Puistjes ■■i Rót&öseL in nijmeqen. HAM EA Gee// hand ere om /#*o/s o/e zijn UIT ONZE OMGEVING 'j AXEL FEUILLETON door G. PLANTEMA. ZAAMSLAG AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. AXELSE INWOONSTERS KUNNEN ENTHOUSIAST VERTELLEN. Verleden jaar hebben drie dames, nej. van Hermon, de Kraker en Michielsen een prachtige reis gemaakt met het Rode Kruis-schip „Kasteel Staverden Op getogen zijn ze thuis gekomen. Denkt li in, c'at deze chronische zieken jarenlang in dezelfde kamer liggen met steeds maar hetzelfde beperkte uitzicht. Door middel van het Rode Kruis zijn ze in de ge legenheid gesteld één week te varen door de Zeeuwse wateren. Over deze „feestweek" zijn ze niet uitverteld gekomen. Met het gevolg dat er honderden aan vragen binnen stromen voor de reis vandit jaar. Op 16 juni vertrok de „Kasteel Staverden" weer vanuit Terneuzen. Helaas konden slechts twee in woners van Axel meevaren. De „Kasteel Staverden" is n.l. een gehuurd schip met beperkt aantal plaatsen. Het is echter bij uitstek geschikt om een reis met chronische zieken te maken. Zo gingen dan zondag in Terneuzen 19 Zeeuwsch- Vlaamse chronische zieken aan boord, voor een tocht van een week die het schip maakte met patiënten uit Zeeland. Maandagochtend werden te Vlake de ove rige zieken aan boord genomen en werd onder vrolijke muziek de tros losgesmeten. Maandag werd via Zijpe doorgevaren naar Putters- hoek, dinsdag via Vreeswijk naar Rotterdam, woens dag naar Amsterdam en Haarlem, waarna donderdag de steven wordt gewend en de koers weer huiswaarts is. Donderdagavond ligt het schip in Wijk bij Duur stede, vrijdag in Willemstad en zaterdag wordt weer aangelegd te Vlake, waar dan ook de Zeeuwsch- Vlaamse patiënten van boord zullen gaan, aangezien geen tijd meer beschikbaar is om door te varen naar Terneuzen. Volgende week maandag moet de „Kasteel Staverden" weer een nieuwe tocht beginnen en tussen tijds keren de Rode Kruis verpleegsters het hele schip. Een goede toekomst wacht. Het Rode Kruis zit echter niet stil. Zij wil het aan tal zieken die mee kunnen varen uitbreiden. Dr. T. Dekker, arts te Hengelo en voorzitter van de Raad voor Invalidenzorg van het Rode Kruis heeft jaren lang hard gewerkt voor een eigen invaliden- en hospitaalschip. Thans is de bouw mogelijk. Anderhalf millioen gulden zijn beschikbaar gesteld. Dank zij het Rampenfonds en het bedrijfsleven. In het voorjaar van 1959 zal men op de N.V. Scheepswerven voorheen H. H. Bodenes te Millingen aan de Rijn met dc bouw klaar komen. De heer A. Molenaar heeft de plannen van dr. Dekker op papier gezet en een ontwerp gemaakt. Als het nieuwe schip gereed is zullen er geen zeventien weektochten gemaakt worden, zoals nu het geval is. Het aantal zal dan opgevoerd kunnen wor den tot acht en twintig. Honderden zieken, die nu nog verlangend uitkijken naar een verzetje, zullen dan ook een beurt kunnen krijgen voor een reis. Op een der mooiste hospitaal schepen die bestaan. Hulde aan het Rode Kruis DIPLOMA - UITREIKING LOONSPUITEN. Gedurende de afgelopen winter en voorjaar werd in „De Stadsherberg" alhier een cursus gegeven ter verkrijging van het diploma vakbekwaamheid loon- spuiten in de landbouw. Aan deze cursus, die ge- organiserd werd reeds voor de tweede maal door de Landbouwvoorlichtingsdienst, werd door een 18-tal cursisten» deelgenomen. Dit bewijst wel, dat er voor de plantenziektebestrij- ding en onkruidbestrijding, kortom voor de gehele chemische behandeling der landbouwgewassen steeds meer belangstelling bestaat. Deze belangstelling ver wekt zeksr geen verwondering, want tegenwoordig moet de landbouwer voor de verpleging van zijn ge wassen over'een flinke dosis belangstelling beschikken om de weg te vinden in de bijna jaarlijks veranderende bestrijdingsmiddelen-apotheek, waarvan een leek zou duizelen. 17) „Sinds twee dagen heeft mej. Uittenterpe niets meer van hem gehoord,' legde inspekteur Broekman uit. „Eergisteren zouden zij samen naar Groesbeek gaan, maar hij is haar niet af komen halen. Gisteren hoorde zij nog niets van hem en toen zij ongerust werd en het pension opbelde, waar hij kamers had gehuurd, vernam zij ,dat hij zich daar al twee dagen niet had vertoond. Toen is mej. Uittenterpe maar het politie bureau gekomen om een onderzoek te vragen. De naam van haar aanstaande is André Boorneman." „André," zei inspekteur Ohlquist. „Inderdaad, zei inspekteur Broekman. „En het Signalement klopt. Mej. Uittenterpe heeft me een foto laten zien. De onbekende monsieur André is dezelfde als de heer André Boorneman 1" „Er is iets met hem gebeurd riep Madeleine Uit tenterpe uit. „Daar twijfelen wij geen ogenblik aan," stemde Broekman toe. De Nijmeegse inspekteur en het meisje waren op weg naar het pension, waar André Boorneman zijn intrek had genomen. Ohlquist en zijn zwager sloten zich bij hen aan. Zij hadden niet ver meer te lopen, zodat er geen gelegenheid was tot een gesprek te kernen. Weldra stapte Broekman een hek binnen van een groot huis aan de St. Annastraat. Hij belde apn en vroeg, toen een dienstmeisje had opengedaan, naar de pensionhoudster. Mevrouw Linders was een gezette dame, welbe spraakt en geen onbekende voor de Nijmeegse in- De landbouwer zelf kent ook niet altijd de ver schijnselen MilObëpaalde ziekten of gebreken en de middelen te£[lj£$arijding ervan. Hij is dus ook wel eens aangewezen op de kennis van anderen. De specialist in deze is dan de Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst, die met een hele staf van assistenten de landbouwers van advise te kunnen dienen. Gezien de belangrijke plaats, die de landbouw in onze gewesten inneemt, was het dan ook geen over daad, dat de Rijkslandbouwvoorlichtingsdier st de loonsproeiers in de gelegenheid stelde een vakkundige opleiding te volgen waardoor zij konden worden be schouwd een specialist te zijn in hun branche, aan wie de landbouwer met een gerust hart zijn gc-wassen kan toevetrouwen. Deze opleiding, verzorgd door de heer R ,C C. de Bruyckere, hoofdassistent voor weide- en voeder- bouw en plantenziekten te 2^xel, die plantenziekten en onkruidbestrijding doceerdeen de heer J. C. Scheële hoofdassistent voor landbouwwerktuigen ,die de lessen van het techniek van het spuiten voor zijn rekening nam waren bij het examen aanwezig. Als gecommi- teerd enwaren hier verder bij aanwezig de heren ir. de Bruijn uit Wageningen, A. de Roo, vertegenwoor digd als Rijksconsulent voor Onderwijszaken, de heer Weststraeten, voorzitter van B.O.V.A.L., afdeling Zeeland en de heer v .d. Leest van het examenbureau uit Den Haag. De cursisten die reeds geslaagd waren voor het theoretisch gedeelte, gaven ook blijk voldoende kennis te bezitten aangaande het practische gedeelte, zodat aan alle cursisten het begeerde diploma van vakbe kwame loonspuiter in de landbouw kon worden uit gereikt. Dit waren de heren H. Bakker, Walsoorden H. Cortvriendt, Sas van Gent A. Dieleman, Biervliet E. Fassaert, Lamswaarde F. de Feijter, Groede A. Guiljam, Overslag K. Hamelink en J. van Kerk- voort, Zaamslag P. de Kever. Ossenisse R. Leen- houts, Groede G. Martens, St. Jansteen A. Menue, Groenendijk J. v. d. Ree, Zaamslag J. Tollenaar, Sluiskil; D. Troost, Zaamslag; P. v. d. Velde, Schelfhoutshoek-Graauw G. Verlinde, Zaamslag en Ed. de Waal, Ossenisse. Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De leuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF 1.20 BALSEM 1.50 ZEEP 0.90 I DDD SCHOOLREIS DER CHR. U.L.O.-SCHOOL. Op de zonnige morgen van vrijdag 7 juni, des morgens om zes uur, vertrokken er vanaf het Szyd- lcwskiplein alhier drie bussen van de Z.V.T.M., ge vuld met opgewekte leerlingen der Chr. Ulo-school. De tocht ging door België naar Zujid-Limburg. Halverwege werd nog even in de bekende bedevaart plaats Scherpenheuvel aangelegd. Na dat korte op onthoud van een half uurtje werd de tocht voort gezet. We reden toen door het mooie landschap van Belgisch Limburg. Tegen half elf bereikten wij de grenspost en passeerden die vlot. Toen we in Maas tricht aankwamen, gingen we natuurlijk eerst de grot ten van de St. Pietersberg bezichtigen. De tocht hier door duurde ruim drie kwartier en leidde door de reusachtige gangen. Er lopen door de berg ruim 20.000 van deze gangen, waarin men wel zeer gemakkelijk kan verdwalen. Dat de St. Pietersberg zo klein niet is, werd ons wel bewezen, toen de gids ons vertelde, dat men er ruim 2 Yi uur over doet om ondergronds van Nederland naar België te lopen. Hij vertelde ons ook, dat tijdens de oorlog vele onderduikers en ge allieerde vliegers in de berg hebben gezeten en dat er in grote kluizen de beroemdste schilderijen, die Neder land bezit, zijn bewaard geweest. Daar was ook „de Nachtwacht" van Rembrandt bij. Om half twaalf werd de tocht door het prachtige Limburgse land voortgezet in de richting Valkenburg. Hier gingen we eten. Bij het restaurant waar ze spetkeur. Zij was onmiddellijk bereid hen voor te gaan naar de kamer op de eerste verdieping, dfe zij aan de verdwenen André Boorneman had verhuurd. Het bleek een ruim vertrek te zijn aan de voorkant van het grote huis. Er was een klein balkon aan. De kemer diende als zit- en slaapvertrek tegelijk. Tegen een der muren stond een opklapbed. „Ja," zei mevrouw Linders, „en dit is de kamer, u moet weten, dat het eigenlijk de kamer is van meneer Westbruggen, maar die is deze maand met vakantie de stad uit. Hij is een van mijn vaste gasten. Maar hij vindt het goed, dat ik de kamer verhuur aan zomergasten, als hij er niet is. Daar heeft meneer Boorneman zijn kleren opgehangen. De andere kasten zijn op slot. En daar, naast het bed, staan de twee koffers van meneer Boorneman." André Boorneman had niet veel bagage meege bracht. In de muurkast hingen wat kleren. In de koffers zat een beetje ondergoed en wat zakdoeken. Op de marmeren plaat boven de vaste wastafel stond een electrisch scheerapparaat en er naast lag een kam en een borstel, tandpasta en een tandenborstel. Op de tafel in het midden van de kamer lag een tijdschrift, dat waarschijnlijk op reis was gekocht. Daarnaast be vond zich een stapeltje ansichten. Toen Madeleine Uittenterpe die zag, verklaarde zij meteen, dat zij die op de eerste middag, dat zij samen in de stad wandelden, hadden gekocht. Verder waren er geen persoonlijke bezittingen in de kamer aanwezig. Maar wat er was, liet duidelijk genoeg uitkomen, dat André Boorneman heel niet van plan was geweest hier niet terug te komen. „Het is een raar geval," zei mevrouw Linders, toen de heren alles hadden bekeken. „Ik vond meneer Boorneman direkt 'één aardig jongmens, en omdat ijjj' zaten kon geroeid, gekanood, gegolfd en gezwommen worden én velen maakten hiervan gebruik. Er was ook een kabelbaan, die druk bezocht werd. Na een uurtje werden de leerlingen weer bij elkaar getrommeld en liepen we naar de „Romeinse" kata- komben, die daar vlakbij zijn. Daar kreeg ieder 'een kaarsje. En met als enige verlichting het schijnsel van die kaarsjes trok men de stikdonkere gangen in. Het was erg interessant en de tocht duurde ruim drie kwartier. Weer startten de bussen om ons naar de daar dichtbij gelegen modelmijn te brengen. Voor de derde maal verdwenen we onder de grond. Deze tocht duur de een half uur en was het vervelendste gedeelte van heel de reis, wat ook wel voor een groot gedeelte aan 'de gids lag, die ontzettend saai vertelde en niet 'U het allerbeste humeur bleek te zijn. Na afloop hiervan vertrokken we naar de forellen- kwekerij te Gulpen. Deze kwekerij is opgericht door de Nederlandse Heidemaatschappij. Vroeger werd er cok zalm gekweekt, maar na de tweede wereldoorlog is men er niet mee doorgegaan. De verschillende vij vers met forellen waren heel mooi en we genoten er dan ook allemaal van, hoewel we al een beetje moe begonnen te worden van het vele lopen. Om kwart over zes bereikten we het laatste punt van onze reis, n.l. Vaals. We reden daar de tamelijk steile helling op van de heuvel, die daar ligt en wel 322 meter hoog is. We hadden er een prachtig uit zicht over Vaals. Velen liepen nog een eindje door om het Drielandenpunt te bezoeken. E enuur later aanvaardden wij de terugreis. Het was een heel eind en daarom werd er nogmaals in Scherpenheuvel aangelegd. Om kwart voor twaalf be reikten we, moe en slaperig, maar toch dankbaar en blij Axel. En dat was dan het eind van een geslaagde reis. Gerrie van den Berg. GEVONDEN VOORWERPEN. Een ring met twee kleine sleutels, Julianastraat 56 een paar motorwanten, Schapenbout O 57 een bruin grijze jongensjas, Crijnssenstraat 8 een zonnebril, Julianastraat 49 bromfietsgereedschap, van Cad- sand, Julianastraat witte kinderhandschoenen, De Ruijterstraat 1 een lederen broekriem, Vaartwijk N 7 een zonnebril, Jansen, Salonwagen Wilhelmina- straat een grijs-blauw jasje, Julianastraat 25 een wieldop (Ford), Sassing 54 een blauwe portemon- naie, Buitenweg 12 een groene sjaal, Wilhelmina- straat 80een schopje, Julianastraat 44 een rode step,, Smies, Kerkstraat een rode nylondameshand- schoen, Joost de Moorstraat 9 een oorhanger, Buth- dijk 25 een rode plastic bal, Zeestraat 4 een kanarie (mannetje), Beatrixstraat 10; een gele voet bal, een bruine sjaal, een sigarettenaansteker, een polshorloge, een lichte regenjas en een kentekenplaat NB-42-12, Rijkspolitie gebreide dameshandschoenen (rood), Walstraat 8. Zoals wij in ons vorig nummer vermeldden werd de 47-jarige mej. L. de Jonge-Goossens op het kruis punt te Zaamslag-Veer donderdagochtend zeer ernstig gewond toen zij bij het oversteken van de weg door een auto werd gegerepen. Naar wij nader vernemen is het slachtoffer vrijdagnamiddag aan" de bekomen verwondingen overleden in het Julianaziekenhuis te Terneuzen. VLASSERIJ UITGEBRAND TE ST. JANSTEEN. Een felle brand gepaard gaande met een hevige vonkenregen heetf maandagnamiddag de vlasserij van de fa. van Goethem te Heikant in de as gelegd. Grote hoeveelheden strovlas en gerepeld en geroot vlas gingen verloren, terwijl een zestal arbeiders, die in de vlasserij werkzaam waren zich ternauwernood konden redden. De brand brak omstreeks 1 uur uit in de nok van de circa 20 x 8 meter grote schuur. Het vuur greep razend snel om zich heen en niet tegenstaande de arbeiders onmiddellijk de brandweer dacht, dat hij wel van dansen en een beetje variété zou houden, heb ik hem aangeraden, naar de Ver eniging te gaan. Ik geloof, dat hij van plan was dat te doen, maar dat weet ik natuurlijk niet zeker. In elk geval, die avond kwam hij niet thuis. Ik heb niet op hem gewacht, want hij had een sleutel. Ik geef niet al mijn zomergasten een sleutel, maar meneer Boorne- ma nzag er betrouwbaar uit. En sedert die avond heb ik hem niet meer gezien. Het is heel vreemd. Als hem maar niets overkomen is." „Ja," viel Madeleine Uittenterpe meteen in. „Daar ben ik ook zo bang voor I Wat kan er toch aan de hand zijn „We hopen het spoedig te weten," zei inspekteur Broekman geruststellend. „Maakt U zich maar niet bang, juffrouw." Mevrouw Linders excuseerde zich, want de dienst bode kwam haar roepen, omdat er een leverancier aan de deur was. „U gelooft-toch niet, dat André wat met die moord te maken heeft viel Madeleine Uittenterpe uit, zo dra de pensionhoudster weg was. „Hoe zou ik dat kunnen geloven zei inspekteur Broekman half vragend. „Het is alleen een eigen aardige samenloop van omstandigheden, dat meneer Boorneman plotseling verdwijnt, terwijl op de Kwakke- berg twee moorden worden gepleegd op mensen, met wie hij kort te voren samen is geweest. Maar U weet toch zeker, dat hij die twee niet eerder kende „André heeft me nooit iets verteld over een van beiden," zei Madeleine beslist. „Als U André kende, zou U even' goed weten als ik, dat hij niet tot een nioord in staat is. En zeker niet tot twee." „Hij zag er niet naar uit," viel inspekteur Ohlquist haar bij. ,3ïet is een vreemd geval met zijn verdwij- alarmeerden kon deze niet meer voorkomen dat het geheel een prooi der vlammen werd. Wel konden de brandweren van St. Jansteen en Koewacht voor komen dat omliggende gebouwen die door de vonken regen werden bedreigd in brand geraakten. De eige naren van de vlasserij zijn verzekerd. De schade wordt op ruim 40.000.— geraamd. ZANGCONCOURS TE ST. MAARTENSDIJK. Zaterdag hield de Zeeuwse Zangersbond „Zang Veredelt' haar jaarlijks concours, in verband met het eerste lustrum van „Smalstads Mannenkoor" ditmaal georganiseerd door deze jubilerende vereniging te St. Maartensdijk. Nadat in de morgenuren de officiële ontvagst van de besturen der deelnemende verenigingen op het ge meentehuis had plaats gevonden en gezamenlijk het Bondslied ten gehore was gebracht ving onder een stralende zomerzon rond het middaguur het concours aan waarvoor als juryleden optraden de heren Oscar van den Hemel en Van Amersfoort. De uitslag was als volgt 3e afdeling Gemengde Koren „Katholiek Zuid Beveland", 's-Heerenhoek, 178 p., 2e pr. 3c afdeling Mannenkoren „Souburgs Mannenkoor' O. en W. Souburg, 157 p„ 2e pr. 2e afdeling Gemengde Koren: „Ons Genoegen. Kats, 158 p., 2e pr. „Zanglust", 's-Heer Arends- kerke, 156 p., 2e pr. „Zang Veredelt", Kortgenq, 192 p., Ie pr. „Zuiderstemmen", Hansweert, 184 p.. le pr. Ie afdeling Gemengde Koren„Zang en Vriend schap", Wissenkerke, 147 p., 2e pr. „Zanglust", Wilhelminadorp, 196.p., Ie pr. „Crescendo", Krui- ningen, 189 p„ le pr. „Tot Oefening en Ontspan ning", Borssele, 173 p., 2e pr. „U.D.I.", O. en W. Souburg, 174 p., 2e pr. Afdeling Uitmuntendheid Gemengde Koren: Ned Herv. Kerkkoor, Axel, 196 p., le pr. „Excelsior Yerseke, 218 p., le pr. „Crescendo", Hoek, 219 p., le pr. Afdeling Uitmuntendheid Dameskoren „Juliana Zuidzande, 203 p„ le pr. Afdeling Uitmuntendheid Mannenkoren„Smal stads Mannenkoor", St. Maartensdijk, 176 p„ 2e pr Superieure afdeling Gemengde Koren„V.Z.O.S." St. Maartensdijk, 212 p., le pr. „De Lofstem", St. Maartensdijk, 192 p., le pr. De heer J. P. Smies te Axel kan als dirigent van het Ned. Herv. Kerkkoor alhier en van „Crescvendo" te Hoek, met de behaalde resultaten weer zeer tevreden zijn. Als w ijhet wel hebben is dit de vijfde maal in successie dat hij met het Ned. Herv. Kerkkoor steeds in een hogere afdeling een le prijs wist te behalen. En een nog mooiere prestatie is het dat hij met zijn zangvereniging van Hoek met een totaal van 219 het hoogste puntental van het concours behaalde en daar- door beslag legde op de wisselbeker, beschikbaar ge steld door „Smalstads Mannenkoor", daar de vorige wisselbeker drie maal achtereen was behaald door het dameskoor „Juliana te Zuidzande en deze dus voor goed in haar bezit kwam. Naar wij vernemen heeft het Ned. Herv. Kerkkoor dezer dagen een uitnodiging ontvangen van de Her vormde Gemeente te Antwerpen om aldaar op zondag 21 juli medewerking te verlenen in een der diensten, GESLAAGD VOOR H.B.S.-EXAMEN. Aan het Petrus Hondiuslyceum te Terneuzen slaag den voor het eindexamen H.B.S. B mej. L. van den Berg te Terneuzen en de heren J. de Fouw, Hoek; C. Francke, Axel M. Koster, Terneuzen P. Meert, Biervliet en J. Ramondt te Sas van Gent. Afgewezen werd één candidaat. ning, maar dit betekent helemaal niet dat hij een moordenaar zou zijn." Inspekteur Broekman haalde de schouders op en bromde iets. „Wij hebben hier weinig meer te zoeken," zei hij. „Als de heren mee gaan, kunnen we op mijn bureau de zaak misschien nog eens nauwkeurig bekijken. En U, juffrouw Uittenterpe, kunt ons dan mogelijk ergens mee helpen, wat betreft de heer Boorneman. Zullen we gaan Terwijl zij dwars door de stad naar het hoofd bureau van de Nijmeegse politie wandelden, werd er weinig gesproken. Het blonde meisje liep óm zich heen te kijken, als hoopte zij onverwacht een'levens teken van André Boorneman te ontdekken. De stem ming was een beetje gedrukt, toen zij het niet bij zonder fraaie gebouw, waar de gemeentepolitie van de Keizer Karelstad was gehuisvest, betraden. „Inspekteur Broekman Een rechercheur schoot op hem af en de inspecteur ging hem een paar passen tegemoet. Even stonden zij fluisterend te praten. De inspekteur knikte, gaf op gedempte toon een order, voordat hij zich weer bij de drie anderen voegde. „Gaat U maar mee, zei hij dan. Op de eerste vér- dieping kwamen zij in het lokaal, dat als bureau van inspekteur Broekman dienst deed. Een tamelijk kaal ongastvrij vertrek met enkele weinig artistieke platen aan de muren. Mr. Ernst Verhagen hoopte onwille keurig, dat de inspekteur een beetje meer fantasie en levendigheid van geest mocht hebben dan uit deze weinig inspirerende omgeving bleek. Op uitnodiging namen zij op houten stoelen plaats, terwijl Broekman achter zijn schrijfbureau ging zitten. Meteen begon hij te spreken. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1957 | | pagina 2