AXELSE COURANT 'Cr 4 E WERELDTENTOONSTELLING BRUSSEL 1958 ZOMERPERIKELEN VOOR DE DIEREN J. C. VINK Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 22 JUNI 1957 71e Jaargang No. 74 O NIEUWS* EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IED1 E WOENSDAG EN ZATERDAG VERVOERSWEZEN, BELANGRIJK ONDERDEEL VAN HET NEDERLANDS PAVILJOEN. Golfslag-apparatuur zorgt voor „hoorbare illustratie". FIRMA Markt 12 AXEL. Ideaal voor ieder die brieven schrijft! De organisatie van de Nederlandse af deling op de Wereldtentoonstelling in 1958 te Brussel vindt gestadig voortgang. Dit blijkt wel uit de plannen voor de inzending van het Nederlandse vervoerswezen, die op het ogenblik door de deskundigen worden uitgewerkt en die geleidelijk aan vaste vorm krijgen. Deze plannen voorzien in een zo veelzijdig mogelijke presentatie van Neder land als transportland bij uitnemendheid. In een hal met een oppervlakte van 2O0Ö vierkante meter zal de bezoeker onder an dere een indruk worden gegeven van de be tekenis van de Nederlandse scheepvaart in al haar geledingen lijnvaart, wilde vaart, tankvaart, kustvaart, sleepvaart en Walvis vaart. De spoorwegen zullen evenmin ont breken en in een eigen inzending de nadruk leggen op hun betekenis ten aanzien van het vrachtvervoer van en naar de havens. Na tuurlijk zal ook de K.L.M., 's werelds oud ste luchtvaartmaatschappij, vertegenwoor digd zijn, onder meer met een deel van een cabine alsmede de motor van een Lockheed- Electra. De Nederlandse havens zullen het accent leggen op hun betekenis als in- en uitvalspoort van Europa. Scheepvaart en luchtvaart zijn voornemens, op opvallende wijze hun wereldomvattende verbindingen aan het publiek te demonstreren. Er bestaan daaromtrent al bepaalde plannen, maar deze zijn nog niet geheel uitgewerkt. Ook scheepsbouw vertegenwoordigd. Dat ook de scheepsbouw in deze hal is ondergebracht, zal niemand, die de histo rische ontwikkeling van deze belangrijke in dustrie kent, verbazen. Te Brussel zal met behulp van modellen worden getoond, dat de Nederlandse scheepsbouwer in staat is, „maatwerk" te leveren, van kustvaarders, tankschepen en plezierjachten, tot luxueuze oceaanreuzen. De wetenschappelijke achter grond van zijn werk, waarvan het Neder lands Scheepsbouwkundig Proefstation te Wageningen een uniek voorbeeld is, zal daarbij niet worden vergeten. In dit proef station worden onder meer proeven genomen met parrafine scheepsmodellen. Dergelijke modellen zullen ook op de Nederlandse af deling in Brussel te zien zijn. Een bewegende scheepsschroef zal het Nederlands vakman schap op dit gebied op overtuigende wijze demonstreren. Het water van het grote bassin, dat zich op het Nederlandse terrein bevindt, zal door middel van een golfslag-apparatuur kunst matig in beweging worden gebracht. De golven, die een hoogte van ongeveer 30 cm. zullen bereiken, zullen met hun gedruis een suggestieve illustratie vormen van wat de bezoeker in de hal van het vervoerswezen te zien krijgt. Wereldtentoonstelling verkocht eerste millioen toegangskaartjes. „Civitas Dei", de afdeling van het Vati- caan op de Wereldtentoonstelling te Brussel heeft enkele dagen geleden het eerste mil lioen toegangskaartjes voor de tentoonstel ling gekocht. Paul Heymans, de Commis saris-Generaal vn het Vaticaan bij de We reldtentoonstelling heeft ze met een cheque ter waarde van 20 millioen Belgische francs betaald, welke cheque hij aan de W ereld- tentoonstellingsautoriteiten heeft overhan digd. De normale prijs van een toegangs kaartje bedraagt 30 francs, maar bij aan koop vap grote aantallen kunnen kortingen worden gegeven tot een derde van het vast gestelde bedrag. De door het Vaticaan gekochte kaartjes zullen over de gehele wereld te koop worden aangeboden. Atomium begint steeds meer gedaante te krijgen. Van de negen enorme bollen, waaruit het 110 meter hoge Atomium zal bestaan, is de eerste al aangebracht. De lift, die met een snelheid van vijf meter per seconde elk uur ongeveer 500 personen naar de hoogste bol zal brengen is inmiddels gereed gekomen en zal waarschijnlijk begin juli ter plaatse ge monteerd worden. De Belgen weten steeds weer nieuwe in drukwekkende cijfers over hun nu al wereld beroemde Atomium te voorschijn te toveren. Zo hebben ze medegedeeld, dat in de vier onderste bollen een tentoonstelling zal wor den gehouden over de vreedzame toepassing van kernenerg'e. De roltrappen, die naar deze bollen leiden, zullen per uur ongeveer 2500 personen kunnen vervoeren. En wie van trappen lopen houdt, kan er óók zijn hart ophalen. Want in elk van de drie steu nen, waarop het Atomium rust, bevindt zich een trap van 160 treden. Een aantal dat voor de niet-trappenklimmers minstens even indrukwekkend is, als de glanzende bekleding van 9 ton, die elke bol krijgt. „Expo 58" zegt het met kleuren. Kleuren zullen een belangrijke rol spelen op de komende Wereldtentoonstelling in Brussel. Er zal een veelvuldig en in sommige gevallen geheel nieuw gebruik van gemaakt worden. Zo zullen alle belangrijke wegen op het tentoonstellingsterrein van kleuren wor den voorzien, die in de buitenlandse af delingen weer anders zullen zijn dan in de Belgische Sectie. Waar de buitenlandse af delingen zijn ondergebracht, zal de kleur variëren van fel-rood tot zacht-rose, al naar gelang die van de omringende gebouwen. In de Belgische afdeling zal het blauw domi neren, terwijl op het gedeelte waar de Congo exposeert, het geel toonaangevend zal zijn. De grote ontvangsthal zal hoofdzakelijk in wit worden uitgevoerd. Aan de keuze van al deze kleuren is een uitvoerige studie voorafgegaan. „Stoeltjeslift" en trein-op-rubberbanden op Brussels Wereldtentoonstelling. Een tentoonstelling bezoeken kan een ver moeiende, een Wereldtentoonstelling bezoe ken zelfs een zeer vermoeiende bezigheid zijn. Maar wie het volgend jaar de Brusselse Wereldtentoonstelling wil zien, zonder zich al te veel in te spannen, kan er gebruik maken van een ,,<fbeltjeslift", die hem langs vier verschillende routes over het tentoon stellingsterrein voert. Er zijn vier stations. waarvan er één zich bij de Beneluxpoort in de buurt van de Nederlandse afdeling be vindt. De lift, die in hoogte varieert van 2J^ tot 10 meter, heeft een totale capaciteit van 3600 personen en is van Zwitsers fabrikaat. Verder zullen er twintig treinen-op-lucht- banden over het tentoonstellingsterrein rij den, langs een route met een lengte van on geveer 5 km. Ze zullen in totaal aan onge veer 2600 bezoekers plaats bieden. Ruwbouw „België 1900" komt begin september gereed. De bouw van „België 1900", het folklo ristische centrum op de Wereldtentoonstel ling te Brussel, maakt snel vorderingen. De pleinen en poorten van het stadje zijn prac- tisch gereed en de gebouwen, die kopieën zijn van historische bouwwerken in België, naderen hun voltooiing. Verwacht wordt, dat begin september met de inwendige af werking van deze gebouwen zal kunnen worden begonnen. In totaal werken er op het gehele ten toonstellingsterrein ongeveer 8000 man, die in dienst zijn van 55 ondernemers. Zwerfdieren op stations. Dierenbescherming 'ontvangt vooral tij dens de vacantiemaanden vele telefoontjes, dat zoekende honden op de stations worden aangetroffen, die hun baas of bazin kwijt zijn. Van de zijde van de Nederlandse Spoorwegen is ten aanzien daarvan volle medewerking om de zwervers een tijdelijk onderkomen te bezorgen. Het publiek kan evenwel ook de helpende hand toesteken door de aandacht van de stationschef op het onderhavige dier te ves tigen. Aan de stations zijn de adressen be kend van de secretariaten der afdelingen van Dierenbescherming en van de dierenasyls. Eigenaren van honden worden evenwel ver zocht bij het reizen toch bijzondere aandacht aan hun viervoetige metgezel te schenken. De dieren en de warmte. Het is zeer gewenst om voor dieren in de weide enige beschutting te plaatsen tegen de brandende zon. Voorts zorge men voor voldoende vers drinkwater, ook voor de dieren op het erf. In de steden stelle het dierlievend publiek vooral de straathande laren in de gelegenheid om hun paarden te iaten drinken. Ook voor de honden gelieve men ten opzichte daarvan attent te zijn. Men late toch vooral zijn viervoeter niet urenlang achter fiets of bromfiets aandraven. Niet lang geleden werd door Dierenbescher ming proces-verbaal opgemaakt tegen een echtpaar, dat zich met grote snelheid ver plaatste, terwijl het de hond aan de lijn hield. Het dier raakte daardoor uitgeput en werd nog over een afstand van circa 25 m. over de grond meegesleurd. De zooikussens van zijn poten waren doorgeschuurd en bloedden hevig.' Een lafhartige manier om zich van dieren te ontdoen. Het komt herhaaldelijk voor, dat jonge honden en katten door eigenaren van auto's midden op drukke verkeerswegen uit de auto worden gezet, teneinde zich op deze wijze van de dieren te ontdoen en wellicht met de wens dat het snelverkeer ze zal ver brijzelen. In zulke gevallen gelieve men, als er geen kans bestaat om de onverlaten iian te spreken ze doen deze misdaad uiter aard bliksemsnel indien dit enigszins mo gelijk is, het autonummer op te nemen, waar op onmiddellijk aangifte bij de politie kan geschieden. Men houde daarbij in het oog, dat het onderhavige dier in de eerste plaats moet worden geholpen door het van de straat op te nemen en hier of daar tijdelijk onder te brengen. Olievogels. Deze vogels, slachtoffers van olie en teer, die de schepen buiten boord werpen, treft men soms zeer talrijk op het strand aan. Dierenbescherming ontving onlangs een ontstellende klacht, dat strandbezoekers met deze uitgeputte dieren voetbalden Laat men, wanneer er geen andere hulp kan worden geboden, de dieren op een plekje brengen, waar ze rustig kunnen sterven. Wanneer men er voor in de gelegenheid is, kunnen ze met droog poetskatoen flink worden afgewreven en daarna met de botte kant van een mes de veren met de vleug mee zoveel mogelijk van olie worden ontdaan. De kop wordt naar beneden ge houden, terwijl dan fijn zaagsel, vermengd met talk hiermede niet zuinig zijn tussen de veren wordt verwerkt. De dieren moeten dan verder niet met water in aanraking kunnen komen van zelfsprekend moeten ze wel gelegenheid hebben om te drinken. Wanneer men ze dan gedurende ongeveer drie weken in een hok kan houden, bestrooid met een dikke laag zaagsel, zodat ze voor kou en tocht behoed zijn, kan men goede resultaten ver wachten. Hun voedsel bestaat uit vis. Bovenstaande behandeling kan men het beste gedurende de eerste drie dagen elke dag éénmaal heralen. Niet naar aanblaffende honden schoppen. Wanneer een hond blaffend achter een wielrijder aanholt, kan men veelal het dier onmiddellijk tot bedaren brengen als men het vragend toespreekt. Een hond merkt dadelijk of men bang is. Wij voor ons hebben nimmer verder last ondervonden van honden, wanneer wij op bovenvermelde wijze optraden. De stem van een mens doet heel veel. Houders van honden ontslaat dit niet van de taak hun dieren onder appèl te hou den en onder alle omstandigheden er voor te zorgen, dat anderen geen last van hun dieren ondervinden. Gekwel van vliegen bij paarden. Vliegen hebben een hekel aan laurier bladen en dus een aftreksel van deze bladen in water of vet kan helpen om vliegen weg te houden. Een ander goed middel is vooral in bosrijke streken, waar allerlei stekende vliegen en andere insecten de paarden kwel len, een aftreksel van de bladeren van de walnoot. Met dit waterige extract wordt de huid bevochtigd en de plaaggeesten laten de paarden dan met rust. Deze beide middelen zijn wat men noemt huismiddeltjes, die effect kunnen hebben, maar het nadeel er van is dat de werking slechts kort duurt. Dierenbescherming noemt daarnaast het alom bekende D.D.T., dat voor de oorlog bij ons bekend was onder de naam Gesarol, dat vooral gebruikt werd om de stallen vliegenvrij te houden. Het is een uitstekend middel. Het wordt, verdund met water, met een fijne spray tegen muren en ramen van de stal gespoten. De vliegen, die daarop gaan zitten, gaan on herroepelijk dood en de werking houdt wel zes weken aan. Als men dus b.v. half juli en begin september de stallen op deze manier behandelt, vinden de vliegen die binnen komen onherroepelijk de dood. In sommige woningen kunnen we gebruik maken van een doorschijnend vernis, dat 6% D.D.T. bevat. Strijkt men hiervan wat op de venster banken en kozijnen hetgeen onzichtbaar is dan liggen de volgende dag de vliegen dood voor de ramen. Er zijn uiteraard nog andere middelen. Het meest effectieve is wel het Hexachloorcyclohexaan, dat onder zeer veel verschillende namen uitgebreide toe passing heeft gevonden, zowel in de ge neeskunde van de mens (schurft o.a.), als in de diergeneeskunde (tegen schurft, lui zen en vliegen), als ook in de landbouw (o.a. ter bestrijding van ritnaalden in de grond). Ten slotte kunnen wij de strijd tegen de vliegen aanbinden, door hun broedplaatsen (vooral mesthopen) te bestoken. Men kan dit doen door zorgvuldige afdekking, door te zorgen dat er voldoende broei in ontstaat, zodat de larven door de hoge temperatuur dood gaan. Wil men de dieren zelf voor enige tijd beschermen tegen vliegen, dan is de flitspuit daartoe zeer geschikt. Wij schrijven „voor enige tijd", omdat de werking maar kort duurt en teveel mag men niet op de huid brengen ,want de petroleumhoudende vloei stof zou anders schadelijk kunnen werken. Voor honden en katten is D.D.T. niet on schuldig, als ze door aflikken er teveel vam binnen krijgen. Ongedierte bij honden en katten. Aan D.D.T. en Gammexaan wennen de luizen. Lisol is een gemeen vegift (niergift) en hoogstens in zeer grote verdunningen (een lepel op een emmer water) te ge bruiken. Creoline verbrandt de huid en is dus af te raden. Het beste is de hond en kat inpoederen met Derris-poeder (niet duur), een doek om het dier gedurende vijf minuten, dan twee dagen laten lopen en daarna uitborstelen. Neten moeten met water en azijn worden verwijderd. Mand en kleedjes moeten goed worden nagekeken en schoongemaakt, an ders is er kans op herbesmetting. Nadere inlichtingen worden door Dieren bescherming, Prinses Mariestraat 40, te 's-Gravenhage, gaarne verstrekt. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland I 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. eaAdm.: Axel, Markt 12, T3l. 0 1155-646 HooidredactleJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 6 cent per m.m. Bi) contracten belangrijke reductie. !np «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*, kdvertentlën (maximum 6 regels) 1*5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. Deze recente foto van het Koninklijk Gezin werd door H.M. de Koningin in exclusief ter be schikking van het Prins Bernhardfonds en de Anjerfondsen gesteld, waarvan Z. K. H. regent is, voor de jaarlijkse in zameling van deze maand voor het Ne derlandse culturele leven. Foto Meyboom.

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 1