschadigde tegels op het Szydlowski-plein, welke materie nog in studie blijkt bij B. en W. De burgemeester reageerde bij interruptie op een opmerking van de heer Kesbeke inzake de plant soenen en in verband met dat bij het Poolse Monument waaromtrent hij een klacht had ingediend, dat het in het algemeen ten deze schort aan een chronisch ge brek aan personeel. De heer C. van Bendegem liet van zijn ervaring blijken ten opzichte van de manier waarop hij nog kortelings in plan-West de gemeentedienst in actie zag met een installatie die meer weg had van een soort „zelfbinder" dan van een moderne grasmaai- machine. Het succes hiervan was in deze echter ne gatief in dien zin dat enige ogenblikken na de be ëindiging van deze werkzaamheden de huismoeders in actie kwamen om de achtergebleven restanten op te ruimen. Het is wel zo, zeide spr., dat er in het al gemeen niet die waardering bestaat, die er behoorde te zijn voor hetgeen de gemeente in dze verricht. Althans wordt dit door het publiek niet voldoende gewaardeerd. Aangenomen werd het voorstel tot wijziging van de verordening geneeskundige verzorging gemeente- personeel voor het tijdvak van 1 januari tot en met 31 maart 1957 en toepasselijk-verklaring van de Rijks-interimregeling ziektekosten ambtenaren voor de burgemeester. De minister van Binnenlandse Zaken deelt bij schrijven van 31 mei 1957 enige wijzigingen mede in de rijksregeling betreffende de tegemoetkoming in de kosten van ziekte, zulks o.m. in verband met de stijging van de premie voor de vrijwillige ziekenfonds verzekering per 1 januari j.l. Behalve verhoging van deze tegemoetkoming wordt de uitsluiting van de gehuwde vrouw, die geen kost winner is, opgeheven en wordt de bruto-tegemoet- koming anders vastgesteld in verband met de sinds vorig jaar ingevoerde Algemene Ouderdomswet. De minister geeft de gemeentebesturen in over weging voor hun personeel een overeenkomstige rege ling vast te stellen. t De gemeentelijke regeling, die in verband met de aansluiting bij het I.Z.A., per 1 april 1957 ingetrokken is, dient nog gewijzigd te worden om voor het eerste kwartaal overeenstemming met de rijksregeling te verkrijgen. -j| Na de inwerkingtreding van de I.Z.A.-regeling is gebleken dat de burgemeester vooralsnog geen ge bruik maakt van de mogelijkheid tot vrijwillige aan sluiting bij die regeling. Zolang deze situatie duurt is het billijk en in overeenstemming met de vroegere toe stand dat voor hem de gebruikelijke tegemoetkoming blijft voortduren. Het komt B. en W. het meest gewenst voor hiervoor een besluit vast te stellen, waarbij de rijksregeling wordt geldig verklaard, waardoor voorkomen wordt dat elk jaar een wijziging moet worden vastgesteld. Eveneens werd aangenomen het voorstel tot wijzi ging van de verordening pensioenen wethouders en vaststelling verordening beperking pensioenen wet houders. Bij de wet van 31 januari 1957 zijn bepalingen vastgesteld houdende beperking van de uitbetaling van de pensioenen van gewezen ministers en staats secretarissen, gewezen leden van de Tweede Kamer en van Ged. Staten, alsmede van gewezen wethouders en de weduwen van genoemde personen bij gelijk tijdige aanspraak op een pensioen krachtens de Al gemene Ouderdomswet. Ingevolge artikel 8 van deze wet moeten de ge meentelijke bepalingen met de wet in overeenstemming worden gebracht. Dit kan het beste geschieden door de geldende uitkerings- en pensioenverordening wet houders, vastgesteld bij raadsbesluit van 8 januari j.l. te wijzigen door artikel 1 aan te vullen met „en van de verordening „Beperking pensioenen wethouders Daarnaast dient een verordening te worden vast gesteld waarin die beperking nader is geregeld. B. en W. boden die twee ontwerp-besluiten ter vaststelling aan. Hierna kwam aan de orde het voorstel tot wijziging van staat C van de salaris- en loonverordening 1955. Het is in de paraktijk gebleken dat de beloning voor de schoonhouder van de gemeentegebouwen, die thans 1956.— per jaar bedraagt plus sinds 1 januari j.l. 6% en 5,6% verhoging, niet voldoende en niet in evenredigheid is tot het aantal werkuren, dat besteed moet worden aan het schoonhouden van de nieuwe openbare lagere school. Blijkens opgedane ervaring dient het aantal werk uren volgens de dienst gemeentewerken gesteld te worden op circa 2750 per jaar. Een beloning van 1.— per uur wordt redelijk en verantwoord geacht. Dit uurloon wordt ook betaald aan werkvrouwen bij het rijk. Uitgaande van een uurloon van 1.— öient het bedrag van 1956.verhoogd te worden tot 2460.— per jaar, zodat met inbegrip van de geldende ver hogingen van 6% 5,6% de beloning komt op 2758,92 per jaar. Behalve deze beloning zijn B. en W. van oordeel dat een vergoeding voor aankoop van schoor maak- benodigdheden billijk is. Aan de hand van een op gave wat over vier maanden is aangekocht wordt deze vergoeding vastgesteld op 250.per jaar. Sinds de nieuwe openbare school in gebruik is ge nomen wordt de voormalige school aan de Kerkdreef voor verschillende doeleinden gebruikt. Dit gebouw moet ook schoongemaakt, geopend en gesloten worden. Nagegaan is hoeveel tijd daarvoor nodig is. Volgens de dienst gemeentewerken kan de tijd op gemiddeld 20 uur per weck gesteld worden. De beloning hiervoor dient derhalve gesteld te worden op 987.per jaar, hetgeen na toepassing van meergenoemde verhogingen neerkomt op een bedrag van 20,40 per week. Een vergoeding van f 150.per jaar voor schoonmaak- benodigdheden achten B. en W. in dit geval billijk. Om bovengenoemde bedragen te kunnen betalen is het nodig staat C van de salaris- en loonverordening 1955 te wijzigen. Al worden genoemde gebouwen thans door één persoon schoongehouden, toch mer.en B. en W. dat het gewenst is voor beide gebouwen een aparte functie op te nemen, rekening houdend met de mogelijkheid dat het schoonhouden niet blijvend door één persoon zal geschieden. De voorgestelde wijziging is toegezonden aan de leden van de plaatselijke commissie voor georgani seerd overleg, welke zich hiermede konden verenigen. De heer Kesbeke was geschrokken over hetgeen hij uit de stukken had opgediept, n.l. dat er een werkvrouw is die 73 uur per week arbeid verricht. De voorzitter geeft hierop een bevredigende toe lichting. Dit speciale geval is op doeltreffende wijze geregeld doordat meerdere leden van dit gezin ge durig assisteren hetgeen in het algemeen de gang van zaken bevordert. De Raad verenigde zich zonder hoofdelijke stemming met dit voorstel. Aan de heer H. J. de Jonge werd een perceel bouwgrond in plan-Zuid verkocht ter grootte van 360 c.A. tegen een prijs van 6.— per c.A. Aan de directie van de Linex Nederland N.V. te Koewacht werd 1050 c.A. bouwgrond verkocht, ge legen aan de Van Middlhovenstraat, eveneens voor 6.pr c.A. Aan de heer F. J. Lensen, aannemer alhier werd een perceel bouwgrond gelegen aan de Zuidsingel verkocht ter grootte van plm. 1000 c.A. voor de prijs van 7.per c.A. Aangenomen werd een voorstel tot aankoop van enige stroken grond, eigendom van en gelegen in de Noordpolder en overdracht aan diverse consorten in de Pironstraat, Prins Hendrikstraat, Pieter Paulus- straat, Singelweg, enz. die hierop hebben gebouwd. Oorspronkelijk heeft de Bewesten Buitenweg ge lopen van de Singelweg tot de Buthdijk. In de open bare registers is de noordelijke zijkant en de weg in geschreven ten name van de polder Noord. Sedert 1925 zijn bij de uitbreiding van de kom geleidelijk ge deelten hiervan door de gemeente verkocht aan par ticuliere bouwers, aangezien deze gedeelten bij de bouwgrond werden gerekend. Ook zijn op een ge deelte straten aangelegd en woningwetwoningen ge bouwd. Het eigendomsrecht behoort in overeenstem ming te worden gebracht met de feitelijke toestand. Hiertoe moet de gemeente deze stroken grond alsong aankopen van d polder Noord, welke hiervoor ƒ0,10 per c.A. vraagt. Ook is het gewenst, dat het resteren de deel van de Bewesten Buitenweg met de noorde lijke zijkantweg eigendom van de gemeente wordt. De polder is hiertoe tegen dezelfde prijs bereid. Ten slotte is blijkens het kadaster bij de overname van de Oudeweg indertijd nog een oppervlakte zij kantweg, groot 480 c.A. eigendom van de polder Noord gebleven. Dit is het pad voor de woningen tot aan de Beoostenblijse straat. B. en W. stelden voor deze perceelsgedeelten voor ƒ0,100 per c.A. aan te kopen, danwel voor zover reeds eerder aan derden verkocht (terwijl de polder Noord nog als mede-eigenaar kadastraal vermeld staat) deze aan digenen over te dragen. Aldus werd besloten. Vrijliggend rijwielpad langs de provinciale weg T emeuzenAxel. Aangenomen werd het voorstel tot ruiling van grond in verband met de verbetering van de provinciale weg Terneuzen—Axel (aanleg vrijliggend rijwielpad). Van de Provinciale Waterstaat, dienstkring Ter- neuzen, is een schrijven ingekomen ten aanzien van de aanleg van een vrijliggend rijwielpad langs de pro vinciale weg Terneuz:nAxel. De Provincie Zeeland zou van de gemeente Axel in eigendom overnemen het zuidwestelijk, plm. 360 cA. grote gedeelte van het perceel, kadastraal bekend, ge meente Axel .sectie B, no. 1083. In het betrokken verbeteringsontwerp is mede op genomen de wijziging van de aansluiting van het bij de gemeente in onderhoud zijnde wegvak Ronde Putten gedeelte weg no. 44, tertiair wegenplan, aan de pro vinciale weg. De nieuw te maken aansluiting, welke geheel voor rekening van de pro incie zal komen, zal bestaan uit een druppelvormige geleider. De in verband met de nieuw te maken aansluiting benodigde gronden zijn inmiddels voorlopig aange kocht, doch het verdient aanbeveling de ten noord oosten van de kruinlijn van de buitenberm van het rijwielpad aangekochte gronden aan de gemeente Axel in eigendom over te dragen. Wordt voorgesteld, mede in verband met de be vordering van de veiligheid van het verkeer 1. Aan de Provinciale Waterstaat, met terugzending van de toelichtende tekening te berichten, dat de Raad zich met de nieuw te maken druppelvormige geleider kan verenigen. 2. Te besluiten tot verkoop aan de provincie Zeeland van het zuidwestelijke plm. 360 c.A. grote ge deelte van het perceel, kadastraal bekend ge* meente Axel, sectie B, no. 1083, voor een prijs van ƒ1.de massa. 3. Vervolgens tot aankoop van de provincie Zee land van gedeelten van de percelen, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie B, no. 1069, no. 1070 en no. 1071, samen groot plm. 50 c A. voor een prijs van in totaal 1„een en ander onder voorwaarde, dat alle op de aan- en verkoop van eigendommen vallende kosten voor rekening van de provincie Zeeland dienen te worden gebracht. Aldus werd besloten. Nieuwe Landbouwhuishoudschcol. Zoals bekend is, is de van de Z.L.M. uitgaande landbouwhuishoudschool nog steeds ondergebracht in verschillende gehuurde lokalen. Reeds lang werden door de Z.L.M. pogingen in het werk gesteld om te komen tot de bouw van een nieuwe school. De grond, waarop deze school zou worden gebouwd is reeds lang eigendom van genoemde organisatie. De Z.L.M. heeft thans van een geldgever eer< aan bieding gekregen van een geldlening, groot 500.000. tegen een rente van af te lossen in 40 gelijke jaarlijkse termijnen, mits de gemeente deze geldlening garandeert.. B. en W. menen te moeten voorstellen, deze moge lijkheid dankbaar tc aanvaarden en te besluiten over eenkomstig het bij de stukken overgelegde ontwerp besluit. Het ligt in de bedoeling van de Z.L.M. zo mogelijk reeds de volgende maand tot aanbesteding over te gaan en in september a.s. met de bouw te beginnen. De Raad nam zonder hoofdelijke stemming dit voor stel aan. Daarop werd besloten voor het tijdvak van 1 juli (de datum waarop het tegenwoordige extra-crediet af loopt) tot 30 september a.s. een nieuwe rekening- courant-overeenkomst aan te gaan, waardoor het cre- diet dat voor het jaar 1957 ƒ200.000.bedraagt, wordt verhoogd met 500.000.-. De N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten is bereid om bedoeld extra crediet te verstrekken voor die kapitaals-uitgaven waarvan de verplichting tot betaling reeds voor 15 november 1956 was ontstaan. Vastgesteld werden een aatal besluiten tot wijzi ging van de gemeentebegroting dienst 1956 en dienst 1957, van de begroting van het Gasbedrijf dienst 1956, van de begroting van het Woningbedrijf dienst 1956 en (goed te keuren) de begroting van het Burgerlijk Armbestuur dienst 1956. Hierna kwam aan de orde een voorstel waartegen de Raad zich op een enkele uitzondering na unaniem bleek te keren. De gemeente-secretaris, de heer J. L. J. Maris had n.l. het college de vraag voorgelegd of er geen termen aanwezig zijn, het eervol ontslag, dat hem anders per 1 september a.s., op grond van artikel 109 van het Algemeen Ambtenarenreglement zou moeten worden verleend, nog enige tijd uit te stellen. Dienaangaande delen B. en Wmede, dat tot een zodanig uitstel, volgens het 2e lid van genoemd artikel zou kunnen worden besloten in een bijzonder geval, welks aanwezigheid uitsluitend ter beoordeling van de Raad staat. B. en W. achten termen aanwezig tot toepassing van deze mogelijkheid over te gaan, aangezien het van belang is te achten, dat nog enige tijd in deze zich ontwikkelende gemeente profijt wordt getrokken van deze algemeen gewaardeerde functionaris, die voor zijn taak nog alleszins is berekend en die gedurende de 37 jaren die hij in dienst dezer gemeente heeft doorgebracht waarvan 24 jaren als secretaris steeds in aangename samenwerking met de Raad en het college van B. en W. de belangen der gemeente op uitmuntende wijze heeft behartigd. B. en W. stellen in verband hiermede voor te be sluiten aan de heer J. L. J. Maris met ingang van 1 september 1959, of zoveel eerder eerder als B. en W. dit nodig oordelen, op de meest eervolle wijze ontslag te verlenen als secretaris dezer gemeente, onvermin derd de bevoegdheid van de heer Maris om met in gang van een vóór die datum liggende dag ontslag te verzoeken. De heer Maris heeft te kennen gegeven dat hij zich met een zodanig besluit zou kunnen ver enigen. De heer C. van Bendegem heeft met zijn fractie dit sterk in de persoonlijke sfeer staande voorstel be sproken en ook meerdere andere raadsleden daarover gepolst, die cr echter zonder aanzien des persoons eveneens over dachten als zij. Hoe men hierover dus dienken moge (het is jammer dat een dergelijk ver zoek op de aruda voorkomt) er 'zit niet in het minst enige per .oonlijke kant aan deze zaak ten op zichte van de secretaris. Nu weet spr. dat scheiden altijd een nare kant heeft, maar spr. citeert het Franse spreekwoord „Partir c'est mourir un peu 1" Er zou hier een precedent geschapen worden. Ditmaal geldt liet de secretaris, volgend jaar wel licht een ander. Waarbij komt dat er tal van jonge ambtenaren zijn die op promotie zitten te wachten en is het toch ook niet zo dat men dit geval analoog zou moeten gaan stellen als indertijd, toen iemand die de pensioengerechtigde leeftijd bereikt had uit de ge meentedienst ontslagen wordende, nog maar enkele jaren het baantje van grafdelver gaf, door de secre taris nu maar met het verrichten van type-werk te belasten gedurende die paar jaar. Dit en nog meer dieper gaende redenen beletten spr. en diens fractie hun stem aan dit voorstel te geven. De heer Pijpelink heeft eveneens met waardering voor het werk en de persoon van de secretaris vele van de bedenkingen die de heer C. van Bendegem terecht heeft geopperd. De consequenties zijn voor hem voor een groot deel dezelfde en spr. zal cius :;ijn stem hieraan niet geven. De heer Kesbeke verklaart na de vorige sprekers hier niet veel meer over te zullen zeggen, daar zijn zienswijze eenzelfde is en men over twee jaar woer met dezelfde argumenten zou kunnen komen. De heer Gerrits deelde mede zich volledig accoord te verklaren met de door de vorige sprekers ont wikkelde gedachten en kan ook niet aan een voorstel van deze strekking zijn stem en medewerking verlenen. De heer de Kraker verklaarde na de heer Gerrits het ook met de vorige sprekers eens te zijn. De heer de Feijter is van een andere mening en vindt het van waardering getuigend als men dit ver zoek zou inwilligen, waaraan hij, gezien de staat van dienst van de secretaris, gaarne zijn stem zal geven. De voorzitter deelt mede dat B. en W. dit verzoek aan de Raad hebben doorgegeven in de overtuiging dat het gemeentebelang het niet eist, maar er ook niet door wordt geschaadt. De heer de Putter deelde nog mede dat hij zich als minderheid ten opzichte van dit voorstel van B. en W. distancieerde, waarop de voorzitter het in stemming «bracht. Het voorstel verkreeg de stemmen van de heren P. J. van Bendegem en de Feijter, de andere tien aanwezige raadsleden stemden tegen. Hierop vroeg de secretaris, die dit punt ook als zakelijk wenste te stellen, om in verband met zijn pensioensgrondslag, daar dit hem een paar honderd gulden verschil op zal leveren in zijn voordeel, tot 1 januari 1958 in functie te kunnen blijven. De heer de Feijter zou in deze gaarne een limiet van een half jaar wensen te stellen. De heer C. van Bendegem en andere leden ver klaren zich met het aanblijven tot 1 januari 1958 te willen verenigen. Als supplement op de agenda werd nog behandeld een voorstel tot herziening van het raadsbesluit van 22 november 1956 terzake van aankoop en schadeloos stelling van grond en opstallen van de fam. van Dix- hoorn te Spui. Ged. Staten deelden n.l. mede geen bezwaren tegen dit besluit te hebben terzake van de betreffende trans- actie's en vergoedingen. Echter delen zij mede, dat de situatie van een aan de heer van Dixhoorn over te dragen gedeelte niet strookt met de daaraan in het ontwerp-uitbreidingsplan gegeven bestemming. Over leg terzake met de Planologische Dienst had intussen plaats en B. en W. stellen thans voor het besluit zo danig te wijzigen, dat aan de heer Adr. van Dixhoorn zal worden overgedragen een gedeelte grond, ka dastraal bekend als sectie B no. 22 ged., in plaats van de genoemde kadastraal bekende sectie B no. 979 en 1045, beide gedeeltelijk. De oppervlakte blijft dezelfde. Dienovereenkomstig wordt dit besluit herzien, na dat de heer Pijpelink heeft aangedrongen op het be trachten van spoed. (Vervolg op pagina 2)

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 1